Рішення від 25.11.2025 по справі 520/2097/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

25 листопада 2025 року справа №520/2097/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої Ольги Вікторівни, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, 3 під., 2 пов., м.Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, РНОКПП: 14099344) та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Степана Бандери, буд.43, м.Суми, Сумська обл., Сумський р-н, 40009, код ЄДРПОУ: 21108013) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач-1, ГУ ПФ України в Харківській області) та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач-2,), у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФ України в Сумській області про відмову в перерахунку відділу перерахунків пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №204150007491 від 14.01.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву відповідача від 07.01.2025 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та здійснити з 07.01.2025 переведення Позивача із пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу", зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 27.08.1991 по 25.11.1996, з 26.11.1996 по 31.03.2003, з 01.04.2003 по 28.07.2004, з 29.07.2004 по 05.08.2008, з 06.08.2008 по 05.03.2012, з 06.03.2012 по 18.04.2016, з 19.04.2016 по 18.09.2018, з 19.09.2018 по 03.10.2019, з 04.10.2019 по 12.01.2021, з 13.01.2021 по 31.12.2024.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано на розгляд судді Ніколаєвій Ользі Вікторівні.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області прийняло протиправне рішення про відмову в перерахунку пенсії від 14.01.2025 №204150007491, чим порушило законні права та інтереси ОСОБА_1 щодо належного пенсійного забезпечення.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Цією ж ухвалою відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову та надати суду докази надіслання (подання) копії відзиву іншим учасникам справи.

Від відповідача через систему "Електронний суд" 18.02.2025 на адресу суду надійшов відзив в на позовну заяву, в якому останній просив відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві.

Позивачем до суду надано відповідь на відзив на позовну заяву, згідно якої він підтвердив викладену правову позицію та просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як отримувач пенсії за віком відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 07.08.2024.

07.01.2025 ОСОБА_1 звернулася до Пенсійного фонду України із заявою щодо переходу на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", за результатами розгляду якої Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії від 14.01.2025 №204150007491.

Відповідно до записів трудової книжки позивача НОМЕР_2 та вкладишу до трудової книжки НОМЕР_3 (в частині спірних періодів) позивач:

- з 27.08.1991 року по 20.07.2000 року працювала в Державній податковій інспекції (далі - ДПІ) по Зачепилівському району, Державній податковій адміністрації в Зачепилівському районі, Філії Красноградсько-Зачепилівській міжрайонної державної податкової адміністрації, Красноградській міжрайонній ДПІ з філією у Зачепилівському районі, Зачепилівському відділенні Красноградської міжрайонної ДПІ на посадах державного податкового інспектора, старшого державного податкового інспектора, начальника відділу аудиту юридичних осіб, в.о. начальника відділу аудиту юридичних осіб, старшого державного податкового інспектора відділу оподаткування юридичних і фізичних осіб філії, головного державного податкового інспектора відділу прямих і непрямих податків з юридичних осіб та оподаткування фізичних осіб з присвоєнням персонального звання інспектора податкової служби ІІ рангу (запис 4-16).

- з 21.07.2000 року по 03.04.2006 року працювала в Зачепилівському відділенні Красноградської міжрайонної ДПІ, Красноградській міжрайонній ДПІ на посадах головного державного податкового інспектора відділу прямих і непрямих податків з юридичних осіб та оподаткування фізичних осіб, головного державного податкового інспектора відділу групи справляння податків з юридичних осіб Зачепилівського відділення, державного податкового інспектора сектору розгляду скарг платників податків, заступника начальника МДПІ - начальника Зачепилівського відділення з присвоєнням спеціального звання інспектора податкової служби I рангу (запис 17-22).

- з 04.04.2006 року по 05.04.2009 року працювала в Красноградській міжрайонній ДПІ на посаді заступника начальника МДПІ - начальника Зачепилівського відділення, начальника Зачепилівського відділення з присвоєнням спеціального звання радник податкової служби ІІІ рангу (запис 23-25).

- з 06.04.2009 року по 30.09.2012 року працювала в Красноградській міжрайонній ДПІ, Красноградській міжрайонній ДПІ Харківської області ДПС на посаді начальника Зачепилівського відділення, в.о. заступника начальника - начальника Зачепилівського відділення Красноградській МДПІ Харківської області ДПС, заступника начальника - начальника Зачепилівського відділення Красноградській МДПІ Харківської області ДПС з присвоєнням спеціального звання радник податкової служби ІІ рангу (запис 26-30).

- з 01.10.2012 по 30.12.2013 року працювала в Красноградській міжрайонній ДПІ Харківської області ДПС, Красноградській ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області, на посадах заступника начальника - начальника Зачепилівського відділення Красноградської МДПІ Харківської області ДПС, заступника начальника - начальника Зачепилівського відділення Красноградській ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області з присвоєнням спеціального звання радник податкової служби І рангу та 10 рангу державного службовця (запис 31-33).

- з 31.12.2013 року по 03.10.2019 року працювала в Красноградській ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області, Красноградській ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, Південній ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області, ГУ ДФС у Харківській області на посадах заступника начальника - начальника Зачепилівського відділення Красноградській ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області, заступника начальника - начальника Зачепилівського відділення, головного державного інспектора відділу обслуговування платників, старшого державного інспектора Красноградської ДПІ Південного управління ГУ ДФС у Харківській області, начальника Зачепилівської ДПІ Південного управління з присвоєнням спеціального звання радник податкової та митної справи І рангу (запис 34-45).

- з 04.10.2019 року по 31.12.2024 року працювала в ГУ ДФС у Харківській області, ГУ ДПС у Харківській області, на посадах начальника Зачепилівської ДПІ Південного управління, начальника Красноградської ДПІ з присвоєнням 4 та 3 рангу державного службовця (запис 46-50).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV), який також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ст.10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені ЗУ «Про державну службу».

01.05.2016 набув чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 889-VIII (далі - Закон №889-VIII), згідно ч. 2 Прикінцевих та перехідних положень якого визнано таким, що втратив чинність Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII (далі - Закон №3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону №3723-XII визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

До набрання чинності Закону України "Про державну службу" №889-VIII (01.05.2016), право на пенсію державного службовця мали особи, які: а) досягли певного віку та мають передбачений законодавством страховий стаж; б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01.05.2016, відповідно до ст.90 Закону України "Про державну службу" №889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII.

Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

З огляду на зміст зазначених норм чинного законодавства, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII після 01.05.2016р. є дотримання сукупності вимог, визначених ч.1 ст.37 Закону № 3723-XII і Прикінцевих та перехідних положень Закону№889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після набрання чинності Закону України "Про державну службу" №889-VIII (01.05.2016) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" №889-VIII, та мають передбачені ч.1 ст.37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII вік і страховий стаж.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 04.04.2018 за результатом розгляду зразкової справи №822/524/18.

Згідно з ч.5 ст.15 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (далі Закон №509-XII) (чинного до 19.11.2012), правовий статус посадових осіб органів державної податкової служби, їх права та обов'язки визначаються Конституцією України, цим Законом, а в частині, що не регулюється ним, - Законом України "Про державну службу".

Частина сьома статті 15 Закону №509-XII визначає, що посадові особи органів державної податкової служби підлягають атестації. Порядок атестації визначається центральним органом державної податкової служби.

Відповідно до ч. 8 ст. 15 Закону №509-XII, посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання: головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби I рангу, державний радник податкової служби II рангу, державний радник податкової служби III рангу, радник податкової служби I рангу, радник податкової служби II рангу, радник податкової служби III рангу, інспектор податкової служби I рангу, інспектор податкової служби II рангу, інспектор податкової служби III рангу.

Частина четверта статті 15 Закону №509-XII передбачає, що службові особи державних податкових інспекцій не мають права займатися підприємницькою діяльністю, а також працювати за сумісництвом на підприємствах, в установах і організаціях (крім наукової та викладацької діяльності).

Тобто цією нормою було установлено умови, за яких особи не можуть бути службовцями податкових органів, які кореспондуються з вимогами статті 12 Закону № 3723-XII щодо обмежень, пов'язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.

Згідно з положеннями статті 6 Закону №509-XII, видатки на утримання органів державної податкової служби визначаються Кабінетом Міністрів України і фінансуються з державного бюджету.

З системного аналізу вказаних норм суд доходить висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким за наслідками атестації присвоєно спеціальні звання та які обіймають посади в державних органах для виконання завдань і функцій держави (зокрема у сфері податкової політики), одержують заробітну плату за рахунок державного бюджету, - дійсно перебувають на державній службі та є державними службовцями.

Відповідно до пункту 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно з абз.2 п.2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (чинного до набрання законної сили Законом №889-VIII, далі Порядок №283), до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.

Згідно із відомостями із трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 та вкладишу до трудової книжки серії НОМЕР_3 , позивач 05.05.1994 року прийняла присягу державного службовця та фактично з 27.08.1991 по 31.12.2024 працювала в органах державної податкової служби.

Зважаючи на те, що як Законом №889-VIII, так і нормами раніше чинних Законів №3723-XII, №509-XII та Порядку №283, було передбачено зарахування до стажу державної служби роботу (службу) на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах державної податкової служби та її територіальних органів, враховуючи те, що позивач з 27.08.1991 року безперервно працює в органах державної податкової служби, обіймала відповідні посади для виконання завдань і функцій держави (у сфері податкової політики), а також те, що вона одержувала заробітну плату за виконувану роботу за рахунок державного бюджету, то всі періоди роботи (служби) Позивача на посадах податкової служби підлягають до зарахування до стажу державної служби.

У відзиві на позовну заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області та при обґрунтуванні у своїй відмові Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зазначили, що займані позивачем посади в період роботи з 27.08.1991 по 01.05.2016 в Державній податковій службі в Харківській області не належать до посад, віднесених до категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, оскільки їй як посадовій особі контролюючих органів присвоювались спеціальні звання, а не ранги державної служби, щодо цього суд зазначає наступне.

Згідно з п.344.1 ст.344 ПК України (в редакції, чинній станом на 01.05.2016), пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу".

При цьому, період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.

Відповідно до п.п.343.1-343.2 ст.343 ПК України, посадовим особам контролюючих органів присвоюються такі спеціальні звання: головний державний радник податкової та митної справи; державний радник податкової та митної справи I рангу; державний радник податкової та митної справи II рангу; державний радник податкової та митної справи III рангу; радник податкової та митної справи I рангу; радник податкової та митної справи II рангу; радник податкової та митної справи III рангу; інспектор податкової та митної справи I рангу; інспектор податкової та митної справи II рангу; інспектор податкової та митної справи III рангу; інспектор податкової та митної справи IV рангу; молодший інспектор податкової та митної справи.

Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, співвідношення з рангами державних службовців, розмір надбавок за спеціальне звання затверджуються Кабінетом Міністрів України.

У разі присвоєння посадовій особі спеціального звання відповідно до пункту 343.1 цієї статті надбавка за ранг державного службовця не виплачується.

30.10.1992 року позивачу було присвоєно персональне звання інспектора податкової служби ІІ рангу, 21.07.2000 року присвоєно спеціальне звання інспектора податкової служби I рангу, 04.04.2006 року присвоєно спеціальне звання радник податкової служби ІІІ рангу, 06.04.2009 року присвоєно спеціальне звання радник податкової служби ІІ рангу, 01.10.2012 року присвоєно спеціальне звання радник податкової служби І рангу, 31.12.2013 року присвоєно спеціальне звання радник податкової та митної справи І рангу.

Процедуру присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів та осіб, уповноважених їх присвоювати, визначено Порядком присвоєння спеціальних звань посадовим особам органів доходів і зборів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.10.2013 №839, що був чинним до 16.10.2020 року (далі - Порядок №839).

Згідно з пунктом 9 Порядку №839, посадовій особі, яка перебувала на державній службі та вперше призначена на посаду в органах доходів і зборів, присвоюється спеціальне звання за посадою, на яку призначено особу, з урахуванням встановленого співвідношення рангів державних службовців.

Особам, які приймаються на роботу до органів доходів і зборів та яким раніше присвоєно спеціальні звання державної податкової або митної служби, спеціальні звання присвоюються з урахуванням співвідношення, визначеного законом.

За приписами п. 4 Порядку №839, до строку перебування у спеціальному званні зараховується період роботи в органах доходів і зборів у спеціальному званні (ранзі державного службовця), а також строк перебування у спеціальному званні (ранзі державного службовця) посадових осіб державної податкової та державної митної служби, крім посадових осіб, яким у період роботи в органах доходів і зборів спеціальне звання було присвоєно достроково.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 №306 "Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями" (далі - Постанова №306) затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, співвідношення рангів державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями згідно з додатками 1-10.

Вищенаведені норми підтверджують, що посадові особи контролюючих органів, в цьому випадку - податкового органу, віднесені до державних службовців з певними особливостями, тобто з присвоєнням спеціальних звань, які відповідають певним категоріям та рангам державних службовців.

Тобто, спеціальні звання посадових осіб органів державної податкової служби прирівнюються до рангів державного службовця, визначених Постановою №306.

Виходячи з вищезазначеного суд доходить висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Відповідно до ч. 5ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Зазначений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 22.10.2013 у справі № 21-340а13, в якій колегія суддів дійшла висновку, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".

Вказані висновки відповідають також правовим позиціям, викладеним у постановах Верховного Суду від 03.07.2018 року у справі №586/965/16-а, від 10.07.2018 у справі №591/6970/16-а, від 18.03.2021 справі №500/5183/17.

Відступів від зазначеної правової позиції Верховний Суд не здійснював.

У постановах Верховного Суду від 19.06.2018 у справі №465/7218/16-а та від 13.12.2018 у справі №539/1855/17 зазначено, що доводи органу Пенсійного фонду про те, що позивач не має права на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з тим, що йому присвоєно спеціальне звання як посадовій особі контролюючого органу, а тому його посада не відноситься до категорії посад державної служби, є безпідставними та повністю спростовуються положеннями статті 344 Податкового кодексу України та Порядку №283.

Виходячи з наведеного, суд встановив, що Відповідач-2 під час розгляду заяви позивача безпідставно виходив з того, що у неї відсутній необхідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби.

Частиною другою статті 46 Закону № 889-VIII та Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229 (далі - Порядок № 229), які діють з 01.05.2016, закріплено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах,на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

При цьому, пунктом 5 Порядку 229 визначено, що стаж державної служби обчислюється у днях, місяцях і роках.

Враховуючи викладене, спірні періоди роботи позивача в податкових органах з 27.08.1991 по 25.11.1996; з 26.11.1996 по 31.03.2003; з 01.04.2003 по 28.07.2004; з 29.07.2004 по 05.08.2008; з 06.08.2008 по 05.03.2012; з 06.03.2012 по 18.04.2016; з 19.04.2016 по 18.09.2018; з 19.09.2018 по 03.10.2019; з 04.10.2019 по 12.01.2021; з 13.01.2021 по 31.12.2024 повинні бути зараховані до стажу державної служби для призначення пенсії за Законом України "Про державну службу".

Таким чином, станом на 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом №889-VIII) позивач обіймала посаду державної служби і її стаж роботи на посадах, які відносяться до посад державної служби, становив більше 10 років.

Обставини досягнення позивачем пенсійного віку та наявність у неї необхідного страхового стажу відповідачі не заперечували.

За викладених обставин, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу та в здійсненні переведення позивача із пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", вчинені не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та з порушенням вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про державну службу", а тому є протиправними.

У зв'язку з цим, враховуючи досягнення позивачем пенсійного віку, наявність у позивача достатнього страхового стажу та стажу державної служби станом на 01.05.2016 понад 10 років та той факт, що станом на 01.05.2016 позивач обіймала посаду державної служби, суд підсумовує, що станом на момент звернення до відповідача з заявою позивач мала право на призначення її пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".

Щодо дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії, то суд враховує положення ч.3 ст.45 Закону №1058, відповідно до яких переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви. Оскільки заява позивача про переведення пенсії подана нею 07.01.2025, тому суд вважає за можливим покласти на Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області обов'язок щодо переведення позивача на пенсію відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ "Про державну службу" з 30.01.2024.

Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, Держпром, 3 під., 2 пов., м.Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, РНОКПП: 14099344) та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.Степана Бандери, буд.43, м.Суми, Сумська обл., Сумський р-н, 40009, код ЄДРПОУ: 21108013) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про відмову в перерахунку відділу перерахунків пенсій управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №204150007491 від 14.01.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 07.01.2025 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та здійснити з 07.01.2025 переведення ОСОБА_1 із пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу", зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи з 27.08.1991 по 25.11.1996, з 26.11.1996 по 31.03.2003, з 01.04.2003 по 28.07.2004, з 29.07.2004 по 05.08.2008, з 06.08.2008 по 05.03.2012, з 06.03.2012 по 18.04.2016, з 19.04.2016 по 18.09.2018, з 19.09.2018 по 03.10.2019, з 04.10.2019 по 12.01.2021, з 13.01.2021 по 31.12.2024, з урахуванням висновків суду у цій справі.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ: 21108013) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по сплаті судового збору на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Ольга НІКОЛАЄВА