Ухвала від 25.11.2025 по справі 300/3051/25

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про роз'яснення судового рішення

"25" листопада 2025 р. Справа № 300/3051/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шумей М.В. розглянувши у письмовому провадженні заяву про роз'яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.06.2025р. у справі №300/3051/25 визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 (з урахуванням надбавок, підвищень,), із застосуванням понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, з обмеженням її граничного розміру та без застосування передбачених коефіцієнтів індексації пенсії. Зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2025року без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність та виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум та із застосуванням відповідних коефіцієнтів індексації 1,0796 з 01 березня2024року та 1,115 з 01 березня 2025року збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з яких сплачено страхові внески та враховуються для обчислення індексації пенсії, які зазначені у постановах Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у2024році" та від 25.02.2025 №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025році».

Вказане рішення залишено в силі постановою суду апеляційної інстанції. Ухвалою касаційного суду відмовлено в відкритті провадження за скаргою відповідача.

14.11.2025 року від ОСОБА_1 до суду надійшло заява про роз'яснення судового рішення, в якому просить роз'яснити, що відповідно до рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.06.2025р. у справі №300/3051/25, яким зобов'язано ГУ ПФУ в Івано-Франківській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2025року без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" , без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність та виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум та із застосуванням відповідних коефіцієнтів індексації 1,0796 з 01 березня2024року та 1,115 з 01 березня 2025 року збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з яких сплачено страхові внески та враховуються для обчислення індексації пенсії, які зазначені у постановах Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у2024році" та від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» не підлягають застосуванню положення про те, що «розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 гривень (вказане в абзаці 2 пункту 3 постанов Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у2024році" та від 25.02.2025 №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025році»).

Розглянувши подану заяву, суд зазначає наступне.

Дослідивши матеріали справи та заяву позивача про роз'яснення рішення суду від 14.11.2025 у справі № 300/3051/25, судом встановлено наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Тобто, роз'яснення рішення є одним із способів усунення його недоліків, які в подальшому можуть викликати певні ускладнення при його виконанні, або взагалі перешкодити виконанню судового рішення.

Підставою для подання заяви про роз'яснення судового рішення є його незрозумілість.

Отже, якщо рішення суду є незрозумілим для осіб, які брали участь у справі, а також (або) для державного виконавця, суд за їхньою заявою постановляє ухвалу, в якій роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.

При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового акту виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.

Суд звертає увагу, що зі змісту рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суд від 16.06.2025 року у справі №300/3051/25, визнано протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), із застосуванням понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, з обмеженням її граничного розміру та без застосування передбачених коефіцієнтів індексації пенсії.

При цьому, необхідність роз'яснення судового рішення зумовлена його нечіткістю за змістом, коли останнє є незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що повинні здійснювати його виконання.

Згідно з п. 6 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі» зрозумілість судового рішення полягає в логічному, чіткому, переконливому викладенні змісту рішення. Чіткість викладення передбачає, зокрема, що: терміни, вжиті у судовому рішенні, відповідають тому змісту, який вони мають за законодавством України; такі терміни чітко співвідносяться з поняттями, які вони позначають; текст правової норми, застосованої судом, відтворюється без перефразовування і при цьому зрозуміло, де наводиться правова норма, а де суд дає своє тлумачення її змісту. Судове рішення не повинно містити положень, які б суперечили або виключали одне одного, ускладнювали чи унеможливлювали його виконання.

Суд зазначає, що підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тому процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.

Водночас, ясність судового рішення полягає у логічному, чіткому, переконливому і зрозумілому викладенні змісту рішення. Недотримання цих вимог може ускладнити або взагалі унеможливити виконання постанови чи ухвали суду. Вимога логічності, зокрема, передбачає, що текст рішення має відображати причинно-наслідкові зв'язки у межах речення чи всього документу. Зокрема, мотивувальна частина рішення має відповідати його резолютивній частині.

Слід зазначити, що судом була надана правова оцінка протиправності дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), із застосуванням понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, з обмеженням її граничного розміру та без застосування передбачених коефіцієнтів індексації пенсії.

Проаналізувавши зміст рішення суду від 15.03.2023 у справі № 300/1200/22, суд дійшов висновку, що в мотивувальній частині відображено аналіз фактичних обставин справи, оцінку доказів, зазначено підстави вирішення справи, та вказано про те, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно здійснено перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), із застосуванням понижуючих коефіцієнтів до відповідних сум розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, з обмеженням її граничного розміру та без застосування передбачених коефіцієнтів індексації пенсії.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за доцільне роз'яснити, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зобов'язано здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2025року без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" , без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність та виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум та із застосуванням відповідних коефіцієнтів індексації 1,0796 з 01 березня2024року та 1,115 з 01 березня 2025 року збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з яких сплачено страхові внески та враховуються для обчислення індексації пенсії, які зазначені у постановах Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у2024році" та від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» не підлягають застосуванню положення про те, що «розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 гривень (вказане в абзаці 2 пункту 3 постанов Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024році" та від 25.02.2025 №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025році») .

Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 160,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення судового судового рішення - задовольнити.

Роз'яснити, що при виконанні рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.06.2025 року у справі №300/3051/25 Головне управління Пенсійного фонду України зобов'язано здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсію з 01 січня 2025року без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" , без обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність та виходячи з основного розміру пенсії 80% грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум та із застосуванням відповідних коефіцієнтів індексації 1,0796 з 01 березня2024року та 1,115 з 01 березня 2025 року збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з яких сплачено страхові внески та враховуються для обчислення індексації пенсії, які зазначені у постановах Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у2024році" та від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» не підлягають застосуванню положення про те, що «розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 гривень (вказане в абзаці 2 пункту 3 постанов Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024році" та від 25.02.2025 №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025році»).

Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шумей М.В.