Постанова від 21.11.2025 по справі 380/4177/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 380/4177/24 пров. № А/857/26018/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Носа С.П.,

суддів Кухтея Р.В., Шевчук С.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року у справі №380/4177/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та скасування наказу,-

суддя у І інстанції Кравців О.Р.,

час ухвалення рішення не зазначено,

місце ухвалення рішення м. Львів,

дата складення повного тексту рішення не зазначено,

ВСТАНОВИВ:

17 лютого 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просив:

- визнати протиправним пункт 3 наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 31.12.2023 №135 «Про результати проведення службового розслідування» щодо накладення на заступника командира - начальника логістики Військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення - догана;

- скасувати пункт 3 наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 31.12.2023 №135 «Про результати проведення службового розслідування» про накладення на заступника командира - начальника логістики Військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення - догана.

В обґрунтування позову зазначив, що службове розслідування, на підставі якого винесено оскаржений наказ, проведено посадовим особами відповідача з порушеннями вимог чинного законодавства. Окрім того, позивач вважає, що відповідно до висновків акта службового розслідування не встановлено протиправності його дій, вини, зв'язку між допущеними порушеннями та неналежним виконанням обов'язків та дотримання вимог законодавства іншими посадовими особами.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року у задоволенні вказаного позову відмовлено.

Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив позивач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову. В обґрунтування апеляційних вимог зазначає, що жоден із доводів позивача судом врахований не був. Фактично суд першої інстанції погодився з повним ігноруванням відповідачем приписів ч.2 ст. 85 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.

На думку скаржника, службовим розслідуванням не встановлено неправомірних дій позивача, зв'язку правопорушення з виконанням обов'язків військової служби позивача, вини та причинного зв'язку між діями позивача та подією, що трапилась. Жодних вимог нормативно-правових актів чи інших актів законодавства позивачем не порушено.

У відзиві на апеляційну скаргу позивача Військова частина НОМЕР_1 підтримала доводи, викладені у оскаржуваному судовому рішенні, заперечила обґрунтованість апеляційних вимог та просила залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді заступника командира полку - начальника логістики Військової частини НОМЕР_2 , яка перебуває в підпорядкуванні Військової частини НОМЕР_1 .

На підставі довідки про перевірку стану охорони державної таємниці в Військовій частині НОМЕР_2 від 05.12.2023 №350/173/8/1998дск/цу начальник Військової частини НОМЕР_1 видав наказ №487ад від 08.12.2023 «Про призначення службового розслідування для встановлення причин та умов, що призвели до порушень порядку обробки службової інформації на засобах електронно-обчислювальної техніки у Військовій частині НОМЕР_2 та встановлення ступеня вини винних осіб».

За результатами службового розслідування, встановлено: «[…] 24.11.2023 під час здійснення перевірки стану охорони державної таємниці в військовій частині НОМЕР_2 комісією відділу охорони державної таємниці та захисту інформації повітряного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в приміщенні №8 будівлі №6/1 (служби логістики військової частини НОМЕР_2 ) виявлено електронно-обчислювальну машину із встановленим машинним носієм інформації HDD TOSHIBA s/n НОМЕР_3 TJCOF8T, яка підключена до мережі Інтернет та використовується для обробки і зберігання електронних файлів службових документів (далі по тексту акту службового розслідування. Мова йде про один і той самий ПЕОМ з встановленим жорстким магнітним диском HDD TOSHIBA s/n 49TICOF8T, яка експлуатувалась в приміщенні №8 будівлі №6/1 та була підключена до мережі Інтернет). Всього виявлено 8764 текстових документів, в тому числі телеграми СЕДО керівництва з питань технічного забезпечення зв'язку та автоматизації управління військами Збройних Сил України (додаток №1).

[…] службовим розслідуванням було встановлено факт використання ПЕОМ в приміщенні 8 будівлі 6/1 військової частини НОМЕР_2 , на якому оброблялись державні інформаційні ресурси без попереднього створення комплексної системи захисту з підтвердженою інформацією, дане порушення створює передумови витоку службової та таємної інформації. За результатами службового розслідування винні посадові особи, що порушили вимоги Порядку 727, свої функціональні обов'язки та вимоги Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, були притягнуті до дисциплінарної відповідальності.

[…] За порушення вимог ст.8 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», ст.ст. 16, 59, 77 Статуту внутрішньої служби, пункту 1.12.7 Інструкції №124, пунктів 6.1, 6.6, 6.11, 6.20 Порядку №727, Положення про службу захисту інформації та кібернетичної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах військової частини НОМЕР_2 , введеного в дію наказом командира військової частини НОМЕР_2 від 27.12.2022 №250дск/од, в частині щодо недотримання порядку обробки державних інформаційних ресурсів в інформаційній системі з доступом до мережі Інтернет, нездійснення дієвого контролю за дотриманням внутрішнього порядку підпорядкованим особовим складом, недостатньої організації контролю ведення обліку та звітності з використанням засобів обчислювальної техніки, недостатній контроль за правильністю передачі відкритої інформації, яка належить до державних інформаційних ресурсів, в електронному вигляді засобами ІТС, що призвело до передумов розголошення відомостей службового характеру, заступника командира полку - начальника логістики військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_1 притягнути до дисциплінарної відповідальності».

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 31.12.2023 №135 «Про результати проведення службового розслідування» до заступника командира полку - начальника логістики Військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення - догана.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-XII від 25.03.1992 (далі - Закон №2232-XII). Також, Закон №2232-XII визначає загальні засади проходження військової служби в Україні.

Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах визначає Статут внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статут внутрішньої служби ЗСУ), затверджений Законом України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.1999 №548-XIV.

Статутом керуються всі військові частини, кораблі, управління, штаби, організації, установи і військові навчальні заклади Збройних Сил України (далі військові частини).

Обов'язки посадових осіб, не зазначені в цьому Статуті, визначаються відповідними порадниками та положеннями.

Дія Статуту поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями

Сутність військової дисципліни, обов'язки військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів щодо її додержання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, права командирів щодо їх застосування, а також порядок подання і розгляду заяв, пропозицій та скарг визначає Дисциплінарний статут Збройних Сил України (далі Дисциплінарний статут), затверджений Законом України «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24.03.1999 №551-XIV.

Відповідно до статті 1 Дисциплінарного статуту військова дисципліна це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Частиною 1 статті 5 Дисциплінарного статуту передбачено, що за стан військової дисципліни у з'єднанні, військовій частині (підрозділі), закладі та установі відповідає командир. Інтереси захисту Вітчизни зобов'язують командира постійно підтримувати військову дисципліну, вимагати її додержання від підлеглих, не залишати поза увагою жодного дисциплінарного правопорушення.

Відповідно до частини 1 статті 45 Дисциплінарного статуту, у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності накласти дисциплінарне стягнення.

Положеннями статті 48 Дисциплінарного статуту передбачено, що на військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу); є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів).

Згідно зі статтею 83 Дисциплінарного статуту, на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

При цьому статтею 83 Дисциплінарного статуту передбачено, що прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.

Відповідно до положень статті 85 Дисциплінарного статуту порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України визначається наказом Міністерства оборони України, в інших військових формуваннях, правоохоронних органах спеціального призначення - наказами державних органів, які мають у своєму підпорядкуванні військові формування, утворені відповідно до законів України, правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Отже, підставою для притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності є неналежне виконання ним службових обов'язків, порушення військової дисципліни. При цьому, з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення та визначення ступеня вини, прийняттю рішення про накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення передує проведення службового розслідування.

Як слідує з матеріалів справи, на підставі довідки про перевірку стану охорони державної таємниці в Військовій частині НОМЕР_2 від 05.12.2023 №350/173/8/1998дск/цуо призначено службове розслідування для встановлення причин та умов, що призвели до порушень порядку обробки службової інформації на засобах електронно-обчислювальної техніки у Військовій частині НОМЕР_2 та встановлення ступеня вини винних собі.

Командиром Військової частини НОМЕР_1 видано наказ №487ад від 08.12.2023 «Про призначення службового розслідування для встановлення причин та умов, що призвели до порушень порядку обробки службової інформації на засобах електронно-обчислювальної техніки у Військовій частині НОМЕР_2 та встановлення ступеня вини винних осіб».

За результатами службового розслідування проведеного комісією у складі: голови комісії - заступника начальника штабу Військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_2 , членів комісії - начальника відділу охорони державної таємниці та захисту інформації помічника командира Військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_3 , старшого офіцера відділу охорони державної таємниці та захисту інформації Військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_4 , начальника групи технічного захисту інформації та протидії технічним розвідкам відділу охорони державної таємниці та захисту інформації Військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_5 , начальника служби захисту інформації в автоматизованих системах Військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_6 , офіцера групи технічного захисту інформації та протидії технічним розвідкам відділу охорони державної таємниці та захисту інформації майора ОСОБА_7 складено акт службового розслідування від 29.12.2023.

Під час проведення службового розслідування встановлено, що: «Згідно запиту від 21.12.2023 №350/173/617, від військової частини НОМЕР_2 за №350/490/46/2092 від 23.12.2023 (додаток №2) отримано копії Інвентаризаційного опису необоротних активів від 14.07.2023, окремих аркушів формуляра на ПК Intel Core i5 №PS223VSL, сторінки журналу обліку машинних носіїв інформації військової частини НОМЕР_2 , Схеми розміщення ПЕОМ, які планується підключити до ІСД-Інтернет у військовій частині НОМЕР_2 .

Розгляд отриманих копій документів дозволяє встановити, що: персональна електронно-обчислювальна машина ПК Intel Core і5 заводський номер НОМЕР_4 перебуває на обліку у військовій частині НОМЕР_2 ; машинний носій HDD TOSHIBA s/n НОМЕР_5 обліковано у службовому діловодстві військової частини НОМЕР_2 за інв. №45, видано виконавцю ОСОБА_8 ; схема розміщення ПЕОМ, які планується підключити до ІСД-Інтернет у військовій частині НОМЕР_2 (в частині щодо підключення ПЕОМ начальника продовольчої служби в приміщенні №8 будівлі №6/1), інв. №625, погоджена помічником командира начальником служби охорони державної таємниці Військової частини НОМЕР_2 майором ОСОБА_9 19.11.2023.

Також в Інвентаризаційному описі №350/490/46/2092 від 23.12.2023 командуванням Військової частини НОМЕР_2 повідомлено, що перелік службових осіб Військової частини НОМЕР_2 , допущених до обробки інформації на АРМ ІСД-Інтернет, Атестат відповідності на комплексну систему захисту інформації, створену на ПЕОМ, що підключена до мережі Інтернет (ЖМД HDD TOSHIBA s/n НОМЕР_5 ) у Військовій частині НОМЕР_2 відсутні (не розроблялись).

[…] Таким чином встановлено, що згідно рапорту (клопотання) начальника логістики Військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_1 ПЕОМ продовольчої служби логістики Військової частини НОМЕР_2 (в серпні вересні) 2023 року було підключено до мережі Інтернет. Підключення ПЕОМ до мережі Інтернет в приміщенні №8 будівлі 6/1 Військової частини НОМЕР_2 здійснювалось військовослужбовцями Військової частини НОМЕР_2 .

Попередньо на ПЕОМ оброблялась службова інформація належності Військової частини НОМЕР_2 та Збройних Сил України. При підключенні до мережі Інтернет та під час користування АРМ ІСД-Інтернет вимоги Порядку №727 не дотримувались, а саме:

- на ПЕОМ оброблялись державні інформаційні ресурси без попереднього створення комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю;

- обмін інформацією між ІСД-Інтернет здійснювався з використанням жорсткого магнітного диску HDD TOSHIBA s/n 49TJCOF8T;

- переліку службових осіб структурного підрозділу Військової частини НОМЕР_2 (служби логістики), допущених до обробки інформації на АРМ ІСД-Інтернет, затвердженого командиром Військової частини НОМЕР_2 не створювалось (проте, до ПЕОМ мали доступ інші виконавці, окрім старшого лейтенанта ОСОБА_8 );

- схема розміщення ПЕОМ, які планується підключити до ІСД-Інтернет у Військовій частині НОМЕР_2 розроблена та погоджена більше ніж за два місяці після фактичного підключення до мережі Інтернет;

- експлуатаційна документація на АРМ ІСД-Інтернет не оформлювалась;

- контроль за порядком оброки інформації на ПЕОМ заступником командира полку начальником логістики підполковником ОСОБА_1 не здійснювався.

При отриманні в користування ПЕОМ, підключеного до ІС-Інтернет, начальником продовольчої служби логістики старшим лейтенантом ОСОБА_8 доповіді безпосередньому начальнику про зберігання на ПЕОМ електронних файлів/службових документів не надавалось».

Під час проведення службового розслідування отримано пояснення від начальника продовольчої служби логістики старшого лейтенанта ОСОБА_8 , відповідно до яких, підключення ПЕОМ до мережі Інтернет здійснювалося невстановленими особами до прийняття ОСОБА_8 справ та посади начальника продовольчої служби логістики Військової частини НОМЕР_2 , тобто до вересня 2023 року. Окрім ОСОБА_8 доступ до ПЕОМ на час відпустки міг отримати майор ОСОБА_10 . Інтернет на вказаній ПЕОМ використовувався для функціонування програмного забезпечення ПРОД-22, що створена для подання електронних заявок на продукти харчування та яка забезпечує отримання доступу до електронної бази даних Міністерства оборони України. Також, ОСОБА_8 обізнаний про заборону на обробку службової інформації на вказаній ПЕОМ. Особисто документів не розробляв, ніяких підключень до ПЕОМ не здійснював.

