Рішення від 25.11.2025 по справі 320/45255/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року № 320/45255/23

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Діски А. Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру зайнятості про визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Київського міського центру зайнятості, в якому просила суд визнати протиправними дії Деснянської районної філії Київського міського центру зайнятості Державного центру зайнятості щодо припинення реєстрації ОСОБА_1 .

Свої позовні вимоги мотивувала тим, що вона звернулась із особистою заявою до Деснянської районної філії Київського міського центру зайнятості Державного центру зайнятості та отримала статус зареєстрованої безробітної.

18.08.2022 із дотриманням встановлених строків позивачка відвідала кар'єрного радника Деснянського центру зайнятості та в усній формі повідомила, що з 18.08.2022 доглядає свою матір ОСОБА_2 (1935 р.н.) у зв'язку з отриманням останньою травм.

Позивач зазначає, що весь період лікування матері з 18.08.2022 до 07.12.2022, вона доглядала матір та не відвідувала Деснянський центр зайнятості у зв'язку неможливістю залишити маму одну та вимушеного переїзду за межі Києва через ракетні обстріли і нестабільну безпекову ситуацію у місті.

На наступний день після закінчення дії вищезазначених обставин, а саме 08.12.2022, позивачка особисто прийшла до Деснянського центру зайнятості та в письмовій формі (із наданням копій медичних довідок), проінформувала про поважність причин невідвідування нею центру зайнятості, а також свій намір перебувати й надалі у статусі зареєстрованої безробітної відповідно до вимог Закону України «Про зайнятість населення», постанови Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 792 «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу».

26.12.2022 до позивача надійшов лист від Деснянського центру зайнятості з повідомленням про неприйняття її документів як доказів, які засвідчують поважність причин невідвідування Деснянського центру зайнятості у період з 18.08.2022 до 07.12.2022.

Позивачка стверджує, що у березні 2023 року Деснянський центр зайнятості заявив про те, що реєстрація позивача як безробітної була припинена ще 19.08.2022 та категорично відмовився надалі розглядати її заяви.

Позивачка, вказуючи, що законодавством не встановлено вичерпного переліку поважних причин, наголошуючи на поважність причин невідвідування нею центру зайнятості у зв'язку із виконанням обов'язків по піклуванню за старенькою хворою матір'ю, вважає рішення Деснянського центру зайнятості про припинення реєстрації її як безробітної протиправним, прийнятим всупереч норм чинного законодавства України та таким, що порушує її конституційні права.

Ухвалою від 26.12.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Цією ж ухвалою встановлено відповідачу 15-денний строк для подання відзиву на позов, доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.

Ухвалу суду відповідач отримав, однак станом на час розгляду справи, відзив на позов до суду не надано.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Ухвалою суду від 10.10.2025 витребувано у сторін додаткові докази по справі.

Позивачкою надано до суду письмові пояснення, в яких вона зазначає, що 18.08.2022, під час останнього відвідування Київського МЦЗ, вона в усній формі повідомила кар'єрного радника, що з її мамою трапилась трагічна ситуація, внаслідок якої вона отримала тяжкі тілесні ушкодження. Позивачці було видано направлення на працевлаштування.

Відповідачем надано до суду додаткові докази по справі та письмові пояснення, в яких представник зазначає, що у зв'язку із закінченням строку виплати допомоги по безробіттю, керуючись пунктом 12 частини 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин) наказом Деснянської районної філії Київського міського центру зайнятості № HT220708 від 08.07.2022 позивачу було припинено виплату допомоги по безробіттю з 08.07.2022. 18.08.2022 позивач відвідувала Деснянську районну філію Київського міського центру зайнятості. Під час прийому кар'єрним радником було підібрано роботу та видано два направлення на працевлаштування: інспектор з кадрів в Центральну геофізичну обсерваторію; економіст в Національний університет «Києво-Могилянська академія».

Наступне відвідування служби зайнятості за результатами співбесіди з роботодавцями було заплановане на 23.08.2022. В зазначений день позивач не з'явилась, документи, підтверджуючі поважність причин невідвідування центру зайнятості в матеріалах персональної справи відсутні.

Враховуючи те, що кар'єрний радник, який здійснював прийом особи, не працює з грудня 2022 року, наразі немає змоги з'ясувати чи повідомляла позивач про причини неможливості відвідування нею центру зайнятості у встановлений день.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

11.10.2021 позивач звернулась до Деснянської районної філії Київського міського Центру зайнятості з заявою, як така, що шукає роботу.

Наказом № НТ211011 від 11.10.2021 позивачці було надано статус безробітної.

Згідно журналу відвідувань центру зайнятості/філії центру зайнятості, 07.03.2022, 05.04.2022, 28.04.2022, 24.05.2022, 23.06.2022, 08.07.2022, 12.07.2022, 18.07.2022, 22.07.2022, 26.07.2022 та 18.08.2022 позивач відвідувала Центр занятості, про що свідчать підписи відповідального працівника ЦЗ та позивачки в такому журналі.

23.08.2022 позивачка не з'явилась для відвідування в Центр зайнятості.

Наказом відповідача № НТ220930 від 30.09.2022 було припинено реєстрацію позивачки в Центрі зайнятості з 19.08.2022, у зв'язку з невідвідуванням без поважних причин ЦЗ протягом 30 робочих днів .

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правові, економічні та організаційні засади реалізації державної політики у сфері зайнятості населення, гарантії держави щодо захисту прав громадян на працю та реалізації їхніх прав на соціальний захист від безробіття визначає Закон України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI (далі - Закон № 5067-VI).

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 5067-VI безробітним є особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.

Згідно вимог п.п. 6-9 ч. 1 ст. 5 Закону № 5067-VI держава гарантує, крім іншого, у сфері зайнятості: безоплатне сприяння у працевлаштуванні, обранні підходящої роботи та одержанні інформації про ситуацію на ринку праці та перспективи його розвитку; соціальний захист у разі настання безробіття; захист від дискримінації у сфері зайнятості, необґрунтованої відмови у найманні на роботу і незаконного звільнення; додаткове сприяння у працевлаштуванні окремих категорій громадян.

Відповідно до п. 1 ч. 1, ч. 2 ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» статус безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Статус безробітного надається зазначеним особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Процедуру реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, центром зайнятості визначено Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 792 (далі - Порядок № 792).

Відповідно до п. 28 Порядку № 792 зареєстрований безробітний відповідно до свого індивідуального плану працевлаштування зобов'язаний відвідувати центр зайнятості, в якому він зареєстрований, не рідше ніж один раз на 30 календарних днів (крім випадків, що сталися внаслідок надзвичайної ситуації або воєнного стану, або встановленого карантину) з пред'явленням паспорта громадянина України, е-паспорта, е-паспорта для виїзду за кордон або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або єДокумента (на період воєнного стану) та трудової книжки (за наявності) або відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (відомостей електронної трудової книжки), а в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, під час воєнного стану фактично підтверджувати свій намір перебувати у статусі зареєстрованого безробітного будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними, не рідше ніж один раз на 30 календарних днів.

Зареєстрований безробітний, який з поважної причини не зміг звернутися до центру зайнятості у строк, установлений кар'єрним радником для відвідування, повинен відвідати центр зайнятості не пізніше ніж у день, що настає після закінчення дії обставин, що склалися у зв'язку з поважною причиною, за умови підтвердження її наявності відповідними документами. У разі коли такий день припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, зареєстрований безробітний повинен звернутися до центру зайнятості у перший робочий день, що настає за ним.

Поважними причинами, наявність яких підтверджена відповідними документами, є хвороба громадянина, смерть членів його сім'ї та родичів, догляд за хворою дитиною віком до 14 років, відвідування лікарні, судових та правоохоронних органів, районних військкоматів, інших державних установ та інші обставини, які унеможливлюють відвідування центру зайнятості.

Дата наступного відвідування зареєстрованим безробітним центру зайнятості, в якому він зареєстрований, встановлюється кар'єрним радником не рідше ніж один раз на 30 календарних днів з урахуванням ситуації, яка склалася на регіональному ринку праці, за погодженням із зареєстрованим безробітним, що зазначається в додатку до персональної картки.

На період воєнного стану в Україні, запровадженого Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», обслуговування громадян здійснюється відповідно до оперативної ситуації, що складається в конкретному населеному пункті.

Кабінетом Міністрів України 19.03.2022 було прийнято постанову № 334 «Деякі питання реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, нарахування та виплати допомоги по безробіттю на період дії воєнного стану», яка є чинною і станом на час розгляду справи судом.

Відповідно до п. 3 вказаної постанови, надання соціальних послуг, підтвердження наміру перебування в статусі зареєстрованого безробітного може здійснюватися як під час безпосереднього звернення зареєстрованого безробітного до центру зайнятості, так і за допомогою засобів телекомунікаційного зв'язку.

Статтею 45 Закону України «Про зайнятість населення» визначено підстави припинення реєстрації безробітного.

Так, відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі невідвідування без поважних причин територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом 30 робочих днів з дня, наступного за днем прийняття ним рішення про таке відвідування або непідтвердження без поважних причин будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними, наміру перебування у статусі зареєстрованого безробітного протягом 30 робочих днів з дня, наступного за днем останнього підтвердження (відвідування) (під час дії надзвичайного або воєнного стану, карантину, у разі виникнення надзвичайної ситуації).

Відповідно до п. 2 п. 30 Порядку № 792 центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного у разі невідвідування (непідтвердження будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними, наміру перебування у статусі зареєстрованого безробітного) зареєстрованим безробітним без поважних причин центру зайнятості протягом 30 робочих днів з дня, що настає за днем прийняття рішення про таке відвідування, а у період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та під час воєнного стану - з дня, що настає за днем останнього фактичного підтвердження безробітним наміру перебування у статусі безробітного (крім тих, що беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, проходять професійне навчання за направленням центру зайнятості, зайняті працею, пов'язаною з організацією підготовки та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, виконують суспільно корисні роботи під час воєнного стану) (реєстрація припиняється з наступного дня після останнього фактичного відвідування центру зайнятості або останнього фактичного підтвердження безробітним наміру перебування у статусі безробітного в центрі зайнятості будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними. Рішення про припинення реєстрації безробітного у такому разі приймається на 31-й робочий день).

Як було встановлено судом, останній раз ОСОБА_1 особисто відвідала Деснянську районну філію Київського міського центру зайнятості 18.08.2022. Позивачці було видано два направлення для працевлаштування.

Наступне відвідування служби зайнятості було заплановано на 23.08.2022, на яке позивачка не з'явилась.

До Центру зайнятості ОСОБА_1 прийшла лише 08.12.2022.

Позивачка обґрунтовує своє тривале невідвідування Філії необхідністю догляду за своєю хворою матір'ю з 18.08.2022 по 07.12.2022 та вимушеного переїзду за межі Києва через ракетні обстріли і нестабільну безпекову ситуацію у місті. При цьому, жодних доказів, які б підтверджували викладені обставини щодо неможливості позивачки відвідати службу зайнятості чи підтвердити намір перебувати у статусі безробітного будь-якими засобами комунікації аж до 08.12.2022, позивачкою не надано.

Суд зазначає, що в матеріалах справи наявна довідка амбулаторії загальної практики-сімейної медицини № 3 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Печерського району м. Києва від 18.08.2022 (а.с. 6), в якій зазначено, що з 18.08.2022 вона доглядає свою матір ОСОБА_2 .

Водночас, матеріали справи не містять доказів того, що позивачкою було надано вказану довідку до Деснянської районної філії Київського міського центру зайнятості протягом 30 робочих днів з дня, наступного за днем прийняття ним рішення про таке відвідування, 23.08.2022, з метою підтвердження поважності причин неможливості відвідування будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними, наміру перебування у статусі зареєстрованого безробітного протягом 30 робочих днів з дня, наступного за днем останнього підтвердження (відвідування).

Також суд критично ставиться до твердження позивачки про її перебування за межами Києва, оскільки, як вбачається з довідки від 07.12.2022, видано її було амбулаторією загальної практики-сімейної медицини № 3 КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Печерського району м. Києва.

Матеріали справи не містять будь-яких доказів перебування позивачки за межами Києва в період з 18.08.2022 по 07.12.2022 з поважних на те причин.

Суд зазначає, що п. 28 Постанови № 792 передбачено, що зареєстровані безробітні мали підтверджувати свій намір перебувати у статусі зареєстрованого безробітного будь-якими засобами комунікації.

Позивачкою не було доведено та матеріали справи не містять відомостей, що позивачка добросовісно ставилась до виконання своїх обов'язків щодо відвідування Центру зайнятості після 18.08.2022 та вживала заходів щодо виконання обов'язку підтвердження свого наміру перебувати у статусі зареєстрованого безробітного, у тому числі, будь-якими засобами комунікації або щодо підтвердження поважності причин неможливості відвідування центру зайнятості 23.08.2022 чи протягом 30 днів з дня, наступного за днем останнього підтвердження (відвідування).

При цьому, позивачкою не заперечується, що до 08.12.2022 вона не вчиняла будь-яких дій стосовно підтвердження свого наміру перебувати у статусі зареєстрованого безробітного.

Таким чином, враховуючи викладене, суд не вбачає протиправності дій відповідача щодо припинення реєстрації ОСОБА_1 з 19.08.2022 через невідвідування без поважних причин філії Київського міського центру зайнятості протягом 30 робочих днів з дня, наступного за днем прийняття ним рішення про таке відвідування.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Приписами ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час судового розгляду справи відповідачем доведено правомірність своїх дій. У зв'язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

У зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат у даній справі щодо судового збору не вирішується.

Керуючись ст. 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Київського міського центру зайнятості про визнання протиправними дій - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Діска А.Б.