24 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/6916/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Канигіної Т.С., розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 від 15.10.2025 (вх.№78198/25 від 22.10.2025) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення відділу призначення пенсій (Шевченківський) Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 19.11.2020 №2273. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію з 09.11.2020 за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII, з доповненнями згідно із Законом №3662-12 від 26.11.1993, у редакції Закону від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, з розрахунку 90% від розміру заробітної плати, з урахуванням довідки про заробітну плату (оклад, надбавка за вислугу років) для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру", видану Полтавською обласною прокуратурою від 06.11.2020 №21-681вих20, без обмеження максимального розміру, з одночасною видачею пенсійного посвідчення.
До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 , у якій останній просить:
- прийняти окрему ухвалу, яку в подальшому направити Пенсійному фонду України для реагування та вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону;
- встановити Пенсійному фонду України строк для усунення перешкод у виконанні рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 у справі №440/6916/20;
- зобов'язати Головне управління Пенсійному фонду України в Полтавській області протягом 30 днів з дня виконання Пенсійним фондом України вимог окремої ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 у справі №440/6916/20 у повному обсязі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2025 призначено заяву до розгляду у порядку письмового провадження; витребувано від відповідача докази виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 у справі №440/6916/20.
У заяві від 29.10.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зазначило, що на виконання зазначеного рішення з 09.11.2020 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1789-ХІІ, виходячи з розрахунку 90% заробітку згідно з довідкою Полтавської обласної прокуратури від 06.11.2020 №21- 681вих20, із застосуванням встановленої законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на рівні 75000,00 грн. Розмір пенсії з 09.11.2020 - 67500,00 грн. Пенсію з 09.11.2020 призначено в розмірі 67500,00 грн без застосування обмеження максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, передбаченим п.13-2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено відповідно до зобов'язань рішення суду від 24.12.2020. Зобов'язання щодо врахування заробітної плати без обмеження її максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску у рішенні суду від 24.12.2020 у справі №440/6916/20 відсутні. Для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 06.11.2020 №21-681вих20 без застосування максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на рівні 75000,00 грн та без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі № 440/6916/20, управлінням направлено запит до Пенсійного фонду України від 12.07.2024 №1600-0306-5/51497 про надання доступу на макетну обробку електронної пенсійної справи заявника. Листом Пенсійного фонду України від 12.08.2024 №2800-030101-9/48932 повідомлено, що розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено відповідно до зобов'язань рішення суду від 24.12.2020, зобов'язання щодо врахування заробітної плати без обмеження її максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску в рішенні суду від 24.12.2020 відсутнє.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 03.11.2025 витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області детальний розрахунок основного розміру пенсії від середнього заробітку ОСОБА_1 та письмових пояснень щодо застосування встановленої законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У додаткових поясненнях від 13.11.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зазначило, що пенсію обчислено у розмірі 90% від заробітної плати 75000,00 грн (максимальна величина бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування станом на 01.09.2020 становить 75000,00 грн (5000 х 15) на підставі довідки про заробітну плату від 06.11.2020 №21-681вих20, виданої Полтавською обласною прокуратурою, із застосуванням встановленої законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на рівні 75000,00 грн. Пенсію з 09.11.2020 призначено в розмірі 67500,00 грн (75000 х 90) без застосування обмеження максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, передбаченим пунктом 13-2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У рішенні суду від 24.12.2020 у справі №440/6916/20 зобов'язання щодо врахування заробітної плати без обмеження її максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску відсутнє.
Крім того зазначено, що Управління не має можливості надати детальний розрахунок основного розміру пенсії, оскільки пенсія ОСОБА_1 призначена згідно з рішенням суду, яким зобов'язано призначити пенсію в розмірі 90% від розміру заробітної плати згідно з довідкою від 06.11.2020 №21-681вих20.
Відповідно до частини першої статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на положення пункту 10 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд заяви здійснено судом у порядку письмового провадження.
Розглянувши зазначену заяву та матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Положеннями Кодексу адміністративного судочинства України визначено загальні та спеціальні способи судового контролю.
Загальний судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому статтею 382 Кодексу адміністративного судочинства України, а спеціальний - закріплений у статті 383 цього Кодексу.
