про заміну сторони правонаступником
24 листопада 2025 року м. РівнеСправа №460/5933/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, розглянувши в порядку письмового провадження заяву Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації у адміністративній справі за позовом:
ОСОБА_1
доУправління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.
Рішенням від 06.09.2024, яке набрало законної сили 08.10.2024, позов задоволено повністю.
30.01.2025 державним виконавцем органу ДВС відкрито виконавчі провадження (№77005156, №77005394, №77006039, №77006413) з примусового виконання чотирьох виконавчих листів, виданих 14.10.2024 Рівненським окружним адміністративним судом у справі №460/5933/24.
22.09.2025 від Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації надійшла заява про заміну боржника правонаступником.
Заява обґрунтована тим, що починаючи з 01.07.2025 Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації не має повноважень щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги як батьку дитини з інвалідністю до 18 років та надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю до 18 років як працездатній особі, що не працює і здійснює догляд за дитиною з інвалідністю до 18 років. Покликаючись до положень постанов Кабінету Міністрів України від 25.06.2025 № 765, від 11.06.2025 №695 та від 23.06.2025 №766, вказує, що з 01.07.2025 призначення та виплату державних соціальних допомог та надбавок здійснює Пенсійний фонд України.
Ухвалою від 23.09.2025 призначено судове засідання для розгляду заяви про заміну боржника правонаступником. Про дату, час та місце судового розгляду заяви повідомлено учасників справи, державного виконавця та Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Ухвалою від 29.09.2025 суд перейшов до розгляду заяви в порядку письмового провадження.
11.11.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області подані додаткові пояснення у справі, у яких орган Пенсійного фонду зазначив, що саме на Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації було покладено обов'язок провести нарахування. Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області проводить виплату ОСОБА_1 розміру допомоги, що був призначений Управлінням соціального захисту населення до передачі функцій, а саме 3250,70 грн. Оскільки Головне управління Пенсійного фонду України проводить виплату допомоги з 01.07.2025 у призначеному розмірі Управління соціального захисту населення, яке мало обов'язок виконати рішення, то відсутні підстави для проведення заміни сторони провадження у даній справі.
Стягувач та державний виконавець пояснень суду не надали.
При вирішенні заяви суд враховує таке.
Згідно зі статтею 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.
Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 30.12.2020 у справі №805/4361/17-а (№К/9901/23524/20), які є обов'язковими для врахування судом в силу вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.
11.06.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 695 «Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійним фондом України», згідно з якою Пенсійному фонду України забезпечити з 1 липня 2025 р. призначення і виплату: державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю; державної соціальної допомоги на догляд; державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю; допомоги на поховання (пп. 1 п. 5).
Ця постанова набирає чинності з 1 липня 2025 р., крім пунктів 3-8 цієї постанови, які набирають чинності з дня її опублікування (п. 10).
Вказаною Постановою було також внесено зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 № 79 “Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», зокрема, до абз. 1 п. 3, який викладено у такій редакції:
«Призначення і виплата державної соціальної допомоги, надбавки на догляд та допомоги на поховання здійснюються органами Пенсійного фонду України».
23.06.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №766 «Про реалізацію експериментального проекту щодо централізації механізму виплати деяких державних допомог», згідно з пп. 2 п. 7 якої Пенсійному фонду України забезпечити починаючи з 1 липня 2025 р. призначення та виплату державних допомог.
Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пунктів 1-4, підпункту 3 пункту 5, підпунктів 4-8 пункту 6, підпунктів 2-11 пункту 7 цієї постанови, які набирають чинності з 1 липня 2025 року (п. 10).
Крім того, 25.06.2025 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 765 “Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України», згідно з якою Пенсійному фонду України забезпечити з 1 липня 2025 р. призначення та виплату державних соціальних допомог, здійснення фінансування соціальних стипендій згідно з переліком, затвердженим цією постановою (пп. 1 п. 7).
Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пунктів 1-3, 9 цієї постанови, які набирають чинності з 1 липня 2025 р., та пункту 4 цієї постанови, який набирає чинності з 1 листопада 2025 року (п. 10).
Таким чином, з 01.07.2025 функції щодо нарахування та виплати державної соціальної допомоги на догляд та державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю покладено на Пенсійний фонд України.
Згідно з п. 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до п. 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Територіальним органом Пенсійного фонду на території Рівненської області є Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Суд встановив, що 08.07.2025 матеріали щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги як батьку дитини з інвалідністю до 18 років та надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю до 18 років як працездатній особі, що не працює і здійснює догляд за дитиною з інвалідністю до 18 років, які підлягають нарахуванню та виплаті на виконання рішення суду у справі №460/5933/24, Управлінням соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації було передано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області, що підтверджується актом приймання-передачі виплатних відомостей та проведених утримань на липень 2025 року від 08.07.2025 №3.
Довідкою від 11.11.2025 №5317/04-16, виданою Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, підтверджується, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області з 01.07.2025 як отримувач вищевказаних державної соціальної допомоги та надбавки на догляд.
Таким чином, Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації з 01.07.2025 втратило повноваження щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної соціальної допомоги як батьку дитини з інвалідністю до 18 років та надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю до 18 років як працездатній особі, що не працює і здійснює догляд за дитиною з інвалідністю до 18 років, тому відповідно, не може здійснювати права та виконувати обов'язки сторони у справі, а відтак, і відповідати за зобов'язання, які на нього покладені, в тому числі й судовими рішеннями, оскільки таке повноваження передано для виконання завдань і функцій іншому органу у зазначеній сфері, яким є Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
В даному випадку, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції у спірних правовідносинах.
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 24.04.2018 у справі №815/1637/17 (№11-654апп18).
Враховуючи викладене, з 01.07.2025 відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво щодо нарахування та виплати вищевказаних державної соціальної допомоги та надбавки на догляд, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання адміністративної компетенції від повноважень Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Як встановлено судом, Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації судове рішення у цій справі не виконало. Водночас, у зв'язку зі зміною правового регулювання, проаналізованого вище по тексту цієї ухвали, такий суб'єкт владних повноважень не має повноважень на вчинення необхідних дій щодо нарахування та виплати позивачу присуджених соціальних виплат, позаяк відповідні повноваження передані до іншого суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII) передбачено, що під виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) розуміється сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Частинами першою, другою статті 15 Закону №1404-VIII визначено, що сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Частиною п'ятою статті 15 Закону №1404-VIII встановлено, що в разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Слід зазначити, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження являє собою процес, який починається з моменту набрання судовим рішенням законної сили і завершується настанням відповідних обставин, передбачених статтею 39 цього Закону. При цьому, виконавче провадження здійснюється з дотриманням засад верховенства права, за якого кожен з учасників має можливість реалізувати обсяг вимог наданих йому судовим рішенням.
Суд наголошує, що за змістом частини першої статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Отже, заміна сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, (процесуальне правонаступництво) можливе на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи, так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Аналогічна правова позиція є усталеною та неодноразово висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 03.05.2018 у справі № 2-а-1864/10, від 31.10.2018 у справі №2-а-3494/11, від 07.03.2019 у справі № 617/7748/12, від 29.01.2020 у справі № 815/1303/17, від 24.11.2020 у справі № 802/1280/17-а.
За таких обставин, з метою належного виконання судового рішення заяву Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації про заміну боржника у виконавчому провадженні необхідно задовольнити.
Керуючись статтями 52, 166-167, 241, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому провадженні №77006039 з виконання виконавчого листа №1, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 14.10.2024 у справі №460/5933/24, Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 44130979) його правонаступником - Головним управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. О.Борисенка, 7, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076).
Замінити боржника у виконавчому провадженні №77005394 з виконання виконавчого листа №2, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 14.10.2024 у справі №460/5933/24, Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 44130979) його правонаступником - Головним управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. О.Борисенка, 7, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076).
Замінити боржника у виконавчому провадженні №77005156 з виконання виконавчого листа №3, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 14.10.2024 у справі №460/5933/24, Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 44130979) його правонаступником - Головним управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. О.Борисенка, 7, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076).
Замінити боржника у виконавчому провадженні №77006413 з виконання виконавчого листа №4, виданого Рівненським окружним адміністративним судом 14.10.2024 у справі №460/5933/24, Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 44130979) його правонаступником - Головним управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. О.Борисенка, 7, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076).
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повну ухвалу складено 24 листопада 2025 року.
Суддя Н.О. Дорошенко