25 листопада 2025 року м. Кропивницький Справа №340/2645/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у в порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області
про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 звернулася з позовом до 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області про:
- визнання протиправними дій 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, які полягають у нарахування та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в періоди з 01.03.2018 р. до 03.02.2025 р. в неповному обсязі, а саме з порушенням абзаців 4, 6 пункту 5 порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078.
- зобов'язання 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 різницю індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. до 03.02.2025 р. в загальній сумі 338 359,09 грн, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 із одночасним відрахуванням 1,5% військового збору та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 р. №44;
- визнання протиправною бездіяльності 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, яка виразилась у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по день фактичної виплати індексації грошового забезпечення включно за весь час затримки виплати;
- зобов'язання 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по день фактичної виплати індексації грошового забезпечення включно за весь час затримки виплати.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що позивач проходила службу у 25 державній пожежно-рятувальній частині 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, яка перебуває на фінансовому забезпеченні у 4 державному пожежно-рятувальному загоні Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області. Представник позивача вказує, що за період з 01 березня 2018 року по 03 лютого 2025 року позивачці не була нарахована та виплачена «фіксована» сума індексації грошового забезпечення щомісяця, всупереч приписам пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078. Представник позивача звернулася до відповідача із заявою про нарахування та виплату за період з 01 березня 2018 року по 03 лютого 2025 року індексації грошового забезпечення щомісяця, всупереч приписам пункту 5 Порядку проведення індексацію грошового забезпечення в повному обсязі, а саме з урахуванням абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078. Листом від 25.03.2025 р. відповідач надав копію особового рахунку, з якої вбачається, що в період з 01 березня 2018 року по 03 лютого 2025 року «фіксована» сума грошового забезпечення позивачу не нараховувалася та не виплачувалася. Представник відповідача вважає бездіяльність відповідача протиправною.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву відповідно до якого вважає позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню (а.с.26-30). Представник відповідача зазначає, що твердження позивача стосовно того, що з нею не було здійснено повного розрахунку в день звільнення, а саме: невиплачена індексація грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. до 03.02.2025 р., суперечить та не відповідає дійсності. Згідно наказу 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 03.02.2025 р. №12 «Про кадрові питання» сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , радіотелефоніста 25 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області, наказом Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області від 31.01.2025 р. №63, звільнено зі служби цивільного захисту за пунктом 176 підпунктом 4 (у зв'язку із скороченням штатів), виключено з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій з 03.02.2025 року. В даному наказі також вказано «Виплатити сержанту служби цивільного захисту ОСОБА_1 , одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 25 повних календарних років служби, премію по 03 лютого 2025 року у розмірі 465% до посадового окладу. Невикористана щорічна основна відпустка за 2025 рік складає 45 календарних днів. З вищевказаним наказом позивача ознайомлено особисто під підпис 03.02.2025 року. Представник відповідача вказує, що починаючи з березня 2018 року по листопад 2018 року індексація грошового забезпечення військовослужбовців не проводилася, адже не було перевищення порогу індексації 103% (якщо поріг не перевищено, право на індексацію не виникає) відповідно до даних Державної служби статистики України. Наказом ДСНС України від 11.01.2018 р. №20 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2018 році» з 01 січня 2018 року відбулося підвищення щомісячного виду грошового забезпечення - премії у фіксованому розмірі і на постійній основі. Позивачу протягом всього 2018 року нараховувалась та виплачувалась премія, передбачена даним наказом. Збільшений розмір премії значно перевищив суму індексації грошового забезпечення, що також наведено у довідці про розмір щомісячного грошового забезпечення за 2018 рік. Крім того, слід урахувати, що відповідно до приписів статті 33 Закону України «Про оплату праці» в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством. Представник відповідача зауважує що нараховувати та виплачувати індексацію грошового забезпечення, (коли бюджетне фінансування таких виплати не здійснювалося) не було можливості, а згідно частини 6 статті 5 Закону №1282-ХІІ проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів на відповідний рік. Бюджетних ресурсів на виплату індексації грошового забезпечення на 2018 рік не передбачалось, тому індексацію ОСОБА_1 за період з грудня 2018 року по вересень 2019 року було нараховано і виплачено у вересні 2019 року. В подальшому з вересня 2019 року по грудень 2022 року індексація грошового забезпечення виплачувалась в межах