Рішення від 20.11.2025 по справі 380/15781/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 рокусправа № 380/15781/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кузана Р.І. розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Винниченко Михайло Петрович, який діє на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги від 31.07.2025, звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач, ОСОБА_1 ) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) (далі - відповідач-1, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 ), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо: не розгляду заяв та повідомлень позивача щодо поважних причин неявки за повісткою, та відмови у задоволенні заяви ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , який вимагав врахувати поважні причини та письмові пояснення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 та врахувати надані ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 медичні документи, які підтверджують поважні причини неявки за повісткою;

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 в частині не реагування та неналежного реагування на скарги позивача ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , який вимагав провести перевірку дій працівників районного ІНФОРМАЦІЯ_3 та врахувати поважні причини та письмові пояснення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 та врахувати надані ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 медичні документи, які підтверджують поважні причини неявки за повісткою;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяви позивача, Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 розглянути скаргу позивача;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_3 ВИДАЛИТИ з систем Резерв+ та Оберіг інформаційної телекомунікаційної системи “Оберіг» запис про порушення правил військового обліку (та розшук) ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 , оскільки правила військового обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 не порушував та наявні поважні причини неявки ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 за повісткою.

Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача вказує, що ОСОБА_1 не з'явився в 3-ій відділ ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_4 ) 29.05.2025 о 9:00 годині у зв'язку з хворобою та за станом свого здоров'я. Зазначає, що позивач повідомляв про неможливість з'явитися у ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_4 ) за станом здоров'я. Також вказує, що він здійснив вчасно уточнення облікових даних у строки та спосіб визначені законом. Таким чином вважає, що відповідачем-1 протиправно та безпідставно внесено до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 . Позивач вимагав у відповідачів провести перевірку дії та бездіяльності працівників ІНФОРМАЦІЯ_4 , врахувати поважні причини, письмові пояснення та листи в ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також просив видалити з інформаційної системи «Оберіг» запис про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку. Однак, такі вимоги відповідачами задоволені не були, у зв'язку з чим він змушений звернутись до суду. Просить позов задовольнити повністю.

Ухвалою від 06.08.2025 суддя залишив позовну заяву без руху.

Ухвалою судді від 25.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлялися про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідач-2 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. У відзиві вказав, що 19.05.2025 за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформована повістка № 3521328 з накладенням кваліфікованого електронного підпису начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , для прибуття у ІНФОРМАЦІЯ_7 на 09.00 год. 29.05.2025 для уточнення даних. Дана повістка була направлена на наявну у ІНФОРМАЦІЯ_7 адресу ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_5 . З даних трекінгу відстеження поштової кореспонденції Укрпошти випливає, що поштове відправлення № 0610253672911, яким надсилалася позивачу повістка № 3521328 з викликом на 29.05.2025 об 09.00 годині, прийнято поштою у м. Києві 22.05.2025, 24.05.2025 прибуло до поштового відділення у с. Зимна Вода, 28.05.2025 вручено одержувачу.

Представник відповідача зазначає, що у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк. Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка). У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Вважає, шо ОСОБА_1 , був належним чином повідомлений про необхідність прибуття до територіального центру комплектування, поважності причин котрі б перешкоджали своєчасному прибуттю на виклик громадянином не повідомлено та доказів цього не надано. Тому, у зв'язку із неприбуттям ОСОБА_1 на дату вказану у повістці, ІНФОРМАЦІЯ_7 скеровано звернення до органу Національної поліції щодо доставлення громадян, які вчинили правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП для складення протоколу про адміністративне правопорушення та з 08.06.2025 ОСОБА_2 являється порушником правил військового обліку.

Щодо твердження позивача про повідомлення ним поважних причин неявки відповідач вказує, що такі не заслуговують на увагу, оскільки ним не було надано жодного підтверджуючого документу з медичного закладу щодо його стану здоров'я та неможливості прибуття до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на дату вказану у повістці, а саме 29.05.2025. Представник відповідача зазначає, що позивачем до повідомлення про зміну життєвих обставин було долучено лише паспорт на ім'я ОСОБА_2 , військово-обліковий документ із системи Резерв+ та повістку №3521328. Лише в додатках до позовної заяви долучені інформаційні довідки з електронної системи охорони здоров'я, в яких в примітках чітко зазначено, що інформаційна довідка НЕ Є ДОКУМЕНТОМ. Також, викликає сумнів у достовірності однієї з таких інформаційних довідок, яка вказує на період непрацездатності особи з 28.05.2025 по 04.06.2025, однак сам такий медичний висновок за №1111-3Н8Т-227Т-2Р79 датований 29.05.2025. З огляду на викладене, ІНФОРМАЦІЯ_7 правомірно подав звернення до органу Національної поліції щодо доставлення громадянина ОСОБА_2 , які вчинили правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП для складення протоколу про адміністративне правопорушення. Тому підстави для задоволення позовних вимог позивача відсутні.

Також відповідач-2 зазначає, що згідно з отриманою інформацією з групи документального забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 надавались відповіді на його скарги щодо неправомірних дій працівників ІНФОРМАЦІЯ_4 . Просить відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача подав відповідь на відзив.

Відповідачем-1 відзиву на позовну заяву не подано.

Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_7 .

19.05.2025 за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформована повістка № 3521328 з накладенням кваліфікованого електронного підпису начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , для прибуття у ІНФОРМАЦІЯ_7 на 09.00 год. 29.05.2025 для уточнення даних. Дана повістка була направлена на наявну у ІНФОРМАЦІЯ_7 адресу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 ) та вручена позивачу 28.05.2025.

Позивач не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 на дату, вказану в повістці, 30.05.2025 надіслав на адресу відповідача-1 повідомлення про зміну життєвих обставин, в якому вказав, що не мав змоги прибути до ІНФОРМАЦІЯ_8 за станом здоров'я. Позивач також повідомив, що 29.05.2025 він отримав скерування №1459-1106-3051-5305 на проходження обстеження і рекомендації для проходження стаціонарного лікування на невизначений період.

До повідомлення про зміну життєвих обставин позивач долучив копії паспорту ID № НОМЕР_4 від 24.07.2020, військово-облікового документу із системи Резерв+ та повістки №3521328 від 19.05.2025.

Суд також встановив, що 11.06.2025 ОСОБА_1 надіслав начальнику ІНФОРМАЦІЯ_8 скаргу від 10.06.2025 щодо незаконного оголошення у розшук особи, яка перебуває на лікарняному. До скарги долучив копії: медичного висновку №1111-ЗН8Т-2Р79 від 29.05.2025 про тимчасову непрацездатність на період з 28.05.2025 по 04.06.2025; медичного висновку №1111-МК83-7458-5Е7Н від 04.06.2025 про тимчасову непрацездатність на період з 04.06.2025 по 13.06.2025; направлення №5190-0187-2788-7354 від 10.06.2025. Копії вказаних документів долучені позивачем також до матеріалів позовної заяви.

Крім цього, 23.06.2024 позивач подав до Військової служби правопорядку звернення щодо неправомірного подання його до розшуку в системі Резерв+, в якому просив провести службову перевірку правомірності внесення його до розшуку в системі резерву.

У відповідь на це звернення, яке ІНФОРМАЦІЯ_9 скеровувалось для розгляду в ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідачем-2 надано відповідь №1159/9/10794 від 13.08.2025. Зазначено, що ОСОБА_1 є порушником правил військового обліку у зв'язку з неявкою за отриманою повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Для зняття статусу порушника правил військового обліку рекомендовано позивачу безпосередньо звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_3 , який надсилав повістку та викликав для уточнення облікових даних. Повідомлено, що фактів перевищення повноважень або порушень законодавства з боку посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 не виявлено.

Суд також встановив, що листом №1159/9/11168 від 28.08.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 за результатами розгляду скарги позивача повідомив його про необхідність прибути до ІНФОРМАЦІЯ_8 згідно з раніше отриманою повісткою та підтверджуючими документами протягом семи календарних днів після завершення лікування.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо оголошення ОСОБА_1 в розшук, а також бездіяльністю щодо не розгляду/неврахування повідомлення про зміну життєвих обставин та не розгляду скарги на неправомірні дії працівників ІНФОРМАЦІЯ_4 , позивач звернувся до суду з даним позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі - Положення про ТЦК та СП), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з пунктом 9 цього Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого:

- здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);

- звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до положень ст.1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі Закону), особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій.

Згідно з ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду та виконувати інші обов'язки передбачені законодавством.

Відповідно до положень Пункту 23 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (Далі - Порядок №560) поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються: перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

Відповідно до пункту 24 Порядку №560 у разі неприбуття у строк, визначений у повістці, громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше ніж протягом трьох днів від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ), повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ) або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

Згідно із вимогами положень пунктів 30 - 30-3 Порядку №560 проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024, повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.

Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Кожна повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду (далі - QR-код).

QR-код містить інформацію, зазначену в пункті 29 цього Порядку, а також реєстраційний номер поштового відправлення у разі відправлення повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням.

Повістка, сформована за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією.

Повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть: централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення; друкуватися та вручатися військовозобов'язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді.

У разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв'язку, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка.

В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім'я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім'я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису.

Відповідно до положень пункту 41 Порядку № 560 належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач перебуває на військовому обліку, діючого військово-облікового документу військовозобов'язаного не має, правом на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до норм статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не користується, а також не має довідки про проходження військово-лікарської комісії з метою визначення придатності для проходження військової служби під час мобілізації. При цьому, доказів зворотного позивачем суду не надано і судом не встановленою.

Крім цього, позивачу за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовано повістку № 3521328, яку надіслано на його адресу засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення, за якою останній повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 09 год 00 хв 29.05.2025.

Однак, позивач за вищезазначеною повісткою до територіального центру комплектування та соціальної підтримки не прибув, доказів поважності причин не прибуття відповідачу не надав.

Суд не бере до уваги доводи позивача щодо повідомлення відповідача про причини неприбуття за викликом, з посиланням на лист про зміну життєвих обставин від 30.05.2025, оскільки до цього листа позивачем не було долучено жодних доказів поважності причин неприбуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, передбачених Порядком №560.

Тобто, позивач у встановлені законодавством строки не надав відповідачу підтверджуючих документів уповноважених державних органів, установ та організацій про наявність захворювання, що перешкоджало йому прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки на визначену повісткою дату та є поважною причиною неприбуття.

Отже, позивач порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, оскільки під час особливого періоду не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення даних у встановлені строки, що є його обов'язком.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо не розгляду та не врахування повідомлень позивача про поважність причин неприбуття за повісткою є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.

Частиною третьою статті 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що органи Національної поліції України у встановленому законом порядку зобов'язані за зверненнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України доставити до таких територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Аналогічного змісту приписи містяться у п. 56 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 № 1487, зокрема, Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).

Суд встановив, що станом на час подання позову позивач до ІНФОРМАЦІЯ_4 не прибував, що ним не заперечується.

Суд звертає увагу, що приписами ст. 259 КУпАП встановлено, що з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим, порушника може бути доставлено в поліцію, в підрозділ Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до органу Державної прикордонної служби України, штабу громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону чи громадського пункту з охорони громадського порядку поліцейським, посадовою особою Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, військовослужбовцем чи працівником Державної прикордонної служби України або членом громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, а при порушенні законодавства про державну таємницю або порушенні військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України, правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - до органів Служби безпеки України її співробітником. Доставлення порушника з числа кадрових співробітників розвідувального органу України при виконанні ним своїх службових обов'язків здійснюється тільки у присутності офіційного представника цього органу.

Отже, у спірному випадку, позивача оголошено в розшук у зв'язку з неприбуттям за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі автоматично сформованого звернення до ГУНП у Львівській області щодо доставляння позивача до ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв'язку із фактичним вчиненням ним адміністративного правопорушення за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС. При цьому, доставляння військовозобов'язаного до органу ТЦК та СП, в силу зазначених вище норм законодавства. здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення, якщо складення протоколу є обов'язковим.

Тобто, у такому випадку в першу чергу здійснюється розшук особи та її доставляння до органу ТЦК та СП, а в другу чергу - складення протоколу про адміністративне правопорушення за правопорушення, визначені статтями 210 та 210-1 КУпАП.

Таким чином суд зазначає, що розшук військовозобов'язаного з метою доставляння/адміністративного затримання оголошений у спірному випадку правомірно та у порядку, визначеному законом. Доставляння військовозобов'язаного, як примусовий привід, здійснюється саме з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення.

Щодо аргументів позивача про те, що він за станом здоров'я не мав та не має можливості прибути за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою уточнення даних, то суд оцінює такі критично.

З долучених позивачем до матеріалів справи документів суд встановив, що позивач в період з 28.05.2025 по 04.06.2025, з 04.06.2025 по 13.06.2025, з 19.06.2025 по 23.06.2025 та з 23.06.2025 по 30.06.2025 перебував у стані тимчасової непрацездатності. З 10.06.2025 по 18.06.2025 та з 25.07.2025 по 01.08.2025 - перебував на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я.

Таким чином, в період з 01.07.2025 по 25.07.2025 у позивача не було жодних перешкод прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 з метою уточнення даних у строк, передбачений п.24 Порядку №560.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає що відповідач-1 діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а доводи позивача про протиправність дій відповідача не знайшли підтвердження в ході розгляду цієї справи.

Водночас суд зауважує, що з метою усунення порушень правил військового обліку, виконання обов'язку прибуття за викликом по повістці та для видалення з інформаційної телекомунікаційної системи «Оберіг» запису про порушення правил військового обліку, позивачу необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо неналежного реагування та не розгляду звернення позивача суд враховує, що позивач не надав доказів звернення безпосередньо до ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо неправомірних дій ІНФОРМАЦІЯ_4 . Таке звернення 29.06.2025 надіслане позивачем до військової служби правопорядку. Після скерування ІНФОРМАЦІЯ_9 на адресу відповідача-2 таке звернення було розглянуте ІНФОРМАЦІЯ_10 . Позивачу листом №1159/9/10794 від 13.08.2025 надано відповідь по суті питань, викладених у зверненні.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю.

У відповідності до вимог ст.139 КАС України судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Р.І. Кузан