Справа № 513/1395/25
Провадження № 3/513/779/25
Саратський районний суд Одеської області
24 листопада 2025 року суддя Саратського районного суду Одеської області Миргород В.С., розглянувши матеріали ВП № 1 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області, про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованого та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 12 серпня 2003 року Саратським РВ УМВС України в Одеській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , -
05 жовтня 2025 року о 21 годині 30 хвилин ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру щодо своєї доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме виражався на її адресу нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілого (протокол серії ВАД № 758316 від 20 жовтня 2025 року), чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
18 жовтня 2025 року о 20 годині 30 хвилин ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру щодо своєї доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме виражався на її адресу нецензурною лайкою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психологічному здоров'ю потерпілого (протокол серії ВАД № 171305 від 18 жовтня 2025 року), чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Кодекс України про адміністративні правопорушення фактично не передбачає процесуальних норм, які регламентують порядок розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення і не містить спеціальних норм, що передбачають порядок об'єднання справ про адміністративне правопорушення, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою). Про те відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування кожної справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію про захист прав і основоположних свобод людини від 04 листопада 1950 року і Протоколи 1,2,4,7,11, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського суду з прав людини, які стосуються тлумачення та застосування норм Конвенції.
Згідно практики Європейського Суду з прав людини, деякі справи про адміністративні правопорушення, за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п. п. 21-22 рішення у справі Надточій проти України». П.33 рішення у справі «Гурепка проти України»).
Враховуючи наявність прогалин в праві стосовно процесуального врегулювання розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення, зокрема, врегулювання порядку об'єднання справ в одне провадження, приходжу до висновку, що в даному випадку правомірним і доцільним буде застосування аналогії процесуального закону - за правилами, закріпленими в КПК України.
Відповідно до частини 1 статті 334 КПК України матеріали кримінального провадження можуть об'єднуватися в одне провадження або виділятися в окреме провадження ухвалою суду, на розгляді якого вони перебувають, згідно з правилами, передбаченими статтею 217 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 217 КПК України у разі необхідності в одному провадженні можуть бути об'єднані матеріали досудових розслідувань щодо декількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного кримінального правопорушення, або щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень.
Вказані матеріали про адміністративне правопорушення складені у відношенні однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд. У зв'язку з чим, на підставі ст.36 КУпАП вказані матеріали підлягають об'єднанню в одне провадження.
На підставі ч.2 ст.36 КУпАП протоколи про адміністративні правопорушення серії ВАД № 758316 від 20 жовтня 2025 року, серії ВАД № 171305 від 18 жовтня 2025 року щодо ОСОБА_1 суд вважає за необхідне об'єднати в одне провадження під №3/513/779/25, присвоїти справі №513/1395/25.
ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленим шляхом надсилання судової повістки в електронній формі за допомогою СМС повідомлення. Яке йому доставлено 24 жовтня 2025 року об 13:40:43 годині, у судове засідання не з'явилася. Зі складеним з приводу виявленого адміністративного правопорушення протоколом про адміністративне правопорушення порушник ознайомилася, йому було роз'яснено права, передбачені ст. 63 Конституції України, а також ст.268 КУпАП, повідомлено, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП. В адміністративних матеріалах міститься заява ОСОБА_1 про розгляд адміністративних матеріалів, складених відносно нього без його участі.
У відповідності до положень ст. 268 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП не є обов'язковою, тому враховуючи наведені положення, той факт, що ОСОБА_1 при повідомленні судом про місце і час розгляду справи, не з'явилася у судове засідання, будучи обізнаною про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, клопотання про відкладення розгляду справи не подала, вважає за необхідне розглянути справу за відсутності особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.
Виходячи зі змісту статей 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Проаналізувавши надані докази, вважаю, що з матеріалів справи вбачається, що в діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП, виходячи з такого.
Відповідно до ч.1 ст.173-2 КУпАП домашнім насильством визначається насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Згідно з п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП, підтверджується такими доказами:
- протоколами про адміністративне правопорушення серії ВАД № 758316 від 20 жовтня 2025 року, серії ВАД № 171305 від 18 жовтня 2025 року щодо ОСОБА_1 , яким зафіксовано факт правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, зауважень щодо викладених у ньому обставин правопорушник не зазначив;
- копією рапорту поліцейського водія відділення поліції № 1 (смт Сарата) Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області Мінчева В.М. від 18 жовтня 2025 року про надходження на лінію «102» повідомлення про те, що 20 годині 38 хвилин 18 жовтня 2025 року за адресою: АДРЕСА_1 , батько в стані алкогольного сп'яніння дебоширить та провокує бійку. Заявник: ОСОБА_1 ;
- копією рапорту поліцейського водія відділення поліції № 1 (смт Сарата) Білгород-Дністровського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області Мінчева В.М. від 06 жовтня 2025 року про надходження на лінію «102» повідомлення про те, що 21 годині 56 хвилин 05 жовтня 2025 року за адресою: АДРЕСА_1 , батько все розбиває в будинку, мати втекла, а при цьому перебуває маленька сестра - дівчинка 13 років. Заявник: ОСОБА_1 ;
- заявою ОСОБА_1 від 05 жовтня 2025 року про притягнення її батька ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки останній вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно неї - виражався нецензурною лайкою;
- заявою ОСОБА_1 від 18 жовтня 2025 року про притягнення її батька ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки останній вчинив домашнє насильство, а саме - висловлювався на її адресу нецензурною лайкою;
- рапортом інспектора СРПП відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області капітана поліції Кулинича Д.В., згідно якого ОСОБА_1 відмовився від надання пояснення по факту вчинення домашнього насилля відносно своєї доньки ОСОБА_1 ;
- рапортом інспектора СРПП відділення поліції № 1 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області сержанта поліції Івана Саламахи, згідно якого на робочий планшет надійшло повідомлення про виклик за адресою: АДРЕСА_1 . Приїхавши за викликом кривдника не було на місці виклику;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 18 жовтня 2025 року, якими остання пояснила, що о 20 годині 30 хвилин 18 жовтня 2025 року, приїхавши додому з м. Одеси її батько ОСОБА_1 перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, ображав її нецензурною лайкою;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 20 жовтня 2025 року, якими останній пояснив що 05 жовтня 2025 року о 21 годині 30 хвилин перебуваючи в себе вдома в нього зав'язалась сварка з дочкою ОСОБА_3 , в ході якої він почав її ображати нецензурною лайкою. Після чого він пішов з дому і як виявилось потім його дочка викликала поліцію. З складеним відносно нього протоколом про адміністративне правопорушення ознайомлений; провину визнає;
- копією термінового заборонного припису стосовно кривдника ОСОБА_1 від 18 жовтня 2025 року серії АА № 564525, який застосовано строком на три доби - з 22 години 00 хвилин 18 жовтня 2025 року по 22 годину 00 хвилин 21 жовтня 2025 року;
- копією термінового заборонного припису стосовно кривдника ОСОБА_1 від 20 жовтня 2025 року серії АА № 562057, який застосовано строком на п'ять діб - з 15 години 00 хвилин 20 жовтня 2025 року по 15 годину 00 хвилин 25 жовтня 2025 року;
- формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 06 жовтня 2025 року відносно ОСОБА_1 .
Оцінивши докази в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, за ознаками вчинення домашнього насильства (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілого.
Обираючи вид і міру адміністративного стягнення, судом враховується характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь її вини, майновий стан і обставини, що пом'якшують та обтяжують його відповідальність.
Відповідно до вимог ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності з метою виховання особи, а також запобігання вчиненню нових правопорушень. Цей захід є відтворенням головної запобіжної мети цього етапу, а саме: запобігання вчиненню правопорушень з боку самого порушника, а також застереження інших осіб від вчинення адміністративних правопорушень на прикладі порушника, утримання їх від можливості вчинення подібних протиправних діянь.
Суд зауважує, що адміністративне стягнення є лише способом для виправлення протиправної поведінки особи і запобігання вчинення нових порушень.
У відповідності до ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Санкцією ч.1 ст. 173-2 КУпАП, встановлено покарання у вигляді накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що для виправлення ОСОБА_1 , а також для припинення вчинення нею нових правопорушень, буде доцільним застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в межах санкцій ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 належить стягнути на користь держави судовий збір у сумі 605,60 гривні.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, ч.1 ст. 173-2, ст. ст. 283, 284 КУпАП, суддя
Об'єднати справи №513/1395/25 (провадження №3/513/779/25) та № 513/1461/25 (провадження №3/513/807/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ч.1 ст.173-2 КУпАП в одне провадження.
Об'єднаному провадженню присвоїти номер справи №513/1395/25 (провадження №3/513/779/25).
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.173-2 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч.1 ст. 173-2 КУпАП, у вигляді штрафу в розмірі 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 255,00 грн (двісті п'ятдесят п'ять грн 00 копійок).
Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок №UA978999980313030106000015722, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач коштів - ГУК в Одеській області/смт Сарата/21081100, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок. Судовий збір перераховувати на рахунку №UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106, призначення платежу стягнення судового збору на користь держави.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Суддя В. С. Миргород