Ухвала від 24.11.2025 по справі 460/24590/22

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань зміни способу виконання рішення

24 листопада 2025 року м. Рівне №460/24590/22

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Ясковець О.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

Тітков Г.М.;

представник заявника - Львівської міської ради: Вовк І.В.;

представник Львівської обласної державної адміністрації: не прибув;

представник Головного управління Державної казначейської служби України у Львівській області: не прибув,

розглянувши заяву представника Львівської міської ради про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення у адміністративній справі за позовом:

ОСОБА_1

доЛьвівської міської ради третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області

про зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради та Львівської обласної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Львівській області про зобов'язання вчинення дій.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023, що набрало законної сили 16.11.2023, позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Львівської міської ради щодо незабезпечення ОСОБА_1 та членів його сім'ї, в загальній кількості 9 осіб, жилими приміщеннями відповідно до вимог Житлового кодексу України та Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано Львівську міську раду забезпечити ОСОБА_1 та членів його сім'ї, в загальній кількості 9 осіб, жилими приміщеннями відповідно до вимог Житлового кодексу України та Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано Львівську обласну держадмiнiстрацію перерахувати кошти в сумі 4021748,50 грн. на рахунок Львівської міської ради на закупівлю жилих приміщень ОСОБА_1 та членам його сім'ї в загальній кількості 9 осіб.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

29.11.2023 судом видано виконавчі листи у справі №460/24590/22.

08.12.2023 відкрито виконавче провадження №73535041 щодо зобов'язання Львівської міської ради забезпечити ОСОБА_1 та членів його сім'ї, в загальній кількості 9 осіб, жилими приміщеннями відповідно до вимог Житлового кодексу України та Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи".

Ухвалою суду від 12.01.2024 заяву відповідача (боржника, виконавця) - Львівської обласної державної адміністрації, про зміну порядку і способу виконання рішення суду задоволено.

Змінено порядок і спосіб виконання рішення суду від 05.10.2023 у справі №460/24590/22, шляхом зобов'язання здійснення перерахунку коштів Львівською обласною державною адміністрацією в сумі 4 021 748,50 грн. на закупівлю жилих приміщень ОСОБА_1 та членам його сім'ї, в загальній кількості 9 осіб, на рахунок департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.

29.11.2024 ОСОБА_1 подав до суду заяву в порядку ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій просив винести судове рішення про встановлення судового контролю, шляхом зобов'язання відповідача (не на користь якого ухвалено судове рішення), Львівську міську раду забезпечити ОСОБА_1 та членів його сім'ї, в загальній кількості 9 осіб, жилими приміщеннями відповідно до Житлового кодексу України та Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", а саме: виконати судове рішення та встановити Львівській міській раді місячний термін для подання звіту про виконання судового рішення по справі №460/24590/22, а в разі невиконання судового рішення накласти штраф в розмірі визначеному законодавством.

Ухвалою суду від 09.12.2024 зобов'язано Львівську міську раду подати звіт про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 року у справі №460/24590/22 упродовж тридцяти днів з дня отримання копії ухвали.

На адресу суду надійшов звіт Львівської міської ради про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 у справі № 460/24590/22, відповідно до якого Львівською міською радою та департаментом житлового господарства та інфраструктури вживаються усі можливі заходи для виконання рішення. Однак, наявні обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень.

Ухвалою суду від 20.01.2025 відмовлено Львівській міській раді у прийнятті звіту про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 у справі № 460/24590/22. Встановлено Львівській міській раді новий строк подання звіту про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 у справі № 460/24590/22. Зобов'язано Львівську міську раду у 90 денний строк з дати отримання цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 у справі №460/24590/22.

У встановлений судом строк на виконання вимог ухвали від 20.01.2025 Львівською міською радою звіт про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 у справі №460/24590/22 не подано.

Ухвалою суду від 16.06.2025 накладено на голову Львівської міської ради штраф за неподання звіту у строк, встановлений судом у сумі 60560 (шістдесят тисяч п'ятсот шістдесят) гривень. Стягнуто половину суми штрафу в розмірі 30280 (тридцять тисяч двісті вісімдесят) гривень) на користь ОСОБА_1 . Стягнуто половину суми штрафу в розмірі 30280 (тридцять тисяч двісті вісімдесят) гривень до Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України, м. Київ, вул. Липська, 18/5, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 26255795). Встановлено Львівській міській раді новий строк для подання звіту про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 у справі №460/24590/22 та зобов'язати подати такий звіт у 90 денний строк з дати отримання цієї ухвали.

