Провадження № 3/734/2429/25 Справа № 734/4163/25
іменем України
25 листопада 2025 року селище Козелець
Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Домашенко Ю.М., розглянувши справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,-
До суду з Військової частини НОМЕР_1 надішли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення № 60 від 15.09.2025 убачається, що 14.09.2025 військовослужбовець ОСОБА_1 вживав спиртні напої в службовий час та перебував на території військової частини НОМЕР_1 у нетверезому стані. У протоколі наявне пояснення ОСОБА_1 про те, що він о 7:30 год. вживав ліки від горла Ангілекс сироп.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, повідомивши, що у зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення день та час у нетверезому стані не перебував, оскільки алкогольні напої не вживає взагалі, поставив під сумнів результати його огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У вказаний час мав хворобливий стан та вживав ліки.
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 до суду, крім протоколу про адміністративне правопорушення, військовою частиною НОМЕР_1 надано:
акт медичного обстеження ОСОБА_1 для встановлення алкогольного сп'яніння від 14.09.20205, згідно з яким на час обстеження о 09:13 год 14.09.2025 ОСОБА_1 мав скарги на головні болі, дзвін у вухах, орієнтувався в часі та просторі, запаху алкоголю не мав, повідомляв, що не вживав спиртні напої. Висновок за результатами огляду - ступінь алкогольного сп'яніння 0.325 ‰. Огляд проведено у присутності двох свідків;
роздруківку тесту на стан алкогольного сп'яніння № 00001040 від 14.09.2025 - результат 0.325 ‰. У роздруківці прізвище, ім'я, по батькові особи, яку тестували, не зазначено,
письмове пояснення ОСОБА_2 , згідно з яким 14.09.2025 до МПП військової частини НОМЕР_1 старшим сержантом ОСОБА_3 доставлено солдата ОСОБА_1 для проходження тесту на алкогольне сп'яніння. Результат - 0.325 ‰;
письмове пояснення ОСОБА_3 , згідно з яким за наказом командира батальйону до МПП військової частини НОМЕР_1 доставлено солдата ОСОБА_1 для проходження тесту на алкогольне сп'яніння. Результат - 0.325 ‰;
витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.01.2025 № 23, відповідно до якого військовослужбовця ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу частини з 23.01.2025;
копію службової картки на солдата ОСОБА_1 , згідно з якою він у травні, червні та липні 2025 року мав дисциплінарні стягнення;
службову характеристику солдата ОСОБА_1 , згідно з якою він за місцем служби характеризується негативно;
копію військового квитка ОСОБА_1 .
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про невинуватість ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. ч. 1-2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне порушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складення протоколів про адміністративні правопорушення.
Відповідальність за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП настає, зокрема за розпивання алкогольних напоїв військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Військовослужбовцю ОСОБА_1 ставиться в провину вживання спиртних напоїв та перебування на території військової частини у нетверезому стані.
З положень ч. 1, 2, 4, 9 ст. 266-1 КУпАП вбачається що військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння, підлягають огляду на стан алкогольного сп'яніння. Огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного сп'яніння, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного сп'яніння виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного сп'яніння затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного сп'яніння в інших закладах забороняється.
Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного сп'яніння проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.
Огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, сп'яніння, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Пунктами 2-4, 10 Розділу І Порядку застосування спеціальних технічних засобів і тестів при проведенні огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведення такого огляду та оформлення його результатів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 16.04.2025 № 241 (далі - Порядок), передбачено, що огляду на стан сп'яніння підлягають військовослужбовці/військовозобов'язані, щодо яких є підстави вважати, що вони, зокрема, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин (установ, закладів) у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Огляд таких осіб проводиться посадовою особою, уповноваженою на його проведення начальником органу управління Служби правопорядку або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу) Збройних Сил України (далі - уповноважена посадова особа).
Огляд на стан сп'яніння проводиться:
уповноваженою посадовою особою - на місці вчинення (виявлення) правопорушення, а у разі неможливості провести огляд на місці вчинення (виявлення) правопорушення - безпосередньо в органі управління, у військовій частині (в установі, організації, на підприємстві, в закладі, підрозділі);
лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з законодавством.
Огляд уповноваженою посадовою особою на стан сп'яніння проводиться з використанням спеціальних технічних засобів (засоби вимірювальної техніки, які відповідають законодавству, що визначає вимоги до таких засобів) і тестів, які мають документ про відповідність.
У разі відмови військовослужбовця/військовозобов'язаного від проведення огляду уповноваженою посадовою особою на стан сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу і тесту або у разі незгоди з його результатами, огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на проведення огляду осіб на стан сп'яніння.
Згідно з п. 3 Розділу ІV Порядку, результати огляду на стан алкогольного сп'яніння військовослужбовця/військовозобов'язаного, проведеного уповноваженою посадовою особою, зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу (додаток 2 Порядку).
Відповідно до п. 1-2, 8-10 Розділу V Порядку перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право на проведення огляду осіб на стан сп'яніння, затверджується структурними підрозділами з питань охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан сп'яніння в інших закладах забороняється. Огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я, який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з законодавством (далі - лікар, що проводить огляд). Огляд військовослужбовців/військовозобов'язаних у закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби. Результати огляду на стан сп'яніння та лабораторного дослідження, вносяться лікарем, що проводив огляд, до акта медичного огляду. Акт медичного огляду військовослужбовця/військовозобов'язаного складається в одному примірнику, який залишається в закладі охорони здоров'я. На підставі акта медичного огляду лікарем, що проводив огляд, оформлюється довідка щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Оформлення та видача довідки здійснюється в день проведення такого огляду. Після отримання результатів лабораторних досліджень лікарем, що проводив огляд, здійснюється їх внесення до акта медичного огляду та оформлюється висновок щодо результатів медичного огляду та лабораторних досліджень з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (додаток 6 Порядку).
Особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, не надано суду акт огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу, який би відповідав вимогам Порядку або ж висновок лікаря уповноваженого медичного закладу щодо результатів медичного огляду ОСОБА_1 та лабораторних досліджень з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння.
Крім того, ОСОБА_1 поставлено під сумнів достовірність результатів, отриманих з використанням спеціального технічного засобу.
Судом за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 надіслано запит щодо надання копії свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, використаного під час огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння.
У відповідь надіслано суду копію сертифікату перевірки типу на аналізатор вмісту парів алкоголю, який не запитувався судом та який не є замінює свідоцтво про повірку.
На повторний запит щодо надання копії свідоцтва про повірку, військовою частиною НОМЕР_1 відповідь не надано.
За таких обставин, у справі відсутні належні та допустимі докази, які б поза розумним сумнівом свідчили про вживання ОСОБА_1 алкогольних напоїв та його перебування на території військової частини у нетверезому стані,
Протокол про адміністративне правопорушення сам по собі, без підтвердження іншими доказами не є доказом на доведення провини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
У силу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь.
Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
За таких обставин факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, є недоведеним, а тому провадження у справі слід закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Ураховуючи вищевикладене, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, п. 3 ст. 284 КУпАП, -
Провадження у справі притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Юрій ДОМАШЕНКО