Рішення від 25.11.2025 по справі 480/5918/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року Справа № 480/5918/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5918/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , на підставі його заяви від 12.05.2025;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , від 12.05.2025, оскільки він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 29.03.2017 комісією з питань прописки при ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку за ст. 21-в Гр. І Наказу МО України № 402-200. У зв'язку з чим 05.07.2017 ОСОБА_1 було виключено з військового обліку, про що було внесено запис до тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 .

За допомогою застосунку "Резерв+" ОСОБА_1 намагався згенерувати військово-обліковий документ електронної форми, проте йому це не вдалось, так як там відображається інформація "Не на обліку; Інформація в реєстрі Оберіг неповна. Будь ласка, зверніться до ТЦК за місцем реєстрації або постійного проживання для уточнення". Інформація вказана в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів не відповідає дійсності, з урахуванням вищеописаних обставин про виключення останнього з військового обліку.

13.05.2025 ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку Укрпошта за трекінговим номером 4900000531915 було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву про внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до інформації з офіційного сайту Укрпошти листа за трекінговим номером 4900000531915 - 15.05.2025 вручено за довіреністю.

Проте, відповіді на зазначену заяву ОСОБА_1 отримано не було.

В результаті чого, для врегулювання даного питання в досудового порядку, рекомендованим листом за трекінговим номером 4900000562560 представником було подано адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до відповіді на адвокатський запит (вих. № 2/4772 від 10.06.2025) - ІНФОРМАЦІЯ_6 була розглянута заява ОСОБА_1 , та повідомлено що позивач не перебуваєте на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 . Враховуючи зазначене, розгляд порушених у заяві питань не належить до повноважень ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Позивач вважає таку відмову відповідача протиправною, що не відповідає вимогам чинного законодавства України та безпосередньо порушує його права та інтереси, що і стало підставою звернення його до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 28.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Електронний примірник ухвали про відкриття провадження від 28.07.2025 було доставлено в електронний кабінет відповідача у підсистемі електронний суд 28.07.2025, про що сформовано довідку 29.07.2025.

Таким чином, відповідач належним чином та своєчасно повідомлявся про встановлений ухвалою суду від 28.07.2025 строк для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 30.10.2025 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 протягом 5 днів з дня отримання даної ухвали надати суду: відзив на позовну заяву; усі наявні документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

На виконання ухвали суду відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує, зазначає, що позивач не перебуваєте на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 . Обраний представником позивача спосіб захисту його прав не є дієвим.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Судом встановлено, що 29.03.2017 комісією з питань прописки при ІНФОРМАЦІЯ_4 згідно з Положенням про військово-лікарську експертизу та медичний огляд у Збройних Силах України ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку за ст. 21-в Гр. І Наказу МО України № 402-200.

05.07.2017 ОСОБА_1 було виключено з військового обліку, про що було внесено запис до тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 .

Відповідно до тимчасового посвідчення:

- тимчасове посвідчення видано безтерміново;

- непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку.

На звороті тимчасового посвідчення наявний штамп "Виключено з військового обліку 05.07.2017", другий штамп "Невійськовозобов'язаний 05.07.2017".

За допомогою застосунку "Резерв+" ОСОБА_1 намагався згенерувати військово-обліковий документ електронної форми, проте йому це не вдалось, так як там відображається інформація "Не на обліку; Інформація в реєстрі Оберіг неповна. Будь ласка, зверніться до ТЦК за місцем реєстрації або постійного проживання для уточнення".

13.05.2025 ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку Укрпошта за трекінговим номером 4900000531915 було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_5 заяву про внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з наступним проханням:

- внести інформацію до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 , з військового обліку, оскільки він був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку;

- внести інформацію до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про ступінь придатності до військової служби, а саме "не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку";

- внести інформацію до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про дату проходження ВЛК, а саме "29.03.2017".

До заяви про внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 було долучено наступні документи:

- засвідчену копію паспорта громадянина України № НОМЕР_3 виданого органом 5930 від 19.02.2024 на ім'я ОСОБА_1 на 1 арк.;

- засвідчену копію картки платника податків НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 на 1 арк.;

- нотаріально завірену копію тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 на 1 арк.

