Справа № 420/16829/25
25 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Акціонерного товариства "Українська залізниця" до Південного офісу Держаудитслужби про визнання протиправним та скасування висновку,
встановив:
Акціонерне товариство "Українська залізниця" звернулось з позовною заявою до Південного офісу Держаудитслужби, в якій просить визнати протиправним та скасувати висновок від 20.05.2025 р. Південного Офісу Держаудитслужби, оприлюднений в електронній системі закупівель Prozorro про результати моніторингу процедури закупівлі, інформація щодо якої оприлюднена в електронній системі закупівель Prozorro за посиланням https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2025-03-19-009220-a.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 19.03.2025 р. позивачем в особі регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Укрзалізниця" оголошено процедуру закупівлі Металорізальний інструмент ДК 021:2015 - 42670000-3 Частини та приладдя до верстатів на сайті Уповноваженого органу за №UA-2025-03-19-009220-a. 20.05.2025 р. за результатами моніторингу процедури закупівлі Металорізальний інструмент ДК 021:2015 - 42670000-3 Частини та приладдя до верстатів за №UA-2025-03-19-009220-a відповідачем оприлюднено висновок про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2025-03-19-009220-a, відповідно до п. 2 Констатуючої частини якого зазначено, що за результатами аналізу питання своєчасності надання роз'яснень на звернення щодо тендерної документації встановлено порушення вимог абз.2 п.54 Особливостей №1178. У п.1 Констатуючої частини висновку від 20.05.2025 р. суб'єкт владних повноважень встановив, що під час проведення вищезазначеної процедури закупівлі 21.03.2025 р. та 23.03.2025 р. в електронній системі закупівель було оприлюднено звернення за роз'ясненнями щодо тендерної документації. Замовником роз'яснення на звернення щодо тендерної документації надані та оприлюднені в електронній системі закупівель 01.04.2025 р., тобто на одинадцятий та дев'ятий день з дати оприлюднення звернень за роз'ясненнями, чим не дотримано вимоги абзацу 2 пункту 54 Особливостей №1178. Відповідно до даних електронної системи закупівель замовником відхилено всі тендерні пропозиції учасників процедури закупівлі. Згідно з інформацією, розміщеною на сайті Уповноваженого органу по процедурі закупівлі №UA-2025-03-19-009220-a вбачається, що: 1. 21.03.2025 р. об 11:50 оприлюднено звернення до Замовника, відповідь надана 01.04.2025 о 14:12; 2. 23.03.2025 р. о 16:03 оприлюднено звернення до Замовника, відповідь надана 01.04.2025 о 14:13; 3. 23.03.2025 о 16:17 оприлюднено звернення до Замовника, відповідь надана 01.04.2025 о 14:13. Відповідно до абзаців 5, 6 п. 54 Особливостей №1178 у разі несвоєчасного надання замовником відповіді на звернення електронна система закупівель автоматично зупиняє проведення відкритих торгів. Для поновлення проведення відкритих торгів замовник повинен розмістити відповідь в електронній системі закупівель з одночасним продовженням строку подання тендерних пропозицій не менше ніж на чотири дні. Поряд з цим, 23.03.2025 р. (неділя) о 05:30 ранку здійснено несанкціоноване втручання в роботу інформаційно-телекомунікаційних систем АТ "Укрзалізниця", внаслідок якої інформаційно-телекомунікаційні системи АТ " Укрзалізниця" знищено. У зв'язку з чим, кваліфіковані електронні підписи посадових осіб, відповідальних за проведення процедури закупівель, не могли бути ідентифіковані сервером АТ "Укрзалізниця" та як наслідок не могли бути накладені на відповідні документи та застосунки, в тому числі, під час здійснення входу для ідентифікації Уповноважених осіб АТ " Укрзалізниця" до своїх особистих кабінетів на сайтах Уповноваженого органу (прозорро, смарттендер). Таким чином, замовник не мав можливості надати відповіді 24.03.2025 р. та 26.03.2025 р. на звернення протягом трьох днів з дня їх оприлюднення по процедурі закупівлі № UA-2025-03-19-009220-а, не через нехтування своїх обов'язків, передбачених законодавством, а через відсутність реальної можливості їх виконання поза волею замовника. При цьому, невідкладно, після відновлення роботи сервера АТ "Укрзалізниця",
Протоколом №8 від 31.03.2025 р. про внесення змін до тендерної документації внесено зміни №1 до процедури відкритих торгів з особливостями на закупівлю Металорізальний інструмент ДК 021:2015 - 42670000-3 Частини та приладдя до верстатів код за ДК 021:2015 - 42670000- 3 Частини та приладдя до верстатів: №27358672 UA-2025-03-19-009220-а, а саме до п. 4.1 Розділу 4 тендерної документації в частині кінцевого строку подання тендерних пропозицій - до 10.04.2025 р. 16:00 за київським часом. Зазначені обставини Південний офіс Держаудитслужби розцінив як порушення замовником абз.2 п.54 Особливостей №1178. Позивач вважає, що при складанні висновку від 20.05.2025 р., відповідач діяв необ'єктивно, передчасно, без з'ясування обставин, що мають значення, а тому оскаржуваний висновок є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою від 29.05.2025 р. відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
13.06.2025 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що Південний офіс Держаудитслужби відповідно до норм ст.8 Закону здійснив моніторинг відкритих торгів з особливостями за предметом закупівлі: ДК 021:2015:42670000-3: Частини та приладдя до верстатів (Металорізальний інструмент), яка проводиться Регіональною філією "Одеська залізниця" ПАТ "Укрзалізниця" (оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в електронній системі закупівель за номером ID: UA-2025-03-19-009220-a), очікуваною вартістю 4 128 203,97 грн без ПДВ щодо дотримання законодавства у сфері публічних закупівель. Моніторингом встановлено, що під час проведення вищезазначеної процедури закупівлі 21.03.2025 р. та 23.03.2025 р. в електронній системі закупівель було оприлюднено звернення за роз'ясненнями щодо тендерної документації. Замовником роз'яснення на звернення щодо тендерної документації надані та оприлюднені в електронній системі закупівель 01.04.2025 р., тобто на одинадцятий та дев'ятий день з дати оприлюднення звернень за роз'ясненнями, чим не дотримано вимоги абз.2 п.54 Особливостей. Відповідно до даних електронної системи закупівель замовником відхилено всі тендерні пропозиції учасників процедури закупівлі. Відповідно до абз.2 п.54 Особливостей фізична/ юридична особа має право не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз'ясненнями щодо тендерної документації та/ або оголошення про проведення відкритих торгів та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру. Усі звернення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник повинен протягом трьох днів з дня їх оприлюднення надати відповідь на звернення та оприлюднити його в електронній системі закупівель. Отже, вимогами Особливостей встановлені чіткі строки щодо оприлюднення замовником в електронній системі закупівель відповіді на звернення щодо тендерної документації. Можливе настання форс мажорних обставин не звільняє замовника в його обов'язку виконувати вимоги законодавства.
17.06.2025 р. позивач надав до суду відповідь на відзив, в якому заперечив проти доводів та аргументів, викладених у відзиві. Наголошує, що суб'єкт владних повноважень не з'ясовував поважність та обґрунтованість причин, що стали підставою неможливості виконання Замовником обов'язку оприлюднення відповідей на звернення у строк, передбачений абзацом 2 п. 54 Особливостей. Крім того, відповідач не наводить, як на його думку, замовник мав оприлюднити відповіді на звернення 24.03.2025р. та 26.03.2025 р., за відсутності працюючих інформаційно-телекомунікаційних систем АТ "Укрзалізниця", через несанкціоноване втручання, яке відбулося поза волею позивача, у спосіб, передбачений пунктом з наказу Мінекономіки від 11.06.2020 р. №1082. Зазначене свідчить про недобросовісну, зарозумілу та гордовиту поведінку відповідача, яка є неприпустимою для суб'єкта владних повноважень та не відповідає меті такого органу як Південний офіс Держаудитслужби.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило заяв про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову у позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, 19.03.2025 АТ "Укрзалізниця" в особі регіональної філії "Одеська залізниця" АТ "Укрзалізниця" оголошено процедуру закупівлі Металорізальний інструмент ДК 021:2015 - 42670000-3 Частини та приладдя до верстатів на сайті Уповноваженого органу за №UA-2025-03-19-009220-a.
Згідно з інформацією, розміщеною на сайті Уповноваженого органу по процедурі закупівлі №UA-2025-03-19-009220-a вбачається, що: 1. 21.03.2025 р. об 11:50 оприлюднено звернення до Замовника, відповідь надана 01.04.2025 р. о 14:12; 2. 23.03.2025 р. о 16:03 оприлюднено звернення до замовника, відповідь надана 01.04.2025 р. о 14:13; 3. 23.03.2025 р. о 16:17 оприлюднено звернення до замовника, відповідь надана 01.04.2025 р. о 14:13.
Відповідно до акту уповноважених осіб Департаменту корпоративної безпеки АТ "Укрзалізниця" від 23.03.2025 р., останніми зафіксовано збій в роботі окремих персональних електронних обчислювальних машин, які знаходились під керуванням Служби каталогів MS AD домену adm.uz.local станом на 10.30 23.04.2025 р. За результатами обстеження технічного стану серверного обладнання та зазначених ПЕОМ зафіксована відсутність доступу до окремих інформаційних систем та ресурсів АТ "Укрзалізниця".
Листом від 24.03.2025 р. № 6/3804 Головне слідче управління Служби безпеки України повідомило АТ "Укрзалізниця" про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою від 23.03.2025 р. та про початок відповідного досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025000000000373 від 23.03.2025 р. ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.438 КК України.
31.03.2025 р. позивачем протоколом №8 про внесення змін до тендерної документації внесено зміни №1 до процедури відкритих торгів з особливостями на закупівлю Металорізальний інструмент ДК 021:2015 -42670000-3 Частини та приладдя до верстатів код за ДК 021:2015 - 42670000- 3 Частини та приладдя до верстатів: №27358672 UA-2025-03-19-009220-а, а саме до п. 4.1 Розділу 4 тендерної документації в частині кінцевого строку подання тендерних пропозицій - до 10.04.2025 р. 16:00 за київським часом.
За наказом від 13.05.2025 р. № 95 відповідачем розпочато процедуру моніторингу зазначеної закупівлі - Металорізальний інструмент ДК 021:2015 - 42670000-3 Частини та приладдя до верстатів на сайті Уповноваженого органу за №UA-2025-03-19-009220-a.
16.05.2025 р. відповідач оприлюднив запит позивачу про надання пояснень по процедурі закупівлі наступного змісту: "Яким чином та на підставі яких документів вами здійснено обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та визначено його очікувану вартість? Також надати посилання на сторінку власного вебсайту або вебсайту суб'єкта управління об'єктами державної власності, що здійснює функції з управління суб'єктом господарювання державного сектору економіки, на якому розміщено обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі та очікуваної вартості предмета закупівлі відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.10.2016 р. № 710 "Про ефективне використання державних коштів" (зі змінами).
20.05.2025 р. позивач надав відповідь на запит, в якому зазначив наступне. Згідно рішення правління АТ "Укрзалізниця" (витяг з протоколу засідання від 01.07.2024 р. №Ц-8-98/946-24) введено в постійну експлуатацію модуль "Тендерно-договірна робота. Облік договорів закупівель" автоматизованої системи "Єдина система управління ланцюгами поставок" АТ "Укрзалізниця". Регіональні філії, філії з 2025 року зобов'язано формувати технічну частину тендерної документації виключно з використанням вимог до технічних та якісних характеристик предмету закупівлі, погоджених в модулі "технічні вимоги". Таким чином, технічні та якісні характеристики предмета закупівлі були розроблені згідно модулю "технічні вимоги". Очікувана вартість закупівлі визначалась з урахуванням положень Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 р. № 275. Щодо посилання на сторінку власного веб-сайту (або офіційного веб-сайту головного розпорядника бюджетних коштів), на якому розміщено обґрунтування технічних, якісних характеристик предмета закупівлі та його очікуваної вартості надаємо адресу веб-сайту: odz.gov.ua, розділ "Закупівлі" - "Активні торги" - посилання на предмет закупівлі та його унікальний номер: UA-2025-03-19-009220-a.
20.05.2025 р. за результатами моніторингу процедури закупівлі начальником Південного офісу Держаудитслужби затверджено Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі UA-2025-03-19-009220-a, відповідно до п. 2 Констатуючої частини якого зазначено, що за результатами аналізу питання своєчасності надання роз'яснень на звернення щодо тендерної документації встановлено порушення вимог абз.2 п.54 Особливостей №1178.
Не погоджуючись із зазначеним висновком, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч.2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні є Закон України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 р. № 2939-XII (далі - Закон № 2939-XII).
Статтею 1 Закон № 2939-XII визначено, що здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до ст.2 Закону №2939-ХІІ, головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.
Приписами п.1-3 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 р. № 43 визначено, що державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Держаудитслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Основними завданнями Держаудитслужби є:
1) реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю;
2-1) внесення на розгляд Міністра фінансів пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері державного фінансового контролю;
3) здійснення державного фінансового контролю, спрямованого на оцінку ефективного, законного, цільового, результативного використання та збереження державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, досягнення економії бюджетних коштів;
4) надання у передбачених законом випадках адміністративних послуг.
Відповідно до п.7 вказаного Положення Держаудитслужба здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку міжрегіональні територіальні органи.
Отже, Південний офіс Держаудитслужби як державного фінансового контролю. наділений повноваженнями здійснювати державний фінансовий контроль щодо позивача, зокрема шляхом проведення моніторингу закупівлі.
Згідно зі ст.5 Закону № 2939-XII контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України "Про публічні закупівлі", проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначає Закон України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 р. № 922-VIII (далі - Закон № 922-VIII).
Приписами п.п.1, 25, 32 ч.1 ст.1 Закону № 922-VIII визначено, що:
авторизований електронний майданчик - це авторизована Уповноваженим органом інформаційно - телекомунікаційна система, яка має комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю згідно із Законом України "Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах", є частиною електронної системи закупівель та онлайн-сервісом, що забезпечує реєстрацію осіб, автоматичне розміщення, отримання і передання інформації та документів під час проведення закупівель, користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до якого здійснюється за допомогою мережі Інтернет;
тендерна пропозиція - це пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник процедури закупівлі подає замовнику відповідно до вимог тендерної документації.
публічна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону № 922-VIII моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).
Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.
Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам частини четвертої статті 22 цього Закону.
Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у частинах восьмій та дев'ятій статті 3 цього Закону.
Згідно з ч.2 ст.8 Закону № 922-VIII рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав: 1) дані автоматичних індикаторів ризиків; 2) інформація, отримана від органів державної влади, народних депутатів України, органів місцевого самоврядування, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 3) повідомлення в засобах масової інформації, що містять відомості про наявність ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель; 4) виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель; 5) інформація, отримана від громадських об'єднань, про наявність ознак порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявлених за результатами громадського контролю у сфері публічних закупівель відповідно до ст.7 цього Закону.
Для аналізу даних, що свідчать про ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, може використовуватися: інформація, оприлюднена в електронній системі закупівель; інформація, що міститься в єдиних державних реєстрах; інформація в базах даних, відкритих для доступу центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.
Повідомлення про прийняття рішення про початок моніторингу процедури закупівлі орган державного фінансового контролю оприлюднює в електронній системі закупівель протягом двох робочих днів з дня прийняття такого рішення із зазначенням унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель, та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі, а також опису підстав для здійснення моніторингу процедури закупівлі.
Повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі не зупиняє проведення процедур закупівель, визначених цим Законом.