норм законодавства (базовий місяць - березень 2018 року). Відповідно п.3 «Прикінцевих положень» Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік» призупинено дію Закону «Про індексацію», тому нарахування та виплати індексації грошового забезпечення у 2023 році не проводились. Відповідно ст. 39 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року. В зв'язку з тим, що останнє підвищення посадових окладів було у березні 2018 року то базовим місяцем у 2024 році є грудень 2023 року. Отже, починаючи з січня 2024 року по липень 2024 року індексація грошового забезпечення військовослужбовців не проводилася, адже не було перевищення порогу індексації 103% (якщо поріг не перевищено, право на індексацію не виникає) відповідно до даних Державної служби статистики України. З серпня 2024 року по грудень 2024 року індексація грошового забезпечення виплачувалась в межах норм законодавства. Відповідно ст. 34 Закону України «Про державний бюджет України на 2025 рік» обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків. Сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується. На переконання представника відповідача, вимоги позивача щодо компенсації є передчасними та необґрунтованими, оскільки не доведено факту порушення його права. Усі грошові зобов'язання, передбачені законом, у тому числі проведення індексації, відповідачем виконувалися вчасно та у повному обсязі. Індексація виплачувалася відповідно до чинного законодавства, що підтверджується відповідними платіжними документами та розрахунками. Таким чином, підстав для визнання порушення права або вини відповідача не існує, що унеможливлює нарахування будь-якої компенсації. Представник відповідача наголошує на тому, що 4 ДПРЗ здійснював нарахування та виплату грошового забезпечення включно з індексацією, у межах виділеного фінансування та відповідно до чинного законодавства, зокрема: Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», постанов Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 р. та №265 від 09.03.2006 р., а також інших нормативних актів, що регулюють порядок індексації доходів працівників бюджетної сфери. Оскільки відсутній факт порушення прав позивача, як того вимагає ст.2 КАС України для звернення до суду, позовна вимога щодо компенсації є передчасною, не може бути задоволена, оскільки права не було порушено.
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.04.2025 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.20-21).
28.05.2025 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.42).
Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ОСОБА_1 проходила службу цивільного захисту у 25 державній пожежно-рятувальній частині 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області.
Наказом Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області від 31.01.2025 р. №63 «Про кадрові питання» сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , радіотелефоніста 25 державної пожежно-рятувальної частини 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Кіровоградській області, відповідно до Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу звільнено із служби цивільного захисту за пунктом 176 підпунктом 4 (у зв'язку із скороченням штату) та виключено з кадрів Державної служби України з надзвичайних ситуацій (а.с.10).
У відповідь на звернення представника позивача, 4 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області листом №5559 01-364/5559 09 від 25.03.2025 р. повідомило про відсутність підстав для перерахунку ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по день звільнення (а.с.11-12).
Позивач, вважаючи, що відповідачем помилково розраховано індексацію при виплаті йому грошового забезпечення за періоди з 01.03.2018 р. по 03.02.2025 р., звернувся з даним позовом до суду.
Статтею 101 Кодексу цивільного захисту України визначено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.125 Кодексу цивільного захисту України держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов'язків.
Розміри, порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 р. №704 (далі за текстом - Постанова №704) затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.
Згідно з п.3 Постанови №704 виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Відповідно до пункту 3 Постанови №704 з метою визначення умов та розмірів виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту наказом МВС від 20.07.2018 р. №623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, яка визначає зокрема порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) (далі за текстом - Інструкція №623).
Згідно з п.п.2, 3 Інструкції №623 грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання.
Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 р. №1282-ХІІ (далі за текстом - Закон №1282).
Відповідно до абз.2 ст.1 Закону №1282 індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
З огляду на зміст ст.2 Закону №1282 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: оплата праці (грошове забезпечення).
Так, статтею 4 Закону №1282 передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст.6 Закону №1282 у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 (далі за текстом - Порядок №1078).
Пунктом 11 Порядку №1078 визначено, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Відповідно до абз.5 п.2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: грошове забезпечення військовослужбовців, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.
З огляду на абз.2, 4, 5 п.4 Порядку №1078, оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.
Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Згідно з абз.1-4, 6 пункту 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 11 цього Порядку.
Механізм індексації має універсальний характер, позаяк індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру. Своєю чергою, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.
Такий висновок сформовано Верховним Судом у постанові від 27.04.2021 р. у справі №380/1513/20.
У постанові від 22.06.2023 р. у справі №520/6243/22 Верховний Суд зазначив, що Закон №1282 і Порядок №1078 не містять поняття «фіксованої» суми індексації. Цей термін фігурував у Додатку 4 до Порядку №1078 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.06.2012 р. №526, де були наведені приклади обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації. Проте постановою Уряду від 09.12.2015 р. №1013 цей Додаток був викладений у новій редакції і з 01.12.2015 р. у цьому Додатку, як і в цілому Порядку №1078, поняття фіксованої суми індексації не згадується. З 01.12.2015р. в абзацах 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078 по суті йде мова про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці. Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувались з 01.12.2015 передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не)нараховується, а саме: сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (абзац 3); сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 4). Абзаци 3, 4 пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувались з 15.03.2018 передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не)нараховується, а саме: сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац 3); сума індексації у місяці підвищення грошових доходів нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (абзац 4). Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів, посадових окладів, грошового доходу ) сума цієї індексації нараховується, то абзац 6 пункту 5 Порядку №1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до чергового підвищення тарифних ставок (окладів, посадових окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки. Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає Суду підстави зробити висновок, що нарахування й виплата суми індексації-різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників. Враховуючи те, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці, та з огляду на правила й умови нарахування суми індексації-різниці, які встановлені абзацами 3, 4, 6 пункту 5 Порядку №1078, Суд дійшов висновку, що повноваження відповідача щодо виплати цієї суми індексації не є дискреційними. Своєю чергою, обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати такий вид індексації грошового забезпечення. З урахуванням того факту, що 01.03.2018 р. набрала чинності Постанова №704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, та з огляду на правила пунктів 5, 10-2 Порядку №1078, березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивача, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення. Системний і цільовий способи тлумачення абзаців 3, 4 Порядку №1078 дають Суду підстави зробити висновок, що у зв'язку із підвищенням у березні 2018 року доходу позивача відповідачу належало вирішити питання, чи має останній право на отримання суми індексації-різниці, а якщо так, то у якому розмірі.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує, що з огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку №1078 позивач (військовослужбовець) має право на отримання суми індексації-різниці за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року. Якщо ця умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
Стосовно кола обставин, які належить з'ясувати для правильного застосування абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку №1078, то буквальний спосіб тлумачення цих норм свідчить про те, що для їхнього застосування суд повинен встановити: розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року (А); суму можливої індексації грошового забезпечення позивача у березні 2018 року (Б); чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення у березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.
З огляду на абзац 5 пункт 5 Порядку №1078, в обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру.
Відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку №1078 сума можливої індексації грошового забезпечення у березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків.
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
У такому випадку відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
Такі висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 23.03.2023 р. у справі № 400/3826/21, від 29.03.2023 р. у справі №380/5493/21, від 06.04.2023 р. у справі №420/11424/21, від 20.04.2023 р. у справі №320/8554/21, від 11.05.2023 р. у справі №260/6386/21, від 22.06.2023 р. у справі №520/6243/22.
Судом встановлено, що грошове забезпечення позивача із урахуванням складових, які не мають разового характеру у лютому 2018 року становило 7 262,92 грн (посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військовим званням - 40,00 грн, за вислугу років (30%) - 181,50 грн, надбавка - 393,25 грн, премія - 6 045,50 грн), нічні - 37,67 грн (а.с.35). Грошове забезпечення позивача із урахуванням складових, які не мають разового характеру у березні 2018 року становило 7 659,66 грн (оклад - 2 730,00 грн, оклад за звання - 670,00 грн, за вислугу років (30%) - 1 360,00 грн, надбавка - 2 059,25 грн, премія - 728,85 грн, доплата за категорію - 81,90 грн, нічні - 29,66 грн) (а.с.35).
Отже, у березні 2018 року грошовий дохід позивача збільшився на 397,46 грн (7 659,66 грн - 7 262,92 грн), а тому у відповідача не було підстав для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів).
Таким чином, підстави для нарахування і виплати ОСОБА_1 індексації-різниці з березня 2018 року відповідно до п.5 Порядку №1078 відсутні.
Стосовно нарахування і виплати індексації-різниці грошового забезпечення за період з 01.01.2023 р. по 03.02.2025 р., суд враховує наступне.
Відповідно до абз.18 п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 р. №2710-IX (далі за текстом - Закон №2710) зупинено на 2023 рік дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
Таким чином, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності у 2023 році були звільнені від обов'язку здійснювати нарахування та виплату індексації доходів, зокрема, оплати праці (грошового забезпечення). Обчислення індексу споживчих цін для нарахування сум індексації у 2023 не здійснювалося.
Окрім того, позаяк дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» на 2023 рік зупинено, то підзаконний нормативно-правовий акт - Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078, який прийнятий на виконання вимог частини 2 статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», також не діяв упродовж 2023 року.
Суд враховує, що норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» у зазначеній частині не конституційними не визнавалися, за таких обставин, а тому у період з 01.01.2023 р. по 31.12.2023 р. у відповідача не було правових підстав нараховувати та виплачувати позивачці індексацію грошового забезпечення.
Статтею 39 Закону України «Про Державний бюджет на 2024 рік» від 09.11.2023 р. №3460-IV установлено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року.
Отже, починаючи з 2024 року базовим місяцем для індексації грошових доходів населення визначено січень 2024 року.
Доказів підвищення розміру грошових доходів позивача у січні 2024 року до позовної заяви не надано.
Згідно з даними, розміщеними на офіційному сайті Державної служби статистики України, індекс споживчих цін з січня 2024 року по травень 2024 року не перевищував 103%.
Разом з цим, підвищення установленого порогу індексації мало місце лише у червні 2024 року, індекс споживчих цін у вказаному місяці склав 104,3%. Місяцем, в якому офіційно опублікований індекс споживчих цін за червень 2024 року, є липень 2024 року, тобто, підвищення заробітної плати у зв'язку з її індексацією відбулось не раніше серпня 2024 року.
З довідки про дохід ОСОБА_1 за 2024 рік встановлено, що їй була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення у серпні 2024 року у розмірі 130,20 грн, у вересні 2024 - 130,20 грн, у жовтні 2024 - 130,20 грн, у листопаді 2024 - 130,20 грн, у грудні 2024 - 254,35 грн із застосуванням базового місяця для розрахунку індексації січень 2024 року (а.с.38, зі зворотного боку).
Натомість, з січня по липень 2024 року індексація грошового забезпечення не проводилася, оскільки не було перевищення порогу індексації 103% відповідно до даних Державної служби статистики України. Таким чином, суд дійшов висновку, що дії відповідача при нарахуванні та виплаті позивачу індексації у 2024 році є правомірними.
Статтею 34 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 р. №4059-ІХ установлено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків. Сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.
Отже, підстави для нарахування та виплати позивачці «індексації-різниці» у період з 01.01.2025 р. по 03.02.2025 р. відсутні.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, які полягають у нарахування та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення в періоди з 01.03.2018 р. до 03.02.2025 р. в неповному обсязі, а саме з порушенням абзаців 4, 6 пункту 5 порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 та зобов'язання 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 різницю індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 р. до 03.02.2025 р. в загальній сумі 338 359,09 грн, відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 із одночасним відрахуванням 1,5% військового збору та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 р. №44, задоволенню не підлягають.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог в частині нарахування та виплати індексації, відсутні підстави і для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, яка виразилась у не нарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по день фактичної виплати індексації грошового забезпечення включно за весь час затримки виплати та зобов'язання 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суму невиплаченої індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по день фактичної виплати індексації грошового забезпечення включно за весь час затримки виплати, оскільки під час розгляду справи не встановлено порушення відповідачем строків виплати позивачці індексації грошового забезпечення.
Зважаючи на те, що у задоволенні позову відмовлено, то відповідно до ст.139 КАС України відсутні підстави для розподілу судових витрат понесених позивачем. Натомість відповідачем не надано доказів понесення судових витрат у даній справі.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області (м. Новоукраїнка, Кіровоградська область, вул. Героїв-рятувальників, 21, код ЄДРПОУ 36734718) про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного рішення суду - 25 листопада 2025 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