24 листопада 2025 року Київ справа №320/25424/24
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, вчинені при виконанні рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2022 у справі № 640/29976/20, в частині скасування нарахування та виплати позивачу з 1 липня 2021 року щомісячної доплати до пенсії, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», обмеження максимальним розміром належних позивачу пенсійних виплат за період з 1 квітня 2019 року по 31 грудня 2019 року, безпідставного зменшення сум належних позивачу пенсійних виплат (порівняно з обчисленими ним же, Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві) за період з 1 квітня 2019 року по 30 червня 2021 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві:
Скасувати результати здійсненого ним при виконанні рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2022 у справі № 640/29976/20 перерахунку пенсії - в частині скасування нарахування та виплати з 1 липня 2021 року щомісячної доплата до пенсії, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», обмеження максимальним розміром належних позивачу пенсійних виплат за період з 1 квітня 2019 року по 31 грудня 2019 року, безпідставного зменшення сум належних мені пенсійних виплат (порівняно з обчисленими ним же) за період з 1 квітня 2019 року по 30 червня 2021 року.
Здійснити повторний перерахунок пенсії позивача відповідно до рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2022 у справі № 640/29976/20, з поновленням нарахування та виплати (з урахуванням виплачених сум) щомісячної доплата до пенсії, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» - з 1 липня 2021 року, а також з нарахуванням та виплатою пенсії (з урахуванням виплачених сум) без її обмеження максимальним розміром, без застосування безпідставних відрахувань.
Здійснити перерахунок пенсії позивача з урахуванням судових рішень в інших адміністративних справах за позовами ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві - щодо належного розміру інших її складових: основного розміру у відсотках до відповідного грошового забезпечення (справи №№ 640/3858/20, 320/15657/24); щомісячних виплат суми підвищення пенсії за період з 05.03.2019 по 04.09.2019 (справи №№ 640/3858/20, 320/15657/24); підвищення пенсії, установленого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 (справа № 320/15657/24); щомісячної доплата до пенсії, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (справа № 320/22046/23).
03.06.2024 протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею у справі було визначено Балаклицького А.І.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.06.2024 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників.
24.10.2024 протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею у справі було визначено Горобцову Я.В. Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 адміністративну справу №320/25424/24 прийнято до провадження судді Горобцової Я.В.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що після обчислення пенсії позивача на виконання рішення суду, виплата пенсії обмежена десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Крім того, позивач стверджує, що після перерахунку пенсію відповідач перестав виплачувати щомісячну грошову допомогу в 2 000,00 гривень.
Відповідач проти позову заперечував та пояснив, що відповідно до статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та статті 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-VІ “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, вказав, що оскільки розмір пенсії позивача після перерахунку пенсії збільшився більше ніж на 2000 грн, то щомісячна доплата не встановлюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , громадянин України, полковник у відставці, з 21 травня 2000 року знаходиться на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві, отримує пенсію за вислугу років, яку призначено згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХII.
У січні 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві у порядку добровільного виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2022 у справі № 640/29976/20 здійснило перерахунок пенсії позивача.
Вказаним судовим рішенням визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у не здійсненні перерахунку та виплати основного розміру моєї пенсії з 01.04.2019 на підставі наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України оновленої довідки від 07.08.2020 № 11/991 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 05.03.2019, зобов'язано ГУПФУК здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі вказаної довідки, з урахуванням проведених раніше виплат.
Після перерахунку пенсії на підставі рішення суду у справі № 640/3858/20, відповідачем, зокрема скасовано нарахування та виплату з 01.07.2021 (дата її запровадження) щомісячної доплати до пенсії, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; розмір пенсійних виплат за період з 01.04.2019 по 31.12.2019 обчислено із застосуванням їх обмеження максимальним розміром 14970,00 грн. (відповідно до вказаного у згаданому листі відповідача); безпідставно зменшено суми пенсійних виплат порівняно з обчисленими відповідачем як належні за період з 01.04.2019 по 30.06.2021.
Не погоджуючись із такими діями, позивач звернувся із заявою до відповідача про перерахунок пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром та із нарахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн.
Проте, відповідач листом повідомив позивача про відсутність підстав для вказаного перерахунку.
Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся до суду із вказаним позовом за захистом порушених прав.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон №2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом №3668-VI, який набрав законної сили 01.10.2011.
Водночас Законом № 3668-VI внесено зміни у статтю 43 Закону №2262-XII, яку викладено в редакції Закону № 3668-VI, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII.
Положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону №3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII) та є однаковими за змістом.
Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 та Закону №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.
Відтак обмеження ГУ ПФУ в м. Києві максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-ХІІ, є протиправним.
Щодо позовної вимоги позивача, доплати за постановою КМУ №713 в розмірі 2000 гривен, суд зазначає наступне.
Пунктом 1 Постанови №713 установлено з 1 липня 2021 особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 р.
Пунктом 3 Постанови №713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. №656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2022 у справі № 640/29976/20 позивачеві проведено перерахунок пенсії, розмір якої збільшився більше ніж на 2000 грн, тому доплату згідно Постанови №713 припинено виплачувати.
У постанові від 8 листопада 2022 у справі №420/2473/22 Верховний Суд дійшов наступного висновку:
44. Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 1 березня 2018 р., які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 1 липня 2021 р. зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000-2700 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 1 липня 2021 р. колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 1 березня 2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 року.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 1 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Зважаючи на вищевикладене, суд зазначає, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 1 березня 2018 року, тобто не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн, відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 1 березня 2018 року.
Вказана позиція підтримана Верховним Судом й у постанові від 2 березня 2023 року по справі №600/870/22-а.
З огляду на наведене суд доходить до висновку, що відповідачем безпідставно відмовлено в нарахуванні та виплаті позивачеві щомісячної доплати до пенсії в сумі 2 000 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії позивача з урахуванням судових рішень в інших адміністративних справах за позовами ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві - щодо належного розміру інших її складових: основного розміру у відсотках до відповідного грошового забезпечення (справи №№ 640/3858/20, 320/15657/24); щомісячних виплат суми підвищення пенсії за період з 05.03.2019 по 04.09.2019 (справи №№ 640/3858/20, 320/15657/24); підвищення пенсії, установленого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 (справа № 320/15657/24); щомісячної доплата до пенсії, установленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (справа № 320/22046/23), то така вимога не підлягає задоволенню.
Так суд не може зобов'язати відповідача здійснювати перерахунок пенсії на підставі рішень суду у інших справах, оскільки це суперечить вимогам статті 245 КАС України.
При цьому, належним способом захисту позивача щодо виконання рішень суду у інших справах є звернення до суду на підставі статей 382 -383 КАС України.
Також вимога щодо зобов'язання відповідача провести виплату без застосування безпідставних відрахувань не підлягає задоволенню, оскільки є абстрактною. Крім того, здійснення перерахунку пенсії є дискрецією органу ПФУ, а суд не може підміняти собою інший орган та зобов'язувати відповідача діяти на власний розсуд.
Вимога позивача щодо скасування результатів здійсненого ним при виконанні рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.02.2022 у справі № 640/29976/20 перерахунку пенсії не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
А тому така вимога позивача суперечить завданню адміністративного судочинства.
Водночас не підлягає задоволенню вимога позивача щодо безпідставного зменшення сум належних позивачу пенсійних виплат (порівняно з обчисленими ним же, Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві) за період з 1 квітня 2019 року по 30 червня 2021 року, оскільки позивачем не конкретизовано, які саме суми безпідставно зменшені відповідачем. При цьому, із наданих розрахунків вбачається зменшення основного розміру пенсійного забезпечення позивача із 77% до 70% відповідного грошового забезпечення, однак такі вимоги є предметом оскарження у іншій судовій справі №320/15657/24, про що зазначається самим позивачем у позовній заяві.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Під час звернення з даним позовом до суду позивач судовий збір не сплачував, оскільки є звільненим від сплати судового збору. Таким чином, судовий збір за рахунок відповідача на користь позивача відшкодуванню не підлягає.
Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, cуд,-
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) щодо виплати пенсії ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з обмеженням максимального розміру до десяти прожиткових мінімумів та не нарахування за постановою КМУ №713 щомісячної доплати у розмірі 2000 гривень.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368)здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії без обмеження її максимального розміру, з включенням до її складу щомісячної доплати за постановою КМУ №713 в розмірі 2000 гривень, починаючи з 01.04.2019, з врахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Я.В. Горобцова
Горобцова Я.В.