Рішення від 25.11.2025 по справі 728/1731/25

Єдиний унікальний номер 728/1731/25

Номер провадження 2/728/618/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 листопада 2025 року місто Бахмач

Бахмацький районний суд у складі

головуючого судді Сороколіта Є.М.

за участі:

секретаря судового засідання - Кирути Л.І.,

а також

позивача - не з'явився,

відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Бахмачі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення зайво виплачених сум субсидії, негайно після закінчення судового розгляду ухвалив рішення про таке.

І. Рух справи.

1. Ухвалою Бахмацького районного суду (далі також - Суд) від 09.07.2025 № 728/1731/25 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі також - Позивач) до ОСОБА_1 (далі також - Відповідач) про стягнення зайво виплачених сум субсидії у розмірі 13 824,72 грн, яка була призначена за зверненням Відповідача до Позивача, згідно з Положенням “Про порядок призначення житлових субсидій», яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі також - Положення № 848).

2. Згадані вище матеріали, які Позивачем було подано з використанням системи “Електронний Суд», 03.07.2025 надійшли до Суду

3. Також зазначеною вище ухвалою було призначено проведення судового засідання з розгляду справи по суті на 12.08.2025 о 10 годині 00 хвилин.

4. Однак судове засідання, проведення якого призначене на 12.08.2025 о 10 годині 00 хвилин по справі № 728/1731/25, у подальшому було знято з розгляду у зв'язку з відпусткою головуючого судді і його проведення призначене повторно на 02.10.2025 о 10 годині 00 хвилин.

5. У зв'язку з неявкою учасників справи у призначене судове засідання з розгляду справи по суті 02.10.2025 на 10 годину 00 хвилин, його проведення було відкладене до 25.11.2025 на 10 годину 30 хвилин.

6. У призначене судове засідання з розгляду справи по суті 25.11.2025 Позивач та Відповідач не з'явилися, явку уповноважених представників не забезпечили.

7. Водночас у поданій до Суду заяві від 11.08.2025 б/н Позивач, в особі Полєщук Ю.С., яка діє у порядку самопредставництва, вказав, що просить проводити розгляд справи за його відсутності у судовому засіданні, проти ухвалення заочного рішення не заперечує.

8. Відповідач ОСОБА_1 , будучи повідомленим належним чином про час та місце розгляду справи, зокрема шляхом отримання судових повісток, у судове засідання не з'явився, заяви про розгляд справи за його відсутності не подав.

9. За вищевказаних фактичних обставин, на підставі вимог статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі також - ЦПК України), фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ІІ. Позиції учасників справи.

10. За змістом позовної заяви Позивач вказує, що у нього на обліку перебуває ОСОБА_1 , який зареєстрований Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області у підсистемі ІКІС ПФУ “ЗВЕРНЕННЯ» 31.07.2023 за № 158324, і Позивачем прийнято рішення № 1169657746-2023-1 про призначення Відповідачу житлової субсидії з липня 2023 року, оскільки сукупний середньомісячний дохід домогосподарства не забезпечує можливість сплати послуг за житлово-комунальні послуги самостійно.

11. Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , одружений, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Разом з ним зареєстровані: дружина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та донька - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Згідно з Актом обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи від 31.07.2023 донька ОСОБА_3 за місцем реєстрації не проживає.

12. Після автоматичного розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон 2023-2024 рішенням за № 1169657746-2023-3 Відповідачу було призначено житлову субсидію на період:

- з 01.10.2023 по 31.10.2023 у розмірі 1 166,52 грн;

- з 01.11.2023 по 31.03.2024 у розмірі 2 344,43 грн;

- з 01.04.2024 по 30.04.2024 у розмірі 1 127,25 грн.

13. У зв'язку з підвищенням тарифу по послузі з постачання електричної енергії (108) було зроблено автоматичний перерахунок субсидії відповідачеві на період:

- з 01.10.2023 по 31.10.2023 у розмірі 1 322,52 грн;

- з 01.11.2023 по 31.03.2024 у розмірі 2 500,44 грн;

- з 01.04.2024 по 30.04.2024 у розмірі 1 283,27 грн.

14. Наголошував, що відповідно до пункту 50-2 Положення № 848 проведення перевірки даних, зазначених у підпунктах 4 і 10 пункту 14 Положення № 848, здійснюється, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну щодо виявлених невідповідностей, що впливають на встановлення права на житлову субсидію, отриманих відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Інформаційний обмін здійснюється у порядку, встановленому Мінфіном та Мінсоцполітики.

15. На виконання вимог пункту 50-2 Положення № 848 Позивачем 09.04.2024, 29.04.2024, 14.06.2024 отримано інформацію від Міністерства фінансів України щодо здійснення у періоді з 19.07.2022 по 19.07.2022 дружиною Відповідача - ОСОБА_2 - операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 000,00 грн, назва банку “ПРИВАТБАНК», назва відділення/філії ВIДДIЛЕННЯ “ЧЕРНIГIВСЬКЕ № 4» (відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат»).

16. При зверненні за призначенням житлової субсидії з липня 2023 року в розділі VI декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, ОСОБА_1 не зазначив таких відомостей про дружину.

17. При цьому під час подачі декларації Відповідач був ознайомлений з розпискою (про що свідчить його власноручний підпис), що у разі неподання інформації або подання неповних чи недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім'ї із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їх місця проживання (фактичного місця проживання), їх доходи, майновий стан і витрати, може бути відмовлено сім'ї у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі зобов'язується повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії, про що свідчить особистий підпис відповідача.

18. Позивач наголошує, що оскільки субсидія Відповідачеві виплачувалась внаслідок надання ним недостовірної інформації, то має місце факт недобросовісності набувача і як результат враховуючи наведене, зайво виплачені суми субсидії у розмірі 13 824,72 грн підлягають поверненню.

19. Окрім вказаних вище положень законодавства, як на правову підставу своїх вимог посилався пункт 9 Положення № 848, за змістом якого призначення житлових субсидій здійснюється починаючи з 1 грудня 2022 року - органами Пенсійного фонду України. Згідно з пунктом 3 Положення № 848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житловокомунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком.

20. Пунктом 69 Положення № 848 передбачено, що житлова субсидія на оплату житловокомунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

21. Уповноважені органи без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 50 Положення № 848. Після отримання зазначеної інформації приймають рішення з використанням програмних засобів (в автоматичному режимі) про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії.

22. За змістом заяви від 11.08.2025 б/н, згаданої у пункті 6 цього рішення, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.

23. Щодо позиції Відповідача, то Суд враховує, що останній подав відзив на позов 28.07.2025, в якому зазначив, що із позовними вимогами Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не згодний, вважає їх надуманими та необґрунтованими, а припущення Позивача про здійснення ОСОБА_4 операцій з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 000,00 грн є необгрунтованим, надуманими та не підтвердженими належними та допустимими доказами, також не доведено факт подання свідомо недостовірних відомостей щодо майнового стану та недобросовісності Відповідача. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області до ОСОБА_1 щодо стягнення зайве виплачених сум субсидії у розмірі 13 824,72 грн.

24. Наголошував, що оскільки його син, ОСОБА_5 , та його дружина, ОСОБА_6 , є діючими військовослужбовцями, які проживали та проходили військову службу у с. Гончарівське, Чернігівського району, Чернігівської області, останні у зв'язку з початком повномасштабного вторгнення рф, були змушені передати своїх дітей - ОСОБА_7 та ОСОБА_8 для догляду Відповідачу і його дружині, ОСОБА_2 .

25. У зв'язку з такою передачею, у період з 16 по 18 липня 2022 року ОСОБА_6 здійснила банківський переказ у сумі 90 074,09 грн заощаджень сім'ї на рахунок його дружини, ОСОБА_2 , який мав виключно цільовий гуманітарний характер - забезпечення потреб двох малолітніх дітей, які були змушені покинути зону бойових дій, і доля батьків яких залишалася невизначеною.

26. Додатково зазначав, що його дружина ОСОБА_2 здійснила операцію зняття готівкових коштів з розрахункового рахунку виключно з метою зміни форми зберігання таких з безготівкової на готівкову і у жодному разі не здійснювала придбання іноземної валюти чи банківських металів.

ІІІ. Фактичні обставини встановлені Судом та докази на їх підтвердження.

