Рішення від 17.02.2022 по справі 905/819/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

17.02.2022 Справа №905/819/17

за позовом: Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» (03150, м.Київ, вул.Предславинська, 34А, код ЄДРПОУ 23343582)

до відповідача: Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (84302, Донецька обл., м.Краматорськ, вул.Комерційна, 8, код ЄДРПОУ 00169845)

за участю третьої особи 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго» (85612, Донецька область, Покровський район, м.Курахове, вул.Енергетиків, 34, код ЄДРПОУ 31831942)

за участю третьої особи 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Вітряний парк Новоазовський» (04070, м.Київ, вул.Паркова Дорога, 16-А, нежитл. приміщення №28, код ЄДРПОУ 36717412)

за участю третьої особи 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Виробничо-енергетичного об'єднання «Вітроенергопром» (04070, м.Київ, вул.Паркова Дорога, 16-А, нежитл. приміщення №28, код ЄДРПОУ 24647172)

за участю третьої особи 4, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Екодонресурс» (84180, Донецька область, Краматорський район, м.Миколаївка, вул.Промислова, 24, код ЄДРПОУ 37967423)

про стягнення 365164847,39 грн

Головуючий суддя: Паляниця Ю.О.

Суддя: Говорун О.В.

Суддя: Фурсова С.М.

Секретар судового засідання: Шуть А.В.

У засіданні брали участь:

від позивача (в режимі відеоконференції): Житченко О.В. - адв.

від відповідача: Дем'яненко О.І. - адв.

від третіх осіб: не з'явились

Згідно із ст.77 ГПК України (в редакції, яка діяла до 15.12.2017) в засіданнях суду оголошувались перерви з 30.05.2017 до 13.06.2017, з 13.06.2017 до 22.06.2017, з 22.06.2017 до 27.06.2017, з 28.08.2017 до 21.09.2017.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач, Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго», м.Київ звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ- Енерговугілля», м.Краматорськ про стягнення 365164847,39 грн.

В обґрунтування позовних вимог заявник позову зазначав про неналежне виконання Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» зобов'язань щодо оплати фактично купованої електроенергії у позивача за період з травня 2015 року по лютий 2017 року, встановлених договором №АУП-20-07/0003 від 20.07.2015 купівлі-продажу електричної енергії, який укладений між сторонами на виконання умов Багатостороннього договору між учасниками ринку електроенергії від 11.06.2015 та постанови №263 від 07.05.2015 Кабінету Міністрів України «Про особливості регулювання відносин у сфері електроенергетики на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження» (далі - Постанова №263).

Ухвалою суду від 13.04.2017 (суддя Ніколаєва Л.В.) за вказаним позовом було порушено провадження у справі №905/819/17.

Відповідач надав до суду відзив б/н від 30.05.2017 (т.2, а.с.1) на позовну заяву, згідно з яким просив суд відмовити Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» у задоволенні позовних вимог, з посиланням на наступне:

- по-перше, умовами Багатостороннього договору між учасниками ринку електроенергії від 11.06.2015 та договору купівлі-продажу електричної енергії №АУП-20-07/0003 від 20.07.2015 передбачений певний порядок здійснення платежів за відпущену електроенергію, а саме умовами п.5.2 вказаного двостороннього договору передбачено, що розрахунки за куплену постачальником електроенергію здійснюються за рахунок коштів, зібраних від споживачів та у відповідності до Алгоритму розподілу коштів, а умовами п.3.4 цього ж договору встановлено, що відповідач зобов'язався у відповідності з алгоритмом розподілу грошових коштів сплачувати позивачу вартість фактично купленої у виробника електричної енергії в порядку, встановленому Багатостороннім договором за рахунок коштів, зібраних постачальником від споживачів. Відповідно до п.п.8.8, 8.9 Правил ринку електричної енергії НКТ Алгоритм розподілу грошових коштів - це порядок визначення нормативів (часток), які належать учасникам ринку, в загальній сумі коштів, що поступають від споживачів в рахунок оплати за електричну енергію, послуги поставки та розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами). З коштів, які надходять від споживачів в рахунок оплати за електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами) постачальник залишає у своєму розпорядженні кошти у відповідності із затвердженим нормативом постачальників. Порядок розрахунку нормативу по формулі визначено у п.8.3 Правил. Решта коштів не пізніше 2-х робочих днів має бути перерахована виробникам в оплату закупленої електроенергії та послуг по диспетчеризації (окремо із зазначенням платежу), у відповідності з нормативами, які розраховуються Розрахунковим центром, затверджуються Координаційним центром та доводяться до постачальника щоденно не пізніше 12 год. розрахункового дня. Згідно з п.9.11.2.2 Правил кошти, які надходять від споживачів постачальникам за електроенергію, послуги з постачання та розподілу електроенергії місцевими (локальними) електричними мережами, упродовж наступного робочого дня повинні бути самостійно розподілені постачальником у відповідності з порядком визначення нормативу розподілу коштів постачальників, який затверджується Координаційним центром на розрахунковий місяць. Таким чином, обов'язок відповідача за договором обмежується лише сплатою вартості проданої електроенергії виключно з грошових коштів, які надходять на його рахунок від споживачів, як оплата за електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії, у частині, що визначена Алгоритмом розподілу грошових коштів між постачальником, виробником та системним оператором;

- по-друге, на виконання своїх зобов'язань за Багатостороннім договором та договором купівлі-продажу електроенергії за період з травня 2015 року по лютий 2017 року відповідач здійснив оплату вартості фактично купленої у позивача електроенергії в розмірі 46603013,30 грн у відповідності до Алгоритму розподілу грошових коштів між постачальниками, виробниками та системним оператором.

У додаткових поясненнях №01-1.10/01599 від 12.06.2017 (т.2, а.с.65) Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» заперечувало проти наведених у відзиві доводів відповідача та наполягало на правомірності своїх позовних вимог.

Виходячи зі змісту протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів, 27.06.2017 для розгляду справи №905/819/17 було визначено колегію у складі: головуючого судді Ніколаєвої Л.В., суддів Левшиної Я.О., Тарапати С.С.

Склад суду неодноразово змінювався.

Востаннє, згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 29.11.2021 для розгляду справи №905/819/17 було визначено колегію у складі: головуючого судді Паляниці Ю.О., суддів Говоруна О.В., Фурсової С.М.

На підставі ухвали суду від 28.02.2018 (том 5, а.с.147), у зв'язку з набранням чинності новою редакцією Господарського процесуального кодексу України, суд вирішив, зокрема, розглядати справу №905/819/17 за правилами загального позовного провадження зі стадії підготовчого провадження.

Розгляд справи зупинявся у зв'язку з призначенням судово-економічної експертизи (ухвала від 21.09.2017, т.5, а.с.50), додаткової судової експертизи (ухвала від 21.03.2019, т.13, а.с.5), а також зважаючи на направлення матеріалів справи до Східного апеляційного господарського суду з огляду на надходження апеляційної скарги Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» на ухвалу Господарського суду Донецької області від 05.11.2020 про повернення зустрічної позовної заяви Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» до Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» про стягнення суми фактично перерахованих коштів, які були перераховані понад суму, що мала бути перерахована за алгоритмом, який діяв у розрахунковому періоді, в розмірі 569128,84 грн з метою їх подальшого розподілу в строки, які передбачені Правилами, між учасниками ринку на НКТ відповідно до затверджених алгоритмів розподілу коштів (ухвала від 17.11.2020, том 21, а.с.81).

Згідно з ухвалою суду від 18.09.2020 (том 20, а.с.238) до участі у розгляді справи було залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Східенерго», м.Курахове, Товариство з обмеженою відповідальністю «Вітряний парк Новоазовський», м.Київ, Виробничо-енергетичне об'єднання «Вітроенергопром», м.Київ, Товариство з обмеженою відповідальністю «Екодонресурс», м.Миколаївка.

Треті особи пояснень по суті спору не надали.

Ухвалою суду від 18.01.2022 було закрито підготовче провадження та призначено справу №905/819/17 до судового розгляду по суті на 07.02.2022.

Згідно з ухвалою суду 07.02.2022 в протокольній формі відкладено розгляд справи по суті на 17.02.2022.

Представники сторін у судове засідання 17.02.2022 з розгляду справи по суті з'явились, представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог, представник відповідача проти задоволення позову заперечував.

Представники третіх осіб у судове засідання 17.02.2022 з розгляду справи по суті не з'явились, судом не викликались.

Стаття 42 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що прийняття участі у судовому засіданні є правом сторони.

Разом з тим, норми ст.43 вказаного кодексу зобов'язують сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

Аналогічними правами та обов'язками вказаний кодекс наділяє третіх осіб в силу норм ч.5 ст.50 Господарського процесуального кодексу України.

Як визначено у ч.1 ст.202 зазначеного нормативно-правового акту, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Статтею 216 Господарського процесуального кодексу України передбачено право господарського суду оголосити перерву або відкласти розгляд справи по суті. При цьому, це є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Таким чином, враховуючи суть спору, загальну тривалість розгляду справи, суд дійшов висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами, а відсутність у судовому засіданні представників третіх осіб не перешкоджає вирішенню справи по суті.

З огляду на те, що на підставі відповідних Указів Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» та «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» починаючи з 24.02.2022 на території України діє режим воєнного стану, згідно з опублікованими 02.03.2022 Радою суддів України Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану, враховуючи наказ №20 від 28.02.2022 Господарського суду Донецької області «Про встановлення особливого режиму роботи Господарського суду Донецької області» та запровадження роботи суду з 18.04.2022 у віддаленому режимі на підставі розпорядження суду №9-р. від 15.04.2022 «Про організацію роботи та комунікацію між працівниками в Господарському суді Донецької області в умовах воєнного стану», спільного розпорядження голови та керівника апарату суду №6-р від 25.05.2023 «Про організацію роботи Господарського суду Донецької області» (з урахуванням рішення №1 від 13.06.2022 зборів суддів Господарського суду Донецької області), повний текст рішення складено 25.11.2025.

Повний текст рішення складено і підготовлено головуючим суддею Паляницею Ю.О.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.

Наказом №273 від 08.05.2015 Міністерства енергетики та вугільної промисловості затверджено Перелік виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичного обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади не здійснюють, або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, до якого ввійшла Старобешівська ТЕС ПАТ «Донбасенерго».

11.06.2015 на підставі Постанови №263 був укладений Багатосторонній договір між учасниками ринку еклектичної енергії (далі - Багатосторонній договір), до яких входили позивач і відповідач.

Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін і скріплення їх підписів печатками і згідно з частиною третьою статті 631 Цивільного кодексу України його умови застосовуються до відносин між сторонами, що виникли з 01.05.2015. Сторонами цього договору є: (А) суб'єкти електроенергетики, які здійснюють діяльність по виробництву, передачі, розподілу та постачанню електричної енергії на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (неконтрольована територія), які підписали договір та/або приєдналися до нього; (Б) суб'єкт електроенергетики (його відокремлений підрозділ), який здійснює диспетчерське (оперативно-технологічне) управління на неконтрольованій території (преамбула Багатостороннього договору).

Згідно з п.2.1 Багатостороннього договору метою цього договору є врегулювання правових, економічних та організаційних відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням, придбанням, продажем і споживанням електричної енергії на неконтрольованій території. Договір визначає права, обов'язки і відповідальність сторін цього договору, загальних зборів та Координаційного центру на неконтрольованій території (п.2.2. Багатостороннього договору).

Відповідно до п.2.3 Багатостороннього договору, його предметом є:

- визначення принципів, порядку та механізму взаємодії між сторонами договору, які виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, розподілом та постачанням, купівлею та продажем електричної енергії на неконтрольованій території;

- встановлення правил і порядку функціонування прозорої і справедливої системи комерційних відносин, визначення фінансових зобов'язань сторін договору в процесі виробництва, передачі, розподілу та постачання, купівлі та продажу електричної енергії на неконтрольованій території;

- встановлення порядку формування цін (тарифів) і розрахунків між сторонами цього договору;

- забезпечення умов для використання сторонами договору своїх повноважень виключно для сприяння ефективному виробництву, передачі, розподілу та постачання, купівлі та продажу електричної енергії на неконтрольованій території;

- забезпечення перегляду, впровадження й удосконалення правил, договорів, обумовлених договором таким чином, щоб враховувати та балансувати інтереси сторін договору, а також споживачів електричної енергії, що знаходяться на неконтрольованій території.

Відповідно до умов Багатостороннього договору сторони договору з моменту набрання його чинності зобов'язані:

- продавати всю електричну енергію на ринку електричної енергії відповідно до умов договору та прямих двосторонніх договорів, укладених відповідно до нього. Перелік споживачів, яким відповідний виробник електричної енергії продає електричну енергію за прямими двосторонніми договорами, затверджується Координаційним центром. Виключення може становити (а) різниця перетоків електричної енергії між підконтрольною та непідконтрольною територією; (б) електрична енергія, що споживається для власних цілей електростанції; (в) електроенергія, що використовується споживачами, що безпосередньо під'єднані до шин виробників; (г) електроенергія, вироблена на електростанціях з встановленою потужністю нижче 20 МВт або на електростанціях, в яких загальний відпуск електроенергії складає менше 100 млн кВт за минулий рік (п.2.5.1 Багатостороннього договору);

- укладати двосторонні договори, у тому числі, прямі в порядку та на умовах, передбачених договором (п.2.5.2 Багатостороннього договору);

- здійснювати покупку та продаж різниці перетоків електроенергії в порядку та на умовах, передбаченою Постановою (п.2.5.3 Багатостороннього договору).

За змістом п.2.6 Багатостороннього договору постачальники здійснюють купівлю електричної енергії у виробників електроенергії за тарифами, затвердженими Координаційним центром, на межі балансової належності електричних мереж (у точках поставки електричної енергії). Постачальники електричної енергії забезпечують збір платежів від споживачів та їх розподіл у відповідності до алгоритму, передбаченого Правилами ринку.

Відповідно до п.3.1 Багатостороннього договору усі сторони договору надають свою згоду визнавати і виконувати всі умови цього договору, Правил ринку і інших додатків до Багатостороннього договору.

Згідно з п.4.1 Багатостороннього договору до повноважень загальних зборів відноситься прийняття рішень з таких питань: (4.1.1) обрання Координаційного центру; (4.1.2) внесення змін до договору та додатків до нього за наслідком представлення проекту змін Координаційним центром; (4.1.3) виконання повноважень Координаційного центру з моменту його формування як після підписання договору, так і у випадку виключення одного чи усіх членів Координаційного центру.

У розділі 5 Багатостороннього договору сторони затвердили порядок формування, роботи, а також повноваження Координаційного центру.

Координаційний центр діє на підставі затвердженого ним положення, яке є невід'ємною частиною договору (п.5.1 Багатостороннього договору).

Пунктом 5.2 Багатостороннього договору передбачено, що розподіл коштів за електричну енергію здійснюється відповідно до алгоритму, затвердженого Координаційним центром.

До складу Координаційного центру входить по одному представнику від виробників (ЕТГ Донецької області - Зуївської ТЕС, ЕТГ Донецької області - Старобешівської ТЕС, електроенергії з відновлювальних джерел енергії Донецької і Луганської областей), постачальника електроенергії Донецької області, споживачів Донецької і Луганської областей, двоє представників постачальника електроенергії Луганської області, а також один представник Системного оператора без права голосу (п.5.1.1 Багатостороннього договору).

До компетенції Координаційного центру віднесено, зокрема:

- затвердження цін (тарифів) на електричну енергію, що поставляється в межах відповідної неконтрольованої території та між неконтрольованими територіями, на виробництво електричної енергії, на послуги по диспетчеризації, передачі, розподілу та постачання електричної енергії (п.5.11.4 Багатостороннього договору);

- здійснення контролю за виконанням сторонами зобов'язань, що передбачені договором (п.5.11.5 Багатостороннього договору);

- здійснення функцій Розрахункового центру у відповідності з Правилами ринку (підпункт 5.11.9 Багатостороннього договору);

- вирішення інших питань, що стосуються виконання договору (п.5.11.14 Багатостороннього договору).

Відповідно до п.5.20 Багатостороннього договору Координаційний центр організовує роботу Розрахункового центру.

До функцій Розрахункового центру при Координаційному центрі відносяться:

- розрахунок цін (тарифів) у відповідності з Правилами ринку (п.5.20.1);

- розподіл коштів учасників ринку у відповідності з алгоритмом, передбаченим Правилами ринку (п.5.20.2);

- інші дії, що покладені на Розрахунковий центр договором, Правилами ринку й іншими додатками до нього (п.5.20.3).

Для виконання покладених на нього функцій Розрахунковий центр при Координаційному центрі має право, зокрема, отримувати від сторін цього договору документи та іншу інформацію, необхідну для виконання функцій, що передбачені договором (п.5.21.1 Багатостороннього договору).

У відповідності до Глави ІІІ Багатостороннього договору відносини між сторонами договору, а також сторонами договору і споживачами регулюються договором, діючими двосторонніми договорами, а також договорами, укладеними на виконання Постанови та умов договору.

Сторони договору у взаєминах між собою та зі споживачами використовують типові та примірні договори, затверджені Координаційним центром і нормативно-правовими актами, в частині, що не суперечить положенням Постанови і договору.

При виконанні договорів, укладених між сторонами договору і споживачами використовуються ціни (тарифи), затверджені Координаційним центром, а також умови про розрахунки, передбачені договором і його додатками.

У випадку наявності або при виникненні будь-яких невідповідностей або протиріч положення договору мають переважну силу над Правилами ринку та іншими додатками (п.8.2 Багатостороннього договору).

Згідно з п.9.1 Багатостороннього договору за невиконання або неналежне виконання зобов'язань, передбачених договором, сторони несуть відповідальність передбачену договором.

Учасник ринку визнається таким, що не виконує зобов'язання, якщо він порушив умови цього договору і не виправив їх протягом 10 робочих днів, якщо інший час не визначений Координаційним центром (п.9.2 Багатостороннього договору).

Відповідно до п.11.1 Багатостороннього договору договір укладається з моменту його підписання всіма сторонами на строк до 01.03.2016 і вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо жодна зі сторін договору не заявить про його припинення і таку заяву не буде прийнято загальними зборами по представництву Координаційного центру.

Учасник ринку відповідно до п.11.2 Багатостороннього договору перестає бути стороною тільки в ступені та при обставинах, визначених у розділах 3 та 9 договору.

На дату підписання договір встановлює повне суцільне розуміння сторонами викладених в ньому положень та має перевагу над усіма попередніми договорами в усній або письмовій формах щодо положень, викладених в цьому договорі (п.17 Багатостороннього договору).

Багатосторонній договір підписаний всіма учасниками ринку без зауважень.

У додатку 1 до Багатостороннього договору затверджений перелік виробників та постачальників електричної енергії, установки яких (обладнання та/або енергетичне обладнання) знаходяться на неконтрольованій території.

Отже, за Багатостороннім договором позивач є одним з виробників електроенергії на тимчасово неконтрольованій території, в той час як відповідач здійснював діяльність з постачання електричної енергії на території Донецької області.

Додатком №2 до Багатостороннього договору між учасниками Ринку електричної енергії від 11.06.2015 визначені Правила ринку електричної енергії НКТ (далі - Правила)

За змістом наведених правил:

- виробники - енергогенеруючі підприємства теплових електростанцій, гідрогенеруючих станцій, теплоелектроцентралі, вітрові електростанції, блок-станції та інші виробники, що здійснюють продаж електричної енергії у відповідності до умов договору за тарифами, які затверджені Координаційним центром;

- системний оператор - підприємство, що здійснює функції диспетчерського (оперативно-технологічного) управління на НКТ, а також формує прогнозні та фактичні баланси споживання та виробництва електроенергії у межах кожної з областей НКТ, графіків навантаження енергогенеруючого устаткування на наступну добу на цих територіях, здійснює передачу магістральними та міждержавними електричними мережами;

- Розрахунковий центр при Координаційному центрі (Розрахунковий центр) - орган, що здійснює розрахунок прогнозної та фактичної середньовагової ціни ринку електричної енергії, тарифів та дотацій, обчислення необхідних платежів за використану та згенеровану електроенергію, а також збір та розподіл коштів за використану електричну енергію в межах кожної з областей НКТ (розділ 1.1 Правил);

Відповідно до п.1.2.2 Правил сторони договору погоджуються, що результати розрахунків програмного та апаратного забезпечення залежать від отримання системним оператором даних з усіх сторін договору, а також від їх повноти та точності. Системний оператор не несе відповідальності за достовірність даних, котрі він отримує від сторін договору та результати розрахунку програмного забезпечення, якщо він діє у відповідності з цими Правилами ринку електричної енергії на НКТ.

Відповідальність за своєчасність надання, повноту та достовірність даних, які визначені цими Правилами ринку електричної енергії НКТ, несе сторона договору, яка надає дані (п.1.2.3 Правил).

Процедура взаємовідносин між системним оператором та відповідними сторонами договору при реалізації цих Правил регламентується Інструкцією про порядок передачі інформації та здійснення розрахунків у відповідності до розділу 9 цих Правил (п.1.2.5 Правил).

Згідно з п.2.1.5 Правил відомості, які повинні надавати постачальники: найменування постачальника; точки обліку електричної енергії; наявність АСКУЕ, типи лічильників, клас точності системи обліку електричної енергії; межа балансової належності.

Відповідно до п.6.3.1 Правил у доповнення до почасових даних вимірювання з метою визначення платежу усі сторони договору повинні направляти Системному оператору за його запитом кінцеві періодичні показники лічильників електричної енергії, виготовленої кожним блоком (кожною електростанцією) та купленою кожним постачальником з використанням наявних лічильників електричної енергії та інших показників виміру.

З метою перевірки достовірності отриманих даних Системний оператор має право перевірки вимірюючого обладнання та системи обліку, які використовуються сторонами договору при зборі даних вимірювання з метою обліку електричної енергії (п.6.3 Правил).

Згідно з п.8.1 Правил алгоритм розподілу грошових коштів між постачальниками, виробниками та Системним оператором - це порядок визначення нормативів (часток), належних вказаним Учасникам ринку, в загальній сумі коштів, що надходять від споживачів в якості оплати за електричну енергію, послуги поставки та розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами).

Норматив розподілу коштів постачальників на розрахунковий місяць розраховується Розрахунковим центром та затверджується Координаційним центром щомісяця. До 25 числа місяця, попереднього розрахунковому місяцю, постачальники надають Розрахунковому центру інформацію щодо прогнозованих обсягів корисного відпуску електроенергії споживачам (додаток 15 до Правил ринку) та фактичних обсягів корисного відпуску електроенергії споживачам (додаток 16 до Правил ринку) із зазначенням обсягів та цін (тарифів) закупівлі електричної енергії поза Ринком електричної енергії (пункти 8.5 та 8.6 Правил).

Відповідно до п.п.8.8, 8.9 Правил з коштів, які надходять від споживачів в якості оплати за електроенергію, послуги поставки та розподілу електричної енергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами), постачальник залишає в своєму розпорядженні кошти у відповідності із затвердженим нормативом постачальників. Решта коштів не пізніше 2-х робочих днів повинні бути перераховані виробникам в якості оплати за куплену електроенергію та послуги з диспетчеризації (окремо із зазначенням призначення платежу) у відповідності із нормативами, які розраховуються Розрахунковим центром, затверджуються Координаційним центром та доводяться постачальнику щодня не пізніше 12 годин розрахункового дня.

У відповідності до договору та його додатків Системний оператор виконує, зокрема, такі функції пов'язані з проведенням розрахунків: розрахунок заданого графіку та виробництва електроенергії; складання фізичних балансів електроенергії; підготовка звітної документації згідно з Правилами (п.9.1.1 Правил).

У відповідності до договору та його додатків Розрахунковий центр виконує, зокрема, такі функції, пов'язані з проведенням розрахунків: збір даних необхідних для проведення розрахунків; розрахунок прогнозної та фактичної середньозваженої ціни ринку, цін купівлі- продажу електроенергії для виробників електроенергії та постачальників електричної енергії; складання балансів електроенергії, купленої та проданої на ринку електроенергії та перетікання електроенергії (п.9.1.2 Правил).

Згідно з договором, кожний учасник ринку, системний оператор та Розрахунковий центр виконують функції пов'язані із здійсненням розрахунків: надання даних, необхідних для проведення розрахунків; перевірка та підтвердження отриманих від системного оператора та Розрахункового центру результатів розрахунків; участь у процедурах розрахунків у випадках, передбачених Правилами (п.9.1.3 Правил).

Відповідно до п.9.6.1 Правил фактичні дані визначаються за показами пристроїв обліку, встановлених в точках обліку. Фактичні дані для проведення розрахунків повинні бути розподілені по розрахунковим періодам, які визначені Правилами ринку, та скориговані з урахуванням розташування лічильника відносно межі ринку НКТ (п.9.6.2 Правил).

У випадку виникнення спірних питань щодо фактичних даних, кінцеве рішення приймає Системний оператор. У випадку збереження розбіжностей, кінцеве рішення приймає Координаційний центр (п.9.6.14 Правил).

Пунктом 9.9 Правил визначено процедуру проведення розрахунків платежів.

Розрахунки платежів поділяються на щоденні та звітні за місяць; щоденні розрахунки платежів виконуються Розрахунковим центром на другий день після дня диспетчеризації у відповідності з Правилами ринку; при виявленні протягом розрахункового місяця в щоденних розрахунках помилок, Розрахунковий центр не пізніше ніж через 3 робочих дні здійснює перерахунок, який відображається в інформації у день здійснення перерахунку окремим рядком; зазначена інформація надається учасникам договору та Координаційному центру; у випадку виявлення помилки в розрахунках по закінченню розрахунків за звітними даними Розрахунковий центр повідомляє про це Координаційний центр та відповідні сторони договору; перерахунок здійснюється згідно з рішенням Координаційного центру; розрахунковий центр на підставі підтверджень, отриманих від учасників ринку, проводить остаточні розрахунки за обсягами та вартістю купленої-проданої на ринку до 16-00 10 числа місця, наступного за розрахунковим (п.п.9.9.1, 9.9.2, 9.9.5, 9.9.6, 9.9.17 Правил).

Згідно з п.9.11.2.2 Правил кошти, які надходять від споживачів постачальникам за електричну енергію, послуги з постачання та розподілу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, протягом наступного робочого дня повинні бути самостійно розподілені Постачальником у відповідності до Порядку визначення нормативу розподілу коштів постачальників, який затверджується Координаційним центром на розрахунковий місяць.

У відповідності до рішення Координаційного центру, оформленого протоколом засідання Координаційного центру №1 від 25.06.2015, затверджено типову форму договору купівлі-продажу електроенергії між виробником та постачальником; затверджено тарифи, постановлено, що дія цих тарифів розповсюджується на майбутні періоди (липень та далі) до моменту встановлення обґрунтованих тарифів Координаційним центром; зобов'язано учасників ринку у термін до 30.06.2015 відкрити поточні рахунки з метою проведення розрахунків між споживачами та учасниками ринку; з метою підвищення контролю над цільовим використанням коштів, передбачити у відповідних договорах банківського рахунку розкриття банківської таємниці на користь усіх членів Координаційного центру.

Рішенням Координаційного центру, оформленого протоколом засідання №13 від 23.09.2015, затверджені зміни до типової форми договору між виробником та постачальником; рішення з питання №2 щодо затвердження тарифів на вересень 2015 року не прийнято.

20.07.2015 між Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» (виробник) та Публічним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (постачальник, організаційно-правову форму змінено на приватне акціонерне товариство) був укладений договір купівлі-продажу електричної енергії №АУП-20-07/0003 (далі - договір), відповідно до умов якого виробник зобов'язався продавати електричну енергію, вироблену на Старобешівській ТЕС постачальнику, який здійснює діяльність з постачання електричної енергії за регульованим тарифом на території Донецької області, в місячних обсягах електроенергії, заданих (визначених) Розрахунковим центом виходячи з місячного балансу електроенергії, а постачальник - купувати електричну енергію та здійснювати її оплату у відповідності до умов цього договору (п.п.1.1, 1.2 договору).

За правилами п.2.1 договору виробник продає електричну енергію постачальнику в точці (точках) продажу електричної енергії, а постачальник оплачує виробнику вартість придбаної електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.

Розрахунковим періодом є календарний місяць (п.2.3 договору).

Відповідно до п.3.1.1 договору виробник має право вимагати від постачальника оплату за поставлену електричну енергію в межах коштів, перерахованих постачальнику споживачами у відповідності до алгоритму розподілу грошових коштів, передбачених Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії; вимагати компенсацію збитків, спричинених виробнику внаслідок порушення постачальником умов цього договору і законодавства.

За змістом п.3.4.3 договору постачальник зобов'язався оплачувати згідно з алгоритмом розподілу грошових коштів виробнику вартість фактично придбаної у виробника електричної енергії в порядку, встановленому Багатостороннім договором, і за рахунок коштів, зібраних постачальником від споживачів.

Відповідно до п.4.1 договору обсяг фактично проданої виробником і придбаної постачальником електричної енергії в розрахунковому місяці визначається Розрахунковим центром при Координаційному центрі в порядку, визначеному Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії.

Згідно з п.5.1 договору тариф на відпущену електричну енергію затверджується відповідно до правил і в порядку, визначених Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії.

Розрахунки за придбану постачальником електроенергію здійснюються грошовими коштами в грошовій (готівковій або безготівковій) формах, або в інших формах, не заборонених законодавством, відповідно до умов Багатостороннього договору між учасниками ринку електричної енергії, за рахунок коштів, зібраних від споживачів та відповідно до алгоритму розподілу грошових коштів (п.5.2 договору).

Відповідно до п.9.1 договору, останній вступає в силу з моменту його підписання сторонами та його умови застосовуються до відносин сторін, які виникли з 01.05.2015. Договір діє протягом строку дії Постанови КМУ №263 від 07.05.2015. Припинення строку дії договору не звільняє постачальника від оплати фактично отриманої за договором електричної енергії.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №7 від 22.07.2015, затверджені основні вимоги до затвердження прогнозного балансу електроенергії, який складається Системним оператором, за період липня-грудня 2015 року; затверджений алгоритм розподілу коштів учасникам ринку на липень місяць 2015 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №9 від 31.07.2015, затверджений прогнозний баланс електроенергії, складений Системним оператором, за період липня-грудня 2015 року; постановлено робочій групі розглянути варіанти корегування алгоритмів розподілу грошових коштів між учасниками ринку в частині зібраних але не розподілених коштів; встановлено на серпень 2015 року тарифи для споживачів та постачальників на постачання та розподіл електричної енергії, тарифи для виробників.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №14 від 28.10.2015, затверджено тарифи на електричну енергію за вересень 2015 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №15 від 20.11.2015, затверджено тарифи на електричну енергію за жовтень та листопад 2015 року; зобов'язано Координаційний центр прийняти тарифи та алгоритми на грудень 2015 року до кінця листопада 2015 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №16 від 07.12.2015, затверджені тарифи на електричну енергію та алгоритми на грудень 2015 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №17 від 30.12.2015, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми за січень 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №18 від 16.02.2016, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми за лютий 2016 року; постановлено створити робочу групу з оптимізації розрахунку тарифів та алгоритмів; строк збору робочої групи - до 17.02.2016.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №19 від 25.04.2016, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми на березень та квітень 2016 року; відкореговано алгоритм відрахувань в травні-червні між виробниками з урахуванням фактичних платежів за електроенергію та розподілу грошових коштів.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №20 від 06.05.2016, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми на травень 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №21 від 14.06.2016, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми на червень 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №22 від 21.07.2016, затверджено тарифи на електричну енергію та алгоритми на липень 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №23 від 19.08.2016, затверджено тарифи на електричну енергію за непрямими договорами та алгоритми на серпень 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №24 від 27.09.2016, затверджено тарифи на електричну енергію за непрямими договорами та алгоритми на вересень 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №25 від 31.10.2016, затверджено тарифи на електричну енергію за непрямими договорами та алгоритми на жовтень 2016 року; встановлено до 10.11.2016 надати робочій групі розрахунок тарифу на генерацію електроенергії; 15.11.2016 - скликати засідання робочої групи з розгляду прогнозованих тарифів на листопад 2016 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №26 від 09.02.2017, затверджено тарифи на електричну енергію за непрямими договорами та алгоритми на листопад та грудень 2016 року, січень 2017 року.

15.06.2016 Відокремлений підрозділ «Донбаська електроенергетична система» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» листом №01-54/1097 направило Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» фізичний баланс Донецької області (НКТ) за травень 2015 року - квітень 2016 року.

14.07.2016 Відокремлений підрозділ «Донбаська електроенергетична система» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» листом №01-54/1238 направило Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» фізичний баланс Донецької області (НКТ) за травень, червень 2016 року.

10.10.2016 Відокремлений підрозділ «Донбаська електроенергетична система» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» листом №01-71-30/1634 повідомила Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» про те, що у період з травня 2015 року Донбаська ЕС не зафіксувала випадків порушення Старобешівською ТЕС виконання графіків виробництва електричної потужності, за виключенням аварійних відключень блоків і команд диспетчера на зміну навантаження блоків ТЕС.

04.11.2016 Відокремлений підрозділ «Донбаська електроенергетична система» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» листом №01-54/1746 направило Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» фізичний баланс Донецької області (НКТ) за липень - вересень 2016 року.

Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» посилається на те, що за період з травня 2015 року по лютий 2017 року ним відпущено відповідачу електричну енергію в обсязі 391562351 кВтг на загальну суму 411767860,69 грн, а саме у травні 2015 року - 24221290 кВтг на суму 20345883,60 грн; червень 2015 року - 21391058 кВтг на суму 17968488,72 грн; липень 2015 року - 10882461 кВтг на суму 11100110,22 грн; серпень 2015 року - 0 кВтг на суму 0 грн; вересень 2015 року - 14934099 кВтг на суму 16284738,91 грн; жовтень 2015 року - 19353654 кВтг на суму 16675108,29 грн; листопад 2015 року - 20830068 кВтг на суму 19204489,49 грн; грудень 2015 року - 21600555 кВтг на суму 20873912,33 грн; січень 2016 року - 20766613 кВтг на суму 20765782,33 грн; лютий 2016 року - 20563932 кВтг на суму 20456999,56 грн; березень 2016 року - 20682703 кВтг на суму 21667199,66 грн; квітень 2016 року - 15177484 кВтг на суму 16114845,41 грн; травень 2016 року - 21143761 кВтг на суму 21320522,84 грн; червень 2016 року - 18442077 кВтг на суму 19156154,22 грн; липень 2016 року - 18148809 кВтг на суму 17603618,77 грн; серпень 2016 року - 17321138 кВтг на суму 17823451,01 грн; вересень 2016 року - 7792633 кВтг на суму 8283257,17 грн; жовтень 2016 року - 20939156 кВтг на суму 24280207,73 грн; листопад 2016 року - 19408312 кВтг на суму 22358375,43 грн; грудень 2016 року - 21231604 кВтг на суму 29421907,56 грн; січень 2017 року - 18837369 кВтг на суму 25674580,45 грн; лютий 2017 року - 17893575 кВтг на суму 24388226,99 грн.

Відповідно до довідки №01-1.25/00973 від 06.04.2017 Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» про розмір здійснених відповідачем платежів за договором №АУП-20-07/0003 від 20.07.2015 станом на 01.04.2017 відповідач здійснив оплату за відпущену у період з 01.05.2015 по 28.02.2017 електроенергію в загальній сумі 46603013,30 грн, а саме: травень 2015 року - 0,00 грн, червень 2015 року - 0,00 грн, липень 2015 року - 2475281,16 грн, серпень 2015 року - 4382354,62 грн, вересень 2015 року - 6063418,76 грн, жовтень 2015 року - 3848865,49 грн, листопад 2015 року - 5647353,67 грн, грудень 2015 року - 5750323,14 грн, січень 2016 року - 759198,65 грн, лютий 2016 року - 5653893,70 грн, березень 2016 року - 3114121,08 грн, квітень 2016 року - 3336282,34 грн, травень 2016 року - 1996707,71 грн, червень 2016 року - 1493380,03 грн, липень 2016 року - 459072,08 грн, серпень 2016 року - 206097,18 грн, вересень 2016 року - 221067,10 грн, жовтень 2016 року - 281062,55 грн, листопад 2016 року - 225839,68 грн грудень 2016 року - 280629,71 грн, січень 2017 року - 23751,67 грн, лютий 2017 року - 384312,98 грн.

Аналогічні за змістом відомості містяться у довідці №КНО/120 від 04.05.2017 Публічного акціонерного товариства «Перший український міжнародний банк».

27.03.2017 позивач звернувся до Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» з вимогою №01-1.1/00859 щодо підписання актів приймання-передачі електроенергії за період з травня 2016 року по лютий 2017 року.

30.03.2017 Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» звернулось до відповідача з вимогою №01-1.1/00885 про сплату заборгованості в сумі 365164847,37 грн, яка задоволена не була.

З огляду на наведене, 11.04.2017 Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» звернулось з позовною заявою про стягнення з Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» на свою користь 365164847,39 грн вартості отриманої та неоплаченої електроенергії.

В обґрунтування позовних вимог Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» зазначало таке.

Позивач внаслідок виконання команд диспетчера в період з травня 2015 року по лютий 2017 року здійснював виробництво та відпуск електричної енергії на НКТ. Розподіл електричної енергії на тимчасово неконтрольованій території здійснювався таким чином. Енергетичне обладнання Старобешівської ТЕС безпосередньо приєднано до електричних мереж відокремленого підрозділу Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» - «Донбаська електроенергетична система», а також до мереж, в тому числі, Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля». При цьому, електричні мережі всіх постачальників та мережі ВП «НЕК «Укренерго» «Донбаська електроенергетична система» взаємопов'язані між собою. Таким чином, електроенергія відпускається Старобешівською ТЕС в мережі, зокрема, Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», а частина електроенергії транзитом потрапляє до мереж всіх інших постачальників, у т.ч. і до мереж відповідача. Тобто, електроенергія, відпущена Старобешівською ТЕС, розподіляється між усіма постачальниками електричної енергії пропорційно частці кожного постачальника у загальній кількості електроенергії отриманої всіма постачальниками.

Позивач посилався на те, що відповідач отримав у власні електричні мережі електроенергію, яка вироблена позивачем на тимчасово неконтрольованій території, що підтверджується фізичними балансами електроенергії, які складені Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго», здійснив її розподіл та постачання споживачам.

Так, позивач зазначає, що кількість електроенергії, відпущеної ним та отриманої відповідачем складає 391562351 кВтг, а вартість електроенергії складає 411767860,69 грн. Однак, відповідач у відповідності до затвердженого Координаційним центром алгоритму розподілу коштів, здійснив платежі на загальну суму 46603013,30 грн. Внаслідок чого заборгованість за отриману в період з травня 2015 року по лютий 2017 року та неоплачену електроенергію складає 365164847,39 грн.

З метою підтвердження обґрунтованості та правильності розрахунку позивачем надано Технічний висновок з розрахунку кількості та обсягу відпуску електроенергії виробником ПАТ «Донбасенерго» (Старобешівська ТЕС) постачальнику ПАТ «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», зроблений ДП «ДОНОРГРЕС» (державне підприємство, засновником якого є Міністерство енергетики та вугільної промисловості України). Згідно з Технічним висновком ДП «ДОНОРГРЕС», застосований Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» підхід (принцип) розрахунку обсягу електричної енергії, виробленої Старобешівською ТЕС на неконтрольованій території, що поступила в електричні мережі постачальника - Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», в період з травня 2015 року по лютий 2017 року включно, є правильним; розрахунок кількості електричної енергії, що поступила в електричні мережі постачальника - Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», в період травень 2015 року - лютий 2017 року, згідно з яким постачальник - Приватне акціонерне товариство «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», купив електричну енергію, відпущену Старобешівською ТЕС, є технічно обґрунтованим і зробленим вірно; зменшення виробництва електроенергії на НКТ (у тому числі і Старобешівською ТЕС ПАТ «Донбасенерго») не призведе до припинення надходження електроенергії в електричні мережі Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», розташовані на НКТ.

Позивач зазначав, що відповідач в порушення умов п.9.9.11 Правил ринку електричної енергії НКТ, пп.3.4.4 та 4.2 двостороннього договору, ст.526, 655, 629, Цивільного кодексу України не прийняв виконання позивачем зобов'язання з передачі електричної енергії та не надав позивачеві акти приймання-передачі електричної енергії.

Заперечуючи проти задоволення позовних вимог відповідач зазначав, що обґрунтовуючи позовні вимоги позивач не враховує порядок здійснення платежів за відпущену електроенергію, який передбачений Багатостороннім договором та положеннями договору, укладеного між позивачем та відповідачем. При цьому, відповідач фактично посилається на неправильне тлумачення позивачем умов Багатостороннього договору та Правил ринку електричної енергії НКТ в частині застосування алгоритму розподілу грошових коштів (за нормативом відрахувань до надходжень розрахункового (поточного) місяця).

Приватне акціонерне товариство «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» зазначає, що у відповідності до Правил ринку електричної енергії НКТ, обов'язки постачальника за договором обмежуються лише обов'язком сплачувати вартість проданої електроенергії виключно з грошових коштів, які надходять на його рахунок від споживачів, як оплата за електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії, у частині, що визначена алгоритмом розподілу грошових коштів між постачальником, виробниками та системним оператором. Дотримання відповідачем порядку розподілу коштів згідно з Порядком визначення нормативу розподілу коштів постачальників, який затверджується Координаційним центром на розрахунковий місяць, забезпечується відповідно до договору про надання послуг «Моніторинг» за допомогою системи дистанційного обслуговування рахунків «Інтернет-Банкінг» №261138584 від 20.08.2015, укладеного між Публічним акціонерним товариством «Перший український міжнародний банк» та всіма учасниками ринку електричної енергії на НКТ, включно із позивачем.

Відповідач стверджував, що на виконання своїх зобов'язань за Багатостороннім договором та договором купівлі-продажу електроенергії, Приватне акціонерне товариство «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» здійснювало платежі шляхом спрямування коштів, які надходили на його рахунок від споживачів, як оплата за електроенергію, вартість фактично купленої у Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» електроенергії у частині, що визначена алгоритмом розподілу грошових коштів між постачальниками, виробниками та системним оператором.

Крім того, з балансів, наданих позивачем в якості доказу на підтвердження обсягів відпущеної електроенергії в мережі відповідача, не можливо встановити, який обсяг електроенергії відпущено конкретним виробником конкретному постачальнику, а відтак баланси не можуть бути доказом на підтвердження позовних вимог.

В свою чергу, позивач посилається на те, що фактичні фізичні баланси електроенергії на НКТ, що складені Донбаською електроенергетичною системою, є єдиним належним документом, що встановлює обсяги виробництва електроенергії виробниками на НКТ та надходження електроенергії в електричні мережі постачальників, що знаходяться на НКТ. Визначення обсягів електроенергії, поставленої позивачем та купленої відповідачем, здійснюється на підставі даних таких фактичних фізичних балансів електроенергії НКТ розрахунковим шляхом.

Крім того, позивач вважав безпідставним твердження відповідача, що обов'язок оплачувати електричну енергію обмежується обов'язком сплачувати вартість проданої електроенергії виключно з грошових коштів, що надходять на його рахунок від споживачів у частині, що визначена алгоритмом розподілу грошових коштів між постачальником, виробниками та системним оператором.

За твердженням позивача такий висновок відповідача ґрунтується на невірному тлумаченні законодавства України, умов Багатостороннього договору та двостороннього договору купівлі-продажу електроенергії. Позивач зазначав, що алгоритм розподілу грошових коштів - це математична формула, яка визначає, яку частку коштів з коштів, що надійшли від споживачів, кожен постачальник має перераховувати щодня кожному з виробників електричної енергії, а також Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» пропорційно обсягам виробленої ними електроенергії з коштів, що надійшли в оплату за куплену електроенергію від споживачів. При цьому, алгоритм розподілу грошових коштів може бути застосований лише до певної бази, від якої відраховується норматив перерахувань кожному виробнику - такою базою можуть бути лише кошти, що фактично надійшли постачальнику від споживачів в оплату за електроенергію. Тобто, алгоритм розподілу коштів визначає зобов'язання кожного постачальника, в тому числі відповідача, яким чином (в якій частці) здійснювати перерахування виробникам електроенергії коштів з загального розміру коштів, що надійшли від споживачів в оплату за поставлену їм електроенергію. При цьому, ні багатосторонній договір, ні двосторонній договір купівлі-продажу не містить положень про обмеження обов'язку постачальників щодо здійснення оплати купленої електроенергії. Отже відповідач зобов'язаний сплатити повну вартість купленої у позивача електроенергії.

Ухвалою суду від 21.09.2017 у справі №905/819/17 було призначено судово-економічну експертизу (том 5, а.с.50). На вирішення експерту було поставлено такі питання:

1. Який розмір грошових коштів надійшов на усі банківські рахунки (крім рахунку із спеціальним режимом використання, що відкритий відповідачем в Акціонерному товаристві «Ощадбанк» та на який зараховуються кошти від продажу електроенергії на контрольованій території) Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» як оплата за спожиту на тимчасово неконтрольованій території електроенергію з 01.05.2015 по 11.04.2017 (у розрізі кожного споживача помісячно)?

2. Чи відображено в бухгалтерському обліку Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» операції з оплати за спожиту електричну енергію на тимчасово неконтрольованій території з 01.05.2015 по 11.04.2017 в іншій, ніж грошова формі (з помісячною розбивкою)? Якщо так, який обсяг відповідних оплат?

3. Визначити суму грошових коштів, яка мала бути перерахована Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» за період з 01.05.2015 по 11.04.2017 згідно встановленого Координаційним центром алгоритму розподілу грошових коштів (із врахуванням оплат у грошовій та іншій, ніж грошова формі);

4. Чи дотримано алгоритм розподілу грошових коштів, а саме чи відповідають обсяги розподілу коштів Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», перераховані Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» встановленим Координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань (з урахуванням оплати електроенергії споживачами, яка була здійснена у грошовій та іншій формі), а якщо ні, то який розмір відхилень?

Відповідно до висновку експертів №1276-1279 від 14.12.2018 (том 12, а.с.140):

- по першому питанню - в обсязі наданих документів, експертам виявляється можливим документально обґрунтувати розмір грошових коштів, що надійшли Приватному акціонерному товариству «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» як оплата за спожиту на тимчасово неконтрольованій території електроенергію з 01.05.2015 по 11.04.2017 на рахунки №26000962490623, №2600125119 у Публічному акціонерному товаристві «Перший український міжнародний банк» (за вирахуванням здійснених повернень, помилково перерахованих коштів) в загальній сумі 105558717,70 грн (без виписок за грудень 2016 року, березень 2017 року та 31.05.2016, які відсутні в матеріалах справи).

З урахуванням даних розрахунку Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» щодо надходження коштів в грудні 2016 року, березні 2017 року та 31.05.2016, загальна сума надходжень від споживачів склала 106222358,61 грн (105558717,70 грн + 663640,91 грн). Докладно, у розрізі кожного споживача, помісячно, у додатках №1, №2 до висновку;

- по другому питанню - у зв'язку з наданням Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» на дослідження картки рахунків по рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями та замовниками» без зазначення споживачів (без наведення реквізитів первинних документів, дат та кількісних і вартісних показників) та без відокремлення господарських операцій, що проводились на контрольованій та на тимчасово неконтрольованій території, експерту не надається можливим співставити дані бухгалтерському обліку щодо оплати електроенергії споживачами на тимчасово неконтрольованій території, яка була здійснена у грошовій та/або в іншій ніж грошова формі;

- по третьому питанню - в обсязі наданих документів, експерту виявляється можливим документально обґрунтувати загальну суму грошових коштів, яка підлягає перерахуванню Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» на користь Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» за період з 01.05.2015 по 11.04.2017 згідно встановленого Координаційним центром алгоритмом розподілу грошових коштів в сумі 48601368 грн (з урахуванням надходження та перерахування коштів 31.05.2016 та в грудні 2016 року згідно даних сторін, виписки по яких відсутні в матеріалах справи, але підтверджені довідками).

Розмір відхилень сум фактично перерахованих коштів ПАТ «Донбасенерго» від сум визначених за результатами дослідження із застосуванням алгоритму розподілу грошових коштів, становить (-) 1998354,70 грн (46603013,30 - 48601368), що виникли внаслідок розбіжностей даних дослідження з даними Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» щодо відповідності обсягів розподілу коштів та застосування алгоритмів розподілу коштів між учасниками ринку, затверджених протоколами засідань Координаційного центру протягом травня 2015 року - січня 2017 року.

У зв'язку з наданням до дослідження Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» додаткових матеріалів у не повному обсязі експертам не виявляється можливим документально обґрунтувати оплати електроенергії споживачами, яка була здійснена у іншій формі ніж грошова;

- по четвертому питанню - в обсязі наданих на дослідження документів, алгоритм розподілу грошових коштів, а саме обсяги розподілу коштів Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», що отримані на рахунки №26000962490623, №2600125119 в Публічному акціонерному товаристві «Перший український міжнародний банк» (за вирахуванням здійснених повернень, помилково перерахованих коштів), та перераховані Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго», частково не відповідають встановленим Координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань.

Розмір відхилень сум фактично перерахованих коштів Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» від сум визначених за результатами дослідження із застосуванням алгоритму розподілу грошових коштів, становить (-) 1998354,70 грн (46603013,30 - 48601368), що виникли внаслідок розбіжностей даних дослідження з даними Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» щодо відповідності обсягів розподілу коштів та застосування алгоритмів розподілу коштів між учасниками ринку, затверджених Протоколами засідань Координаційного центру протягом травня 2015 року - січня 2017 року.

У зв'язку з наданням до дослідження Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» додаткових матеріалів у не повному обсязі експертам не виявляється можливим документально обґрунтувати оплати електроенергії споживачами, яка була здійснена у іншій формі ніж грошова.

Крім того, ухвалою суду від 21.03.2019 у справі №905/819/17 було призначено додаткову судову експертизу (том 13, а.с.3). На вирішення експерту було поставлено такі питання:

1. Який загальний обсяг компенсації вартості електроенергії, поставленої Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», отриманий від споживачів на тимчасово неконтрольованій території (в грошовій та негрошовій формах) (з помісячною розбивкою з 01.05.2015 по 11.04.2017)?

2. Визначити суму грошових коштів, яка підлягає перерахуванню Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» на виконання п.5.2 договору №АУП-20-07/0003 від 20.07.2015 купівлі-продажу електричної енергії за період з 01.05.2015 по 28.02.2017, із застосуванням алгоритму, що затверджений координаційним центром на місяць, за який здійснено оплату за електроенергію, тобто з урахуванням призначення платежу, що зазначений у банківських виписках?

3. Чи відповідають обсяги розподілу коштів Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» встановленим координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань (з урахуванням оплати електроенергії споживачами, яка була здійснена у грошовій та іншій формі), а якщо ні - то який розмір відхилень?

Зобов'язано експерта (експертів), у разі виявлення під час проведення додаткової експертизи фактів та обставин, які мають значення для справи, але стосовно яких не були поставлені питання, висвітлити їх у висновку.

Відповідно до висновку експерта №1980-1982 від 17.03.2020 (том 20, а.с.158):

- по першому питанню - в обсязі наданих документів, обсяг компенсації вартості електроенергії, поставленої Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», отриманий від споживачів на тимчасово неконтрольованій території в грошовій формі за період з 01.05.2015 по 11.04.2017, за результатами дослідження складає в сумі 105558717,70 грн (без виписок за грудень 2016 року, березень 2017 року та 31.05.2016, які відсутні в матеріалах справи). З урахуванням даних Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» щодо надходження коштів в грудні 2016 року, березні 2017 року та 31.05.2016 загальна сума надходжень від споживачів склала 106222358,61 грн. Докладно з помісячною розбивкою з 01.05.2015 по 11.04.2017 в додатку №1 та №2 до висновку, та у дослідницькій частині висновку.

У зв'язку з не наданням до дослідження додаткових матеріалів у повному обсязі, експерту не виявляється можливим документально обґрунтувати обсяг компенсації вартості електроенергії, поставленої Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ- Енерговугілля», отриманий від споживачів на тимчасово неконтрольованій території з 01.05.2015 по 11.04.2017 в негрошовій формі;

- по другому питанню - за результатами дослідження, в обсязі наданих документів, встановлено, що сума грошових коштів, яка підлягала перерахуванню Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» Публічному акціонерному товариству «Донбасенерго» на виконання п.5.2 договору №АУП-20-07/00003 від 20.07.2015 купівлі-продажу електричної енергії за період з 01.05.2015 по 28.02.2017, із застосуванням алгоритму, що затверджений координаційним центром на місяць, за який здійснено оплату за електроенергію, тобто, з урахуванням призначення платежу, що зазначений у банківських виписках, склала 44377798,93 грн (без урахування нерозподілених сум надходжень коштів від споживачів без зазначення в призначенні платежу місяця за який здійснюється оплата, або зазначення тривалого періоду (більше місяця) в сумі 7055634,30 грн та сум надходжень в грудні 2016 року, березні 2017 року та 31.05.2016, за якими відсутні виписки, в сумі 663640,91 грн).

Довідково: У разі застосування алгоритму розподілу коштів, що затверджений на відповідний місяць зарахування коштів до сум надходження коштів від споживачів на суму 7055634,30 грн (у призначеннях платежу яких не зазначено місяць за який здійснюється оплата, або зазначено тривалий період часу), та на суму 663640,91 грн (надходжень в грудні 2016 року, березні 2017 року та 31.05.2016, виписки за якими відсутні в матеріалах справи), сума належної частки Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» склала 48168803,46 грн;

- по третьому питанню - в обсязі наданих на дослідження документів, встановлено, обсяги розподілу коштів Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» частково відповідають встановленим Координаційним центром щомісячним нормативам відрахувань. Розбіжності між фактично перерахованими коштами належної частки Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» та сумами визначеними за результатами дослідження, з урахуванням призначення платежу, становлять 2225214,37 грн (46603013,30 - 44377798,93) при залишку нерозподілених (при дослідженні) за алгоритмом коштів в сумі 7719 275,21 грн. (7 055 634,30 + 663640,91) грн.

Довідково. У разі застосування алгоритму розподілу коштів, що затверджений на відповідний місяць зарахування коштів до сум надходження коштів від споживачів на суму 7055634,30 грн (у призначеннях платежу яких не зазначено місяць за який здійснюється оплата, або зазначено тривалий період часу), та на суму 663640,91 грн (надходжень в грудні 2016 року, березні 2017 року та 31.05.2016, виписки за якими відсутні в матеріалах справи), розбіжності між фактично перерахованою часткою Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго» та часткою, встановленою з урахуванням розподілу нерозподіленої суми зарахувань без зазначення конкретного місяця платежу (з врахуванням відсутніх виписок), складають до збільшення належних сум до перерахування на 1565790,16 грн (48168803,46 - 46603013,30).

У зв'язку з не наданням до дослідження додаткових матеріалів у повному обсязі, експерту не виявляється можливим документально обґрунтувати обсяг компенсації вартості електроенергії, поставленої Приватним акціонерним товариством «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля», отриманий від споживачів на тимчасово неконтрольованій території, з 01.05.2015 по 11.04.2017 в негрошовій формі, та дослідити алгоритм розподілу коштів.

За результатами проведення судових експертиз, відповідач зазначав, що порядок розподілу коштів між учасниками ринку визначається алгоритмом, який формується відповідно до Правил ринку та затверджується Координаційним центром на кожний окремий платіжний період (місяць). Проте, відповідач вважав, що до періодів, в яких алгоритм був затверджений в кінці розрахункового періоду або в наступному за розрахунковим, мав бути застосований алгоритм за попередній період.

За результатами власного розрахунку відповідачем встановлено відхилення суми фактично перерахованих коштів позивачу від суми, яка мала бути перерахована за алгоритмом, який діяв у розрахунковому періоді у сумі 569128,84 грн Тобто, за розрахунком відповідача, він перерахував більшу суму, аніж мав перерахувати за алгоритмом, який діяв у розрахунковому періоді.

Позивач, в свою чергу, вважає помилковим дотримання відповідачем алгоритму розподілу грошових коштів у відповідності до зазначеного у призначенні платежу місяця, вказуючи, що Правила ринку передбачають, що всі кошти, що надійшли від споживачів постачальнику і залишились після отримання останнім належної йому частки, розподіляються цим постачальником за нормативом, що діє на день перерахування коштів, а не за нормативом, визначеним на підставі вказаного в платіжному дорученні призначення платежу. Зокрема, п.п.8.8, 8.9 Правил ринку вказують на те, що в будь-якому випадку постачальник повинен застосовувати поточний (встановлений на момент перерахування) норматив, і не передбачає застосування нормативів, що були встановлені для попередніх періодів (місяць, два чи більше назад) в залежності від призначення платежу, вказаного споживачем. Вказаний висновок підтверджується також тим, що відповідно до п.8.10 Правил ринку норматив виробника за продану електроенергію розраховується на кожен розрахунковий день за наведеною в цьому пункті формулою.

Отже, підсумовуючи позивач зазначив, що при застосуванні алгоритму, який затверджений Координаційним центром, виходячи з приписів ст.ст.15, 23 Закону України «Про електроенергетику», Постанови №263, умов Багатостороннього договору та додатків до нього, а також договору №АУП-20-07/0003 від 20.07.2015 купівлі-продажу електричної енергії, Приватне акціонерне товариство «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» порушувало алгоритм розподілу коштів, внаслідок чого Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» недоотримало 1998354,70 грн.

Спір у справі полягає у наявності або відсутності правових підстав для стягнення виробником електричної енергії з постачальника електричної енергії нерозподілених грошових коштів за отриману електричну енергію, що вироблялась на тимчасово непідконтрольній території, за наслідками взятих на себе зобов'язань за Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії та двостороннім договором купівлі-продажу електричної енергії.

Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права і обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також з дій осіб, що не передбачені актами цивільного законодавства , але за аналогією породжують цивільні права і обов'язки.

Згідно зі ст.509 вказаного кодексу зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу, а відповідно до пункту 1 частини другої цієї статті підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частиною 1 ст.173 Господарського кодексу України установлено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (ч.1 ст.174 Господарського кодексу України).

Пунктом 1 Постанови №263 встановлено, що купівля та продаж з 01.05.2015 електричної енергії, переміщеної з території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження (далі неконтрольована територія), на іншу територію України (далі контрольована територія) та/або з контрольованої території на неконтрольовану територію (далі різниця перетоків електричної енергії), здійснюється на контрольованій території оптовим постачальником електричної енергії та на неконтрольованій території суб'єктами господарювання, що здійснюють виробництво електричної енергії на електроустановках, розташованих на неконтрольованій території та визначених Міністерством енергетики та вугільної промисловості (далі виробники електричної енергії, що провадять діяльність на неконтрольованій території), та/або публічним акціонерним товариством «ДТЕК Донецькобленерго» у Донецькій області.

Відповідно до п.2 Постанови №263 електрична енергія, яка виробляється на неконтрольованій території, крім електричної енергії виробника, що має гарантії, надані законодавством, продається на цій території суб'єктам електроенергетики, які провадять діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електромережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом (далі енергопостачальники, що провадять діяльність на неконтрольованій території), згідно з умовами багатостороннього договору, що укладається між суб'єктами електроенергетики, що провадять діяльність на неконтрольованій території (далі багатосторонній договір).

Положеннями п.4 Постанови №263 встановлено, що порядок, механізм та принципи взаємодії суб'єктів електроенергетики, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням, купівлею та продажем електричної енергії, порядок формування цін (тарифів), компенсації технологічних втрат електричної енергії під час передачі, а також розрахунків за електричну енергію, послуги з передачі та постачання електричної енергії, інші питання регулювання відносин у сфері електроенергетики на неконтрольованій території визначаються багатостороннім договором.

Наказом №273 від 08.05.2015 Міністерства енергетики та вугільної промисловості «Про затвердження переліку виробників електричної енергії» затверджений Перелік виробників електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичного обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади не здійснюють, або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, до якого ввійшла і ВП Старобешівська ТЕС ПАТ «Донбасенерго».

Як встановлено судом, Багатостороннім договором від 11.06.2015, укладеним, у тому числі, між сторонами спору, передбачено, що постачальники здійснюють купівлю електричної енергії у Виробників електроенергії за тарифами, затвердженими Координаційним центром, на межі балансової належності електричних мереж (у місцях поставки електричної енергії).

З наведеного вбачається, що позивач і відповідач у цій справі є учасниками ринку електричної енергії, сторонами Багатостороннього договору між учасниками ринку електричної енергії від 11.06.2015 та надали свою згоду визнавати і виконувати всі умови Багатостороннього договору, Правил ринку і інших додатків до Багатостороннього договору.

У розумінні положень наведеного Багатостороннього договору постачальники електричної енергії забезпечують збір платежів від споживачів та їх розподіл у відповідності до алгоритму, передбаченого Правилами ринку.

Порядок розподілу отриманих від споживачів платежів регламентується Правилами ринку електричної енергії на НКТ, які є додатком №2 до Багатостороннього договору від 11.06.2015, його невід'ємною частиною, та якими в цілому визначається механізм функціонування ринку електричної енергії в частині надання даних, розподілу навантажень між генеруючими джерелами, формування середньозваженої ціни ринку електричної енергії, цін і тарифів постачальників, алгоритм розподілу і перерахування коштів на ринку електричної енергії на НКТ.

Алгоритм розподілу грошових коштів між постачальниками, виробниками і системним оператором у розумінні положень п.8.1 Правил ринку електричної енергії являє собою порядок визначення нормативів (часток), належних вказаним учасникам ринку, в загальній сумі коштів, які надходять від споживачів, в рахунок оплати за електричну енергію, послуги з постачання і розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників по прямим договорам).

При цьому, відповідно до п.8.10 наведених Правил, норматив (частка) конкретного виробника за продану електроенергію на розрахунковий день розраховується за формулою, де одним із значень є товарна продукція конкретного виробника.

Тобто, для визначення нормативу (частки), належної кожному виробнику, Координаційний центр виходив з обсягу виробленої кожним з виробників електроенергії в кожному місяці.

Таким чином, Правилами ринку електричної енергії, які є невід'ємною частиною Багатостороннього договору, на відповідача, як на постачальника електричної енергії, покладений обов'язок розподілу коштів, що, з урахуванням умов договору №АУП-20-07/0003 від 20.07.2015, обмежується обов'язком сплачувати вартість проданої електроенергії виключно з грошових коштів, які надходять на рахунок постачальника від споживачів як оплата за отриману електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії, у частині, визначеній Алгоритмом розподілу грошових коштів між постачальником, виробниками та системним оператором.

У розумінні положень п.3.1.1 наведеного двостороннього договору виробник має право вимагати від постачальника оплату за поставлену електричну енергію в межах коштів, перерахованих постачальнику споживачами у відповідності з алгоритмом розподілу грошових коштів, передбачених Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії.

Зміст наведених положень свідчить, що право виробника вимагати від постачальника електричної енергії оплати за поставлений енергоресурс обмежене обсягом проведених споживачами постачальнику оплат, яке кореспондується з обов'язком такого постачальника здійснювати розподіл отриманих коштів у відповідності до встановленого уповноваженим органом алгоритму.

За твердженням позивача вартість отриманої та не сплаченої електроенергії (згідно позовних вимог) становить 365164847,39 грн.

Разом з цим, судово-економічною комісійною експертизою в межах наданих на дослідження документів було встановлено, що загальна сума надходжень від споживачів НКТ на рахунки Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» склала 106222358,61 грн.

Отже, відповідач, навіть за умови стовідсоткового перерахування отриманих від споживачів коштів позивачеві, не мав об'єктивної можливості провести повну оплату за відпущену електричну енергію у визначеному позивачем обсязі.

Відповідно до ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За змістом ч.1 ст.193 Господарського кодексу України та ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Таким чином, з аналізу умов Багатостороннього договору, Правил ринку та двостороннього договору купівлі-продажу №АУП-20-07/0003 від 20.07.2015 вбачається, що учасники ринку визначили певну послідовність дій щодо поставки електричної енергії на тимчасово окупованій території та на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, а також порядок проведення оплати електроенергії.

Вказані дії пов'язані зі своєчасністю визначення обсягів поставки електричної енергії, надходження коштів від споживачів, затвердження алгоритму розподілу коштів та розподілом отриманих постачальником від споживачів коштів як порядку належного виконання сторонами правовідносин взятих на себе зобов'язань.

Водночас, сторонами спору та іншими учасниками Багатостороннього договору від 11.05.2015 покладені на них обов'язки було реалізовано не у повному обсязі.

Так, рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом №1 від 25.06.2015, по питанню №8 порядку денного прийнято одноголосно рішення щодо зобов'язання учасників ринку в термін до 30.06.2015 відкрити поточні рахунки з метою проведення розрахунків між споживачами та учасниками ринку та затвердити тарифи для учасників ринку та споживачів в Донецькій області на період травень-червень 2015 року. Встановлено, що дія затверджених договорів розповсюджується на майбутні періоди (липень та надалі) до моменту встановлення обґрунтованих тарифів Координаційним центром.

При цьому, зі змісту питання №5, винесеного на розгляд Координаційного центру, предметом якого є встановлення тарифів на травень-червень 2015 року вбачається, що пропозиція затвердження тарифів для учасників ринку електричної енергії зумовлена необхідністю компенсації видатків від встановлених тарифів в тарифах майбутніх періодів поточного року.

Протоколом №6 від 15.07.2015 Координаційного центру було затверджено алгоритми на травень та червень 2015 року. Алгоритм Старобешівської ТЕС на травень 2015 року встановлено 46,08 %, на червень 2015 року - 44,06 %.

Отже, кошти за спожиту у травні 2015 року електричну енергію могли надходити на рахунок відповідача лише з липня 2015 року. За відсутності встановленого тарифу на електричну енергію кошти від споживачів також не могли надходити й за прямими договорами поставки раніше вказаного строку.

Поряд із зазначеним, рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №7 від 22.07.2015, затверджений прогнозний баланс електроенергії, складений Системним оператором, за період липня-грудня 2015 року; затверджений Алгоритм розподілу коштів учасникам ринку на липень 2015 року.

Рішенням Координаційного центру, оформленим протоколом засідання №9 від 31.07.2015, затверджений прогнозний баланс електроенергії, складений Системним оператором, за період липня-грудня 2015 року; постановлено робочій групі розглянути варіанти коректування алгоритмів розподілу грошових коштів між учасниками ринку в частині зібраних, але не розподілених коштів; встановлено на серпень 2015 року тарифи для споживачів та постачальників на постачання та розподіл електричної енергії, тарифи для виробників.

З наведеного вбачається, що станом на дату затвердження першого алгоритму вже мав місце дисбаланс між поставками електричної енергії та, відповідно, проведенням оплат. Аналогічні випадки мали місце і в інших періодах постачання, що фактично не заперечується сторонами.

Системний аналіз умов Багатостороннього договору від 11.05.2015, Правил ринку електричної енергії, двостороннього договору купівлі-продажу електричної енергії, укладеного між сторонами спору, свідчить, що останні дійсно не передбачають чіткого порядку розподілу коштів, які надходять від споживачів в рахунок погашення заборгованості за минулі періоди, а також порядок дій постачальника за відсутності своєчасно затвердженого алгоритму.

Суд вважає за необхідне зауважити на тому, що відповідно до ст.193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Так, за змістом підпункту 9.11.2.2 п.9.11.2 Багатостороннього договору від 11.06.2015, сторонами якого є, у тому числі, позивач та відповідач, кошти, які надходять від споживачів постачальникам за електричну енергію, послуги з постачання та розподілу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, протягом наступного робочого дня повинні бути самостійного розподілені постачальником у відповідності з Порядком визначення нормативу розподілу коштів постачальників, який затверджується Координаційним центром на розрахунковий місць.

Разом з тим, умовами п.п.9.1, 9.2 Правил ринку електричної енергії, які є додатком до Багатостороннього договору від 11.06.2015, за невиконання або неналежне виконання зобов'язань, передбачених договором, сторони несуть відповідальність передбачену договором. Учасник ринку визнається таким, що не виконує зобов'язання, якщо він порушив умови цього договору і не виправив їх протягом 10 робочих днів, якщо інше не визначено Координаційним центром.

Вказане свідчить про те, що утримання відповідачем грошових коштів до моменту затвердження Координаційним центром відповідного алгоритму мало б наслідком порушення ним умов Багатостороннього договору та виникнення обставин настання негативних наслідків, тому саме на виконання договірних зобов'язань та недопущення випадків їх порушення, керуючись вказаним вище розумінням порядку застосування алгоритму розподілу грошових коштів, діяв відповідач.

З огляду на встановлені вище обставини, у тому числі застосування відповідачем алгоритму розподілу коштів попереднього місяця в умовах незатвердження Координаційним центром алгоритму на поточний місяць, та здійснення відповідачем розподілу отриманих від споживачів коштів за куповану електричну енергію, останній не може вважатися таким, що діяв всупереч умов договору, беручи до уваги його обов'язок щодо своєчасного розподілу коштів, що надходять від споживачів.

Також, відповідач не може вважатися таким, що діяв на користь власних інтересів, оскільки після проведення розподілу коштів залишав у своєму розпорядженні виключно суму коштів, визначену п.5.2 договору, яка є оплатою його послуги. Решта коштів розподілялась між іншими виробниками електричної енергії (в тому числі позивачем).

У зв'язку з викладеним є безпідставним посилання позивача на висновки судово-економічної експертизи, за результатами якої встановлено порушення відповідачем алгоритму розподілу коштів, що призвело до недоотримання позивачем 1998354,70 грн, оскільки експертом застосовувався алгоритм (в тому числі затверджений пізніше) того місяця, в якому надійшли кошти на рахунок відповідача від споживачів.

З метою контролю дотримання постачальниками порядку розподілу коштів між учасниками ринку та Публічним акціонерним товариством «Перший український міжнародний банк» був укладений договір №261138584 від 20.08.2015 про надання послуг «Моніторинг» за допомогою системи дистанційного обслуговування рахунків «Інтернет-Банкінг», за умовами якого банк зобов'язався надати клієнтам послуги з користування системою дистанційного обслуговування рахунків «Інтернет-Банкінг», відкритих в Банку в національній валюті України - гривні та визначених в п.3.4 цього договору, які включають послуги з інформування клієнтів щодо операцій по рахунках клієнтів та про стан цих рахунків через систему «Інтернет-Банкінг» у відповідності до законодавства України та на умовах, визначених цим договором.

Підписанням цього договору кожний клієнт без винятку надає банку дозвіл/згоду на розкриття іншим клієнтам інформації з використанням системи «Інтернет-Банкінг» щодо операцій та залишків коштів на рахунках клієнтів, в тому числі, Приватного акціонерного товариства «ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» (п.3.4 договору №261138584 від 20.08.2015).

Наведене свідчить про те, що представникам всіх учасників ринку була надана технічна можливість відслідковувати весь обіг грошових коштів, які надходили на рахунки постачальників від споживачів, а в подальшому розподілялись між всіма учасниками ринку, та контролювати правильність застосування алгоритму постачальниками, тому позивач мав можливість самостійно здійснювати контроль за дотриманням відповідачем умов Правил ринку, а також застосування алгоритму розподілу коштів.

Водночас, матеріали справи не містять доказів звернень або направлень до Координаційного центру будь-яких повідомлень про факт порушення учасником ринку договірних зобов'язань із зазначенням в чому таке порушення полягає, як і доказів притягнення Координаційним центром такого учасника до відповідальності в узгодження з п.9.3 Багатостороннього договору та в межах наявної компетенції.

У відповідності до п.5.20 Багатостороннього договору Координаційний центр організовує роботу Розрахункового центру.

Зокрема, п.1 Багатостороннього договору передбачено, що Розрахунковий центр - орган (суб'єкт), який здійснює розрахунок прогнозованої і фактично середньозваженої ціни ринку електричної енергії, тарифів, дотацій, розрахунок необхідних платежів за спожиту і згенеровану електроенергію в межах НКТ.

Пунктом 9.1.2 Правил ринку регламентується, що Розрахунковий центр виконує наступні функції, пов'язані з проведенням розрахунків: збір даних, необхідних для проведення розрахунків; розрахунок прогнозованої і фактичної середньозважених цін ринку, цін купівлі-продажу електроенергії для Виробників і Постачальників електричної енергії; визначення вартості електричної енергії, придбаної і проданої на ринку; складення балансів електроенергії, придбаної і проданої на ринку електроенергії і перетоків електроенергії; підготовка звітної документації відповідно до Правил; збереження даних, які використовуються для проведення розрахунків; забезпечення конфіденційності інформації, отриманої від Сторін.

За умовами п.п.9.9.5, 9.9.6 Правил ринку при виявленні протягом розрахункового місця в щоденних розрахунках помилок, Розрахунковий центр не пізніше ніж через 3 робочих дні здійснює перерахунок, який відображається в інформації у день здійснення перерахунку окремим рядком. Зазначена інформація надається учасникам договору та Координаційному центру. У випадку виявлення помилки в розрахунках по закінченню розрахунків за звітними даними Розрахунковий центр повідомляє про це Координаційний центр та відповідні сторони договору. Перерахунок здійснюється згідно рішення Координаційного центру.

З огляду на вказані умови правочину у суду відсутні підстави вважати, що на відповідача був покладений обов'язок здійснювати будь-які корегування розподілу грошових коштів.

Матеріали справи не містять доказів виявлення Координаційним центром порушень відповідачем при застосуванні алгоритму, також відсутні докази коригування розрахунків з боку Розрахункового центра при Координаційному центрі, а тому не можна вважати неправомірними дії відповідача при проведенні оплати (розподілу коштів, що надходили від споживачів). Також не можна вважати, що у відповідача настав обов'язок зі сплати грошових коштів, оскільки це питання має регулюватись відповідно до п.п.9.9.5, 9.9.6 Правил ринку.

Відповідач, застосовуючи алгоритм певним чином (залежно від наявності призначення платежу, що надійшов від споживача, відсутності затвердженого алгоритму на поточний місяць), за відсутності зауважень або інших реагувань з боку контролюючих органів, вважав виконаними свої зобов'язання за договором належним чином та розцінював, як згоду інших учасників ринку з таким розподілом.

Отже, учасник ринку, який вважає, що діями (бездіяльністю) іншого учасника ринку порушені його майнові права, зокрема у разі безпідставного отримання коштів від постачальника за рахунок такого учасника, не позбавлений права самостійно звернутись до суду за захистом своїх прав.

Крім того, під час розгляду справи, відповідач надав суду розрахунок, за яким здійснено розподіл коштів із застосуванням алгоритму попереднього періоду (за відсутності належно затвердженого алгоритму на поточний період). При цьому, навіть без врахування призначення платежу коштів, що надходять від споживачів, при такому підході проведення розрахунків (розподілу коштів), виробники електричної енергії, у тому числі позивач, отримали більшу суму коштів, ніж при розрахунку з врахуванням призначення платежу. Таким чином, позивачеві взагалі відбулась переплата.

Проте, навіть у разі невірного розподілу відповідачем отриманих від споживачів коштів за визначеним Координаційним центром алгоритмом, мало б місце порушення прав лише інших виробників, які недоотримали частки, які їм належать, в загальній сумі коштів, що надходять від споживачів в рахунок оплати за електричну енергію. А відповідач в такому випадку виступає лише особою, що перерозподіляє ці кошти та не має права на власний розсуд визначити розмір належних кожному виробнику часток. А тому, навіть за умови переплати, вказані кошти не можуть бути стягнуті відповідачем.

Таким чином, наразі у відповідача відсутній обов'язок сплатити позивачеві недоотримані кошти за відсутності нерозподілених сум на відповідних банківських рахунках. Тобто, в умовах переплати іншим виробникам, вони мали б повернути зайво отримані кошти на користь позивача.

Суд зауважує, що умовами Багатостороннього договору від 11.06.2015, укладеного, у тому числі, між сторонами спору, передбачено створення Координаційного центру, який формується з уповноважених представників учасників ринку, у тому числі й Публічного акціонерного товариства «Донбасенерго».

Сферу компетенції Координаційного центру, серед іншого, становить: здійснення контролю за виконанням сторонами зобов'язань, що передбачені договором, вирішення інших питань, що стосуються виконання договору.

Не зважаючи на відсутність єдності у розумінні сторонами умов Багатостороннього договору, матеріали справи не містять доказів звернень сторін за врегулюванням спірних відносин до зазначеного уповноваженого органу (Координаційного центру).

Щодо встановлення обсягів поставленої електричної енергії у період з травня 2015 року по лютий 2017 року включно, суд зазначає таке.

Публічне акціонерне товариство «Донбасенерго» посилається на те, що фактичні фізичні баланси електроенергії на НКТ, що складені Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» у відповідності до підпункту 2 п.11 Постанови №263 та направлені позивачу листом №01-54/1097 від 15.06.2016, є єдиним належним документом, що встановлює обсяги виробництва електроенергії виробниками на НКТ та надходження електроенергії в електричні мережі постачальників, що знаходяться на НКТ, з огляду на що підлягає дослідженню питання розподілу коштів, які надходять від споживачів за електричну енергію, послуги постачання та розподілу електроенергії (за виключенням плати за розподіл електроенергії від споживачів, які купують електроенергію безпосередньо у виробників за прямими договорами), які відповідач мав розподіляти між іншими учасниками ринку електричної енергії на неконтрольованій території, виходячи з умов Алгоритму розподілу таких коштів, залишаючи у своєму розпорядженні кошти у відповідності із затвердженим нормативом постачальників.

Підпунктом 2 п.11 Постанови №263 визначено, що Донбаська електроенергетична система складає прогнозний та фактичний фізичний баланс електричної енергії об'єднаної енергетичної системи України, баланси електричної енергії окремо за контрольованою та неконтрольованою територією і надає відповідну інформацію ДП «НЕК «Укренерго», оптовому постачальнику та усім сторонам Багатостороннього договору.

Положеннями підпункту 9.1.2 п.9.1 Правил ринку визначено, що у відповідності з договором та його положеннями, Розрахунковий центр виконує функції, пов'язані з проведенням розрахунків, зокрема, складання балансів електричної енергії, купленої та проданої на ринку електроенергії і перетоків електроенергії.

У відповідності до умов п.4.1 двостороннього договору купівлі-продажу, обсяг фактично проданої виробником і придбаної постачальником електричної енергії в розрахунковому місяці визначається Розрахунковим центром при Координаційному центрі в порядку, визначеному Багатостороннім договором між учасниками ринку електричної енергії.

Вказане свідчить про те, що у розглядуваному випадку доказами фактичного обсягу споживання електричної енергії є саме відомості Розрахункового центру при Координаційному центрі, які відсутні в матеріалах справи.

Враховуючи викладене у сукупності, зважаючи на недоведеність Публічним акціонерним товариством «Донбасенерго» належними та допустимими доказами факту наявності нерозподілених відповідачем як постачальником електричної енергії виробнику коштів, та беручи до уваги встановлений сторонами Багатостороннього договору від 11.06.2015 порядок виявлення порушень або помилок при здійсненні розрахунків, а також за відсутності виявленого Координаційним центром порушення відповідачем застосування алгоритму та коригувань розрахунків з боку Розрахункового центра, рішень вказаного органу про здійснення перерахунку розподілу, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно зі ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати підлягають віднесенню на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.86, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги залишити без задоволення.

Вступну та резолютивну частини рішення складено 17.02.2022.

Повний текст рішення складено 25.11.2025.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Ю.О.Паляниця

Суддя С.М. Фурсова

Суддя О.В. Говорун