Рішення від 24.11.2025 по справі 718/2790/25

Справа № 718/2790/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.11.2025 місто Заставна

Заставнівський районний суд Чернівецької області у складі:

головуючого судді Вайновської О.Є.,

секретаря судового засідання Бортніка А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

24.10.2025 до Заставнівського районного суду Чернівецької області в порядку ст.29 КАС України надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 про скасування постанови №7478 від 01.07.2025, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.210-1 ч.3 КУпАП у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн, за те, що він, будучи начальником Кіцманського виробничого управління ЖКГ порушив правила ведення військового обліку, а саме вимог постанови КМУ №1487 від 30.12.2022 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» не надавши до ІНФОРМАЦІЯ_2 інформацію про порушення найманим працівником ОСОБА_2 правил військового обліку (невчасне уточнення персональних даних) для притягнення ОСОБА_2 до відповідальності згідно із законом.

Позов мотивовано тим, що винесена постанова про адміністративне правопорушення є протиправною, оскільки прийнявши 10.12.2024 на роботу ОСОБА_2 контролером ВКГ, він 13.12.2024 повідомив ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) про зміну облікових даних останнього. Одночасно, просив поновити строк для звернення до суду з вказаним позовом, оскільки під час винесення постанови присутній не був, постанову від 01.07.2025 отримав поштою лише 01.10.2025.

Ухвалою суду від 26.10.2025 позивачу поновлено строк на оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення, відкрито провадження в адміністративній справі, призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.

В судовому засіданні позивач вимоги позовної заяви підтримав, пояснив, що він є начальником Кіцманського виробничого управління житлово-комунального господарства і на нього покладається обов'язок надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу до відповідних районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 4). Що 09.12.2024 ним було видано наказ №214-к «Про прийняття на роботу» ОСОБА_2 контролером ВКГ з 10.12.2024. У зв'язку з тим, що ОСОБА_2 є військовозобов'язаним, 13.12.2024 позивач повідомив третій відділ ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ) про зміну облікових даних ОСОБА_2 , чим виконано покладений на нього обов'язок. В березні та червні 2025 у Кіцманському виробничому управлінні ЖКГ відбувалася перевірка офіцером ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_1 ) стану військового обліку військовозобов'язаних, однак будь-яких порушень щодо військового обліку ОСОБА_2 виявлено не було. Водночас, несподівано для позивача 01.07.2025 начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 відносно нього було винесено постанову про притягнення до адмінвідповідальності за ст.210-1 ч.3 КУпАП. При цьому, йому не було відомо ані про складення відносно нього протоколу про адмінправопорушення за вказаною статтею КУпАП, ані про розгляд 01.07.2025 справи про адмінправопорушеня. Вказані обставини є порушенням його прав, як особи, яка притягається до адмінвідповідальності. Просив скасувати постанову №7478 від 01.07.2025, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.210-1 ч.3 КУпАП у виді штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34000,00 грн, провадження у справі закрити.

06.11.2025 від відповідача ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшов відзив, в якому заперечуючи проти позову ОСОБА_1 , зазначив, що в ході перевірки 10.03.2025 офіцером третього відділу Чернівецького РТЦКтаСП (м. Кіцмань) у Кіцманському виробничому управлінні ЖКГ, керівником якого є ОСОБА_1 , стану військового обліку військовозобов'язаних, було виявлено порушення пунктів 34 в частині прийняття на роботу працівника ОСОБА_3 без відмітки у військовому квитку про взяття на облік у РТЦКтаСП, незаповнення усіх граф у списках персонального військового обліку або неактуальності заповненої інформації, неповідомлення РТЦКтаСП про порушення працівником ОСОБА_3 правил військового обліку, порушення пунктів 37, 38 44 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою КМУ від 30 грудня 2022 р. №1487. За наслідками виявлених порушень 01.07.2025 відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адмінправопорушення №3/178 від 10.03.2025, а 01.07.2025 - начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 винесено постанову про накладення на ОСОБА_1 адмінстягнення за ч.3 ст.210-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 34000,00 грн. Постанова є законною, оскільки ОСОБА_1 порушив вимоги ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» в частині обов'язку підприємств, установ, організацій вести військовий облік військовозобов'язаних з числа працюючи та надавати звітність з цих питань. А тому просив відмовити в задоволенні позову.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, у відзиві заявив про розгляд справи за його відсутності.

Дослідивши пояснення позивача та відзив відповідача, письмові докази, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог, так і заперечень, суд приходить до наступного.

Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, Закони України «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Абзацом 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»(далі Закон 3543-ХІІ) визначено що мобілізація - це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.

Абзацом 5 частини 1 статті 1 Закону 3543-ХІІ передбачено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Також, відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону», - особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022. Даним Указом постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

У свою чергу, з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 «Про загальну мобілізацію» на всій території України оголошено проведення загальної мобілізації.

Відповідними Законами вносились зміни до даних Указів, на підставі яких продовжено дію воєнного стану та загальну мобілізацію, в тому числі Указом Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 28 жовтня 2024 року № 741/2024, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» від 29 жовтня 2024 року № 4025-IX.

Таким чином, із 24 лютого 2022 в Україні триває особливий період.

Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з абзацом 6 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

За приписами абзацу 3 підпункту 10-1 пункту 1 додатку 2 до Порядку організації і ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

18.05.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-ІХ від 11.04.2024.

Цим Законом положення частини 10 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладено в новій редакції, згідно з якою, зокрема, встановлено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Абзацом 4 підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» встановлено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Отже, зазначені норми законодавства передбачають що громадяни України, які перебувають на території України, та які перебувають на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно), а саме: шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Відповідно до ст.ст.4, 18 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» організація безпосередньої реалізації заходів з мобілізаційної підготовки та мобілізації на відповідній території чи сприяння їх виконанню здійснюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими органами виконавчої влади та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад; виконавчі органи сільських, селищних, міських рад забезпечують на території відповідних населених пунктів ведення персонально-первинного військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і надання звітності щодо бронювання військовозобов'язаних у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

До виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (ст.11 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Статтею 16 Закону України «Про оборону України» визначено, що посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності забезпечують ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством, забезпечують здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є начальником Кіцманського виробничого управління Житлово-комунального господарства Кіцманської міської ради Чернівецької області, тобто посадовою особою виконавчого органу міської ради.

Відповідно до п.34 Порядку організації і ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, з метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють, зокрема:

перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа; приймання на роботу (навчання). Взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів;

надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу (навчання), звільнення з роботи, завершення навчання (відрахування із закладу освіти) до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів повідомлень про зміну облікових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 4).

Встановлено, що за наказом начальника Кіцманського виробничого управління Житлово-комунального господарства Кіцманської міської ради Чернівецької області Яремія Я.В. №241/к від 09.12.2024, ОСОБА_2 прийнято на роботу контролером ВКГ з 10.12.2024.

На виконання п.34 вищезгаданої Постанови №1487 від 30.12.2022, начальник Кіцманського виробничого управління Житлово-комунального господарства Кіцманської міської ради Чернівецької області Яремій Я.В. дійсно повідомив третій відділ ІНФОРМАЦІЯ_4 про прийняття на роботу ОСОБА_2 .

Водночас, абз.16 п.24 Постанови №1487 від 30.12.2022 на виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з метою забезпечення персонально-первинного військового обліку покладається, окрім вищезазначеного, обов'язок інформування відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів про посадових осіб підприємств, установ та організацій, які порушують вимоги цього Порядку, а також про громадян, які порушують правила військового обліку, для притягнення винних до відповідальності згідно із законом.

Відповідно до даних військово-облікового документа прийнятий 10.12.2025 до Кіцманського виробничого управління Житлово-комунального господарства Кіцманської міської ради Чернівецької області контролером ВКГ військовозобов'язаний ОСОБА_2 уточнив свої персональні дані 03.12.2024, що суперечить вимогам абз.7 ч.3 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», абз.6 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абз.4 п.1 ч.2 розд.ІІ Прикінцевих положень Закону України від 11.04.2024 №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», абз.1 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», про обов'язок уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності Законом 3633-ІХ, тобто в період часу з 18.05.2024 по 16.07.2024 (включно) свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки під час дії особливого періоду.

Отже, в діях військовозобов'язаного ОСОБА_2 є ознаки порушення правил військового обліку в особливий період.

В той же час ОСОБА_1 , будучи посадовою особою виконавчого органу міської ради, та до компетенції якого належить інформувати РТЦКтаСП про громадян, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно з законом, не повідомив третій відділ ІНФОРМАЦІЯ_4 про ймовірні порушення військовозобов'язаним ОСОБА_2 правил військового обліку, що свідчить про порушення ОСОБА_1 абз.16 п.24 Постанови №1487 від 30.12.2022 щодо інформування виконавчими органами міських рад з метою забезпечення персонально-первинного військового обліку відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, про громадян, які порушують правила військового обліку, для притягнення винних до відповідальності згідно із законом.

01.07.2025 офіцером ІНФОРМАЦІЯ_5 складено протокол про адмінправопорушення №3/638 відносно начальника Кіцманського виробничого управління Житлово-комунального господарства Кіцманської міської ради Чернівецької області ОСОБА_1 за ч.3 ст.210-1 КУпАП за порушення абз.16 п.24 Постанови №1487 від 30.12.2022.

Статтею 256 КУпАП визначні вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, а саме, що у ньому зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Що протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; у разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.

З протоколу про адмінправопорушення №3/638 від 01.07.2025 вбачається що підписаний особою, яка його склала - офіцером ІНФОРМАЦІЯ_5 , свідками ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , що може свідчити про те, що ОСОБА_1 , відносно якого складений протокол відмовився від його підписання.

Також, в протоколі про адмінправопорушення №3/638 від 01.07.2025 зазначено, що він складений 01.07.2025, очевидно що після 10:00 години, оскільки в графі «суть порушення» зазначено час вчинення порушення 01.07.2025 о 10:00 годині, та в місті Кіцмань, тоді як розгляд справи про адмінправопорушення відносно ОСОБА_1 мав відбутися в той же день 01.07.2025 об 11:00 годині в місті Чернівці в приміщенні Чернівецького РТЦКтаСП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 заперечив обізнаність про складання відносно нього о 10:00 годині 01.07.2025 протоколу про адмінправопорушення №3/638 від 01.07.2025 в приміщенні третього відділу Чернівецького РТЦКтаСП (м.Кіцмань), а також про розгляд об 11:00 годині 01.07.2025 відносно нього в приміщенні Чернівецького РТЦКтаСП (м. Чернівці) справи про адмінправопорушення. Свідки ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до судового засідання для підтвердження чи спростування доводів позивача щодо його відсутності під час складання проколу про адмінправопорушення, повідомлення йому про дату, час та місце розгляду справи про адмінправопорушення не з'явилися.

01.07.2025 т.в.о. начальника Чернівецького РТЦКтаСП Світлицьким В. винесено постанову №7478, якою ОСОБА_1 - начальника Кіцманського ВУ ЖКГ, було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП у вигляді штрафу у розмірі 34000,00 грн за порушення вимог п.24 Порядку №1487 від 30.12.2022.

Зі змісту вказаної постанови вбачається що вона винесена у відсутності ОСОБА_1 .. Крім того, у постанові відсутня дата її отримання ОСОБА_1 ..

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);безсторонньо) неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до положень ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2022 №154, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право, зокрема, розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначені статтею 235 КУпАП, і накладати адміністративні стягнення.

Згідно з приписами ст.248 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється на засадах рівності перед законом і органом (посадовою особою), який розглядає справу, всіх громадян незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови та інших обставин.

Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Верховний Суд у постановах від 31.03.2021 у справі №676/752/17, від 21.03.2019 у справі №489/1004/17, від 30.01.2020 у справах №308/12552/16-а та №482/9/17, від 06.02.2020 у справі №205/7145/16-а зробив такі висновки: «Закріплюючи процесуальні гарантії прав особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у тому числі й на участь у розгляді її справи, положення КУпАП містять й певні застереження, націлені на забезпечення належної реалізації компетентними органами (особами) наданих їм повноважень, зокрема, передбачені щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, лише у випадку наявності даних, що підтверджують належне повідомлення такої особи про місце і час розгляду справи.

Обов'язок повідомити особу про місце і час розгляду справи не пізніше ніж за три дні до дати розгляду справи про адміністративне правопорушення вважається виконаним, якщо особа, яка притягується до відповідальності, знає (поінформована) про час та місце розгляду справи за три дні до дати розгляду справи. Обов'язок доказування цієї обставини несе уповноважена посадова особа.

Повідомлення має на меті забезпечення участі особи у розгляді уповноваженим державним органом справи про адміністративне правопорушення».

Порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення врегульований ст.279 КУпАП, за приписами якої, розгляд справи розпочинається з оголошення складу колегіального органу або представлення посадової особи, яка розглядає дану справу.

Головуючий на засіданні колегіального органу або посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.

Під час розгляду справи встановлено, що позивач належним чином не був повідомлений про розгляд справи про адміністративне правопорушення, який відбувся 01.07.2025 об 11:00 годині, а також, що всупереч до встановлених правил, т.в.о. начальника Чернівецького РТЦКтаСП розглянув справу про адмінправопорушення від 01.07.2025 без дотримання процесуальних прав ОСОБА_1 на участь у розгляді справи та бути заслуханим по обставинах правопорушення.

Зазначене призвело до порушення процесуальних прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, зокрема, на участь у розгляді справи, подання доказів, надання пояснень, користування юридичною допомогою, а відтак до не з'ясування всіх обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, відповідно до ст.280 КУпАП.

Підтвердженням факту розгляду адміністративної справи 01.07.2025 без участі особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та не забезпечення йому можливості реалізації своїх прав, передбачених ст.268 КУпАП являється відмітка в постанові №7478 від 01.07.2025, дані про отримання копії постанови ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» 01.10.2025.

Статтею 279-9 КУпАП визначено право керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки винести постанову за ст.210-201-1 КУпАП без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у разі надходження від особи заяви про визнання правопорушення та надання згоди на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності, дотримуючись при цьому положень статей 247, 280, 283 КУпАП.

Проте, і така згода ОСОБА_1 до оскаржуваної постанови №7478 від 01.07.2025 не додана. Що також ставить під сумнів правомірність її винесення за відсутності особи, яка притягається до адмінвідповідальності.

За таких обставин суд вважає, що незважаючи на наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, відповідачем допущені порушення процедури притягнення позивача до адміністративної відповідальності, що вказує на протиправність оскаржуваної постанови та є підставою для її скасування.

При цьому повноваження адміністративних судів у справах про накладення адміністративного стягнення обмежуються лише переглядом в порядку статті 286 КАС України постанов про притягнення до адміністративної відповідальності.

Скасування постанови у справі про адміністративні правопорушення з процесуальних підстав потребує повторного розгляду справи про адміністративне правопорушення в порядку, встановленому законом.

Відповідно до п.2 ч. 3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи).

Відтак для належного розгляду відповідачем справи про адміністративне правопорушення відносно позивача відповідачу необхідно провести розгляд справи із дотриманням норм КУпАП та за наслідками розгляду прийняти відповідне рішення.

Дослідивши матеріали справи та враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню частково шляхом скасування постанови про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст.210-1 КУпАП та направлення справи на новий розгляд до компетентного органу.

Керуючись ст.ст.2, 8, 9, 72-77, 241-246, 271, 272, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення задовольнити частково.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення №7478 від 01.07.2025 відносно ОСОБА_1 за частиною 3 статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення - скасувати.

Справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 3 статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення надіслати на новий розгляд до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.Є. Вайновська