27. Відповідно до витягу із ІКІС ПФУ “Реєстр застрахованих осіб» Відповідачу призначена житлова субсидія з 01.07.2023 із терміном отримання до 30.04.2024, згідно прийнятого рішення комісії по призначенню житлових субсидій/пільг. Розмір нарахованої житлової субсидії/пільги становить 2 500,44 грн (а.с. 9-10).

28. Згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства від 31.07.2023 та згідно з довідкою про склад сім'ї, виданої Виконавчим комітетом Бахмацької міської ради від 31.07.2023 в домогосподарстві розташованому по АДРЕСА_2 , зареєстровані такі члени сім'ї: заявник ОСОБА_1 , дружина ОСОБА_2 та дочка ОСОБА_3 , яка зареєстрована, але не проживає за даною адресою (а.с. 8).

29. Відповідно до відомостей декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 31.07.2023 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 являються пенсіонерами, які отримують пенсію, депозитних рахунків не мають. Також згідно з цією декларацією, ОСОБА_2 має земельний пай (а.с. 11-12).

30. Листом-повідомленням Позивача від 28.02.2025 № 2500-0403-8/14753 Відповідачу доведена інформація щодо результатів верифікації МФУ (здійснення операції з купівлі іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 000,00грн), про наявність переплати житлової субсидії на загальну суму 13 824,72 грн (11 324,28 грн за період з 01.10.2023 по 29.02.2024 та 2 500,44 грн за період з 01.03.2024 по 31.03.2024) (а.с. 16) та запропоновано добровільно повернути зайво виплачені суми субсидії, шляхом внесення коштів на рахунок Позивача.

31. Окрім того, в матеріалах справи міститься копія актового запису про народження від 08.05.1984 № 8 (а.с. 42-43) та копія свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого на ім'я ОСОБА_5 , де батьками зазначені ОСОБА_1 і ОСОБА_2 (а.с. 44).

32. Також актовими записами: про шлюб від 04.11.2005 № 2099 підтверджується укладення шлюбу між ОСОБА_5 і ОСОБА_9 , які після укладення шлюбу обрали спільне прізвище “ ОСОБА_10 » (а.с. 45-46); про народження № 2168 (а.с. 47-48) та № 17 (а.с. 49-50) підтверджується народження ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_7 і народження ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_8 відповідно.

33. З відомостей, зазначених у копіях довідок від 11.07.2025, виданих військовою частиною НОМЕР_2 вбачається, що ОСОБА_5 і ОСОБА_6 є діючими військовослужбовцями (а.с. 51).

34. Довідками від 18.04.2022 № 7406-5001153153 (а.с. 52) та від 18.04.2022 № 7406-5001174347 (а.с. 52) підтверджується факт взяття на облік у якості внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_7 та ОСОБА_8 відповідно, за фактичним місеперебуванням за адресою: АДРЕСА_2 .

35. Копією виписки по рахунку/картці НОМЕР_3 за період з 01.07.2022 по 01.08.2023, виданої на ім'я ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , підтверджується переказ коштів від ОСОБА_6 на загальну суму 90 074,09 грн і подальше їх зняття з картки 19.07.2022 (а.с. 54).

ІV. Оцінка Суду та релевантне законодавство.

36. Перш за все Суд наголошує, що розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

37. За змістом частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

38. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).

39. Суд звертає увагу, що обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання 5доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи. Важливим елементом змагальності процесу є стандарти доказування - спеціальні правила, якими суд має керуватися при вирішення справи. Ці правила дозволяють оцінити, наскільки вдало сторони виконали вимоги щодо тягаря доказування і наскільки вони змогли переконати Суд у своїй позиції, що робить оцінку доказів більш алгоритмізованою та обґрунтованою (постанова Верховного Суду від 22 квітня 2021 року у справі № 904/1017/20).

40. Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала на необхідності застосування передбачених процесуальним законом стандартів доказування та зазначала, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, цей принцип передбачає покладення тягаря доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов'язку вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний. Тобто певна обставина не може вважатися доведеною, допоки інша сторона її не спростує (концепція негативного доказу), оскільки за такого підходу принцип змагальності втрачає сенс (пункт 81 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року у справі № 129/1033/13-ц, провадження № 14-400цс19; пункт 9.58 постанови Великої Палати Верховного Суду від 16 листопада 2021 року у справі № 904/2104/19, провадження № 12-57гс21).

41. Оцінюючи фактичні обставини цієї справи, з урахуванням вищевикладених підходів, Суд відмічає, що статтею 46 Конституції України закріплено положення про те, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

42. Відповідно до частини першої статті 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV (далі також - Закон України № 1875-IV) житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

43. Пунктом 5 частини третьої статті 20 Закону України № 1875-IV закріплений обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

44. Також порядок призначення та надання житлових субсидій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Зокрема, як вже згадувалося вище, питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням № 848 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

45. Так, пунктом 1 Положення № 848 визначено, що це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме: житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком; комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами; щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку; житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.

46. Відповідно до пункту 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

47. Пунктом 9 Положення № 848 встановлено, що призначення житлових субсидій здійснюється: до 30 листопада 2022 включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення); починаючи з 1 грудня 2022 - органами Пенсійного фонду України.

48. Відповідно до пункту 69 Положення № 848 житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

49. Після закінчення строку отримання житлової субсидії уповноважені органи самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств: у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому - одинадцятому підпункту 3 пункту 14 цього Положення); які отримують житлову субсидію за місцем фактичного проживання як внутрішньо переміщені особи; у складі яких є задекларовані особи; у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих (задекларованих) осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб; які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива; які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг (пункт 78 Положення № 848).

50. Відповідно до пункту 79 Положення № 848 уповноважені органи без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому цим Положенням, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення з використанням програмних засобів (в автоматичному режимі) про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61, 62 цього Положення.

51. За приписами підпункту 10 пункту 14 Порядку № 848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних та/або освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 тис. гривень.

52. Відповідно до пункту 50-2 Порядку № 848 проведення перевірки даних, зазначених у підпунктах 4 і 10 пункту 14 цього Положення, здійснюється, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну щодо виявлених невідповідностей, що впливають на встановлення права на житлову субсидію, отриманих відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат». Інформаційний обмін здійснюється у порядку, встановленому Мінфіном та Мінсоцполітики.

53. Положеннями пункту 119 Порядку № 848 визначено, що за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли, зокрема настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат».

54. Відповідно до пункту 125 Положення № 848, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків.

55. Згідно з пунктом 127 Положення № 848 у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

56. Преамбулою Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат» від 03.12.2019 № 324-IX (далі також - Закон України № 324-IX) визначено, що цей Закон визначає правові та організаційні засади здійснення верифікації та моніторингу державних виплат в Україні. Метою цього Закону є підвищення адресності державних виплат, сприяння розбудові системи соціального забезпечення, а також забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.

57. Відповідно до статті 1 Закон України № 324-IX, в контексті цього закону:

- верифікація - комплекс заходів щодо збору та перевірки достовірності інформації, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних;

- державні виплати - пенсії, допомоги, пільги, субсидії, соціальні стипендії, інші виплати, що здійснюються за рахунок коштів державного, місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування;

- моніторинг - систематична діяльність з проведення аналізу інформації, отриманої під час верифікації, та аналізу результатів верифікації;

- органи, що здійснюють державні виплати, - розпорядники бюджетних коштів, інші органи, установи та організації, що призначають, нараховують та/або здійснюють державні виплати;

- реципієнти - фізичні особи, яким призначено, нараховано та/або здійснено державні виплати, а також фізичні особи, які звернулися за призначенням державних виплат;

- рекомендація - повідомлення про результат верифікації державних виплат щодо невідповідності інформації, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання і розмір таких виплат.

58. Статтею 4 Закону України № 324-IX визначено, що одним із завдань органу, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, є здійснення верифікації достовірності інформації, поданої реципієнтами під час призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат, що впливає на визначення права на отримання та розмір державних виплат.

59. За правилами статті 16 Закону України № 324-IX за результатами верифікації орган, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат, надає органам, що здійснюють державні виплати, підтвердження відповідності наданої реципієнтом інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, під час здійснення превентивної верифікації або рекомендації щодо: 1) проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності; 2) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

Орган, що здійснює державні виплати, опрацьовує отримані рекомендації у строк, що не перевищує 15 робочих днів з дня їх отримання.

За результатами опрацювання наданих рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо: 1) призначення (перерахунку) державної виплати; 2) припинення нарахування та/або здійснення державної виплати; 3) поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати; 4) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

60. За приписами статті 9 Закону України № 324-IX верифікація державних виплат здійснюється в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб'єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних. Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат встановлюється Кабінетом Міністрів України.

61. Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136 “Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу державних виплат» був затверджений Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат (далі також - Порядок № 136).

62. Відповідно до пункту 5 Порядку № 136 верифікація державних виплат здійснюється в інформаційно-аналітичній платформі шляхом застосування комплексу заходів із збору, проведення аналізу та порівняння параметрів інформації, отриманої від суб'єктів надання інформації, за кожним реципієнтом з подальшим визначенням відповідності інформації визначеним законодавством вимогам, що впливають на визначення права на отримання та розмір державних виплат, а також виявлення невідповідності даних в автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних.

63. Згідно з пунктом 9 Порядку № 136 за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо:

1) призначення (перерахунку) державної виплати;

2) припинення нарахування та/або здійснення державної виплати;

3) поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати;

4) усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.

64. Повертаючись до фактичних обставин цієї справи Суд відмічає, що згідно з паперовими копіями електронних доказів, а саме відомостей з підсистеми ІКІС ПФУ, Позивачем отримано рекомендації щодо проведення додаткової перевірки, оскільки було виявлено невідповідності - будь-хто зі складу домогосподарства протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням житлової субсидії здійснив операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 50 000,00 грн.

65. При цьому згадані електронні докази не містять інформації про результати обробки згаданої рекомендації, зокрема щодо донарахування чи повернення зайво виплачених сум та їх періодів.

66. Більш того, купівля іноземної валюти - це обмін гривень на іноземну валюту. Безготівкова купівля відбувається онлайн або через банківський рахунок, без використання фізичних купюр, а готівкова - у касі банку чи обміннику з фізичним отриманням купюр.

67. Однак матеріали справи не містять належних та допустимих доказів здійснення Відповідачем операції з купівлі безготівкової та/або готівкової іноземної валюти.

68. Враховуючи зазначене, Суд знаходить безпідставним заявлення Позивачем позовних вимог щодо стягнення переплати субсидії за період з 01.10.2023 по 31.03.2024 в розмірі 13 824,72 грн і приходить до висновку щодо необхідності відмови у їх задоволенні.

V. Розподіл судових витрат.

69. Згідно з частиною першою статті 133 ЦПК України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

70. Згідно з частиною першою статті 141 ЦПК України розподіл судових витрат здійснюється пропорційно задоволених позовних вимог.

71. При цьому Суд враховує, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

72. Так, згідно з частиною першою статті 4 Закону України “Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VІ (далі також - Закон № 3674-VІ) судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

73. Відповідно до підпункту 1 пункту 1 частини другої статті 4 Закону № 3674-VІ за подання до суду юридичною особою позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

74. Відповідно до статті 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі станом на 01.01.2025 дорівнював 3 028,00 грн.

75. Згідно з платіжною інструкцією від 11.06.2025 № 21390940 Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2 422,40 грн, що є мінімальним розміром судового збору з урахуванням понижуючого коефіцієнту 0,8, застосованого на підставі частини третьої статті 4 Закону України “Про судовий збір».

76. Підсумовуючи наведене, Суд вважає, що сплачений судовий збір слід залишити за Позивачем.

77. Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 2, 5, 10-13, 18, 247, 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України Суд, -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення зайво виплачених сум субсидії у розмірі 13 824,72 грн (тринадцять тисяч вісімсот двадцять чотири гривні 72 коп.) - відмовити у повному обсязі.

2. Судові витрати у виді сплаченого судового збору залишити за Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені Главою 1 Розділу V Цивільного процесуального кодексу України, а саме шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня проголошення цього рішення.

У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, адреса місцезнаходження: вул. П'ятницька, буд. 83-А, м. Чернігів, індекс 14005, код ЄДРПОУ 21390940.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .

Суддя Є.М. Сороколіт