Рішення від 19.11.2025 по справі 922/3101/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" листопада 2025 р. м. ХарківСправа № 922/3101/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Присяжнюка О.О.

при секретарі судового засідання Божко Є.А.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Харківської міської ради (м-н Конституції, 7, м. Харків, 61003)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" (вул. Виконкомівська, 30, м. Харків, 61039)

про стягнення коштів

за участю представників:

позивача - Жилко С.Е. (в порядку самопредставництва),

відповідача - не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Харківська міська рада звернулась до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС", в якій просить суд:

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС» (вул. Виконкомівська, 30, м. Харків, 61039, код ЄДРПОУ 40312038) на користь Харківської міської ради (м-н Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243, платіжні реквізити: отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Харків, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37874947, рахунок (ІВАN) - UА698999980314090611000020649, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 24062200) безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати у сумі - 5 233 129 (п'ять мільйонів двісті тридцять три тисячі сто двадцять дев'ять) грн 70 коп. за використання земельної ділянки по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 за період з 28.02.2019 по 28.02.2022.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС» (вул. Виконкомівська, 30, м. Харків, 61039, код ЄДРПОУ 40312038) на користь Харківської міської ради (м-н Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243, платіжні реквізити: р/р UА518201720344240012000032986, Банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172, Отримувач - Харківська міська рада, код отримувача (ЄДРПОУ) - 04059243) витрати зі сплати судового збору у сумі 78 496 (сімдесят вісім тисяч чотириста дев'яносто шість) грн 95 коп.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач з моменту набуття права власності на нежитлові будівлі використовував земельну ділянку з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові без виникнення права власності/користування та без державної реєстрації цих прав відповідно до ст. 125, 126 Земельного кодексу України та у період з 28.02.2019 по 28.02.2022 не сплачував плату за користування вказаною земельною ділянкою у встановленому законодавчими актами розмірі, внаслідок чого зберіг за рахунок Харківської міської ради як власника земельної ділянки за вказаною адресою майно - грошові кошти у розмірі орендної плати, які позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача як безпідставно збережені кошти на підставі ст. 1212-1214 Цивільного кодексу України.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 03.09.2025 позовну заяву Харківської міської ради (вх.№ 3101/25) залишено без руху. Встановлено Харківській міській раді строк на усунення недоліків позовної заяви - 7 (сім) днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху. Встановлено Харківській міській раді спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом надання доказів сплати судового збору в розмірі 78 496,95 грн.

10.09.2025 від представника позивача через систему "Електронний суд" надійшла заява про усунення недоліків (вх.№ № 20741/25), де позивач надав докази сплати судового збору.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 11.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №922/3101/25. Справу постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження. Почато підготовче провадження і призначено підготовче засідання 08 жовтня 2025 року об 11:00.

29.09.2025 від відповідача через систему "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву (Документ сформований в системі «Електронний суд» 26.09.2025, вх.№ 22455/25), в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовної заяви Харківської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС» про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі 5 233 129,70 грн у повному обсязі, виходячи з наступного.

По-перше, саме відповідач був ініціатором врегулювання земельних відносин, а тривала відсутність договору оренди є прямим наслідком адміністративної бездіяльності та неузгодженості дій структурних підрозділів самого позивача. Відповідач, набувши право власності на нерухомість у 2016 році, зіткнувся з тим, що земельна ділянка під нею не була сформована. Саме за ініціативи відповідача було розпочато процедуру її формування, яка завершилась реєстрацією ділянки у Державному земельному кадастрі лише 28.02.2019. На вимогу Департаменту земельних відносин 30.09.2019 відповідачем подано повний пакет документів, необхідний для укладення договору оренди. Зокрема, цей пакет містив Експертний висновок № 22 від 03.09.2019 щодо наявності складних інженерно-геологічних умов на ділянці. Таким чином, ще у вересні 2019 року позивач мав усі необхідні документи та інформацію для підготовки проєкту рішення про передачу землі в оренду та для здійснення коректного розрахунку орендної плати. Однак, жодних дій для фіналізації процесу укладення договору позивач не вчинив.

По-друге, згідно з даними витягу з Державного земельного кадастру спірна земельна ділянка має цільове призначення за кодом «12.09 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту». Пункт 4.1 Положення № 41/08 містить таблицю зі спеціальними (пільговими) ставками. У цій таблиці для земель, що використовуються для потреб транспорту (зокрема, міського та автодорожнього транспорту), прямо встановлено ставку річної орендної плати на рівні 3% від нормативної грошової оцінки. Таким чином, норма, що встановлює ставку 3% для земель транспорту, є спеціальною відносно «базової» ставки 8%, яка є загальною.

По-третє, 30.09.2019 відповідач надав Позивачу Експертний висновок ДП «УкрНДІІНТВ» № 22 від 03.09.2019, який встановив II (складну) категорію інженерно-геологічних умов, підтопленість ділянки та наявність ґрунтових вод на глибині до 2,0 м. Висновок прямо рекомендує застосувати понижуючий коефіцієнт К1. Відповідно до п. 2.4 Положення № 41/08, застосування цього коефіцієнта здійснюється «за ініціативою орендаря на підставі наданих ним документів». Відповідач свою ініціативу проявив, документи надав. Відповідно до Додатку до Положення, значення коефіцієнта К1 для таких умов становить 0,73. Ігнорування Позивачем наданого йому офіційного документа та незастосування обов'язкового коефіцієнта призвело до штучного завищення суми позову щонайменше на 27%.

По-четверте, НГО за 2021 та 2022 роки не підтверджено жодними доказами, позовні вимоги за період з 01.01.2021 по 28.02.2022 на загальну суму 2 426 028,52 грн є повністю бездоказовими. Більше того, необґрунтованість розрахунків позивача підтверджується актуальними даними: згідно з витягом від 22.09.2025 № HB-9978763622025, НГО ділянки становить 19 623 812,98 грн, що значно нижче за показники, які використовує позивач.

07.10.2025 від позивача через систему "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив (Документ сформований в системі «Електронний суд» 06.10.2025, вх.№ 23213/25), в якому позивач не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву, та зазначає таке.

Позивач стверджує, що нормами чинного законодавства саме на власника нерухомого майна покладено обов'язок сплати коштів за користування земельною ділянкою комунальної форми власності, на якій воно розміщене. Відсутність договору оренди не вказує на те, що відповідач не зобов'язаний сплачувати кошти за користування земельною ділянкою, адже у зв'язку із набуттям права власності на нежитлові приміщення (нерухоме майно), що розташоване на земельній ділянці, у нього автоматично виник обов'язок належним чином вносити плату за користування цією земельною ділянкою, враховуючи презумпцію оплатності використання земельних ділянок в України.

Щодо застосування при розрахунку розміру безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки коефіцієнту наявності складних інженерно-геологічних умов на ділянці К1 - 0,73 Харківська міська рада зауважує, що коефіцієнт складних інженерно-геологічних умов К1 застосовується в зоні залягання ґрунтових вод на глибині менше 2 м при будівництві або реконструкції будівель і споруд. Відповідачем не надано доказів того, що ним у 2020 та 2021 році здійснювалось будівництво чи реконструкція на земельній ділянці загальною площею 1,9774 га по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові (кадастровий номер 6310137900:09:022:0014). Крім того, наданий відповідачем висновок взагалі не може бути взятий до уваги судом, оскільки, на думку Харківської міської ради, він не відповідає Держаним будівельним нормам, якими встановлено вимоги до проведення інженерних вишукувань для будівництва на території України (нового будівництва, реконструкції існуючих будівель і споруд виробничого та невиробничого призначення, технічного переоснащення діючих підприємств), ліквідації будівель і споруд виробничого та невиробничого призначення, а також для розроблення оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВНС) усіх видів планованого будівництва, техніко-економічних обґрунтувань інвестиційних проектів, генеральних планів розвитку територій, складання земельних кадастрів, інженерного захисту територій, а також перелік спеціалізованих вишукувань (або умовно вишукувальних робіт). У висновку вих. № б/н від 20.08.2019 експертом не зазначається, що ним здійснювалися польові роботи, а саме виїзд на місцевість - земельну ділянку по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові (кадастровий номер 6310137900:09:022:0014), а лише зазначається, що ним використовувалася тільки література. Крім того, експертом у висновку не зазначено, до якого саме рівня відповідальності відносяться будівлі, розташовані на земельній ділянці. Харківська міська рада зазначає, що саме від рівня відповідальності будівель залежить розмір понижуючого коефіцієнту, який може бути застосова

Щодо розрахунку суми безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з застосуванням ставки річної орендної плати у розмірі 8%, то Харківською міською радою у позовній заяві зазначалось, що розрахунок розміру безпідставно збережених відповідачем коштів у вигляді орендної плати здійснювався на підставі Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, затвердженого рішенням 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008 № 41/08 (зі змінами), яке розроблено з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення та справляння орендної плати за земельні ділянки, орендодавцями яких згідно із земельним законодавством виступає Харківська міська рада. Як вбачається з витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.10.2021 № НВ-0007769562021, вид використання земельної ділянки з кадастровим номером 6310137900:09:022:0014 по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові - для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель. Отже, земельна ділянка з кадастровим номером 6310137900:09:022:0014, яка використовувалась ТОВ «РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС» у спірний період, не відноситься до жодного виду використання з переліку земель, визначених Положенням № 41/08. Тому єдина можлива ставка річної орендної плати є базова ставка орендної плати на рівні 8% від нормативної грошової оцінки.

Щодо витягу з технічної документації про грошову оцінку земельної ділянки позивач зазначає, що Харківською міською радою разом із позовною заявою надано належний доказ - витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 19.03.2020 № 2568/0/45-25, на підставі якого було проведено розрахунок безпідставно збережених відповідачем коштів. Сам розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не змінювався за періоди 2020-2021 років. Лише у 2022 році розмір НГО був врахований з індексом інфляції 1,1.

08.10.2025 від представника відповідача через систему "Електронний суд" надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання, проведення судових засідань у режимі відеоконференції та витребування доказів (вх.№ 23322/25), в якому представник позивача просить суд:

1. Відкласти підготовче засідання у справі № 922/3101/25, призначене на 08 жовтня 2025 року об 11:00, надавши відповідачу строк для підготовки та подання заперечення на відповідь на відзив.

2. Наступне та усі подальші судові засідання у справі № 922/3101/25 проводити за участю представника Відповідача - Захарова Павла Валентиновича (РНОКПП НОМЕР_1 , електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1 , тел.: НОМЕР_2 ), у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням системи «Електронний суд».

3. Витребувати у Позивача, Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 04059243), для огляду в судовому засіданні оригінали наступних документів:

- Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014, № 1204/0/45-19 від 15.07.2019.

- Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014, № 2568/0/45-20 від 19.03.2020.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 08.10.2025 прийнято відзив на позовну заяву (вх.№ 22455/25 від 29.09.2025) до розгляду та долучено до матеріалів справи. Прийнято відповідь на відзив на позовну заяву (вх.№ 23213/25 від 07.10.2025) до розгляду та долучено до матеріалів справи. Клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" про відкладення підготовчого засідання постановлено задовольнити. Підготовче засідання відкладено на 28 жовтня 2025 року о 12:00. Клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" про участь у наступному та усіх подальших судових засіданнях у справі в режимі відеоконференції постановлено задовольнити частково.

27.10.2025 від представника відповідача через систему "Електронний суд" надійшли додаткові пояснення (вх.№ 24932/25), де відповідач стверджує, що позивач невірно застосовує норми права при визначенні ставки орендної плати. Відповідач наголошує на тому, що пункт 4.1 Розділу IV Положення № 41/08 прямо встановлює виняток із загального правила, зазначаючи: «Порядок розрахунку орендної плати, встановлений розділом ІІ цього Положення, не розповсюджується на землі, перелік яких наведений в таблиці». Таким чином, Положення № 41/08 встановлює дворівневу систему ставок: Загальна (базова) ставка 8%, яка застосовується лише у випадках, коли для певного виду використання землі не встановлено іншої, спеціальної ставки. Спеціальні (диференційовані) ставки, наведені в таблиці до пункту 4.1, які мають безумовний пріоритет над загальною ставкою. Відповідач вважає, що розрахунок позивача є юридично безпідставним, внутрішньо суперечливим та таким, що прямо порушує норми його власного регуляторного акту. Єдиною законною ставкою для розрахунку розміру безпідставно збережених коштів, на переконання відповідача, є спеціальна ставка у розмірі 3%, встановлена для земель транспорту.

У підготовчому засіданні 28.10.2025 постановлено ухвалу, яку внесено до протоколу підготовчого засідання, про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів, закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 12.11.2025 на 11:00.

В порядку ст. 120-121 Господарського процесуального кодексу України сторони повідомлені про наступне судове засідання ухвалами від 28.10.2025.

У судовому засіданні 12.11.2025 постановлено ухвалу, яку внесено до протоколу судового засідання, про перерву в судовому засіданні до 19.11.2025 до 11:00.

В порядку ст. 120-121 Господарського процесуального кодексу України сторони повідомлені про наступне судове засідання ухвалами від 12.11.2025.

19.11.2025 від представника відповідача через систему "Електронний суд" надійшла заява (вх.№ 26904/25), в якій представник відповідача просить суд:

1. Провести судове засідання, призначене на 19.11.2025, за відсутності представників ТОВ «РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС» за наявними матеріалами справи.

2. Відмовити у задоволенні позовних вимог Харківської міської ради у повному обсязі.

3. При ухваленні рішення врахувати, що детальний опис робіт та докази понесених витрат на правову допомогу будуть надані у встановлений законом 5-денний строк після проголошення рішення.

У судовому засіданні 19.11.2025 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов у повному обсязі, судові витрати покласти на відповідача.

Відповідач у судове засідання, призначене на 19.11.2025 об 11:00, свого повноважного представника не направив.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає за можливе задовольнити заяву відповідача про розгляд справи за відсутності представників ТОВ «РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС», оскільки брати участь у судовому засіданні, відповідно до ст. 42 ГПК України, є правом учасника справи, а не обов'язком, а обов'язковість явки в судове засідання відповідача судом не визнавалась.

В ході розгляду справи Господарським судом Харківської області, відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 13 ГПК України, створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом, у межах строків, встановлених ГПК України.

Судом в повному обсязі досліджено письмові докази у справі відповідно до приписів ч. 1 ст. 210 ГПК України, а також з урахуванням положень ч. 2 цієї норми, якою встановлено, що докази, які не були предметом дослідження в судовому засіданні, не можуть бути покладені судом в основу ухваленого судового рішення.

У судовому засіданні 19.11.2025 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Харківською міською радою на підставі ч. 2 ст. 83 Земельного кодексу України проведено комплекс перевірочних заходів з питань використання та охорони земель територіальної громади міста Харкова, додержання вимог земельного законодавства щодо земельної ділянки по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 24.07.2025 № 436777736 право власності на нежитлові будівлі: літ. «3-2» загальною площею 1 018,1 кв.м, літ. «И-1» загальною площею 383,3 кв.м, літ. «К-1» загальною площею 287,1 кв.м, літ. «Л-2» загальною площею 109,3 кв.м, «С-1» загальною площею 645,4 кв.м, літ. «У-1» загальною площею 142,3 кв.м, літ. «Ю-1» загальною площею 24,2 кв.м, літ. «Ш-1» загальною площею 240,3 кв.м, літ. «Щ-1» загальною площею 239,4 кв.м, по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові зареєстроване з 30.03.2016 за ТОВ «РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС» на підставі договору купівлі-продажу від 30.03.2016 № 108.

Вищевказані нежитлові будівлі розташовані на земельній ділянці комунальної власності з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014. Позивач зазначає, що право користування вказаною земельною ділянкою відповідачем не оформлено.

Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.10.2021 № НВ-0007769562021 площа земельної ділянки по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 складає 1,9774 га, сформована земельна ділянка - 28.02.2019. Вищевказана земельна ділянка належить до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Вид використання земельної ділянки: для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель. Цільове призначення: 12.09 Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 13.08.2025 № 439421404 право власності на вищевказану земельну ділянку зареєстровано з 30.11.2021 за Харківською міською радою.

З матеріалів справи вбачається, що 24.07.2025 головним спеціалістом Інспекції з контролю за використанням та охороною земель комунальної власності Департаменту земельних відносин Харківської міської ради Миколайчук А.С. у порядку ч 2. ст. 83 Земельного кодексу України проведено комплекс перевірочних заходів щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові, за результатами чого встановлено, що на земельній ділянці (кадастровий номер 6310137900:09:002:0014) площею 1,9774 га по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харків розташовані нежитлові будівлі, право на які зареєстроване за TOB «РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС», земельна ділянка огороджена, вільний доступ обмежений.

За таких обставин позивач вважає, що ТОВ "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" з дати формування земельної ділянки з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 - 28.02.2019 та по теперішній час використовує вищевказану земельну ділянку площею 1,9774 га по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові без виникнення права власності/користування та без державної реєстрації цих прав відповідно до ст. 125, 126 Земельного кодексу України.

Згідно із листом Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 10.07.2025 № 14971/5/20-40-04-07-12 ТОВ "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" задекларовано до сплати за земельну ділянку площею 1 375,9 кв.м: за липень - грудень 2020 року 13 567,34 грн, за 2021 рік - 27 134,67 грн; за земельну ділянку площею 1 734,9 кв.м нараховано за січень - лютий 2022 року 6 272,70 грн земельного податку. За 2019 рік, січень - червень 2020 року Товариство плату за землю не нараховувало і не сплачувало.

За даними інтегрованої картки платника ІКС "Податковий блок" задекларовані податкові зобов'язання по земельному податку за 2020 - 2021 роки, січень - лютий 2022 року TOB "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" сплачено.

Позивач стверджує, що ТОВ "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" у період з 28.02.2019 по 28.02.2022 не сплачувало у встановленому законодавчими актами розмірі плату за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові, внаслідок чого зберегло за рахунок Харківської міської ради як власника земельної ділянки за вказаною адресою майно - грошові кошти у розмірі орендної плати у сумі 5 233 129,70 грн.

Підпунктами 14.1.125, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14, пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною.

Відповідно до п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Розрахунок розміру безпідставно збережених TOB "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" коштів у розмірі орендної плати здійснювався Харківською міською радою на підставі витягів від 15.07.2019 № 1204/0/45-19 та від 19.03.2020 № 2568/0/45-20 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 загальною площею 1,9774 по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові, виданих Відділом у м. Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області.

Так, відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.07.2019 № 1204/0/45-19 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 14207421 грн.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.03.2020 № 2568/0/45-20 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25998160 грн.

Розрахунок позивачем виконано на підставі Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради № 41/08 від 27.02.2008, зі змінами.

Відповідно до п. 289.2. ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, утому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно із п. 289.3. ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Згідно інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, функції якого на цей час виконує Держгеокадастр, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,1. Значення коефіцієнта індексації за певний рік застосовується в наступному році, який йде за роком, за який його встановлено, шляхом помноження розміру орендної плати на його значення.

Рішенням 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 № 1474/19 "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018" затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018, яка застосовується для визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок з 01.01.2020 по теперішній час.

Позивач зазначає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 загальною площею 1,9774 по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові у 2020-2021 роках становила 25 998 160 грн, у 2022 році - 28 597 976 грн.

Відповідно до п. 2.5 Положення № 41/08 (в редакції до 31.12.2021) розмір базової ставки орендної плати встановлено на рівні 8% від нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п. 4.1 Положення № 41/08 (в редакції з 01.01.2022) річна орендна плата для виду використання земельної ділянки "Інші" встановлена на рівні 8 % від нормативної грошової оцінки.

Додатком до Положення № 41/08 (в редакції до 31.12.2021) встановлено, що у випадку перевищення 50 кв.м площі земельної ділянки, застосовується коефіцієнт зі значенням 1.

Додатком до Положення № 41/08 "Коефіцієнти умов використання земельної ділянки" (в редакції з 01.01.2022) встановлено, що коефіцієнту розміру земельної ділянки із показником від 1 га до 4,9999 га відповідає значення 0,90.

Крім того, пунктом 2.4 Положення № 41/08 (в редакції до 31.12.2021) встановлено, що застосування коефіцієнтів складних інженерно-геологічних умов (К1) та обмеженого використання (К2) здійснюється за ініціативою орендаря на підставі наданих ним документів, які свідчать про наявність обставин, що дають право на використання вказаних коефіцієнтів (експертні висновки територіальної організації в галузі інженерних вишукувань для будівництва, спеціалізованих установ та організацій, довідки державних та інших уповноважених органів, висновки (довідки) підприємств, установ та організацій, які експлуатують об'єкти, навколо (уздовж) яких встановлені охоронні зони, тощо).

Аналогічні приписи щодо застосування коефіцієнтів складних інженерно- геологічних умов містить пункт 2.4 Положення № 41/08 в редакції з 01.01.2022.

За розрахунком позивача, розмір орендної плати, яку повинно було сплачувати TOB "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" за використання земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 загальною площею 1,9774 по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові складає:

- у 2019 році - 94 716,14 грн в місяць, за період з 28.02.2019 по 31.12.2019 становить 950 544,12 грн;

- у 2020 році - 173 321,07 грн в місяць, за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 (крім березня - 2020 року) становить 1 906 531,77 грн;

- у 2021 році - 173 321,07 грн в місяць, за період з 01.01.2021 по 31.12.2021 становить 2 079 852,80 грн;

- у 2022 році - 171 587,86 грн в місяць, за період з 01.01.2022 по 28.02.2022 становить 343 175,72 грн.

За таких обставин, оскільки відповідно до листа Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 10.07.2025 № 14971/5/20-40-04-07-12 ТОВ "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" у 2019-2022 роках сплачено за земельну ділянку площею 1 375,9 кв.м: за липень-грудень 2020 року - 13 567,34 грн, за 2021 рік - 27 134,67 грн; за земельну ділянку площею 1 734,9 кв.м за січень-лютий 2022 року - 6 272,70 грн земельного податку, позивач вважає, що загальна сума безпідставно збережених відповідачем коштів у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 у період з 28.02.2019 по 28.02.2022 становить 5 233 129,70 грн.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог та заперечень проти них, суд виходить з наступного.

Статтями 13, 14 Конституції України визначено, що земля є об'єктом власності Українського народу, від імені якого права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується.

Відповідно до вимог статті 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів.

Згідно зі статтями 16, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування Україні" матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.

Використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону (стаття 206 Земельного кодексу України).

Відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Як вбачається із матеріалів справи, згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 05.10.2021 № НВ-0007769562021 земельна ділянка по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 сформована 28.02.2019.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна від 24.07.2025 № 436777736 право власності на нежитлові будівлі: літ. « 3-2» загальною площею 1 018,1 кв.м, літ. «И-1» загальною площею 383,3 кв.м, літ. «К-1» загальною площею 287,1 кв.м, літ. «Л-2» загальною площею 109,3 кв.м, «С-1» загальною площею 645,4 кв.м, літ. «У-1» загальною площею 142,3 кв.м, літ. «Ю-1» загальною площею 24,2 кв.м, літ. «Ш-1» загальною площею 240,3 кв.м, літ. «Щ-1» загальною площею 239,4 кв.м, по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові зареєстроване з 30.03.2016 за ТОВ «РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС» на підставі договору купівлі-продажу від 30.03.2016 № 108.

Правовий механізм переходу прав на землю, пов'язаний із переходом права на будинок, будівлю або споруду, визначено у статті 120 Земельного кодексу України.

Виходячи зі змісту зазначеної статті, норма щодо переходу права на земельну ділянку у разі переходу права на будинок, будівлю і споруду може бути застосована у випадках, якщо земельна ділянка перебуває у власності або у користуванні колишнього власника будівлі.

Як вбачається із положень статті 120 Земельного кодексу України виникнення права власності на об'єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки.

Водночас за змістом статей 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до статті 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Аналогічні формулювання поняття оренди землі закріплені в статті 1 Закону України "Про оренду землі".

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі № 200/606/18 зазначила, що принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди відомий ще за часів Давнього Риму (лат. superficies solo cedit - збудоване приростає до землі). Цей принцип має фундаментальне значення та глибокий зміст, він продиктований як потребами обороту, так і загалом самою природою речей, невіддільністю об'єкта нерухомості від земельної ділянки, на якій він розташований. Нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об'єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об'єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об'єкти розташовані. Отже об'єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об'єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об'єкт права власності.

Звідси власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна. Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 15.12.2021 у справі № 924/856/20.

Положення глави 15, статей 120, 125 Земельного кодексу України, статті 1212 Цивільного кодексу України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об'єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Подібний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 09.04.2019 у справі №922/652/18, від 21.05.2019 у справі № 924/552/18, від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20 та ін.

Отже, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути такі кошти власникові земельної ділянки на підставі положень частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу України.

Із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташовано. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.

Відсутність договору оренди не вказує на те, що відповідач не зобов'язаний сплачувати кошти за користування земельною ділянкою, адже у зв'язку із набуттям права власності на нежитлові приміщення (нерухоме майно), що розташоване на земельній ділянці, у нього автоматично виник обов'язок належним чином сплачувати за користування цією земельною ділянкою, враховуючи презумпцію оплатності використання земельних ділянок в України.

Враховуючи вищевикладене, та з огляду на те, що: 1) земельна ділянка є сформованою, як об'єкт права; 2) земельна ділянка належить територіальній громаді м. Харкова від імені якої діє позивач; 3) відповідач фактично використовував Земельну ділянку для розміщення належного йому Майна; 4) за користування Земельною ділянкою на користь позивача підлягають сплаті кошти у вигляді орендної плати; 5) договір оренди Земельної ділянки не укладено; 6) кошти, які б у разі укладення договору оренди були б сплачені відповідачем позивачеві, відповідач утримує (зберігає) у себе, суд дійшов висновку про те, що між позивачем та відповідачем у відповідності до статті 1212 Цивільного кодексу України виникли кондикційні правовідносини, в силу яких відповідач зобов'язаний повернути повивачеві кошти збережені ним в результаті несплати орендної плати за фактичне користування Земельною ділянкою належною позивачеві.

Подібний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 року у справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 року у справі №922/3412/17, від 13.02.2019 року у справі №320/5877/17, у постановах Верховного Суду від 14.01.2019 року у справі №912/1188/17, від 21.01.2019 року у справі №902/794/17, від 04.02.2019 року у справі №922/3409/17, від 12.03.2019 року у справі №916/2948/17, від 09.04.2019 року у справі №922/652/18, від 21.05.2019 року у справі №924/552/18, а також у постановах Верховного Суду України від 30.11.2016 року у справі №922/1008/15, від 07.12.2016 року у справі №922/1009/15, від 12.04.2017 року у справах №922/207/15 і № 922/5468/14 та у постанові Верховного Суду від 17.03.2020 року у справі №922/2413/19.

Згідно з частиною 1 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

У відповідності до статті 1213 Цивільного кодексу України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Відповідач (набувач), не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, фактично збільшив свої доходи, а Позивач (потерпілий) втратив належне йому майно (кошти від орендної плати). До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондиційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, постанові Верховного Суду від 14.01.2019 у справі №912/1188/17.

З аналізу змісту норм ст. 1212-1214 Цивільного кодексу України, абз. 4 ч. 1 ст. 144, абз. 5 ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України випливає, що зобов'язання з набуття, збереження майна без достатньої правової підстави (кондиційне зобов'язання) виникає за одночасної наявності трьох умов: 1) відбувається набуття чи збереження майна; 2) правові підстави для набуття чи збереження майна відсутні; 3) набуття чи збереження здійснюється за рахунок іншої особи.

Статтею 206 Земельного кодексу України, п.п. 14.1.136. п.14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, передбачено, що власником майна фактично збереженого відповідачем (коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою) також є територіальна громада міста Харкова в особі позивача (Харківської міської ради). Отже, збереження (заощадження) відповідачем коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою призвело до збільшення (накопичення) цих коштів у відповідача за рахунок їх неодержання позивачем.

Незалежно від наявності вини в поведінці відповідача, сам факт несплати відповідачем за користування земельною ділянкою, свідчить про втрату позивачем майна, яке в спірних правовідносинах підпадає під категорію "виправдане очікування", що є загальновизнаною в т.ч. в практиці визначення Європейського суду з прав людини.

Щодо розрахунку суми коштів, яка підлягають до стягнення, суд вказує таке.

Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5.1 статті 288 Податкового кодексу України.

Відповідно до частини другої статті 20 та частини третьої статті 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, про що також наголошено у постановах Верховного Суду від 12.06.2019 року у справі № 922/902/18, від 08.08.2019 року у справі №922/1276/18, від 01.10.2019 року у справі №922/2082/18, від 06.11.2019 року у справі №922/3607/18, від 29.05.2020 року у справі №922/2843/19.

При цьому, наявність між сторонами позадоговірних кондикційних правовідносин не є підставою для незастосуванння при визначенні розміру несплаченої відповідачем орендної плати за земельну ділянку як безпідставно збережених грошових коштів затвердженої у встановленому законом порядку нормативної грошової оцінки цієї ділянки.

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Підпунктами 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Податковим кодексом України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов'язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною (статті 14.1.125, 14.1.136, 288.5 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Відповідно до листа Головного управління Державної податкової служби у Харківській області від 10.07.2025 № 14971/5/20-40-04-07-12 ТОВ "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" задекларовано до сплати за земельну ділянку площею 1 375,9 кв.м: за липень - грудень 2020 року 13 567,34 грн, за 2021 рік - 27 134,67 грн; за земельну ділянку площею 1 734,9 кв.м нараховано за січень - лютий 2022 року 6 272,70 грн земельного податку. За 2019 рік, січень - червень 2020 року Товариство плату за землю не нараховувало і не сплачувало. За даними інтегрованої картки платника ІКС "Податковий блок" задекларовані податкові зобов'язання по земельному податку за 2020 - 2021 роки, січень - лютий 2022 року TOB "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" сплачено.

Як вбачається із матеріалів справи, розрахунок розміру безпідставно збережених відповідачем коштів у розмірі орендної плати здійснювався Харківською міською радою на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.07.2019 № 1204/0/45-19, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 14207421 грн, витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.03.2020 № 2568/0/45-20, відповідно до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 25998160 грн.

Розрахунок позивачем виконано на підставі Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, затвердженого рішенням Харківської міської ради № 41/08 від 27.02.2008, зі змінами.

Відповідно до п. 289.2. ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, утому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно із п. 289.3. ст. 289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Згідно інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, функції якого на цей час виконує Держгеокадастр, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,1. Значення коефіцієнта індексації за певний рік застосовується в наступному році, який йде за роком, за який його встановлено, шляхом помноження розміру орендної плати на його значення.

Рішенням 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 № 1474/19 "Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018" затверджено Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018, яка застосовується для визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок з 01.01.2020 по теперішній час.

Відповідно до п. 2.5 Положення № 41/08 (в редакції до 31.12.2021) розмір базової ставки орендної плати встановлено на рівні 8% від нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п. 4.1 Положення № 41/08 (в редакції з 01.01.2022) річна орендна плата для виду використання земельної ділянки "Інші" встановлена на рівні 8 % від нормативної грошової оцінки.

Додатком до Положення № 41/08 (в редакції до 31.12.2021) встановлено, що у випадку перевищення 50 кв.м площі земельної ділянки, застосовується коефіцієнт зі значенням 1.

Додатком до Положення № 41/08 "Коефіцієнти умов використання земельної ділянки" (в редакції з 01.01.2022) встановлено, що коефіцієнту розміру земельної ділянки із показником від 1 га до 4,9999 га відповідає значення 0,90.

Крім того, пунктом 2.4 Положення № 41/08 (в редакції до 31.12.2021) встановлено, що застосування коефіцієнтів складних інженерно-геологічних умов (К1) та обмеженого використання (К2) здійснюється за ініціативою орендаря на підставі наданих ним документів, які свідчать про наявність обставин, що дають право на використання вказаних коефіцієнтів (експертні висновки територіальної організації в галузі інженерних вишукувань для будівництва, спеціалізованих установ та організацій, довідки державних та інших уповноважених органів, висновки (довідки) підприємств, установ та організацій, які експлуатують об'єкти, навколо (уздовж) яких встановлені охоронні зони, тощо).

За розрахунком позивача, розмір орендної плати, яку повинно було сплачувати TOB "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" за використання земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 загальною площею 1,9774 по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові у період з 28.02.2019 по 28.02.2022, з урахуванням річної орендної плати на рівні 8% від нормативної грошової оцінки, становить 5 233 129,70 грн.

Перевіривши розрахунки безпідставно збережених відповідачем коштів із ставкою орендною плати в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» відомості ДЗК є офіційними. Судом встановлено, що у витягу з ДЗК зазначено вид цільового призначення - 12.09 «Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту».

Зазначене цільове призначення земельної ділянки - 12.09 «Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту» - також підтверджується відомостями, що містяться у Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 1204/0/45-19 від 15.07.2019 та Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 2568/0/45-20 від 19.03.2020.

Судом встановлено, що основним видом економічної діяльності (КВЕД) відповідача згідно з ЄДР є 45.20 «Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів», а також 49.41 «Вантажний автомобільний транспорт».

Крім того, до відзиву на позовну заяву долучено значний обсяг первинної документації, яка свідчить про надання відповідачем транспортних та експедиційних послуг. Зокрема, суд бере до уваги Договір транспортного експедирування № 05/07 від 05.07.2022, укладений з ТОВ «НВО «Ю БІ СІ ПРОМО», та документи на його виконання: Акт надання послуг № 535 від 03.07.2025, товарно-транспортну накладну № 10-00000589 від 02.07.2025, Акт надання послуг № 679 від 15.07.2025, а також товарно-транспортні накладні № 10-00000634 та № 10-00000633 від 11.07.2025. Крім того, про реальність господарських операцій свідчить Договір перевезення вантажу № 1/ПЛТ-П від 10.10.2024, укладений з ТОВ «ПОЛІТОРГ ІНТЕР», та відповідні підтверджуючі документи, такі як Заявка № 301363 від 09.07.2025, Акт надання послуг № 671 від 10.07.2025, ТТН № 000082267 від 09.07.2025, а також Заявка № 302074 від 25.07.2025, Акт надання послуг № 738 від 28.07.2025 та ТТН № 000082532 від 25.07.2025. Не менш важливим доказом є Договір транспортного експедирування № 06/06-2025 від 06.06.2025, укладений з ФОП «СМІРНОВА ТЕТЯНА СЕРГІЇВНА», на виконання якого сторонами було складено та підписано Заявку № 06/06-4 від 06.06.2025, Акт надання послуг № 467 від 07.06.2025 та ТТН № 24048608 від 06.06.2025.

Аналіз вказаних документів дозволяє суду ідентифікувати конкретні транспортні засоби, що складають автопарк відповідача та систематично використовуються у його діяльності, базуючись на спірній земельній ділянці. Крім тог, факт фізичного розміщення та обслуговування вантажного транспорту на території за адресою вул. Виконкомівська, 30 додатково підтверджується наявними у справі матеріалами фотофіксації. Крім того, згідно зі штатним розписом підприємства на 2025 рік, у штаті відповідача працює 11 водіїв автотранспортних засобів.

Отже, Департаментом земельних відносин Харківської міської ради при складанні розрахунків безпідставно збережених коштів за використання земельної ділянки комунальної власності не враховане цільове призначення 12.09 «Для розміщення та експлуатації будівель і споруд іншого наземного транспорту» та категорія земель.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що земельна ділянка фактично використовується як землі категорії «Транспорт та зв'язок» (підрозділ «міський та автодорожній транспорт»). Пунктом 4.1 Додатку до рішення Харківської міської ради № 41/08 для земель цієї категорії прямо встановлено пільгову ставку 3%. Застосування позивачем загальної ставки 8% є безпідставним та суперечить цільовому призначенню земельної ділянки та її фактичному використанню.

Суд відхиляє доводи відповідача про необхідність застосування понижуючого коефіцієнта К1=0,73 у зв'язку зі складними інженерно-геологічними умовами, оскільки згідно з примітками до Положення № 41/08 цей коефіцієнт застосовується «в зоні залягання ґрунтових вод на глибині менше 2 м при будівництві або реконструкції будівель». Мета пільги - підтримка інвестора на етапі будівництва. Відповідач надав Технічний звіт про складні умови, однак не надав жодного доказу (дозволу ДАБІ, декларації, повідомлення) про фактичне проведення будівельних робіт у спірний період. Оскільки об'єкти вже збудовані та експлуатуються, підстав для застосування коефіцієнта 0,73 немає.

Враховуючи викладене, суд здійснює власний перерахунок суми безпідставно збережених коштів. Розрахунок базується на: площі ділянки 1,9774 га; НГО згідно з витягами (з урахуванням індексації); ставці орендної плати 3% (як для земель транспорту); коефіцієнті К1=1,0. Також враховується коефіцієнт 0,90 для ділянок площею від 1 до 5 га, який почав діяти з 01.01.2022. Із загальної суми вираховується фактично сплачений земельний податок, оскільки стягненню підлягає лише безпідставно збережена різниця.

За період з 28.02.2019 по 31.12.2019 (306 днів) НГО становить 14 207 421,00 грн. Розрахована сума орендної плати складає 426 222,63 грн за рік. Пропорційно до кількості днів фактичного користування сума становить 357 326,18 грн. Оскільки земельний податок за цей період не сплачувався, до стягнення підлягає вся розрахована сума - 357 326,18 грн.

За період з 01.01.2020 по 31.12.2020 НГО становить 25 998 160,00 грн. Річна орендна плата за ставкою 3% складає 779 944,80. Оскільки за березень 2020 року орендна плата не нараховувалась відповідно до п. 52-4 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, сума орендної плати становить 714 949,40 грн. Враховуючи фактично сплачений земельний податок у розмірі 13 567,34 грн, різниця, що підлягає стягненню, становить 701 382,06 грн.

За період з 01.01.2021 по 31.12.2021 НГО залишається на рівні 25 998 160,00 грн. Річна орендна плата дорівнює 779 944,80 грн. Після вирахування сплаченого земельного податку в сумі 27 134,67 грн до стягнення належить 752 810,13 грн.

За період з 01.01.2022 по 28.02.2022 (59 днів) НГО з урахуванням індексації 1,1 становить 28 597 976,00 грн. Застосовуючи понижуючий коефіцієнт за площу 0,90, річна орендна плата складає 772 145,35 грн. За 59 днів користування сума становить 124 811,78 грн. Віднімаючи сплачений податок 6 272,70 грн, отримуємо суму до стягнення 118 539,08 грн.

Таким чином, загальна сума безпідставно збережених коштів, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, становить 1 930 057,45 грн.

З урахуванням наведеного, проаналізувавши норми діючого законодаства, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення на користь відповідача безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 у період з 28.02.2019 по 28.02.2022 підлягають задоволенню частково, з урахуванням ставки річної орендної плати 3%, що становить 1 930 057,45 грн.

Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

За приписами ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд зазначає, що у викладі підстав для прийняття рішення суду необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 28.05.2020 у справі №909/636/16).

Крім того, при прийнятті рішення суд враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді усіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Судовий збір згідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 126, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС» (вул. Виконкомівська, 30, м. Харків, 61039, код ЄДРПОУ 40312038) на користь Харківської міської ради (м-н Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243, платіжні реквізити: отримувач - ГУК Харків обл/МТГ Харків, код отримувача (ЄДРПОУ) - 37874947, рахунок (ІВАN) - UА698999980314090611000020649, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету - 24062200) безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати у сумі 1 930 057 (один мільйон дев'ятсот тридцять тисяч п'ятдесят сім) грн 45 коп. за використання земельної ділянки по вул. Виконкомівській, 30 у м. Харкові з кадастровим номером 6310137900:09:002:0014 за період з 28.02.2019 по 28.02.2022.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС» (вул. Виконкомівська, 30, м. Харків, 61039, код ЄДРПОУ 40312038) на користь Харківської міської ради (м-н Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243, платіжні реквізити: р/р UА518201720344240012000032986, Банк: ДКСУ м. Київ, МФО 820172, Отримувач - Харківська міська рада, код отримувача (ЄДРПОУ) - 04059243) витрати зі сплати судового збору у сумі 28 950 (двадцять вісім тисяч дев'ятсот п'ятдесят) грн 86 коп.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позову - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Харківська міська рада (м-н Конституції, 7, м. Харків, 61003, код ЄДРПОУ 04059243).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю "РІКОМ ІНВЕСТ СЕРВІС" (вул. Виконкомівська, 30, м. Харків, 61039, код ЄДРПОУ 40312038).

Повне рішення складено "25" листопада 2025 р.

Суддя О.О. Присяжнюк