Так, згідно з частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26.06.2013 № 5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 № 11-рп/2012).
Конституційний Суд України у Рішенні від 26.06.2013 взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі "Шмалько проти України", заява № 60750/00, від 20.07.2004 зазначив, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
Крім того, у Рішенні від 15.05.2019 № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі "Валерій Фуклєв проти України" від 07.06.2005, заява № 6318/03; пункт 43 рішення у справі "Шмалько проти України" від 20.07.2004, заява № 60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі "Юрій Миколайович Іванов проти України" від 15.10.2009, заява № 40450/04; пункт 64 рішення у справі "Apostol v. Georgia" від 28.11.2006, заява № 30779/04).
На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв'язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15.05.2019 № 2-р(II)/2019 констатував, що обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов'язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов'язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.
Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту (частина перша статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частинами третьою, десятою, одинадцятою статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення; у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень; якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
З аналізу зазначених норм законодавства слідує, що Кодексом адміністративного судочинства України регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови.
Таким чином, законодавець фактично наділив суд повноваженнями контролю за виконанням того, що для суб'єкта владних повноважень передбачив у своєму рішенні адміністративний суд.
Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.05.2020 у справі № 800/320/17, який відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України підлягає обов'язковому врахуванню судом першої інстанції.
Як зазначено вище, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення відділу призначення пенсій (Шевченківський) Управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 19.11.2020 №2273. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області призначити та нарахувати ОСОБА_1 пенсію з 09.11.2020 за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII, з доповненнями згідно із Законом №3662-12 від 26.11.1993, у редакції Закону від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, з розрахунку 90% від розміру заробітної плати, з урахуванням довідки про заробітну плату (оклад, надбавка за вислугу років) для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру", видану Полтавською обласною прокуратурою від 06.11.2020 №21-681вих20, без обмеження максимального розміру, з одночасною видачею пенсійного посвідчення.
У заяві від 29.10.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зазначило, що на виконання наведеного рішення з 09.11.2020 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №1789-ХІІ, виходячи з розрахунку 90% заробітку згідно з довідкою Полтавської обласної прокуратури від 06.11.2020 №21-681вих20, із застосуванням встановленої законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на рівні 75000,00 грн. Розмір пенсії з 09.11.2020 - 67500,00 грн. Пенсію з 09.11.2020 призначено в розмірі 67500,00 грн без застосування обмеження максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, передбаченим п. 13-2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено відповідно до зобов'язань рішення суду від 24.12.2020. Зобов'язання щодо врахування заробітної плати без обмеження її максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску у рішенні суду від 24.12.2020 у справі №440/6916/20 відсутні. Для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 06.11.2020 №21-681вих20 без застосування максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на рівні 75000,00 грн та без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі № 440/6916/20, управлінням направлено запит до Пенсійного фонду України від 12.07.2024 №1600-0306-5/51497 про надання доступу на макетну обробку електронної пенсійної справи заявника. Листом Пенсійного фонду України від 12.08.2024 №2800-030101-9/48932 повідомлено, що розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено відповідно до зобов'язань рішення суду від 24.12.2020, зобов'язання щодо врахування заробітної плати без обмеження її максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску в рішенні суду від 24.12.2020 відсутнє.
Суд звертає увагу, що рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 у справі №440/6916/20 на даний час боржником не виконано в повному обсязі, зокрема розмір пенсії нараховано з обмеженням максимальним розміром.
З огляду на вищенаведене, рішення суду повинно бути виконано.
Зважаючи на вищевикладене та з огляду на ненадання пенсійним органом детального розрахунку основного розміру пенсії, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 у справі №440/6916/20.
Таким чином, заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 у справі №440/6916/20 підлягає задоволенню.
Водночас, суд не вбачає підстав для винесення окремої ухвали за статтею 249 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, оскільки на час розгляду заяви позивача суд не надавав оцінки звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 у справі №440/6916/20.
Отже, указані вимоги є передчасними.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 382, 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 від 15.10.2025 (вх.№78198/25 від 22.10.2025) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили цією ухвалою подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 у справі №440/6916/20.
У задоволенні іншої частини заяви відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.С. Канигіна