Рішення від 24.11.2025 по справі 380/20307/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 рокусправа № 380/20307/25

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Сокальська виправна колонія №47" Міністерства юстиції України про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Державної установи "Сокальська виправна колонія №47" Міністерства юстиції України (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправними дії щодо нарахування та не виплати компенсації по втраті частини доходу за несвоєчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за весь час затримки виплати повного розрахунку при звільненні;

зобов'язати нарахувати та виплатити компенсацію по втраті частини доходу за несвоєчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за весь час затримки виплати повного розрахунку при звільненні;

визнати протиправними дії щодо проведення перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, обрахованої з урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованого та виплаченого на виконання судового рішення у справі №380/10341/25, з урахуванням раніше проведених виплат;

зобов'язати нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні, обраховану з урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованого та виплаченого на виконання судового рішення у справі №380/10341/25, з урахуванням раніше проведених виплат;

визнати протиправними дії щодо перерахунку та виплати розрахункових при звільненні з урахуванням вищезазначеного рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі №360/10341/25, з урахуванням виплачених сум;

зобов'язати провести перерахунок та виплатити розрахункових при звільненні з урахуванням вищезазначеного рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі № 360/10341/25, з урахуванням виплачених сум;

визнати протиправними дії щодо не нарахуванні та виплату середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні;

зобов'язати провести нарахуванні та виплату середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні.

В обґрунтування позову зазначає, що право на отримання індексації грошового забезпечення він набув під час проходження служби, також на теперішній час він також проходить військову службу за контрактом і є учасником бойових дій, приймав та приймає участь у захисті Батьківщини від збройної агресії. Не проведення з вини власника або уповноваженого ним органу розрахунку з працівником у зазначені строки є підставою для відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України, тобто виплати працівникові його середнього заробітку за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Після ухвалення судового рішення про стягнення заборгованості із заробітної плати роботодавець не звільняється від відповідальності, передбаченої статтею 117 КЗпП України, а саме виплати середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, тобто, за весь період невиплати власником або уповноваженим ним органом належних працівникові при звільненні сум.

Ухвалою суду від 21.10.2025 року відкрито спрощене позовне провадження.

Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.

Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив повідомити про стан виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі №380/10381/25; надати довідку по нарахованій по рішенню суду індексації грошового забезпечення в розмірі періодів визначених судом з вказаним застосованим базовим місяцем при проведенні перерахунку; нарахувати та виплатити компенсацію по втраті частини доходу за несвоєчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за весь час затримки виплати повного розрахунку при звільненні; здійснити перерахунок та виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні, обраховану з урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованого та виплаченого на виконання судового рішення у справі №380/10341/25, з урахуванням раніше проведених виплат; надати довідку про середньомісячне грошове забезпечення за 2018 рік; провести нарахування та виплату середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні; здійснити перерахунок та виплатити розрахункові при звільненні з урахуванням вищезазначеного рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі №360/10341/25, з урахуванням виплачених сум; виплати провести із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44.

Відповідач листом від 01.10.2025 року повідомив його, що на виконання рішення суду від 15 липня 2025 у справі №380/10341/25 установа надіслала звернення до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань МЮ із запитом про виділення коштів, необхідних для виконання рішень судів по окремим справам, відповідачем по яким виступала ДУ «Сокальська виправна колонія (№47)», при надходженні коштів рішення суду буде негайно виконано. При виплаті коштів беззаперечно буде підготовлена відповідна довідка про суми та періоди нарахувань із зазначенням базових місяців, які застосовувались при нарахуванні та виплаті. Рішенням суду від 15 липня 2025 у справі №380/10341/25 на ДУ «Сокальська виправна колонія (№40)» не покладено будь-яких обов?язків щодо інших нарахувань та виплат, окрім тих, які зазначені в резолютивній частині згаданого рішення. При цьому надав позивачу довідку про грошове забезпечення за 2018 рік ( 3 01.01.2018 по 29.01.2018).

Відповідно до довідки №10/47-4/29 від 01.10.2025 року позивачу за 2018 рік нараховане наступне грошове забезпечення: посадовий оклад - 1169,35 грн.; підвищення посадового окладу за умови праці в установі максимального рівня безпеки - 87,70 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 116,94 грн.; надбавка за вислугу років - 480,90 грн.; надбавка за особливості проходження служби - 927,44 грн.; доплата за службу в нічний час - 11,15 грн.; премія - 8347,00 грн.

Змістом спірних правовідносин є не нарахування та не виплата позивачу компенсації по втраті частини доходу за несвоєчасно виплачену індексацію грошового забезпечення; проведення перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, розрахункових при звільненні, обрахованих без урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованої та виплаченої на виконання судового рішення у справі №380/10341/25; не нарахування та невиплата середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Щодо не проведення перерахунку та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні, розрахункових при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованої та виплаченої на виконання судового рішення у справі №380/10341/25.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-XII (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №1282-XII).

За визначенням, наведеним в ст.1 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (з наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок №1078).

Пунктом 2 Порядку №1078 визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, серед іншого, грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Згідно з підп.2 п.6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (з наступними змінами та доповненнями; далі - Постанова №704), встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Суд звертає увагу, що право на одноразову грошову допомогу при звільненні та інші розрахункові при звільненні позивач набув.

Спірним питанням є включення до складу цих виплат індексації грошового забезпечення.

Враховуючи те, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, суд доходить висновку, що механізм індексації має універсальний характер.

У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють повторне виникнення права на отримання індексації.

При вирішенні питання щодо індексації слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку про те, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку спірних виплат.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для включення індексації грошового забезпечення для обрахунку позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні, інших розрахункових при звільненні.

Щодо нарахування та виплати компенсації по втраті частини доходу за несвоєчасно виплачену індексацію грошового забезпечення за весь час затримки виплати повного розрахунку при звільненні.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України від 19 жовтня 2000 року №2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 159 (далі - Порядок № 159).

Відповідно до ст.1 Закону №2050-ІІІ, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Статтею 2 вказаного Закону зазначено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством); соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення); сума індексації грошових доходів громадян; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника (абзаци 2, 5, 6, 7, 8 ч. 2 ст. 2 Закону №2050-ІІІ).

Згідно ст.3 Закону №2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Статтею 4 Закону України №2050-ІІІ визначено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Із листа відповідача від 01.10.2025 року вбачається, що позивачу ще не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення на виконання рішення суду у справі №380/10341/25.

Відтак, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог з приводу зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу компенсації втрати частини доходів, оскільки така виплачується у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Як наслідок вказана позовна вимога є передчасною.

Щодо не нарахування та невиплати середнього заробітку за весь час затримки розрахунку при звільненні.

Як уже згадувалось раніше, відповідно до листа відповідача від 01.10.2025 року вбачається, що позивачу ще не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення на виконання рішення суду у справі №380/10341/25.

Відтак, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог з приводу зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу середній заробіток за весь час затримки розрахунку при звільненні, оскільки вказана позовна вимога є передчасною.

Судом не беруться до уваги інші твердження сторін, з огляду на встановлені обставини.

З огляду на викладене, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

В іншій частині у задоволенні позову слід відмовити.

Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі не підлягають стягненню зі сторін.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної установи "Сокальська виправна колонія №47" Міністерства юстиції України щодо проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні, обрахованої без урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованого та виплаченого на виконання судового рішення у справі №380/10341/25, з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язати Державну установу "Сокальська виправна колонія №47" Міністерства юстиції України (адреса: Львівська область, смт.Жвирка, код ЄДРПОУ 08563949) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу при звільненні, обраховану з урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованої та виплаченої на виконання судового рішення у справі №380/10341/25, з урахуванням раніше проведених виплат.

Визнати протиправними дії Державної установи "Сокальська виправна колонія №47" Міністерства юстиції України щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 розрахункових при звільненні без урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованого та виплаченого на виконання судового рішення у справі №380/10341/25, з урахуванням раніше проведених виплат.

Зобов'язати Державну установу "Сокальська виправна колонія №47" Міністерства юстиції України (адреса: Львівська область, смт.Жвирка, код ЄДРПОУ 08563949) провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) розрахункових при звільненні з урахуванням індексації грошового забезпечення, нарахованої та виплаченої на виконання судового рішення у справі №380/10341/25, з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський оружний адміністративний суд, а у разі реєстрації офіційної електронної адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМартинюк Віталій Ярославович