Ухвала від 24.11.2025 по справі 440/15837/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

24 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/15837/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бевзи В.І., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №440/15837/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №440/15837/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: 1) визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №164250002485 від 18.12.2024 року про перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19 грудня 1993 року № 3723-XI;2) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних посад державних службовців, періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 01.05.2016 по 06.06.2024; 3) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 19 грудня 1993 року № 3723-XII з 06.06.2024 з урахуванням довідок Виконавчого комітету Чутівської селищної ради від 05.06.2024 №05-27/13 та від 05.06.2024 №05-27/14. Постановлено стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Окрім того, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №440/15837/24 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено: 1) зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про повне виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії; 2) встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області строк для подання звіту про повне виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - один місяць з дня набрання законної сили рішенням суду.

12.11.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просило прийняти звіт про виконання рішення суду від 03.02.2025 у справі №440/15837/24.

В обґрунтування заяви зазначено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №440/15837/24 головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зараховано до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних посад державних службовців, періоди роботи ОСОБА_1 в органах місцевого самоврядування з 01.05.2016 по 06.06.2024. ОСОБА_1 з 06.06.2024 переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» із врахуванням довідок від 05.06.2024 №05-27/13 і №05-27/14, виданих виконавчим комітетом Чутівської селищної ради. Після прийняття рішення про переведення ОСОБА_1 з 06.06.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державне службу» на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №440/15837/24, електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення направлена до головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області для здійснення виплати пенсії. Листом головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 19.05.2025 №1600-0401-9/38418 повідомлено, що згідно перерахунку, проведеного ОСОБА_1 на виконання рішення Полтавського окружною адміністративного суду від 03.02.2025 по справі № 440/15837/24, виплата пенсії в новому розмірі буде здійснюватися з 01.06.2025. За період з 06.06.2024 по 31.05.2025 нарахована заборгованість в загальній сумі 55183,88 грн., яку обліковано Головним управлінням Пенсійною фонду України в Полтавській області в «Інтегрованій комплексній інформаційній системі» підсистемі «Реєстр судових рішень» для здійснення виплати за окремою бюджетною програмою.Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області направлено запит від 31.10.2025 №2200-0403-9/83971 до головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо виплати заборгованості позивачу згідно з рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 по справі №440/15837/24. Листом від 10.11.2025 № 1600-0306-9/87069 головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повідомило наступне.в межах бюджетних асигнувань, в жовтні 2025 року ОСОБА_1 проведено виплату частини облікованої заборгованості в розмірі 187,35 грн, шляхом перерахування на рахунок пенсіонера, відкритий в ПАТ КБ «Приватбанк».

Ухвалою суду від 12.11.2025 розгляд звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №440/15837/24 призначено судом у письмовому провадженні.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до частин першої та другої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Суд зазначає, що звіт ГУ ПФУ в Хмельницькій області складений з дотриманням статті 382-2 КАС України.

Таким чином, суд доходить висновку про наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

До звіту суду не надані відомості про виконання рішення суду щодо виплати заборгованості за період з 06.06.2024 по 31.05.2025 в загальній сумі 55183,88 грн з урахуванням виплати частини облікованої заборгованості в розмірі 187,35 грн. Також відповідачем не наданий витяг із підсистеми “Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України з підтвердженням обліку заборгованості у сумі 55183,88 грн з урахуванням виплати частини облікованої заборгованості в розмірі 187,35 грн, що виникла у зв'язку з виконанням рішення у справі №440/15837/24.

У той же час представником відповідача повідомлено суду про те, що фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості за рішеннями суду, відбувається в порядку черговості виконання рішень суду за датою набрання ними законної сили.

Виплата заборгованості нарахована за рішенням суду, як така, що не передбачена бюджетом Головного управління потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу.

Джерела формування коштів Пенсійного фонду України визначені у статті 72 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон №1058).

Бюджет Пенсійного фонду формується за рахунок двох джерел:

- власні кошти (частина ЄСВ на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, власні кошти, адміністрування яких забезпечується органами Пенсійного фонду України);

- кошти Державного бюджету України. Кошти Держаного бюджету на фінансування пенсійних програм є одним із основних джерел формування доходів Пенсійного фонду.

Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України органом, який реалізує означену політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Нарахована позивачу, на виконання рішення суду, сума заборгованості має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування, - поза межами бюджетних асигнувань поточного року.

Тобто щомісячні страхові виплати здійснюються Головним управлінням виключно за рахунок коштів Державного бюджету та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, і проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний рік.

Судові рішення, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, обліковуються Головним управлінням.

Головним розпорядником коштів, що мають соціальне спрямування, зокрема бюджету Пенсійного фонду України, є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня Пенсійний фонд України.

Суд враховує доводи відповідача, викладені у звіті про виконання рішення суду, стосовно вчинення дій, направлених на виконання рішення суду у повному обсязі.

При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України не заперечується обов'язок виплати нарахованих позивачу на виконання рішення суду виплат.

Суд звертає увагу, що до суду не надані докази того, що відповідачем невиконання судового рішення у цій справі здійснюється умисно.

Аналізуючи наведене, суд зазначає, що згідно із Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюється виключно законами. Такими законами є Закони України Про Державний бюджет України на кожний рік та Бюджетний кодекс України.

Відповідно до п. п. 20 та 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що рішення суду у справі в частині виплати заборгованості не виконано з незалежних від відповідача причин.

Згідно з частиною одинадцятою статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, оскільки не здійснена виплата заборгованості, проте, не доданий доказ включення заборгованості виплати пенсії за рішенням суду до підсистеми “Реєстр судових рішень» та її обліку, тому суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

Таким чином, суд доходить висновку про наявність підстав для встановлення ГУ ПФУ в Полтавській області нового строку для подання звіту про виконання рішення суду.

Керуючись статтями 241-243, 248, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення суду від 03.02.2025 у справі №440/15837/24.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі №440/15837/24 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 03.02.2025 у справі №440/15837/24 у строк до трьох місяців з відповідними відомостями та підтверджуючими доказами щодо його виконання, згідно із мотивувальної частини цієї ухвали суду.

Витребувати від Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій областівитяг із підсистеми “Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України з підтвердженням обліку заборгованості у сумі 55183,88 грн з урахуванням виплати частини облікованої заборгованості в розмірі 187,35 грн, що виникла у зв'язку з виконанням рішення у справі №440/15837/24.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Головуючий суддя В.І. Бевза