Також, під час службового розслідування отримано пояснення від ОСОБА_1 , відповідно до наданих пояснень підключення ПЕОМ здійснювалося в період з серпня по вересень 2023 року. Відповідальним за ПЕОМ є начальник продовольчої служби логістики старший лейтенант ОСОБА_8 ПЕОМ використовується для роботи програми ПРОД-22 та для відпрацювання супутніх документів. Також, зберігалися документи, які завантажені на ЖМД до підключення Інтернету. Обмін інформацією через мережу Інтернет здійснюється з суб'єктами господарювання, які постачають продукти харчування до Військової частини НОМЕР_2 . Для обміну інформацією використовувалися зареєстрований ЖМД та USB накопичувачі. Також, ОСОБА_1 обізнаний про заборону обробки службової інформації на вказаній ПЕОМ. Шляхів потрапляння на ЖМД вказаного ПЕОМ електронних копій документу «Керівництво з питань технічного забезпечення зв'язку та автоматизації управління військами Збройних Сил України» (файл GLAVA01.rtf) не пояснено. Контроль за порядком оброки інформації на засобах електронно-обчислювальної техніки в службах логістики Військової частини НОМЕР_2 підполковник ОСОБА_1 не здійснює, вказуючи на те, що такий має здійснюватися адміністратором з безпеки.

За порушення вимог «ст. 8 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», ст.ст. 16, 59, 77 Статуту внутрішньої служби, пункту 1.12.7 Інструкції №124, пунктів 6.1, 6.6, 6.11, 6.20 Порядку №727, Положення про службу захисту інформації та кібернетичної безпеки в інформаційно-телекомунікаційних системах Військової частини НОМЕР_2 , введеного в дію наказом командира Військової частини НОМЕР_2 від 27.12.2022 №250дск/од, в частині щодо недотримання порядку обробки державних інформаційних ресурсів в інформаційній системі з доступом до мережі Інтернет, нездійснення дієвого контролю за дотриманням внутрішнього порядку підпорядкованим особовим складом, недостатньої організації контролю ведення обліку та звітності з використанням засобів обчислювальної техніки, недостатній контроль за правильністю передачі відкритої інформації, яка належить до державних інформаційних ресурсів, в електронному вигляді засобами ІТС, що призвело до передумов розголошення відомостей службового характеру» до заступника командира полку - начальника логістики Військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення - догана.

Порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України затверджено Наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 №608 (далі - Порядок №608).

Відповідно до пункту 3 Розділу І Порядку №608 службове розслідування за фактами порушень законодавства у сфері охорони державної таємниці проводиться відповідно до Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 №939.

Згідно з пунктом 1 Розділу ІІ Порядку №608 службове розслідування може призначатися, зокрема, у разі невиконання або неналежного виконання вимог наказів та інших керівних документів, що могло негативно вплинути чи вплинуло на стан боєздатності, бойової готовності підрозділу чи військової частини або на стан виконання покладених на Збройні Сили завдань.

Службове розслідування може проводитися і в інших випадках з метою уточнення причин та умов, що сприяли правопорушенню, та встановлення ступеня вини посадових (службових) осіб (абзац 15 пункту 1 Розділу ІІ Порядку№608).

Положеннями Розділу ІІІ Порядку №608 передбачено, що рішення про призначення службового розслідування приймається командиром (начальником), який має право видавати письмові накази та накладати на підлеглого дисциплінарне стягнення (пункт 1).

Службове розслідування призначається письмовим наказом командира (начальника), у якому зазначаються підстава, обґрунтування або мета призначення службового розслідування, особа, стосовно якої воно проводиться, строк проведення службового розслідування, а також визначаються посадова (службова) особа, якій доручено його проведення, або голова та члени комісії з проведення службового розслідування (далі - особи, які проводять службове розслідування).

Днем початку службового розслідування вважається день видання наказу про його призначення. Днем закінчення службового розслідування вважається день надання командиру (начальнику), який призначив службове розслідування, акта службового розслідування та матеріалів на розгляд, визначений в наказі про призначення службового розслідування (пункт 3).

Службове розслідування може бути проведено особисто командиром (начальником), доручено комісії або військовослужбовцю офіцерського складу, а в разі вчинення правопорушення військовослужбовцем рядового, сержантського (старшинського) складу - також військовослужбовцю сержантського (старшинського) складу (пункт 5).

Посадові (службові) особи Збройних Сил зобов'язані надавати письмові пояснення по суті предмета службового розслідування та поставлених їм питань, а за попередньою згодою керівника - документи чи матеріали відповідно до своїх службових обов'язків (пункт 9).

Службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). В окремих випадках цей строк може бути продовжено командиром (начальником), який призначив службове розслідування, або старшим командиром (начальником), але не більше ніж на один місяць.

Загальний строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців (пункт 13).

Повноваження осіб під час проведення службового розслідування визначені Розділом ІV Порядку №608.

Відповідно до положень Розділу ІV Порядку №608 особи, які проводять службове розслідування, мають право, зокрема, ознайомлюватися з необхідними документами, за потреби - знімати з них (отримувати) копії та долучати до матеріалів службового розслідування, проводити огляд місцевості, приміщення, предметів та документів, що стосуються службового розслідування, за результатами якого складати акт огляду.

Як передбачено пунктом 3 розділу IV Порядку №608 військовослужбовець, стосовно якого проводиться службове розслідування, має право: знати підстави проведення службового розслідування; бути ознайомленим про свої права та обов'язки під час проведення службового розслідування; відмовитися давати будь-які пояснення щодо себе, членів своєї сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом; давати усні, письмові або за допомогою технічних засобів пояснення, подавати документи, які стосуються службового розслідування, вимагати опитування (додаткового опитування) осіб, які були присутні під час вчинення правопорушення або яким відомі обставини, що стосуються правопорушення; з дозволу командира (начальника) отримувати копії документів, які стосуються службового розслідування, та долучати їх до власних пояснень; порушувати клопотання про витребування та долучення нових документів, видань, інших матеріальних носіїв інформації; висловлювати письмові зауваження та пропозиції щодо проведення службового розслідування, дій або бездіяльності посадових (службових) осіб, які його проводять; ознайомлюватися з актом службового розслідування (у частині, що його стосується) після розгляду командиром (начальником); оскаржувати рішення, прийняте за результатами службового розслідування, у строки та у порядку, визначені законодавством України.

З матеріалів справи слідує, що під час проведення службового розслідування комісія відбирала пояснення як і в позивача, так і в старшого лейтенанта ОСОБА_8 . Під час надання пояснень, позивач надав відповіді на всі запитання. Пояснення підписані ОСОБА_1 власноруч 26.12.2023 (у день надання). Окрім того, позивач під час проведення службового розслідування клопотань, заяв та пропозицій щодо проведення службового розслідування, дій або бездіяльності осіб, які проводили службове розслідування не мав, що підтверджується особистим підписом позивача на бланку отримання пояснень від 26.12.2023.

За результатами розгляду акта та матеріалів службового розслідування, якщо вину військовослужбовця повністю доведено, командир (начальник) приймає рішення про притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності, визначає вид дисциплінарного стягнення та призначає особу, якій доручає підготувати проект відповідного наказу (пункт 2 розділу VI Порядку №608).

Статтею 87 Дисциплінарного Статуту визначено, що дисциплінарне стягнення має бути накладене не пізніше ніж за 10 діб від дня, коли командирові (начальникові) стало відомо про правопорушення, а у разі провадження службового розслідування - протягом місяця від дня його закінчення, не враховуючи часу перебування військовослужбовця на лікуванні або у відпустці.

Дисциплінарне стягнення не може бути накладено після шести місяців з дня виявлення правопорушення. До зазначеного строку не зараховується час проведення службового розслідування, перебування військовослужбовця на лікуванні, у відпустці, під вартою, а також час відсутності на службі без поважних причин.

Відповідно до пункту 1.6. Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Збройних Силах України №385/8984, службове розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня його призначення командиром (начальником). У необхідних випадках цей термін може бути продовжено посадовою особою, якою він призначений, або старшим начальником, але не більше як на один місяць.

Згідно з вимогами пункту 3 розділу VІ Порядку якщо військовослужбовець вважає, що не вчинив правопорушення, він має право протягом місяця з дня накладення дисциплінарного стягнення подати скаргу старшому командиру (начальнику) або звернутися до суду у визначений законом строк.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що службове розслідування призначено на підставі наказу командира Військової частини НОМЕР_1 №487ад від 08.12.2023 з метою встановлення причин та умов, що призвели до порушень порядку обробки службової інформації на засобах електронно-обчислювальної техніки у Військовій частині НОМЕР_2 та встановлення ступеня вини винних осіб.

Акт службового розслідування складений та підписаний членами комісії 28.12.2023 складається з вступної, описової та резолютивної частини.

Під час службового розслідування комісією встановлено: причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, вину ОСОБА_1 у формі особистої недисциплінованості та встановлено порушення дисципліни, що полягало в недотримані порядку обробки державних інформаційних ресурсів в інформаційній системі з доступом до мережі Інтернет, нездійснені дієвого контролю за дотриманням внутрішнього порядку підпорядкованим особовим складом, недостатньої організації контролю ведення обліку та звітності з використанням засобів обчислювальної техніки, недостатній контроль за правильністю передачі відкритої інформації, яка належить до державних інформаційних ресурсів, в електронному вигляді засобами ІТС, що спричинило передумови розголошення відомостей службового характеру.

Дисциплінарне стягнення у виді догани реалізоване на підставі наказу командира Військової частини НОМЕР_1 від 31.12.2023 №135 «Про результати проведення службового розслідування».

Отже, матеріали справи не містять доказів порушення порядку та строків проведення службового розслідування.

За результатами службового розслідування комісія дійшла висновку, що порушення позивачем дисципліни полягало в недотримані порядку обробки державних інформаційних ресурсів в інформаційній системі з доступом до мережі Інтернет, нездійснені дієвого контролю за дотриманням внутрішнього порядку підпорядкованим особовим складом, недостатньої організації контролю ведення обліку та звітності з використанням засобів обчислювальної техніки, недостатній контроль за правильністю передачі відкритої інформації, яка належить до державних інформаційних ресурсів, в електронному вигляді засобами ІТС, що спричинило передумови розголошення відомостей службового характеру.

Відповідно до статті 77 Статуту внутрішньої служби ЗСУ заступник командира бригади (полку, окремого батальйону) з тилу зобов'язаний, зокрема, організовувати своєчасне забезпечення підпорядкованими службами підрозділів бригади (полку, окремого батальйону) матеріальними засобами, якісне харчування особового складу; контролювати доведення встановлених норм забезпечення до кожного військовослужбовця, планувати і організовувати підвезення підрозділам бригади (полку, окремого батальйону) матеріальних засобів та забезпечувати водопостачання, перевіряти не менше ніж двічі на рік наявність і стан матеріальних засобів у підрозділах бригади (полку, окремого батальйону) і безпосередньо підпорядкованих складах з оформленням відповідних актів; організовувати щорічне проведення інвентаризації всього майна і техніки у службах, керувати роботами з обладнання й удосконалення навчально-матеріальної бази та механізації вантажно-розвантажувальних робіт тилу бригади (полку, окремого батальйону) і підпорядкованих складів, здійснювати контроль за якістю, правильністю застосування і ощадливим витрачанням пального, мастильних матеріалів і спеціальних рідин та виконанням вимог безпеки при поводженні з ним, знати наявність і стан техніки в підпорядкованих підрозділах і службах, забезпечувати її правильну експлуатацію, обслуговування, ремонт та евакуацію, організовувати належну експлуатацію, своєчасний ремонт жилих і нежилих будинків, водопровідно-каналізаційних мереж і споруд, своєчасну підготовку їх до зими, а також казарменого інвентарю й меблів, утримання в належному стані території, на якій розквартировані підрозділи бригади (полку, окремого батальйону), вживати заходів для пожежної безпеки об'єктів безпосередньо підпорядкованих йому підрозділів і служб, а також обладнання їх технічними засобами охорони та засобами протипожежного захисту, контролювати якість надання послуг з організації харчування суб'єктами господарювання, брати участь у складанні розкладки продуктів та подавати її на затвердження командирові військової частини, здійснювати контроль за станом здійснення суб'єктами господарювання заходів щодо обладнання і удосконалення переданих їм об'єктів, правильністю експлуатації та своєчасним ремонтом таких об'єктів, організовувати й контролювати ведення обліку та звітності в установленому порядку.

Згідно зі статтею 11 Статуту внутрішньої служби ЗСУ необхідність виконання завдань оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності, а також завдань, визначених міжнародними зобов'язаннями України покладає на військовослужбовців, зокрема, обов'язок свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, поважати бойові та військові традиції, допомагати іншим військовослужбовцям, які перебувають у небезпеці, стримувати їх від вчинення протиправних дій, поважати честь і гідність кожної людини, не допускати порушень, пов'язаних із дискримінацією за ознакою статі, сексуальним домаганням, насильством за ознакою статі, правопорушень проти статевої свободи та статевої недоторканості, бути пильним, суворо зберігати державну таємницю.

Під час службового розслідування комісією встановлено, що на підставі рапорту (клопотання) начальника логістики Військової частини НОМЕР_2 підполковника ОСОБА_1 ПЕОМ продовольчої служби логістики Військової частини НОМЕР_2 в серпні-вересні 2023 року підключено до мережі Інтернет. ПЕОМ перебувало в користуванні не лише відповідальної особи ОСОБА_8 , а й інших осіб. Проте переліку осіб структурного підрозділу Військової частини НОМЕР_2 (служби логістики), допущених до обробки інформації на АРМ ІСД-Інтернет, не створено і не затверджено командиром Військової частини НОМЕР_2 , не створено комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю вимогам законодавства у сфері захисту інформації, що не спростовано позивачем.

Як передбачено статтею 8 Закону України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», державні інформаційні ресурси або інформація з обмеженим доступом, вимога щодо захисту якої встановлена законом, повинні оброблятися в системі із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю. Підтвердження відповідності комплексної системи захисту інформації здійснюється за результатами державної експертизи, яка проводиться з урахуванням галузевих вимог та норм інформаційної безпеки у порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до пункту 1.3 Порядку використання мережі Інтернет у системі Міністерства оборони України, затвердженого наказом Міністерством оборони України від 28.12.2016 №727 (далі - Порядок №727):

державні інформаційні ресурси відображені та/або задокументовані будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, право на володіння, використання або розпорядження якою належить органу військового управління, військовій частині та організації;

автоматизоване робоче місце ІСД-Інтернет (далі АРМ ІСД-Інтернет) персональна електронна обчислювальна машина (ПЕОМ) з програмним забезпеченням та (або) периферійним обладнанням, яка має свою оригінальну ІР-адресу та підключена до вузла ІСД-Інтернет або до вузла Інтернет-доступу оператора (провайдера);

регіональний вузол ІСД-Інтернет (далі регіональний вузол) це організаційно-технічне об'єднання програмно-апаратних систем (комплексів) та телекомунікаційних засобів, розгорнутих в інформаційно-телекомунікаційних вузлах (підрозділах автоматизації) штабів видів (родів, сил) Збройних Сил України, оперативних командувань, повітряних командувань, а також (за необхідності) в інших органах військового управління, військових частинах та організаціях для забезпечення доступу до інформаційних ресурсів мережі Інтернет.

Пунктом 1.5 Порядку №727 передбачено, що відповідальність за виконання вимог цього наказу в органах військового управління, військових частинах та організаціях та за забезпечення захисту інформації при цьому покладається на начальника (командира) органу військового управління, військової частини та організації.

Відповідно до пункту 2.4. Порядку №727 АРМ ІСД-Інтернет розгортаються у приміщеннях, визначених рішенням начальника (командира) органу військового управління, військової частини та організації з урахуванням вимог щодо захисту інформації з обмеженим доступом, яка циркулює в органі військового управління, військовій частині та організації.

Пунктом 2.6. Порядку визначено, що головний та регіональний вузол відповідають за: забезпечення підключення до мережі Інтернет відповідно до пункту 3.1 цього Порядку; забезпечення захисту інформації на вузлі; виконання заходів щодо запобігання порушенням вимог захисту інформації користувачами та технічним персоналом ІСД-Інтернет.

Пункт 3.1. Порядку №727 передбачено що, підключення головного (регіонального) вузла до мережі Інтернет обов'язково здійснюється через вузол Інтернет-доступу оператора, на якому створено комплексну систему захисту інформації з підтвердженою відповідністю, у разі розгортання на головному (регіональному) вузлі сервера (серверів), на якому обробляються державні інформаційні ресурси (наприклад, поштовий сервер, веб-сервер тощо).

Підключення АРМ ІСД-Інтернет до мережі Інтернет здійснюється через головний, регіональний або територіальний вузол або можливе через власний вузол Інтернет-доступу (телекомунікаційну мережу) оператора (провайдера).

Пунктом 3.6. Порядку №727 встановлено, що необхідність доступу до мережі Інтернет службовим особам визначається начальником (командиром) органу військового управління, військової частини та організації.

Підключення ПЕОМ до мережі Інтернет через головний (регіональний, територіальний) вузол здійснюється за заявками відповідних начальників командирів) органу військового управління, військової частини та організації.

Розміщення ПЕОМ здійснюється з урахуванням вимог захисту інформації, яка циркулює на об'єкті інформаційної діяльності органу військового управління, військової частини та організації.

Відповідно до 6.1. Порядку №727 в ІСД-Інтернет забороняється обробка: інформації з обмеженим доступом; відкритої інформації, яка належить до державних інформаційних ресурсів, без впровадженої комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю.

Згідно з пунктом 6.6 Порядку №727 ІСД-Інтернет та її окремі елементи не повинні мати фізичних з'єднань (навіть тимчасових) з локальними обчислювальними мережами, автоматизованими робочими місцями, ПЕОМ, що використовується для обробки інформації з обмеженим доступом.

Підключення автоматизованих (інформаційних) систем Міністерства оборони України та Збройних Сил України, в яких обробляються державні інформаційні ресурси, до мережі Інтернет здійснюється після впровадження в них комплексних систем захисту інформації з врахуванням вимог щодо підключення до мережі Інтернет та підтвердженою відповідністю.

Обмін інформацією між ІСД-Інтернет та інформаційно-телекомунікаційними (інформаційними, телекомунікаційними) системами Міністерства оборони України та Збройних Сил України здійснюється лише з використанням облікованих у службі діловодства органу військового управління, військової частини та організації магнітних носіїв (магнітних, магнітооптичних, лазерних дисків, флеш-накопичувачів, накопичувачів) з позначкою «ІСД-Інтернет», спеціально призначених для цієї мети. Використання накопичувачів на жорстких магнітних дисках для зазначеного обміну інформацією заборонено.

Згідно з пунктом 6.11 цього ж Порядку доступ до АРМ ІСД-Інтернет і обробка інформації на них здійснюються згідно з переліком службових осіб структурного підрозділу органу військового управління, військової частини та організації, допущених до обробки інформації на відповідних АРМ ІСД-Інтернет, що затверджується начальником (командиром) структурного підрозділу органу військового управління, військової частини або організації.

Пункт 6.15. Порядку №727 передбачає, що облікові записи (логін та пароль) користувачам ІСД-Інтернет надаються технічним персоналом ІСД-Інтернет головного, регіональних та територіальних вузлів під час підключення ПЕОМ до ІСД-Інтернет.

Згідно з пунктом 6.20. Порядку №727 на кожне АРМ ІСД-Інтернет відповідальною особою оформлюється експлуатаційна документація, до складу якої входять: затверджений у встановленому порядку список службових осіб, допущених до роботи на АРМ ІСД-Інтернет.

Таким чином, судом встановлено, що позивач клопотав про надання в користування Військової частини НОМЕР_2 ПЕОМ, проте без належної організації підключення такого до мережі Інтернет, одна із підпорядкованих осіб здійснювала обробку інформації на АРМ ІСД-Інтернет. Водночас позивач не здійснював контроль за дотриманням особовим складом вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці та не запобіг вчиненню протиправних дій підпорядкованою особою, що спричинили передумови розголошення відомостей службового характеру.

Також апеляційний суд звертає увагу, що суд першої інстанції доречно наголосив, що Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 (далі - Указ №64/2022) у зв'язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який діє до сьогодні.

Відповідно до пункту 2 Указу №64/2022 військовому командуванню (зокрема, Державні прикордонній службі України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Згідно з статтею 6 України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII (далі Закон №389-VIII) визначено, що за рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію в установленому порядку Указом Президента України, утворені відповідно до законів України військові формування залучаються разом із правоохоронними органами до вирішення завдань, пов'язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, згідно з їх призначенням та специфікою діяльності.

За приписами статей 1 та 3 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 №1934-XII (далі - Закон №1934-XII) Збройні Сили України це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Таким чином, апеляційний суд погоджується з думкою суду першої інстанції, що під час дії воєнного стану першочергово саме на військовослужбовців покладається обов'язок із вжиття заходів оборони України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Під час повномасштабного вторгнення Збройні Сили України здійснюють заходи щодо оборони та захисту, у тому числі, на інформаційному просторі. Забезпечення належного захисту службової інформації кожної військової частини та дотримання військовослужбовцями вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці унеможливлює витік інформації, що може суттєво вплинути на безпеку особового складу частини, можливість ефективного виконання необхідних заходів оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності. Неналежне виконання військовослужбовцями вимог законодавства у сфері охорони державної таємниці спричиняє загрозу розголошення відомостей службового характеру, що в умовах збройної агресії російської федерації проти України є неприпустимим.

З огляду на викладене, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції, що застосований до позивача вид дисциплінарного стягнення відповідає тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку. А тому заявлені позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не заслуговують на увагу, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, відтак рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2024 року у справі №380/4177/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

С. М. Шевчук