Рішення від 25.11.2025 по справі 480/4746/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року Справа № 480/4746/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4746/25

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_2, за заявою ОСОБА_1 від 21.03.2025року.

2. Зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_2 у встановленому законом порядку розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.03.2025 та письмово повідомити позивача про результати його розгляду.

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що 23.03.2025 року позивач подав до ІНФОРМАЦІЯ_1 заяву на відстрочку № 79 від 21.03.2025.

Проте відповідач подану позивачем заяву не розглянув, станом на момент подачі позову до суду від відповідача відповіді немає, а тому, вважаючи таку бездіяльність протиправною, звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 23.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві на позовну заяву, заперечуючи проти заявлених позовних вимог, відповідач зазначив, що 23.03.2025 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшла заява від ОСОБА_1 з проханням оформлення відстрочки на підставі п. 14 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та надати довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.

Додатком 5 Порядку № 560 визначено перелік документів, що подаються військовозобов'язаними для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_4 або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Позивачем при поданні заяви про надання відстрочки до ІНФОРМАЦІЯ_3 доданий неповний пакет документів згідно вищезазначеного Порядку № 560, а саме надані не всі документи, які передбачені для пункту 14 частини 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

В наявних документах відсутні:

1. один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ;

2. документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

3. для особи, за якою здійснюється догляд, - один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Таким чином, протоколом засідання комісії з питань розгляду та надання відстрочок при ІНФОРМАЦІЯ_1 № 12 від 28.03.2025 року затверджено рішення засідання комісії від 28.03.2025 року про відмову ОСОБА_2 у наданні відстрочки у зв'язку із відсутністю необхідних документів.

28.03.2025, в той же день, інспектором ВОМР ІНФОРМАЦІЯ_3 засобами телефонного зв'язку (за номером НОМЕР_1 ) було здійснено спробу зателефонувати ОСОБА_1 та повідомити результат розгляду відстрочки, однак на вказаний номер телефону він ні 28.03.2025 року, ні в інший день не відповідав.

В подальшому, начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 30.03.2025 року було направлено поштовий лист вих.№. 3/4392 з додатком (сканована копія повідомлення про відмову у наданні відстрочки).

Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_1 була розглянута заява ОСОБА_1 від 21.03.2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 14 ч. 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та надана обґрунтована відповідь.

Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 23-26).

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів

Судом встановлено, що 28.03.2025 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшла заява ОСОБА_1 щодо оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п.14 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (а.с. 28 звор.бік).

Як вбачається з витягу протоколу № 12 від 28.03.2023 дана заява та документи, що підтверджують право на відстрочку, були розглянуті комісією при ІНФОРМАЦІЯ_1 . На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки ОСОБА_1 згідно із п. 14 ч. 1 ст. 23 у зв'язку з недостатністю документів, що підтверджують відповідну підставу (а.с. 34).

28.03.2025 відповідачем складено Повідомлення (вих. № 246), яким ОСОБА_1 повідомлено про результати розгляду його заяви (а.с. 28) та супровідним листом № 3/4392 від 30.03.2025 на адресу ОСОБА_1 надіслано копію повідомлення про відмову у наданні відстрочки (а.с. 35).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому був продовжений та діє станом на час розгляду справи.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів врегульовані Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі Закон України 3543-XII).

За визначенням, наданим у статті першій Закону України 3543-XII, мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 вказаного закону визначені підстави для надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації регулюється пунктами 56 -67 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок №560, в редакції, яка була чинна на момент подання позивачем заяви для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації), згідно з якими відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_4 (відокремлених відділах) утворюються комісії.

За наявності підстав для одержання відстрочки від призову да військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_4 або його відділу заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що за результатами розгляду заяви позивача від 21.03.2025 про надання відстрочки, надісланої на адресу ІНФОРМАЦІЯ_3 28.03.2025, відповідачем у строк, визначений Порядком №560, а саме 28.03.2025 було прийнято рішення про відмову у наданні відстрочки, оформлене протоколом № 12 засідання комісії для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_3 .

З урахуванням вищезазначеного суд вважає, що в діях відповідача відсутні ознаки бездіяльності щодо не розгляду заяви від 21.03.2025 про надання відстрочки позивачеві, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Суд також зауважує, що Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі «Трофимчук проти України» ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Враховуючи зазначену позицію Європейського суду з прав людини, суд надав відповідь на всі аргументи сторін, які мають значення для правильного вирішення справи.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що у зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат (судовий збір) відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук