Постанова від 13.11.2025 по справі 280/3345/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 280/3345/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),

суддів: Дурасової Ю.В., Божко Л.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.07.2025 ( суддя Стрельнікова Н.В.) в адміністративній справі №280/3345/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач), в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 , заробітної плати та інших виплат, що проводились за період з 01.01.2024 по 16.04.2025 включно (матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги, що надається до щорічної відпустки, тощо) з урахуванням коефіцієнта 1,5 до посадового окладу у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №391 від 23.04.2023 «Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану».

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 , 20.05.1986 суму недоплаченої заробітної плати та інших виплат, що проводились за період з 01.01.2024 по 16.04.2025 включно (матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги, що надається до щорічної відпустки, тощо) обчисленої з урахуванням коефіцієнту 1,5 до посадового окладу за період з 01.01.2024 по 15.04.2025 включно, на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" №391 від 25.04.2023.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначила, що працювала на посаді головного спеціаліста відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, із розташуванням робочого місця в місті Запоріжжя, у зв'язку з чим посадовий оклад Позивачки визначався з урахуванням коефіцієнта 1,5 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2023 № 391 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану". З 01.05.2023 по 31.12.2023 отримувала заробітну плату із застосуванням коефіцієнту 1,5 відповідно до Постанови № 391. Однак, відповідач у порушення норм Постанови № 391 з 01.01.2024 по 16.04.2025 (дату її звільнення) виплачував заробітну плату без урахування коефіцієнту 1,5. У зв'язку з цим просила позов задовольнити.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 07.07.2025 адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору. Так, скаржником зазначено, що відсутні підстави для нарахування позивачу недоплаченої заробітної плати та інших виплат, що проводились за спірний період з урахуванням коефіцієнту 1,5 до посадового окладу на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" №391 від 25.04.2023.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу відповідача в якому вказав на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 працювала в Головному управлінні з 01.06.2021 на посаді головного спеціаліста відділу перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг з визначеною дислокацією робочого місця за адресою: м. Добропілля, вул. Незалежності, 28 А (наказ начальника Головного управління від 31.05.2021 № 256-О)).

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, відповідно до Указу Президента від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» з метою збереження життя і здоров'я працівникам Головного управління дозволено виконання посадових обов'язків працівниками поза межами адміністративних будівель за місцем їх фактичного перебування (накази начальника Головного управління № 255 від 28.02.2022, № 621 від 19.04.2024).

Наказом начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №470 від 26.05.2023 затверджено перелік працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях активних та можливих бойових дій (у вигляді виключення, зважаючи на фактичне знаходження працівників на цих територіях за поважних/сімейних та інших обставин). Відповідно до вищезазначеного переліку працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях активних та можливих бойових дій (арк. 72 зворотна сторона ) розташуванням робочого місця ОСОБА_1 визначено наступну адресу: 69005, Запорізька обл.,м. Запоріжжя, вул. Гагарина, 2б, Запорізька міська територіальна громада.

З 01.05.2023 по 31.12.2023 ОСОБА_1 отримувала заробітну плату із застосуванням коефіцієнту 1,5 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2023 № 391 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" та фактично складав 8700 грн. (5800 х 1,5), що підтверджується розрахунковими листами заробітної плати ОСОБА_1 та не заперечувалось відповідачам.

Постановою Кабінету міністрів України №1109 від 23.10.2023 «Про підготовку до запровадження умов оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2024 році» (далі - Постанова №1109) затверджено Каталог типових посад державної служби і критерії віднесення до таких посад та Алгоритм проведення класифікації посад державної служби в умовах воєнного стану.

Пунктами 10, 12 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що у 2024 році оплата праці державних службовців здійснюється на основі класифікації посад, крім державних органів, зазначених у пунктах 20-22 цього розділу.

У 2024 році заробітна плата державного службовця державного органу, який провів класифікацію посад державної служби, складається з посадового окладу, надбавки за ранг державного службовця, надбавки за вислугу років, місячної або квартальної премії, компенсації за додаткове навантаження та за вакантною посадою, грошової допомоги, що виплачується з наданням щорічної основної оплачуваної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та інших доплат, передбачених законами України. Надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 2 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 30 відсотків посадового окладу. Грошова допомога, що виплачується державному службовцю під час надання щорічної основної відпустки, визначається у розмірі суми посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за ранг державного службовця станом на останній день місяця, що передує першому дню такої відпустки, незалежно від фактично відпрацьованого часу в місяці.

Норми Закону України "Про державну службу" щодо умов та порядку оплати праці державних службовців застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

На виконання вимог Постанови №1109 та Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» наказом начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №112 від 17.01.2024 було введено в дію з 01.01.2024 штатний розпис на 2024 рік Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зі штатом у кількості 1468 штатних одиниць з місячним фондом заробітної плати за посадовими окладами 17 687 129 грн (сімнадцять мільйонів шістсот вісімдесят сім тисяч сто двадцять дев'ять гривень) ( а.с.17-25).

Відповідно до нового штатного розпису посадовий оклад ОСОБА_1 , як головного спеціаліста відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства без застосування коефіцієнта 1,5 становив 11 855 грн. (одинадцять тисяч вісімсот п'ятдесят п'ять гривень), що підтверджується розрахунковими листами за період з 01.01.2024 по 31.12.2024.

Згідно наказу відповідача № 621 від 19.04.2024 « Про дистанційну роботу працівників Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в умовах правового режиму воєнного стану продовжити дистанційну роботу для працівників Головного управління до припинення або скасування воєнного стану. Установлено для працівників, які працюють дистанційно, такий режим роботи: початок робочого часу - 08 год 00 хв; кінець робочого часу по днях: понеділок - четвер - 17 год 00 хв, п'ятниця - 16 год 00 хв; перерва, що надається для відпочинку і харчування - з 12 год 00 хв, тривалістю 48 хвилин.

Визнати таким, що втратив чинність наказ начальника Головного управління від 28.02.2022 № 255 «Про організацію роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в умовах правового режиму воєнного стану».

Згідно додатку 1 Перелік закріплених робочих місць за працівниками відповідача , які евакуювалися з території Донецької області та тимчасово дислокується відповідно до поданих ними заяв на території включених до наказу № 309 ОСОБА_1 головний спеціаліст АДРЕСА_1 .

Проте, згідно додатку до листа відповідача ОСОБА_1 головний спеціаліст з 01.06.2022 найближче місце дислокації підрозділу ПФУ - м. Запоріжжя (а.с. 177).

Постановою Кабінету міністрів України №1409 від 29.12.2023 «Питання оплати праці державних службовців на основі класифікації посад у 2025 році» (далі - Постанова №1409) затверджено схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів державних органів у 2025 році та схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням сімей і рівнів посад, юрисдикції та типів органів сектору безпеки і оборони (крім Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ), обласних та окружних прокуратур, а також Пенсійного фонду України у 2025 році.

На виконання вимог Постанови №1409 наказом начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області було введено в дію з 01.01.2025 штатний розпис на 2025 рік Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зі штатом у кількості 1468 штатних одиниць з місячним фондом заробітної плати за посадовими окладами 24 907 013 грн (двадцять чотири мільйони дев'ятсот сім тисяч тринадцять гривень) (а.с.26-35).

Згідно з штатним розписом на 2025 рік посадовий оклад ОСОБА_1 становив 15996 грн. (п'ятнадцять тисяч дев'ятсот дев'яності шість гривень) , який обраховано також без застосування коефіцієнта 1,5, що підтверджується розрахунковими листами за 2025 рік.

Позивач вважає, що фактично, посадовий оклад головного спеціаліста відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства за 2025 рік мав складати 23994,00 грн. (15996,00 грн. х 1,5).

Так у спірній період робоче місця ОСОБА_1 було розташоване за адресою адресу: АДРЕСА_2 , Запорізька міська територіальна громада.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати заробітної плати у спірний період із застосуванням 1,5 коефіцієнту, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці та їх захисту визначається Кодексом законів про працю України, Законом України "Про оплату праці" та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 94 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно із ч. 1ст. 1 Закону України "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 введено в Україні воєнний стан, строк дії якого продовжено по сьогоднішній день включно.

