Постанова від 24.11.2025 по справі 200/3592/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року справа №200/3592/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року у справі №200/3592/25 (головуючий суддя І інстанції - Олішевська В.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому, просила:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21 листопада 2024 року № 0500-0221-8/112274 щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом України “Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, шкоду працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 № 2980-ІХ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом України “Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, шкоду працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 № 2980-ІХ, на підставі поданої заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів.

В обґрунтування позову зазначила, що її чоловік ОСОБА_2 перебував на посаді голови фермерського господарства “Злагода». ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 загинув внаслідок ракетного обстрілу ФГ “Злагода».

В зв'язку зі смертю чоловіка позивач звернулася до Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області з заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури.

Рішенням Головного управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області від 21 листопада 2024 року відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури у зв'язку з тим, що підприємства фермерського господарства “Злагода» не відносяться до об'єкта критичної інфраструктури.

Рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, оформлене листом від 21 листопада 2024 року № 0500-0221-8/112274 щодо відмови у призначенні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом України “Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, шкоду працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 № 2980-ІХ.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом України “Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, шкоду працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 № 2980-ІХ, на підставі поданої заяви ОСОБА_1 та доданих до неї документів.

Стягнуто за рахунок бюджетних Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968.96 грн.

Не погодившись з рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити постанову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

01.11.2024 до територіального органу Пенсійного фонду України звернулася ОСОБА_1 (дружина загиблого) з заявою про призначення одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівнику об'єкта критичної інфраструктури внаслідок військової агресії російської федерації проти України.

Згідно відповіді Департаменту захисту критичної інфраструктури (ДКІ Адміністрації Держспецзв'язку) фермерське господарство “Злагода», що розташоване за адресою: вул. Широка, буд. 49А, с. Ясенове, Покровський р-н, Донецької обл., до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури не внесено.

Відповідно до закону № 2980, Порядку № 1396 члени сімей мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю за умови, що такі об'єкти інфраструктури після збройного нападу включені до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набули правового статусу об'єкта критичної інфраструктури.

Отже, ОСОБА_1 не має право на отримання одноразової грошової допомоги передбаченої Законом № 2980-IX, у зв'язку з не включенням об'єкту інфраструктури: Фермерське господарство “Злагода», (код ЄДРПОУ - 31949283) до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та не набуттям правового статусу об'єкта критичної інфраструктури.

Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров'я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП Діловодство спеціалізованого суду.

Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов'язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему Електронний суд матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.

Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі Електронний суд.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Встановлені обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (прізвище після одруження - ОСОБА_4 ) 30.08.1986 укладено шлюб.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , акту спеціального розслідування нещасного випадку Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці від 22 липня 2024 року, 27 червня 2024 року о 10 год 25 хв ОСОБА_2 загинув внаслідок ракетного обстрілу території Фермерського господарства “Злагода», яке знаходиться за адресою: Донецька обл., Покровський р-н., с. Ясенове, вул. Широка, буд. 49А.

01 листопада 2024 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівнику об'єкта критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України.

До заяви додано: АКТ Н-1 (акт розслідування нещасного випадку); довідку про відкритий рахунок в банку; довідка про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_2 ; довідка про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 ; довідка про склад сім'ї потерпілого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником; заява ОСОБА_1 ; паспорт; свідоцтво про смерть; свідоцтво про шлюб; трудові книжки.

Згідно з відповіддю Департаменту захисту критичної інфраструктури від 13.11.2024 № 07/02/01-11542/СЕД об'єкт, розташований за фактичною адресою: АДРЕСА_1 , до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури не внесений.

Аналогічні відомості містять відповіді Департаменту захисту критичної інфраструктури від 12.12.2024 № 07/02/01-12795/СЕД та від 23.05.2025 № 07/02/01-5251/2025.

21.11.2024 № 0500-0221-8/112274 відповідач відмовив в призначенні позивачу одноразової допомоги за шкоду життю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії РФ проти України.

Підставою відмови зазначено те, що підприємство, де стався випадок, до об'єкта критичної інфраструктури не відноситься.

Відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 27.02.2024 № 562 ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО “ЗЛАГОДА» (ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ - 31949283, податковий номер платника податків - 319492805370, скорочене найменування - ФГ “ЗЛАГОДА») є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період за такими критеріями:

1) відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

2) розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб-працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 року (відповідно до даних Держстату);

3) підприємство має важливе значення для національної економіки: здійснює оброблення угідь сільськогосподарського призначення на площі не менше 500 гектарів для провадження сільськогосподарської діяльності; провадить діяльність з виробництва, переробки та збуту (експорту) сільськогосподарської продукції, основним видом діяльності (станом на 01 червня 2023 року) згідно кодів класифікації видів економічної діяльності (далі - КВЕД) Національного класифікатора України класифікації видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11 жовтня 2010 року № 457, є КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що ФГ “Злагода» віднесено до підприємств критичної інфраструктури у розумінні Порядку № 1109.

Тому, попри відсутності відомостей цього господарства у Реєстрі об'єктів критичної інфраструктури, на його працівників, що постраждали внаслідок військової агресії РФ, поширюються норми Закону України “Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії російської федерації проти України», та передбачено призначення та виплата грошової допомоги.

Оцінка суду.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підтримка деяких категорій осіб, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, а у разі загибелі (смерті) зазначених осіб - на підтримку членів їхніх сімей визначена Законом України “Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» від 20.03.2023 року № 2980-IX (далі Закон № 2980).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2980 право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю мають особи з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.

На підставі частини третьої статті 1 Закону № 2980 до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у частині першій цієї статті, належать (…) один із подружжя, який пережив загиблу (померлу) особу.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 2 Закону № 2980 одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю, на яку має право особа згідно із цим Законом, встановлюється у таких розмірах: у разі загибелі (смерті) - 1 мільйон гривень.

Відповідно до частини шостої статті 3 Закону № 2980 порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України було затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України від 27.12.2023 № 1396 (далі Порядок № 1396 в редакції, чинній на 01.11.2024).

Пунктом 2 Порядку № 1396 визначено, що особи, які відповідно до статті 1 Закону мають право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю (далі - отримувачі), подають до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - уповноважений орган) заяву про призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - заява), за формою згідно з додатком.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1396 одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю виплачується в розмірах, визначених частиною першою статті 2 Закону.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1396 призначення і виплата одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю здійснюється на підставі таких документів та відомостей:

заяви кожної особи, яка має право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, або законного представника про призначення одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю (за малолітніх або неповнолітніх осіб заяву подає один із батьків, опікун, піклувальник або інший законний представник, за недієздатну особу або особу, цивільна дієздатність якої обмежена, - опікун або піклувальник відповідно);

копії особистого розпорядження (у разі наявності), засвідченої командиром/керівником підрозділу/керівником органу, в якому особа, зазначена в частині першій статті 1 Закону, служила/працювала, або нотаріусом;

копії паспорта громадянина України/тимчасового посвідчення громадянина України (для громадян України)/копії паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні (для іноземців та осіб без громадянства), відомості про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);

копії документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону);

акта (копію нотаріально засвідченого акта) розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) згідно з додатком 11 до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 34, ст. 1217), або акта (копію нотаріально засвідченого акта) спеціального розслідування нещасного випадку, що стався, за формою Н-1 згідно з додатком 11-1 до зазначеного Порядку (у разі їх наявності);

реквізитів рахунка в установі банку, відкритого на ім'я отримувача, а в разі виплати на користь малолітньої та/або неповнолітньої дитини - відкритого на ім'я одного з батьків, опікуна, піклувальника або іншого законного представника;

копії свідоцтва про шлюб або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу - для дружини/чоловіка загиблого (померлого);

копії рішення суду, яке набрало законної сили, що підтверджує факт проживання однією сім'єю, але не перебування у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, - для жінки/чоловіка загиблого (померлого);

копії свідоцтва про народження або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження отримувача - для дітей загиблого (померлого);

копії свідоцтва про народження або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження отримувача - для внуків загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);

копії свідоцтва про народження або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження отримувача - для батьків загиблого (померлого);

довідки про навчання (для повнолітніх дітей, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти (в тому числі в період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів та вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним рівнем освіти та продовженням навчання за іншим, за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), до закінчення цих закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);

копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю);

копії рішення суду про обмеження цивільної дієздатності отримувача або визнання недієздатним отримувача (для осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, та недієздатних осіб);

копії рішення суду або органу опіки та піклування про призначення отримувачу опікуна або піклувальника (для опікунів та піклувальників);

копії свідоцтва про смерть (для членів сім'ї загиблого (померлого);

довідки судово-медичної експертизи про причину смерті;

засвідченої копії рішення суду, що набрало законної сили, або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування отримувача на утриманні загиблого (померлого) (для членів сім'ї загиблого (померлого), що перебували на його утриманні).

Заява із сканованими копіями необхідних документів може бути подана в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Заява подається отримувачем особисто або його законним представником.

На підставі пункту 11 Порядку № 1396 після отримання заяви з документами працівник уповноваженого органу здійснює заходи з ідентифікації отримувача шляхом отримання з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 10 цього Порядку, перевіряє зміст і належне оформлення документів, відповідність викладених у них відомостей про отримувача, сканує документи, які надано в оригіналі, та повертає їх отримувачу.

Для встановлення факту віднесення об'єкта інфраструктури, на якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, до об'єкта критичної інфраструктури працівник уповноваженого органу надсилає до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури письмовий запит щодо надання інформації про включення об'єкта до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набуття ним правового статусу об'єкта критичної інфраструктури.

Для цілей цього Порядку до об'єктів критичної інфраструктури належать об'єкти інфраструктури, які зазнали уражень внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 р. воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, за умови, що такі об'єкти після збройного нападу включені до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набули правового статусу об'єкта критичної інфраструктури.

Особи з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 р. воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, а в разі їх загибелі (смерті) за таких обставин - члени сімей мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю за умови, що такі об'єкти інфраструктури після збройного нападу включені до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набули правового статусу об'єкта критичної інфраструктури.

Аналіз вищезазначених положень нормативно-правових актів свідчить, що в разі, зокрема, загибелі працівника об'єкту критичної інфраструктури члени його сім'ї мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, але за наявності двох умов:

1. Такі об'єкти інфраструктури після збройного нападу включені до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури.

2. Такі об'єкти інфраструктури набули правового статусу об'єкта критичної інфраструктури.

Як свідчать матеріали справи, ОСОБА_2 , чоловік позивача, займаючи посаду голови фермерського господарства “Злагода», 27 червня 2024 року о 10 год 25 хв загинув внаслідок ракетного обстрілу території Фермерського господарства “Злагода», яке знаходиться за адресою: Донецька обл., Покровський р-н., с. Ясенове, вул. Широка, буд. 49А.

Позивач звернулася з заявою до відповідача про призначення одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівнику об'єкта критичної інфраструктури внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України.

Пенсійний орган звернувся з запитом до Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо віднесення фермерського господарства «Злагода» до об'єкта критичної інфраструктури.

Згідно з відповіддю Департаменту захисту критичної інфраструктури об'єкт, розташований за фактичною адресою: вул. Широка, буд. 49А, с. Ясенове, Покровський р-н, Донецької обл. (фермерське господарство «Злагода»), до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури не внесений.

Таким чином, оскільки фермерське господарство «Злагода» не включено до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та не набуло правового статусу об'єкта критичної інфраструктури, тому відсутні підстави для призначення і виплати позивачу одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом України “Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, шкоду працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України».

Суд не приймає як доказ віднесення ФГ «Злагода» до об'єкта критичної інфраструктури наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України від 27.02.2024 № 562, яким ФГ “ЗЛАГОДА» визначено, як критично важливе для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, оскільки таке визначення не рівнозначне включенню до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури та набуттю правового статусу об'єкта критичної інфраструктури.

З огляду на вищевикладене підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відсутні.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до положень частини першої статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Здійснюючі апеляційний розгляд справи в межах доводів апеляційної скарги, суд вважає, що суд першої інстанції неповно з'ясував обставини справи, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального права, що обумовлює задоволення апеляційної скарги відповідача, скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Відповідно до статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року у справі №200/3592/25 - задовольнити.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року у справі №200/3592/25 - скасувати.

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення 24 листопада 2025 року.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення в порядку, визначеному ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 24 листопада 2025 року.

Головуючий суддя І.Д. Компанієць

Судді А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв