23 травня 2025 року Справа № 915/192/24
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Олейняш Е.М. при секретарі судового засідання Артьомові І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське виробниче підприємство "ТАБОРІВСЬКЕ.", вул. Виноградна, буд. 22, м. Снігурівка, Баштанський район, Миколаївська область, 57300 (код ЄДРПОУ 41495321)
електронна пошта: paek_lawyer@ukr.net
представник позивача: Котик Юрій Вячеславович
до відповідача: Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації, вул. Житня, буд. 14, будівля 1, м. Москва, 119991
електронна пошта: info@minjust.gov.ru
про відшкодування збитків у розмірі 67 688 306, 90 грн.
Представники сторін не з'явились
До Господарського суду Миколаївської області звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське виробниче підприємство "ТАБОРІВСЬКЕ." з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача Російської Федерації 67 688 306, 90 грн. з урахуванням ПДВ збитків; 3 600,00 грн. оплати за акт підтвердження та 24 000, 00 грн. витрат, пов'язаних із проведенням експертизи.
Позивач просить суд стягнути з держави Російська Федерація в дохід Державного бюджету України 1 015 324, 60 грн. судового збору.
І. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
Протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 27.02.2024 присвоєно судовій справі єдиний унікальний номер № 915/192/24 та призначено головуючим суддею Коваля С.М.
На підставі розпорядження керівника апарату Господарського суду Миколаївської області № 20 від 05.03.2024 проведено повторний автоматизований розподіл судової справи №915/192/24, у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді Коваля С.М.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.03.2024 справу № 915/192/24 призначено головуючому судді Алексєєву А.П.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 11.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 12.04.2024.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 17.04.2024 повідомлено відповідача державу Російська Федерація про призначене підготовче засідання у справі шляхом опублікування на офіційному веб-сайті судової влади України оголошення про повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи.
На підставі розпорядження керівника апарату Господарського суду Миколаївської області від 19.07.2024 № 94 у зв'язку з відпусткою головуючого судді Алексєєва А.П. для догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду, здійснено повторний автоматизований розподіл справи № 915/192/24.
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 22.07.2024 справу № 915/192/24 призначено головуючому судді Олейняш Е.М.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 02.08.2024 прийнято справу № 915/192/24 до провадження судді Олейняш Е. М. та ухвалено розгляд справи почати спочатку. Підготовче засідання призначено на 29.08.2024.
Підготовче засідання з розгляду даної справи, яке було призначено на 29.08.2024, не відбулось, у зв'язку з перебуванням судді Олейняш Е.М. на лікарняному.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 27.12.2024 призначено підготовче засідання по справі на 04.02.2025.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 04.02.2025 замінено неналежного відповідача державу Російську Федерацію на належного відповідача державу Російську Федерацію в особі Міністерства юстиції Російської Федерації. Ухвалено здійснювати розгляд справи у розумний строк відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Відкладено підготовче засідання на 17.03.2025.
Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 17.03.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті в судовому засіданні на 23.05.2025.
Позивач явку повноважного представника в судове засідання 23.05.2025 року не забезпечив, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином в порядку ст. 120 ГПК України, що підтверджується повідомленням про вручення.
17.03.2025 та 23.05.2025 до Господарського суду Миколаївської області від позивача, через підсистему "Електронний суд", надійшли заяви (вх. № 3985/25 від 17.03.2025 та вх. № 7844/25 від 23.05.2025), в яких позивач просить суд провести судові засідання без участі представника ТОВ "Сільськогосподарське виробниче підприємство "ТАБОРІВСЬКЕ.".
Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до ч. 3 ст. 196 ГПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення клопотання позивача про розгляд справи за відсутності представника позивача та можливість розгляду справи за відсутності представника позивача.
Повідомлення відповідача про розгляд справи.
Відповідач Російська Федерація в особі Міністерства юстиції Російської Федерації явку повноважного представника в жодне підготовче/судове засідання не забезпечив.
Відповідно до ч. 1 ст. 367 ГПК України у разі, якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 2 ст. 367 ГПК України судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення на території Російської Федерації регулюється Угодою про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, до якої Україна приєдналася 19.12.1992, прийнявши відповідний нормативний акт - Постанову Верховної Ради України "Про ратифікацію Угоди про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності" від 19.12.1992.
Відповідно до ст. 5 Угоди компетентні суди та інші органи держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав зобов'язуються надавати взаємну правову допомогу. Взаємне надання правової допомоги включає вручення і пересилання документів і виконання процесуальних дій, зокрема проведення експертизи, заслуховування сторін, свідків, експертів та інших осіб. При наданні правової допомоги компетентні суди та інші органи держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав зносяться одна з одною безпосередньо. При виконанні доручень про надання правової допомоги компетентні суди та інші органи, в яких просять допомоги, застосовують законодавство своєї держави. При зверненні про надання правової допомоги і виконання рішень документи, що додаються, викладаються мовою держави, яка запитує, або російською мовою.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Наразі, воєнний стан не скасовано.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
У зв'язку з Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", за зверненням Мін'юсту, Міністерство закордонних справ України повідомило депозитаріїв конвенцій Ради Європи, Гаазької конференції з міжнародного приватного права та ООН, а також сторони двосторонніх міжнародних договорів України про повномасштабну триваючу збройну агресією Росії проти України та неможливість у зв'язку з цим гарантувати у повному обсязі виконання українською стороною зобов'язань за відповідними міжнародними договорами та конвенціями на весь період воєнного стану.
Згідно листа Міністерства юстиції України № 25814/12.1.1/32-22 від 21.03.2022 "Щодо забезпечення виконання міжнародних договорів України у період воєнного стану" з урахуванням норм звичаєвого права щодо припинення застосування міжнародних договорів державами у період військового конфлікту між ними, рекомендується не здійснювати будь-яке листування, що стосується співробітництва з установами російської федерації на підставі міжнародних договорів України з питань міжнародно-правових відносин та правового співробітництва у цивільних справах та у галузі міжнародного приватного права.
Крім того, у зв'язку з агресією з боку Росії та введенням воєнного стану АТ "Укрпошта" з 24.02.2022 року припинила обмін міжнародними поштовими відправленнями та поштовими переказами з Російською Федерацією.
Міністерство юстиції України листом № 91935/114287-22-22/12.1.1 від 06.10.2022 року щодо вручення судових документів резидентам Російської Федерації в порядку ст. 8 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах 1965 року повідомило, що за інформацією МЗС України (лист № 71/14-500-77469 від 03.10.2022) 24.02.2022 року розірвано дипломатичні відносини між Україною та Російською Федерацією у зв'язку з широкомасштабною збройною агресією останньої проти України. Функціонування закордонних дипломатичних установ України на території РФ та діяльність її дипломатичних установ на території України зупинено. Комунікація МЗС з органами влади РФ за посередництва третіх держав також не здійснюється.
Таким чином, передача будь-яких документів компетентним органам Російської Федерації, у тому числі дипломатичними каналами, наразі неможлива (лист Міністерства юстиції України вих. № 100817/98748-22-22/12.1.3 від 31.10.2022).
Враховуючи вищевикладене, в суду не має можливості для направлення ухвал суду ані безпосередньо на адресу відповідача, ані шляхом направлення доручення, ані іншими дипломатичними каналами, у зв'язку з чим єдиним повідомленням відповідача про розгляд справи та дати судових засідань є розміщення оголошень на сайті "Судова влада України".
Cудом на офіційній сторінці Господарського суду Миколаївської області веб-порталу «Судова влада України» розміщувались відповідні оголошення щодо розгляду справи № 915/192/24.
Всі процесуальні документи суду по справі № 915/192/24 оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень веб-порталу "Судова влада України" в мережі Інтернет, відомості якого є офіційними, а доступ безоплатний та цілодобовий згідно Закону України "Про доступ до судових рішень".
Так, відповідно до ст. 2 Закону України "Про доступ досудових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Крім того, позивач у справі надіслав позовну заяву з додатками, ухвали Господарського суду Миколаївської області від 27.12.2024, від 11.03.2024, від 17.04.2024, від 02.08.2024, від 04.02.2025 від 17.03.2025 з перекладом на російську мову, засобами поштового зв'язку АТ "Укрпошта" на адресу посольства Російської Федерації в Республіці Польщі: ul.Belwederska, 49, 00-761, Warszawa, Polska та на електронну пошту посольства Російської Федерації в Республіці Польща rusembpol@mid.ru.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про вжиття належних, достатніх та допустимих заходів з метою належного повідомлення відповідача про розгляд справи № 915/192/24.
Як зазначено вище, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Відповідно до Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/23, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 №271/2024, від 23.07.2024 №469/2024, від 28.10.2024 №740/2024, № 26/2025 від 14.01.2025, №235/2025 від 15.04.2025 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України продовжувався строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 8 лютого 2025 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 9 травня 2025 року строком на 90 діб.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.
Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.
Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.
В судовому засіданні 23.05.2025 судом відповідно до ч. 4 ст. 240 ГПК України підписано скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення без його проголошення.
ІІ. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ УЧАСНИКІВ ПРОЦЕСУ.
2.1. Правова позиція позивача.
Підставою позову позивачем зазначено наступні обставини.
Основним видом економічної діяльності позивача визначено вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (КВЕД 01.11).
Станом на грудень 2021 у позивача перебували земельні ділянки загальною площею 3 884, 2291 га у тимчасовому платному користуванні. Протягом ІV кварталу 2021, відповідно до плану структури посівів на 2022, позивачем проведено агротехнічні процеси, спрямовані на посів озимих культур (пшениця, ячмінь, ріпак).
Позивачем витрачено 8 611 382, 29 грн. на вирощування озимих культур урожаю 2022 та обробіток землі для посіву соняшнику у 2022.
Станом на березень 2022 на території Миколаївської області велись активні бойові дії.
Вищевикладена обставина перешкоджала доступу позивача до об'єктів нерухомого майна, а саме земельних ділянкок, розташованих на територіях Першотравневої сільської ради Баштанського району Миколаївської області та Партизанської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області, та унеможливила проводити господарські операції з обробітку, вирощування та збору сільськогосподарських культур, що в подальшому призвело до втрати врожаю сільськогосподарських культур на земельних ділянках загальною площею 2343,49 га та мало наслідком завдання позивачу збитків станом на 30.11.2022 в розмірі 67 688 306, 90 грн. з урахуванням ПДВ.
Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 11, 15, 16, 22, 1166 ЦК України, Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", ст. 49, 76, 79 Закону України "Про міжнародне приватне право", Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", ст. 5, 7 Конвенції Організації Об'єднаних Націй про юрисдикційні імунітети держав та їх власності від 02.12.2004, Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй ES-11/1 від 02.03.2022, Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй ES_12/1 від 24.03.2022, Женевськими Конвенціями 1949 року та Додаткового протоколу І 1977 року до них, Заявою Верховної Ради України "Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні", схваленої постановою Верховної Ради України від 14.04.2022, судовою практикою ЄСПЛ рішення у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v.the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54), постановою Верховного Суду від 14.04.2022 у справі № 308/9708/19, судовою практикою.
2.2. Правова позиція (заперечення) відповідача.
Відповідач не скористався наданим йому ч. 1, 2, 4 ст. 161 ГПК України правом на подання відзиву на позовну заяву.
Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН З ПОСИЛАННЯМ НА ДОКАЗИ, НА ПІДСТАВІ ЯКИХ ВСТАНОВЛЕНІ ВІДПОВІДНІ ОБСТАВИНИ.
Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд встановив наступне.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 01.02.2024 ТОВ "Сільськогосподарське виробниче підприємство "ТАБОРІВСЬКЕ." було зареєстровано 02.08.2017.
Видами економічної діяльності є:
01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний)
46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин
52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту
01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів
01.41 Розведення великої рогатої худоби молочних порід
01.50 Змішане сільське господарство
01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві
01.63 Післяурожайна діяльність
10.41 Виробництво олії та тваринних жирів
10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості
10.71 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання
46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами.
Станом на 01.02.2024 та на час звернення позивача з позовом до суду місцезнаходженням ТОВ "Сільськогосподарське виробниче підприємство "ТАБОРІВСЬКЕ." є: Україна, 57300, Миколаївська обл., Баштанський р-н, місто Снігурівка, вул. Виноградна, будинок 22.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта (№ 254573256 від 27.04.2021) за ТОВ "Сільськогосподарське виробниче підприємство "ТАБОРІВСЬКЕ." зареєстровано право оренди на наступні земельні ділянки:
- кадастровий номер 4825783900:18:008:0001, площею 0,2774 га., дата державної реєстрації права оренди 14.04.2021;
- кадастровий номер 4825783900:20:004:0001, площею 0,6435 га., дата державної реєстрації права оренди 14.04.2021;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0004, площею 0,6577 га., дата державної реєстрації права оренди 08.04.2021;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0071, площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2021;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0068, площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 30.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0048, площею 4,0733 га., дата державної реєстрації права оренди 11.03.2021;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0049, площею 0,199 га., дата державної реєстрації права оренди 11.03.2021;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0070, площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 08.05.2018;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0391, площею 4,5256 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0001, площею 5,5865 га., дата державної реєстрації права оренди 08.04.2021;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0005, площею 14,391 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0042, площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 08.04.2021;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0485, площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2020;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0031, площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 06.01.2021;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0480, площею 4,5268 га., дата державної реєстрації права оренди 30.11.2020;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0029, площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 30.11.2020;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0050, площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 30.11.2020;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0078, площею 7,7162 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0079, площею 23,5833 га., дата державної реєстрації права оренди 30.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0069, площею 2,1362 га., дата державної реєстрації права оренди 22.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0068, площею 2,1362 га., дата державної реєстрації права оренди 22.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0043, площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 30.11.2020;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0322, площею 3,3128 га., дата державної реєстрації права оренди 15.10.2020;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0323, площею 2,7616 га., дата державної реєстрації права оренди 15.10.2020;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0046, площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 19.11.2020;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0397, площею 4,5256 га., дата державної реєстрації права оренди 06.12.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0392, площею 4,5256 га., дата державної реєстрації права оренди 07.08.2020;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0011, площею 8,5447 га., дата державної реєстрації права оренди 08.09.2020;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0469, площею 4,68 га., дата державної реєстрації права оренди 29.05.2020;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0470, площею 4,67 га., дата державної реєстрації права оренди 29.05.2020;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0076, площею 7,574 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2020;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0024, площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2020;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0072, площею 8,0272 га., дата державної реєстрації права оренди 28.05.2020;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0715, площею 10 га., дата державної реєстрації права оренди 15.10.2020;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0075, площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0013, площею 8,3829 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:24:000:0005, площею 6,43 га., дата державної реєстрації права оренди 11.01.2020;
- кадастровий номер 4823383700:24:000:0007, площею 6,43 га., дата державної реєстрації права оренди 11.01.2020;
- кадастровий номер 4823383700:24:000:0009, площею 6,43 га., дата державної реєстрації права оренди 11.01.2020;
- кадастровий номер 4823383700:24:000:0001, площею 6,43 га., дата державної реєстрації права оренди 11.01.2020;
- кадастровий номер 4823383700:24:000:0002, площею 6,43 га., дата державної реєстрації права оренди 11.01.2020;
- кадастровий номер 4823383700:24:000:0006, площею 6,43 га., дата державної реєстрації права оренди 11.01.2020;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0012, площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0042, площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0084, площею 8,7409 га., дата державної реєстрації права оренди 01.04.2020;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0008, площею 4,2731 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0006, площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0007, площею 4,2723 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0081, площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0043, площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 10.04.2021;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0022, площею 4,2721 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0073, площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0188, площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 23.03.2020;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0032, площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0025, площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0024, площею 4,272 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0083, площею 7,805 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0045, площею 4,2721 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2019;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0015, площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2019;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0014, площею 2,0001 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2019;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0047, площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2019;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0436, площею 9,3 га., дата державної реєстрації права оренди 13.12.2019;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0402, площею 4,5268 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0090, площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0094, площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 30.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0089, площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0332, площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 12.11.2019;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0014, площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 16.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0010, площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 16.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0019, площею 8,5447 га., дата державної реєстрації права оренди 16.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0008, площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 16.05.2019;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0051, площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 16.05.2019;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0014, площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 23.06.2020;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0071, площею 9,9066 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0067 площею 5,4775 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0069 площею 5,3952 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2019;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0010 площею 7,5725 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0051 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 16.05.2019;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0012 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 28.01.2019;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0186 площею 2,5236 га., дата державної реєстрації права оренди 23.05.2018;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0187 площею 5,1281 га., дата державної реєстрації права оренди 23.05.2018;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0045 площею 7,5739 га., дата державної реєстрації права оренди 28.01.2019;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0009 площею 7,5735 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0011 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0012 площею 7,5718 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0027 площею 15,1481 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0038 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 01.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0069 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 01.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0038 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 27.12.2018;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0065 площею 2,9413 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0168 площею 1,6169 га., дата державної реєстрації права оренди 28.01.2019;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0019 площею 7,5773 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0018 площею 15,2099 га., дата державної реєстрації права оренди 16.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0034 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0033 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0039 площею 4,2729 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0035 площею 4,2718 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0033 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0038 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 16.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0020 площею 7,6234 га., дата державної реєстрації права оренди 16.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0032 площею 4,2721 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0039 площею 4,2723 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0057 площею 4,9069 га., дата державної реєстрації права оренди 16.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0036 площею 4,2721 га., дата державної реєстрації права оренди 15.11.2018;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0037 площею 10,3704 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0014 площею 7,574 га., дата державної реєстрації права оренди 27.12.2018;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0030 площею 6,5469 га., дата державної реєстрації права оренди 15.11.2018;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0059 площею 4,2827 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2018;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0037 площею 1,5849 га., дата державної реєстрації права оренди 16.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0038 площею 0,5513 га., дата державної реєстрації права оренди 15.11.2018;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0612, площею 8,5 га., дата державної реєстрації права оренди 09.11.2018;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0038 площею 7,5719 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0034 площею 7,5719 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0023 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2018;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0024 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2018;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0032 площею 7,5717 га., дата державної реєстрації права оренди 10.02.2020;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0035 площею 7,5743 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0044 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 24.09.2018;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0020 площею 4,272 га., дата державної реєстрації права оренди 24.09.2018;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0152, площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 31.08.2018;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0389, площею 6,6004 га., дата державної реєстрації права оренди 27.08.2018;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0388, площею 1,9063 га., дата державної реєстрації права оренди 27.08.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0033 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 27.08.2018;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0013 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 27.08.2018;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0228, площею 4,6458 га., дата державної реєстрації права оренди 27.08.2018;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0018 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2019;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0019 площею 8,1178 га., дата державної реєстрації права оренди 16.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0183 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 07.09.2020;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0184 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 08.09.2020;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0041 площею 5,0008 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2018;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0023 площею 15,3965 га., дата державної реєстрації права оренди 20.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0025 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 30.07.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0030 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 10.07.2020;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0041 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 30.07.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0018 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 30.07.2018;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0341, площею 8,8112 га., дата державної реєстрації права оренди 18.07.2018;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0418, площею 9,6964 га., дата державної реєстрації права оренди 18.07.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0048 площею 4,2729 га., дата державної реєстрації права оренди 06.07.2018;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0038 площею 3,7149 га., дата державної реєстрації права оренди 23.05.2018;
- кадастровий номер 4823383700:21:000:0064, площею 6,4895 га., дата державної реєстрації права оренди 24.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0032 площею 4,2727 га., дата державної реєстрації права оренди 23.05.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0013 площею 4,2723 га., дата державної реєстрації права оренди 08.05.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0012 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 08.05.2018;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0142 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 08.05.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0011 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 08.05.2018;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0011 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 10.04.2021;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0333 площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 16.03.2018;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0052 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 05.03.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0015 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 05.03.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0014 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 05.03.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0017 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 05.03.2018;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0016 площею 7,574 га., дата державної реєстрації права оренди 05.03.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0016 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 05.03.2018;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0025 площею 4,6181 га., дата державної реєстрації права оренди 05.03.2018;
- кадастровий номер 4823383700:24:000:0010, площею 6,34 га., дата державної реєстрації права оренди 24.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0017 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 22.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0014 площею 6,0681 га., дата державної реєстрації права оренди 22.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0043 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 22.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0066 площею 8,21 га., дата державної реєстрації права оренди 22.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0078 площею 2,0001 га., дата державної реєстрації права оренди 22.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0059 площею 5,04 га., дата державної реєстрації права оренди 22.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0025 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 16.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0049 площею 7,5737 га., дата державної реєстрації права оренди 16.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0079 площею 1,8166 га., дата державної реєстрації права оренди 06.07.2018;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0080 площею 1,77 га., дата державної реєстрації права оренди 06.07.2018;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0077 площею 1,8393 га., дата державної реєстрації права оренди 06.07.2018;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0078 площею 1,8391 га., дата державної реєстрації права оренди 06.07.2018;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0050 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 31.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0052 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 31.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0053 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 31.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0051 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 31.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0032 площею 4,2723 га., дата державної реєстрації права оренди 22.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0046 площею 4,27 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0023 площею 8,5447 га., дата державної реєстрації права оренди 13.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0033 площею 4,27 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0013 площею 4,27 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0064 площею 7,57 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0041 площею 4,27 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0079 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0032 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0059 площею 4,3723 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0041 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0063 площею 4,4859 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0013 площею 1,9998 га., дата державної реєстрації права оренди 17.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0085 площею 6,2821 га., дата державної реєстрації права оренди 17.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0084 площею 6,3125 га., дата державної реєстрації права оренди 17.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0317, площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 06.12.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0176 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 17.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0179 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 17.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0173 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 17.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0175 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 17.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0177 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 17.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0016 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 17.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0178 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 17.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0174 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 17.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0304, площею 8,4957 га., дата державної реєстрації права оренди 25.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:24:000:0003, площею 6,34 га., дата державної реєстрації права оренди 24.12.2019;
- кадастровий номер 4823383700:24:000:0008, площею 6,34 га., дата державної реєстрації права оренди 24.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0006 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 24.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0063 площею 4,27 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0007 площею 4,27 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0015 площею 7,57 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0039 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0047 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0022 площею 7,57 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:03:000:0275, площею 4,59 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0328, площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0062 площею 4,48 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0017 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 10.04.2021;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0086 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 24.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0003 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 24.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0065 площею 4,59 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0085 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 24.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0054 площею 4,27 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0037 площею 4,27 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0023 площею 4,7932 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0023 площею 7,57 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0282 площею 4,646 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0072 площею 4,4041 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0075 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 12.11.2019;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0043 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0049 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0008 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0041 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0045 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0007 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0047 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0048 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0044 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0040 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0042 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0005 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0004 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0046 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0016 площею 7,7241 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0031 площею 4,2723 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:24:000:0011, площею 2,22 га., дата державної реєстрації права оренди 25.01.2020;
- кадастровий номер 4823383700:24:000:0012, площею 4,12 га., дата державної реєстрації права оренди 23.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0079 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 29.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0082 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0078 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0076 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0074 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0080 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0077 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0081 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0072 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0073 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0068 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0075 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0069 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 31.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0083 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0067 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0070 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0071 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0027 площею 4,272 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0031 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0277 площею 2,505 га., дата державної реєстрації права оренди 17.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0541 площею 12,7448 га., дата державної реєстрації права оренди 17.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:03:000:0560 площею 9,1043 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0016 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 21.05.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0064 площею 4,5809 га., дата державної реєстрації права оренди 27.12.2018;
- кадастровий номер 4825783900:12:000:0049 площею 2,1296 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0015 площею 6,3924 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0005 площею 9,8367 га., дата державної реєстрації права оренди 17.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0022 площею 9,8367 га., дата державної реєстрації права оренди 06.12.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0008 площею 8,3085 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2018;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0040 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 30.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0054 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0379 площею 9,0535 га., дата державної реєстрації права оренди 20.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0060 площею 4,4149 га., дата державної реєстрації права оренди 05.08.2018;
- кадастровий номер 4825783900:14:000:0054 площею 8,0499 га., дата державної реєстрації права оренди 10.04.2021;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0017 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0015 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0023 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0154 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 22.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:23:000:0044 площею 2,89 га., дата державної реєстрації права оренди 24.12.2019;
- кадастровий номер 4823383700:23:000:0042 площею 2,89 га., дата державної реєстрації права оренди 24.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0085 площею 1,4241 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0086 площею 5,6965 га., дата державної реєстрації права оренди 11.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0084 площею 1,4241 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0139 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0138 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:14:000:0012 площею 8,9036 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0071 площею 2,1362 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0018 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0070 площею 2,1362 га., дата державної реєстрації права оренди 11.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0017 площею 9,3828 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0093 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 10.07.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0006 площею 4,2723 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0092 площею 1,9998 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0035 площею 4,6262 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0052 площею 4,2734 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0056 площею 4,2746 га., дата державної реєстрації права оренди 11.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0076 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 22.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0027 площею 2,3316 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0048 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 19.12.2019;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0053 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 20.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0052 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2019;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0058 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0034 площею 4,7194 га., дата державної реєстрації права оренди 08.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0446 площею 4,6814 га., дата державної реєстрації права оренди 07.08.2020;
- кадастровий номер 4825783900:12:000:0047 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:12:000:0060 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:14:000:0014 площею 8,9366 га., дата державної реєстрації права оренди 11.05.2018;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0036 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 08.04.2021;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0019 площею 6,1294 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0024 площею 6,1292 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0025 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 08.05.2018;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0349 площею 8,9878 га., дата державної реєстрації права оренди 27.09.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0020 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 22.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0019 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 22.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0007 площею 7,5721 га., дата державної реєстрації права оренди 20.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0007 площею 7,5721 га., дата державної реєстрації права оренди 20.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0021 площею 4,2727 га., дата державної реєстрації права оренди 17.07.2018;
- кадастровий номер 4825783900:12:000:0053 площею 7,75 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0049 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 20.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0474 площею 8,4958 га., дата державної реєстрації права оренди 20.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0315 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 15.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0011 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 21.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0021 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2018;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0006 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0014 площею 8,0338 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0013 площею 7,6399 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0007 площею 8,86 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0005 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0036 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0472 площею 2,81 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0473 площею 7,6162 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0042 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0024 площею 5,743 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0035 площею 4,3358 га., дата державної реєстрації права оренди 04.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0050 площею 4,0547 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0038 площею 3,5119 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0049 площею 5,1744 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0410 площею 4,5258 га., дата державної реєстрації права оренди 30.07.2018;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0406 площею 4,5268 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0407 площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 14.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:03:000:0285 площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 21.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:03:000:0286 площею 2,0769 га., дата державної реєстрації права оренди 21.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:03:000:0283 площею 8,4977 га., дата державної реєстрації права оренди 22.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0016 площею 4,7841 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0031 площею 5,2712 га., дата державної реєстрації права оренди 11.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0030 площею 4,7529 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0012 площею 8,2846 га., дата державної реєстрації права оренди 05.03.2018;
- кадастровий номер 4823383700:03:000:0284 площею 8,4955 га., дата державної реєстрації права оренди 22.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0003 площею 9,3566 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0037 площею 4,9032 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0009 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 20.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0031 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0004 площею 7,5734 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0047 площею 7,5744 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0017 площею 4,5476 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0045 площею 7,574 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0033 площею 5,0345 га., дата державної реєстрації права оренди 11.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0018 площею 4,5358 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0058 площею 7,5741 га., дата державної реєстрації права оренди 09.11.2018;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0050 площею 7,5743 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0056 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0028 площею 3,8924 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0032 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0044 площею 7,574 га., дата державної реєстрації права оренди 20.08.2020;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0037 площею 7,5747 га., дата державної реєстрації права оренди 20.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0029 площею 7,5739 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0039 площею 7,5741 га., дата державної реєстрації права оренди 20.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0007 площею 7,5741 га., дата державної реєстрації права оренди 11.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0067 площею 15,1484 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0005 площею 7,5729 га., дата державної реєстрації права оренди 10.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0030 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0035 площею 7,5743 га., дата державної реєстрації права оренди 08.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0016 площею 7,5744 га., дата державної реєстрації права оренди 22.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0043 площею 7,574 га., дата державної реєстрації права оренди 21.09.2019;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0057 площею 7,5743 га., дата державної реєстрації права оренди 09.11.2018;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0055 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0052 площею 7,582 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0027 площею 5,2428 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0042 площею 7,574 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0065 площею 7,574 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0034 площею 7,5741 га., дата державної реєстрації права оренди 11.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0040 площею 7,574 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0041 площею 7,574 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0018 площею 7,5741 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0018 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 24.12.2019;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0250 площею 4,6324 га., дата державної реєстрації права оренди 20.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0063 площею 5,2831 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0033 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 15.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0009 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0011 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 06.12.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0368 площею 9,05 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0043 площею 8,9668 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0036 площею 10,0098 га., дата державної реєстрації права оренди 08.05.2018;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0015 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0007 площею 1,75 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0371 площею 11,9476 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0370 площею 5,0432 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0035 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 06.12.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0043 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 10.04.2021;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0011 площею 7,6796 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0033 площею 7,5743 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0032 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 11.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0009 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0027 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 08.05.2018;
- кадастровий номер 4823383700:03:000:0273 площею 4,7674 га., дата державної реєстрації права оренди 22.01.2018;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0009 площею 7,5743 га., дата державної реєстрації права оренди 21.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0296 площею 6,9393 га., дата державної реєстрації права оренди 21.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0295 площею 2,0181 га., дата державної реєстрації права оренди 20.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0034 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0035 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0004 площею 9,0483 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:15:000:0036 площею 4,6827 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0287 площею 14,7058 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0087 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0364 площею 9,0537 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0039 площею 12,2095 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0022 площею 5,2619 га., дата державної реєстрації права оренди 15.11.2018;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0015 площею 7,5744 га., дата державної реєстрації права оренди 17.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0036 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0060 площею 4,589 га., дата державної реєстрації права оренди 08.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0073 площею 8,8585 га., дата державної реєстрації права оренди 06.12.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0148 площею 4,2723 га., дата державної реєстрації права оренди 20.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0060 площею 4,34 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0061 площею 4,385 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0066 площею 4,6299 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0070 площею 7,5739 га., дата державної реєстрації права оренди 03.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0034 площею 15,1486 га., дата державної реєстрації права оренди 29.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0037 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0365 площею 4,5268 га., дата державної реєстрації права оренди 21.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:14:000:0021 площею 8,9252 га., дата державної реєстрації права оренди 22.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0033 площею 7,5728 га., дата державної реєстрації права оренди 19.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0070 площею 2,8004 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0071 площею 5,163 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0070 площею 4,2747 га., дата державної реєстрації права оренди 06.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0068 площею 7,5736 га., дата державної реєстрації права оренди 13.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0062 площею 8,8223 га., дата державної реєстрації права оренди 06.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0026 площею 7,57 га., дата державної реєстрації права оренди 16.05.2019;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0071 площею 7,57 га., дата державної реєстрації права оренди 16.05.2019;
- кадастровий номер 4823383700:03:000:0557 площею 9,09 га., дата державної реєстрації права оренди 20.09.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0336 площею 12,629 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0335 площею 14,622 га., дата державної реєстрації права оренди 13.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0132 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 18.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0131 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 17.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0019 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 11.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0064 площею 4,539 га., дата державної реєстрації права оренди 11.09.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0020 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0305 площею 4,9589 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0030 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0031 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0015 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0310 площею 9,0563 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0014 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0334 площею 4,6431 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0030 площею 2,6297 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0087 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0057 площею 2,9413 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0058 площею 1,6198 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0022 площею 4,2723 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0325 площею 4,5281 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0060 площею 5,0946 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0030 площею 7,57 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0088 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0020 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0065 площею 2,7115 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0023 площею 4,9445 га., дата державної реєстрації права оренди 12.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0016 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0021 площею 7,5743 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0048 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0011 площею 2,1362 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0080 площею 8,1377 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0028 площею 4,2721 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0046 площею 4,2723 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0008 площею 7,8596 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0050 площею 2,2659 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0077 площею 7,57 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0038 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0046 площею 4,27 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0042 площею 4,27 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0045 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0005 площею 4,2723 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0037 площею 4,2721 га., дата державної реєстрації права оренди 19.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0050 площею 2,0076 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0015 площею 7,5748 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0052 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0023 площею 4,2721 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0075 площею 7,5728 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0003 площею 4,2721 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0040 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0083 площею 6,57 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0017 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0033 площею 4,548 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0012 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0012 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0010 площею 4,2721 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0045 площею 4,2721 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0019 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0028 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0026 площею 5,7258 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0008 площею 7,5741 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0320 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0045 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0077 площею 8,3305 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0042 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0329 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:03:000:0274 площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0321 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0331 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0417 площею 4,68 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:12:000:0048 площею 7,5741 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0302 площею 4,579 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0311 площею 8,7501 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0401 площею 7,2186 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0002 площею 4,273 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0390 площею 4,5257 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0043 площею 4,8181 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0312 площею 9,6837 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0062 площею 4,4343 га., дата державної реєстрації права оренди 30.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0398 площею 2,0488 га., дата державної реєстрації права оренди 30.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0039 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 30.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0314 площею 4,5924 га., дата державної реєстрації права оренди 30.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0033 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 30.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0018 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 30.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0023 площею 10,3908 га., дата державної реєстрації права оренди 30.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0012 площею 4,272 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0057 площею 4,2745 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0008 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0041 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0018 площею 8,1174 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0023 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0042 площею 4,9236 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:02:000:0023 площею 7,5753 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0058 площею 4,2749 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0047 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 01.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0047 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 01.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0014 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0385 площею 2,3584 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0028 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0017 площею 7,8788 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0377 площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0033 площею 4,27 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0049 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0326 площею 15,3732 га., дата державної реєстрації права оренди 01.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0383 площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0029 площею 5,6515 га., дата державної реєстрації права оренди 01.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0395 площею 4,5256 га., дата державної реєстрації права оренди 01.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0376 площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 01.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0376 площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 01.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0399 площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0004 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 01.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0021 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 01.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0006 площею 4,2727 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0040 площею 4,272 га., дата державної реєстрації права оренди 01.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0021 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0003 площею 3,679 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0010 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0051 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0081 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0028 площею 4,8411 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0012 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0039 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0062 площею 5,2166 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0010 площею 10,2794 га., дата державної реєстрації права оренди 31.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0029 площею 5,4184 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0091 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0231 площею 7,7396 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0064 площею 5,3604 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0327 площею 1 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0046 площею 4,2727 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0029 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0029 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0022 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0308 площею 15,3632 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0081 площею 7,5741 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0047 площею 7,5752 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0068 площею 5,459 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0030 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0041 площею 13,4863 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0013 площею 5,1436 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0042 площею 12,328 га., дата державної реєстрації права оренди 02.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0018 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:001 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0013 площею 7,57 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0027 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:11:000:0018 площею 10,5478 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0040 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0056 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0050 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0025 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0044 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0082 площею 8,1644 га., дата державної реєстрації права оренди 14.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0057 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0022 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0031 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0037 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0035 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:10:000:0037 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0049 площею 2,031 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0079 площею 7,57 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0307 площею 9,62 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0378 площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0030 площею 5,4387 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:03:000:0278 площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0028 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0046 площею 7,5712 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0029 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0378 площею 4,5256 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0049 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0004 площею 4,2723 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0028 площею 4,27 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0015 площею 7,9567 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0034 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:05:000:0025 площею 5,6612 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0044 площею 4,2721 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0038 площею 11,0825 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0029 площею 7,5741 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0061 площею 5,1515 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0384 площею 4,52 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0041 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0082 площею 6,54 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0029 площею 4,2724 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0061 площею 4,4488 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0396 площею 4,525 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:03069 площею 15,3435 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0386 площею 4,5221 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0303 площею 4,3664 га., дата державної реєстрації права оренди 18.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0382 площею 4,5268 га., дата державної реєстрації права оренди 20.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0381 площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 20.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0330 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 20.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0058 площею 4,2965 га., дата державної реєстрації права оренди 20.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0393 площею 4,5256 га., дата державної реєстрації права оренди 20.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0016 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 20.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:08:000:0026 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 20.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0076 площею 7,5734 га., дата державної реєстрації права оренди 20.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0040 площею 4,2721 га., дата державної реєстрації права оренди 20.11.2017;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0024 площею 4,2721 га., дата державної реєстрації права оренди 30.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:03:000:0276 площею 4,9548 га., дата державної реєстрації права оренди 06.12.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0140 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 06.12.2017;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0077 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 06.12.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0549 площею 4,5256 га., дата державної реєстрації права оренди 06.12.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0073 площею 7,68 га., дата державної реєстрації права оренди 06.12.2017;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0074 площею 7,5742 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0400 площею 1,2771 га., дата державної реєстрації права оренди 23.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0040 площею 4,8834 га., дата державної реєстрації права оренди 20.10.2017;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0040 площею 4,2722 га., дата державної реєстрації права оренди 30.10.2017;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0394 площею 4,5256 га., дата державної реєстрації права оренди 16.11.2017;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0319 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0062 площею 4,2723 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:03:000:0048 площею 3,7871 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:04:000:0050 площею 2,241 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4823383700:01:000:0380 площею 4,5267 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0024 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:06:000:0037 площею 4,2725 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4823383700:04:000:0316 площею 4,742 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0043 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0010 площею 7,57 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0053 площею 4,27 га., дата державної реєстрації права оренди 06.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0026 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 06.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0034 площею 4,38 га., дата державної реєстрації права оренди 06.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:13:000:0038 площею 8,5449 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:01:000:0024 площею 15,148 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:09:000:0022 площею 4,2726 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:16:000:0069 площею 4,6412 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0095 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:17:000:0025 площею 4,51 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:07:000:0021 площею 7,574 га., дата державної реєстрації права оренди 05.02.2018;
- кадастровий номер 4825783900:21:000:0086 площею 2 га., дата державної реєстрації права оренди 19.03.2018.
На момент початку повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України у позивача ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." перебували земельні ділянки загальною площею 3 224, 5074 га у тимчасовому платному користуванні, що підтверджується також відомостями про наявність земельних ділянок від 18.02.2021 (додаток № 1 до Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи (за 2021 рік).
На підтвердження факту проведення агротехнічних процесів, спрямованих на посів озимих культур (пшениця, ячмінь, ріпак) позивачем додано до матеріалів справи карту поля ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." Миколаївська обл., Баштанський р-н, Партизанська с/р та карту поля ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." Миколаївська обл., Баштанський р-н, Першотравнева с/р.
На підтвердження факту придбання насіння пшениці озимої на суму 634 625, 46 грн. позивачем долучено до матеріалів справи:
- договір поставки № 25/03/2021-02Н від 25.03.2021, укладений між ТОВ "Сумісне підприємство "Південна Аграрно-Експортна Компанія" (постачальник) та ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." (покупець);
- видаткову накладну № 167 від 25.03.2021 на суму 634 625, 46 грн.;
- платіжну інструкцію № 712 від 17.08.2021 на суму 634 625, 46 грн.;
- податкову накладну № 56 від 25.03.2021 на суму 634 625, 46 грн., зареєстровану в ЄРПН.
На підтвердження факту посіву та здійснення витрат для посіву озимої пшениці позивачем додано до матеріалів справи:
- обліковий лист тракториста-машиніста № ТБ00-000047 від 29.10.2021 (вид робіт: посів вузькорядних культур з мінеральними добривами, пшениця озима 2022);
- обліковий лист тракториста-машиніста № ТБ00-000048 від 29.10.2021 (вид робіт: посів вузькорядних культур з мінеральними добривами, пшениця озима 2022);
- акт № ТБ00-000020 про витрати насіння та садівничого матеріалу за 29.10.2021 (витрати насіння (садівничого матеріалу) на суму 556 689, 00 грн.; висіяно насіння пшениці озимої Оранта еліта на полі площею 409, 67 га);
- акт № ТБ00-000022 про використання мінеральних добрив, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 29.10.2021 (внесено добрива Росаферт NPK 12-24-12 в біг бегах 6 на полі площею 409, 67 га);
- акт № ТБ00-000025 про використання мінеральних добрив, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 31.10.2021 (внесено добрива Спайдер КС (5л), Іінтер 600, т.н. (10л), Інітер 600, т.н (10л) на полі площею 409, 67 га);
На підтвердження факту придбання насіння ячменю озимого на суму 820 800, 00 грн. позивачем долучено до матеріалів справи:
- договір поставки № 01/10-2021 від 01.10.2021, укладений між ТОВ "Сільськогосподарське виробниче підприємство "Березнегувате" (постачальник) та ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." (покупець);
- видаткову накладну № 86 від 01.10.2021 на суму 820 800, 00 грн.;
- платіжну інструкцію в національній валюті № 16 від 29.08.2023 на суму 820 800, 00 грн.;
- податкову накладну № 3 від 01.10.2021 на суму 820 800, 00 грн., зареєстровану в ЄРПН.
На підтвердження факту посіву та здійснення витрат для посіву озимого ячменю 2022 позивачем додано до матеріалів справи:
- обліковий лист тракториста-машиніста № ТБ00-000043 від 30.09.2021 (вид робіт: посів вузькорядних культур з мінеральними добривами, ячмінь озимий 2022);
- обліковий лист тракториста-машиніста № ТБ00-000044 від 30.09.2021 (вид робіт: посів вузькорядних культур з мінеральними добривами, ячмінь озимий 2022);
- обліковий лист тракториста-машиніста № ТБ00-000045 від 25.10.2021 (вид робіт: посів вузькорядних культур з мінеральними добривами, ячмінь озимий 2022);
- обліковий лист тракториста-машиніста № ТБ00-000046 від 30.10.2021 (вид робіт: посів вузькорядних культур з мінеральними добривами, ячмінь озимий 2022);
- обліковий лист тракториста-машиніста № ТБ00-000056 від 18.10.2021 (вид робіт: коткування посівів, ячмінь озимий 2022);
- обліковий лист тракториста-машиніста № ТБ00-000065 від 08.11.2021 (вид робіт: коткування посівів, ячмінь озимий 2022);
- обліковий лист тракториста-машиніста № ТБ00-000066 від 16.11.2021 (вид робіт: коткування посівів, ячмінь озимий 2022);
- акт № ТБ00-000017 про витрати насіння та садівничого матеріалу за 30.09.2021 (витрати насіння (садівничого матеріалу) на суму 324 187, 22 грн.; висіяно насіння озимого ячменю Хайлайт 1 р. Ві на полі площею 409, 49 га);
- акт № ТБ00-000021 про витрати насіння та садівничого матеріалу за 29.10.2021 (витрати насіння (садівничого матеріалу) на суму 851 574, 89 грн.; висіяно насіння озимого ячменю Хайлайт 1 р. Ві на полі площею 166, 2 га та ячмінь озимий Зимовий на полі площею 599, 67 га);
- акт № ТБ00-000016 про використання мінеральних добрив, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 30.09.2021 (внесено добрива Росаферт NPK 12-24-12 в біг бегах 6 на полі площею 409, 49 га);
- акт № ТБ00-000018 про використання мінеральних добрив, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 30.09.2021 (внесено добрива Інітер 600, т.н. (10л));
- акт № ТБ00-000023 про використання мінеральних добрив, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 29.10.2021 (внесено добрива Росаферт NPK 12-24-12 в біг бегах 6 на полі площею 170, 72 га та Росаферт NPK 12-24-12 в біг бегах 6 на полі площею 594, 15 га);
- акт № ТБ00-000026 про використання мінеральних добрив, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 31.10.2021 (внесено добрива Спайдер КС (5л), Спайдер КС (5л), Спайдер КС (5л), Іінтер 600, т.н. (10л), Сідопріт ТН-10л, Інсектицид).
На підтвердження факту придбання насіння ріпака озимого та засобів захисту рослин позивачем долучено до матеріалів справи:
- договір поставки № 16/09/2021/Р від 16.09.2021, укладений між ДП "Дослідне господарство "Реконструкція" Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення" (постачальник) та ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." (покупець);
- видаткову накладну № 814 від 16.09.2021 на суму 8 000, 00 грн.
- видаткову накладну № 831 від 21.09.2021 на суму 3 200, 00 грн.
- платіжну інструкцію № 1303 від 28.12.2021 на суму 11 200, 00 грн.;
- податкову накладну № 28 від 16.09.2021 на суму 8 000, 00 грн.
- податкову накладну № 33 від 21.09.2021 на суму 3 200, 00 грн.
- договір поставки № 22/09/2021/Р від 22.09.2021, укладений між ДП "Дослідне господарство "Реконструкція" Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення" (постачальник) та ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." (покупець);
- видаткову накладну № 840 від 22.09.2021 на суму 4 000, 00 грн.
- платіжну інструкцію № 1304 від 28.12.2021 на суму 4 000, 00 грн.;
- договір купівлі-продажу № 16/0903 від 09.03.2021, укладений між ТОВ "КРЕАТИВ АГРО СЕРВІС" (продавець) та ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." (покупець);
- специфікацію (додаток до договору № 16/0903) на суму 44 367, 30 грн.;
- товарно-транспортну накладну № Р691 від 26.08.2021;
- видаткову накладну № 691 від 26.08.2021 на суму 237 382, 20 грн.
- рахунок на оплату № 729 від 26.08.2021 на суму 237 382, 20 грн.
- договір поставки № 243/21/64 від 07.07.2020, укладений між ТОВ "Фірма Ерідон" (постачальник) та ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." (покупець);
- видаткову накладну № 85193 від 22.07.2021 на суму 56 965, 23 грн.;
- видаткову накладну № 92241 від 17.08.2021 на суму 279 391, 20 грн.
- видаткову накладну № 93922 від 20.08.2021 на суму 27 675, 38 грн.
- видаткову накладну № 99843 від 07.09.2021 на суму 56 382, 69 грн.
- видаткову накладну № 100125 від 07.09.2021 на суму 140 049, 00 грн.
- товарно-транспортні накладні № 676 від 20.08.2021, № 1711 від 22.07.2021, № 1751 від 17.08.2021.
На підтвердження факту посіву та здійснення витрат для посіву ріпака озимого 2022 позивачем додано до матеріалів справи:
- обліковий лист тракториста-машиніста № ТБ00-000041 від 16.09.2021 (вид робіт: посів вузькорядних культур з мінеральними добривами, ріпак озимий 2022);
- обліковий лист тракториста-машиніста № ТБ00-000042 від 16.09.2021 (вид робіт: посів вузькорядних культур з мінеральними добривами, ріпак озимий 2022);
- обліковий лист тракториста-машиніста № ТБ00-000061 від 31.10.2021 (вид робіт: обприскування гербіцидами, ріпак озимий 2022);
- обліковий лист тракториста-машиніста № ТБ00-000074 від 30.11.2021 (вид робіт: обприскування гербіцидами, ріпак озимий 2022);
- акт № ТБ00-000014 про витрати насіння та садівничого матеріалу за 28.09.2021 (витрати насіння (садівничого матеріалу) на суму 956 336, 49 грн.; висіяно насіння озимого ріпаку Едімакс КЛ на полях площею 449, 67 га, ріпак на полі площею 166, 67 га, насіння озимого ріпаку Мемфіс, Імпорт на полі площею 150, 23 га);
- акт № ТБ00-000015 про використання мінеральних добрив, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 29.10.2021 (внесено добрива Росаферт NPK 12-24-12 в біг бегах на площі 766, 57 га).
- акт № ТБ00-000019 про використання мінеральних добрив, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 30.09.2021 (внесено добрива Сідопрід ТН (10л), Інсектицид).
- акт № ТБ00-000024 про використання мінеральних добрив, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 31.10.2021 (внесено добрива Еванс 5%, к.е. (5л), Нодісер 25% ЕВ (10л)).
На підтвердження факту придбання мінеральних добрив позивачем додано до матеріалів справи платіжну інструкцію № 903 від 29.09.2021 на суму 1 242 225, 60 грн.
Крім того, на підтвердження факту витрат позивача на посів та обробку земельних ділянок, позивачем долучено до матеріалів справи наступні документи:
- бухгалтерську довідку щодо понесених витрат на незавершене виробництво сільськогосподарських культур під врожай 2022 ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ.", відповідно до якої сума витрат у 2022 році становить 8 611 382, 29 грн.
- Оборотно-сальду відомість по рахунку 231 за січень 2021-березень 2022, відповідно до якої витрати становлять 8 611 382, 29 грн.
На підтвердження факту засіяння озимими культурами площ земельних ділянок позивачем долучено до матеріалів справи звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2022 році поданий ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." до Державної служби статистики України.
Із наданого звіту вбачається, що у 2022 році загальна посівна площа становила 2 343, 49 га (409, 06 га (пшениця озима) + 1 174, 22 га (ячмінь озимий) + 760, 21 га (ріпак озимий).
Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2022 році прийнято Державною службою статистики 05.01.2023, що підтверджується квитанцією від 05.01.2023.
24.02.2022 держава Російська Федерація здійснила повномасштабну збройну агресію проти України і ввела свої війська на її територію.
У зв'язку з військовою агресією РФ проти України, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні" було введено воєнний стан на всій території України, який триває на даний час.
Позивач у позовній заяві зазначає, що станом на березень 2022 року на території Миколаївської області велись активні бойові дії. Населені пункти Баштанського району Миколаївської області, в тому числі с. Першотравневе, Миколаївського району, Миколаївської області, в тому числі с. Партизанське захоплено військовими угрупуваннями, що не входять до складу Збройних сил України, які ведуть активні бойові дії на території вказаного району Миколаївської області внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України.
Вищевикладена обставина перешкоджала доступу позивача до об'єктів нерухомого майна, а саме земельних ділянок, розташованих на територіях Першотравневої сільської ради Баштанського району Миколаївської області та Партизанської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області та унеможливила проведення господарських операцій з обробітку, вирощування та збору сільськогосподарських культур.
Згідно з витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 17.04.2022 заяви від 17.04.2022 Баштанським районним відділом поліції Головного управління Національної поліції у Миколаївській області внесено відомості до ЄРДР про кримінальне правопорушення за ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України (номер кримінального провадження 22022150000000216), з якого вбачається, що "16.04.2022 невстановлені військовослужбовці збройних сил російської федерації перебуваючи на території Баштанського р-ну Миколаївської області заволоділи рухомим та нерухомим майном підприємств, фермерських господарств та фізичної особи ОСОБА_1., а саме: с. Васильки, вул. Зелена, 38 (самовільно зайняли територію майнового комплексу, що належить ТОВ "СГВП "Таборівське.", де знаходиться аміачна селітра вагою 750 т, карбамід 266 т, діфлейм с.е. 300 л, добриво комплексне мінеральне гранульоване 111, 25 тон та інші мінеральні добрива); с. Новопетрівка, вул. Степова, 3, 7, 9, Баштанський (Снігурівський) район (самовільно зайняли складські приміщення, які належать фізичній особі ОСОБА_1 , де знаходяться мінеральні добрива, що належать ТОВ "СГВП "Єланецьке", та 50 мішків насіння соняшника, які зберігались в с. Новопетрівка, вул. Степова-7, що належать ТОВ "Синтез" також існує загроза втрати майна); с. Новопетрівка по вул. Степовій, 7 (самовільно заволоділи сільськогосподарською технікою ТОВ "Агроінвестиції", також на зберіганні знаходились мінеральні добрива, що належать ТОВ "СГВП "Вознесенське", де виникла реальна загроза втрати майна); вул. Степова-7, 9 с. Новопетрівка (знаходились в складі мінеральні добрива, що належать ФГ "Калинівка-2010" та існує загроза втрати майна); м. Снігурівка, вул. Суворова, 94, кв. 2 та с. Євгенівка вул. Молодіжна, 4 (самовільно зайняли об'єкти нерухомого майна, що належать ТОВ ДП "Південне"); с. Євгенівка, вул. Молодіжна-10, с. Юріївка, вул. Ставкова-1а, с. Павлівка, вул. Молодіжна-3 та с. Івано Кепине вул. Першотравнева-54 (самовільно зайняли приміщення, що належать ТОВ "СГВП "Снігурівське" та в яких зберігалися мінеральні добрива, існує загроза втрати добрива з складських приміщень); с. Павлівка, вул. Молодіжна-1 (самовільно зайняли складські приміщення ТОВ "СГВП "Снігурівське", де на зберіганні знаходились мінеральні добрива та насіння культур, що належить ДП "Південне"); с. Новопетрівка, вул. Степова-7 (заволоділи транспортним засобом марки Шевроле "Нива" д.н.з. НОМЕР_1 , що належить ФГ "Кормишкін"; с. Лепетиха Баштанського (Березнегуватого) району транспортні засоби марки DAF, реєстраційний номер НОМЕР_2 разом з причепом марки SWARZMULLER, реєстраційний номер НОМЕР_3 , RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_4 з причепом марки KOEGEL, реєстраційний номер НОМЕР_5 , DAF реєстраційний номер НОМЕР_6 , реєстраційний номер НОМЕР_7 , RENAULT, реєстраційний номер НОМЕР_8 з причепом марки KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_9 були обстріляні військами РФ з міномету, які належать ТОВ СП "ПАЕК" та транспортний засіб Man реєстраційний номер НОМЕР_10 з причепом марки Bodex реєстраційний номер НОМЕР_11 , що належить ФГ "Калинівка-2010". Крім того, внаслідок окупації військовослужбовцями РФ Снігурівського району Миколаївської області, не можливий доступ до земельних ділянок для проведення господарських операцій з обробітку ФГ "Кормишкін" територія Широківської сільської ради, ТОВ "Сільськогосподарське виробниче підприємство "Таборівське" Снігурівська міська територіальна громада та Первомайська селищна територіальна громада, ТОВ ДП "Південне" Снігурівська міська територіальна громада та Первомайська селищна територіальна громада, ТОВ "Сільськогосподарське виробниче підприємство "Снігурівське". Вказані дії являються умисним порушенням законів та звичаїв війни.
16.06.2022 Головним управлінням статистики у Миколаївській області на запит ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." листом № 16/06 від 16.06.2022 надано статистичну інформацію про середню врожайність окремних сільськогосподарських культур по ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." на території Миколаївської області у 2019-2021 роках.
07.07.2022 адвокат позивача звернулась до Баштанського районного відділу Поліції ГУ НП України в Миколаївській області з повідомленням, в якому позивач просив:
1. Прийняти повідомлення ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." про кримінальне правопорушення.
2. Внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
3. Визнати ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." потерпілим від кримінального злочину.
4. Письмово повідомити ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ.", у встановленому законом порядку і строки, про початок кримінального провадження.
Повідомлення отримано відділом поліції 07.07.2022, що підтверджується печаткою та підписом уповноваженої особи.
20.07.2022 позивачем направлено на адресу РТПП Миколаївської області заяву № 20/01 від 20.07.2022, в якій позивач просив підтвердити розташування земельних ділянок з очікуваним врожаєм сільськогосподарських культур, які знаходяться в районі проведення воєнних (бойових) дій, артилерійських або ракетних обстрілів, у тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) внаслідок збройної агресії російської Федерації, що не дає можливості виконувати роботи зі збору врожаю та призводить до втрати врожаю сільськогосподарських культур (рухомого майна) ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ.".
20.07.2022 РТПП Миколаївської області, на замовлення ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ.", складено акт № 120-0277 про підтвердження розташування земельних ділянок з очікуваним врожаєм сільськогосподарських культур, які знаходяться в районі проведення воєнних (бойових) дій, артилерійських або ракетних обстрілів, у тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
Об'єктом дослідження є рухоме та нерухоме майно: врожай сільськогосподарських культур на полях. Район розташування: території Першотравневої сільської ради Баштанського району, Миколаївської області; Партизанської сільської ради Миколаївського району, Миколаївської області. Правовий режим права власності: приватна власність ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ.".
Експертом, інженерн-землевпорядник РТПП Миколаївської області С. Хоменко зроблено висновок про те, що в результаті дослідження наданої документації та проаналізувавши правову (юридичну) інформацію, експертом підтверджується розташування земельних ділянок з очікуваним врожаєм сільськогосподарських культур, які знаходяться в районі проведення воєнних (бойових) дій, артилерійських або ракетних обстрілів, у тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) внаслідок збройної агресії Російської Федерації на території Першотравневої сільської ради Баштанського району, Миколаївської області; Партизанської сільської ради Миколаївського району, Миколаївської області, - що впливає на реальну загрозу втрати, знищення, значного пошкодження, псування та погіршення стану досліджуваного рухомого майна та не дає можливості виконувати польові роботи по збиранню сільськогосподарських культур.
На підтвердження факту понесених витрат на послуги РТПП щодо проведення обстеження та фотофіксації майна в сумі 3 600, 00 грн. позивачем долучено до матеріалів справи наступні документи:
- договір про надання послуг № 40 від 22.07.2022, укладений між ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." (замовник) та Регіональною торгово-промисловою палатою Миколаївської області (виконавець);
- акт приймання-передачі наданих послуг № 120-0228 від 23.08.2023 на суму 3 600, 00 грн.;
- платіжну інструкцію в національній валюті № 5 від 23.08.2023 на суму 3 600, 00 грн.
На замовлення ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." судовим експертом Карнаух Мариною Миколаївною Торгово-промислової палати Миколаївської області (свідоцтво № 2032 від 24.06.2020, видане на підставі рішення Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України) проведено експерте дослідження, за результатами якого 20.01.2023 судовим експертом складено висновок експерта № 137-032 товарознавчого дослідження по заявці ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." для цілей подання заяв про компенсацію, а також подання позовів до судових інстанцій, зокрема міжнародних.
Об'єкт дослідження: пшениця, ріпак, ячмінь та комплект документів на продукцію на стадії виробництва, а саме на врожай, що неможливо зібрати.
На вирішення експертизи поставлені наступні питання: Який розмір збитків, завданих ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ" внаслідок проведення воєнних (бойових) дій, артилерійських або ракетних обстрілів, у тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) через збройну агресію Російської Федерації, а саме втрати урожаю (пшениця, ячмінь, ріпак) на земельних ділянках з кадастровими номерами згідно відомості про наявність земельних ділянок і реєстрацію договорів оренди землі по ТОВ "СГВП "СНІГУРІВСЬКЕ" станом на 01.01.2022, загальною площею 2343,49 га, які розташовані на території Миколаївської області - Баштанській район, Першотравнева сільська рада та Миколаївський район Партизанська сільська рада, станом на 30.11.2022?
Після проведення комплексу товарознавчих досліджень, судовим експертом зроблено висновок про те, що розмір збитків, завданих ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ.", внаслідок проведення воєнних (бойових) дій, артилерійських або ракетних обстрілів, у тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) через збройну агресію Російської Федерації, а саме втрати урожаю (пшениця, ячмінь, ріпак) на земельних ділянках з кадастровими номерами згідно відомості про наявність земельних ділянок і реєстрацію договорів оренди землі по ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." станом на 01.01.2022, загальною площею 2343,49 га, які розташовані на території Баштанського району та Миколаївського району, Миколаївської області, станом на 30.11.2022, яка складає 67 688 306, 90 грн. з урахуванням ПДВ.
Так, як вбачається зі змісту дослідження розрахунок розміру збитків щодо втрати сільськогосподарської продукції (пшениці озимої) через збройну агресію Російської Федерації складає:
- 11 995 433, 88 грн. - збитки щодо втрати сільськогосподарської продукції (пшениці озимої);
- 28 333 273, 42 грн. - збитки щодо витрати сільськогосподарської продукції (ячменю озимого);
- 27 359 599, 62 грн. - збитки щодо втрати сільськогосподарської продукції (ріпака озимого).
Таким чином, загальний розмір збитків внаслідок втрати урожаю (пшениця, ячмінь, ріпак) складає 67 688 306, 90 грн.
На підтвердження факту понесених витрат на проведення експертного дослідження на суму 24 000, 00 грн. позивачем долучено до матеріалів справи наступні документи:
- договір про надання послуг № 105 від 30.11.2022, укладений між ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." (замовник) та Регіональною торгово-промисловою палатою Миколаївської області (виконавець);
- акт приймання-передачі наданих послуг № 120-0246 від 22.11.2023 на суму 24 000, 00 грн.;
- платіжна інструкція 1261051239989 від 22.11.2023 на суму 24 000, 00 грн.
ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД.
Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Верховний Суд у ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово наголошував на необхідності застосування категорій стандартів доказування та зазначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи.
Зазначений принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.
Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (п. 5.11-5.13 постанови КГС ВС від 22.06.2022 у справі № 904/5328/21).
Близький за змістом правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі №917/1307/18, від 18.11.2019 у справі №902/761/18, від 04.12.2019 у справі №917/2101/17.
4.1. Щодо судового імунітету. Право, що застосовується до зобов'язань про відшкодування збитків.
Відповідно до ч. 1 ст. 365 ГПК України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов'язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 ЦК України учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом у справах про відшкодування шкоди, якщо її було завдано на території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 79 Закону України "Про міжнародне приватне право" пред'явлення позову до іноземної держави, залучення іноземної держави до участі у справі як відповідача або третьої особи, накладення арешту на майно, яке належить іноземній державі та знаходиться на території України, застосування щодо такого майна інших засобів забезпечення позову і звернення стягнення на таке майно можуть бути допущені лише за згодою компетентних органів відповідної держави, якщо інше не передбачено міжнародним договором України або законом України.
Відповідно до ч. 4 ст. 79 Закону України "Про міжнародне приватне право" у тих випадках, коли в порушення норм міжнародного права Україні, її майну або представникам в іноземній державі не забезпечується такий же судовий імунітет, який згідно з частинами першою та другою цієї статті забезпечується іноземним державам, їх майну та представникам в Україні, Кабінетом Міністрів України може бути вжито до цієї держави, її майна відповідних заходів, дозволених міжнародним правом, якщо тільки заходів дипломатичного характеру не достатньо для врегулювання наслідків зазначеного порушення норм міжнародного права.
Як Україна, так і Російська Федерація були учасницями: 1) Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.1993 (далі - Конвенція). Вказана Конвенція підписана і Україною, і РФ та ратифікована: Україною - згідно з Законом України від 10.11.1994 року № 240/94-ВР; РФ - відповідно до Федерального закону від 04.08.1994 року № 16-ФЗ; 2) Угоди про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності" від 20.03.1992 (далі - Угода). Вказана Угода підписана і Україною, і РФ та ратифікована: Україною - відповідно до постанови Верховної Ради України від 19.12.1993 № 2889-ХІІ; РФ - відповідно до постанови Верховної Ради РФ від 09.10.1992 року № 3620-1.
Відповідно до ст. 1 Конвенції громадяни кожної з Договірних Сторін, а також особи, що проживають на її території, користуються на територіях всіх інших Договірних Сторін стосовно своїх особистих і майнових прав таким самим правовим захистом, як і власні громадяни цієї Договірної Сторони.
Громадяни кожної з Договірних Сторін, а також інші особи, що проживають на її території, мають право вільно і безперешкодно звертатися до суду, прокуратури й інших установ других Договірних Сторін, до компетенції яких належать цивільні, сімейні та кримінальні справи (далі - установи юстиції), можуть виступати в них, подавати клопотання, пред'являти позови і здійснювати інші процесуальні дії на тих самих умовах, що і громадяни цієї Договірної Сторони.
Положення цієї Конвенції застосовуються також до юридичних осіб, створених відповідно до законодавства Договірних Сторін.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 42 Конвенції зобов'язання про відшкодування шкоди, крім тих, що випливають з договорів і інших правомірних дій, визначаються за законодавством Договірної Сторони, на території якої мала місце дія або інша обставина, що стала підставою для вимоги про відшкодування шкоди.
У справах, згаданих у пунктах 1 і 2 цієї статті, компетентним є суд Договірної Сторони, на території якої мало місце дія або інша обставина, що стало підставою для вимоги про відшкодування шкоди. Потерпілий може пред'явити позов також у суді Договірної Сторони, на території якої має місце проживання відповідач.
Разом з тим, Законом України "Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року" № 2783-ІХ від 01.12.2022, який набрав чинності 23.12.2022, Верховна Рада України постановила зупинити у відносинах з Російською Федерацією та Республікою Білорусь та вийти з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року № 240/94-ВР (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 46, ст. 417), та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 3 березня 1998 року № 140/98-ВР (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 26, ст. 162).
Відповідно до ст. 1 Угоди ця Угода регулює питання вирішення справ, що випливають з договірних та інших цивільно-правових відносин між господарюючими суб'єктами, з їхніх відносин з державними та іншими органами, а також виконання рішень у них.
Відповідно до п.п. "г" ч. 1 ст. 4 Угоди компетентний суд держави-учасниці Співдружності Незалежних Держав має право розглядати зазначені в статті 1 цієї Угоди спори, якщо на території цієї держави-учасниці Співдружності Незалежних Держав: мала місце дія або інша обставина, що стала підставою для вимоги щодо відшкодування шкоди.
Відповідно до п. 4 ст. 4 Угоди справи про визнання недійсними повністю або частково актів державних і інших органів такими, що не мають нормативного характеру, а також про відшкодування збитків, завданих господарюючим суб'єктам такими актами або які виникли внаслідок неналежного виконання зазначеними органами своїх обов'язків по відношенню до господарюючих суб'єктів, розглядаються виключно судом за місцем знаходження зазначеного органу.
Зазначена в пунктах 3 і 4 компетенція судів не може бути змінена угодою Сторін.
Разом з тим, Законом України "Про вихід з Угоди про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності" від 12.01.2023 року № 2855-IX (дата набрання чинності - 05.02.2023 року) Верховна Рада України постановила Вийти з Угоди про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, вчиненої в м. Києві 20 березня 1992 року та ратифікованої Постановою Верховної Ради України від 19 грудня 1992 року № 2889-XII (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 9, ст. 66).
Міжнародно-правові норми про юрисдикційний імунітет держави уніфіковано у двох конвенціях: Європейській конвенції про імунітет держав, прийнятій Радою Європи 16.05.1972, та Конвенції ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності, прийнятій резолюцією 59/38 Генеральної Асамблеї 02.12.2004.
Ці Конвенції втілюють концепцію обмеженого імунітету держави, визначають, в якій формі є можливою відмова держави від імунітету ("явно виражена відмова від імунітету" на підставі укладеного міжнародного договору чи контракту, або "відмова від імунітету, яка передбачається", коли іноземна держава вступає у судовий процес і подає зустрічний позов у суді іноземної держави), а також закріплюють перелік категорій справ, у яких держава не користується імунітетом у суді іншої держави-учасниці.
Як Європейська конвенція про імунітет держав 1972 року (стаття 11), так і Конвенція ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності 2004 року (стаття 12) передбачають, що Договірна держава не може посилатися на імунітет від юрисдикції при розгляді справи в суді іншої Договірної держави, який зазвичай має компетенцію розглядати справи, які стосуються грошової компенсації (відшкодування) у разі смерті чи заподіяння тілесного ушкодження особі чи заподіяння шкоди майну або його втрати в результаті дій чи бездіяльності держави, якщо така дія чи бездіяльність мали місце повністю або частково на території держави суду.
У рішенні ЄСПЛ у справі Oleynikov v Russia ЄСПЛ підтвердив зазначену правову позицію. ЄСПЛ встановив, що Російська Федерація не ратифікувала Конвенцію ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності (2004), але й не заперечила їй, підписавши конвенцію 01 грудня 2006 року. З огляду на наведене, вирішуючи питання порушення права заявника на доступ до суду у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції 1950 року, ЄСПЛ застосував положення Конвенції ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності (2004) на основі звичаєвого міжнародного права (Oleynikov v. Russia (скарга № 36703/04), рішення від 14 березня 2013 року, § 68).
Відповідно до статті 12 Конвенції ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності (2004), що відображає звичаєве міжнародне право, держава не має права посилатися на судовий імунітет у справах, пов'язаних із завданням шкоди здоров'ю, життю та майну, якщо така шкода повністю або частково завдана на території держави суду та якщо особа, яка завдала шкоду, у цей час перебувала на території держави суду.
Верховний Суд вважає, що у питанні застосування імунітету держави від юрисдикції відповідні норми не можна тлумачити абстрактно або у відриві від встановлених фактичних обставин справи. Необхідно повністю враховувати особливості та обставини кожної справи, а також фактори, що лежать в її основі. У цьому випадку йдеться про вимоги щодо відшкодування збитків за неправомірні дії, допущені Російською Федерацією при відсутності альтернативних засобів відшкодування збитків.
Незастосування судом юрисдикційного імунітету іноземної держави щодо невиплати відшкодування за серйозні порушення прав людини під час збройного конфлікту, допущені відповідальною державою, особливо за відсутності інших засобів відшкодування збитків, не є порушенням суверенних прав іншої держави (Окрема думка Судді Юсуфа до рішення Міжнародного Суду ООН (ICJ) у справі Jurisdictional Immunities of the State (ФРН проти Італії) від 03 лютого 2012 року, § 50). Навпаки, це сприяє кристалізації винятку з судового імунітету держав, заснованого на принципах, які покладені в основу прав людини і гуманітарного права, включаючи право на ефективний спосіб захисту порушеного права.
Враховуючи наведені обставини, а також факт відсутності інших ефективних засобів судового захисту порушеного права позивача, Верховний Суд доходить висновку, що судовий імунітет Російської Федерації не підлягає застосуванню з огляду на завдання збройними силами Російської Федерації шкоди майну позивача, що є винятком до судового імунітету держави відповідно до звичаєвого міжнародного права (постанови ВС від 18.05.2022 у справі № 428/11673/19; від 12.10.2022 у справі № 463/14366/21).
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Конвенції Ради Європи про запобігання тероризму, ратифікованої Верховною Радою України 31.07.2006, Україна вживає таких заходів, які можуть бути необхідними для ефективного, пропорційного й такого, що відраджує, покарання за злочини тероризму.
Відповідно до ст. 13 Конвенції Ради Європи про запобігання тероризму Україна зобов'язана вжити необхідних заходів для захисту й підтримки жертв тероризму, здійсненого на території України.
Відповідно до ч. 4 ст. 8 Міжнародної конвенції про боротьбу з фінансуванням тероризму, ратифікованої Верховною Радою України 12 вересня 2002 року, Україна має зобов'язання щодо створення механізмів компенсації жертвам злочинів тероризму. У той же час, відсутність спеціального визначеного державою механізму компенсації (захисту порушеного права) не може бути підставою для відмови у захисті такого права загальними засобами, передбаченими законом, у тому числі шляхом звернення до суду.
Тож застосування судового імунітету Російської Федерації та відмова у розгляді по суті позову у цій справі означала би порушення Україною своїх міжнародно-правових зобов'язань відповідно до згаданих Конвенцій щодо боротьби з тероризмом (постанови Верховного Суду від 18.05.2022 у справі № 428/11673/19; від 12.10.2022 у справі № 463/14365/21).
У своїй постанові від 14.04.2022 у справі № 308/9708/19 Верховний Суд дійшов висновку, що на Російську Федерацію не поширюється судовий імунітет, оскільки "вчинення актів збройної агресії іноземною державою не є реалізацією її суверенних прав, а свідчить про порушення зобов'язання поважати суверенітет та територіальну цілісність іншої держави - України, що закріплено в Статуті ООН". Зокрема, Верховний Суд встановив, що "такими діями Російська Федерація вийшла за межі своїх суверенних прав, гарантованих статтею 2 Статуту ООН, та грубо порушила гарантоване нормами міжнародного права право власності позивача".
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Статуту ООН Організація Об'єднаних Націй переслідує ціль підтримувати міжнародний мир і безпеку і з цією ціллю вживати ефективні колективні заходи для попередження та усунення загрози світу й актів агресії чи інших порушень миру, і проводити мирними засобами, відповідно до принципів справедливості і міжнародного права, залагодження чи вирішення міжнародних спорів чи ситуацій, які можуть призвести до порушення миру.
Відповідно до ч. 4 ст. 2 Статуту ООН усі Члени утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування проти територіальної цілісності, або політичної незалежності будь-якої держави, або будь-яким іншим чином, несумісним із Цілями Об'єднаних Націй.
Відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02 березня 2022 року військова агресія Російської Федерації була засуджена як така, що порушує статтю 2 (4) Статуту ООН, а також суверенітет, незалежність та територіальну цілісність України. Крім того, Російську Федерацію було зобов'язано припинити застосування сили проти України та вивести свої збройні сили за межі міжнародно-визнаних кордонів України.
Крім того, аналогічних висновків дійшов і Міжнародний суд ООН, який у своєму наказі про забезпечувальні заходи від 16 березня 2022 року у справі щодо звинувачень в геноциді за конвенцією про попередження та покарання злочину геноциду (Україна проти Російської Федерації) зобов'язав Російську Федерацію припинити військову агресію проти України.
Також Генеральна Асамблея ООН прийняла Резолюцію ES-12/1 від 24 березня 2022 року, якою додатково засуджує військову агресію Росії проти України, вимагає від Російської Федерації припинення військових дій, в тому числі проти атак проти цивільних осіб та цивільних об'єктів, а також засуджує всі порушення міжнародного гуманітарного права та порушення прав людини та вимагає безумовного дотримання міжнародного гуманітарного права, включно із Женевськими Конвенціями 1949 року та Додаткового протоколу І 1977 року до них.
Проте, станом на час ухвалення цього судового рішення Російська Федерація не виконала приписів (вимог) ані Резолюції Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02 березня 2022 року, ані наказу Міжнародного суду ООН від 16 березня 2022 року, та продовжує військову агресію проти України та військові злочини проти цивільного населення та цивільних об'єктів у порушення норм міжнародного права, зокрема Статуту ООН, Женевських Конвенцій 1949 року та Додаткового протоколу I 1977 року до них.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 14 квітня 2022 року № 2188-IX про заяву Верховної Ради України "Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні" визнано геноцидом Українського народу дії збройних сил, політичного і військового керівництва Російської Федерації під час збройної агресії проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року.
У таких висновках Верховний Суд керується тим, що дії Російської Федерації вийшли за межі її суверенних прав, оскільки будь-яка іноземна держава не має права здійснювати збройну агресію проти іншої країни. Вчинення актів збройної агресії іноземною державою не є реалізацією її суверенних прав, а свідчить про порушення зобов'язання поважати суверенітет та територіальну цілісність іншої держави - України, що закріплено у Статуті ООН.
Враховуючи зазначене, Російська Федерація не має підстав посилатися на імунітет для уникнення відповідальності за заподіяні збитки майну позивача (постанова ВС від 12.10.2022 у справі № 463/14366/21).
До таких висновків також дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 травня 2022 року у справі № 635/6172/17, провадження № 14-167цс20, (пункт 49).
В п. 31-34 постанови Великої Палати Верховного Суду від 15.09.2022 у справі № 990/80/22 зазначено, що "За висновком Верховного Суду, починаючи з 2014 року немає необхідності в направленні до посольства російської федерації в Україні запитів щодо згоди російської федерації бути відповідачем у справах про відшкодування шкоди у зв'язку з вчиненням російською федерацією збройної агресії проти України та ігноруванням нею суверенітету та територіальної цілісності Української держави. А починаючи з 24 лютого 2022 року таке надсилання неможливе ще й у зв'язку з розірванням дипломатичних зносин України з російською федерацією.
Зазначена держава, вчинивши неспровокований та повномасштабний акт збройної агресії проти України, численні акти геноциду Українського народу, не вправі надалі посилатися на свій судовий імунітет, заперечуючи тим самим юрисдикцію судів України на розгляд та вирішення справ про відшкодування шкоди, завданої такими актами агресії фізичній особі - громадянину України.
Верховний Суд виходив з того, що країна-агресор діяла поза межами свого суверенного права на самооборону, навпаки, віроломно порушила усі суверенні права України, діючи на її території, тому безумовно російська федерація надалі не користується в такій категорії справ своїм судовим імунітетом. Такі висновки наведено в постановах Верховного Суду від 08 та 22 червня 2022 року у справах № 490/9551/19 (провадження № 61-19853св21) та № 311/498/20 (провадження № 61-988св22).
Таких самих висновків дійшов Верховний Суд у постановах від 18 травня 2022 року у справі № 428/11673/19 (провадження № 61-8291св21) та у справі № 760/17232/20-ц (провадження № 61-15925св21), зазначивши додаткові аргументи непоширення судового імунітету російської федерації у спірних правовідносинах, а саме: підтримання юрисдикційного імунітету російської федерації позбавить позивача ефективного доступу до суду для захисту своїх прав, що є несумісним з пунктом 1 статті 6 Конвенції; судовий імунітет російської федерації не застосовується з огляду на звичаєве міжнародне право, кодифіковане в Конвенції ООН про юрисдикційні імунітети держав та їх власності (2004); підтримання імунітету російської федерації є несумісним з міжнародно-правовими зобов'язаннями України у сфері боротьби з тероризмом; судовий імунітет російської федерації не підлягає застосуванню з огляду на порушення нею державного суверенітету України, а отже, не є здійсненням російською федерацією своїх суверенних прав, що охороняються судовим імунітетом".
Згідно з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 14.04.2022 у справі № 308/9708/19 після початку війни в Україні з 2014 року суд України, розглядаючи справу, де відповідачем визначено РФ, має право ігнорувати імунітет цієї країни та розглядати справи про відшкодування шкоди за позовом, поданим саме до цієї іноземної країни. Верховний Суд у вказаній справі також зазначив, що у разі застосування "деліктного винятку" будь-який спір, що виник на її території у громадянина України, навіть з іноземною країною, зокрема й РФ, може бути розглянутий та вирішений судом України як належним та повноважним судом.
Аналогічна правова позиція щодо судового імунітету держави визначена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 18.05.2022 в справі № 428/11673/19, від 22.06.2022 в справі № 311/498/20, від 12.10.2022 в справі № 463/14365/21; постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.09.2022 в справі № 990/80/22.
Згідно з правовими висновками, викладеними Верховним Судом у постанові від 18.05.2022 року в справі № 428/11673/19, "загальновідомо (тобто таке, що не потребує доказування - частина третя статті 82 ЦПК України), що Російська Федерація відкидає визнання будь-якої відповідальності за свою протиправну військову діяльність в Україні, включаючи не тільки повномасштабну збройну агресію, але і будь-яку участь своїх збройних сил у військових діях в Донецькій та Луганській областях з 2014 року. Не існує жодної розумної підстави припустити, що порушене право позивача, за захистом якого він звернувся до українського суду, могло би бути захищене шляхом подання позову до суду, в якому би Російська Федерація не користувалася судовим імунітетом, тобто до суду Російської Федерації.
Таким чином, звернення позивача до українського суду є єдиним розумно доступним засобом захисту права, позбавлення якого означало би позбавлення такого права взагалі, тобто заперечувало б саму сутність такого права".
Враховуючи те, що: предметом позову є відшкодування збитків, завданих збройною агресією РФ проти України; місцем завдання збитків є територія суверенної держави Україна; вчинення актів збройної агресії іноземною державою не є реалізацією її суверенних прав, а свідчить про порушення зобов'язання поважати суверенітет та територіальну цілісність іншої держави - України, що закріплено у Статуті ООН, суд зазначає, що судовий імунітет Російської Федерації у даному випадку на спірні правовідносини не поширюється.
Звернення позивача до українського суду є єдиним доступним засобом захисту права, позбавлення якого означало б позбавлення такого права взагалі, тобто заперечувало б саму сутність такого права.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про міжнародне приватне право" права та обов'язки за зобов'язаннями, що виникають внаслідок завдання шкоди, визначаються правом держави, у якій мала місце дія або інша обставина, що стала підставою для вимоги про відшкодування шкоди.
Таким чином, оскільки події, які стали підставою для вимог про відшкодування шкоди (збитків), мали місце на території України, то застосовним матеріальним законом при розгляді даного спору є матеріальний закон України.
4.2. Щодо суті спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГК України (тут і далі по тексту судового рішення в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин, на дату завдання збитків) під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Відповідно до ст. 42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Відповідно до ч. 1, 4 ст. 55 ГК України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єкти господарювання реалізують свою господарську компетенцію на основі права власності, права господарського відання, права оперативного управління відповідно до визначення цієї компетенції у цьому Кодексі та інших законах.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ГК України основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління.
Відповідно до ч. 1 ст. 134 ГК України суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд, одноосібно або спільно з іншими суб'єктами володіє, користується і розпоряджається належним йому (їм) майном, у тому числі має право надати майно іншим суб'єктам для використання його на праві власності, праві господарського відання чи праві оперативного управління, або на основі інших форм правового режиму майна, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до ст. 189 ЦК України продукцією, плодами та доходами є все те, що виробляється, добувається, одержується з речі або приноситься річчю.
Продукція, плоди та доходи належать власникові речі, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до ч. 1 ст. 320 ЦК України власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 386 ЦК України власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до ч. 3 ст. 22 ЦК України збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідно до ч. 2 ст. 224 ГК під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ч. 1 ст. 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб'єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов'язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до ч. 2 ст. 1192 ЦК України розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Стаття 1166 ЦК України унормовує загальні підстави для відшкодування шкоди в рамках позадоговірних (деліктних) зобов'язань. Деліктна відповідальність за загальним правилом настає за наявності вини заподіювача шкоди. Фактичною підставою для застосування такого виду відповідальності є вчинення особою правопорушення. Юридичною підставою позадоговірної відповідальності є склад цивільного правопорушення. При цьому для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправної поведінки; збитків; причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками; вини (постанова ВС від 11.02.2021 у справі № 922/1816/20).
Аналогічно стосовно складу цивільного правопорушення вказував Верховний Суд у постановах від 18.04.2018 у справі № 904/4933/17, від 12.06.2018 у справі № 908/999/17, від 25.02.2020 у справі № 908/581/19 та від 10.04.2018 у справі № 923/771/16.
Підставою деліктної відповідальності є протиправне винне діяння особи, яка завдала шкоду. Для відшкодування завданої шкоди необхідно довести такі факти як неправомірність поведінки особи; вина заподіювача шкоди; наявність шкоди; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та заподіяною шкодою.
Наявність всіх зазначених умов є обов'язковим для прийняття судом рішення про відшкодування шкоди. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду (постанова ВС від 02.02.2021 у справі № 911/2005/13).
У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов'язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв'язок такої поведінки із заподіяною шкодою.
У свою чергу, відповідач повинен довести, що в його діях (діях його працівників) відсутня вина у заподіянні шкоди. Тобто вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарський суд виходить з презумпції вини правопорушника (постанова ВС від 23.04.2024 у справі № 911/1549/22).
Збитки - це об'єктивне зменшення будь-яких майнових благ сторони, що обмежує його інтереси як учасника певних господарських відносин і проявляється у витратах, зроблених кредитором, втраті або пошкодженні майна, а також у не одержаних кредитором доходах, які б він одержав, якби зобов'язання було виконано боржником (пункт 6.14 постанови Великої Палати Верховного Суду від 14.04.2020 у справі № 925/1196/18).
За загальними правилами розподілу обов'язку доказування кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України).
Тож при зверненні з позовом про відшкодування заподіяної майнової шкоди позивач повинен довести належними, допустимими та достовірними доказами неправомірність поведінки заподіювача шкоди, наявність шкоди та її розмір, а також причинний зв'язок між протиправною поведінкою та шкодою.
Водночас, зі змісту ч. 2 ст. 1166 ЦК України вбачається, що цивільне законодавство в деліктних зобов'язаннях передбачає презумпцію вини заподіювача шкоди. Відповідний висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 23.01.2018 у справі № 753/7281/15-ц. Тому спростування цієї вини (у тому числі з підстав вини самого позивача в заподіяній шкоді) є процесуальним обов'язком її заподіювача.
Шкода відшкодовується потерпілому, тобто тій особі, якій вона завдана. Такий висновок узгоджується з загальною ознакою цивільно-правової відповідальності, якою є її компенсаторний характер, тому заходи цивільно-правової відповідальності спрямовані виключно на компенсацію майнових втрат саме потерпілого, тобто відновлення майнової сфери потерпілого від правопорушення (постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 761/9584/15-ц, від 18.03.2020 у справі № 902/417/18, від 22.09.2020 у справі № 918/631/19).
Відповідно до ст. 623 ЦК України боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.
Розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором.
Збитки визначаються з урахуванням ринкових цін, що існували на день добровільного задоволення боржником вимоги кредитора у місці, де зобов'язання має бути виконане, а якщо вимога не була задоволена добровільно, - у день пред'явлення позову, якщо інше не встановлено договором або законом. Суд може задовольнити вимогу про відшкодування збитків, беручи до уваги ринкові ціни, що існували на день ухвалення рішення.
При визначенні неодержаних доходів (упущеної вигоди) враховуються заходи, вжиті кредитором щодо їх одержання.
Відповідно до пунктів 1, 3 Гаазької Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі 1907 року договірні держави видають своїм сухопутним військам накази, які відповідають Положенню про закони і звичаї війни на суходолі. Воююча сторона, яка порушує норми зазначеного Положення, підлягає відповідальності у формі відшкодування збитків, якщо для цього є підстави. Воююча сторона, яка порушує норми зазначеного Положення є відповідальною за всі дії, вчинені особами, які входять до складу її збройних сил.
Відповідно до ст. 25 Положення про закони і звичаї війни на суходолі (Додаток до Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі) забороняється будь-яким способом атакувати чи бомбардувати незахищені міста, селища, житлові будинки чи споруди.
Відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" Російська Федерація як держава-окупант відповідно до IV Гаазької конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатка до неї: Положення про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року та Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I), від 8 червня 1977 року несе відповідальність за порушення захисту прав цивільного населення.
Згідно з ч. 9 ст. 5 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної внаслідок тимчасової окупації державі Україна, юридичним особам, громадським об'єднанням, громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, у повному обсязі покладається на Російську Федерацію як на державу, що здійснює окупацію. Держава Україна всіма можливими засобами сприяє відшкодуванню матеріальної та моральної шкоди Російською Федерацією.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 326 було затверджено Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, який встановлює процедуру визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, починаючи з 19.02.2014 року (далі - Порядок).
Відповідно до п.п. 18 п. 2 Порядку визначення шкоди та збитків здійснюється окремо за таким напрямом: економічні втрати підприємств (крім підприємств оборонно-промислового комплексу), у тому числі господарських товариств, - напрям включає втрати підприємств усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна, втрати фінансових активів, а також упущену вигоду від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності.
Основні показники, які оцінюються:
вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна державних підприємств, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв);
вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна підприємств недержавної форми власності;
вартість втрачених фінансових активів державних підприємств, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв);
вартість втрачених фінансових активів підприємств недержавної форми власності;
упущена вигода державних підприємств, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв);
упущена вигода підприємств недержавної форми власності;
втрати державних підприємств, у тому числі господарських товариств, у статутному капіталі яких державі належить 50 та більше відсотків акцій (часток, паїв), від неоплачених товарів, робіт і послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях;
втрати підприємств недержавної форми власності від неоплачених товарів, робіт і послуг, наданих та спожитих на тимчасово окупованих територіях.
Визначення шкоди та збитків підприємств здійснюється відповідно до методики, затвердженої спільним наказом Мінекономіки та Фонду державного майна.
Відповідальними за визначення шкоди та збитків за наведеним напрямом є:
міністерства, інші центральні та місцеві органи виконавчої влади, які є уповноваженими органами управління, - в частині державних підприємств та господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що належать до сфери їх управління;
обласні, Київська міська держадміністрації (на період воєнного стану - військові адміністрації) - в частині підприємств недержавної форми власності, господарських товариств (крім тих, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі), які розміщуються на території відповідних областей та м. Києва.
Відповідно до п. 3-5 Порядку переліки основних показників у межах кожного напряму не є вичерпними і можуть бути доповнені у методиках, зазначених у пункті 2 цього Порядку.
До підготовки проектів методик, зазначених у пункті 2 цього Порядку, та проведення оцінки шкоди та збитків можуть залучатися представники неурядових організацій, незалежних інформаційно-аналітичних центрів та громадських організацій.
Під час підготовки проектів методик, передбачених підпунктами 3, 4, 6-8, 10, 15-21 пункту 2 цього Порядку, а також визначення шкоди та збитків відповідно до зазначених методик відповідальні за визначення шкоди та збитків центральні та місцеві органи виконавчої влади зобов'язані керуватися Загальними засадами оцінки збитків, завданих майну та майновим правам внаслідок збройної агресії Російської Федерації, згідно з додатком.
Загальні засади оцінки збитків, завданих майну та майновим правам внаслідок збройної агресії Російської Федерації (додаток до Постанови) розроблені на підставі національних та міжнародних стандартів оцінки, бухгалтерського обліку та звітності, державних будівельних норм, інших нормативних актів, якими врегульовані обставини оцінки, а також керівних принципів Світового банку щодо оцінки збитків та інших матеріалів, що розроблені організаціями, визнаними у світовому співтоваристві, та застосовуються під час проведення оцінки збитків, спричинених втратою, руйнуванням та пошкодженням майна державної, комунальної та приватної форм власності в ході збройної агресії Російської Федерації внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, ракетно-бомбових ударів (далі - збройна агресія). Ці Загальні засади є обов'язковими для використання під час розроблення методик оцінки шкоди та збитків, передбачених пунктом 5 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації (далі - Порядок), встановлюють єдині підходи та основні вимоги до проведення оцінки відповідних збитків.
Відповідно до п. 2 Загальних засад у цих Загальних засадах і методиках оцінки шкоди та збитків, передбачених пунктом 5 Порядку, терміни вживаються у такому значенні:
збитки - вартість втраченого, пошкодженого та (або) знищеного майна, що зазнало руйнівного впливу внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, ракетно-бомбових ударів в ході збройної агресії Російської Федерації, а також розмір витрат, необхідний для відновлення порушеного права (реальні збитки); та/або розмір доходу, який постраждалий міг би одержати за умови відсутності збройної агресії Російської Федерації (упущена вигода);
висновок експерта - складений відповідно до вимог законодавства документ, що містить докладний опис проведених судовим експертом досліджень та зроблені за їх результатами висновки, обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед судовим експертом, який провадить свою діяльність відповідно до Закону України "Про судову експертизу".
Поняття "нерухома річ (нерухоме майно, нерухомість)" та "рухома річ" вживаються у значенні, наведеному в Цивільному кодексі України.
Відповідно до п. 4 Загальних засад визначення шкоди та збитків, що проводиться відповідно до методик оцінки шкоди та збитків, передбачених пунктом 5 Порядку, здійснюється для досягнення таких цілей:
визначення загальних розмірів та обсягів шкоди та збитків, завданих збройною агресією Російської Федерації, для визначення загальних втрат та збитків економіки, для прогнозування загальнодержавних або секторальних витрат на відновлення, планування державної політики у відповідній сфері та визначення поточних потреб у відновленні, а також визначення обсягів компенсації постраждалим;
визначення розміру реальних збитків (у вартісному виразі), упущеної вигоди, витрат, необхідних для відновлення майна та майнових прав, що зазнали руйнівного впливу внаслідок збройної агресії Російської Федерації, для цілей подання постраждалими заяв про компенсацію, а також подання позовів до судових інстанцій, зокрема міжнародних.
Відповідно до абз. 1, 6 п. 5 Загальних засад оцінка збитків, завданих постраждалим, здійснюється шляхом проведення аналітичної оцінки збитків, стандартизованої, незалежної оцінки збитків або є результатом проведення судової експертизи.
Проведення судової експертизи, що пов'язана з оцінкою збитків, та діяльність судових експертів, що пов'язана з оцінкою майна, здійснюються на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про судову експертизу", з урахуванням особливостей методичного регулювання оцінки збитків, спричинених втратою, руйнуванням та пошкодженням майна державної, комунальної та приватної форм власності в ході збройної агресії Російської Федерації, визначених цими Загальними засадами та методиками оцінки шкоди та збитків, передбаченими пунктом 5 Порядку. При цьому в дослідницькій частині висновку судового експерта відображаються усі процедури, пов'язані з оцінкою збитків, що визначені методиками оцінки шкоди та збитків, передбаченими пунктом 5 Порядку. Організаційні засади проведення судовими експертами експертних досліджень визначаються законодавством з питань судово-експертної діяльності.
Відповідно до п. 8, 9 Загальних засад метою оцінки збитків є:
визначення розміру реальних збитків (у вартісному виразі);
визначення упущеної вигоди;
визначення витрат, необхідних для відновлення майна та майнових прав, що зазнали руйнівного впливу.
Об'єкт та мета оцінки зазначаються в акті оцінки збитків, звіті про оцінку збитків або висновку експерта чи експертному дослідженні.
Відповідно до п. 17 Загальних засад вихідними даними, що застосовуються під час оцінки збитків, є:
правова, технічна та інша документація на майно, що зазнало руйнівного впливу, яка дає змогу його ідентифікації, зокрема документи, які складені відповідними комісіями під час огляду об'єкта збитків і ґрунтуються на судженнях (свідченнях) членів комісій;
звіт (акт) про обстеження пошкоджених та/або знищених об'єктів після завдання шкоди з рекомендаціями щодо подальшої експлуатації, складений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 р. № 257 "Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва" (Офіційний вісник України, 2017 р., № 33, ст. 1045);
інші документи, які містять характеристики об'єкта оцінки, визначені методиками оцінки шкоди та збитків, передбаченими пунктом 5 Порядку.
Для аналітичної оцінки можуть застосовуватися інші вихідні дані.
На виконання підпунктів 18 і 19 пункту 2 Порядку спільним наказом Міністерства економіки України та Фонду державного майна України № 3904/1223 від 18.10.2022, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.12.2022 за № 1522/38858, затверджена Методика визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності (далі - Методика).
Відповідно до п. 1 розділу І Методики ця Методика застосовується під час оцінки (визначення розміру) реальних збитків, завданих підприємствам, установам та організаціям, іншим суб'єктам господарювання всіх форм власності внаслідок втрати, руйнування або пошкодження їх майна у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації (далі - збройна агресія), оцінки (визначення розміру) упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності зазначеними суб'єктами господарювання, а також оцінки потреб у відновленні майна суб'єктів господарювання.
Механізми оцінки (визначення розміру) реальних збитків, упущеної вигоди та оцінки потреб у відновленні, що наведені в цій Методиці, розроблено на підставі національних та міжнародних стандартів оцінки, а також керівних принципів Світового банку щодо оцінки збитків та інших матеріалів, що розроблені організаціями, визнаними у світовому співтоваристві.
Ця Методика є обов'язковою для використання під час оцінки збитків, завданих постраждалим внаслідок збройної агресії, проведення судової експертизи (експертного дослідження), пов'язаної з оцінкою збитків, завданих постраждалим внаслідок збройної агресії, та її положення переважають над іншими положеннями нормативно-правових актів, методик, рекомендацій тощо, які регулюють питання визначення розміру збитків, завданих підприємствам, установам, організаціям, іншим суб'єктам господарювання всіх форм власності. У разі якщо певні питання, пов'язані з оцінкою збитків, не врегульовано цією Методикою, застосовуються інші нормативно-правові акти з питань оцінки майна, що визначені такими згідно із Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", та оціночні процедури, що передбачені міжнародними та національними стандартами оцінки, міжнародною оціночною практикою. Необхідність та доцільність застосування інших нормативно-правових актів з питань оцінки майна обґрунтовуються у звіті про оцінку збитків (висновку експерта).
Ця Методика передбачає механізми оцінки (визначення розміру) збитків, завданих підприємствам, установам, організаціям та іншим суб'єктам господарювання всіх форм власності внаслідок збройної агресії, оцінки (визначення розміру) упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності зазначеними суб'єктами господарювання, а також оцінки потреб у відновленні майна суб'єктів господарювання станом на дату оцінки, яка є датою не раніше ніж 23 лютого 2022 року. Оцінка (визначення розміру) збитків (упущеної вигоди) станом на дату оцінки, яка передує 23 лютого 2022 року, здійснюється шляхом проведення оцінки згідно з вимогами Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" або судової експертизи (експертного дослідження) згідно із Законом України "Про судову експертизу" з дотриманням методичного регулювання оцінки майна, яке здійснюється національними стандартами оцінки та міжнародними стандартами оцінки, європейськими стандартами оцінки, нормами міжнародної оціночної практики, що склалася, за наявності вихідних даних та інформаційних джерел, необхідних для проведення оцінки (визначення розміру) збитків.
Збитки в бухгалтерському обліку відображаються відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених Міністерством фінансів України, або Міжнародних стандартів фінансової звітності залежно від того, яку концептуальну основу використовує підприємство для звітування.
Відповідно до п. 2 розділу І Методики результат проведення оцінки збитків має вартісний вираз.
Відповідно до п. 4 розділу І Методики відповідно до цієї Методики об'єктом оцінки збитку є економічні втрати підприємств, установ та організацій, інших суб'єктів господарювання всіх форм власності, згідно з підпунктами 18 і 19 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2022 року № 326 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2022 року № 951).
Відповідно до п. 5 розділу І Методики оцінка шкоди та збитків, що проводиться відповідно до цієї Методики, здійснюється з такою метою:
визначення збитків, завданих внаслідок збройної агресії, у межах кримінальних проваджень відповідно до законодавства України;
визначення збитків, завданих внаслідок збройної агресії, для цілей подання постраждалими заяв на компенсацію;
визначення збитків, завданих внаслідок збройної агресії, для цілей подання позовів (у тому числі колективних) постраждалими до судових інстанцій, зокрема міжнародних, а також подання позову державою Україна до міжнародних судових інстанцій;
інші цілі, визначені законодавством.
Відповідно до п. 6 розділу І Методики така мета згідно з цією Методикою досягається шляхом визначення у вартісному виразі:
розміру реальних збитків;
упущеної вигоди;
потреб у витратах, необхідних для відновлення майна та майнових прав, що зазнали руйнівного впливу внаслідок збройної агресії.
Відповідно до абз. 1, 2 п. 7 розділу І Методики оцінка збитків, завданих постраждалим внаслідок збройної агресії, здійснюється шляхом проведення незалежної оцінки збитків або є результатом проведення судової експертизи (експертного дослідження).
Незалежна оцінка збитків забезпечується суб'єктами оціночної діяльності - суб'єктами господарювання, визнаними такими Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" (далі - суб'єкти оціночної діяльності), з дотриманням національних та міжнародних стандартів оцінки, з урахуванням особливостей, що визначені цією Методикою.
Судова експертиза (експертне дослідження), що пов'язана з оцінкою збитків, та діяльність судових експертів, що пов'язана з оцінкою майна, здійснюється на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про судову експертизу", з урахуванням особливостей методичного регулювання оцінки збитків, спричинених втратою, руйнуванням та пошкодженням майна державної, комунальної та приватної форм власності в ході збройної агресії, визначених цією Методикою. При цьому в дослідницькій частині висновку експерта відображаються всі процедури, пов'язані з оцінкою збитків, що визначені цією Методикою.
Відповідно до п. 8 розділу І Методики об'єкт та мета оцінки повинні бути зазначені у звіті про оцінку збитків або висновку експерта.
Відповідно до п. 5 розділу ІІ Методики дата оцінки є датою, на яку проводиться оцінка збитків. Дата оцінки встановлюється з урахуванням положень частини третьої статті 225 Господарського кодексу України та є будь-якою датою, що передує або збігається з датою подання позову до суду (датою звернення до відповідного органу про компенсацію), але не раніше ніж 23 лютого 2022 року.
Звіт про оцінку збитків є дійсним до дати відшкодування збитків (включно).
Дата оцінки встановлюється в завданні на проведення оцінки збитків (договорі на проведення оцінки збитків).
Відповідно до п. 6 розділу ІІ Методики під час проведення оцінки збитків (визначення розміру збитків у вартісному виразі) релевантними видами вартості можуть бути: ринкова вартість, вартість заміщення, вартість відтворення, валова вартість девелопменту.
Відповідно до п. 10 розділу ІІ Методики під час оцінки (визначення розміру) збитків відповідно до цієї Методики необхідним є отримання визначеного законодавством документа, який підтверджує, що втрата, руйнування або знищення майна відбулася внаслідок збройної агресії.
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Методики у цьому розділі встановлюються особливості оцінки реальних збитків (визначення розміру реальних збитків), завданих майну підприємств, установ та організацій, інших суб'єктів господарювання всіх форм власності внаслідок збройної агресії, а саме: нерухомого майна, рухомого майна (машини та обладнання), транспортних засобів (далі - ТЗ), товарно-матеріальних запасів та біологічних активів, єдиних майнових комплексів підприємств, установ та організацій, інших суб'єктів господарюванням усіх форм власності, культурних цінностей.
Відповідно до п.п. 3.1, 3.2 п. 3 розділу ІІІ Методики визначення розміру реальних збитків внаслідок втрати, пошкодження та знищення нерухомого майна здійснюється з такими особливостями:
Розмір реальних збитків внаслідок втрати, пошкодження чи знищення нерухомого майна обчислюють як різницю між значеннями вартості такого майна до та після заподіяння йому шкоди.
Значення вартості нерухомого майна до заподіяння йому шкоди приймається на рівні ринкової вартості та/або залишкової вартості заміщення аналогічного чи подібного за місцем розташування, призначенням, розмірами, конструктивним вирішенням земельних поліпшень та їх технічним станом майна до початку збройної агресії.
Відповідно до п. 6.1, п. 6.2, абз. 1, 2 п. 6.3 розділу ІІІ Методики визначення розміру реальних збитків внаслідок пошкодження, втрати та(або) знищення товарно-матеріальних запасів та біологічних активів передбачає визначення актуалізованих на дату оцінки витрат, необхідних для заміни такого майна.
Для цілей цієї Методики пошкоджені, знищені, втрачені товарно-матеріальні запаси та біологічні активи, щодо яких оцінюють реальні збитки, розглядають як майно, що внаслідок заподіяння шкоди втратило свої первинні функціональні та споживчі властивості продукції, надані їй у процесі проєктування та виробництва. Розмір реальних збитків внаслідок пошкодження вказаного майна приймається таким, що дорівнює розміру реальних збитків внаслідок знищення такого майна.
Розмір реальних збитків щодо такого майна оцінюють, виходячи з облікових даних фінансової звітності суб'єкта господарювання, установи, організації, облікових даних фінансової звітності власника або балансоутримувача такого майна, складеної станом на 31 грудня 2021 року, що відображає фактично понесені витрати на придбання майна. Оцінка проводиться за наявності одного з таких документів: копії протоколу огляду місця подій, що підтверджує факт пошкоджень, втрати або знищення майна, або акта/виписки з протоколу огляду місця подій, що підтверджує факт пошкоджень/знищення/втрату майна, або експертного висновку торгово-промислової палати щодо обстеження залишків готової продукції, напівфабрикатів або сировини по кількості і якості та втратах за підсумком пошкодження/знищення товарів, або інших доказах щодо наявності такого майна на дату заподіяння шкоди.
Крім фінансової звітності станом на 31 грудня 2021 року використовується повна фінансова звітність підприємства, складена, підписана та погоджена в установленому законодавством порядку станом на дату, що більш наближена до дати заподіяння шкоди майну підприємства (за наявності такої звітності).
Відповідно до п. 1, 2 розділу ІV Методики відповідно до цього розділу здійснюється визначення розміру упущеної вигоди стосовно майна, що призначалося для здійснення комерційної діяльності з метою отримання прибутку або доходу в іншій формі: сільсько-, рибо- та лісогосподарська нерухомість, інвестиційна нерухомість, нерухомість з комерційним потенціалом, ЄМК підприємств, установ та організацій усіх форм власності, корпоративні частки, об'єкти у матеріальній та нематеріальній формах, вартість яких визначається вартістю ЄМК, що створений на їх основі (об'єкти, асоційовані з бізнесом), тощо.
Визначення розміру упущеної вигоди для цілей цієї Методики виконують стосовно майна, власнику (балансоутримувачу, користувачу) якого заподіяні реальні збитки щодо вказаного майна, які й були причиною упущеної вигоди.
У разі коли існують підстави пов'язувати виникнення упущеної вигоди з наслідками збройної агресії, але з причин інших, ніж заподіяння реальних збитків щодо майна власника (балансоутримувача, користувача), оцінка (визначення розміру) упущеної вигоди здійснюється з дотриманням Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні", вимог міжнародних та національних стандартів оцінки, норм міжнародної оціночної практики, що склалася. У цих випадках звіт про оцінку (висновок експерта) повинен містити обґрунтування відхилення від положень цієї Методики.
Для цілей цієї Методики під упущеною вигодою розуміють розмір накопиченого протягом визначеного періоду часу прибутку, що його міг отримати власник (балансоутримувач, користувач) пошкодженого, втраченого та (або) знищеного майна за умови, що майно не було пошкоджене, знищене або втрачене внаслідок збройної агресії.
Відповідно до ч. 1-3 ГПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.
Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.
Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.
Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 101 ГПК України учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.
Порядок проведення експертизи та складення висновків експерта за результатами проведеної експертизи визначається відповідно до чинного законодавства України про проведення судових експертиз.
У висновку експерта зазначається, що висновок підготовлено для подання до суду та що експерт обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок.
Відповідно до ст. 104 ГПК України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 86 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.
Закон України "Про судову експертизу" визначає правові, організаційні і фінансові основи судово-експертної діяльності з метою забезпечення правосуддя України незалежною, кваліфікованою і об'єктивною експертизою, орієнтованою на максимальне використання досягнень науки і техніки.
Відповідно до ч. 1 ст. 7-1 Закону України "Про судову експертизу" підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.
Правові засади здійснення оцінки майна визначені Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" оцінка майна, майнових прав (далі - оцінка майна) - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону (далі - нормативно-правові акти з оцінки майна), і є результатом практичної діяльності суб'єкта оціночної діяльності.
У цьому Законі: майном, яке може оцінюватися, вважаються об'єкти в матеріальній формі, будівлі та споруди (включаючи їх невід'ємні частини), об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості, машини, обладнання, транспортні засоби тощо; паї, цінні папери; нематеріальні активи, у тому числі об'єкти права інтелектуальної власності; цілісні майнові комплекси всіх форм власності
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 7 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" оцінка майна проводиться у випадках, встановлених законодавством України, міжнародними угодами, на підставі договору, а також на вимогу однієї з сторін угоди та за згодою сторін.
Проведення оцінки майна є обов'язковим у випадках визначення збитків або розміру відшкодування у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ст. 99 Конституції України грошовою одиницею України є гривня.
Відповідно до ч. 2 ст. 198 ГК України грошові зобов'язання учасників господарських відносин повинні бути виражені і підлягають оплаті у гривнях. Грошові зобов'язання можуть бути виражені в іноземній валюті лише у випадках, якщо суб'єкти господарювання мають право проводити розрахунки між собою в іноземній валюті відповідно до законодавства. Виконання зобов'язань, виражених в іноземній валюті, здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 192 України законним платіжним засобом, обов'язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України - гривня. Іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 533 ЦК України грошове зобов'язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом. Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов'язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.
V. ВИСНОВКИ СУДУ.
Відповідно до Основного Закону Україна є суверенна і незалежна. Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Як було зазначено вище, Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 був введений воєнний стан в Україні з 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України. Правовий режим воєнного стану діє й на час розгляду даної справи.
В силу положень національного законодавства України та міжнародних договорів, як частини українського національного законодавства, дії відповідача за своєю суттю є актом збройної агресії по відношенню до України. Відтак, будь-які дії відповідача з метою реалізації такої агресії є протиправними.
Факт збройної агресії Російської Федерації проти України встановленню в судовому порядку не потребує (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 210/4458/15-ц, від 30.01.2020 у справі № 287/167/18-ц, ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16.08.2017 у справі №761/9437/15-ц, постанова Верховного Суду від 06 жовтня 2021 року у справі № 712/15597/18).
Відповідно до ч. 3 ст. 75 ГПК України обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.
Отже, протиправність діяння відповідача як складового елементу факту збройної агресії Російської Федерації проти України в розумінні ч. 3 ст. 75 ГПК України є загальновідомим фактом, який закріплено державою на законодавчому рівні, а також визнано на найвищому міжнародному рівні.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (№ 254573256 від 27.04.2021) за ТОВ "Сільськогосподарське виробниче підприємство "ТАБОРІВСЬКЕ." зареєстровано право оренди на земельні ділянки, перелік яких зазначено судом вище, які розташовані на території Партизанської сільської ради Вітовського району Миколаївської області та на території Першотравневої сільської ради Снігурівського району Миколаївської області.
Відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" від 28.02.2025 № 376 Снігурівська міська територіальна громада Баштанського району Миколаївської області з 19.03.2022 по 11.11.2022 була тимчасово окупованою РФ територією України, а з 11.11.2022 відноситься до території можливих бойових дій. Крім того, с. Партизанське Первомайської селищної територіальної громади, Миколаївського району Миколаївської області з 04.03.2022 по 30.03.2022 було тимчасово окупованою РФ територією України, а з 31.03.2022 до 11.11.2022 відносилось до території активних бойових дій.
Як зазначено судом вище, видами економічної діяльності позивача ТОВ "Сільськогосподарське виробниче підприємство "ТАБОРІВСЬКЕ." є, зокрема, але не виключно, вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); оптова торгівля зерном.
Як встановлено судом вище, до початку повномасштабної збройної агресії РФ проти України та до цього часу у позивача ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." перебували на праві оренди земельні ділянки загальною площею 3 224,5074 га, що підтверджується інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та відомостями про наявність земельних ділянок від 18.02.2021 (додаток № 1 до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи (за 2021 рік)). Протягом ІV кварталу 2021, відповідно до плану структури посівів на 2022, позивачем проведено агротехнічні процеси, спрямовані на посів озимих культур (пшениця, ячмінь, ріпак), а саме: посів вузькорядних культур з мінеральними добривами. Так, позивачем витрачено 8 611 382, 29 грн. (реальні збитки) на вирощування озимих культур урожаю 2022 та обробіток землі для посіву соняшнику у 2022, а саме: 1) 4 739 750, 99 грн. - витрачено коштів для посіву озимого ячменю на площі 1175,36 га; 2) 883 888, 77 грн. - витрачено коштів для посіву озимої пшениці на площі 409,670 га; 3) 2 987 742, 53 грн. - витрачено коштів для посіву озимого ріпаку на площі 1175,36 га.
Станом на березень 2022 території Партизанської сільської ради Вітовського району Миколаївської області та Першотравневої сільської ради Снігурівського району Миколаївської області були тимчасово окупованими РФ територіями України, відносились до території активних бойових дій. Вказана обставина перешкоджала доступу позивача до об'єктів нерухомого майна, а саме земельних ділянок, розташованих на зазначених територіях, та унеможливила проведення господарських операцій з обробітку, вирощування та збору сільськогосподарських культур, що в подальшому призвело до втрати врожаю сільськогосподарських культур на земельних ділянках загальною площею 2343,49 га та мало наслідком завдання позивачу збитків.
Як встановлено судом вище, 16.04.2022 невстановлені військовослужбовці Збройних сил РФ, перебуваючи на території Баштанського району Миколаївської області заволоділи рухомим та нерухомим майном підприємств, фермерських господарств. Крім того, внаслідок окупації військовослужбовцями РФ Снігурівського району Миколаївської області не можливий доступ до земельних ділянок для проведення господарських операцій з обробітку ТОВ "Сільськогосподарське виробниче підприємство "Таборівське" Снігурівська міська територіальна громада та Первомайська селищна територіальна громада. Зазначені обставини підтверджуються Витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 17.04.2022 про реєстрацію кримінального провадження № 22022150000000216 за ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України, а також актом № 120-0277 від 20.07.2022, складеним РТПП Миколаївської області, про підтвердження розташування земельних ділянок з очікуваним врожаєм сільськогосподарських культур, які знаходяться в районі проведення воєнних (бойових) дій, артилерійських або ракетних обстрілів, у тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) внаслідок збройної агресії Російської Федерації.
З метою визначення розміру збитків на замовлення ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." судовим експертом Карнаух Мариною Миколаївною РТПП Миколаївської області (свідоцтво № 2032 від 24.06.2020, видане на підставі рішення Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України) проведено експерте дослідження, за результатами якого 20.01.2023 судовим експертом складено висновок експерта № 137-032 товарознавчого дослідження по заявці ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." для цілей подання заяв про компенсацію, а також подання позовів до судових інстанцій, зокрема міжнародних. Після проведення комплексу товарознавчих досліджень, судовим експертом зроблено висновок про те, що розмір збитків, завданих ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ.", внаслідок проведення воєнних (бойових) дій, артилерійських або ракетних обстрілів, у тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) через збройну агресію Російської Федерації, а саме втрати урожаю (пшениця, ячмінь, ріпак) на земельних ділянках з кадастровими номерами згідно відомості про наявність земельних ділянок і реєстрацію договорів оренди землі по ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." станом на 01.01.2022, загальною площею 2343,49 га, які розташовані на території Баштанського району та Миколаївського району, Миколаївської області, станом на 30.11.2022, складає 67 688 306, 90 грн. з урахуванням ПДВ.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги ту обставину, що втрати урожаю (пшениця, ячмінь, ріпак), який знаходився на земельних ділянках, оброблених та засіяних позивачем, є протиправна поведінка Російської Федерації, яка полягає у воєнній агресії проти України, вимога позивача про стягнення з відповідача завданих збитків (упущеної вигоди) у розмірі 67 688 306, 90 грн. визнається судом обґрунтованою. Керуючись ст. 74, 76, 77, 78 ГПК України, ст. 22, 189 ЦК України, ст. 225 ГК України, суд дійшов висновку про доведеність належними та допустимими доказами у справі складу правопорушення (вини та протиправної поведінки відповідача, яка полягає у збройній агресії проти України, наслідків у виді понесених позивачем витрат на посів озимої пшениці, озимого ріпаку та озимого ячменю, що є реальними збитками, а також втрати врожаю (упущена вигода), належних позивачу на праві власності, а також причинно-наслідкового зв'язку між протиправними діями та наслідками). Враховуючи, що одним із видів економічної діяльності позивача є вирощування сільськогосподарських культур та оптова реалізація зерна, суд дійшов висновку, що втрата врожаю фактично є втратою прибутку позивача, втрата потенційного доходу, що міг би бути отриманий позивачем за звичайних обставин та за умови відсутності порушення його прав, тобто за умови відсутності збройної агресії РФ проти України, можливості доступу до орендованих позивачем земельних ділянок та безпечності умов для вирощування сільськогосподарських культур тощо.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність належними та допустимими доказами у справі позовних вимог.
Позов підлягає задоволенню.
VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
6.1. Щодо витрат по сплаті судового збору.
Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах за позовами до держави-агресора Російської Федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Відповідно до пп. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлюється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Приписами ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" у 2024 році встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року - 3 028, 0 гривні.
Враховуючи, що ціна позову у даній справі становить 67 688 306, 90 грн., розмір судового збору складає 1 015 324, 60 грн. (67 688 306, 90 грн. х 1,5%).
При цьому, позовну заяву подано позивачем в електронній формі через підсистему "Електронний суд".
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0, 8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Отже, судовий збір в спірному випадку становить 812 259, 68 грн.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід Державного бюджету України.
За таких обставин, з Російської Федерації в дохід Державного бюджету України підлягає стягненню судовий збір у сумі 812 259, 68 грн.
6.2 Щодо витрат на проведення судової експертизи.
В прохальній частині позовної заяви позивач просить суд стягнути з відповідача 3 600, 00 грн. оплати за акт підтвердження та 24 000, 00 грн. витрат, пов'язаних із проведенням експертизи.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 123 ГПК України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати, пов'язані із проведенням експертизи.
Відповідно до ч. 4-7 ст. 127 ГПК України розмір витрат на підготовку експертного висновку на замовлення сторони, проведення експертизи, залучення спеціаліста, оплати робіт перекладача встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів.
Розмір витрат на оплату робіт залученого стороною експерта, спеціаліста, перекладача має бути співмірним із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт.
У разі недотримання вимог щодо співмірності витрат суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на оплату послуг експерта, спеціаліста, перекладача, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат, які підлягають розподілу між сторонами.
Судом при вирішенні питання про розподіл витрат, пов'язаних з проведенням експертизи, враховано висновки щодо застосування норми права, викладені у п. 174-180 постанов Великої Палати Верховного Суду від 22.11.2023 у справі № 712/4126/22, які полягають у наступному.
Витрати, пов'язані із залученням експертів та проведенням експертизи, належать до судових витрат (стаття 132, КАС України, стаття 123 ГПК України, стаття 133 ЦПК України).
Висновок експерта може бути підготовлений як підставі ухвали суду про призначення експертизи, так і на замовлення учасника справи.
У випадку подання учасником справи до суду висновку експерта, складеного на його замовлення, у такому висновку має бути зазначено, що його підготовлено для подання до суду та що експерт обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок. Зокрема, інша сторона може подати до суду заяву про наявність підстав для відводу експерта, який підготував висновок на замовлення іншої особи, і у разі, якщо суд визнає наявність таких підстав, такий висновок не приймається судом до розгляду (стаття 101 КАС України, стаття 98 ГПК України, стаття 102 ЦПК України).
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд враховує не те, коли замовлено експертизу та отримано висновок експерта - до чи після звернення позивача до суду з позовом, а те, чи пов'язані безпосередньо ці витрати з розглядом справи.
Отже, відшкодування витрат за проведення експертизи не обмежується випадком її призначення та проведення після відкриття провадження у справі.
Відтак сторона, на користь якої ухвалено рішення, має право на відшкодування витрат за експертизу, проведену до подання позову, якщо такі витрати пов'язані з розглядом справи, зокрема якщо судом враховано відповідний висновок експерта як доказ.
Відмова у відшкодуванні судових витрат за проведення експертизи стороні, на користь якої ухвалене судове рішення (особливо, якщо суд врахував відповідний висновок експерта як доказ), не узгоджується із засадами розумності, добросовісності, справедливості та правової визначеності, а також не забезпечує конструкцію передбачуваності застосування процесуальних норм, отже, не є такою, що відповідає принципу верховенства права.
Як зазначено судом вище, з метою визначення розміру збитків на замовлення позивача судовим експертом РТПП Миколаївської області Карнаух М. М. підготовлено висновок експерта від 20.01.2023 № 137-032 товарознавчого дослідження по заявці ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." для цілей подання заяв про компенсацію, а також подання позовів до судових інстанцій, зокрема міжнародних, в якому, зокрема, але не виключно, на підставі підготовленого експертом відділу експертиз РТПП Миколаївської області Хоменко С. М. акту № 120-0277 від 20.07.2022 про підтвердження розташування земельних ділянок з очікуваним врожаєм сільськогосподарських культур, зроблено висновок про розмір збитків, завданих ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ.", внаслідок проведення воєнних (бойових) дій, артилерійських або ракетних обстрілів, у тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) через збройну агресію Російської Федерації. У висновку експерта зазначено, що експерт відповідно до ст. 384 КК України обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок.
Понесені позивачем витрати в загальній сумі 27 600, 00 грн., які складаються з 3 600, 00 грн. - оплати за акт підтвердження та 24 000, 00 грн. - витрат, пов'язаних із проведенням експертизи, підтверджуються договорами про надання послуг № 40 від 22.07.2022 та № 105 від 30.11.2022, укладеними між ТОВ "СГВП "ТАБОРІВСЬКЕ." (замовник) та Регіональною торгово-промисловою палатою Миколаївської області (виконавець); актами приймання-передачі наданих послуг № 120-0228 від 23.08.2023 на суму 3 600, 00 грн. та № 120-0246 від 22.11.2023 на суму 24 000, 00 грн.; платіжними інструкціями в національній валюті № 5 від 23.08.2023 на суму 3 600, 00 грн. та № 1261051239989 від 22.11.2023 на суму 24 000, 00 грн.
Враховуючи задоволення позовних вимог, враховуючи, що вказані витрати, пов'язані з розглядом справи, суд дійшов висновку про відшкодування позивачу з відповідача витрат, понесених позивачем на оплату дослідження та судової експертизи.
Керуючись ст. 129, 233, 236-238, 240, 241, 254-259 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з відповідача держави Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації, вул. Житня, буд. 14, будівля 1, м. Москва, 119991 на користь позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільськогосподарське виробниче підприємство "ТАБОРІВСЬКЕ.", вул. Виноградна, буд. 22, м. Снігурівка, Баштанський район, Миколаївська область, 57300 (код ЄДРПОУ 41495321) (р/р НОМЕР_12 в АТ "ОТП БАНК" МФО 300528; р/р НОМЕР_13 в ПАТ "Банк Восток"; р/р НОМЕР_14 ПуАТ "КБ "АКОРДБАНК" МФО 380634):
- 67 688 306, 90 грн. (шістдесят сім мільйонів шістсот вісімдесят вісім тисяч триста шість грн. 90 коп.) - збитків з урахуванням ПДВ;
- 3 600, 00 грн. (три тисячі шістсот грн. 00 коп.) - оплати за акт підтвердження;
- 24 000, 00 грн. (двадцять чотири тисячі грн. 00 коп.) - витрат на проведення експертизи.
3. Стягнути з держави Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації, вул. Житня, буд. 14, будівля 1, м. Москва, 1199 в дохід Державного бюджету України 812 259, 68 грн. (вісімсот дванадцять тисяч двісті п'ятдесят дев'ять грн. 68 коп.) - судового збору.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.
Повне рішення складено 21.11.2025
Суддя Е.М. Олейняш