Рішення від 25.11.2025 по справі 280/7865/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

25 листопада 2025 року Справа № 280/7865/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого Стрельнікової Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД»

до Головного управління ДПС у Запорізькій області

до Державної податкової служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» (надалі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - відповідач 1), Державної податкової служби України (надалі - відповідач 2), в якому позивач просить суд:

-Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №12991386/40297125 від 19.06.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 30.05.2025 року та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку податкову накладну №7 від 30.05.2025.

-Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №13217930/40297125 від 28.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 13.06.2025року та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку податкову накладну №6 від 13.06.2025.

-Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДГ1С у Запорізькій області №13217932/40297125 від 28.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 19.06.2025року та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку податкову накладну №7 від 19.06.2025.

-Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №13225402/40297125 від 01.09.2025року про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 11.07.2025 та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному державному реєстрі податкових накладних надіслану засобами електронного зв'язку податкову накладну №2 від 1 11.07.2025.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) спірні ПН, проте, позивачем отримано квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, в яких зазначено, що документ прийнято, але його реєстрація зупинена. Зазначає, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних послугував пункт 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Разом з тим, позивач вважає, що ним були надані усі документи, які дають змогу ідентифікувати та зрозуміти сутність господарських операцій. Позивач вказував на те, що рішеннями, яким відмовлено в реєстрації спірних накладних є формальними та не містять жодної чіткої/конкретної підстави для відмови у реєстрації спірних накладних. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою судді від 15.09.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач 1 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що реєстрація ПН, виписаних ТОВ «ЗТРЗ» були зупинені у зв'язку з тим, що податкова накладна відповідала критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 8 Критеріїв ризиковості платника податку, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зазначає, що комісією прийнято спірні рішення про відмову у реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку із ненаданням/частковим наданням докових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування. Вважає, що відповідачем 1 правомірно прийнято рішення про відмову в реєстрації спірної податкової накладної. Разом з цим, реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу. Належним способом захисту порушеного права є зобов'язання ДПС України повторно розглянути питання щодо реєстрації відповідних податкових накладних. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою суду від 08.10.2025 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Запорізькій області про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, - відмовлено.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття рішення у справі.

З матеріалів справи судом установлено, що ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» є юридичною особою приватного права, дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 24.02.2016 р., 11031020000039591. Основним видом економічної діяльності є ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів (код за КВЕД 33.17).

Що до господарської операції по податковій накладній №7 від 30.05.2025.

Між ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» (Постачальник) та Публічним акціонерним товариством «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» (Покупець) укладено Договір № 20/2024/2994 від 30.07.2024.

Відповідно до умов Специфікації № 5 від 19.03.2025, Постачальник зобов'язується передати, а Покупець - прийняти та оплатити кришки циліндрів у зборі з клапанами Д50С.06.001 в кількості 6 шт.

Згідно п. 5 Специфікації до Договору оплата Покупцем за кришки циліндрів у зборі з клапанами Д50С.06.001 здійснюється наступним чином:

- 50% передплати на підставі рахунку Постачальника;

- 50 % - протягом 30 календарних днів з моменту поставки на склад ПАТ «Запоріжсталь».

Вартість кришок циліндру відповідно до Специфікації № 5 від 19.03.2025 до Договору складає 1 152 000,00грн. (один мільйон сто п'ятдесят дві тисячі гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ 192 000,00 грн.

На виконання умов договору, Постачальником був виписаний рахунок-фактура № 28 від 01.05.2025 на суму 1 152 000,00грн. (один мільйон сто п'ятдесят дві тисячі гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ 192 000,00 грн., та наданий Покупцю для проведення оплати.

30.05.2025 на розрахунковий рахунок ТОВ «ЗТЗ», по рахунку - фактурі № 28 від 01.05.2025 р. від Замовника надійшли грошові кошти в якості передоплати в сумі 576 000,00 грн., в тому числі ПДВ 96 000,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 1146510. Надходження коштів на розрахунковий рахунок відображено в оборотно- сальдовій відомості рахунка 6811.

На виконання вимог ПКУ, по факту передоплати, була виписана податкова накладна №7 від 30.05.2025 на суму 576 000,00 грн., в тому числі ПДВ 96 000,00 грн., яка була відправлена на реєстрацію в ЄРПН 09.06.2025 та отримано квитанцію № 9162092785 - Документ прийнято. Реєстрація зупинена: Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30.05.2025 №7 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "0'-9.6440%, "Рпоточ"=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі.

На виконання п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України Позивачем було подано до комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області Повідомлення №1 від 10.06.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого долучено детальні письмові пояснення (№10/06/2025-1 від 10.06.2025) стосовно господарської операції та вичерпний перелік підтверджуючих документів в кількості 24 шт.

Регіональною комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у відповідності до вимог пункту 9 Додатку 2 до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (в редакції Наказу Міністерства фінансів №19 від 12.01.2023) направлено позивачу Повідомлення №12972964/40297125 від 13.06.2025 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у якому запропоновано Позивачу надати додатково письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. В графі додаткова інформація зазначено: Відсутня інформація та підтверджуючі документи щодо придбання, наявності, виробництва товару Кришка циліндра у зборі з клапанами Д50С.06.001 (код 8409990000) зазначеної у податковій ой накладній №7 від 30.05.2025; відповідно до п.4 Специфікації №5 до договору №20/2024/2994- станом на поточну дату сплив термін поставки товарів, у зв'язку з чим відсутні документи щодо постачання; У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації ПН №7 від 30.05.2025 відповідно до порядку зупинення реєстрації податкової накладної - «п.8 Критеріїв ризиковості платника податку» існує необхідність щодо надання додаткових пояснень та спростування інформації зазначеної у квитанції.

Позивач скористався правом надати додаткові пояснення (повідомлення про подання додаткових пояснень №1 від 16.06.2025 з додатками кількістю 1 шт., додаткові пояснення №16- 06/25-1 від 16.06.2025.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №12991386/40297125 від 19.06.2025, було відмовлено у реєстрації податкової накладної №7 від 30.05.2025, з посиланням: «ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. В графі додаткова інформація (зазначити конкретні документи) вказано - Подані документи не підтверджують фактичне здійснення господарської операції, що є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної. Платником не спростовано інформацію зазначену у квитанції.

Що до господарської операції по податковій накладній №6 від 13.06.2025.

Між ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» (Постачальник) та Публічним акціонерним товариством «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» (Покупець) укладено Договір № 20/2024/2994 від 30.07.2024

Відповідно до умов Специфікації № 5 від 19.03.2025, Постачальник зобов'язується передати, а Покупець - прийняти та оплатити кришки циліндрів у зборі з клапанами Д50С.06.001 в кількості 6 піт.

Згідно п. 5 Специфікації до Договору оплата Покупцем за кришки циліндрів у зборі з клапанами Д50С.06.001 здійснюється наступним чином:

- 50% передплати на підставі рахунку Постачальника;

- 50 % - протягом ЗО календарних днів з моменту поставки на склад ПАТ «Запоріжсталь».

Вартість кришок циліндру відповідно до Специфікації № 5 від 19.03.2025 до Договору складає 1 152 000,00грн. (один мільйон сто п'ятдесят дві тисячі гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ 192 000,00 грн.

На виконання умов договору, Постачальником був виписаний рахунок-фактура № 28 від 01.05.2025 па суму 1 152 000,00 грн. (один мільйон сто п'ятдесят дві тисячі гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ 192 000,00 грн., та наданий покупцю для проведення оплати.

30.05.2025 на розрахунковий рахунок ТОВ «ЗТЗ», по рахунку - фактурі № 28 від 01.05.2025 від Замовника надійшли грошові кошти в якості передоплати в сумі 576 000,00 гри., в тому числі ГІДВ 96 000,00 грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 11465 10.

По кресленням наших конструкторів була виготовлена оснастка для відливу кришки циліндрів на підприємстві Хіамен юніон спарес лтд (Китай), за допомогою якої, кришки циліндрів виготовляються в Китаї, імпортуються нашим підприємством на пряму та постачаються нашим Покупцям, для встановлення на тепловози , тим самим продовжуючи їх термін служби.

Отже, Хіамен юніон спарес лтд виготовив для ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» голу кришку циліндрів.

Поставка голої кришки циліндрів відбулася відповідно, до контракту Салес контракт №XMUN2024608 від 17.01.2024 та інвойс 05.12.2024 Передоплата за кришки відбулася 12.08.2024, про що свідчить платіжна інструкція в іноземній валюті свіфт №90 від 12.08.2024 та протокол, доплата відбулася 02.12.2024 згідно платіжної інструкції в іноземній валюті СМР №92 від 02.12.2024 та протокол.

Доставка відповідно до договору транспортного експедирування №140820-40 від 14.08.2020, між ТОВ ЗТЗ» та ТОВ «Велсі Транс», заявки з організації експедиційно-транспортиих послуг № ВТ000000675 від 14 грудня 2024 р. та довідки про транспортно-експедиційні витрати № 14/01 від 14.01.2025.

А також між ТОВ «Велси транс» та ТОВ «Автобізнесссрвіс» згідно договору перевезення вантажів №ВТ 270723-37 від 27.07.2023. Про перевезення також свідчить транзитна декларація МRN 25РL4450NS5LdJJ7 та акт приймання експедитора № 241223Е207ОУ1 ПТ.

Про отримання кришок свідчить пакувальний лист 05.12.2024, СМР. №196(>73 від 08.01.2025 та митна декларація 25UА112030000081116 20.01.2025. Отримані кришки відповідають нормам і стандартам якісних показників та технічним вимогам, встановленим чинним нормативним документами і підтверджується сертифікатом.

Оплата за надані послуги за послуги транспортного експедирування відбулися 06.01.2025 р про що свідчить платіжна інструкція № 9 від 06.01.2025 в сумі 162 647,40 грн., без ПДВ.

Виконання зазначених послуг підтверджується актом надання послуг № 51 від 20.01.2025 в сумі 162 647,40 грн., без GІДВ, який підписаний сторонами.

Отримавши кришки, на підприємстві здійснюється збірка кришок циліндрів у зборі з клапанами Д50С.06.001, які в подальшому і реалізовуються Замовникам.

Комплектуючі були придбані у перевірених постачальників:

ТОВ "ІІАУКОВЕ-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "АЛВІ" (СДР1ІОУ 43902505) - товар, згідно Видаткової накладної № 20 від 18.02.2025р. на суму 78 000,00 гри., в тому числі ПДВ 13 000,00 грн., оплата за даний товар була здійснена 27.01.2025 р. (платіжна інструкція №174 від 27.01.2025р. на суму 39 000,00 грн., в тому числі ГІДВ 6 500,00 грн.), доплата 19.02.2025 (платіжна інструкція №310 від 19.02.2025р. на суму 39 000,00 грн., в тому числі ПДВ 6 500,00 грн.).

Податкова накладна №9 від 27.01.2025р. та №11 від 18.02.2025р. виписані на нашу адресу ТОВ "НАУКОВЕ-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "АЛВГ відповідно до оплати за товар, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до норм чинного законодавства: своєчасно та в повному обсязі. Оприбуткування товару відбулося за прибутковим ордером (М-4) № 283 від 18.02.2025 р. Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 додавалась до пояснення.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПРОМИСЛОВИЙ ОЛІМП" (ЄДРПОУ 42716576) - товар, згідно Видаткової накладної №ПО-00000002 від 20.01.2025р. на суму 112 248,00 грн., в тому числі ПДВ 18 708,00 грн., оплата за даний товар була здійснена 23.01.2025 (платіжна інструкція №156 від 23.01.2025р. на суму 62 248,00 грн., в тому числі ПДВ 10 374,67 грн.), доплата 05.02.2025р. (платіжна інструкція №216 від 05.02.2025р. на суму 50 000,00 грн., в тому числі ПДВ 8 333,33 грн.).

Податкова накладна №2 від 20.01.2025р. виписана на нашу адресу ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПРОМИСЛОВИЙ ОЛІМП" відповідно до видаткової на товар, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до норм чинного законодавства: своєчасно та в повному обсязі. Оприбуткування товару відбулося за прибутковим ордером (М-4) № 243 від 20.01.2025. Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 додавалась до пояснення.

Всі запчастини та матеріали, які використовувалися для проведення робіт відповідають нормам, стандартам якісних показників та технічним вимогам, встановленими чинними нормативними документами.

Послуги по транспортуванню матеріальних цінностей надавались найманим транспортом за рахунок покупця, приватним підприємцем ОСОБА_1 (код 2095900179), договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021.

Так, 13.06.2025 відбулася поставка кришок циліндрів у зборі з клапанами Д50С.06.001 в кількості 6 шт. згідно договору № 20/2024/2994 від 30.07.2024 та Специфікації № 5 від 19.03.2025 ПАТ "Запорізькому металургійному комбінату "Запоріжсталь", про що свідчить видаткова накладна № 7 від 13.06.2025.

На виконання вимог ПКУ, по факту відвантаження, була виписана податкова накладна №6 від 13.06.2025 на суму 576 000,00грн., в тому числі ПДВ 96 000,00 гри., яка була відправлена на реєстрацію в ЄРПН 01.07.2025 та отримано квитанцію № 9189763121-Документ прийнято. Реєстрація зупинена: відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 19.06.2025 №7 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "І)"=13.5657%, "Рпоточ"=4000. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством: інші документи що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі.

На виконання п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України Позивачем було подано до комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області Повідомлення м №1 від 19.08.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого долучено детальні письмові пояснення (№19-08/2025-1 від 19.08.2025) стосовно господарської операції та вичерпний перелік підтверджуючих документів в кількості 71 шт.

Регіональною комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у відповідності до вимог пункту 9 Додатку 2 до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (в редакції Наказу Міністерства фінансів №19 від 12.01.2023) направлено позивачу Повідомлення №13199957/40297125 від 22.08.2025 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у якому запропоновано Позивачу надати додатково письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. В графі додаткова інформація зазначено: Надати пояснення та документальне підтвердження щодо придбання/наявності ТМЦ необхідних для проведення ремонтних робіт. У зв'язку із тим, то причина зупинення реєстрації ПН №6 від 13.06.2025 відповідно до порядку зупинення реєстрації податкової накладної «п.8 Критеріїв ризиковості платника податку» існує необхідність щодо надання додаткових пояснень та спростування інформації зазначеної у квитанції.

Позивач скористався правом надати додаткові пояснення (повідомлення про подання додаткових пояснень №2 від 25.08.2025 з додатками кількістю 1 шт., додаткові пояснення №25- 08/25-2 від 25.08.2025.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №13217930/40297125 від 28.08.2025, було відмовлено у реєстрації податкової накладної №6 від 13.06.2025р., з посиланням: «ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. В графі додаткова інформація (зазначити конкретні документи) вказано ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Щодо господарської операції по податковій накладній №7 від 19.06.2025.

Між ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» (Постачальник) та Публічним акціонерним товариством «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» (Покупець) укладено Договір № 20/2024/2994 від 30.07.2024.

Відповідно до умов Специфікації № 5 від 19.03.2025, Постачальник зобов'язується передати, а Покупець - прийняти та оплатити кришки циліндрів у зборі з клапанами Д50С.06.001 в кількості 6 шт.

Згідно п. 5 Специфікації до Договору оплата Покупцем за кришки циліндрів у зборі з клапанами Д50С.06.001 здійснюється наступним чином:

- 50% передплати на підставі рахунку Постачальника;

- 50 % - протягом 30 календарних днів з моменту поставки па склад ПАТ «Запоріжсталь».

Вартість кришок циліндру відповідно до Специфікації № 5 від 19.03.2025р. до Договору складає 1 152 000,00грп. (один мільйон сто п'ятдесят дві тисячі гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ 192 000,00 гри.

На виконання умов договору, Постачальником був виписаний рахунок-фактура № 28 від 01.05.2025 р. на суму 1 152 000,00грн. (один мільйон сто п'ятдесят дві тисячі гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ 192 000,00 грн., та наданий Покупцю для проведення оплати.

30.05.2025р. на розрахунковий рахунок ТОВ «ЗТЗ», по рахунку - фактурі № 28 від 01.05.2025 р. від Замовника надійшли грошові кошти в якості передоплати в сумі 576 000,00 грн., в тому числі ПДВ 96 000,00грн., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 1146510.

По кресленням наших конструкторів була виготовлена оснастка для відливу кришки циліндрів на підприємстві Хіамен юніон спарес лтд (Китай), за допомогою якої, кришки циліндрів виготовляються в Китаї, імпортуються нашим підприємством на пряму та постачаються нашим Покупцям, для встановлення на тепловози, тим самим продовжуючи їх термін служби.

Отже, Хіамен юніон спарес лтд виготовив для ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» голу кришку циліндрів.

Поставка голої кришки циліндрів відбулася відповідно, до контракту Салес контрак №XMUN- 2024608 від 17.01.2024 та інвойс 05.12.2024р. про що свідчить платіжна інструкція в іноземній валюті свіфт №90 від 12.08.2024 та протокол, доплата відбулася 02.12.2024 згідно платіжної інструкції в іноземній валюті 8\ҐІРТ №92 від 02.12.2024 та протокол.

Доставка відповідно до договору транспортного експедирування №140820-40 від 14.08.2020, між ТОВ ЗТЗ» та ТОВ «Велсі Транс», заявки з організації експедиційно-транспортних послуг № ВТ000000675 від 14 грудня 2024 р. та довідки про транспортно-експедиційні витрати № 14/01 від 14.01.2025.

А також між ТОВ «Велси транс» -ТОВ «Автобізнессервіс» згідно договору перевезення вантажів №ВТ 270723-37 від 27.07.2023р. Про перевезення також свідчить транзитна декларація MRN 25РL445010NS5LDJJ7 а акт приймання експедитора № 241223LZ07QYH1T.

Про отримання кришок свідчить пакувальний лист 05.12.2024, СМК №196973 від 08.01.2025 та митна декларація 2511А11203000008116 20.01.2025. Отримані кришки відповідають нормам і стандартам якісних показників та технічним вимогам, встановленим чинним нормативним документами і підтверджується сертифікатом (додається).

Оплата за надані послуги за послуги транспортного експедирування відбулися 06.01.2025 р. про що свідчить платіжна інструкція № 9 від 06.01.2025 в сумі 162 647,40 грн., без ПДВ.

Виконання зазначених послуг підтверджується актом надання послуг № 51 від 20.01.2025 р. в сумі 162 647,40 грн., без ПДВ, який підписаний сторонами.

Отримавши кришки, на підприємстві здійснюється збірка кришок циліндрів у зборі з клапанами Д50С.06.001, які в подальшому і реалізовуються Замовникам.

Комплектуючі були придбані у перевірених постачальників :

ТОВ "НАУКОВЕ-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "АЛВГ (ЄДРПОУ 43902505) - товар, згідно Видаткової накладної № 20 від 18.02.2025р. на суму 78 000,00 грн., в тому числі ПДВ 13 000,00 грн., оплата за даний товар була здійснена 27.01.2025р. (платіжна інструкція №174 від 27.01.2025 на суму 39 000,00 грн., в тому числі ПДВ 6 500,00 грн.) , доплата 19.02.2025 (платіжна інструкція №310 від 19.02.2025р. на суму 39 000,00 грн., в тому числі ПДВ 6 500,00 грн.).

Податкова накладна №9 від 27.01.2025р. та №11 від 18.02.2025 виписані на нашу адресу ТОВ "НАУКОВЕ-ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО "АЛВГ відповідно до оплати за товар, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до норм чинного законодавства: своєчасно та в повному обсязі. Оприбуткування товару відбулося за прибутковим ордером (М-4) № 283 від 18.02.2025. Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 додавалась до пояснення.

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПРОМИСЛОВИЙ ОЛІМП" (ЄДРПОУ 42716576) - товар, згідно Видаткової накладної №ПО-00000002 від 20.01.2025р. на суму 112 248,00 грн., в тому числі ПДВ 18 708,00 грн., оплата за даний товар була здійснена 23.01.2025 р. (платіжна інструкція №156 від 23.01.2025р. на суму 62 248,00 грн., в тому числі ПДВ 10 374,67 грн.) , доплата 05.02.2025 (платіжна інструкція №216 від 05.02.2025р. на суму 50 000,00 грн., в тому числі ПДВ 8 333,33 грн.).

Податкова накладна №2 від 20.01.2025р. виписана на нашу адресу ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ПРОМИСЛОВИЙ ОЛІМП" відповідно до видаткової на товар, зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до норм чинного законодавства: своєчасно та в повному обсязі. Оприбуткування товару відбулося за прибутковим ордером (М-4) № 243 від 20.01.2025. Оборотно-сальдова відомість по рахунку 631 додавалась до пояснення.

Всі запчастини та матеріали, які використовувалися для проведення робіт відповідають нормам, стандартам якісних показників та технічним вимогам, встановленими чинними нормативними документами.

Послуги по транспортуванню матеріальних цінностей надавались найманим транспортом за рахунок покупця, приватним підприємцем ОСОБА_1 (код 2095900179), договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021.

Так, 13.06.2025 відбулася поставка кришок циліндрів у зборі з клапанами Д5ОС.06.001 в кількості 6 піт. згідно договору № 20/2024/2994 від 30.07.2024р та Специфікації № 5 від 19.03.2025 ПАТ " Запорізькому металургійному комбінату "Запоріжсталь", про що свідчить видаткова накладна № 7 від 13.06.2025.

Відповідно до умов специфікації транспортні витрати по поставці кришки до Покупця покладаються на Постачальника, тому кришки циліндрів були доставлена найманим перевізником - приватним підприємцем ОСОБА_1 (код 2095900179), Договір №1506/2021 ЦСВ від 15.06.2021р. Про що свідчить товарно-транспортна накладна №60 від 13.06.2025 р.

Послуги по транспортуванню оплачені в повному обсязі відповідно до платіжної інструкції № 3244 від 13.06.2025 в сумі 1 500 ,00 грн., без ПДВ.

Але під час проведення приймання передавання кришок циліндрів, стороною Покупця було встановлено наявність незначних недоліків . Тому 4 шт. кришок циліндрів було відправлено згідно накладної на повернення № 2653 від 16.06.2025р. на доопрацювання. Про шо також свідчить товарно-транспортна накладна №80 від 17.06.2025 р. Послуги по транспортуванню оплачені в повному обсязі відповідно до платіжної інструкції № 3245 від 17.06.2025 в сумі 1 200. 00 грн., без ПДВ.

Після доопрацювання кришки циліндрів були відвантажені покупцю відповідно до видаткової накладної № 7-1 від 19.06.2025. Про доставку свідчить товарпо-транспортна накладна №65 від 19.06.2025 р.

Послуги по транспортуванню оплачені в повному обсязі відповідно до платіжної інструкції № 3254 від 20.06.2025 в сумі 1 300 ,00 грн., без ПДВ.

На виконання вимог ПКУ, по факту відвантаження, була виписана податкова накладна №7 від 19.06.2025 р. на суму 384 000,00 грн., в тому числі ПДВ 64 000,00 грн., яка була відправлена на реєстрацію в ЄРПН 10.07.2025р. та отримано квитанцію № 9200999148 Документ прийнято. Реєстрація зупинена: відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 11.07.2025 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПІІ складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "?"=13.5657%, "Рпоточ"=4000. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків: документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством: інші документи що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі.

На виконання п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України Позивачем було подано до комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області Повідомлення №1 від 10.06.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого долучено детальні письмові пояснення (№10/06/2025-1 від 10.06.2025) стосовно господарської операції та вичерпний перелік підтверджуючих документів в кількості 24 шт.

Регіональною комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у відповідності до вимог пункту 9 Додатку 2 до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (в редакції Наказу Міністерства фінансів №19 від 12.01.2023) направлено позивачу Повідомлення №12972964/40297125 від 13.06.2025 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у якому запропоновано Позивачу надати додатково письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. В графі додаткова інформація зазначено: Відсутня інформація та підтверджуючі документи щодо придбання, наявності, виробництва товару Кришка циліндра у зборі з клапанами Д50С.06.001 (код 8409990000) зазначеній у податковій накладній №7 від 30.05.2025; відповідно до п.4 Специфікації №5 до договору №20/2024/2994- станом на поточну дату сплив термін поставки товарів, у зв'язку з чим відсутні документи щодо постачання; У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації ПН №7 від 30.05.2025 відповідно до порядку зупинення реєстрації податкової накладної - «п.8 Критеріїв ризиковості платника податку» існує необхідність щодо надання додаткових пояснень та спростування інформації зазначеної у квитанції.

Позивач скористався правом надати додаткові пояснення повідомленням про подання додаткових пояснень №1 від 16.06.2025 з додатками кількістю 1 шт., додаткові пояснення №16- 06/25-1 від 16.06.2025р.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №12991386/40297125 від 19.06.2025, було відмовлено у реєстрації податкової накладної №7 від 30.05.2025, з посиланням: «ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. В графі додаткова інформація (зазначити конкретні документи) вказано - Подані документи не підтверджують фактичне здійснення господарської операції, що є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної. Платником не спростовано інформацію зазначену у квитанції.

Щодо господарської операції по податковій накладній №2 від 11.07.2025.

Між ТОВ «Запорізький тепловозоремонтний завод» (Постачальник) та Публічним акціонерним товариством «Запорізький металургійний комбінат «Запоріжсталь» (Покупець) укладено Договір № 20/2024/2994 від 30.07.2024р.

Відповідно до умов Специфікації № 6 від 19.03.2025р., Постачальник зобов'язується передати, а Покупець - прийняти та оплатити кришки циліндрів у зборі з клапанами Д50С.06.001 в кількості 12 шт.

Згідно п. 5 Специфікації до Договору оплата Покупцем за кришки циліндрів у зборі з клапанами Д50С.06.001 здійснюється наступним чином:

- 50% - передплати на підставі рахунку Постачальника;

- 50 % - протягом 30 календарних днів з моменту поставки на склад ПАТ «Запоріжсталь».

Вартість кришок циліндру відповідно до Специфікації № 6 від 19.03.2025р. до Договору складає 2 304 000,00грн. (два мільйони триста чотири тисячі гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ 384 000,00 грн.

На виконання умов договору, Постачальником був виписаний рахунок-фактура № 42 від 01.07.2025 р. на суму 2 304 000,00грн. (два мільйони триста чотири тисячі гривень 00 копійок), в тому числі ПДВ 384 000,00 грн., та наданий Покупцю для проведення оплати.

11.07.2025 на розрахунковий рахунок ТОВ «ЗТЗ», по рахунку - фактурі № 42 від 01.07.2025р. від Замовника надійшли грошові кошти в якості передоплати в сумі 1 152 000,00 грн., в тому числі ПДВ 192 000,00 гри., про що свідчить інформаційне повідомлення про зарахування коштів № 1161123. Надходження коштів на розрахунковий рахунок відображено в оборотно-сальдовій відомості рахунка 6811.

На виконання вимог ПКУ, по факту передоплати, була виписана податкова накладна №2 від 11.07.2025 р. на суму 1 152 000,00 грн., в тому числі ПДВ 192 000,00 грн., яка була відправлена на реєстрацію в ЄРПН 25.07.2025р. та отримано квитанцію № 9219470935 - Документ прийнято. Реєстрація зупинена: відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 11.07.2025 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПІІ складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "?"=13.5657%, "Рпоточ"=4000. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків: документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством: інші документи що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі.

На виконання п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України Позивачем було подано до комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області Повідомлення №1 від 21.08.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого долучено детальні письмові пояснення (№21.08/2025-1 від 21.08.2025р.) стосовно господарської операції та вичерпний перелік підтверджуючих документів в кількості 24 шт.

Регіональною комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у відповідності до вимог пункту 9 Додатку 2 до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (в редакції Наказу Міністерства фінансів №19 від 12.01.2023) направлено позивачу Повідомлення №13206359/40297125 від 26.08.2025 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування у якому запропоновано Позивачу надати додатково письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено. В графі додаткова інформація зазначено: У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації ГІН №2 від 11.07.2025 відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної - «п.8 Критеріїв ризиковості платника податку» існує необхідність щодо надання додаткових пояснень та спростування інформації зазначеної у квитанції.

Позивач скористався правом надати додаткові пояснення (повідомлення про подання додаткових пояснень №5 від 27.08.2025 з додатками кількістю 1 шт., додаткові пояснення №27- 08/25-5 від 27.08.2025.

Рішенням комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №13225402/40297125 від 01.09.2025, було відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 11.07.2025, з посиланням: «ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. В графі додаткова інформація (зазначити конкретні документи) вказано - У зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації податкової накладної - «п.8 Критеріїв ризиковості платника податку» платником не спростовано інформацію, зазначену у квитанції, про причини зупинення реєстрації даної податкової накладної.

Вважаючи прийняті відповідачем 1 рішення протиправними позивач звернувся до суду із даним позовом про їх скасування та зобов'язання відповідача 2 зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі по тексту - Порядок №1246), податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до пункту 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).

За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів (далі по тексту - Порядок №1165).

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1.Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах. 2.Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах. 3.Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданого такими особами. 4.Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками. 5.Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ). 6.Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 6.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України. 7.Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України. 8.У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення. У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Суд установив, що відповідно до отриманих позивачем квитанцій, реєстрація спірних податкових накладних зупинена у зв'язку із відповідністю платника податку пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податків.

Водночас, суд звертає увагу, що в квитанціях до спірних податкових накладних №№7 від 30.05.2025, №6 від 13.06.2025, №7 від 19.06.2025 та №2 від 11.07.2025 відповідач 1 не зазначив та не надав до суду жодних обґрунтованих доводів щодо підстав віднесення позивача до ризикових платників податку відповідно до пункту 8 Критеріїв.

Також, суд зауважує, що вищезазначені квитанції про реєстрацію/зупинення податкових накладних №7 від 30.05.2025, №6 від 13.06.2025, №7 від 19.06.2025 та №2 від 11.07.2025 не містять інформації (конкретного переліку) документів, необхідних контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію спірних податкових накладних, в результаті чого позивач потрапив у стан правової невизначеності.

Верховний Суд у постанові від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18 зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

У постанові Верховного Суду від 10 квітня 2020 року у справі № 819/330/18 зазначено, що у випадку не конкретизації переліку документів у рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної. Зупинення реєстрації податкової накладної та в подальшому відмова в її реєстрації не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.

Отже, недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкових накладних призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого не зміг належним чином зареєструвати податкові накладні.

Крім того, суд звертає увагу, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Така правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 23 жовтня 2018 року по справі №822/1817/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18.

Відповідно до пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі по тексту - Порядок №520), перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Аналіз наведених правових норм дає підстав для висновку, що рішення комісії повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуваними рішеннями комісії ГУ ДПС відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних №7 від 30.05.2025, №6 від 13.06.2025, №7 від 19.06.2025 та №2 від 11.07.2025, а підставою вказано: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

В графі додаткова інформація (зазначити конкретні документи) вказано -

Рішення №12991386/40297125 від 19.06.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 30.05.2025 подані документи не підтверджують фактичне здійснення господарської операції, що є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної. Платником не спростовано інформацію зазначену у квитанції.

Рішення №13217930/40297125 від 28.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 13.06.2025 ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Рішення №13217932/40297125 від 28.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 19.06.2025, ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Рішення №13225402/40297125 від 01.09.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 11.07.2025 у зв'язку із тим, що причина зупинення реєстрації податкової накладної - «п.8 Критеріїв ризиковості платника податку» платником не спростовано інформацію, зазначену у квитанції, про причини зупинення реєстрації даної податкової накладної.

Разом із тим, надаючи оцінку рішенням відповідача 1, що оскаржуються, суд зазначає, що контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної та рішення не містить конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття. Водночас, контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної не вказано, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Суд не приймає до уваги таке посилання, оскільки як підтверджено матеріалами справи, позивач визначив та надав документи, яких на його думку, достатньо для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішень про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані позивачем є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність таких рішень.

На думку суду, всі первинні документи, які підтверджують господарську операцію, за якими складено спірні податкові накладні №7 від 30.05.2025, №6 від 13.06.2025, №7 від 19.06.2025 та №2 від 11.07.2025 позивач надавав контролюючому органу у пояснення та додаткових поясненнях, про що свідчать матеріали справи.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Вживання податковим органом загального посилання на пункти Критеріїв ризиковості здійснення операцій та без зазначення переліку документів, які пропонується надати контролюючому органу для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.

На переконання суду, надіслані позивачем письмові пояснення Повідомлення №1 від 10.06.2025, Повідомлення №1 від 19.08.2025, Повідомлення №2 від 19.08.2025, Повідомлення №1 від 21.08.2025 та додаткових поснень №1 від 16.06.2025 , №2 від 25.08.2025, №2 від 25.08.2025, №5 від 27.08.2025 з копіями первинних операції позивача із його контрагентами та були достатніми для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію податкових накладних №7 від 30.05.2025, №6 від 13.06.2025, №7 від 19.06.2025 та №2 від 11.07.2025.

У цьому контексті суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарських операцій, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складаються податкові накладні /розрахунок коригування.

Крім того, відповідач 1 не надав оцінки поданим позивачем вище переліченим поясненням Повідомлення №1 від 10.06.2025, Повідомлення №1 від 19.08.2025, Повідомлення №2 від 19.08.2025, Повідомлення №1 від 21.08.2025 та додатковим поясненням №1 від 16.06.2025 , №2 від 25.08.2025, №2 від 25.08.2025, №5 від 27.08.2025 та доданих до документам, не зазначив, яким нормам чинного законодавства не відповідають подані платником податків документи, не вказав, які конкретно документи позивача не відповідають нормам чинного законодавства. Обґрунтування прийнятих відповідачем оскаржуваних рішень зводиться до посилання про наявність ризикових операцій у позивача, про що відповідач навів у графі, де повинні бути зазначені конкретні документи, які складені з порушенням законодавства.

Відповідачами не наведено також жодних обставин та не надано суду доказів, які б свідчили про невідповідність господарських операцій позивача цілям та завданням його та його контрагентів статутної діяльності, збитковості здійснених операцій, або інших обставин, які б окремо або в сукупності могли б свідчити про не пов'язаність операцій з господарською діяльністю учасників зазначених операцій, фіктивність вчинених операцій, а також про те, що вчинення зазначених операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру), а дії учасників операцій були спрямовані на отримання необґрунтованої податкової вигоди.

Відповідачами не надано будь-яких належних та допустимих доказів, не доведено наявності обставин та підстав, які б свідчили про юридичну дефектність первинних документів за спірними операціям.

Разом з тим, суд, в межах даної спірної ситуації, звертає увагу на те, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Вказана позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.09.2022 у справі №380/7736/21, від 07.12.2022 у справі №500/2237/20, від 17.05.2023 у справі №140/14282/20, від 21.03.2024 у справі №400/3927/22.

Всі первинні документи які підтверджують господарські операції, за якими складено спірні податкові накладні №7 від 30.05.2025, №6 від 13.06.2025, №7 від 19.06.2025 та №2 від 11.07.2025 підприємство надавало контролюючому органу, про що свідчать матеріали справи.

Під час розгляду справи відповідачі як суб'єкти владних повноважень не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття оскаржуваного рішення.

У той самий час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд робить висновок, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації спірних податкових накладних.

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" від 01.07.2003 вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Враховуючи викладене вище, суд дійшов висновку, що рішення Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №12991386/40297125 від 19.06.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 30.05.2025, №13217930/40297125 від 28.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 13.06.2025, №13217932/40297125 від 28.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 19.06.2025, №13225402/40297125 від 01.09.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 11.07.2025 є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Щодо вимоги про зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, суд зазначає таке.

Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування індивідуального акту суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

За пунктом 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, встановлено, що у разі надходження до ДПС України рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Суд звертає увагу на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 25.11.2022 у справі № 320/3484/21, відповідно до якої зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні датою її фактичного направлення/надходження є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Покладення на відповідача 2 такого обов'язку не є втручанням в його дискреційні повноваження, адже повноваження державних органів не можуть вважатися дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб'єкта владних повноважень. Відтак, суд критично оцінює аргументи відзиву в цій частині, оскільки вони ґрунтуються на помилковому розумінні правової природи дискреційних повноважень.

Враховуючи відсутність у Головного управління ДПС у Дніпропетровській області правових підстав для відмови у реєстрації податкової накладної шляхом прийняття відповідного рішення, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного прав позивача є зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в ЄРПН податкові накладні №7 від 30.05.2025, №6 від 13.06.2025, №7 від 19.06.2025 та №2 від 11.07.2025 датою їх подання на реєстрацію.

Суд також зазначає, що в даному випадку, зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним і ефективним способом захисту порушеного права відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Відповідно до ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судові витрати позивача зі сплати судового збору в розмірі 21196, 00 грн підлягають відшкодуванню відповідно до статті 139 КАС України, на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, яким прийняті протиправні рішення про відмову у реєстрації складених позивачем податкових накладних, а саме ГУ ДПС у Запорізькій області.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» (69067, м.Запоріжжя, вул. Демократична, 73, код ЄДРПОУ 40297125) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, б.166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663), Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області №12991386/40297125 від 19.06.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 30.05.2025, №13217930/40297125 від 28.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №6 від 13.06.2025, №13217932/40297125 від 28.08.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 19.06.2025, №13225402/40297125 від 01.09.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 11.07.2025.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» податкові накладні: №7 від 30.05.2025, №6 від 13.06.2025, №7 від 19.06.2025, №2 від 11.07.2025, датою їх подання на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗАПОРІЗЬКИЙ ТЕПЛОВОЗОРЕМОНТНИЙ ЗАВОД» судовий збір в розмірі 12112, 00 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Стрельнікова