Рішення від 25.11.2025 по справі 480/4411/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року Справа № 480/4411/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4411/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просить:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах через відсутність необхідного пільгового стажу.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком пільгових умовах періоди роботи трактористом -машиністом:

- з 01.071988 по 31.01.1989;

- з 01.04.1989 по 30.04.1989;

- з 01.06.1989 по 31.12.1994;

- з 07.04.1995 по 31.10.1995;

- з 01.12.1995 по 15.10.1996;

- з 01.12.1996 по 14.06.1997;

- з 15.09.1997 по 15.08.1998;

- з 01.04.2001 по 13.10.2009;

- з 01.03.2010 по 30.11.2018;

- з 02.01.2019 по 31.03.2021.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 15 травня 2025 року, тобто з моменту досягнення пенсійного віку.

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 1.07.1987 року був прийнятий на посаду помічника механізатора зернотоку в колгоспі “Родина».

15 липня 1987 року позивача було прийнято в члени колгоспу “Родина», про що свідчить запис під №1 в трудовій книжці НОМЕР_1 , яка була заповнена 24.11.1987 року на ім'я ОСОБА_1 .

В подальшому позивач працював на різних посадах, зокрема на посаді тракториста.

Згідно довідки №19 від 03.03.2025 року 22.08.1995 року колгосп “Родина» було перейменовано в АПТ “Родина»; 28.02.1998 року АПТ “Родина» перетворено на ТОВ АФ “Родина»; 31.12.2001 року у зв'язку з реорганізацією ТОВ АФ “Родина» товариство було приєднано до ТОВ АФ “Хоружівка». Кожне наступне підприємство є правонаступником попереднього.

На протязі життя позивач працював на вказаному товаристві на різних посадах, зокрема на посаді тракториста у спірні періоди.

Починаючи з 01.04.2021 року і по даний час, позивач працює трактористом в ТОВ “Агротон-С», що підтверджується копією трудової книжки та відповідними довідками з місця роботи.

Вказаний стаж роботи трактористом відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дає право ОСОБА_1 на отримання пенсії на пільгових умовах.

Як вбачається з положень даного Закону на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами - машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Так як, страховий стаж позивача складає понад 37 років, з яких більше 30 років пільгового стажу, то вказані обставини свідчать про наявність підстав для призначення пенсії на пільгових умовах, тому позивач звернувся до управління пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21.05.2025 року за № 183750005119 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю пільгового стажу роботи трактористом - машиністом.

Так, у рішенні зазначено, що відповідно до пункту 3 частини 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах мають чоловіки, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Відповідно до рішення відповідача: вік заявника 55 років; страховий стаж становить 37 років 05 місяців 04 днів; пільговий стаж - 03 роки 11 місяців 03 дні.

За відсутності на те підстав до стажу, який дає право на пільгову пенсію відповідачем помилково не зараховано наступні періоди: з 01.071988 по 31.01.1989; з 01.04.1989 по 30.04.1989; з 01.06.1989 по 31.12.1994; з 07.04.1995 по 31.10.1995; з 01.12.1995 по 15.10.1996; з 01.12.1996 по 14.06.1997; з 15.09.1997 по 15.08.1998; з 01.04.2001 по 13.10.2009; з 01.03.2010 по 30.11.2018; з 02.01.2019 по 31.03.2021.

Не зарахування зазначених періодів роботи на посаді тракториста відповідач обґрунтував тим, що актом перевірки достовірності документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 02.04.2025 року №1800-0906-1/2045 не підтверджена робота на посаді тракториста - машиніста у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового сезону у рослинництві.

Вважаючи відмову неправомірною та такою, що не ґрунтується на вимогах закону, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 05.06.2025 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідачам копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано до їх електронних кабінетів через систему "Електронний суд", документ доставлено до їх електронних кабінетів 06.06.2025 (а.с. 42, 43).

У встановлений судом строк відповідач (Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області) відзив на позовну заяву не надав.

Відповідач (Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області) у відзиві на позовну заяву зазначив, що ОСОБА_1 13.05.2025 звернувся за призначенням пенсії за віком відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).

Звернення опрацьовано за принципом екстериторіальності спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Згідно статті 62 Закону № 1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Управління зазначає, що трудова книжка підтверджує лише загальний трудовий стаж працівника, але підтвердити пільговий характер роботи може лише уточнююча довідка підприємства, на якому особа працювала і яка видана на підставі первинних документів за час виконання відповідної роботи, а в разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника - документи, видані архівними установами.

За матеріалами електронної пенсійної справи страховий стаж становить 37 років 05 місяців 04 дні, пільговий стаж становить 03 роки 11 місяців 03 дні.

До страхового стажу зараховано всі періоди.

До пільгового стажу не зараховано період роботи на посаді тракториста машиніста з 01.07.1988 по 31.01.1989, з 01.04.1989 по 30.04.1989, з 01.06.1989 по 31.12.1994, з 07.04.1995 по 31.10.1995, з 01.12.1995 по 15.10.1996, з 01.12.1996 по 14.06.1997, з 15.09.1997 по 15.08.1998, з 01.04.2001 по 13.10.2009, з 01.03.2010 по 30.11.2018, з 02.01.2019 по 31.03.2021 згідно довідки від 03.03.2025 №19 виданої ТОВ агрофірма “Хоружівка», оскільки актом перевірки достовірності (обгрунтованості) документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 02.04.2025 № 1800-0906-1/2045 не підтверджена робота на посаді тракториста машиніста у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового сезону у рослинництві.

Враховуючи вищезазначене, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення №183750005119 від 21.05.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Щодо позовних вимог про зобов'язання призначити пенсію відповідач зазначив, що суд не є тим органом, якому надані повноваження в сфері призначення пенсій. Суд не може підміняти компетентний орган, не може перебирати на себе функції призначення пенсії та самостійно визначати чи достатньо наявного у позивача стажу для призначення відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки такі повноваження не входять до компетенції судів.

Щодо позовних вимог в частині нарахування та виплати пенсії відповідач зазначив, що вказана позовна вимога є такою, що спрямована на майбутнє, тобто на відносини, відносно яких на даний момент відсутні докази того, що вони будуть порушені суб'єктом владних повноважень, оскільки предметом захисту в адміністративному судочинстві є саме порушені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або їхніх посадових чи службових осіб права та інтереси позивача.

Враховуючи зазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 44-47).

Ухвалою суду від 30.10.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати суду копію Акту перевірки від 02.04.2025 №1800-0906-1/2045.

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 13.05.2025 позивач звернувся до пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком.

З урахуванням принципу екстериторіальності, заяву позивача про призначення пенсії за віком розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області.

21.05.2025 ГУ ПФУ в Донецькій області прийнято рішення № 183750005119, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю пільгового стажу роботи трактористом - машиністом (а.с. 30 звор.бік - 31).

Так, у рішенні зазначено, що відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на пенсію за віком на пільгових умовах мають чоловіки, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Вік заявника 55 років; страховий стаж становить 37 років 05 місяців 04 днів; пільговий стаж - 03 роки 11 місяців 03 дні.

До пільгового стажу не зараховано період роботи на посаді тракториста­ машиніста з 01.07.1988 по 31.01.1989, з 01.04.1989 по 30.04.1989, з 01.06.1989 по 31.12.1994, з 07.04.1995 по 31.10.1995, з 01.12.1995 по 15.10.1996, з 01.12.1996 по 14.06.1997, з 15.09.1997 по 15.08.1998 згідно довідки від 03.03.2025 № 19, виданої ТОВ агрофірма “Хоружівка», оскільки актом перевірки достовірності (обґрунтованості) документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 02.04.2025 № 1800-0906-1/2045 не підтверджена робота на посаді тракториста ­ машиніста у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового сезону у рослинництві.

Вважаючи відмову неправомірною та такою, що не ґрунтується на вимогах закону, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини передбачені нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Приписами п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди призначення пільгових пенсій провадиться за нормами зазначеного закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до п. "в" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" правом на пільгове пенсійне забезпечення користуються трактористи-машиністи, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах та інших підприємствах сільського господарства - чоловіки після досягнення 55 років і за загального стажу роботи не менше як 30 років, з них не менш як 20 років на такій роботі.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається: чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Згідно з п. 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до п. 17 Порядку за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.

Пунктом 20 Порядку №637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.

Із наведених законодавчих норм вбачається необхідність надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, яка є основним документом, що підтверджує стаж роботи.

Верховний Суд у постанові від 27.02.2018 у справі № 681/813/17 дійшов висновку, що термін "механізатор" є загальновживаним й більш широким родовим поняттям професії тракториста, зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції.

Єдине найменування професії механізаторів сільського господарства “тракторист-машиніст» було запроваджено в 1961 році і охоплює такі професії: бульдозеристи, бульдозеристи-скреперисти, грейдеристи, комбайнери, машиністи дощувальних машин, машиністи льоноконоплезбиральних машин, машиністи скреперів, скреперисти, машиністи чаєзбиральних машин, машиністи екскаваторів, механіки-водії бавовнозбиральних машин, механіки-водії самохідних широкозахватних сінокосарок, механіки-комбайнери, трактористи, трактористи-бульдозеристи.

Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому разі, якщо в між польовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, проводиться відповідно до класифікатора галузей народного господарства.

Відповідно до класифікатора професій ДК 003:2010 на зміну ДК 003:2005, затвердженого та введеного в дію наказом Держспоживстандарту України від 28.07.2010 №327, чинного на теперішній час, професія “механізатор» відсутня, а міститься професійна назва роботи тракторист - машиніст сільськогосподарського виробництва.

Так, згідно трудової книжки колгоспника НОМЕР_1 від 24.11.1987, позивач в спірний період з 01.07.1988 по 31.01.1989; з 01.04.1989 по 30.04.1989; з 01.06.1989 по 31.12.1994; з 07.04.1995 по 31.10.1995; з 01.12.1995 по 15.10.1996; з 01.12.1996 по 14.06.1997; з 15.09.1997 по 15.08.1998; з 01.04.2001 по 13.10.2009; з 01.03.2010 по 30.11.2018; з 02.01.2019 по 31.03.2021 працював на посаді тракториста в АПТ «Родина», АФ «Родина» ТОВ АФ «Хоружіка» (а.с.32-33).

Зазначені обставини підтверджені ГУ ПФУ в Сумській області, зокрема в Акті перевірки достовірності (обґрунтованості) документів, поданих для призначення (перерахунку) пенсії від 02.04.2025 №1800-0906-1/2045 (а.с.13-14).

Також, відповідно до довідки ТОВ АФ «Хоружівка» від 03.03.2025 ОСОБА_1 у період з 01.07.1988 по 31.01.1989; з 01.04.1989 по 30.04.1989; з 01.06.1989 по 31.12.1994; з 07.04.1995 по 31.10.1995; з 01.12.1995 по 15.10.1996; з 01.12.1996 по 14.06.1997; з 15.09.1997 по 15.08.1998; з 01.04.2001 по 13.10.2009; з 01.03.2010 по 30.11.2018; з 02.01.2019 по 31.03.2021 працював на посаді тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва та виконував польові роботи (а.с.22).

Крім того, в матеріалах справи наявна довідка ТОВ АФ «Хоружівка» від 02.06.2025 №17, згідно змісту якої зазначено, що ОСОБА_1 у спірний період був задіяний у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового сезону у рослинництві (а.с.5)

В даному випадку, не є спірним загальний страховий стаж позивача на посаді тракториста у АПТ «Родина», АФ «Родина» ТОВ АФ «Хоружіка». Відповідно до зміст оскаржуваного рішення, період роботи на посаді тракториста в АПТ «Родина», АФ «Родина» ТОВ АФ «Хоружіка» зараховано відповідачем до загального стажу.

Відповідно до положень частин 2, 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до 01.01.2004 року - на підставі документів та порядку, визначеному законодавством, що діяло раніше. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Отже, за наявності належним чином оформленої трудової книжки за відповідних записів у ній, підтверджується наявність у особи стажу роботи, що дає право на пенсію за віком.

Суд наголошує, що жодних зауважень щодо оформлення такої трудової книжки та здійснених відповідних записів у ній, яка надавалася позивачем до територіального органу пенсійного фонду відповідачем не надано, відсутні такі посилання і в оспорюваному рішенні.

Таким чином, посилання відповідача на неможливість включення до пільгового стажу спірних періодів у зв'язку із відсутністю підтвердження роботи на посаді тракториста-машиніста у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового сезону у рослинництві, суд вважає безпідставними, оскільки позивач працював в спірні періоди на посаді, робота на якій надає право зарахувати стаж у пільговому обчисленні, що підтверджується записами в його трудовій книжці.

Вказана позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду викладеними у постановах від 27.02.2020 року у справі №577/2688/17, від 31.03.2020 року у справі №446/656/17, від 21.05.2020 року у справі №550/927/17.

Стосовно не надання до перевірки ТОВ АФ «Хоружіка» дорожніх листів трактора за 1988 -2021 роки у зв'язку із закінченням термінів зберігання первинних документів, суд зазначає, що право позивача на зарахування спірних періодів до пільгового стажу не можуть бути поставлені в залежність від первинних документів, обов'язок щодо зберігання яких не покладено на позивача.

Верховний Суд у постанові від 21.02.2018 року у справі № 687/975/17 дійшов висновку, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці чи інших офіційних документах. Неточні записи у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи на підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не можуть бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу, що дає право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення документів на підприємстві. У свою чергу, недоліки ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не можуть бути підставою для позбавлення особи її права на соціальний захист.

Формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30.09.2019 у справі №638/18467/15-а.

Верховним Судом в постанові від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а викладено правову позицію, відповідно до якої, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань нарахування / призначення пенсії.

Таким чином право позивача на зарахування спірного періоду до пільгового стажу не повинно бути обмежено закінченням термінів зберігання первинних документів на підприємстві. Відповідачем не доведено, що позивач не працював на посаді тракториста.

Враховуючи вищезазначене, суд зазначає, що трудовий стаж роботи позивача у період з 01.07.1988 по 31.01.1989; з 01.04.1989 по 30.04.1989; з 01.06.1989 по 31.12.1994; з 07.04.1995 по 31.10.1995; з 01.12.1995 по 15.10.1996; з 01.12.1996 по 14.06.1997; з 15.09.1997 по 15.08.1998; з 01.04.2001 по 13.10.2009; з 01.03.2010 по 30.11.2018; з 02.01.2019 по 31.03.2021 на посаді тракториста у АПТ «Родина», АФ «Родина» ТОВ АФ «Хоружіка» підтверджено доказами, які містяться в матеріалах справи, зокрема належним чином оформленою трудовою книжкою, а тому такий стаж підлягає зарахуванню до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 15 травня 2025 року, тобто з моменту досягнення пенсійного віку, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Процедура подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" додатково деталізована нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (надалі за текстом - Порядок №22-1).

Згідно з п.4.3 розділу IV Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління.

Таким чином, суд доходить до висновку, що правова категорія “призначення пенсії» використовується законодавцем у розумінні прийняття територіальним органом Пенсійного фонду України письмового рішення (як індивідуального акту) з приводу визнання за особою суб'єктивного права на одержання грошових платежів у галузі соціального страхування із визначенням розміру регулярного платежу у межах календарного місяця. А тому виданий ПФУ індивідуальний акт з приводу призначення пенсії одночасно охоплює як владне управлінське волевиявлення стосовно правової підстави пенсії, так і владне управське волевиявлення стосовно грошового виміру пенсії.

Відповідно до ч.1 ст. 58 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Згідно з п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Саме органи пенсійного фонду визначають правильність та повноту наданих документів для призначення (перерахунку) пенсії.

Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення, перерахунку пенсій громадянам. Рішення про призначення пенсії приймається органом Пенсійного фонду і право на призначення пенсії є його виключними повноваженнями, втручання у яке не відповідатиме завданням адміністративного судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону №1058-ІV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Згідно практики Європейського суду, в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.

Статтею 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Таким чином з урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні та враховуючи те, що ГУ ПФУ в Донецькій області, рішення якого оскаржується позивачем, не проводився розрахунок стажу позивача з урахуванням періодів, врахованих судом у даному рішенні, у суду відсутні підстави зобов'язувати інший територіальний орган повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком. А відтак, позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити позивачу пенсію за віком, задоволенню не підлягають.

Отже, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача від 13.05.2025 з урахуванням висновків суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області суму судового збору в розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст. ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21.05.2025 №183750005119.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до пільгового стажу періоди роботи трактористом-машиністом: з 01.07.1988 по 31.01.1989; з 01.04.1989 по 30.04.1989; з 01.06.1989 по 31.12.1994; з 07.04.1995 по 31.10.1995; з 01.12.1995 по 15.10.1996; з 01.12.1996 по 14.06.1997; з 15.09.1997 по 15.08.1998; з 01.04.2001 по 13.10.2009; з 01.03.2010 по 30.11.2018; з 02.01.2019 по 31.03.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ:13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.05.2025 з урахуванням висновків суду.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) суму судового збору в розмірі 1211,20 грн.

У іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук