24.11.2025 Справа №607/23799/25 Провадження №3/607/8557/2025
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Базана Л.Т.
секретаря с/з Гоцак І.О.
за участю прокурора Вікарука Ю.Ю.
особи, яка притягується до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР НПУ про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м. Котовськ Одеської області, фахівця з соціальної роботи Центру надання соціальних послуг с. Плотича Білецької сільської ради, колишнього депутата Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, зареєстрованої та жительки АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 384 від 12.11.2025, ОСОБА_1 , будучи депутатом Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області та відповідно до пп «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 24.05.2025 о 15:35 год. подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнала та щиро розкаялася.
Прокурор в судовому засіданні вважає, що ОСОБА_1 слід притягнути до відповідальності, визнавши її винною у вчиненні інкримінованого їй правопорушення та зважаючи на визнання нею своєї вини, накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850грн.
Суд заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши надані матеріали встановив наступне.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так, рішенням Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області № 1 від 18.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Білецької сільської ради VIII скликання» визнано повноваження ОСОБА_1 , як депутата Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону депутати місцевих рад є суб'єктами на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Так, відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону ОСОБА_2 є депутатом сільської ради, а тому суб'єктом, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 1726 КУпАП - є суб'єктом декларування та суб'єктом правопорушення.
ОСОБА_1 як депутат Білецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області була ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується інформацією Білецької сільської ради від 24.10.2025 № 03-06/2033 про те, що усім депутатами на початку року під час сесій, в тому числі і ОСОБА_1 , наголошено про вимоги Закону України «Про запобігання корупції», а також повідомляється в телефонному режимі
Також, про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувалось у засобах масової інформації.
Частиною 1 ст. 45 вказаного Закону встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування , за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічну декларацію за 2023 рік до 31.03.2024.
Отже, ОСОБА_1 зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік до 00:00 год 01.04.2024.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, лише 24.03.2025 о 15:35 год.
Будь яких об'єктивних даних, щодо неможливості відправлення декларацій у встановлений Законом строк, ОСОБА_1 в ході розгляду справи не надала.
З огляду на наведене, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення пов'язаного із корупцією, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується доказами, дослідженими та оглянутими у судовому засіданні: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №384 від 12.11.2025; витягами з офіційного сайту НАЗК за пошуковим запитом декларацій ОСОБА_1 ; роздрукованою декларацією ОСОБА_1 з сайту НАЗК поданої 24.03.2025 о 15.35 год.; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 12.11.2025; рішенням Білецької сільської ради №1 від 18.11.2020, повідомленнями НАЗК від 06.08.2024; Положенням про Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області ДСР НПУ.
Проаналізувавши та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до переконання, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 33 КУпАП, при накладені стягнення суд враховує характер вчиненого порушення, особу правопорушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність.
Суд приймає до уваги, що ОСОБА_1 у судовому засіданні вину визнала, у вчиненому щиро розкаялася, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, обставин, що обтяжують покарання, встановлено не було, а тому необхідним та достатнім буде застосування до останньої адміністративного стягнення у вигляді штрафу.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення. Тому, у відповідності до п.5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір", з правопорушника слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст.ст.7, 9, 33, 40-1, 172-6, 221, 283, 284 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в дохід держави, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят ) гривень.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її захисником, прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Головуючий суддяЛ. Т. Базан