25 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/10141/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О.О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрмедіал» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправною та скасування податкової вимоги,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрмедіал» (далі - ТОВ «Укрмедіал», позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною та скасування податкової вимоги від 26.05.2025 №0005124-1303-0320.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 26.05.2025 у електронному кабінеті позивача було розміщено податкову вимогу від 26.05.2025 №0005124-1303-0320, яка не була скріплена підписом керівника чи відповідальної особи відповідача та не мала будь-яких відміток контролюючого органу.
Як слідує з детального розрахунку, заборгованість виникла в результаті донарахувань згідно із податковими повідомленнями-рішення від 11.01.2022 №0000010/7.3-19 щодо збільшення суми мита на 32 811,27 грн та від 11.01.2022 №0000011/7.3-19 щодо збільшення суми податку на додану вартість на 5965,58 грн. Зазначені донарахування були здійснені згідно митних декларацій №UA205090/2019/069859 від 05.06.2019 та №UA205090/2019/095445 від 13.08.2019.
Позивач вказує, що оскаржив вказані податкові повідомлення-рішення до Держаної митної служби України (далі - ДМС України).
Рішенням ДМС України від 21.02.2022 №08-1/10- 06/13/1309 строк розгляду скарги було продовжено до 05.04.2022, однак відповіді на цю скаргу позивач так і не отримав.
У свою чергу, Державна податкова служба України (далі - ДПС України) відмовляючи у скарзі позивача на податкову вимогу від 26.05.2025 №0005124-1303-0320, обмежилась лише інформацією, що ДМС України листом від 29.06.2022 №08-1/10- 06/13/3754 відмовило у задоволенні скарги ТОВ «Укрмедіал» на вищезазначені податкові повідомлення-рішення, а тому прийшла до висновку про наявність у позивача податкового боргу відображеного в оскаржуваній податковій вимозі.
Позивач, не погоджується із сформованою податковою вимогою та вважає її протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
В обґрунтування заявлених позовних вимог вказує, що при перевірці номеру 0411956662966 трекінгу Укрпошти, за яким до ТОВ «Укрмедіал» скеровувалось лист ДМС України від 29.06.2022 №08-1/10-06/13/3754 було встановлено, що поштове відправлення за цим номером не зареєстроване в системі Укрпошти.
Окрім того, позивач зазначає, що крайнім строком для прийняття ДМС України рішення за результатами скарги було 05.04.2022, однак відповідь датована 29.06.2022, що в силу вимог абзацу 2 пункту 56.9 статті 56 Податкового кодексу України (далі - ПК України) свідчить про задоволення скарги.
З наведених підстав позивач просить адміністративний позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.21).
У відзиві на позовну заяву (а.с.24-26) представник відповідача позовних вимог не визнав та просив відмовити в їх задоволенні. В обґрунтування такої позиції вказав, що заборгованість виникла в результаті донарахувань митної служби згідно із податковими повідомленнями-рішеннями від 11.01.2022 за № 0000010/7.3-19 щодо збільшення суми мита на 32 811,27 грн та від 11.01.2022 за № 0000011/7.3-19 щодо збільшення суми податку на додану вартість на 5965,68 грн. Зазначені донарахування були здійснені за червень-серпень 2019 року згідно митних декларацій №UA205090/2019/069859 від 05.06.2019 та №UA205090/2019/095445 від 13.08.2019.
Представник відповідача зазначає, що позивач не заперечує митних нарахувань та доказів скасування даних митних нарахувань ТОВ «Укрмедіал» не надано.
Відповідно дані нарахування набули статус узгоджених податкових зобов'язань та підлягають добровільній сплаті або стягненню у встановленому ПК України порядку. Оскаржувана вимога та дії відповідача є похідними від податкових повідомлень-рішень, які було прийнято митним органом та скеровано до стягнення податковій службі.
Представник відповідача також вказує, що рішенням Держмитслужби від 29.06.2022 №08-1/10-06/13/3754 податкові повідомлення-рішення Волинської митниці від 11.01.2022 №0000010/7.3-19 та №0000011/7.3-19 залишено без змін, а скаргу - без задоволення. Вказане рішення надіслано на адресу ТОВ «Укрмедіал» рекомендованим листом з повідомленням про вручення (трек - номер поштового відправлення 0411956662966) та повернуто поштовою службою за зворотною адресою за закінченням терміну зберігання.
З врахуванням викладеного несплачені у встановлені законодавством строки суми податкового зобов'язання набули статусу податкового боргу.
У зв'язку з наявністю податкового боргу, згідно з даними ІКП ТОВ «Укрмедіал», керуючись статтею 59 ГУ ДПС у Волинській області сформовано податкову вимогу від 26.05.2025 № 0005124-1303-0320 на суму 43646,37 грн.
Враховуючи вищезазначене, представник відповідача просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ТОВ «Укрмедіал» зареєстроване як юридична особа 06.01.2012, основним видом діяльності якого є оптова торгівля фармацевтичними товарами (код КВЕД 46.46), що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.8 зворот.-9, 20).
Згідно із витягом №2503184500342 з реєстру платників податку на додану вартість позивач зареєстрований платником вказаного податку з 09.07.2012 (а.с.9 зворот.).
Керуючись статтею 59 ПК України, у зв'язку із тим, що станом на 22.05.2025 за ТОВ «Укрмедіал» рахувався податковий борг в сумі 43 646,37 грн, ГУ ДПС у Волинській області сформувало податкову вимогу за формою «Ю» від 26.05.2025 №0005124-1303-0320 (а.с.10).
Податкова вимога від 26.05.2025 №0005124-1303-0320 була оскаржена позивачем в адміністративному порядку шляхом подання до ДПС України скарги від 05.06.205 (а.с.11).
Рішенням ДПС України від 06.08.2025 №22767/6/99-00-06-03-03-06 податкову вимогу від 26.05.2025 №0005124-1303-0320 залишено без змін, а скаргу ТОВ «Укрмедіал» - без задоволення (а.с.13-15).
Позивач, вважаючи вказану податкову вимогу протиправною, звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.
Згідно із статтею 303 МК України у разі несплати або неповної сплати митних платежів у порядку і в строки, встановлені цим Кодексом та ПК України, несплачена сума митних платежів вважається податковим боргом особи, визначеної відповідно до частини першої або другої статті 293 цього Кодексу, та стягується у порядку і строки, встановлені ПК України.
Належні до сплати суми митних платежів стягуються з осіб, відповідальних за їх сплату.
Стягнення митних платежів не здійснюється та платнику податків не направляється податкове повідомлення-рішення, якщо розмір несплачених сум митних платежів з товарів, зазначених в одній митній декларації, або з товарів, відправлених протягом дня одним відправником на адресу одного одержувача, становить менш як 20 гривень, та в інших випадках, встановлених ПК України.
Нормами підпункту 14.1.153. пункту 14.1. статті 14 ПК України визначено, що податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно із пунктами 59.3, 59.4 статті 59 ПК України податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 59.5. статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Механізм формування, надсилання (вручення) та відкликання податкових вимог податковими органами визначений Порядком направлення податковими органами податкових вимог платникам податків, затверджений наказом Міністерство фінансів України від 30.06.2017 №610, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.07.2017 за №902/30770 (далі - Порядок №610).
Згідно із пунктами 1, 2 розділу ІІ Порядку №610 податкова вимога платнику податків, у якого виник податковий борг, формується податковим органом, на який згідно з Кодексом покладається виконання такої функції.
Податкова вимога формується у разі, якщо платник податків не сплатив у встановлені Кодексом строки суму: узгодженого грошового зобов'язання; непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом.
Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку №610 протягом періоду оскарження платником податків відповідно до статті 56 Кодексу суми грошових зобов'язань, визначених податковим органом відповідно до Кодексу та інших законодавчих актів, податкова вимога з податку, що оскаржується, не формується та не надсилається, а сума такого грошового зобов'язання вважається неузгодженою.
Пунктом 1 розділу ІІІ Порядку №610 визначено, що податкові вимоги разом з детальним розрахунком суми податкового боргу формуються автоматично на підставі даних інформаційно-комунікаційних систем (далі - ІКС) податкових органів з урахуванням інформації про податковий борг з митних платежів, отриманої в порядку обміну інформацією відповідно до пункту 41.2 статті 41 Кодексу.
Згідно із пунктом 3 розділу ІІІ Порядку №610 податкова вимога, крім загальних реквізитів, повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис майна, яке відповідно до законодавства може бути предметом податкової застави, проведення публічних торгів з продажу заставного майна.
До податкової вимоги додається детальний розрахунок суми податкового боргу.
Відповідно до пунктів 4, 5 розділу ІІІ Порядку №610 сума податкового боргу в податковій вимозі проставляється в гривнях з двома десятковими знаками.
Форма податкової вимоги для платника податків - юридичної особи (або відокремленого підрозділу юридичної особи / уповноваженої особи за договором про спільну діяльність або угодою про розподіл продукції / управителя майна за договором управління майном) наведена в додатку 1 до цього Порядку (форма «Ю»), а для платника податків - фізичної особи - у додатку 2 до цього Порядку (форма «Ф»).
Згідно із пунктом 1 розділу IV Порядку №610 податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається (вручається) не раніше першого робочого дня після закінчення встановленого Кодексом граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Нормами пунктів 5, 6 розділу IV Порядку №610 визначено, що сформована в ІКС податкова вимога надсилається (вручається) платнику податків у паперовій та/або електронній формі.
Податкова вимога, що надсилається (вручається) у паперовій формі, у день її формування в ІКС друкується у двох примірниках, підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) податкового органу, скріплюється печаткою податкового органу та не пізніше наступного робочого дня один примірник надсилається (вручається) платнику податків, другий долучається до справи платника податків.
Платникам податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті та подали заяву про бажання отримувати документ через електронний кабінет, податкові вимоги можуть надсилатися в електронній формі засобами електронного зв'язку з дотриманням Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Податкова вимога, що надсилається в електронній формі, у день її формування в ІКС підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) податкового органу шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису та печатки, після чого надсилається в електронний кабінет платника засобами ІКС з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання до електронного кабінету.
На вимогу платника податків, який отримав податкову вимогу в електронній формі, податковий орган надає такому платнику податків податкову вимогу у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.
Як вбачається із детального розрахунку податкового боргу до податкової вимоги від 26.05.2025 №0005124-1303-0320 податковий борг ТОВ «Укрмедіал» в загальній сумі 43 646,37 грн, складається із податкового боргу за платежем ПДВ з ввезених товарів в сумі 7 274,39 грн, в тому числі: податкове зобов'язання - 5965,68 грн; штрафні (фінансові) санкції - 596,57 грн та пеня - 712,14 грн та податкового боргу за платежем мито на товари, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності товарів в сумі 36 371,98 грн, в тому числі: податкове зобов'язання - 29 828,43 грн; штрафні (фінансові) санкції - 2982,84 грн та пеня -3560, 71 грн (а.с.10 зворот.)
Матеріалами справи підтверджується, що вказаний податковий борг виник у в результаті несплати позивачем грошових зобов'язань згідно із податковими повідомленнями-рішеннями Волинської митниці від 11.01.2022 №0000011/7.3-19 (а.с.38-39) та від 11.01.2022 №0000010/7.3-19 (а.с.39 зворот. -40).
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що до ДМС України була подана скарга на вказані податкові повідомлення-рішення, однак рішення за результатами такої скарги не отримано, що в силу пункту 56.9 статті 56 ПК України свідчить про визнання скарги такою, що повністю задоволена на користь платника податків.
Надаючи оцінку таким доводам позивач суд зазначає наступне.
Відповідно до частини п'ятої статті 24 Митного кодексу України (далі - МК України, в редакції чинній на момент подання скарги) оскарження податкових повідомлень-рішень митних органів здійснюється у порядку, встановленому ПК України.
Так, відповідно до пункту 56.2 статті 56 ПК України у разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня.
Нормами пункту 56.8 статті 56 ПК України визначено, що контролюючий орган, який розглядає скаргу платника податків, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом 20 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника податків засобами поштового зв'язку (з повідомленням про вручення) чи електронного зв'язку (з дотриманням вимог, визначених пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу) або надати йому під розписку.
Згідно із пунктом 56.9 статті 56 ПК України керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу може прийняти рішення про продовження строку розгляду скарги платника податків понад 20-денний строк, визначений у пункті 56.8 цієї статті, але не більше 60 календарних днів, та письмово або в електронній формі засобами електронного зв'язку (з дотриманням вимог, визначених пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу) повідомити про це платника податків до закінчення строку, визначеного у пункті 56.8 цієї статті.
Якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом 20-денного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків.
Скарга вважається також повністю задоволеною на користь платника податків, якщо рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу про продовження строків її розгляду не було надіслано платнику податків до закінчення 20-денного строку, зазначеного в абзаці першому цього пункту.
Відповідно до пункту 56.20. статті 56 ПК України вимоги до оформлення скарги, порядок подання та розгляду скарг встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Процедуру оскарження платниками податків податкових повідомлень-рішень або інших рішень контролюючих органів (далі - рішення), а також податкових повідомлень особі-нерезиденту, визначених підпунктом 14.1.158-1 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПК України, визначено Порядком оформлення і подання скарг платниками податків та іншими особами та їх розгляду контролюючими органами, затверджено наказ Міністерства фінансів України 21.10.2015 № 916 (далі - Порядок №916, в редакції чинній на момент подання скарги).
Згідно із пунктом 2 розділу VII Порядку №916 контролюючий орган зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його протягом двадцяти календарних днів, що настають за днем отримання скарги платника податків, на адресу платника податків засобами поштового зв'язку (з повідомленням про вручення) чи електронного зв'язку (з дотриманням вимог, визначених пунктом 42.4 статті 42 ПК України), або надати йому під розписку.
Рішення надсилається на адресу, зазначену платником податків у скарзі, а у разі незазначення такої адреси - на податкову адресу платника податків.
Відповідно до пункту 3 розділу VII Порядку №916 керівник контролюючого органу (заступник керівника або інша уповноважена посадова особа) може прийняти рішення про продовження строку розгляду скарги платника податків понад двадцятиденний строк, визначений в пункті 2 цього розділу, але не більше шістдесяти календарних днів, та письмово або в електронній формі засобами електронного зв'язку (з дотриманням вимог, визначених пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу) повідомити про це платника податків до закінчення строку, визначеного в пункті 2 цього розділу.
Пунктом 4 розділу VII Порядку №916 визначено, що якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом двадцятиденного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника контролюючого органу (заступника керівника або іншої уповноваженої посадової особи), така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, що настає за останнім днем зазначених строків.
Скарга вважається також повністю задоволеною на користь платника податків, якщо рішення керівника контролюючого органу (заступника керівника або іншої уповноваженої посадової особи) про продовження строків її розгляду не було надіслано платнику податків до закінчення двадцятиденного строку.
Згідно із пунктом 1 розділу VIII Порядку №916, за результатами проведення процедури адміністративного оскарження контролюючим органом приймається рішення. Рішення оформляються на бланку контролюючого органу, який розглянув скаргу.
Відповідно до пункту 2 розділу IX Порядку №916 за результатами розгляду скарги контролюючий орган приймає одне з таких рішень:
1) повністю задовольняє скаргу платника податків та скасовує рішення контролюючого органу, яке оскаржується;
2) частково задовольняє скаргу платника податків та в окремій частині скасовує рішення контролюючого органу, яке оскаржується;
3) залишає скаргу без задоволення, а рішення контролюючого органу, яке оскаржується, без змін;
4) зменшує (збільшує) суму грошового зобов'язання.
Під час прийняття цих рішень контролюючий орган має право зменшити (збільшити) суму грошового зобов'язання або податкового боргу, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків та у відповідній частині суми штрафних (фінансових) санкцій.
Нормами пункту 5 розділу IX Порядку №916 визначено, що рішення за результатами розгляду скарги платника податків приймає керівник контролюючого органу (його заступник або уповноважена особа). Оригінал рішення після зазначення реєстраційного номера вихідної кореспонденції надсилається (надається) платнику податків.
Рішення вважається надісланим (наданим) юридичній особі - платнику податків, якщо його вручено посадовій особі або уповноваженій особі такої юридичної особи - платника податків під розписку або надіслано засобами поштового зв'язку (з повідомленням про вручення) чи електронного зв'язку (з дотриманням вимог,визначених пунктом 42.4 статті 42 Податкового кодексу України) на адресу, зазначену у скарзі як адреса, на яку необхідно надіслати рішення за результатами розгляду скарги, а у разі незазначення такої адреси в скарзі - на податкову адресу платника податків.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач оскаржував податкові повідомлення-рішення Волинської митниці від 11.01.2022 №0000010/7.3-19 та №0000011/7.3-19 в адміністративному порядку шляхом подання до ДМС України скарги від 01.02.2022 (а.с.15 зворот.-16).
Згідно із рішенням ДМС України від 21.02.2022 №08-1/10-6/13/1309 для вивчення обставин справи на підставі пункту 56.9 статті 56 ПК України строк розгляду скарги вирішено продовжити до 05.04.2022 (включно) (а.с.16 зворот.).
В подальшому, рішенням ДМС України від 29.06.2022 №08-1/10-06/13/3754 податкові повідомлення-рішення від 11.01.2022 №0000010/7.3-19 та №0000011/7.3-19 залишено без змін, а скаргу ТОВ «Укрмедіал» - без задоволення (а.с.42-45).
Як вбачається із копії конверту (а.с.46) та рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №0411956662966 (а.с.46 зворот.) вказане рішення було надіслано на адресу позивача 29.06.2022, однак повернуто відправнику із зазначенням причини повернення «за закінчення терміну зберігання» (а.с.46).
Відповідно до пункту 6 розділу IX Порядку №916 у разі якщо пошта не може вручити платнику податків рішення за результатами розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти рішення за результатами розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків або з інших причин, рішення за результатами розгляду скарги вважається врученим платнику податків у день, вказаний поштовою службою в повідомленні про вручення, із зазначенням причин невручення.
Аналогічні норми визначені і статтею 42 ПК України.
Так, відповідно до пункту 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно із пунктом 42.5 статі 42 ПК України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Системний аналіз вищезазначених норм дає суду підстави для висновку, що саме зазначена поштовою службою дата із наведенням причин невручення є моментом, коли рішення за наслідками розгляду скарги вважається врученим платнику податків.
З урахуванням зазначеного, суд зазначає, рішення ДМС України від 29.06.2022 №08-1/10-06/13/3754, яке повернуто відправнику за закінчення терміну зберігання, в розумінні чинного законодавства вважається врученим ТОВ «Укрмедіал», а відтак доводи позивача про автоматичне визнання скарги такою, що повністю задоволена на користь платника податків на підставі пункту 56.9 статті 56 ПК України, не знайшли свого підтвердження в ході розгляду даної справи.
Крім того, доводи позивача про те, що граничним строком для прийняття ДМС України рішення за результатами скарги було 05.04.2022, однак таке рішення датовано 29.06.2022, суд відхиляє з тих підстав, що Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні було введено воєнний стан.
У зв'язку із вказаним Законом України «Про внесення змін до ПК України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022 №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України було доповнено підпунктом 69.9, відповідно для якого для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Також, на думку суду, підставою для скасування оскаржуваної податкової вимоги не можуть слугувати доводи позивача про те, що така вимога була надіслана останньому через електронний кабінет, оскільки спосіб надіслання податкової вимоги не впливає на правомірність її винесення.
При цьому, згідно із пунктом 6 розділу IV Порядку №610 податкова вимога вважається належним чином надісланою (врученою) платнику податків, якщо вона надіслана за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою, а для фізичної особи (її законного чи уповноваженого представника) - місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику податків (його законному чи уповноваженому представникові), або надіслана в електронний кабінет засобами ІКС з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».
Відповідно до положень частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На переконання суду, встановлені у справі обставини у межах доводів сторін та наданих суду доказів не дають підстав для висновку про неправомірність сформованої ГУДПС у Волинській області податкової вимоги від 26.05.2025 №0005124-1303-0320, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрмедіал» (45601, Волинська область, село Липини, вулиця Окружна, 32-В, , офіс 204, код ЄДРПОУ 38009429);
Відповідач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, код ЄДРПОУ ВП 44106679).
Суддя О. О. Андрусенко