25.04.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 391 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану" (далі - Постанова № 391).

Відповідно до пп. 1 п. 1 Постанови № 391 на період воєнного стану для працівників державних органів (крім працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами; військовослужбовців; осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), які безпосередньо здійснюють свої повноваження, зокрема, на територіях можливих бойових дій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата припинення можливості бойових дій, посадові оклади, визначені відповідно до законодавства у схемах (розмірах) посадових окладів (тарифних ставок), визначаються з урахуванням коефіцієнта 1,5.

Підпунктом 2 п. 1 Постанови № 391 передбачено, що підвищення розмірів посадових окладів з урахуванням коефіцієнтів, передбачених підпунктом 1 цього пункту, здійснюється з урахуванням фактично відпрацьованого часу протягом місяця; заробітна плата працівникам державних органів нараховується відповідно до абзацу першого цього підпункту з урахуванням підвищених розмірів посадових окладів, передбачених підпунктом 1 пункту 1 цієї постанови, які визначені та затверджені у штатному розписі відповідного державного органу.

Відповідно до абз. 1 пп. 3 п. 1 Постанови № 391 визначено, що для цілей Постанови № 391 розташування робочого місця працівника визначається керівником державного органу (керівником державної служби, суб'єктом призначення) шляхом затвердження відповідного переліку працівників, які здійснюють свої повноваження безпосередньо на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Згідно з п. 4 Постанови № 391 ця постанова набирає чинності з дня її опублікування і застосовується до припинення чи скасування воєнного стану в Україні.

Відповідно до п. 1постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" установлено, зокрема, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій; у переліку визначаються дата початку та дата завершення бойових дій (дата виникнення та припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.

Так, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік).

Відповідно до абз. 4 п. 3 Постанови № 391 працівникам державних органів, які включені до переліку, передбаченого абзацом першим цього підпункту, за періоди роботи на територіях, які не включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, нарахування заробітної плати проводиться виходячи з посадових окладів, визначених законодавством.

Таким чином, нормативний акт, що встановив застосування до посадового окладу, визначеного відповідно до законодавства у схемах (розмірах) посадових окладів (тарифних ставок), коефіцієнта 1,5 - постанова Кабінету Міністрів України № 391 "Деякі питання оплати праці працівників державних органів та органів місцевого самоврядування під час воєнного стану".

У ході судового розгляду встановлено, що згідно з «Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», затвердженим 28.02.2025 наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за №380/43786, територія Запорізької міської територіальної громади є територією можливих бойових дій.

Отже, враховуючи те, що Запорізька територіальна громада перебуває у зоні можливих бойових дій з 01.02.2023 по теперішній час, при цьому дата припинення можливості бойових дій щодо м. Запоріжжя цими нормативно-правовим актом не встановлена, таким чином, для працівників державних органів (крім працівників державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами; військовослужбовців; осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), які з 01.02.2023 безпосередньо здійснюють свої повноваження на території м. Запоріжжя (для якої не визначена дата припинення можливості бойових дій), посадові оклади, визначені Кабінетом Міністрів України у відповідних схемах посадових окладів, мають визначатися з урахуванням коефіцієнта 1,5.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області допущено протиправну бездіяльність щодо ненарахування та невиплати позивачу заробітної плати за період з 01.01.2024 по 16.04.2025 з урахуванням коефіцієнта 1,5 до посадового окладу у відповідності до Постанови №391, а тому з метою відновлення порушеного права позивача слід зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 заробітної плати та інших виплат, що проводились за період з 01.01.2024 по 16.04.2025 включно (матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги, що надається до щорічної відпустки, тощо) обчисленої з урахуванням коефіцієнту 1,5 до посадового окладу за період з 01.01.2024 по 15.04.2025 включно на підставі Постанови №391.

Отже, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.

Колегією суддів враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 07.07.2025 в адміністративній справі №280/3345/25 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 13 листопада 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 17 листопада 2025 року.

Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко

суддя Ю. В. Дурасова

суддя Л.А. Божко