11 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 380/21412/24 пров. № А/857/33622/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: Гінди О.М.,
суддів: Заверухи О.Б., Ніколіна В.В.,
за участю секретаря судових засідань - Демидюк О.В.,
розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи «Львівгаз» на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2025 року (головуюча суддя: Чаплик І.Д., місце ухвалення - м. Львів, повний текст судового рішення виготовлений - 07.07.2025) у справі за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи «Львівгаз» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг про скасування постанови, -
встановив:
Акціонерне товариство «Оператор газорозподільчої системи «Львівгаз», 17.10.2024 звернувся з позовом до суду в якому просив:
- визнати протиправною та скасувати Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 03.09.2024 № 1557 «Про застосування санкцій до АТ «Львівгаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання»;
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 03.09.2024 № 248-р «Про усунення порушень АТ «Львівгаз».
Обґрунтовує позов тим, що при визначені міри відповідальності за порушення вимог Ліцензійних умов, відповідачем було порушено норми статті 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та статті 69 Закону України «Про ринок природного газу», статті 22 Закону України «Про НКРЕКП», оскільки не враховано принципу пропорційності порушення і покарання, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини, та притягнуто до відповідальності без наявності вини; порушено вимоги частини 3 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу», оскільки до позивача застосовано штраф у розмірі 695 453,00 гривень за сім порушень законодавства та Ліцензійних умов, в той час коли за кожне правопорушення на ринку природного газу НКРЕКП мало бути винесене окреме рішення про накладення штрафу. Неправомірно застосовано методику розрахунку штрафу, визначену Порядком (методики) визначення розміру штрафів, які накладаються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, оскільки така не поширює свою дію на більшу частину охопленого перевіркою періоду, так як набрала чинності 06.10.2023 та не має зворотної дії в часі. Зазначає, що в порушення частини 5 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» НКРЕКП, при винесенні постанови про застосування санкцій, не врахував серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб'єктів, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини, а в порушення вимог абзацу 11 частини 4 статті 14 вказаного Закону, Регулятор не оприлюднив на своєму офіційному веб-сайті одержані пояснення та обґрунтування АТ «Львівгаз».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.
Із цим рішенням суду першої інстанції не погодився позивач та оскаржив в апеляційному порядку. Вважає його таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права, а тому просить скасувати рішення.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, позивач покликається на аналогічні підстави викладені в позовній заяві.
Відповідачем, 29.10.2025 подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив апеляційну скаргу відхилити.
Представник позивача Пучак І.А. в судовому засіданні просила апеляційну скаргу задовольнити.
Представник відповідача, Стратюк А.О. в судовому засіданні просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких мотивів.
Судом першої інстанції встановлено, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підставі постанови НКРЕКП від 17.11.2023 № 2202 «Про затвердження Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2024 рік», постанови НКРЕКП від 24.07.2024 № 1370 «Про збільшення строку проведення планової перевірки АТ «Львів» та Посвідчення на здійснення планової перевірки від 25.06.2024 № 302, у період з 09.07.2024 по 05.08.2024 проведено планову перевірку дотримання АТ «Львівгаз» вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16 лютого 2017 року № 201 (далі - Ліцензійні умови) щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу за період діяльності з 01 січня по 31 грудня 2023 року.
За результатами перевірки ліцензованої діяльності АТ «Львівгаз» НКРЕКП складено Акт планової перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу природного газу від 05.08.2024 № 299 (далі також - Акт № 299), яким зафіксовано, що АТ «Львівгаз» під час провадження господарської діяльності з розподілу природного газу не дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу та порушено Ліцензійні умови, а саме:
підпункту 16 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг розподілу природного газу, передбачених структурою тарифу (річної планованої тарифної виручки) у визначеному розмірі та за цільовим призначенням та з дотриманням принципів здійснення закупівель відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»;
підпункту 21 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов в частині виконання плану розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зокрема, Плану розвитку газорозподільної системи АТ «Львівгаз» на 2023- 2032 роки, затвердженого постановою НКРЕКП від 19.12.2022 № 1706 (у редакції постанови НКРЕКП від 09.05.2023 № 854);
підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу;
підпункту 30 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині надання ліцензіатом НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю);
підпункту 31 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством;
пункту 1 частини першої статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» у частині забезпечення встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких природний газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення - до 01 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2023 року;
пункту 15 глави 2 розділу V Кодексу газорозподільних систем, який затверджено постановою НКРЕКП від 03.09.2015 (далі - Кодекс ГРМ) у частині обов'язку Оператора ГРМ забезпечити функціонування електронних сервісів надання послуги з приєднання;
підпункту 6 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині укладення актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з суміжними суб'єктами ринку природного газу, у тому числі із споживачами;
підпункту 8 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині забезпечення періодичної повірки (у тому числі демонтажу, транспортування, монтажу та ремонту) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, за власний рахунок незалежно від того, чи є ліцензіат власником лічильника.
За результатами розгляду Акту № 299, НКРЕКП 03.09.2024 прийнято Постанову № 1557 «Про застосування санкцій до АТ «Львівгаз» за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання» (надалі також - Постанова № 1557), п. 1 якої постановлено застерегти позивача щодо недопущення надалі порушення пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов, а саме: підпункту 16 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг розподілу природного газу, передбачених структурою тарифу (річної планованої тарифної виручки) у визначеному розмірі та за цільовим призначенням та з дотриманням принципів здійснення закупівель відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та підпункту 30 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині надання ліцензіатом НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП.
Пунктом 2 Постанови № 1557 на позивача накладено штраф у розмірі 695 453 (шістсот дев'яносто п'ять тисяч чотириста п'ятдесят три) гривні за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу та порушення Ліцензійних умов, а саме:
підпункту 21 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов в частині виконання плану розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зокрема Плану розвитку газорозподільної системи АТ «Львівгаз» на 2023- 2032 роки, затвердженого постановою НКРЕКП від 19.12.2022 № 1706 (у редакції постанови НКРЕКП від 09.05.2023 № 854);
підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу;
підпункту 31 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством;
пункту 1 частини першої статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» у частині забезпечення встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких природний газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення - до 01 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2023 року;
пункту 15 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ у частині обов'язку Оператора ГРМ забезпечити функціонування електронних сервісів надання послуги з приєднання;
підпункту 6 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині укладення актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з суміжними суб'єктами ринку природного газу, у тому числі із споживачами;
підпункту 8 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині забезпечення періодичної повірки (у тому числі демонтажу, транспортування, монтажу та ремонту) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, за власний рахунок незалежно від того, чи є ліцензіат власником лічильника.
НКРЕКП 03.09.2024 прийнято Розпорядження № 248-р «Про усунення порушень АТ «Львівгаз», яким відповідно до пункту 4 частини 2 статті 3, частини п'ятої статті 14, пункту 5 частини 4 статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКП) та згідно з Актом планової перевірки від 05.08.2024 за № 299, проведеної відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, на 2024 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 22.11.2023 № 2202, НКРЕКП вирішила зобов'язати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» усунути порушення пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов, а саме: підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу; підпункту 31 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством, а саме абзаців 15 та 16 розпорядчої частини розпорядження НКРЕКП від 27.12.2023 № 371-р «Про усунення порушень АТ «Львівгаз», для чого у строк до 31.12.2024 здійснити розрахунки із оператором газотранспортної системи за надані у 2023 році послуги транспортування; усунути порушення абзаців 15 та 16 розпорядчої частини розпорядження НКРЕКП від 27.12.2023 № 371-р(п.1); відповідно до пункту 2 постанови НКРЕКП від 31.08.2023 № 1595 «Про зупинення дії ліцензії з розподілу природнього газу, виданої АТ «Львівгаз», зобов'язати АТ «Львівгаз» передати ТОВ «ГРМ» кошти невиконання заходів інвестиційної програми 2023 року на загальну суму 5 627, 5 тис. грн (п. 2); зобов'язати АТ «Львівгаз» направити у термін до 31.12.2024 додатково отримані кошти в сумі 193 667, 3 тис. грн за провадження діяльності з розподілу природного газу за 2023 рік на погашення заборгованості (за її наявності) перед ТОВ «Оператор ГТС України», ТОВ ГК «Нафтогаз України», НАК «Нафтогаз України», АТ «УКРТРАНСГАЗ», а саме відхилення фактичного доходу суб'єкта господарювання від планованої тарифної виручки, з урахуванням недоотримання коштів за джерелами фінансування заходів інвестиційної програми 2023 року Плану розвитку на 2023 - 2032 роки, та економії за елементами витрат річної тарифної виручки за 2023 рік.
Не погоджуючись з висновками акту перевірки та спірними рішеннями суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що НКРЕКП діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), оскаржувана постанова НКРЕКП від 03.09.2024 № 1557 «Про застосування санкцій до АТ «Львівгаз» є правомірною, а позовні вимоги про її скасування є безпідставними, необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Крім цього, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки НКРЕКП ухвалено окремий документ у вигляді розпорядження про усунення порушень, а тому у зв'язку із встановленими порушеннями, зафіксованими Актом № 299, вчинення яких позивачем не спростовано, розпорядження НКРЕКП від 03.09.2024 № 248-р «Про усунення порушень АТ «Львівгаз» є законним та обґрунтованим, прийнятим на законних підставах у межах повноважень Регулятора. А тому підстави для задоволення позовних вимог і в цій частині відсутні.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII (далі - Закон № 1540-VIII), визначає правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення.
Відповідно до статті 1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі Регулятор, НКРЕКП), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
Статтею 3 Закону № -VIII передбачено, що Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Відповідно до пунктів 11-12 частини першої статті 17 Закону №1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор здійснює, зокрема: 11) контроль додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; 12) розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.
Частиною першою статті 19 Закону № 1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Частинами другою та третьою цієї ж статті передбачено, що перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
Згідно з частиною четвертою цієї статті під час здійснення державного контролю Регулятор має право:
- вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов;
- фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу;
- вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю;
- призначати експертизу, одержувати пояснення, у тому числі працівників суб'єкта господарювання, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю;
- приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень;
- накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом;
- за результатами перевірки або моніторингу приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та внесення змін до відповідних інвестиційних програм.
Частиною п'ятою цієї ж статті передбачено, що за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Відповідно до частини шостої статті 19 Закону №1540-VIII планові перевірки суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на рік відповідно до річних планів, які затверджуються Регулятором до 1 грудня року, що передує плановому, та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.
План здійснення заходів державного контролю на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті Регулятора не пізніш як за п'ять днів до початку відповідного планового періоду.
Планова виїзна перевірка проводиться за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за 10 днів до дня його початку.
Строк проведення планової виїзної перевірки не може перевищувати 15 робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - п'яти робочих днів.
У разі великих обсягів перевірки за рішенням Регулятора строк проведення планової виїзної перевірки може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб'єктів малого підприємництва - до семи робочих днів із внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки.
Щорічно, до 1 червня, Регулятор готує звіт про виконання річного плану державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, за попередній рік, який включається до річного звіту про діяльність Регулятора та підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора.
Згідно з частиною одинадцятою статті 19 Закону № 1540-VIII рішення Регулятора про застосування санкцій за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг може бути прийнято протягом 30 днів з дня виявлення порушення Регулятором.
За вимогами частини першої статті 22 Закону № 1540-VIII суб'єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про ринок електричної енергії», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про енергетичну ефективність» та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
Відповідно до частини другої статті 22 Закону № 1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Частина четверта приведеної статті передбачає, що регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання», «Про енергетичну ефективність».
Суб'єкт не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов та/або законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п'ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення - з дня закінчення вчинення порушення (абз. 7 ч. 4 ст. 22 Закону № 1540-VIII).
Судом апеляційної інстанції встановлено, що за результатами проведеної перевірки позивача складено акт № 299, яким зафіксовано, що АТ «Львівгаз» під час провадження господарської діяльності з розподілу природного газу було не дотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу та порушено Ліцензійні умови, а саме:
підпункту 16 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг розподілу природного газу, передбачених структурою тарифу (річної планованої тарифної виручки) у визначеному розмірі та за цільовим призначенням та з дотриманням принципів здійснення закупівель відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі»;
підпункту 21 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов в частині виконання плану розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зокрема, Плану розвитку газорозподільної системи АТ «Львів» на 2023- 2032 роки, затвердженого постановою НКРЕКП від 19.12.2022 № 1706 (у редакції постанови НКРЕКП від 09.05.2023 № 854);
підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу;
підпункту 30 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині надання ліцензіатом НКРЕКП документів, інформації та звітності, що містять достовірні дані, необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень, в обсягах та у строки, встановлені НКРЕКП (але не менш як протягом 10 робочих днів, крім запитів під час здійснення заходів державного нагляду (контролю);
підпункту 31 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством;
пункту 1 частини першої статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» (далі - Закон) у частині забезпечення встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких природний газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення - до 01 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2023 року;
пункту 15 глави 2 розділу V Кодексу газорозподільних систем, який затверджено постановою НКРЕКП від 03.09.2015 (далі - Кодекс ГРМ) у частині обов'язку Оператора ГРМ забезпечити функціонування електронних сервісів надання послуги з приєднання;
підпункту 6 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині укладення актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з суміжними суб'єктами ринку природного газу, у тому числі із споживачами;
підпункту 8 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині забезпечення періодичної повірки (у тому числі демонтажу, транспортування, монтажу та ремонту) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, за власний рахунок незалежно від того, чи є ліцензіат власником лічильника.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що Актом № 299 встановлено, що у 2023 році фактична структура тарифу на послуги розподілу природного газу не відповідає складовим витрат, встановлених структурою тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженою постановою НКРЕКП від 22.12.2021 № 2759 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Львівгаз».
Так, Тарифна виручка: передбачена тарифом - 1 328 414,93 тис. грн, скоригована на факт - 1 273 804,19 тис. грн (відхилення - “-» 54 610,74 тис. грн), фактична відповідно до форми 8б/г-НКРЕКП-газ моніторинг - 1 305 386,87 тис. грн. (відхилення - -23 028,06 тис. грн). Тарифна виручка у сумі 23 028,06 тис. грн (без ПДВ) недоотримана у зв'язку із відхиленням фактичного обсягу наданих послуг розподілу природного газу від планованих (дані таблиці 1.17.4 Акта № 299).
Проведеним аналізом ефективності використання позивачем коштів, отриманих від здійснення діяльності розподілу природного газу у 2023 році, встановлено, що у січні - серпні 2023 року фактичні витрати структури тарифу на послуги розподілу природного газу не відповідали складовим витрат, встановлених структурою тарифу на послуги розподілу природного газу, затвердженою постановою НКРЕКП від 22.12.2021 № 2759 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ «Львівгаз», що є порушенням підпункту 16 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг розподілу природного газу, передбачених структурою тарифу (річної планованої тарифної виручки) у визначеному розмірі за цільовим призначенням та з дотриманням принципів здійснення закупівель відповідно до вимог Закону України «Про публічні закупівлі».
Однак, позивач під час розгляду справи не навів жодних доказів щодо спростування вказаних відповідачем фактів.
Актом № 299 встановлено, що станом: на 31.08.2023 при запланованому фінансуванні в сумі 261 943,5 тис. грн, фактичне фінансування заходів склало 163 444,3 тис. грн, фактично виконання заходів, (закрито актами виконаних робіт) - 162 720,9 тис. грн. на 31.12.2023 фактичне фінансування заходів склало 165 495,8 тис. грн, фактично виконання заходів, (закрито актами виконаних робіт) - 164 772,4 тис. грн. на 01.07.2024 фактичне фінансування заходів склало 168 440,4 тис. грн, фактично виконання заходів, (закрито актами виконаних робіт) - 167 768,6 тис. грн.
Тобто, Ліцензіатом не виконано обов'язок виконувати Ліцензійні умови у частині виконання плану розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зокрема Плану розвитку на 2023 - 2032 роки, що свідчить про недотримання позивачем підпункту 21 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині виконання плану розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, зокрема Плану розвитку на 2023 - 2032 роки.
Разом з тим, під час розгляду справи позивач не подав жодних доказів на спростування цього порушення.
Суд апеляційної інстанції не бере до уваги доводи позивача про введення воєнного стану та пов'язаних з ним умов діяльності (повітряних тривог, виключення електроенергії тощо), оскільки саме по собі посилання на введення воєнного стану на території України не може бути поважною причиною недотримання позивачем підпункту 21 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов без зазначення конкретних обставин, які вплинули на поведінку позивача та без надання відповідних доказів того, як саме введення воєнного стану вплинуло на роботу АТ «Львівгаз».
Щодо заборгованості АТ «Львівгаз»: - перед оператором газотранспортної системи та постачальником, то з наявних у матеріалах доказів слідує, що станом на 31.12.2023 та на 01.07.2024 загальна заборгованість: - перед ТОВ «ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ» по Договору від 04.02.2020 № 2002000109 становила - 846 425,83 тис. грн; - перед АТ «УКРТРАНСГАЗ» по Договору від 17.12.2015 № 1512000709 - 2 107 931,89 тис. грн.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції зауважує, що доказів погашення спірної заборгованості позивачем не подано та факт заборгованості відповідачем не заперечується.
Отже, встановлений відповідачем факт недотримання позивачем вимог підпункту 27 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення розрахунків із оператором газотранспортної системи за надані послуги у строки та на умовах, визначених договором транспортування природного газу підтверджується матеріалами справи та не спростовано позивачем.
Актом № 299 зафіксовано порушення позивачем вимог підпункту 31 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідними рішеннями та чинним законодавством.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що пунктом 4 розпорядження НКРЕКП від 24.01.2023 № 21-р «Про усунення порушень АТ «Львівгаз» позивача зобов'язано у строк до 01.07.2023 забезпечити:
- встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення; для підігріву води та приготування їжі відповідно до вимог підпункту «а2 пункту 1 частини першої статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»,
- укладення актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін із суміжними суб'єктами ринку природного газу, у тому числі зі споживачами,
- проведення періодичної повірки (у тому числі демонтажу, транспортування, монтажу та ремонту) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, за власний рахунок незалежно від того, чи є ліцензіат власником лічильника.
Листом від 29.06.2023 № 790-Сл-13375-0623, позивач падав інформацію щодо часткового виконання та пояснення щодо недовиконання в повному обсязі підпункту 4 розпорядження від 24.01.2023 № 21-р.
Отже, вимоги пункту 4 розпорядження НКРЕКП від 24.01.2023 № 21- р «Про усунення порушень позивачем не виконано, що свідчить про порушення вимог підпункту 31 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством.
Крім цього, розпорядженням НКРЕКП від 27.12.2023 № 371-р «Про усунення порушень АТ «Львівгаз» позивача зобов'язано у строк до 31.12.2023:
- застерегти щодо необхідності забезпечення встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення; для підігріву води та приготування їжі; тільки для приготування їжі відповідно до вимог пункту 1 частини першої статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу»,
- довиконати заходи з встановлення населенню 4 292 одиниць індивідуальних лічильників газу (за кошти інвестиційної програми 2022 року) на загальну суму 9 813,0 тис. грн (без ПДВ) (3 729,0 тис. грн (без ПДВ) невикористані кошти на встановлення індивідуальних лічильників; 6 084,0 тис. грн (без ПДВ) профінансовані кошти на встановлення індивідуальних лічильників, які не підтверджені актами виконаних робіт) та надати до Відділу НКРЕКП у Львівській області копії підтверджувальних документів щодо виконання зазначених заходів інвестиційної програми на 2022 рік Плану розвитку на 2022 рік, із наданням до НКРЕКП щотижневої інформації щодо стану довиконання цих заходів інвестиційної програми на 2022 рік до моменту їх повного виконання,
- здійснити розрахунки із постачальником “останньої надії» за надані послуги постачання природного газу, зокрема погасити заборгованість перед ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ “ГАЗОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ “НАФТОГАЗ УКРАЇНИ»,
- здійснити розрахунки із оператором газотранспортної системи за надані послуги транспортування, зокрема погасити заборгованість перед ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ»;
- забезпечити функціонування електронних сервісів надання послуги з приєднання, які мають забезпечити взаємодію та документообіг між замовником та оператором газорозподільної системи у процесі приєднання, інформування замовника про стан надання послуги з приєднання та забезпечити відображення інформації про поточний стан виконання відповідних організаційних та технічних заходів, які здійснюються для надання послуги з приєднання замовнику, із зазначенням очікуваних та граничних строків їх виконання;
- забезпечити укладання актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з суміжними суб'єктами ринку природного газу, у тому числі із споживачами;
- забезпечити проведення періодичної повірки (у тому числі демонтажу, транспортування, монтажу та ремонту) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, за власний рахунок незалежно від того, чи є ліцензіат власником лічильника.
Позивач покликається на те, що звернувся до Львівського окружного адміністративного суду про визнання та скасування, розпорядження НКРЕКП від 27.12.2023 № 371-р, однак суд апеляційної інстанції не бере такі до уваги, оскільки абзацом 2 частини третьої статті 6 Закону про НРКЕКП передбачено, що рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку, натомість оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання.