Отже, приписами п.4 ч.2 ст.8 Закону № 922-VIII визначено, що рішення про початок моніторингу процедури закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) за наявності однієї або декількох із таких підстав, зокрема, виявлені органом державного фінансового контролю ознаки порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель в інформації, оприлюдненій в електронній системі закупівель.
Як вбачається із матеріалів справи, на підставі від 13.05.2025 р. № 95 відповідачем проведено моніторинг процедури закупівлі за предметом: Металорізальний інструмент ДК 021:2015 - 42670000-3 Частини та приладдя до верстатів на сайті Уповноваженого органу за №UA-2025-03-19-009220-a.
За результатами останнього, 20.05.2025 р. затверджено Висновок про результати моніторингу закупівлі № UA-2025-03-19-009220-a, відповідно до п. 2 Констатуючої частини якого зазначено, що за результатами аналізу питання своєчасності надання роз'яснень на звернення щодо тендерної документації встановлено порушення вимог абз.2 п.54 Особливостей №1178.
Позивач вказує, що даний висновок є протиправним, оскільки відповідачем не враховано, що позивач не мав реальної можливості надати відповіді на звернення протягом трьох днів з дня їх оприлюднення по процедурі закупівлі № UA-2025-03-19-009220-а з огляду на технічний збій. Крім того, 31.03.2025 р. протоколом №8 внесено зміни до тендерної документації в частині кінцевого строку подання тендерних пропозицій - до 10.04.2025 р. 16:00 за київським часом. В свою чергу, відповідач наголошує, що незважаючи на форс-мажор, замовник мусить дотримуватися встановлених Особливостями строків для оприлюднення відповіді на звернення щодо тендерної документації в електронній системі; жодні обставини не звільняють його від виконання законодавчих вимог
Вирішуючи питання про правомірність висновку, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону № 922-VIII, закупівлі здійснюються за такими принципами: 1) добросовісна конкуренція серед учасників; 2) максимальна економія, ефективність та пропорційність; 3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; 4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них; 5) об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Частиною 5 статті 8 Закону № 922-VIII передбачено, що протягом строку проведення моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю, відповідальна за проведення моніторингу процедури закупівель, має право через електронну систему закупівель запитувати у замовника пояснення (інформацію, документи) щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі. Усі такі запити про надання пояснень автоматично оприлюднюються електронною системою закупівель. Замовник протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення запиту про надання пояснень щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі, повинен надати відповідні пояснення (інформацію, документи) через електронну систему закупівель. Замовник у межах строку здійснення моніторингу процедури закупівлі має право з власної ініціативи надавати пояснення щодо прийнятих рішень та/або вчинених дій чи бездіяльності, які є предметом дослідження в рамках моніторингу процедури закупівлі.
За приписами п.54 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 р. № 1178 (далі - Особливості) надання роз'яснень щодо тендерної документації та внесення змін до неї та/або оголошення про проведення відкритих торгів здійснюється замовником відповідно до цього пункту.
Фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз'ясненнями щодо тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру (далі - звернення). Усі звернення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник повинен протягом трьох днів з дня їх оприлюднення надати відповідь на звернення та оприлюднити його в електронній системі закупівель.
Замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів. У разі внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель, а саме - в оголошенні про проведення відкритих торгів таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів.
Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у новій редакції зазначених документації та/або оголошення додатково до їх попередньої редакції. Замовник разом із змінами до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Зміни до тендерної документації та/або оголошення про проведення відкритих торгів у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення.
У разі несвоєчасного надання замовником відповіді на звернення електронна система закупівель автоматично зупиняє проведення відкритих торгів.
Для поновлення проведення відкритих торгів замовник повинен розмістити відповідь в електронній системі закупівель з одночасним продовженням строку подання тендерних пропозицій не менше ніж на чотири дні.
Аналіз наведених положень дає змогу дійти висновку, що своєчасне надання відповідей та роз'яснень є обов'язком замовника закупівлі, а своєчасне надання відповіді надає можливість переконатися потенційному учаснику, що він відповідає встановленим критеріям та може брати участь у закупівлі. В свою чергу, не надання відповіді або несвоєчасне надання відповіді може призвести до того, що потенційні учасники конкурсу відмовляться від участі у такому конкурсі.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що згідно з інформацією, розміщеною на сайті Уповноваженого органу по процедурі закупівлі №UA-2025-03-19-009220-a вбачається, що: 1. 21.03.2025 р. об 11:50 оприлюднено звернення до замовника, відповідь надана 01.04.2025 р. о 14:12; 2. 23.03.2025 р. о 16:03 оприлюднено звернення до замовника, відповідь надана 01.04.2025 р. о 14:13; 3. 23.03.2025 р. о 16:17 оприлюднено звернення до замовника, відповідь надана 01.04.2025 р. о 14:13.
Позивач не спростовує факт порушення ним строку подання тендерних пропозицій в понад чотири дні, однак наголошує, що таке порушення сталось внаслідок дії форс-мажорної обставини - збою в роботі окремих персональних електронних обчислювальних машин, які знаходились під керуванням Служби каталогів MS AD домену adm.uz.local станом на 23.04.2025 р.
Суд зазначає, що з початком повномасштабного вторгнення рф на територію України та введенням воєнного стану органи публічної влади зіштовхнулися з новими викликами й труднощами під час реалізації функцій держави, що зумовлюються, зокрема й кібератаками.
Згідно п.3 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого рішенням президії ТПП України від 15.07.2014 № 40(3),
форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (Force Majeure) - це надзвичайні та невідворотні обставини, які об'єктивно впливають на виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків за законодавчими і іншими нормативними актами, дію яких неможливо було передбачити та дія яких унеможливлює їх виконання протягом певного періоду часу.
Дія таких обставин може бути викликана:
- винятковими погодними умовами і стихійним лихом (Acts of God) (епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо);
- непередбаченими обставинами, що відбуваються незалежно від волі і бажання заявника (загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись, ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго), дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дія суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, обмеження комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту тощо);
- умовами, регламентованими відповідними рішеннями та актами державних органів влади, закриттям морських проток, ембарго, забороною (обмеження) експорту/імпорту тощо.
Вищезазначений перелік обставин не є вичерпним.
Суд зазначає, що матеріалами адміністративної справи підтверджено факт збою в роботі окремих персональних електронних обчислювальних машин АТ "Укрзалізниця", що несприятливо відобразилися на діяльності суб'єкта владних повноважень та призвело до проблем із наданням своєчасних відповідей на звернення до замовника в ході процедури закупівлі №UA-2025-03-19-009220-a. Останній, з огляду на те, що відбувся незалежно від волі і бажання позивача, за приписами п.3 вказаного Регламенту відповідає ознакам форс-мажорних обставин.
Разом з тим, суд зазначає, що ані положення Закону № 922-VIII, ані положення Особливості не містять норм, які звільняють від відповідальності та припиняють негативні наслідки у разі несвоєчасного надання замовником відповіді на звернення. Навпаки, п.54 Особливостей імперативно зазначає, що в такому випадку електронна система закупівель автоматично зупиняє проведення відкритих торгів. Винятки не передбачено.
За таких обставин, відповідач дійшов обґрунтованого висновку щодо недотримання позивачем вимог абз.2 п.54 Особливостей.
На підставі вказаного, а також враховуючи усі наведені обставини, суд приходить до висновку, що висновок Південного офісу Держаудитслужби від 20.05.2025 р. про результати моніторингу процедури закупівлі № UA-2025-03-19-009220-а є таким, що прийнятий на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений чинним законодавством, а тому підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, з урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 06.09.2005 р.; п. 89), "Проніна проти України" (18.07.2006 р.; п. 23) та "Серявін та інші проти України" (10.02.2010 р.; п. 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії"; 09.12.1994 р., п.29).
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовної заяви Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03150, м.Київ, вул.Єди Гедройця, буд.5, код ЄДРПОУ 40075815) до Південного офісу Держаудитслужби (65012, м.Одеса, вул.Канатна, буд.83, код ЄДРПОУ 40477150) про визнання протиправним та скасування висновку.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко