Постанова від 21.11.2025 по справі 500/7618/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 500/7618/24 пров. № А/857/8501/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Гінди О.М.,

суддів: Заверухи О.Б., Матковської З.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року (головуючий суддя: Грицюк Р.П., місце ухвалення - м. Тернопіль) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною щодо непроведення перерахунку основного розміру пенсії на підставі виданої оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

ОСОБА_1 , 24.12.2024, звернулася з позовом до суду, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області» про розмір грошового забезпечення покійного чоловіка ОСОБА_2 № 2021/2340 від 09.06.2022 станом на листопад 2019 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з часу призначення пенсії - 16.09.2024 на підставі виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області» довідки № 2021/2340 від 09.06.2022 про розмір грошового забезпечення померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_2 станом на листопад 2019 року, що враховується для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988 із врахуванням відомостей про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

В обґрунтування позову позивачка зазначає, що з 16.09.2024 отримує пенсію у разі втрати годувальника - померлого чоловіка ОСОБА_2 , яка призначена їй відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та забезпечення деяких інших осіб» .

Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області» позивачці видано оновлену довідку № 2021/2340 від 09.06.2022 про розмір грошового забезпечення її померлого чоловіка ОСОБА_2 для перерахунку пенсії позивачки по втраті годувальника.

Позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки. Однак, відповідач, у порушення вимог Закону № 2262-ХІІ, відмовив у здійсненні такого перерахунку.

Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області» про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка ОСОБА_2 № 2021/2340 від 09.06.2022.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 16.09.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із зазначеного у довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області» № 2021/2340 від 09.06.2022 розміру грошового забезпечення померлого чоловіка ОСОБА_2 з урахуванням раніше виплачених сум.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що оскільки Кабінетом Міністрів України, після визнання протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови № 103 не прийнято нової постанови, яка б регулювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала розміри, порядок проведених виплат, як це було визначено постановою Кабінету Міністрів України № 103, то у Головного управління Пенсійного фонду в Тернопільській області відсутні підстави для проведення перерахунку пенсій по довідці, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області» про розмір грошового забезпечення №2 021/2340 від 09.06.2022. Зазначає, що сама по собі довідка не породжує право позивачки на перерахунок пенсії, підставою для перерахунку є нормативно-правовий акт КМУ.

Позивачкою відзиву на апеляційну скаргу не подано, що не перешкоджає розгляду справи по суті.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Враховуючи те, що апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.

З матеріалів справи вбачається, що позивачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та з 16.09.2024 отримує пенсію у зв'язку із втратою годувальника - померлого чоловіка ОСОБА_2 відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Державною установою Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області позивачці видано оновлену довідку № 2021/2340 від 09.06.2022 про розмір грошового забезпечення її померлого чоловіка ОСОБА_2 для перерахунку пенсії позивачки по втраті годувальника.

Вказана довідка скерована до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Позивачка, 14.11.2024 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки.

Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом 27.11.2024 відмовило позивачці у проведенні перерахунку пенсії на підставі нової довідки, оскільки після визнання протиправними та скасування пункту 3 Постанови № 103, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося, а тому підстави для проведення перерахунку відсутні.

Вважаючи таку бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки протиправною, позивачка звернулася до суду з позовом.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що з урахуванням положень ст. ст. 51, 43, 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 45, у відповідача виник обов'язок здійснити перерахунок пенсії позивачки з 16.09.2024, на підставі довідки виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області» про розмір грошового забезпечення № 2021/2340 від 09.06.2022 року, з урахуванням раніше проведених виплат.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх правильними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262- ХІІ (далі - Закон України № 2262-ХІІ).

Відповідно до пункту б статті 36 Закону № 2262-XII, пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах, зокрема, сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї.

Відповідно до ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо встановлення умов і порядку перерахунку пенсій, а також визначення розмірів складових грошового забезпечення, які беруться до уваги при такому перерахунку. Підставою для перерахунку є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію, здійснена на підставі рішення уповноваженого суб'єкта владних повноважень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 № 393 (далі Порядок № 45). Відповідно до пунктів 12 Порядку № 45, перерахунок пенсій здійснюється у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб на умовах та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Після прийняття рішення щодо перерахунку Пенсійний фонд України повідомляє про це головні управління Пенсійного фонду та відповідні державні органи, які готують списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

На підставі зазначених списків уповноважені органи протягом місяця видають довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку, після чого головні управління Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій у строки, визначені законодавством. При цьому у разі зменшення розміру пенсії її виплата здійснюється в раніше встановленому розмірі.

Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено частиною, якою передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, надбавок, доплат, підвищень та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом України від 23.12.2015 № 900-VIII пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII доповнено абзацом, яким встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей та іншими особами зберігаються пільги, компенсації та гарантії, передбачені для колишніх поліцейських та членів їхніх сімей.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (набрав чинності 02.12.2015) встановлено склад грошового забезпечення поліцейських, який включає посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення, надбавки, доплати постійного характеру), премії та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Постанова № 988 затвердила схеми окладів за спеціальним званням, посадових окладів курсантів та поліцейських відповідно до додатків 1 10. Встановлено також вичерпний перелік надбавок та доплат, серед яких: надбавка за стаж служби, надбавки за виконання спеціальних функцій і роботу в умовах режимних обмежень, доплати за нічний час, наукові ступені та вчені звання, надбавки за почесні звання та підвищення посадових окладів курсантам за відмінне навчання.

Отже, з 01.01.2016 Постанова № 988 визначила нові розміри та склад грошового забезпечення поліцейських.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури і умов виплати грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам (далі Порядок № 260).

Згідно з пунктом 2 Порядку № 260, наказ набрав чинності з дня його офіційного опублікування 27 травня 2016 року та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року. Пунктом 3 розділу І Порядку встановлено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання і включає посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії та одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Порядком № 260 визначено перелік додаткових видів грошового забезпечення, зокрема: надбавку за специфічні умови служби, безперервний стаж на шифрувальній роботі, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, службу в умовах режимних обмежень, почесне звання «заслужений», науковий ступінь, вчене звання та службу в нічний час. Виплата премій здійснюється на підставі наказів керівників органів поліції щомісячно, відповідно до положень про преміювання та в межах наявного фонду грошового забезпечення.

З метою реалізації положень частини четвертої статті 63 Закону України № 2262-ХІІ, 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова № 103).

Відповідно до пункту 3 Постанови № 103, з 1 січня 2016 року постановлено здійснити перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняними посадами, виходячи з розміру грошового забезпечення поліцейського з урахуванням окладу за посадою, спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, визначеної у середніх фактичних розмірах за січень 2016 року відповідно до постанови № 988.

Пунктом 5 Постанови № 103 передбачено, що такий перерахунок проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України, або додатково оформлених згідно з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Водночас Постановою № 103 були внесені зміни до Порядку № 45, зокрема пункт 5 викладено в новій редакції, яка визначала, що під час перерахунку пенсій використовуються оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія у середніх фактичних розмірах за січень 2016 року. Також оновлено форму довідок, що подаються для перерахунку пенсій.

Разом з тим, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103, а також зміни до пункту 5 та додатку 2 Порядку № 45.

Таким чином, пункт 5 Порядку № 45 з 05.03.2019 діє у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, а саме:

« 5. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), у межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу в межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплати за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами встановлені Кабінетом Міністрів України, у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися на день звільнення із служби, у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються».

У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», який стосувався перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Таким чином, з дня набрання законної сили зазначеним судовим рішенням, а саме з 19.11.2019, пункт 3 Постанови № 103 втратив чинність. При цьому суд зазначає, що жодних інших нормативно-правових актів, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення чи перерахунку пенсій, на сьогодні не існує.

Отже, саме з 19 листопада 2019 року виникли правові підстави для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, розрахованих відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 988 та № 260, у порядку, визначеному статтями 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ.

Крім того, у даному випадку підлягає врахуванню правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18, відповідно до якого до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а підставою для перерахунку пенсій є саме підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб, при цьому може змінюватися лише його розмір, але не складові.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 45, довідки про розмір грошового забезпечення видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 (далі Інструкція № 760), уповноважені структурні підрозділи МВС, центральних органів виконавчої влади та Національної гвардії України організовують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають на це право відповідно до чинного законодавства.

До їхніх повноважень належить:

розгляд листів і звернень із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій;

прийом громадян із зазначених питань; прийняття від підрозділів персоналу та фінансового забезпечення документів, передбачених Порядком № 45 та цією Інструкцією;

підготовка та подання у встановленому порядку до органів, що призначають пенсії, документів для призначення (перерахунку) пенсій;

ведення обліку осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Інструкції № 760, при проведенні перерахунку пенсій відповідно до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, складених головними управліннями Пенсійного фонду України, уповноважений структурний підрозділ готує довідки про розмір грошового забезпечення.

Наказом МВС України від 16.04.2021 № 291 внесено зміни до пункту 1 наказу МВС від 25.02.2019 № 129, якими визначено, що видачу довідок про розмір грошового забезпечення здійснюють територіальні медичні об'єднання МВС України по областях та м. Києву.

Отже, на Державну установу «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Тернопільській області» покладено функції щодо складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій після надходження від територіального органу Пенсійного фонду списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Суд апеляційної інстанції встановив, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Тернопільській області» видало довідку про розмір грошового забезпечення годувальника ОСОБА_2 за листопад 2019 року від 09.06.2022 № 2021/2340.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі Порядок № 3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, у порядку, встановленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ, а пенсіонери подають додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1, уповноважені структурні підрозділи зобов'язані протягом п'яти днів після прийняття нормативно-правового акта, який змінює хоча б один вид грошового забезпечення або вводить нові щомісячні додаткові виплати, повідомити про це органи Пенсійного фонду України. Після отримання повідомлення органи ПФУ протягом п'яти робочих днів подають списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсій, а уповноважені підрозділи, у свою чергу, зазначають у цих списках оновлені розміри грошового забезпечення і передають їх назад до органів ПФУ.

Аналогічні положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців містяться також у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Отже, підставою для проведення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як заява пенсіонера з доданими документами, так і рішення Кабінету Міністрів України, про що відповідні державні органи, визначені Порядком № 45, зобов'язані повідомити орган Пенсійного фонду України.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Суд апеляційної інстанції вважає безпідставними доводи відповідача щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, оскільки порядок такого перерахунку визначено Порядком № 45. Посилання відповідача на відсутність нормативного акта Кабінету Міністрів України, який би встановлював умови і порядок перерахунку пенсій після визнання протиправними та нечинними пунктів 1 3 Постанови № 103, є необґрунтованим, оскільки зазначена процедура вже врегульована чинним законодавством.

Отже, у відповідача відсутні правові підстави для відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачки за всіма видами і розмірами складових грошового забезпечення відповідно до довідки від 09.06.2022 № 2021/2340, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області», про розмір грошового забезпечення померлого годувальника ОСОБА_2 за листопад 2019 року за прирівняною посадою поліцейського.

Згідно з пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 передбачалося проведення з 01.01.2016 перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою, виходячи з грошового забезпечення поліцейського, визначеного за відповідним окладом за посадою, спеціальним званням, відсотковою надбавкою за вислугу років, щомісячними додатковими видами грошового забезпечення та премією за січень 2016 року.

Водночас лише у квітні 2016 року наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 було затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції України», яким унормовано критерії його нарахування з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення надбавок, доплат та премій. Таким чином, саме з квітня 2016 року грошове забезпечення поліцейських почало фактично включати додаткові види виплат, які не враховувались при обчисленні пенсій за січень 2016 року.

У зв'язку з цим пенсії осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, обчислені на підставі Постанови № 103, фактично не відображали повного розміру грошового забезпечення, оскільки не враховували додаткові види виплат, передбачені Постановою № 988.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 від 12.12.2018, яке набрало законної сили 05.03.2019, визнано нечинними зміни до пункту 5 Порядку № 45, внесені Постановою № 103. Зазначеним рішенням пункт 5 Порядку № 45 відновив дію в попередній редакції. Водночас положення пункту 3 Постанови № 103 щодо визначення грошового забезпечення за січень 2016 року залишались чинними до їх скасування частковим рішенням у справі № 826/12704/18 від 14.05.2019, яке набрало законної сили 19.11.2019.

Відтак, саме з 19.11.2019 виникли правові підстави для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ із урахуванням усіх складових грошового забезпечення, фактично виплачених поліцейським за прирівняною посадою станом на листопад 2019 року.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 45, перерахунок пенсій проводиться з моменту виникнення права на нього відповідно до частин другої і третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.

Частинами 2, 3 статті 51 цього Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну її розміру. Якщо перерахунок не проведений з вини органів Пенсійного фонду або органів, які видають довідки, він має бути здійснений з дати виникнення права без обмеження строком.

З огляду на подання до відповідача довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Тернопільській області» від 09.06.2022 № 2021/2340, позивачка набула право на перерахунок пенсії з урахуванням оновленого розміру грошового забезпечення.

Відповідно, на Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області покладається обов'язок здійснити такий перерахунок і провести виплату недоплаченої частини пенсії з 16.09.2024 - з дати призначення пенсії по втраті годувальника.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає, що задля забезпечення ефективного відновлення порушеного права позивачки необхідно визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області» про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка ОСОБА_2 № 2021/2340 від 09.06.2022 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 16.09.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи із зазначеного у довідці Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Тернопільській області» № 2021/2340 від 09.06.2022 розміру грошового забезпечення померлого чоловіка ОСОБА_2 з урахуванням раніше виплачених сум.

Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, рішення суду без змін.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 308, 311, 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд

постановив:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року у справі № 500/7618/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. М. Гінда

судді О. Б. Заверуха

З. М. Матковська