Ухвала від 25.11.2025 по справі 440/16949/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

25 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа №440/16949/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянув у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, та

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Суд зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року з розрахунку 82% грошового забезпечення, визначеного у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області від 26 березня 2018 року №01-648/12, з урахуванням проведених виплат, а також з 01 квітня 2019 року з розрахунку 82% грошового забезпечення, визначеного у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області від 03 червня 2021 року №02-378/12, з урахуванням проведених виплат.

Рішення суду набрало законної сили 11.02.2022, а 07.06.2022 позивачу видані виконавчі листи.

Відомості про відкриті виконавчі провадження відсутні.

06.05.2025 до суду надійшла заява представника позивача, адвоката Дроменко Людмили Василівни про зобов'язання боржника подати звіт про виконання рішення суду.

Мотивуючи подану заяву представник позивача зазначила, що на виконання рішення суду від 11.01.2022 у цій справі пенсійний орган нарахував заборгованість з виплати пенсії за період з 01.01.2018 по 28.02.2022 у розмірі 83141,98 грн, фактичну сплату якої наразі не проведено.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.05.2025 заяву представника позивача, адвоката Дроменко Людмили Василівни задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21 упродовж трьох місяців з дня постановлення цієї ухвали суду.

19.08.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.09.2025 відмовлено у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 19.08.2025 про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21 разом з доказами сплати заборгованості на користь позивача або неможливості її сплати упродовж шістдесяти днів з дня отримання копії цієї ухвали суду.

05.11.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06.11.2025 призначено розгляд звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21 у порядку письмового провадження.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення разом з доданими до нього матеріалами, суд дійшов такого висновку.

У цій справі суд відповідно до приписів статті 382 КАС України здійснює судовий контроль за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21 в частині виплати позивачу суми нарахованої за період з 01.01.2018 по 28.02.2022 доплати до пенсії у розмірі 83141,98 грн.

Підставою для зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання рішення суду в цій частині було фактичне невиконання пенсійним органом вимог судового акта.

Водночас суд враховує, що після постановлення ухвали від 29.09.2025 про зобов'язання ГУПФ України в Полтавській області подати новий звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21 суд розглянув питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Так, ухвалою від 15.10.2025 суд змінив спосіб і порядок виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2018 з розрахунку 82% грошового забезпечення, визначеного у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області від 26.03.2018 №01-648/12, з урахуванням проведених виплат, а також з 01.04.2019 з розрахунку 82% грошового забезпечення, визначеного у довідці Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області від 03.06.2021 №02-378/12, з урахуванням проведених виплат, а саме - стягнув з Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 заборгованість з пенсійних виплат за період з 01.01.2018 по 28.02.2022 у розмірі 83141,98 грн.

Отож в частині виплати позивачу заборгованості за період з 01.01.2018 по 28.02.2022 у розмірі 83141,98 грн наразі змінено спосіб і порядок виконання судового рішення із зобов'язання здійснити виплату на стягнення з боржника коштів.

Закон України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" у частині першій статті 1 встановлює гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження", та особливості їх виконання.

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.

За змістом частини першої статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно з частинами другою, четвертою статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №45).

Відповідно до пункту 3 названого Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

З урахуванням наведеного вище, суд констатує, що судове рішення про стягнення з державного органу коштів виконується органами Державної казначейської служби України шляхом безспірного списання коштів з рахунків боржника.

Судове рішення про стягнення коштів не покладає на відповідача (боржника) зобов'язань як таких. За відсутності зобов'язання відповідач (боржник) не має про що звітувати суду. Участь боржника у виконанні рішення про стягнення - відсутня. Виконання рішення суду про стягнення з боржника коштів відбувається шляхом списання коштів з його рахунків органами Державної казначейської служби України.

Тож судове рішення в частині стягнення з ГУПФ України в Полтавській області грошової суми у розмірі 83141,98 грн повинно скеровуватись до органів Казначейства на примусове (без будь-якого волевиявлення боржника чи вчинення ним будь-яких дій) стягнення грошових коштів на користь позивача.

Зазначене виключає підстави для зобов'язання відповідача подавати звіт щодо виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21 в частині стягнення на користь позивача коштів у розмірі 83141,98 грн, адже у процедурі виконання рішення суду про стягнення коштів відсутні будь-які дії боржника, про які він навіть гіпотетично міг би звітувати.

Оскільки звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21 загалом відповідає вимогам статті 382-2 КАС України, а дії зобов'язального характеру за судовим рішенням у справі №440/16949/21 щодо сплати на користь позивача заборгованості з пенсійних виплат наразі відсутні з огляду на зміну судом способу і порядку виконання судового рішення, суд дійшов висновку про прийняття звіту ГУПФ України в Полтавській області та відсутність підстав для подальшого здійснення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21 у спосіб, визначений в ухвалах суду від 23.05.2025 та 29.09.2025 у цій справі.

Керуючись статтями 2, 5, 14, 241, 243, 248, 256, 370, 372, 378, 381-1 - 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 05.11.2025 про результати виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що подальше виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.01.2022 у справі №440/16949/21 в частині виплати на його користь заборгованості за період за період з 01.01.2018 по 28.02.2022 у розмірі 83141,98 грн з урахуванням ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 15.10.2025 у справі №440/16949/21 має здійснюватись органами Державної казначейської служби України відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №45).

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання, однак може бути оскаржена.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвалу суду не вручено у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Олександр КУКОБА