25 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/14736/25
категорія 108060000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" про стягнення коштів,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшов позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі позивач) до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз", в якому просить:
- стягнути з ПРАТ «Коростишівгаз» 196 000,00 (сто дев'яносто шість тисяч) грн в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з несплатою відповідачем штрафу у сумі 196 000,00 грн, накладеного постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 02.07.2019 № 1330 «Про накладення штрафу на ПРАТ «Коростишівгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання», наявні підстави для стягнення, оскільки відповідно до статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 04.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 24.07.2025 о 10:30.
Копію ухвали суду про відкриття провадження в адміністративній справі було доставлено одержувачу Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" в його електронний кабінет 05.06.2025.
У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву не надав. Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У судовому засіданні 24.07.2025 вирішено закрити підготовче провадження і призначено адміністративну справу до розгляду по суті на 28.08.2025.
В судовому засіданні, 28.08.2025, представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити, представник відповідача не заперечувала проти задоволення позовних вимог.
Ухвалою від 28.08.2025, занесеною до протоколу судового засідання, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Постановою №1330 на ПРАТ «Коростишівгаз» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, затверджених постановою НКРЕКП від 13.01.2010 № 12, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201 було накладено штраф у розмірі 850 000 (вісімсот п'ятдесят тисяч) грн 00 коп.
Оскільки зазначена сума штрафу Відповідачем сплачена не була, документи, що підтверджують сплату штрафу до НКРЕКП не надходили, то Регулятором 04.11.2019 було подано позовну заяву до Житомирського окружного адміністративного суду про стягнення з ПРАТ «Коростишівгаз» штрафу у розмірі 850 000,00 грн та пені за його несвоєчасну сплату у розмірі 850 000,00 грн.
Регулятором була прийнята постанова від 12.04.2022 № 380 «Про розстрочення сплати штрафу, накладеного на ПРАТ «Коростишівгаз», якою розстрочено сплату штрафу в розмірі 850 000,00 гривень, на тридцять місяців відповідно до графіка.
Регулятором було подано до Житомирського окружного адміністративного суду заяву про зменшення позовних вимог, у якій останній просив зменшити позовні вимоги, та замість 1 700 000,00 грн, стягнути з ПРАТ «Коростишівгаз» 850 000,00 грн несплаченої пені, яка виникла у зв'язку із несвоєчасною сплатою штрафу.
28.09.2022 ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду вирішено розглядати справу № 240/11473/19 лише в частині стягнення з ПРАТ «Коростишівгаз» 850 000,00 грн в дохід Державного бюджету України.
29.09.2022 рішення Житомирського окружного адміністративного суду № 240/11473/19 адміністративний позов НКРЕКП до ПРАТ «Коростишівгаз» задоволено та вирішено стягнути з ПРАТ «Коростишівгаз» 850 000,00 грн накладеної пені в дохід Державного бюджету України.
09.03.2023 ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду № 240/11473/19 задоволено заяву ПРАТ «Коростишівгаз» про розстрочення виконання рішення у справі № 240/11473/19 та розстрочено виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29.09.2022 № 240/11473/19 строком на 12 місяців шляхом сплати 700 000,00 грн заборгованості по пені щомісячними платежами, починаючи з квітня 2023 року по березень 2024 року.
З травня 2022 року по березень 2024 року ПРАТ «Коростишівгаз» сплатило кошти у сумі 654 000,00 грн до Державного бюджету України.
Станом на момент подання даного позову ПРАТ «Коростишівгаз» відповідно до графіка, затвердженого Постановою № 380, не здійснено сім платежів до Державного бюджету України розстроченого штрафу за квітень - жовтень 2024 року на загальну суму 196 000,00 гривень.
26.02.2025 сектором НКРЕКП у Житомирській області було надіслано лист № 10- 34/25 до ПРАТ «Коростишівгаз» із вимогою надати інформацію щодо виконання вимог Постанови № 1330 та Постанови № 380 в частині сплати штрафів та пені.
07.03.2025 листом №31 ПРАТ «Коростишівгаз» повідомило НКРЕКП про неможливість сплати суми штрафу та пені у зв'язку із скрутним фінансовим становищем та накладенням арешту на рахунки та майно ПРАТ «Коростишівгаз».
Оскільки, штраф відповідачем не був сплачений, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Відповідно до статті 1 Закону про НКРЕКП Регулятор є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 2 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері комунальних послуг: діяльності з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).
Відповідно до статті 3 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема, шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.
Основними завданнями Регулятора є забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг.
При цьому, згідно зі статтею 19 Закону про НКРЕКП Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Статтею 22 Закону про НКРЕКП передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
Суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.
Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.
Протягом п'яти робочих днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.
У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.
Суд зазначає, що постанова НКРЕКП від 02.07.2019 № 1330 «Про накладення штрафу на ПРАТ «КОРОСТИШІВГАЗ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання» - не оскаржена відповідачем.
Суд встановив, що частина штрафу відповідачем сплачена, однак станом на час розгляду справи 196 000,00 грн відповідачем не сплачена, іншого ним не доведено.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог позивачем щодо стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 196 000,00 грн в дохід Державного бюджету України.
Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За наведених обставин у сукупності, оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Оскільки відповідно до приписів статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 2-10, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім'ї Бродських, 19, м. Київ, 03057. РНОКПП/ЄДРПОУ: 39369133) до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" (вул. Київська, 55, м. Коростишів, Житомирська обл., Житомирський р-н,12501. РНОКПП/ЄДРПОУ: 20413052) про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Коростишівгаз" у дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції») кошти у сумі 196 000,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева
25.11.25