24 листопада 2025 року справа №360/1299/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гаврищук Т.Г., Казначеєва Е.Г.,
розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу адвоката Логвиненка Сергія Сергійовича, що діє в інтересах ОСОБА_1 , на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2025 року у справі № 360/1299/25 (головуючий суддя І інстанції - Басова Н.М.) за позовом адвоката Логвиненка Сергія Сергійовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому, просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 22.05.2025 № 052530003586 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 13.05.2025 із зарахуванням періоду проходження військової служби в особливий період з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021, з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 23.02.2022, з 24.02.2022 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 06.10.2022, з 07.10.2022 по 31.12.2022, з 24.05.2023 по 02.06.2023, з 21.08.2024 по 09.09.2024 до пільгового та страхового стажу роботи з розрахунку один місяць такої служби за три місяці, із зарахуванням періоду проходження військової служби за контрактом з 19.12.2019 по 15.12.2024 - до стажу роботи на посаді заступника механіка підземної ділянки ТОВ “Шахтобудівельна Компанія» з повним робочим днем у шахті.
В обґрунтування позову зазначив, що 13.05.2025 звернувся з заявою через веб-портал Пенсійного фонду України про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Рішенням відповідача від 22.05.2025 відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
При цьому відповідач протиправно не зарахував до пільгового стажу позивача на посаді заступника механіка підземної ділянки ТОВ “Шахтобудівельна Компанія» з повним робочим днем у шахті у кратному розмірі один місяць служби за три місяці періоди проходження військової служби.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2025 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням, представник позивача звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити постанову, якою задовольнити позов в повному обсязі.
Обґрунтування апеляційної скарги.
Аналіз правових норм Закону № 2011, положення Міноборони України № 530, постанови КМУ № 393 свідчать, що військова служба в особливий період підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Відповідачем протиправно періоди військової служби в особливий період з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 31.12.2022, з 01.11.2022 по 31.12.2024, з 01.04.2025 по 30.04.2025 зараховано тільки до страхового стажу бороти без застосування кратності розміру.
Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.
Апеляційним судом витребувано у Луганського окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП Діловодство спеціалізованого суду.
Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).
Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему Електронний суд матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.
Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі Електронний суд.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.
Встановлені обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , має посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 14.07.2020.
Згідно довідки про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення 8 окремої автомобільної санітарної роти від 03.04.2025 № 70 ОСОБА_1 дійсно в період з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021, з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 23.02.2022 приймав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів.
Згідно довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України 8 окремої автомобільної санітарної роти від 03.04.2025 № 69 ОСОБА_1 дійсно в період з 24.02.2022 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 06.10.2022, з 07.10.2022 по 31.12.2022, з 24.05.2023 по 02.06.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Покровського району, Покровської міської територіальної громади Волноваського району, Комарська сільська територіальна громада.
Згідно довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України 8 окремої автомобільної санітарної роти від 24.04.2025 № 397 ОСОБА_1 дійсно в період з 21.08.2024 по 09.09.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Покровського району, Покровської міської територіальної громади.
13.05.2025 позивач звернувся через веб портал Пенсійного фонду України з заявою, в якій просив призначити пенсію за віком.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 22.05.2025 № 052530003586 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з частиною 3 статті 114 Закону № 1058.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на адвокатський запит від 12.06.2025 надало відповідь від 19.06.2025 № 0400-010307-8/118467, що до загального та пільгового стажу зараховано всі періоди роботи та військової служби в особливий період. При призначенні пенсії відповідно до норм Закону № 1058 час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону № 1932, зараховується до страхового стажу в одинарному обчисленні.
За результатом розгляду документів, доданих до заяви від 13.05.2025 страховий стаж позивача склав 33 роки 3 дні, в тому числі пільговий стаж:
- за Списком № 1, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 - 2 роки 11 місяців 15 днів;
- стаж роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону - 21 рік 4 місяці 28 днів:
- відповідно до Постанови № 202 - 13 років 10 місяців 11 днів,
- військова служба в особливий період - 7 років 6 місяців 17 днів (з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021, з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 31.12.2024, з 01.04.2025 по 30.04.2025).
Пільговий стаж обчислено за даними таблиці “Відомості по спецстажу» Реєстру застрахованих осіб відповідно до кодів підстав для обліку спецстажу, визначених підприємствами.
Відповідно до інформації зазначеної в Єдиному державному реєстрі судових рішень постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 07 березня 2024 року у справі № 200/235/23 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 прийнято нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення про відмову в призначенні пенсії № 052530003586 від 24.01.2022, прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 17.11.2022, з урахуванням висновків суду викладених в цьому рішенні.
На виконання рішення суду до пільгового стажу ОСОБА_1 на підземних роботах в кратному розмірі, тобто, один місяць служби за три місяці зараховано періоди військової служби в особливий період з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021.
Періоди військової служби в особливий період з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 31.12.2024, з 01.04.2025 по 30.04.2025 зараховано до страхового стажу роботи ОСОБА_1 без застосування кратності розміру.
Як свідчать матеріали справи, за результатом розгляду документів, доданих до заяви позивача від 13.05.2025 про призначення пенсії за віком саме до пільгового стажу була зарахована військова служба позивача в особливий період - 7 років 6 місяців 17 днів (з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021, з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 31.12.2024, з 01.04.2025 по 30.04.2025).
Періоди з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021 обраховано в кратному розмірі.
Не застосована кратність розміру до військової служби позивача в особливий період з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 31.12.2024, з 01.04.2025 по 30.04.2025.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058, а не за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тому норми Постанови № 530 при обрахунку кратності його військового стажу не застосовуються.
Оцінка суду.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
Стаття 24 цього ж Закону визначає періоди, з яких складається страховий стаж.
Частиною першою цієї статті передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (частина четверта).
Особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та в металургії встановлює стаття 14 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII), згідно з якою працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Згідно зі статтею 57 Закону № 1788-XII військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Відповідно до пункту 11 статті 11 Закону № 1058-IV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), поліцейські, особи рядового і начальницького складу, у тому числі ті, які проходять військову службу під час особливого періоду, визначеного законами України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та «Про військовий обов'язок і військову службу».
Особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій (абзац п'ятий статті 1 Закону України від 21.10.1993 № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Закон України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Частиною другою статті 1-2 цього Закону (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перебачено, що у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 8 Закону № 2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 17-1 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) також передбачено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України 17.07.1992 прийняв постанову № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» (далі - Порядок № 393), пунктом 3 якого становлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
Варто зауважити, що пункт 3 Порядку № 393 до 19.02.2022 був викладений у такій редакції: до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: а) один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.
Однак, Кабінет Міністрів України постановою від 16.02.2022 № 119 (набрала чинності 19.02.2022) вніс зміни до згаданого пункту, внаслідок чого пільгове обчислення календарної вислуги можливе тільки для визначення розміру пенсії, а не її призначення.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права зі спірного питання викладено Верховним Судом в постанові від 19 червня 2025 року у справі № 360/665/24.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як свідчать матеріали справи, на час звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про призначення пенсії (13.05.2025) пункт 3 Порядку № 393 діяв у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, тому періоди проходження відповідачем військової служби з 04.02.2020 по 17.08.2020, з 17.09.2020 по 18.11.2020, з 10.12.2020 по 16.08.2021, з 01.09.2021 по 13.11.2021, з 28.11.2021 по 23.02.2022, з 24.02.2022 по 22.07.2022, з 02.08.2022 по 06.10.2022, з 07.10.2022 по 31.12.2022, з 24.05.2023 по 02.06.2023, з 21.08.2024 по 09.09.2024 підлягають зарахуванню до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, в календарному обчисленні, тобто повної кількості календарних днів.
Тому відповідач правильно визначив у рішенні від 22.05.2025 № 052530003586 страховий стаж позивача - 33 років 00 місяців 03 дні, за Списком № 1, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 - 2 роки 11 місяців 15 днів; стаж роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону - 21 рік 4 місяці 28 днів: відповідно до Постанови № 202 - 13 років 10 місяців 11 днів.
Оскільки у позивача відсутній необхідний пільговий стаж за постановою № 202 - 25 років, тому відповідач правомірно прийняв рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону № 1058.
Крім того, статтею 24 Закону № 1058 не передбачено обчислення страхового стажу в кратному розмірі.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Оскільки судове рішення в межах доводів апеляційної скарги є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для її задоволення та скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Як визначено пунктом 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з пунктом 2 частини п'ятої 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Отже зазначена справа відноситься до справ незначної складності, тому судове рішення за наслідками апеляційного розгляду в цій справі касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу адвоката Логвиненка Сергія Сергійовича, що діє в інтересах ОСОБА_1 , на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2025 року у справі № 360/1299/25 - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2025 року у справі № 360/1299/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення 24 листопада 2025 року є остаточною та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, визначених ст. 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 24 листопада 2025 року.
Головуючий суддя І.Д. Компанієць
Судді Т.Г. Гаврищук
Е.Г. Казначеєв