Відповідно до інформації з офіційного сайту Укрпошти листа за трекінговим номером 4900000531915 - 15.05.2025 вручено за довіреністю (місце отримання - 40002, м. Суми Україна).

Відповіді на зазначену заяву матеріали справи не містять.

Представником позивача рекомендованим листом за трекінговим номером 4900000562560 було подано адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до інформації з офіційного сайту Укрпошти листа за трекінговим номером 4900000562560 - 06.06.2025 вручено за довіреністю (місце отримання - 40501, м. Суми Україна).

Відповідно до відповіді на адвокатський запит (вих. № 2/4772 від 10.06.2025) - ІНФОРМАЦІЯ_6 була розглянута заява ОСОБА_1 , повідомлено, що позивач не перебуваєте на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 . Враховуючи зазначене, розгляд порушених у заяві питань не належить до повноважень ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Пунктом 2 Указу Президента України від 24 лютого 2022 № 64/2022 військовому командуванню разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування доручено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указом Президента України "Про Загальну мобілізацію" № 69/2022 від 24.02.2022 оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

На момент розгляду адміністративної справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а відповідно під час розгляду справи застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу по мобілізації в умовах воєнного стану.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" № 3543-XII від 21.10.1993 (далі - Закон № 3543-ХІІ).

У статті 1 Закону № 3543-ХІІ визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до частини 8 статті 4 Закону № 3543-ХІІ, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" № 2232-ХІІ від 25.03.1992 (далі - Закон № 2232-ХІІ; в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно ч. 1 ст. 14 Закону № 2232-ХІІ приписка громадян України чоловічої статі до призовних дільниць проводиться з метою взяття їх на військовий облік, визначення наявних призовних ресурсів, ступеня придатності до військової служби, встановлення освітнього рівня, здобутої спеціальності або професії, рівня фізичної підготовки, вивчення особистих якостей.

Згідно ч. 9 цієї статті на районні (міські) комісії з питань приписки покладаються, зокрема: організація і проведення медичного огляду допризовників, які викликаються на комісію, визначення їх придатності для військової служби; направлення для медичного огляду до призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних або Київської міської призовних комісій призовників, яких визнано непридатними до військової служби за станом здоров'я, та таких, що виявили незгоду з результатами медичного огляду; зняття з військового обліку призовників та взяття на військовий облік військовозобов'язаних громадян, яких:

- за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час;

- раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання; виключення з військового обліку громадян, яких:

- за станом здоров'я визнано непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

- раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Частиною 10 статті 14 Закону № 2232-ХІІ визначено, що за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень:

придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;

тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування;

підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення);

непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних;

непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку;

підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання;

підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

З метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" (далі - Положення № 402).

Це Положення поширюється на військовослужбовців Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, членів їх сімей, призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 встановлено, що військово-лікарська експертиза - це:

медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);

визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;

установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та закладах охорони здоров'я (установах).

До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності. (п.п.2.5.1 п.2.5. глави 2 розділу І Положення №402).

Згідно з пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Так, у позовній заяві представник позивача просить суд визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_5 щодо не внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , на підставі його заяви від 12.05.2025: зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_6 внести відомості про виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" від 16.03.2017 № 1951-VIII, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України

Органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Відповідні міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних лише щодо призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають у них на військовому обліку.

Тобто, уповноважені особи ІНФОРМАЦІЯ_5 мають доступ до Реєстру та можуть вносити зміни до нього лише в частині, що стосується призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які перебувають у них на військовому обліку.

Так, зі змісту доданої до позову копії військово-облікового документу - тимчасового посвідчення № НОМЕР_2 від 05.07:2017 вбачається, що ОСОБА_2 з 29.03.2017 по 05.07.2017 перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Згідно відомостей позовної заяви позивач проживає на території міста Суми, що відноситься до території відповідальності ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Проте, позивач помилково звернувся із вищевказаною заявою від 12.05.2025 не до компетентного органу.

Слід зазначити, що відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-Х11, військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Відповідно до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487, персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.

Таким чином, позивач ніколи не перебував та наразі не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 .

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд визнає, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал