Рішення від 24.11.2025 по справі 200/8100/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року Справа№200/8100/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), відповідно до якої просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.07.2025 року № 3/876, виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України довідки від 22.07.2025 року № 3/876 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

В обґрунтування свого позову позивач посилається на те, що відповідач листом від 29.08.2025 року № 34072-30581/М-02/8-0500/25 відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Південно-Східного міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України від 22.07.2025 року № 3/876 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року.

Із зазначеною відмовою відповідача позивач не погоджується та вважає, що він має право на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року на підставі зазначеної довідки, до складу якої включені додаткові види грошового забезпечення.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд повністю відмовити у задоволенні позову.

Обґрунтовуючи свої заперечення, відповідач зазначає, що у спірних правовідносинах діяв у межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.

Так, у відзиві на позов відповідач вказує, що на виконання вимог постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

При цьому, як зазначається відповідачем, після визнання протиправними та нечинними в судовому порядку окремих норм постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 інших рішень стосовно умов та порядку проведення перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалося, внаслідок чого на момент розгляду даної справи питання проведення перерахунку пенсій законодавчо не врегульовано.

Серед іншого, відповідач у відзиві на позовну заяву вказує, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником до органу, що призначає пенсію. При цьому даний перелік не містить заяви про перерахунок, у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення.

Також відповідач зауважує на тому, що у даному випадку, в разі задоволення позову, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено позивачу не більш як за 12 місяців, що прямо передбачено положеннями статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.10.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправним і скасування рішення та про зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження у справі № 200/8100/25 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Позивачу у цій справі призначено пенсію на підставі норм Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), та позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, що підтверджується матеріалами справи.

Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України направлено відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення від 22.07.2025 року № 3/876 про розмір грошового забезпечення за нормами чинними станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії, відповідно до якої посадовий оклад - 6415,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 1340,00 грн, надбавка за вислугу років 40 % - 3102,00 грн, премія 72,6 % - 4657,29 грн, надбавка за особливості проходження служби 41,1 % - 4462,23 грн, всього - 19976,52 грн.

Позивач у позовній заяві вказує, що звернувся до відповідача із заявою, в якій просив прийняти оновлену довідку про розмір грошового забезпечення та здійснити проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 року відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість.

Відповідного письмового звернення позивачем до матеріалів справи не надано.

Проте, відповідач листом від 29.08.2025 року № 34072-30581/М-02/8-0500/25, який наданий у відповідь на звернення позивача від 25.07.2025 року, повідомив позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до оновленої довідки Південно-Східного МРУ з ПВКП МЮ від 22.07.2025 року № 3/876.

У даному листі відповідач, з-поміж іншого, зазначив, що на теперішній час Кабінетом Міністрів України не приймалося постанов щодо проведення перерахунку пенсій означеній категорії, інших умов для проведення перерахунку законодавством не передбачено.

Таким чином, відповідач фактично відмовив позивачці у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які звільнені з військової служби, та деяких інших осіб, визначаються Законом № 2262-ХІІ.

За пунктом "б" частини 1 статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають, зокрема, звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України.

За частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в установлених законодавством розмірах, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма статті 43 Закону № 2262-ХІІ міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, як зазначив Верховний Суд у постанові від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18, під обчисленням необхідно розуміти процес отримання результату за допомогою відповідних дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Питання щодо перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано положеннями статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати умови, порядок перерахунку пенсій та розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" від 13.02.2008 року № 45.

За пунктом 1 цього Порядку (далі - Порядок № 45) пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова КМУ № 103) були внесені зміни до Порядку № 45.

Відповідно до абзацу 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови КМУ № 103 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка міститься у додатку 2 до Порядку № 45, також викладена в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1 і 2 Постанови КМУ № 103, а також зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Згідно з частиною 2 статті 265 КАС України передбачено, що нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, з 05.03.2019 року, тобто з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до вказаних змін, у зв'язку з чим позивач набула право на перерахунок пенсії із врахуванням грошового забезпечення, складовими якого, зокрема, є: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень.

Водночас, алгоритм дій, які мають вчиняти, зокрема, територіальні органи Пенсійного фонду України, у зв'язку із втратою чинності пунктами 1 і 2 Постанови КМУ № 103, а також змінами до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Як видно зі змісту пункту 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відтак, саме на орган, з якого особу було звільнено зі служби, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у випадку прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який був затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

За пунктом 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Положеннями пункту 24 Порядку № 3-1 передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Так само, як установлено пунктом 24 Порядку № 3-1, органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, які спрямовані на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного фонду.

Аналогічні правові висновки містяться, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року у справі № 21-484а13, у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі № 553/3619/16-а та інших.

У той же час, до моменту отримання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, із зазначенням у такій довідці відповідних складових грошового забезпечення пенсіонера та їх розміру у пенсійного органу не виникає обов'язку щодо проведення перерахунку пенсії, однак цей обов'язок виникає у пенсійного органу після одержання довідки про розмір грошового забезпечення, зокрема, у разі включення до його складу додаткових видів грошового забезпечення або збільшення розміру існуючих.

При цьому суд звертає увагу на те, що у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 826/3858/18, якою були залишені без змін рішення судів першої та апеляційної інстанцій у даній справі, суд касаційної інстанції, серед іншого, вказав, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Отже, починаючи з 05.03.2019 року (дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18) виникли підстави для перерахунку пенсій, які призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі надбавки за особливості проходження служби та премії), оскільки саме з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ № 704) відповідно до статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ.

Вказані у довідці Південно-Східного МРУ з ПВКП МЮ від 22.07.2025 року №3/876 надбавка за особливості проходження служби і премія у розумінні положень статті 63 Закону № 2262-ХІІ є складовими грошового забезпечення.

Як вже було вказано у даному рішенні, з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (тобто з 05.03.2019 року) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі надбавки за особливості проходження служби та премії), виходячи з розміру складових, розрахованих відповідно до Постанови КМУ № 704, а також статей 43, 63 Закону № 2262-ХІІ.

Судом було встановлено, що Південно-Східне МРУ з ПВКП МЮ надіслало на адресу відповідача нову довідку від 22.07.2025 року №3/876 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії.

Суд зазначає, що з моменту одержання довідки Південно-Східного МРУ з ПВКП МЮ від 22.07.2025 року №3/876 про розмір грошового забезпечення позивача у відповідача виник обов'язок провести перерахунок пенсії позивача.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, які передбачені частинами 2 та 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ.

Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Таким чином, відповідач, одержавши нову довідку Південно-Східного МРУ з ПВКП МЮ від 22.07.2025 року №3/876, повинен був здійснити перерахунок пенсії позивача саме з 01.04.2019 року (тобто з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали ті обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії).

Суд зауважує, що відповідно до вимог статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, а також особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей провадиться як за документами, що є у пенсійній справі, так і за додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. При цьому, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення його пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.

Враховуючи зміст наведеної норми Закону № 2262-ХІІ, судом не приймаються до уваги викладені у відзиві доводи відповідача стосовно відсутності у переліку заяв та документів, які визначені Порядком № 3-1 (що є підзаконним актом), заяви про перерахунок пенсії, у разі зміни відповідних сум грошового забезпечення.

Крім того, суд зазначає, що у спірних правовідносинах перерахунок пенсії позивача є пов'язаним із введенням (а фактично - відновленням) нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі надбавок, доплат, підвищень) та премій, який згідно з положеннями частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ провадиться з дати виникнення права на цей перерахунок без обмеження строком у разі, якщо даний перерахунок не проведений з вини, зокрема, органів Пенсійного фонду України.

Як вже було вказано вище, відповідач був зобов'язаний провести перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року після одержання довідки Південно-Східного МРУ з ПВКП МЮ від 22.07.2025 року №3/876, але не здійснив такого перерахунку.

У подальшому відповідач також відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі спірної довідки у відповідь на заяву від 25.07.2025 року з цього приводу.

Приймаючи до уваги наведене, судом відхиляються наведені у відзиві на позов доводи відповідача, із посиланням на частину 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ, стосовно обмеження виплати різниці в пенсії за минулий час не більш як за 12 місяців, оскільки в даному випадку застосуванню підлягають положення частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ, які не містять жодних обмежень щодо строків або періодів перерахунку чи виплати пенсії.

З урахуванням встановлених фактичних обставин та норм права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що дії відповідача стосовно відмови у перерахунку та виплаті позивачці пенсії на підставі оновленої довідки від 22.07.2025 року №3/876 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року, яка видана Південно-Східним МРУ з ПВКП МЮ, є протиправними, а позовні вимоги правомірними, обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі

Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи встановлено, що позивач звернувся до суду з позовною заявою у цій справі в електронній формі та сплатив при зверненні судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

У той же час, відповідно до частини 3 статті 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, суд зазначає, що за подання цього позову позивачу, з урахуванням вказаного коефіцієнту пониження слід було сплатити судовий збір у розмірі 968,96 грн.

З огляду на задоволення позовних вимог суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн.

Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання як ВПО: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 22.07.2025 року №3/876, виданої Південно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції України від 22.07.2025 року №3/876 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968 грн 96 коп. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).

Рішення складено у повному обсязі 24 листопада 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч