Справа № 453/1565/25
№ провадження 3/453/670/25
19 листопада 2025 року суддя Сколівського районного суду Львівської області Ясінський Ю.Є., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції №3 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч.1 ст. 130 КУпАП, -
ОСОБА_1 , 14 вересня 2025 року, о 09 год. 30 хв., в с-щі Верхнє Синьовидне по вул. Січових Стрільців, 7, Стрийського району Львівської області, керував транспортним засобом, а саме автомобілем «ОPEL VECTRA», д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу водій відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху. Від керування транспортним засобом відсторонений.
27 жовтня 2025 року захисник правопорушника адвокат Таранов С.І. надіслав на електронну адресу суду клопотання в яких просив закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Вказав, що ОСОБА_1 не згідний із винесеним протоколом про адміністративне правопорушення та вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП, оскільки не вчиняв дій спрямованих на порушення правил дорожнього руху. Керування транспортним засобом це умисне виконання особою функцій водія шляхом вчинення технічних дій для приведення транспортного засобу в рух та зворушення з місця, а під час руху для зміни напрямку руху та/чи швидкості транспортного засобу. Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, є керування транспортним засобом у стані сп'яніння (наркотичного чи алкогольного). Тобто доказова база має бути спрямована саме на доведення одночасно двох обставин: керування транспортним засобом і перебування у стані сп'яніння (наркотичного чи алкогольного). Для того щоб виявити вказане правопорушення, на переконання захисту транспортний засіб має бути зупинений співробітниками поліції. Як убачається з переглянутого захистом відеозапису з боді камери поліцейського (файл 01770@2025091412364410.mp4) долученого до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР № 4453433 від 14.09.2025 року о 09 год. 36 хв. 14.09.2025 року транспортний засіб OPEL д. н. з. НОМЕР_1 знаходиться у нерухомому стані на узбіччі дороги з вимкненим двигуном. При цьому, ОСОБА_1 перебуває біля не рухомого транспортного засобу OPEL д. н. з. НОМЕР_1 , а не в салоні цього ж автомобіля. Вказує, що переглянутий відеозапис не містить фрагментів переслідування працівниками поліції транспортного засобу OPEL д. н. з. НОМЕР_1 , фрагменту його зупинення, та фрагментів на яких зафіксовано ОСОБА_1 як водія, який керує транспортним засобом. Крім того, з матеріалів адміністративної справи випливає, що під час оформлення протоколу про адміністративне правопорушення, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не була опитана, їй не було вручено протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього докази, а отже ОСОБА_1 не був ознайомлений з пред'явленим йому звинуваченням належним чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення відносно нього було складеного за його відсутності. Вважає, що дії працівників поліції по складанню відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП є незаконними та необґрунтованими.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.
Оскільки ст. 268 КУпАП не містить імперативної заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за ст. 130 КУпАП за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає за можливе розглянути дану справу без участі ОСОБА_1 .
Вина ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні за ч.1 ст. 130 КУпАП знайшла своє підтвердження в судовому засіданні та доводиться наступними матеріалами справи, зокрема даними, що містяться у:
- протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №453433 від 14 вересня 2025 року, який складений уповноваженою на те особою інспектром відділення поліції №3 Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області старшим лейтенантом поліції Калинович М.В. з заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП, та підписаний ним. Відповідно до протоколу було роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, однак ОСОБА_1 відмовився від підписання про ознайомлення з зазначеним. Тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом ОСОБА_1 не видавався. Також зазначено, що ОСОБА_1 відмовився надати пояснення по суті вчиненого правопорушення та підписати протокол про ознайомлення з його змістом.
Протокол про адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 251 КУпАП, є одним із джерел доказів у справі про адміністративне правопорушення.
Під час судового розгляду не встановлено обставин, які б доводили упередженість або будь-яку зацікавленість працівників поліції у результатах розгляду справи або притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Виклад обставин в протоколі цілком відповідає вимогам Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом МВС України 07 листопада 2015 року № 1395;
- акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, який є додатком до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №453433 відносно ОСОБА_1 . Огляд проведений у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння у ОСОБА_1 : запахом алкоголю з порожнини рота, порушенням координації рухів, почервоніння очей, поведінкою, що не відповідає обстановці, згідно якого інспектором даній особі було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння, однак останній від огляду на стан сп'яніння відмовився;
- направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 14 вересня 2025 року, згідно якого 14 вересня 2025 року о 09 год. 37 хв. інспектором відділення поліції №3 Стрийського районного управління поліції ГУНП у Львівській області старшим лейтенантом поліції Калинович М.В. у водія транспортного засобу ОСОБА_1 було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з ротової порожнини, почервоніння очей, порушення координації рухів, та інспектором дану особу було направлено на огляд в Сколівську ЦЛ, останній від огляду на стан сп'яніння відмовився.
Вказані докази отримані з дотриманням встановленого законом порядку та передбаченими способами, підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню та мають значення при прийнятті рішення по справі, є належними та допустимими. Відповідно відсутні сумніви у їх достовірності та істинності.
Крім того, з копії постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕНА №5717336 від 14 вересня 2025 року встановлено, що ОСОБА_1 , 14 вересня 2025 року, о 09 год. 30 хв., в с-щі Верхнє Синьовидне по вул. Січових Стрільців, 7, Стрийського району Львівської області, керував транспортним засобом, а саме автомобілем «ОPEL VECTRA», д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи при собі посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документу, також без полісу обов'язкового страхування власників наземних транспортних засобів та у законний спосіб не пред'явив для перевірки працівникам поліції, чим порушив п. 2.1 ПДР, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 126 КУпАП, та накладено на останнього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 425 грн.
Згідно ст. 251 КУпАП відеофіксація є одним із доказів в справі про адміністративне правопорушення, тому з метою всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи, в їх сукупності, судом були досліджені відеозаписи з нагрудних відеокамер (відеореєстраторів) інспекторів патрульної поліції.
З оглянутого в судовому засіданні відеозапису правопорушення від 14 вересня 2025 року, о 09 год. 30 хв., в с-щі Верхнє Синьовидне по вул. Січових Стрільців, 7, Стрийського району Львівської області, отриманого під час виконання працівниками поліції службових обов'язків, чітко видно, що ОСОБА_1 , перебував біля автомобіля «ОPEL VECTRA», д.н.з. НОМЕР_1 , жодної іншої особи, яка б могла керувати даним транспортним засобом, на яку б вказував ОСОБА_1 , як на водія, поруч не було. ОСОБА_1 не заперечував, що він вживав алкоголь. Працівниками поліції було встановлено особу водія, яким виявився ОСОБА_1 , та запропоновано йому пройти огляд на стан сп'яніння як на місці, так і в медичному закладі, від чого останній категорично відмовився. Від керування транспортним засобом ОСОБА_1 було відсторонено.
Досліджений судом відеозапис досить інформативний, позбавлений упередження і суб'єктивного ставлення, має безсторонній характер, є послідовним.
На відеозаписі відображено події, які мали місце 14 вересня 2025 року та поставлені у провину ОСОБА_1 , відбувалися та фіксувалися у хронологічній послідовності, на місці зупинки транспортного засобу, містять відомості про обставини, які мають значення для правильного розгляду справи. Зафіксовані відеозаписом обставини стосуються вчиненого правопорушення, що надає можливість повно та об'єктивно дослідити їх, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку поліцейських та особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Відеозапис отриманий у встановленому законом порядку і здійснений працівником поліції за допомогою наявних в нього технічних засобів, тому є належним та допустимим доказом вчинення адміністративного правопорушення. Більше того, стороною захисту не заперечувалося, що на відео відображений саме ОСОБА_1 і що таке відео знімалося під час оформлення відносно нього матеріалів за ч. 1 ст.130 КУпАП на місці зупинки транспортного засобу.
Вказаний відеозапис надає можливість повно та об'єктивно дослідити обставини вчиненого правопорушення, детально відновити послідовність подій та конкретизувати поведінку осіб, які приймали участь у складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Даним відеозаписом зафіксовані реальні дані, які не можуть бути спотворені та мають істотне значення для розгляду справи, оскільки дозволяють встановити психологічне ставлення ОСОБА_1 до вчиненого правопорушення та додаткові обставини, які прямо вказують на нього, як на правопорушника, який відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
В рапорті від 14 вересня 2025 року інспектор відділення поліції №3 Стрийського районного управління поліції ГУНП в Львівській області старшим лейтенантом поліції Калинович М.В. доповідає начальнику про те, що 14 вересня 2025 року він та сержант поліції Василем Лопотич заступили на чергування в ході патрулювання в с-щі Верхнє Синьовидне, Стрийського району Львівської області, було зупинено транспортний засіб «ОPEL VECTRA», д.н.з. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_1 . В ході спілкування з водієм вищевказаного транспортного засобу, у нього були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з ротової порожнини, порушення координації рухів, почервоніння очей, поведінка, що не відповідає обстановці. Водію було запропоновано в установленому законом порядку пройти огляд на місці зупинки транспортного засобу з метою визначення стану алкогольного сп'яніння чи проїхати в медичний заклад, на що ОСОБА_1 відмовився. Коли водієві ОСОБА_1 було наголошено про складання на нього протоколу ч.1 ст. 130 КУпАП, останній почав залишати місце події. Під час перевірки документів ОСОБА_1 було встановлено, що останній не має при собі документів на право керування т/з, полісу обов'язкового страхування, за це винесено постанову за ч.1 ст. 126 КУпАП.
Враховую, що рапорт поліцейського за своїм правовим змістом є службовим документом, яким поліцейський інформує керівництво про законність та обґрунтованість дій поліцейських під час встановлення обставин вчинення особою адміністративного правопорушення. Разом з тим, вказаний документ містить дані, які повністю узгоджуються з іншими доказами по справі та доповнюють їх.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
За приписами ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимогу п. 2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачена ч.1 ст. 130 КУпАП.
Право органів Національної поліції вимагати пройти у встановленому порядку медичний огляду відповідності доп. 2.5 ПДРУкраїни кореспондується із обов'язком водія не керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Слід зазначити, що згідно п. 1.3 Правил дорожнього руху, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
У разі невиконання вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП, а саме за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного,наркотичного чиіншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Зокрема, відповідно до національного законодавства працівник поліції самостійно на власний розсуд приходить до висновку про наявність ознак алкогольного сп'яніння у водія транспортного засобу та вирішує питання щодо необхідності проходження водієм транспортного засобу огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Зі змісту матеріалів справи та відеозапису з відеореєстраторів працівників поліції вбачається, що правовою підставою для пропозиції пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння було саме виявлення працівником поліціїнаявних ознак алкогольного сп'яніння у водія ОСОБА_1 .
Оцінка доказів, відповідно до ст. 252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення, та ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.
Порядок проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння знайшов своє відображення у ст. 266 КУпАП, приписах Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом від 09 листопада 2015 року № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 року за № 1413/27858 (далі Інструкції) та Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року № 1103 (далі Порядку).
ОСОБА_1 керував транспортним засобом, він є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, а тому заперечення сторони захисту в цій частині не заслуговують на увагу.
Суд вважає, що у даному випадку поліцейськими дотримано приписи Інструкції, Порядку та ст. 266 КУпАП.
Згідно з ч. ч.1, 2 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
За змістом письмових матеріалів справи та відеозапису, працівник поліції діяв відповідно до вимог закону та після виявлення у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння пропонував останньому пройти огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Drager «Alcotest », а після відмови від проведення такого огляду - у закладі охорони здоров'я, якому надано дозвіл на перевірку на стан алкогольного сп'яніння, однак останній на пропозицію поліцейського відмовився. А тому інспектором поліції правомірно складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Враховую, що доказове значення має не саме визнання або заперечення ОСОБА_1 своєї вини та конкретна інформація про обставини, що мають значення для справи, тобто фактичні дані щодо відмови від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Таким чином, перевіривши сукупність доказів по справі, суд вважає, що викладеними матеріалами справи поза всяким розумним сумнівом доведено факт відмови ОСОБА_1 пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно диспозиції ч.1 ст. 130 КУпАП, для настання адміністративної відповідальності не має значення причина відмови особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції за виключенням обставин, які встановлені ст. 17 КУпАП.
Суд вважає, що водій ОСОБА_1 , відмовляючись від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, не діяв у стані крайньої необхідності, не знаходився у стані необхідної оборониі не перебував у стані неосудності.
Доводи сторони захисту про те, що працівники поліції зупинили ОСОБА_1 , коли він стояв на узбіччі дороги з вимкненним двигуном, носять суперечливий, голослівний та непослідовний характер і спростовуються сукупністю доказів, які було досліджено судом.
Суд за своїм внутрішнім переконанням приходить до висновку, що вищевказані доводи сторони захисту є неспроможними, не відповідають фактичним обставинам, є способом самозахисту ОСОБА_1 та спрямовані на уникнення ним відповідальності за вчинене правопорушення.
Також процесуальна поведінка ОСОБА_1 протягом оформлення працівниками поліції матеріалів даної справи свідчила про намагання ускладнити працівникам поліції виконання їх обов'язків щодо оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення та була спрямована на уникнення адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення.
Доводи сторони захисту з приводу того, щодії працівників поліції по складанню відносно ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП є незаконними та необґрунтованими, суд вважає безпідставними, та такими, що не спростовують факту вчинення ним правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Під час розгляду справи не було встановлено даних, які б вказували на невідповідність даних протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності фактичним обставинам.
Докази, які містяться в матеріалах справи у своїй сукупності є взаємоузгодженими між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи, встановленим у судовому засіданні й не викликають сумніву.
Оцінюючи кожен наведений вище доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність цих зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин справи, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає, що винуватість ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, доведена повністю.
Стягнення щодо ОСОБА_1 слід визначити з врахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи винного, ступеня його вини та в межах санкції статті, за якою кваліфіковано правопорушення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, оскільки він грубо порушив Правила дорожнього руху України.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з ОСОБА_1 судовий збір у користь держави.
Керуючись ст. ст. 280, 283 - 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
З платіжними реквізитами для оплати штрафу в гривнях та справляння судового збору можна ознайомитись за вебсторінками: https://sv.lv.court.gov.ua/sud1320/gromadyanam/recvizutu_raxunku_derz_budzet/ та https://sv.lv.court.gov.ua/sud1320/gromadyanam/tax/.
Положеннями статей 307 та 308 КУпАП встановлено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, у разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби та стягнення у подвійному розмірі визначеного штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ю.Є. Ясінський