16.10.2025 до суду надійшла заява Львівської міської ради про зміну способу виконання рішення суду - ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 16.06.2025 змінити спосіб виконання рішення суду - шляхом стягнення штрафу в розмірі 60560 (шістдесят тисяч п'ятсот шістдесят) грн. за неподання звіту у строк, встановлений Рівненським окружним адміністративним судом, з Львівської міської ради.

На обгрунтування вказаної заяви представник Львівської міської ради вказала, що міський голова, не маючи відповідних повноважень, не може відповідати перед державою, юридичними чи фізичними особами за їх невиконання (в тому числі - за неподання Львівською міською радою звіту у справі щодо забезпечення житлом).

Ухвалою від 23.10.2025 призначено судове засідання для розгляду заяви.

Розглянувши вказану заяву суд зазначає наступне.

Стаття 124 Конституції України та стаття 14 КАС встановлюють, що судові рішення, зокрема постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до Конституції України визначає Закон України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні», про що вказано у преамбулі до названого Закону.

Загальна компетенція сільських, селищних, міських рад визначена статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», за змістом частини першої якої ці ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Виключні повноваження рад встановлені ст. 26 вказаного Закону.

Суд зазначає, що у даному спорі Львівська міська рада залучена відповідачем у зв'язку з тим, що сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи самостійно розпоряджаються коштами відповідних місцевих бюджетів, визначають напрями їх використання (ст. 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»); до витрат бюджету розвитку місцевих бюджетів належать, окрім іншого, будівництво і придбання житла окремим категоріям громадян відповідно до законодавства (ст. 71 БК України).

Згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до виключних повноважень міських рад належать затвердження програм соціальноекономічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування; розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.

Повноваження міського голови визначені ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Міський голова фактично здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету, підписує рішення ради та її виконавчого комітету, скликає сесії, головує на пленарних засіданнях ради, вносить пропозиції на розгляд сесії місцевої ради, але не має повноважень одноособово впливати на процес прийняття рішень, які стосуються бюджету чи забезпечення житлом.

Так, судом встановлено, що за неподання Львівською міською радою звіту про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 у справі №460/24590/22 накладено на голову Львівської міської ради штраф за неподання звіту у строк, встановлений судом у сумі 60560 (шістдесят тисяч п'ятсот шістдесят) гривень.

Накладення штрафу є допоміжним інструментом для спонукання відповідного суб'єкта владних повноважень до виконання судового рішення.

Однак, враховуючи що міський голова одноособово не може впливати на процес прийняття рішень, які стосуються бюджету чи забезпечення житлом, то Львівський міський голова позбавлений можливості вчиняти відповідні дії на виконання згаданого судового рішення, а також нести тягар відповідальності в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України за його невиконання.

Тому, зважаючи на наведені обставини, слід погодитися із заявником про необхідність зміни способу виконання рішення суду шляхом покладення відповідальності зі сплату штрафу саме на Львівську міську раду, як безпосереднього суб'єкта владних повноважень, який допустив порушення прав позивача в межах спору у справі № 460/24590/22.

Згідно із ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.

Суд зазначає, що необхідною умовою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення, є наявність виняткових обставин, які б ускладнювали його виконання або робили його виконання неможливим, адже в такий спосіб змінюються висновки вже прийнятого судового рішення.

Висновки аналогічного змісту викладені у постанові Верховного Суду від 11.08.2022 у справі №П/811/269/17, від 14.08.2024 у справі № 200/2961/21-а.

З огляду на наведене та беручи до уваги обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення заяви представника Львівської міської ради про зміну способу виконання ухвали суду від 16.06.2025 у справі №460/24590/22.

Керуючись статтями 241, 248, 256, 294, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву представника Львівської міської ради про зміну способу виконання ухвали суду від 16.06.2025 у справі №460/24590/22 задовольнити.

Замінити спосіб виконання ували суду від 16.06.2025 у справі №460/24590/22 шляхом стягнення штрафу в розмірі 60560 (шістдесят тисяч п'ятсот шістдесят) грн. за неподання звіту у строк, встановлений Рівненським окружним адміністративним судом, з Львівської міської ради.

Стягнути половину суми штрафу в розмірі 30280 (тридцять тисяч двісті вісімдесят) гривень) на користь ОСОБА_1 .

Стягнути половину суми штрафу в розмірі 30280 (тридцять тисяч двісті вісімдесят) гривень до Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України, м. Київ, вул. Липська, 18/5, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 26255795).

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складений 25 листопада 2025 року

Суддя С.А. Борискін