Постанова від 25.11.2025 по справі 453/1284/25

Справа № 453/1284/25

№ провадження 3-в/453/13/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року суддя Сколівського районного суду Львівської області Брона А.Л., розглянувши матеріали подання фахівця Стрийського районного сектору №2 Н. Брик, погодженого начальником Стрийського РС №2 філії ДУ «Центр пробації» у Львівській області М. Горб'як про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови суду стосовно громадянина ОСОБА_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Сколівського районного суду Львівської області від 16.09.2025 у справі №453/1284/25 гр. ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП, та на підставі санкції цієї статті такому призначено адміністративне стягнення у виді виконання суспільно корисних робіт строком на сто двадцять годин за несплату аліментів для утримання дитини, також з ОСОБА_1 у дохід держави стягнуто судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.

20.11.2025 до суду з поданням звернувся фахівець Стрийського районного сектору Н. Брик, в якому просить вирішити питання, пов'язане з виконанням постанови суду, посилаючись на те, що ОСОБА_1 , згідно матеріалів перевірки поліцейського офіцера громади ВП №3 Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області П. Мушинського, перебуває за межами України, а тому заявник, з посиланням на ст. 304 КУпАП просить вирішити питання, пов'язане з виконанням постанови суду, не зазначивши, яке саме питання.

Як встановлено судом, подання фахівця Стрийського районного сектору №2 Н. Брик, погоджене начальником Стрийського РС №2 філії ДУ «Центр пробації» у Львівській області М. Горб'як про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови суду стосовно громадянина ОСОБА_1 не містить зазначення питання, яке просить вирішити заявник та його нормативно-правового обґрунтування, що унеможливлює його розгляд та ухвалення вмотивованої постанови.

Так, порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт врегульований Главою 31-1 КУпАП (статті 325-1, 325-4) та наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013 «Про затвердження Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт» (далі - Порядок).

Відповідно до ст. 31-1 КУпАП суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до трьохсот шістдесяти годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми - не більше двох годин на день.

Як передбачено ст. 325-1 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про накладення адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт надсилається на виконання органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, не пізніше дня, наступного за днем набрання постановою законної сили. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої визначається відповідним органом місцевого самоврядування. За виконання суспільно корисних робіт порушнику нараховується плата за виконану ним роботу. Оплата праці здійснюється погодинно за фактично відпрацьований час у розмірі не меншому, ніж встановлений законом мінімальний розмір оплати праці.

Статтею 325-4 КУпАП визначено, що у разі ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до адміністративної відповідальності. У разі злісного ухилення особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт вона підлягає притягненню до кримінальної відповідальності в порядку, встановленому законом.

Так, згідно з розділом ХІ Порядку виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді суспільно корисних робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, вид якої та перелік об'єктів, на яких порушники повинні виконувати ці роботи, визначається відповідним органом місцевого самоврядування. Строк стягнення у вигляді суспільно корисних робіт обчислюється в годинах, протягом яких порушник виконував визначену суспільно корисну працю. Суспільно корисні роботи виконуються не більше восьми годин на день, неповнолітніми - двох годин на день. Щороку на початку року уповноважений орган з питань пробації надсилає запити до органів місцевого самоврядування та власникам підприємств щодо погодження переліку об'єктів, на яких порушники відбуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт.

Функції уповноваженого органу з питань пробації при виконанні адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІ Порядку.

Відповідно до п. 12.1 Порядку при виконанні постанов суду (судді) про застосування суспільно корисних робіт на уповноважений орган з питань пробації покладаються: облік порушників; роз'яснення порушникам порядку та умов відбування суспільно корисних робіт; погодження з органами місцевого самоврядування та власниками підприємств переліку об'єктів, на яких порушники виконуватимуть суспільно корисні роботи, та видів таких робіт; контроль за відбуванням стягнення порушниками та виконанням обов'язків власником підприємства за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; облік відпрацьованого порушниками часу; проведення у разі потреби контрольних перевірок за місцем відбування порушниками суспільно корисних робіт; з'ясування причин невиходу порушників на суспільно корисні роботи; складання протоколу про адміністративне правопорушення стосовно порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт.

Умови виконання постанов суду (судді) про застосування адміністративного стягнення у вигляді суспільно корисних робіт передбачені розділом ХІІІ вказаного вище Порядку.

Відповідно до п. 13.14. Порядку, усі питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення вирішуються судом, який виніс постанову.

За приписами ст. 304 КУпАП питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.

Пунктом 13.13 Порядку передбачено, що якщо після встановлення місця проживання порушника з'ясовано, що він за цим місцем не проживає, місцеперебування його невідоме та наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду (судді), уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.

При цьому законом не визначено можливість заміни покарання у вигляді суспільно корисних робіт на інший вид покарання. Крім того, санкцією ч. 1 ст.183-1 КУпАП передбачено лише один вид стягнення, а саме: виконання суспільно корисних робіт.

Суд вважає за необхідне наголосити, що згідно з п. 13.19 Порядку щодо порушників, які ухиляються від відбування суспільно корисних робіт, уповноваженим органом з питань пробації складається протокол про адміністративне правопорушення, який разом з іншими матеріалами надсилається до суду для вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності. Копії протоколу про адміністративне правопорушення, супровідного листа та відповідне судове рішення долучаються до особової справи порушника.

Будь-якого іншого порядку врегулювання процесуальних питань, пов'язаних з виконанням постанов про накладення адміністративних стягнень у вигляді суспільно-корисних робіт, на даний час норми законодавства, зокрема КУпАП, не містять.

Згідно зі ст.305 КУпАП контроль за правильним і своєчасним виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення здійснюється органом (посадовою особою), який виніс постанову, та іншими органами державної влади в порядку, встановленому законом.

З огляду на те, що на даний час відсутній законодавчо визначений механізм щодо вжиття будь-яких заходів у випадку відсутності особи, яка притягнута до адміністративної відповідальності, за її місцем проживання та невідомим місцеперебуванням, та оскільки в поданні не конкретизовано, яким чином суд в порядку ст. 304 КУпАП повинен вирішити питання пов'язане з виконанням постанови, суд вважає, що за вказаних обставин в задоволенні подання необхідно відмовити.

Керуючись ст.ст. 31-1, 183-1, 304, 305, 325-1, 325-4 КУпАП, «Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт», затвердженим Наказом Міністерства юстиції України № 474/5 від 19.03.2013 року, суд-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні подання фахівця Стрийського районного сектору №2 Н. Брик, погодженого начальником Стрийського РС №2 філії ДУ «Центр пробації» у Львівській області М. Горб'як про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови суду стосовно громадянина ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя