24 листопада 2025 рокуСправа №: 695/3860/25
Номер провадження 3/695/1944/25
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Бойко Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.51 КУпАП,
01.09.2025 р. до Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області з Золотоніського РВП ГУНП у Черкаській області надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.51 КУпАП (протокол про адміністративне правопорушення ВАД №437409 від 11.08.2025).
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився з невідомих суду причин, про день, час та місце розгляду справи неодноразово був повідомлений належним чином шляхом направлення рекомендованого повідомлення на адресу його проживання.
Судом неодноразово застосовувався примусовий привід ОСОБА_1 у судове засідання, виконання якого було покладено на Золотоніський РВП ГУНП в Черкаській області. Проте, постанова суду органом поліції виконана не була з невідомих суду причин.
Таким чином, судом вживались всі належні та можливі заходи для повідомлення ОСОБА_1 про місце, дату та час розгляду справи.
Суддя, перевіривши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.2 ст.268 КУпАП України при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання; посада, прізвище і ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу порушника; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення правопорушника; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушником заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до положень ст.255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ.
Однак дані матеріали справи про адміністративне правопорушення оформлені неналежним чином, із порушеннями встановленого законом порядку.
Згідно з вимогами ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Суддя враховує, що відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року).
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД №437409 від 11.08.2025 у порушення вимог ст. 256 КУпАП не вказані прізвища, адреси свідків і потерпілих. Крім того з доданих до протоколу матеріалів вбачається, що по факту крадіжки слідчими СВ Золотоніського ВРП ГУНП в Черкаській області здійснювалося досудове розслідування, натомість матеріали справи не містять відомостей та доказів чи завершено досудове розслідування і яким саме способом. Також в протоколі вказано, що речі не вилучалися, натомість з матеріалів, доданих до протоколу (а саме розписок) вбачається, що викрадені речі передані на зберігання (що свідчить про їх вилучення).
Без усунення вказаних недоліків та без забезпечення органом Національної поліції присутності ОСОБА_1 під час розгляду справи, суд позбавлений можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану адміністративну справу в зазначений законодавством строк, тому справа підлягає поверненню для дооформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 268, 277 КУпАП, -
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.52 КУпАП повернути до Золотоніського РВП ГУНП у Черкаській області для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Бойко Н.В.
?