Отже, позивач не мав жодних правових підстав для невиконання вимог розпорядження НКРЕКП від 27.12.2023 № 371-р «Про усунення порушень АТ «ЛЬВІВГАЗ», що у свою чергу свідчить про не забезпечення виконання вимог цього розпорядження НКРЕКП.
Також, на виконання вимог постанови НКРЕКП від 02.04.2022 № 365 «Про надання інформації щодо діяльності суб'єктів ринку природного газу під час дії воєнного стану» (далі - постанова від 02.04.2022 № 365) у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 24.02.2022, введеним відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 та продовженого Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 визначено необхідність надавати суб'єктам господарювання, що мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу до НКРЕКП щомісячно інформацію:
- інформацію щодо обсягу втрат, зумовлених воєнними діями, на об'єктах ГРМ, які мають часткові пошкодження та до яких є вільний доступ у Оператора ГРМ, та інформацію щодо обсягу втрат, зумовлених воєнними діями, на об'єктах ГРМ, які зруйновано та/або до яких відсутній вільний доступ у Оператора ГРМ та фактичних обсягів втрат природного газу відповідно до додатків 1 та 2 до цієї постанови, не пізніше 8 числа місяця, наступного за звітним періодом, виключно в електронній формі у форматі «xls» або «xlsx» з накладенням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи суб'єкта господарювання та/або кваліфікованої електронної печатки суб'єкта господарювання з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» на електронну адресу vtvgas@nerc.gov.ua;
- інформацію щодо тарифної виручки від надання послуг розподілу природного газу, визначену додатком 3 до цієї постанови, не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним періодом, виключно в електронній формі у форматі «xls» або «xlsx» з накладенням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи суб'єкта господарювання та/або кваліфікованої електронної печатки суб'єкта господарювання з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» на електронну адресу tariffgas@nerc.gov.ua.
Якщо день подання інформації припадає на неробочий (вихідний або святковий) день, то днем подання є наступний за вихідним або святковим робочий день.
Терміни подання інформації щодо діяльності суб'єктів ринку природного газу під час дії воєнного стану відповідно до додатків, визначених постановою від 02.04.2022 № 365 наведено в таблиці 1.31.1 Акту № 299.
Актом № 299 зафіксовано, що Ліцензіат надав до НКРЕКП інформацію щодо обсягу втрат, зумовлених воєнними діями відповідно до додатків 1 та 2, із порушенням терміну, а саме: за січень 2023 року - на 1 день; за квітень 2023 року - на 1 день; за червень 2023 року - на 33 дні; за липень 2023 року - на 3 дні; за серпень 2023 року - на 4 дні.
Таким чином, встановлений відповідачем факт недотримання позивачем вимог підпункту 31 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов у частині виконання рішень НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та чинним законодавством, а саме вимог постанови НКРЕКП від 02.04.2022 № 365 «Про надання інформації щодо діяльності суб'єктів ринку природного газу під час дії воєнного стану» в частині надання до НКРЕКП інформації щодо діяльності суб'єктів ринку природного газу відповідно до форм, визначених додатками до цієї постанови, підтверджується матеріалами справи та не спростовано позивачем.
Стосовно порушення вимог пункту 1 частини першої статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» у частині забезпечення встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких природний газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення - до 01 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2023 року, то суд апеляційної інстанції зауважує, що ці порушення встановлено пунктом 4 розпорядження НКРЕКП від 24.01.2023 № 21-р 2Про усунення порушень АТ «Львівгаз», яким позивача зобов'язано у строк до 01.07.2023 забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення; для підігріву води та приготування їжі відповідно до вимог підпункту «а» пункту 1 частини першої статті 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».
Однак, суд апеляційної інстанції зауважує, що факт невиконання вказаних вимог підтверджено листом від 29.06.2023 № 790-Сл-13375-0623 АТ «Львівгаз», яким надано інформацію щодо часткового виконання та пояснення щодо недовиконання в повному обсязі підпункту 4 розпорядження від 24.01.2023 № 21-р.
Також, Актом № 299 зафіксовано факт неоформлення позивачем актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін із споживачами станом на 31.08.2023 (на момент зупинення дії ліцензії) у кількості 9178 одиниць, зокрема: - з гуртожитками - 58 шт.; - з приватним сектором (населення) - 6092 шт.; - з багатоповерховими будинками - 1764 шт.; - з промисловими споживачами, комунально-побутовими об'єктами, іншими споживачами (крім населення) - 1264 шт. (усі непобутові споживачі у кількості 1264 шт, з якими не укладено акти розмежування балансової належності, станом на 31.08.2023 були відключені від газопостачання).
Суд апеляційної інстанції зауважує, що позивачем не заперечується цей факт.
Однак, як на підставі для невиконання, зазначено неможливість 100% укладання актів розмежування балансової належності оскільки значна частина абонентів не проживає за місцем надання послуги з розподілу природного газу, відмовою власників мереж підписувати такі акти, а також із міграцією населення через бойові дії.
Разом з тим, суд апеляційної не приймає до уваги такі доводи, оскільки позивачем не подано жодних доказів, які б підтверджували наявність саме таких причин, зокрема, актів про відсутність абонентів за місцем проживання чи доказів здійснення активних дій для складення актів розмежування балансової належності, а також доказів поінформування відповідача щодо неможливості вчинення цих дій, виконання покладеного на позивача обов'язку.
Таким чином, встановлений відповідачем факт недотримання позивачем вимог підпункту 6 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов у частині укладення актів розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін з суміжними суб'єктами ринку природного газу, у тому числі зі споживачами, підтверджується матеріалами справи та не спростовано позивачем.
Згідно акту № 299 відповідно до затверджених графіків повірки побутових лічильників у 2023 році було заплановано провести повірку 100700 лічильників. У 2023 році АТ «Львівігаз» повірено 88782 шт. побутових лічильників газу.
Станом на 01.01.2023 кількість приладів обліку, яким необхідно провести повірку становила 309913 шт. Кількість приладів обліку, які включено в план по повірці побутових лічильників у 2023 році становила 100700 шт. (39 972 лічильників в яких термін повірки настав у 2023 році). Фактично проведено повірку побутових лічильників у кількості 88782 шт. (28,65 %).
Отже, встановлений відповідачем факт недотримання позивачем вимог підпункту 8 пункту 2.5 глави 2 Ліцензійних умов в частині забезпечення періодичної повірки (у тому числі демонтажу, транспортування, монтажу та ремонту) лічильників газу, які встановлені для розрахунків за спожитий природний газ побутовими споживачами (населенням) для їх побутових потреб, за власний рахунок незалежно від того, чи є ліцензіат власником лічильника, підтверджується матеріалами справи та не спростовано позивачем під час розгляду справи.
У акті перевірки № 299 зафіксовано, що за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 АТ «Львів» не забезпечив функціонування електронних сервісів надання послуги з приєднання.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до пункту 15 глави 2 розділу V Кодексу ГРМ Оператори газорозподільних систем забезпечують функціонування електронних сервісів надання послуги з приєднання, які мають забезпечити взаємодію та документообіг між замовником та оператором газорозподільної системи у процесі приєднання, інформування замовника про стан надання послуги з приєднання та забезпечити відображення інформації про поточний стан виконання відповідних організаційних та технічних заходів, які здійснюються для надання послуги з приєднання замовнику, із зазначенням очікуваних та граничних строків їх виконання.
Мінімальними вимогами до інформаційного наповнення електронних сервісів надання послуги з приєднання є відображення інформації про поточний стан виконання відповідних організаційних та технічних заходів, які здійснюються Оператором ГРМ для надання послуги з приєднання замовнику щодо: готовності проєкту договору на приєднання, проєкту технічних умов приєднання та відповідних рахунків щодо їх оплати; проєктування та здійснення заходів щодо оформлення земельних відносин щодо траси прокладання газових мереж зовнішнього газопостачання (за необхідності); отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки під газовими мережами зовнішнього газопостачання (за необхідності);виконання інженерно-геодезичних вишукувань; розробки та затвердження проєкту зовнішнього газопостачання та його кошторисної частини; експертизи та погодження проєктної документації з іншими заінтересованими сторонами; підключення до ГРМ газових мереж внутрішнього газопостачання замовника в точці приєднання; пуску газу на об'єкт замовника та укладання договору розподілу природного газу (технічної угоди) тощо.
Згідно з постановою НКРЕКП від 17.11.2021 № 2190 “Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП» главу 2 розділу V Кодексу газотранспортної системи доповнено новим пунктом 15. Зазначена вище норма набула чинності з 18.11.2021.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань приєднання до газотранспортної або газорозподільної системи» внесено зміни в Закон України «Про ринок природного газу», а саме - доповнили статтею 19-1, зокрема, такого змісту: Оператори газорозподільних систем забезпечують функціонування електронних сервісів надання послуги з приєднання, які мають забезпечити взаємодію та документообіг між замовником та оператором газорозподільної системи у процесі приєднання, інформування замовника про стан надання послуги з приєднання та забезпечити відображення інформації про поточний стан виконання відповідних організаційних та технічних заходів, які здійснюються для надання послуги з приєднання замовнику, із зазначенням очікуваних та граничних строків їх виконання. Мінімальні вимоги до інформаційного наповнення електронних сервісів надання послуги з приєднання визначаються у кодексі газорозподільних систем (п. 13). Зазначені зміни до Закону України «Про ринок природного газу» вступили в дію 24.10.2021.
Тобто, Законом України «Про ринок природного газу» і Кодексом ГРМ визначена чітка норма щодо обов'язку забезпечення Операторами газорозподільних систем функціонування електронних сервісів надання послуги з приєднання.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції зазначає, що доказів щодо спростування вказаного порушення позивачем не наведено.
Щодо покликання позивача про порушення відповідачем вимоги частини 3 статті 59 Закону України «Про ринок природного газу», оскільки до позивача застосовано штраф у розмірі 695 453,00 гривень за сім порушень законодавства та Ліцензійних умов, у той час коли за кожне правопорушення на ринку природного газу НКРЕКП мало бути винесене окреме рішення про накладення штрафу, то суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
З 2 липня 2023 року діє редакція статті 59 Закону № 329-VIII, доповнена абзацом двадцять другим, якою додатково передбачено, що штрафи, передбачені цією статтею, мають бути ефективними, стримуючими та пропорційними, а їх розмір має відповідати виду, тривалості та тяжкості порушення, завданій споживачам шкоді та потенційній вигоді від торгівлі з використанням інсайдерської інформації, маніпулювання або спроби маніпулювання на оптовому енергетичному ринку.
Суд апеляційної інстанції вважає, що враховуючи «Обґрунтування до проєкту постанови НКРЕКП «Про застосування санкцій до АТ «Львівгаз, підстави для висновку про невідповідність застосованого штрафу вимогам статті 59 Закону № 329-VIII відсутні.
Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки НКРЕКП діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а тому оскаржувана постанова НКРЕКП від 03.09.2024 № 1557 «Про застосування санкцій до АТ «Львівгаз» є правомірною, а позовні вимоги про її скасування є безпідставними, необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Щодо Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 03.09.2024 № 248-р «Про усунення порушень АТ «Львівгаз», то суд апеляційної інстанції зазначає, що положеннями п. 10.4 глави 10 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 14.06.2018 за № 428, передбачено, що рішення НКРЕКП про усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірок, оформлюється розпорядженням, копія якого вручається особисто уповноваженій особі суб'єкта, щодо якого здійснюється перевірка (з відміткою про вручення на примірнику, який залишається в НКРЕКП), або надсилається суб'єкту, щодо якого здійснюється перевірка, рекомендованим листом із повідомленням про вручення поштового відправлення не пізніше п'яти робочих днів з дня прийняття.
Отже, Регулятор також наділений повноваженнями на прийняття рішень про усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірок, які за своєю суттю є заходами державного регулювання.
У спірних правовідносинах, НКРЕКП ухвалено окремий документ у вигляді розпорядження про усунення порушень, а тому у зв'язку із встановленими порушеннями, зафіксованими Актом № 299, вчинення яких позивачем не спростовано, розпорядження НКРЕКП від 03.09.2024 № 248-р «Про усунення порушень АТ «Львівгаз» є законним та обґрунтованим, прийнятим на законних підставах у межах повноважень Регулятора, а тому підстави для його скасування відсутні.
Таким чином, апеляційна скарга Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи «Львівгаз» не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм процесуального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.
Згідно приписів ст. 139 КАС України підстав для стягнення судових витрат не має.
Керуючись ст. ст. 310, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд -
постановив:
апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільчої системи «Львівгаз» залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 25 червня 2025 року у справі № 380/21412/24 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О. М. Гінда
судді О. Б. Заверуха
В. В. Ніколін
Повне судове рішення складено 21.11.25