61022, м. Харків, пр. Науки, 5
іменем України
24.11.2025 Справа №905/946/25
Господарський суд Донецької області у складі судді Чернової О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365», м.Київ
до відповідача: Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», м.Краматорськ Донецької області
про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
без повідомлення (виклику) сторін,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365», м.Київ звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», м.Краматорськ Донецької області, у якому просить:
- визнати дії Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» щодо визначення обсягу 29948кВт*год за квітень 2022 року неправомірними;
- зобов'язати Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» внести зміни до даних комерційного обліку Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» шляхом проведення коригування фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) Державного підприємства «Маріупольський морський торговельний порт» за квітень 2022 року з 29948кВт*год до 0 "нуль" кВт*год.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неправомірне визначення відповідачем як ОСР обсягу електричної енергії, спожитого Державним підприємством «Маріупольський морський торговельний порт» у квітні 2022 року, без застосування спеціального механізму, передбаченого наказом Міністерства енергетики України «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану» №148 від 13.04.2022.
На підтвердження вказаних обставин позивачем надані такі документи: договір про постачання електричної енергії споживачу №20-17/21/36 від 18.02.2021 з додатками та додатковими угодами, лист Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» №550 від 09.05.2023, лист НКРЕКП №3087/14.1.1/7-25 від 18.03.2025, листи Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» №67/6360-вих від 10.05.2023 та №67/16448-вих від 22.11.2024, постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.03.2024 у справі №910/10647/23.
Нормативно свої позовні вимоги позивач обґрунтовує посиланням на п. 8.6.11 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, п. 9 Положення.
З дотриманням приписів ст.6 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для розгляду справи №905/946/25 визначено суддю Чернову О.В.
Ухвалою господарського суду від 15.09.2025 позовну заяву залишено без руху, встановлено строк та спосіб усунення недоліків позовної заяви.
16.09.2025 та 24.09.2025 від Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365», м.Київ надійшли заяви про усунення недоліків, в додатках яких долучено докази сплати судового збору, договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії від 11.12.2018, листи Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» №67/6360-вих від 10.05.2023 з додатком та №67/16448-вих від 22.11.2024 з протоколами створення та перевірки кваліфікованого електронного підпису.
Ухвалою господарського суду від 24.09.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/946/25. Справу №905/946/25 постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
09.10.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого заперечує проти задоволення позовних вимог. Відповідач зазначає, що нормативно-правові акти розповсюджуються на правовідносини, що виникли після набуття таким актом чинності, а оскільки Наказ №148, яким встановлено спеціальний механізм, набув чинності 06.05.2022, то він не розповсюджується на нарахування обсягів електричної енергії в квітні 2022 року. Також, як вказує відповідач, Наказ №309, в якому зазначено статус території бойових дій та можливих бойових дій, набув чинності 27.12.2022, тобто після моменту, коли виникли спірні правовідносини. Таким чином, відповідач вважає, що на момент спірних правовідносин не було встановлено статус території бойових дій та можливих бойових дій, а він самостійно не мав компетенції для визначення такого, а тому і використовувати спеціальний механізм, визначений Наказом №148. Щодо листа НКРЕКП від 18.03.2025, на який посилається позивач, відповідач зазначає, що в даному листі не надано оцінки діям ні відповідача ні позивача, а лише зазначено факти щодо скарги позивача. Окрім цього, відповідач наголошує, що в справі №910/10647/23, на постанову суду апеляційної інстанції по якій посилається позивач, відповідач не був учасником справи та не міг надавати жодних заперечень, а позивачем не зроблено достатньо дій, щоб довести правильність розрахунків, зокрема не залучено відповідача в якості третьої особи, а тому відповідальність за не доведення цього факту покладається на позивача. Поряд з цим, відповідач не погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, вважаючи, що суд неправильно розтлумачив висновок Верховного суду, зазначеного в постанові від 20.04.2025 у справі №905/644/22.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
З'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази на їх підтвердження в порядку статті 210 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
11.12.2018 між Акціонерним товариством «ДТЕК Донецькі електромережі (Оператор системи) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» (постачальник) шляхом приєднання укладено договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії (договір), відповідно до п.2.1 якого оператор системи надає послуги з розподілу/передачі електронної енергії за сукупністю споживачів, які входять до групи постачальника згідно з реєстром за ЕІС-кодами споживачів та їх точками вимірювання. Реєстр ведеться оператором системи розподілу в електронному вигляді. Оператор системи розподілу забезпечує надання послуг з розподілу в обсязі, необхідному та достатньому для виконання постачальником функцій відповідного суб'єкта роздрібного ринку електричної енергії, та надання інших послуг, зокрема з відключення та підключення споживачів.
Відповідно до п. 4.1 договору оператор системи розподілу зобов'язується надавати постачальнику необхідну інформацію для виконання останнім зобов'язань за договором постачання.
Згідно з п.9.1 договору він набирає чинності з дня приєднання постачальника до умов, якщо інший строк не зазначено в заяві-приєднання. Договір діє протягом 1 року та вважається продовженим на кожен наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
18.02.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» (постачальник) та Державним підприємством «Маріупольский морський торговельний порт» (споживач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №20-17/21/36 (договір), відповідно до п.2.1 якого постачальник постачає споживачу електричну енергію за кодом CPV ДК 021:2015 09310000-5 Електрична енергія для забезпечення виробничих та побутових потреб споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Відповідно до п.5.1 договору споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраним споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком №4 до цього договору.
Цей договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав споживач, та набирає чинності з моменту погодження (акцептування) споживачем заяв-приєднання, які є додатками №1-№3 до цього договору (п.13.1 договору).
В якості додатку №4 до договору про постачання електричної енергії споживачу №20-17/21/36 від 18.02.2021 сторони уклали комерційну пропозицію №1.
Листом №550 від 09.05.2023 Позивач звернувся до Відповідача з проханням надати обсяги споживання електричної енергії споживачем ДП «Маріупольский морський торговельний порт».
Відповідач листом №67/6360-вих від 10.05.2023 повідомив, що по точках комерційного обліку споживача фактичний (звітний) обсяг розподіленої електричної електричної енергії за квітень 2022 року становить 29948 кВТ*год.
Надалі, Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства «Маріупольский морський торговельний порт» про стягнення заборгованості в розмірі 105841,26грн за квітень 2022 року.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 27.11.2023 у справі №910/10647/23 позов задоволено та стягнуто з Державного підприємства «Маріупольский морський торговельний порт» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» 105841,26 грн основної заборгованості та 2147,20 грн судового збору.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 28.03.2024 у справі №910/10647/23 апеляційну скаргу Державного підприємства «Маріупольский морський торговельний порт» задоволено. Рішення Господарського суду міста Києва від 27.11.2023 у справі №910/10647/23 скасовано та ухвалено нове рішення, яким у задоволенні позову відмовлено.
Відмову у задоволенні позову обґрунтовано тим, що розрахунок обсягів споживання електричної енергії Державного підприємства «Маріупольский морський торговельний порт» у квітні 2022 року зроблено неправильно, оскільки не застосовано спеціальний механізм, передбачений наказом Міністерства енергетики України «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану» №148 від 13.04.2022.
22.11.2024 Відповідач у відповідь на лист Позивача №1856 від 04.09.2024 повідомив, що обсяги спожитої (розподіленої) електричної енергії за споживачем визначено за розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання, що відповідає положенням пункту 8.6.9 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311, та договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 30.10.2020 за особовим рахунком №99, укладеного з ДП «Маріупольский морський торговельний порт».
18.03.2025 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) листом №3087/14.1.1/7-25 від 18.03.2025 повідомила Позивача, що НКРЕКП не має повноважень щодо підтвердження обсягів поставленої електричної енергії на окуповану територію за об'єктами, які належать споживачу; зазначено, що обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях визначалися згідно з пунктом 9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 №148 (далі - Положення), яке діяло з 06.05.2022 до 06.12.2023. Поряд з цим, зазначено, що роз'яснення щодо застосування норм Положення належить до компетенції його розробника - Міністерства енергетики України.
Отже, виходячи з вищенаведеного, позивач вважає, що неправомірні дії відповідача стали підставою для виставлення рахунків Державному підприємству «Маріупольский морський торговельний порт», виникнення судового спору та відмові у задоволенні позову Постановою Північного апеляційного господарського суду від 28.03.2024 у справі №910/10647/23, у зв'язку з чим, позивач звернувся до Господарського суду Донецької області з вимогами визнати дії Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі'щодо визначення обсягу 29948кВт*год за квітень 2022 року неправомірними та зобов'язати Акціонерне товариство «ДТЕК Донецькі електромережі» внести зміни до даних комерційного обліку Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» шляхом проведення коригування фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) Державного підприємства «Маріупольський морський торговельний порт» за квітень 2022 року з 29948кВт*год до 0 "нуль" кВт*год.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Предметом розгляду у цій справі є встановлення неправомірності дій Відповідача, які полягають у неналежному визначенні обсягів споживання електричної енергії, а саме, без застосування приписів Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану» від 13.04.2022 №148.
Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до положень статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом частини другої статті 11 Цивільного кодексу України однією з підстав виникнення цивільних прав і обов'язків, є договори.
Відповідно до п. 3.1.4 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018 (далі - ПРРЕЕ), електропостачальник перед початком постачання електричної енергії споживачам, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності оператора системи, повинен укласти договір електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з оператором системи, на підставі якого отримати доступ до мереж оператора системи з метою реалізації своїх прав та виконання обов'язків та функцій як електропостачальника по відношенню до споживачів, електроустановки яких приєднані на відповідній території до мереж оператора системи, узгодивши умови щодо необхідного інформаційного обміну, взаємних прав, обов'язків та відповідальності сторін, а також порядок виставлення рахунків за послуги з розподілу/передачі електричної енергії.
Як встановлено судом, між сторонами укладено договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії від 11.12.2018.
Отже, в межах спірних правовідносин позивач виступає як постачальник електричної енергії, а відповідач - оператор системи розподілу (ОСР).
Відповідно до пункту 38 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини 2 статті 53 Закону України «Про ринок електричної енергії» адміністратор комерційного обліку на ринку електричної енергії відповідно до правил ринку, кодексу комерційного обліку та інших нормативно-правових актів: надає дані комерційного обліку електричної енергії адміністратору розрахунків та іншим учасникам ринку; створює та управляє базами даних комерційного обліку електричної енергії, а також централізованими реєстрами постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та автоматизованих систем, що забезпечують комерційний облік електричної енергії.
Підпунктами 4.3, 4.12 п.4 ПРРЕЕ передбачено, що дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг. Розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.
Згідно з пунктом 9.14.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №311 (далі - ККОЕЕ), АКО має передавати АР та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.
Отже, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» є оператором системи розподілу та адміністратором комерційного обліку, на якого покладено обов'язок щодо розрахунку обсягів електричної енергії.
Пунктом 4.12 ПРРЕЕ визначено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 20 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.
Згідно з пунктом 4.13 ПРРЕЕ для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.
Відповідно до п.п. 8.6.7-8.6.9 ККОЕЕ зчитування показів (збір даних) з лічильників у непобутових та колективних побутових споживачів у разі відсутності можливості їх автоматизованого дистанційного зчитування провадиться споживачем щомісяця на перше число місяця, наступного за розрахунковим. При обладнанні вузлів обліку засобами дистанційної передачі даних інформація про покази лічильників за розрахунковий місяць формується відповідним ППКО через канали дистанційного зв'язку.
Непобутові та колективні побутові споживачі зобов'язані протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати оператору системи звіт про покази лічильників за розрахунковий місяць. Наведені у звіті останні фактичні покази лічильників вважаються показами на початок першої доби календарного місяця.
У разі ненадання споживачем (крім індивідуальних побутових споживачів) звіту про покази лічильників за розрахунковий місяць протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційного зчитування та передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду ЗКО протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання.
Як вбачається з матеріалів справи, розрахунок обсягів спожитої електричної енергії за споживачем ДП «Маріупольский морський торговельний порт» у квітні 2022 року Відповідач здійснив за розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання відповідно до пункту 8.6.9 ККОЕЕ.
Водночас, Позивач наполягає на тому, що розрахунок обсягів споживання електричної енергії повинно бути розраховано відповідно до вимог Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 №148.
Так, наказом Міністерства енергетики України «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану» від 13.04.2022 №148 (далі - Наказ №148) затверджено Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану (далі - Положення).
Згідно з п. 4 наказу №148, останній набирає чинності з дня його офіційного опублікування та діє протягом періоду дії воєнного стану в Україні та тридцяти днів після припинення або скасування такого стану.
Наказ №148 набрав чинності 06.05.2022 і діяв до 05.12.2023.
Відповідно до п. 9 Положення №148 Обсяги споживання електричної енергії визначаються з урахуванням таких особливостей:
1) обсяги споживання електричної енергії на об'єктах споживачів визначаються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року № 311 (у редакції постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 20 березня 2020 року № 716) (далі - Кодекс комерційного обліку електричної енергії), крім об'єктів споживачів, розташованих на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях;
2) обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях визначаються:
з урахуванням фактичних показів лічильника(ів) у разі отримання таких показів за допомогою засобів дистанційної передачі даних (АСКОЕ) або переданих споживачем чи персоналом оператора системи, або постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або постачальником електричної енергії (для населення);
приймаються рівними нулю за період(и) відсутності електропостачання тривалістю більше ніж 24 години в розрахунковому періоді для споживачів, об'єкти яких заживлені від певного вузла/району/області електричних мереж оператора системи, з яких був відсутній відпуск електричної енергії споживачам;
приймаються рівними нулю - з дня пошкодження/руйнування електроустановки споживача до непридатного для споживання стану відповідно до підтвердженої оператором системи або Держенергонаглядом заяви споживача;
у порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії, для кожної категорії споживачів (побутові, малі непобутові, інші непобутові) за їх середньодобовим споживанням в аналогічному періоді попереднього року із застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання електричної енергії, розрахованого для відповідного періоду та території ліцензованої діяльності оператора системи, що здійснюють розподіл електричної енергії відповідному споживачу.
Коефіцієнт приросту/зниження споживання електричної енергії розраховується у відносних одиницях з точністю до чотирьох цифр після коми, як співвідношення величин обсягу відпуску електричної енергії споживачам у розрахунковому місяці за наявними у оператора системи фактичними даними станом на перше число календарного місяця, наступного за розрахунковим, до величини обсягу відпуску електричної енергії споживачам в аналогічному розрахунковому місяці попереднього року у відповідному вузлі/районі/області електричних мереж оператора системи;
3) оператор системи з урахуванням підстав, зазначених в абзацах третьому та четвертому підпункту 2 цього пункту, має перерахувати обсяги електричної енергії на підставі заяви споживача із дати підтвердженого виникнення підстав.
Після отримання оператором системи або постачальником послуг комерційного обліку електричної енергії документально підтверджених фактичних показів лічильника(ів), у тому числі після припинення чи скасування воєнного стану, щомісячні обсяги спожитої електричної енергії споживачем визначаються за середньодобовим обсягом споживання, який розраховується на основі зафіксованих двох останніх послідовно зчитаних показів лічильника(ів) та кількості днів між цими зчитуваннями (без урахування днів, коли відбувались перерви в електропостачанні споживача).
Одночасно, у спірний період (квітень 2022 року) та з урахуванням умов щодо розрахунку обсягів на перше число місяця, наступного за розрахунковим, положення Наказу №148 не набрали чинності.
Згідно із ч. 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішеннях Конституційного Суду України від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, від 13.03.2012 № 6-рп/2012, викладено наступну правову позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів: закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Отже, обов'язок визначення обсягів спожитої електричної енергії за квітень 2022 року виник та мав бути виконаний Відповідачем до набрання чинності наказом №148. Відповідно, Відповідач обґрунтовано застосував порядок розрахунку, передбачений пунктом 8.6.9 ККОЕЕ, який діяв на момент виникнення відповідного обов'язку.
При цьому, Положення не містить спеціальних норм, які прямо поширюють дію на попередній період.
Позиція Позивача, що строк розрахунків (оплата за актами) настав після набрання Наказом №148 чинності, тому такий наказ повинен бути застосований Відповідачем, на переконання суду, є помилковою, оскільки, строк виникнення обов'язку у Відповідача визначити обсяги споживання електроенергії (за ККОЕЕ) та строк розрахунків за договорами постачання є різними правовідносинами.
Зокрема, перший обов'язок виникає на момент закінчення розрахункового періоду, другий - на момент настання строку оплати за договором та не стосується правовідносин визначення обсягу споживання адміністратором комерційного обліку.
Водночас, пп. 3 п. 9 Положення визначає, що оператор системи з урахуванням підстав, зазначених в абзацах третьому та четвертому підпункту 2 цього пункту, має перерахувати обсяги електричної енергії на підставі заяви споживача із дати підтвердженого виникнення підстав.
Тобто, відповідно до наведених приписів Положення, у оператора системи не виникає автоматичного обов'язку здійснити перерахування обсягів електричної енергії, а здійснюється за заявою споживача.
Одночасно, споживачем у спірних правовідносинах є Державне підприємство «Маріупольський морський торговельний порт» та сторонами не заперечується, що постачання електричної енергії у спірний період мало місце на тимчасово окуповану територію.
Відповідно до статті 13-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» 1207-VII від 15.04.2014 (в редакції, чинній станом на квітень 2022 року) на період тимчасової окупації переміщення товарів (робіт, послуг) з тимчасово окупованої території на іншу територію України та/або з іншої території України на тимчасово окуповану територію усіма видами транспорту, в тому числі автомобільним, залізничним, повітряним та трубопровідним транспортом, а також лініями електропередач та гідротехнічними спорудами, заборонено.
У межах справи №916/1650/23 Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 23.10.2025 надано висновок щодо застосування у подібних правовідносинах підпунктів 1, 2 пункту 9 Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 № 148 в подібних правовідносинах.
Так, Верховним Судом зазначено, що відповідно до Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про ринок електричної енергії», Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», від 14.03.2022 №133 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», з метою забезпечення безпеки постачання електричної енергії споживачам Міністерством енергетики України видано наказ від 13.04.2022 №148 «Про врегулювання питань щодо постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану», яким затверджено Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану. Вказаний наказ набув чинності з дня його опублікування 06.05.2022 і діяв і до 05.12.2023.
Водночас, з огляду на ієрархію нормативно-правових актів, враховуючи приписи статті 13-1 Закону №1207-VII про заборону передачі електроенергії на тимчасово окуповану територію (і така заборона має абсолютний характер), Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану не регулювало (і не могло регулювати) питання електропостачання на тимчасово окупованій території.
При цьому, суд зауважує, що відповідно до п.п. 5-6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Отже, доводи Позивача про неправомірність дій Відповідача в частині розрахунків обсягів електричної енергії без застосування Положення є необґрунтованими, відтак, позовні вимоги в частині визнання дій Відповідача щодо визначення обсягу 29948кВт*год за квітень 2022 року неправомірними не підлягають задоволенню.
Щодо посилань Позивача на висновки, викладені у постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 20.02.2024 у справі №905/644/22, то колегією суддів зроблено висновок, що чинне в спірний період законодавство в сфері електроенергетики стосовно будь-яких споживачів електричної енергії, чиї заживлені об'єкти розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях, дозволяло визначення обсягів споживання електричної енергії на об'єктах таких споживачів за їх середньодобовим споживанням в аналогічному періоді попереднього року із застосуванням коефіцієнта приросту/зниження споживання.
Отже, у постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 20.02.2024 у справі №905/644/22 висновок стосувався взаємодії загальних та спеціальних норм в частині того, чи до всіх споживачів застосовується коефіцієнт приросту/зниження споживання.
Водночас, у цій справі Позивач вказує на необхідність застосування показника 0, а не коефіцієнту приросту/зниження, тому вказаний вище правовий висновок Верховного Суду не є релевантним до спірних правовідносин.
Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання Відповідача внести зміни до даних комерційного обліку Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365» шляхом проведення коригування фактичного (звітного) корисного відпуску електричної енергії за точками комерційного обліку (площадками вимірювання) Державного підприємства «Маріупольський морський торговельний порт» за квітень 2022 року, то суд зазначає таке.
Дана вимога є похідною позовною вимогою від задоволення позовної вимоги щодо визнання неправомірними дій Відповідача в частині визначення обсягів електроенергії без врахування Положення.
Однак, як встановлено вище, механізм визначення нульового обсягу, передбачений цим Положенням, не застосовується ні до правовідносин, що виникли у квітні 2022 року (оскільки Наказ №148 набрав чинності пізніше і не має зворотної дії), ні до споживача, який знаходився на тимчасово окупованій території, щодо якої Положення взагалі не поширює своєї дії.
Відтак, правові підстави для покладення на Відповідача обов'язку здійснити коригування даних комерційного обліку у заявлений Позивачем спосіб відсутні.
Відповідно до пунктів 3) та 4) частини 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України основними засадами (принципами) господарського судочинства є, зокрема, змагальність сторін і диспозитивність.
За змістом частини 2 статті 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частини 1 статті 14 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Проаналізувавши встановлені у справі обставини, оцінивши досліджені докази в їх сукупності та взаємозв'язку за своїм внутрішнім переконанням, враховуючи наведені положення законодавства, з урахуванням того, що в межах заявлених позовних вимог правові підстави для визнання дій відповідача неправомірними та зобов'язання внести зміни до даних комерційного обліку судом не встановлені, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 86, 123, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі 365», м.Київ до відповідача Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі», м.Краматорськ Донецької області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено у Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення в порядку, передбаченому розділом ІV Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.В. Чернова
Рішення складено та підписано 24.11.2025.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.