Постанова від 24.11.2025 по справі 452/4271/25

Справа №452/4271/25

Провадження №3/452/2019/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року м.Самбір

Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Кущ Т.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Кульчиці Самбірського району Львівської області, громадянина України, українця, що має середню спеціальну освіту, неодруженого, не маючого на утриманні неповнолітніх дітей, непрацюючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,

за ч.3 ст.156 Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі - КУпАП), -

ВСТАНОВИВ:

10 листопада 2025 року до суду від Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області надійшов для розгляду протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.156 КУпАП відносно ОСОБА_1 ..

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 03 листопада 2025 року о 14 год. 24 хв. у парку біля вокзалу по вул. Завокзальна у м. Самборі Львівської області, здійснював продаж з рук сигарет марки «Прима», без марок акцизного податку, вартістю 50 грн. за 1 шт., чим порушив вимоги п.7 ч.2 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

За цим фактом 03 листопада 2025 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, яке передбачене ч.3 ст.156 КУпАП.

В судове засідання, призначене на 24 листопада 2025 року, ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду складеного відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення був повідомлений належним чином, а саме, шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті «Судова влада України», при цьому судом було застосовано аналогію права, а саме, ч.11 ст.128 ЦПК України, про причини своєї неявки не повідомив, будь-яких заяв та клопотань до суду від нього не надійшло.

Слід зазначити, що Європейський Суд з прав людини у рішенні Пономарьов проти України від 03 квітня 2008 року наголосив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження. Крім того, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративне правопорушення.

Крім того, у своєму рішенні у справі «Смірнов проти України» Європейський Суд з прав людини вказав, що згідно з положеннями частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням п.1 ст.6 даної Конвенції.

При цьому, судом, в порядку ст.277-2 КУпАП, було вчинено заходи щодо належного повідомлення особи, що притягується до адміністративної відповідальності,ОСОБА_1 , про дату, час та місце розгляду справи, яка призначалася до розгляду на 24 листопада 2025 року о 09 год. 30 хв., проте, рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, а саме про вручення судової повістки, що було направлено за вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення адресою було повернуто до суду з відміткою: «адресат відсутній за вказаною адресою».

Враховуюче наведене, а також відсутність клопотання ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи, суд вважає за можливе ухвалити постанову без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що відповідає положенням статті 268 КУпАП.

Вирішуючи питання про наявність або відсутність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП, судом враховано наступне.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться щодо особи правопорушника і в межах, встановлених протоколом про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Крім того, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року №23-рп/2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правовій презумпції, у тому числі, і закріпленої в ст.62 Конституції України

презумпції невинуватості. В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, усі сумніви щодо події порушення та винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи (Постанова ВС/КАС від 08 листопада 2020 року у справі №463/1352/16-а).

Відповідальність за ч.3 ст.156 КУпАП настає за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.

Для наявності складу даного правопорушення необхідним є доведення як факту торгівлі, так і того, що предметом торгівлі були, зокрема, тютюнові вироби, а також те, що торгівля здійснюється з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, тобто у не визначених для цього місцях.

Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП, полягає у здійсненні торгівлі, тобто процесу обміну товарами та грошима.

Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення та доданих до нього документах на підтвердження факту продажу сигарет не вказано кому їх було продано та яку виручку було отримано від їх продажу, а так само не додано жодного доказу на підтвердження здійснення ОСОБА_1 торгівлі з рук тютюновими виробами як такої.

Також, в протоколі про адміністративне правопорушення не сформульована об'єктивна сторона правопорушення з урахуванням особливостей диспозиції ч.3 ст.156 КУпАП, зокрема, не зазначено точних обставин вчинення адміністративного правопорушення.

Крім того, слід зауважити, що за роздрібну або оптову торгівля, зокрема, тютюновими виробами саме без марок акцизного податку, передбачена відповідальність за іншою частиною статті 156 КУпАП, а саме, ч.1 ст.156 КУпАП.

До того ж, протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали містять розбіжності в написанні прізвища особи, що притягається до адміністративної відповідальності, а саме, « ОСОБА_2 дський» та « ОСОБА_2 цький», відтак є незрозумілим яким є дійсне прізвище правопорушника, зважаючи ще й на те, що в матеріалах справи відсутні будь-які документи, котрі посвідчують його особу.

Суд не тільки не зобов'язаний, але й не має права сам особисто звинувачувати особу у вчиненні неправомірних дій, а компетенція суду полягає в тому, щоб перевірити обґрунтованість складеного протоколу шляхом дослідження доказів та надання їм оцінки.

При цьому, висновки суду про фактичні обставини вчиненого правопорушення не можуть ґрунтуватися на припущеннях, а всі сумніви щодо винуватості тлумачаться на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Таким чином, оцінюючи зібрані докази, суд дійшов висновку про те, що в матеріалах справи відсутні достовірні дані та докази, які б свідчили про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП, та, з огляду на вищевикладене, в його діях відсутні ознаки зазначеного адміністративного правопорушення.

Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, - у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ч.3 ст.156,п.1 ч.1 ст.247,ст.ст.283,284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ознаками ч.3 ст.156 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Речові докази по справі:

- десять пачок сигарет марки «Прима класична», що знаходяться на зберіганні в камері зберігання речових доказів Самбірського районного відділу поліції ГУНП у Львівській області, - повернути ОСОБА_1 , як власнику майна.

Постанова може бути оскаржена прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через суд першої інстанції - Самбірський міськрайонний суд Львівської області.

Суддя: Т.М. Кущ

Попередній документ
132049045
Наступний документ
132049047
Інформація про рішення:
№ рішення: 132049046
№ справи: 452/4271/25
Дата рішення: 24.11.2025
Дата публікації: 27.11.2025
Форма документу: Постанова
Форма судочинства: Адмінправопорушення
Суд: Самбірський міськрайонний суд Львівської області
Категорія справи: Справи про адмінправопорушення (з 01.01.2019); Адміністративні правопорушення в галузі торгівлі, громадського харчування, сфері послуг, в галузі фінансів і підприємницькій діяльності; Порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто (24.11.2025)
Дата надходження: 10.11.2025
Розклад засідань:
24.11.2025 09:30 Самбірський міськрайонний суд Львівської області