Рішення від 20.11.2025 по справі 904/3932/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.11.2025м. ДніпроСправа № 904/3932/25

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бєлік В.Г. за участю секретаря судового засідання Голігорової Т.І., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні справу:

за позовом Криворізької міської ради, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бетаком К", Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг

про стягнення заборгованості за користування земельною ділянкою комунальної власності у загальному розмірі 2 134 056,99 грн.

Представники:

від позивача: Сікорська О.В., представник (поза межами суду);

від відповідача: Бершадська Т.О., представник (поза межами суду).

ПРОЦЕДУРА:

Криворізька міська рада (далі - позивач) через систему "Електронний суд" звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, у якій просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бетаком К" (далі - відповідач) заборгованість за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099 розташованої за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Прорізна, 87/14 за період з 05.04.2021 по 31.12.2024 у розмірі 1 749 543,37 грн. та пеню за період з 01.07.2023 до 30.04.2025 у розмірі 384 513,62 грн., а також просить стягнути судові витрати, які складаються з 25 608,68 грн. судового збору.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 21.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 30.07.2025 о 15:00 год.

22.07.2025 через систему "Електронний суд" від позивача надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 22.07.2025 задоволено заяву представника позивача - Криворізької міської ради про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду та підготовче судове засідання, яке призначене на 30.07.2025 о 15:00 год., вирішено проводити в режимі відеоконференції за участю представника позивача.

22.07.2025 через систему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 23.07.2025 задоволено заяву представника відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Бетаком К" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду та підготовче судове засідання, яке призначене на 30.07.2025 о 15:00 год., вирішено проводити в режимі відеоконференції за участю представників обох сторін.

23.07.2025 через систему "Електронний суд" від відповідача надійшло клопотання про залучення до справи документів.

28.07.2025 через систему "Електронний суд" від відповідача надійшло клопотання про залучення до справи документів.

У підготовчому судовому засіданні 30.07.2025 оголошено перерву до 03.09.2025 о 11:30 год. та вирішено проводити наступне судове засідання в режимі відеоконференції за участю представників обох сторін, про що занесено до протоколу судового засідання.

04.08.2025 через систему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.

12.08.2025 через систему "Електронний суд" від позивача надійшла відповідь на відзив.

21.08.2025 через систему "Електронний суд" від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив.

02.09.2025 через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи (підготовчого засідання) та продовження строку проведення підготовчого провадження.

02.09.2025 через систему "Електронний суд" від відповідача надійшли додаткові пояснення у справі.

У призначене підготовче судове засідання 03.09.2025 представник відповідача не з'явився.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 03.09.2025 оголошено перерву в підготовчому судовому засіданні до 17.09.2025 о 10:20 год., яке проводити в режимі відеоконференції за участю представників обох сторін.

15.09.2025 через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи (підготовчого засідання) та продовження строку проведення підготовчого провадження.

У призначене підготовче судове засідання 17.09.2025 представник відповідача не з'явився.

В судовому засіданні 17.09.2025 представник позивача заперечує проти клопотання відповідача про відкладення підготовчого судового засідання на іншу дату.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.09.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.10.2025 о 14:30 год., а також вирішено проводити в режимі відеоконференції за участю представників обох сторін.

07.10.2025 через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи у зв'язку з хворобою.

У призначене судове засідання 07.10.2025 представник відповідача не з'явився.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 07.10.2025 оголошено перерву в судовому засіданні з розгляду справи по суті до 04.11.2025 об 11:40 год., яке проводити в режимі відеоконференції за участю представників обох сторін.

04.11.2025 через систему "Електронний суд" від представника відповідача надійшли додаткові пояснення у справі.

Судове засідання у справі 04.11.2025 о 11:40 год. не відбулось, через збій обладнання відеоконференцзв'язку "ЄСІТС", а саме відеокамер у період з 11:40 до 12:10 04.11.2025, що призвело до неможливості забезпечити виконання вимог ч.1 ст.222 ГПК України в частині повного фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку, передбаченому Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему, зокрема положеннями, що визначають порядок функціонування окремої підсистеми відеоконференцзв'язку, про що складено акт.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 04.11.2025 призначено судове засідання з розгляду справи по суті на 11.11.2025 о 12:00 год., а також вирішено проводити в режимі відеоконференції за участю представників обох сторін.

У призначеному судовому засідання 11.11.2025 оголошено перерву до 18.11.2025 о 14:30 год.

Представник відповідача в судове засідання 18.11.2025 в режимі відеоконференції не приєднався, в телефонному режимі повідомив про відсутність можливості приєднатися до відеоконференцзв'язку, через планове відключення електричної енергію м. Кривий Ріг.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.11.2025 оголошено перерву в судовому засіданні з розгляду справи по суті до 19.11.2025 об 15:00 год., а також вирішено проводити в режимі відеоконференції за участю представників обох сторін.

У судовому засіданні 19.11.2025 оголошено перерву до 20.11.2025 о 12:00 год.

В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 20.11.2025 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши надані документи і матеріали, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за Відповідачем обліковувалась заборгованість в розмірі 1 749 543,37 грн. перед Позивачем, яка виникла внаслідок неналежного виконання зобов'язань щодо повної та своєчасної оплати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099 площею 0,7261 га на вул. Прорізній, 87/14А, за період з 05.04.2021 по 31.12.2024.

Позиція відповідача

Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та просить відмовити у позові в повному обсязі.

В обґрунтування своїх заперечень зазначає:

- у періоді часу, що його зазначено позивачем як період безоплатного користування, що призвело до втрат місцевого бюджету , відповідач дійсно не декларував податкові зобов'язання та не сплачував податків про які йдеться у позові;

- визначення розміру суми несплаченого податку є компетенцією державної податкової служби України , а не органу місцевого самоврядування , як себе визначив Позивач, тобто саме ГУ ДПС У у Дніпропетровській обл. повинно було визначити розмір податкового зобов'язання з повноти нарахування та сплати орендної плати за земельну ділянку про яку йдеться у позові;

- донараховані суми грошових зобов'язань відповідно до Податкових повідомлень - рішень стягуються не до місцевого, а до державного бюджету України , а вже потім підлягають перерозподілу, тобто місцевий бюджет не зазнав втрат, не було послаблено економічних основ місцевого самоврядування, а за таких обставин не існує саме предмета позову - порушеного права, одним із засобів захисту якого є саме судовий захист;

- у періоді часу , про який йдеться у позові суб'єкта місцевого самоврядування , ГУ ДПС У у Дніпропетровській області виконало свій обов'язок, відповідно до чинного законодавства України, та здійснило відповідні перевірки ТОВ “ БЕТАКОМ К» та склало відповідні Акти від 25.11.24 № 3707/04-36-07-14-04/43270200 за період з 01.01.2022 до 31.10. 24 р та від 23.05.2025 р № 2361/04-36-07-14-04/43270200 за результатами яких було прийнято Податкові повідомлення - рішення, якими було визначено розмір податкових зобов'язань та штрафних санкцій, що підлягають сплаті до державного бюджету України;

- позивач не є контролюючим органом, при цьому, суми, що їх визначено як такі, що підлягають сплаті не є тотожними, навіть без врахування штрафних санкцій, а за одне й те саме порушення ( орендна плата за земельну ділянку за один і той самий проміжок часу) заборгованість не може стягуватися двічі на користь різних бюджетів та отримувачів платежу;

- враховуючи, що жодного порушення прав власника не відбулося, позов є таким, що не підлягає задоволенню;

- окрім того, що відсутній предмет позову, сам позов складено таким чином, що він не відповідає фактичним обставинам адже позивачем невірно зазначено розміри грошової оцінки земельної ділянки, що нею користувався відповідач, не наведено дати та № жодного рішення Криворізької міської ради щодо встановлення розміру грошової оцінки земельної ділянки, починаючи з 2015 року, адже рішення про затвердження технічної документації та встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу не є йому тотожнім, тому й не містять інформації щодо встановлення нового розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки про яку йдеться у позові;

- копії жодного з відповідних рішень, які саме і є підставою для визначення розміру плати за землю до позову не додано;

- розрахунок заборгованості та розмір пені, що підлягає стягненню визначено не вірно.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ

Судом встановлено, що рішенням Криворізької міської ради від 24.02.2021 №340 Товариствам з обмеженою відповідальністю “МЕТАЛ-ТЕР» та “БЕТАКОМ К» надано згоду на поділ земельної ділянки промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, площею 0,7463 га на вул. Прорізній, 87/14 у Центрально-Міському районі (кадастровий номер 1211000000:08:158:0083), що перебуває в комунальній власності територіальної громади міста Кривого Рогу, за цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02) для розміщення існуючого цеху бурового інструмента, без зміни цільового призначення та розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки площею 0,7463 га за вищевказаною адресою.

Рішенням Криворізької міської ради від 30.06.2021 №600, зі змінами від 29.09.2021 №806, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, площею 0,7463 га на вул. Прорізній, 87/14 у Центрально-Міському районі з кадастровим номером 1211000000:08:158:0083) за цільовим призначенням -для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02) для розміщення існуючого цеху бурового інструмента.

В результаті поділу утворилися земельні ділянки промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення за цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02) для розміщення існуючого цеху бурового інструмента у Центрально-Міському районі, зокрема з площею 0,7261 га (кадастровий номер 1211000000:08:158:0099) на вул. Прорізній,87/14.

Надано в оренду строком на 5 років земельні ділянки, в тому числі Товариству з обмеженою відповідальністю “БЕТАКОМ К» площею 0,7261 га з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099 на вул. Прорізній,87/14.

Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.

За таких обставин, земельна ділянка площею 0,7261 га з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099 є сформованою з 05.04.2021, відповідні відомості щодо неї містяться у Витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 28.05.2025 року №НВ-0001088392025.

Також відомості щодо вказаної земельної ділянки внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 2593660012060.

Разом з тим, як вбачається з інформаційної довідки від 11.03.2025 №417240164 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на спірній земельній ділянці знаходиться виробничий будинок з господарськими допоміжними будівлями та спорудами, загальною площею 3308,5 кв.м., а саме: будівля цеху бурового інструменту - літ. “Д»; топочна (тимчасова); замощення - І; огорожа - №1; ворота -№2, який з 23.01.2020 за номером відомостей про речове право №35161348, належить Товариству з обмеженою відповідальністю “БЕТАКОМ К» (надалі - ТОВ "БЕТАКОМ К", Відповідач).

Зазначений об'єкт нерухомого майна знаходиться на земельній ділянці площею 0,7261 га, за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Прорізна,87/14, яка у відповідності до інформації з Державного реєстру речових прав віднесена до комунальної власності та її власником визначено Територіальну громаду м. Кривого Рогу в особі Криворізької міської ради.

З урахуванням викладеного, Відповідач є фактичним користувачем спірної земельної ділянки.

Як вже зазначалося, внаслідок поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:08:158:0083, утворилася земельна ділянка з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099, яка є сформованою з 05.04.2021. Право користування земельною ділянкою Відповідачем не оформлено, а отже у період з 05.04.2021 до 21.02.2022 Криворізькою міською радою та ТОВ "БЕТАКОМ К" не існувало договірних правовідносин, з огляду на що останній користувався нею без будь-яких правовстановлюючих документів не сплачуючи відповідну плату та фактично збільшуючи свої доходи.

При цьому, використання означеної земельної ділянки Відповідачем без належного правового оформлення позбавило Криворізьку міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї ділянки дохід у розмірі орендної плати.

Отже, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника земельної ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України.

Таким чином, Відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки розташованої на вулиці Прорізна,87/14, у місті Кривий Ріг, з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099, без достатньої правової підстави за рахунок Криворізької міської ради зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею на рівні орендної плати за період з 05.04.2021 до 21.02.2022 та зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки (Позивачу) на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Так, 22.02.2022 на підставі рішення Криворізької міської ради від 30.06.2021 №600, між Криворізькою міською радою та ТОВ "БЕТАКОМ К" укладено договір оренди земельної ділянки - державна реєстрація права оренди земельної ділянки -22.02.2022, номер запису - 46949783 (надалі - Договір від 22.02.2022).

За пунктами 1-6 Договору від 22.02.2022 Відповідач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення - за цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (11.02) для розміщення існуючого бурового інструмента, з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099, яка розташована на вул. Прорізній,87/14 у Центрально-Міському районі м. Кривого Рогу, загальною площею 0,7261 га.

Згідно з пунктом 8 Договору від 22.02.2022 орендна плата вноситься “Орендарем» виключно у грошовій формі у розмірі 2,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до рішення Криворізької міської ради від 30.06.2020 №4799 “Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу у 2021 році».

Починаючи з 2022 року річний розмір орендної плати визначається за нормами Податкового кодексу України та обчислюється відповідно до рішення міської ради від 26.05.2021 №506 “Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу» за ставкою 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної згідно рішення міської ради від 26.05.2021 №523 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кривого Рогу».

Розмір орендної плати не є сталим і змінюється без внесення змін до цього Договору в разі внесення змін до Податкового кодексу України та встановлення Криворізькою міською радою нового розміру орендної плати за землю.

У наступних роках розмір річної орендної плати визначається згідно Податкового кодексу України на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки та відповідного рішення Криворізької міської ради (пункт 8 Договору від 22.02.2022).

Пунктами 9,10,11,12 Договору від 22.02.2022 встановлено, що розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки не є сталим і змінюється без внесення змін до цього Договору у разі затвердження Криворізькою міською радою нової технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста, у зв'язку із проведенням її щорічної індексації та на інших підставах, визначених чинним законодавством України.

Орендар самостійно здійснює індексацію нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до інформації центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, про коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, після чого самостійно обчислює суму орендної плати станом на 01 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подає відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.

Орендна плата вноситься Орендарем незалежно від результатів його діяльності на рахунок...

Орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою.

Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до вимог чинного законодавства України без внесення змін до Договору.

Розмір орендної плати переглядається без внесення змін до цього Договору, зокрема у разі змін річного розміру орендної плати на підставі рішення Криворізької міської ради та нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором: у 10-денний строк після останнього дня граничного строку сплати грошового зобов'язання сплачується штраф у розмірі 100 відсотків річної орендної плати, встановленої цим договором; стягується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. Термін нарахування пені за прострочення сплати грошового зобов'язання не припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано, не обмежується і встановлюється від першого дня виникнення прострочення до дня погашення включно (п. 13. договору).

Земельна ділянка передається в оренду для розташування підприємства (п. 14. договору).

Цільове призначення земельної ділянки: для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств (код 11.03) (п. 15. договору).

Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду, за актом приймання-передачі (повернення) (п. 17. договору).

Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення у повному обсязі орендної плати (п. 28. договору).

Орендар зобов'язаний систематично сплачувати орендну плату в повному обсязі в установлений договором строк (п. 31. договору).

Цей договір вважається укладеним з дати його підписання сторонами та набирає чинності з моменту реєстрації права оренди згідно діючого законодавства (п. 41. договору).

Договір від 22.02.2022 укладено строком на 5 років. Дата закінчення дії Договору від 22.02.2022 обчислюється від дати його укладення. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту його державної реєстрації.

Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав від 31.05.2022 №301805913 строк дії Договору від 22.02.2022 до 22.02.2027.

А отже у період з 22.02.2022 між сторонами існують договірні правовідносини щодо спірної земельної ділянки.

Як вже зазначалось вище використання землі в Україні є платним.

Відповідачем договірні зобов'язання щодо внесення орендної плати за користування земельною ділянкою належним чином не виконувалися, зокрема, у період з 22.02.2022 до 31.12.2024, не виконував обов'язки орендаря щодо декларування податкових зобов'язань та сплати орендної плати за земельну ділянку, що підтверджується інформаціями органів податкової служби.

Позивач зазначає, що у період з 05.04.2021 по 21.02.2022 між Криворізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Бетаком К» не існувало договірних правовідносин щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099. А отже відповідач у період з 05.04.2021 по 21.02.2022 користувався спірною земельною ділянкою без укладання договору оренди земельної ділянки, не сплачуючи при цьому плату у відповідному розмірі, що у свою чергу позбавило Криворізьку міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї ділянки дохід у розмірі орендної плати, чим порушено майнові права позивача.

За розрахунком позивача за період з 05.04.2021 по 21.02.2022 відповідачем збережено у себе без достатньої правової підстави кошти у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,7261 га з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099, яка знаходиться на вул. Прорізна, буд. 87/14, м. Кривого Рогу, в розмірі 256 103,01 грн.

Також, як вказано вище, відповідно до п. 11. договору оренди земельної ділянки № 2022094 від 22.02.2022 орендна плата вноситься щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. За неповний календарний місяць орендна плата сплачується за дні фактичного користування земельною ділянкою. Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до вимог чинного законодавства України без внесення змін до договору.

Позивач зазначає, що відповідачем договірні зобов'язання щодо внесення орендної плати за користування земельною ділянкою протягом дії договору оренди земельної ділянки № 2022095 від 22.02.2022 не виконувались, зокрема, у період з 22.02.2022 до 31.12.2024 він не сплачував орендну плату у відповідному розмірі, у зв'язку із чим у відповідача виникла заборгованість у розмірі 1 493 440,36 грн.

За інформацією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 09.05.2025 за №22052/5/04-36-04-15-11, ТОВ "БЕТАКОМ К" за земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099 площею 0,7261 га, на вул. Прорізна,87/14 у Центрально-Міському районі, за період з 05.04.2021 по 31.12.2024 не визначає податкові зобов'язання та не сплачує.

Як зазначає позивач, відповідач безпідставно збережені кошти у вигляді несплаченої до місцевого бюджету орендної плати за користування спірною земельною ділянкою за період з 05.04.2021 по 21.02.2022 у розмірі 256 103,01 грн, а також заборгованість з орендної плати за період з 22.02.2022 до 31.12.2024 у розмірі 1 493 440,36 грн не сплатив, у зв'язку з чим позивач змушений звернутися в суд за захистом та відновленням порушених майнових прав.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Незаконне та безоплатне використання землі ослаблює економічні основи органів місцевого самоврядування, що потребує прокурорського реагування у межах наданої Конституцією України компетенції.

За приписами ст. 14 Конституції України право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї) (ст. 2 Земельного кодексу України).

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу.

Частиною першою ст. 124 ЗК України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється, зокрема, шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.

Положеннями ст. 13 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (ст.15 ЗУ "Про оренду землі").

Відповідно до частини першої статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату (ч. 1 ст. 96 ЗК України).

Орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати за земельну ділянку (ст. 24 ЗУ "Про оренду землі").

Згідно зі ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, п. 1 ст. 193 Господарського кодексу України (що діяв на час виникнення спірних відносин), зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від зобов'язання не допускається; договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ст.530 Цивільного кодексу України).

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Статтею 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Щодо позовних вимог в частині стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099 за період з 05.04.2021 по 22.02.2022 у розмірі 256 103,01 грн господарський суд зазначає наступне.

Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України).

Землекористувачі також зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату (п. “в» ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України).

Згідно із ст. 125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (ст. 126 Земельного кодексу України).

Державній реєстрації прав підлягають: право власності; речові права, похідні від права власності: право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншою капітальною спорудою (їх окремою частиною), що виникає на підставі договору найму (оренди) будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), укладеного на строк не менш як три роки; іпотека; право довірчої власності; інші речові права відповідно до закону (п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

Судом установлено, що в результаті поділу утворилися земельні ділянки промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення за цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код 11.02) для розміщення існуючого цеху бурового інструмента у Центрально-Міському районі, зокрема з площею 0,7261 га (кадастровий номер 1211000000:08:158:0099) на вул. Прорізній, 87/14.

Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.

За таких обставин, земельна ділянка площею 0,0202 га з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099 є сформованою з 05.04.2021, відповідні відомості щодо неї містяться у Витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 28.05.2025 року №НВ-0001088392025.

Разом з тим, як вбачається з інформаційної довідки від 11.03.2025 №417240164 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на спірній земельній ділянці знаходиться виробничий будинок з господарськими допоміжними будівлями та спорудами, загальною площею 3308,5 кв.м., а саме: будівля цеху бурового інструменту - літ. “Д»; топочна (тимчасова); замощення - І; огорожа - №1; ворота -№2, який з 23.01.2020 за номером відомостей про речове право №35161348, належить Товариству з обмеженою відповідальністю “БЕТАКОМ К».

Зазначений об'єкт нерухомого майна знаходиться на земельній ділянці площею 0,7261 га, за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Прорізна,87/14, яка у відповідності до інформації з Державного реєстру речових прав віднесена до комунальної власності та її власником визначено Територіальну громаду м. Кривого Рогу в особі Криворізької міської ради.

За змістом частини першої статті 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також обпекти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а тому використання нежитлового приміщення, яке належить Відповідачу, неможливе без відповідної земельної ділянки.

Слід відзначити, що Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у постанові від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20 дійшов висновку, що із дня набуття права власності на обєкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташоване. При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.

З урахуванням викладеного, Відповідач є фактичним користувачем спірної земельної ділянки.

Як вже зазначалося, внаслідок поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:08:158:0083, утворилася земельна ділянка з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099, яка є сформованою з 05.04.2021. Право користування земельною ділянкою Відповідачем не оформлено, а отже у період з 05.04.2021 до 21.02.2022 Криворізькою міською радою та ТОВ "БЕТАКОМ К" не існувало договірних правовідносин, з огляду на що останній користувався нею без будь-яких правовстановлюючих документів не сплачуючи відповідну плату та фактично збільшуючи свої доходи.

При цьому, використання означеної земельної ділянки Відповідачем без належного правового оформлення позбавило Криворізьку міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї ділянки дохід у розмірі орендної плати.

Господарський суд зазначає, що докази належного оформлення права користування вказаною земельною ділянкою за відповідачем, зокрема, докази укладення відповідного договору оренди з Криворізькою міською радою та державної реєстрації такого права у період з 05.04.2021 до 21.02.2022 , в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, відповідач у період з 05.04.2021 до 21.02.2022 користувався спірною земельною ділянкою без достатньої правової підстави.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" визначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Як встановлено судом, відповідач у спірний період користувався земельною ділянкою без укладання договору оренди.

Відповідно до частин 1, 2 ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2018 №629/4628/16-ц (провадження №14-77цс18) зробила правовий висновок (п.94), що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала. У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин унеможливлює застосування до них судом положень глави 83 Цивільного кодексу України.

Таким чином, відповідач (набувач), не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, збільшує вартість власного майна, а позивач (потерпілий) втрачає належне йому майно (кошти від орендної плати), тобто відбувається факт безпідставного збереження саме орендної плати відповідачем за рахунок позивача.

Тобто, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України.

За змістом ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу) (ст.14.1.72. Податкового кодексу України).

Відповідач у спірний період не був власником та постійним землекористувачем спірної земельної ділянки, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ст.14.1.125. Податкового кодексу України).

Орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (ст.14.1.136. Податкового кодексу України).

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. (ст.288.4.Податкового кодексу України).

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. (ст.288.5.1., 288.5.2. Податкового кодексу України).

Таким чином, відповідач, не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, фактично збільшив свої доходи, а позивач втратив належне йому майно (кошти).

Отже, фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника земельної ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі статті 1212 Цивільного кодексу України.

Таким чином, Відповідач, як фактичний користувач земельної ділянки розташованої на вулиці Прорізна,87/14, у місті Кривий Ріг, з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099, без достатньої правової підстави за рахунок Криворізької міської ради зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею на рівні орендної плати за період з 05.04.2021 до 21.02.2022 та зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки (Позивачу) на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Згідно з пунктом 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

У відповідності до статті 23 Закону України “Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Рішенням Криворізької міської ради від 24.06.2015 року №3728 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, яке набрало чинності 01.01.2016.

В подальшому, рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 №523, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, яке набрало чинності 01.01.2022. З моменту набрання чинності означеного рішення, рішення Криворізької міської ради від 24.06.2015 №3728 втрачає чинність.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (ст.20 Закону України “Про оцінку земель»).

Як вже вказувалось, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, на виконання пункту 289.3 статті 289 ПК України, на своєму офіційному сайті (їійр://1апсі.доу.иа) публікує коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель за попередні роки, згідно яких для земель населених пунктів вони становлять: 2016 рік - 1,06; 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення), за 2022 рік - ІД5 для земель та земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь); за 2023 -1,051; за 2024 - 1,12.

Відтак, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099 у 2021 році за відомостями з Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянку від 06.01.2022, сформованого 09.08.2021, становить - 10 194 444,00 грн.

Розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати: період з 05.04.2021 до 31.12.2021:

10 194 444,00 грн х 2,5 % = 254 861,10 грн - плата за 2021 рік, де:

10 194 444,00 грн - нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.01.2022;

2,5 % - ставка орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішення Криворізької міської ради від ЗО. 06.2020 №4799.

254 861,10 грн : 12 місяців = 21 238,43 грн - плата за місяць;

21 238,43 грн : 30 днів х 26 днів =18 406,64 грн - плата за період з 05.04.2021 по 30.04.2021;

21 238,43 грн х 8 місяців + 18 406,64 грн. = 188 314,08 грн - за період з 05.04.2021 по 31.12.2021.

за період з 01.01.2022 до 21.02.2022:

15 494 610,95 грнх 3,0% = 464 838,33 грн - плата за 2022рік;

15 494 610,95 грн - нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.11.2022;

3,0 % - ставка орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішення Криворізької міської ради від 26.05.2021 №506.

464 838,33 грн : 12 місяців = 38 736,53 грн - плата за місяць;

38 736,53 грн : 28 днів х 21 день =29 052,40 грн - плата за період з 01.02.2022 по 21.02.2022;

38 736,53 грн + 29 052,40 грн = 67 788,93 грн - плата за період з 01.01.2022 по 21.02.2022.

Тож, заборгованість Відповідача в період відсутності договірних зобов'язань, а саме в період з 05.04.2021 по 21.02.2022 складає - 256 103,01грн (188 314,08 грн + 67 788,93 грн).

Судом при перевірці здійсненого позивачем розрахунку порушень вимог чинного законодавства не виявлено.

З огляду на викладене позовні вимоги про стягнення з відповідача 256 103,01 грн безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 11211000000:08:158:0099 за період з 05.04.2021 по 21.02.2022 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо стягнення орендної плати за період 22.02.2022 до 31.12.2024.

За приписами статей 122, 123, 124 ЗК України, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Як визначено статтею 93 ЗК України, статтею 1 Закону України “Про оренду землі», право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Відповідно до статті 13 Закону України “Про оренду землі», договір оренди землі- це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав регулюються Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Частиною 1 статті 4 вказаного Закону встановлено, що державній реєстрації прав підлягають, у тому числі, право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.

Так, 22.02.2022 на підставі рішення Криворізької міської ради від 30.06.2021 №600, між Криворізькою міською радою та ТОВ БЕТАКОМ К укладено договір оренди земельної ділянки - державна реєстрація права оренди земельної ділянки -22.02.2022, номер запису - 46949783.

Отже у період з 22.02.2022 між сторонами існують договірні правовідносини щодо спірної земельної ділянки.

Як вже зазначалось вище використання землі в Україні є платним.

Пунктом “в» частини першої статті 96 ЗК України передбачено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (чч. 1-3 ст. 21 Закону України “Про оренду землі»).

У відповідності до статті 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 626, ч. 1 ст. 628 ЦК України).

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України).

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч.ч.1,2,5 ст.762 Цивільного кодексу України).

Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. (ст. 286 Господарського кодексу України).

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, в силу пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно з пунктом 8 Договору від 22.02.2022 орендна плата вноситься “Орендарем» виключно у грошовій формі у розмірі 2,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до рішення Криворізької міської ради від 30.06.2020 №4799 “Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу у 2021 році».

Починаючи з 2022 року річний розмір орендної плати визначається за нормами Податкового кодексу України та обчислюється відповідно до рішення міської ради від 26.05.2021 №506 “Про встановлення ставок плати за землю та пільг із земельного податку на території м. Кривого Рогу» за ставкою 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, визначеної згідно рішення міської ради від 26.05.2021 №523 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кривого Рогу».

Так, за пунктом 288.5 статті 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки

Річний розмір орендної плати не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.2. ПК України).

Згідно пункту 284.1. статті 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів та податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та/або зборів, та про внесення змін до таких рішень (п. 12.03. ст. 12 ПК України). Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом.

Також, за підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За статтею 18 Закону України “Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

У відповідності до статті 23 цього ж Закону технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

А отже, встановлення Криворізькою міською радою, як то передбачено нормами ПК України, ставок плати за землю у відповідному періоді та затвердження нової технічної документації про нормативну грошову оцінку земель міста є підставою для перегляду розміру орендної плати без внесення змін до цього Договору.

Однак, Відповідачем договірні зобов'язання щодо внесення орендної плати за користування земельною ділянкою належним чином не виконувалися, зокрема, у період з 22.02.2022 до 31.12.2024, не виконував обов'язки орендаря щодо декларування податкових зобов'язань та сплати орендної плати за земельну ділянку, що підтверджується інформаціями органів податкової служби.

Суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).

Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України).

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).

Зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ч. 1 ст. 599 Цивільного кодексу України).

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

Згідно з пунктом 289.1 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

У відповідності до статті 23 Закону України “Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Рішенням Криворізької міської ради від 24.06.2015 року №3728 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, яке набрало чинності 01.01.2016 (додається до матеріалів справи).

В подальшому, рішенням Криворізької міської ради від 26.05.2021 №523, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, яке набрало чинності 01.01.2022. З моменту набрання чинності означеного рішення, рішення Криворізької міської ради від 24.06.2015 №3728 втрачає чинність.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (ст.20 Закону України “Про оцінку земель»).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц дійшла висновку, що обов'язковими для визначення орендної плати є відомості у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, про що також наголошено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі №320/5877/17 (п.71).

А отже, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, що підтверджує дані про нормативну грошову оцінку. Подібна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.03.2020 у справі №917/353/19.

Як вже вказувалось, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, яка є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, на виконання пункту 289.3 статті 289 ПК України, на своєму офіційному сайті (http://land.gov.ua) публікує коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель за попередні роки, згідно яких для земель населених пунктів вони становлять: 2016 рік - 1,06; 2017 рік - 1,0; 2018 рік - 1,0; 2019 рік - 1,0; 2020 рік - 1,0; 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення), за 2022 рік - 1,15 для земель та земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь); за 2023 -1,051; за 2024 - 1,12.

Відтак, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099 у 2021 році за відомостями з Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянку від 06.01.2022, сформованого 09.08.2021, становить - 10 194 444,00 грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099 у 2022 році за відомостями з Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянку від 08.11.2022 становить - 15 494 610,95 грн, у 2023 році - 17 818 802,59 (15 494 610,95 грн за витягом х 1,15 коефіцієнт індексації за 2022 рік, який підлягає врахуванню під час здійснення розрахунку за 2023 рік), у 2024 році - 18 727 561,52 (15 494 610,95 гр. за витягом х 1,15 коефіцієнт індексації за 2022 рік х 1,051 коефіцієнт індексації за 2023 рік, який підлягає врахуванню під час здійснення розрахунку за 2024 рік).

Також, в силу статті 143 Конституції України, статей 12, 284 ПК України, частини першої статті 69 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», Криворізька міська рада наділена повноваженнями самостійно встановлювати місцеві податки та збори у порядку, визначеному ПК України, чим забезпечується реалізація принципу правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності місцевого самоврядування, під яким розуміється право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

До місцевих податків, зокрема, належить податок на майно, до складу якого входить плата за землю - обов'язковий платіж, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (ст. 10, пп. 14.1.147. п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Так, рішеннями Криворізької міської ради від 30.06.2020 №4799 та від 26.05.2021 №506 встановлено ставки плати за землю та пільги зі сплати земельного податку на території міста Кривого Рогу, якими встановлено, у тому числі, ставки орендної плати за землю в залежності від цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 №548, та які набрали чинності з 01.01.2021 та 01.01.2022, відповідно.

Відповідно до пункту 15 Договору від 22.02.2022 та Витягу з Державного земельного кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099 за цільовим призначенням віднесена до коду 11.02 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, що відповідає розміру ставки орендної плати:

- 2,5% від нормативної грошової оцінки земель міста у 2021 році (див. рядок 11.02 в додатку 2 до рішення Криворізької міської ради від 30.06.2020 №4799).

- 3,0 % від нормативної грошової оцінки земель міста у 2022 році (див. рядок 11.02 в додатку 2 до Рішення від 26.05.2021 №506).

Розмір річної орендної плати за земельні ділянки вираховується на підставі даних витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, помножених на значення ставки орендної плати, розмір якої визначається відповідним рішенням Криворізької міської ради. Місячний розмір орендної плати визначається шляхом ділення річної орендної плати на 12, що відповідає кількості місяців уроці.

Розрахунок орендної плати в період договірних відносин: за період з 22.02.2022 до 31.12.2022:

15 494 610,95 грнх 3,0% = 464 838,33 грн - плата за 2022рік;

15 494 610,95 грн - нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.11.2022;

3,0 % - ставка орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішення Криворізької міської ради від 26.05.2021 №506.

464 838,33 грн : 12 місяців = 38 736,53 грн - плата за місяць;

38 736,53 грн : 28 днів х 7 днів =9 684,13 грн - плата за період з 22.02.2022 по 28.02.2022;

(38 736,53 грн х 10) + 9 684,13 грн = 397 049,43 грн - плата за період з 22.02.2022 по 31.12.2022.

за період з 01.01.2023 до 31.12.2023:

17 818 802,59 грнх 3,0% = 534 564,08 грн - плата за 2023рік;

17 818 802,59 грн - нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2023 рік, згідно з Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.11.2022, з урахуванням коефіцієнту індексації за 2022 (15 494 610,95 х 1,15);

3,0 % - ставка орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішення Криворізької міської ради від 26.05.2021 №506.

за період з 01.01.2024 до 31.12.2024:

18 727561,52 грнх 3,0% = 561 826,85 грн - плата за 2024рік;

18 727 561,52 грн - нормативна грошова оцінка земельної ділянки за 2024 рік, згідно з Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.11.2022, з урахуванням коефіцієнтів індексації за 2022,2023 роки (15 494 610,95x1,15x1,051);

3,0 % - ставка орендної плати за землю від нормативної грошової оцінки земель міста згідно з рішення Криворізької міської ради від 26.05.2021 №506.

Отже, заборгованість Відповідача в період договірних зобов'язань, а саме в період з 22.02.2022 по 31.12.2024 складає - 1 493 440,36 грн (397 049,43 грн + 534 564,08 грн + 561 826,85грн).

Ураховуючи вищевикладене, заборгованість ТОВ "БЕТАКОМ К" за період з 05.04.2021 по 31.12.2024 рік складає 1 749 543,37 грн: 256 103,01 грн - за період з 05.04.2021 по 21.02.2022; 1 493 440,36 грн - за період з 22.02.2022 по 31.12.2024.

Так, за частиною першою статті 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції (чч. 1, 2 ст. 217 ГК України).

Виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України).

У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 Цивільного кодексу України).

Згідно з пунктами 129.4, 129.5 статті 129 ПК України на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день. Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх платників та всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Враховуючи наведені вище положення Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України та Податкового кодексу України, господарське правопорушення може полягати як у порушенні нормативно встановлених правил здійснення господарської діяльності, так і у порушенні договірних зобов'язань.

Відповідно до ч.1 ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (ч.ч.4, 6 ст. 231 Господарського кодексу України).

Згідно зі ст. ст. 1, 3 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано (ч.6 ст.232 Господарського Кодексу України).

Таким чином, законодавець передбачив право сторін визначати у договорі розмір санкцій і строки (термін) їх нарахування за прострочення виконання зобов'язання.

Згідно зі статтею 251 ЦК України строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк та термін можуть бути визначені актами цивільного законодавства, правочином або рішенням суду.

Статтею 252 ЦК України передбачено, що строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Пунктом 13 Договору від 22.02.2022 Криворізька міська рада та ТОВ "БЕТАКОМ К" погодили, що у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, стягується пеня у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення.

А отже, пункт 13 Договору від 22.02.2022 містить конкретний термін нарахування пені за прострочення сплати орендної плати, з вказівкою на подію, що має неминуче настати - день погашення боргу зі сплати орендної плати (фактичний момент оплати).

З огляду на те, що Відповідачем належним чином не виконувалися зобов'язання за Договором від 22.02.2022 щодо сплати орендної плати за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099, з нього підлягає стягненню пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання за період з 01.07.2023 до 30.04.2025 в розмірі 384 513,62 грн

Господарським судом здійснено перевірку розрахунку пені позивача та встановлено, що він виконаний правильно.

Відповідно до частини першої статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Пункт 3 частини другої статті 129 Конституції України визначає одним із принципів судочинства змагальність сторін та свободу в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Інші доводи відповідача спростовуються встановленими вище судом обставинами та наявними в матеріалах справи доказами.

Отже, вимоги позивача є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

СУДОВІ ВИТРАТИ

Щодо судового збору.

За змістом статті 129 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду справи здійснюється розподіл судових витрат.

У зв'язку із задоволенням позову витрати по сплаті судового збору за розгляд позову, відповідно до вимог ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бетаком К" (50019, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Прорізна, буд. 87/14, код ЄДРПОУ 43270200) на користь Криворізької міської ради (50101, Дніпропетровської обл., м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, буд. 1; код ЄДРПОУ 33874388) безпідставно збережені кошти у розмірі 256 103,01 грн, за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 1211000000:08:158:0099 у розмірі 1 493 440,36 грн, пеню у розмірі 384 513,62 грн., а тако витрати по сплаті судового збору у розмірі 25 608,68 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено та підписано - 25.11.2025.

Суддя В.Г. Бєлік