Ухвала від 24.11.2025 по справі 560/19892/25

Справа № 560/19892/25

УХВАЛА

іменем України

24 листопада 2025 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Шевчук О.П., розглянувши позовну заяву Акціонерного товариства "Мотор Січ" до Волочиської міської ради про визнання протиправним та скасування індивідуального акта органу державної влади щодо розпорядження землями держави (територіальних громад) та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Волочиської міської ради, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Волочиської міської ради, пов'язану із відмовою у розгляді клопотання від 14.05.2025р., 22.07.2025р., 29.08.2025р про передачу Акціонерному товариству «Мотор Січ» ЄДРПОУ земельних ділянок у постійне користування за межами населеного пункту Користова Хмельницького району: 1) З цільовим призначенням для ведення підсобного селянського господарства з кадастровими номерами 6820983600:02:012:0002 площею 12,4134га, 6820983600:02:033:0182 площею 0,0880 га, 6820983600:02:012:0605 площею 0,3022 ra (знаходиться водонапірна башня Рожневського), 6820983600:02:012:0606 площею 7,4299 гa (знаходиться KTII 98, що на балансі підприємства), 6820983600:02:012:0607 площею 91,0846 га, 6820983600:02:014:0020 на площу 0,7171 га.

2) З цільовим призначенням для будівництва об'єктів рекреаційного призначення з кадастровими номерами 6820983600:02:012:0603 площею 1,8782 га на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, а саме комплекс будівель та споруд №2 спортивно-оздоровчої бази «Ровесник» (реєстраційний номер Витягу з ДРРПНМ №1361383868209).

3) Земельні ділянки за межами населеного пункту Вочківці Хмельницького району з цільовим призначенням для ведення підсобного селянського господарства з кадастровими номерами: 6820981700:07:037:0113 площею 11,7317 га, 6820981700:07:038:0006 площею51,7936 га, 6820981700:07:036:0001 площею 55,7726 га, 6820981700:07:032:0016 площею 47,5762 га, 6820981700:07:039:0015 площею 11,6253 га.

Скасувати Рішення Волочиської міської ради № 60-57/2025 від 06.06.2025р. «Про надання у постійне користування земельних ділянок для ведення підсобного сільського господарства за межами населеного пункту с.Вочківці Хмельницького району ВКПТМ «ТЕПЛОВИК».

Скасувати Рішення Волочиської міської ради № 61-57/2025 від 06.06.2025р. «Про надання у постійне користування земельних ділянок для ведення підсобного сільського господарства за межами населеного пункту с.Користова та с.Ожигівці Хмельницького району Волочиському КП ВКГ «ДЖЕРЕЛО».

Зобов'язати Волочиську міську раду на пленарному засіданні чергової сесії міської ради розглянути клопотання АТ «Мотор Січ» від 14.05.2025р. №1237/юр про передачу у постійне користування земельних ділянок за межами населеного пункту Користова Хмельницького району:

1) З цільовим призначенням для ведення підсобного селянського господарства з кадастровими номерами 6820983600:02:012:0002 площею 12.4134 га, 6820983600:02:033:0182 площею 0,0880 га, 6820983600:02:012:0605 площею 0,3022 ra (знаходиться водонапірна башня Рожневського), 6820983600:02:012:0606 площею 7,4299 гa (знаходиться KTII 98, що на балансі підприємства), 6820983600:02:012:0607 площею 91,0846 га, 6820983600:02:014:0020 на площу 0,7171 га.

2) З цільовим призначенням для будівництва об'єктів рекреаційного призначення з кадастровими номерами 6820983600:02:012:0603 площею 1,8782 га на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, а саме комплекс будівель та споруд №2 спортивно-оздоровчої бази «Ровесник» (реєстраційний номер Витягу з ДРРПНМ №1361383868209).

3) Земельні ділянки за межами населеного пункту Вочківці Хмельницького району з цільовим призначенням для ведення підсобного селянського господарства з кадастровими номерами: 6820981700:07:037:0113 площею 11,7317 га, 6820981700:07:038:0006 площею51,7936 га, 6820981700:07:036:0001 площею 55,7726 га, 6820981700:07:032:0016 площею 47,5762 га, 6820981700:07:039:0015 площею 11,6253 га.

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що 14 травня 2025 року АТ «Мотор Січ» було подано лист-клопотання №1237/юр на ім'я Волочиського міського голови щодо надання у постійне користування земельних ділянок, як те передбачено вимогами ст. 92 ЗК України.

При цьому, листом №3177/11-12/19в Волочиська міська рада вчергове відмовилася розглядати клопотання АТ «Мотор Січ» від 29.08.2025р. №2185/юр про надання земельних ділянок у постійне користування (додається), повідомивши при цьому, що відносно земельних ділянок на яких знаходиться нерухоме майно необхідно звернутися повторно із клопотанням про надання їх у користування в порядку ст. 123 ЗК України, а також те, що земельні ділянки з кадастровими номерами 6820981700:07:039:0015 площею 11,6253 га, 6820981700:07:036:0001 площею 55,7726 га, 6820981700:07:037:0113 площею 11,7317 га, 6820981700:07:038:0006 площею 51,7936 га відповідно до рішення Волочиської міської ради №60-57/2025 від 06.06.2025 надані у постійне користування ВКПТМ «ТЕПЛОВИК», а земельні ділянки з кадастровими номерами 6820983600:02:012:0607 площею 91,0846 га, 6820983600:02:012:0002 площею 12,4134 га, 6820981700:07:032:0016 площею 47,5762 га відповідно до рішення Волочиської міської ради №61-57/2025 від 06.06.2025 надані у постійне користування Волочиському КП ВКГ «ДЖЕРЕЛО».

Відповідно до п. 4 ч. 1ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Дослідивши зміст позовних вимог та підстави позову, суд дійшов висновку, що у відкритті провадження в адміністративній справі належить відмовити в частині скасування рішень Волочиської міської ради № 60-57/2025 від 06.06.2025р. «Про надання у постійне користування земельних ділянок для ведення підсобного сільського господарства за межами населеного пункту с.Вочківці Хмельницького району ВКПТМ «ТЕПЛОВИК» та № 61-57/2025 від 06.06.2025 «Про надання у постійне користування земельних ділянок для ведення підсобного сільського господарства за межами населеного пункту с.Користова та с.Ожигівці Хмельницького району Волочиському КП ВКГ «ДЖЕРЕЛО», з огляду на таке.

Частиною 1статті 2 КАС Українив становлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з п. 1 ч. 1ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Публічно-правовий спір - спір, у якому:

- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

- хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (п. 2 ч. 1ст. 4 КАС України).

За приписами п. 7 ч. 1ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Положеннями ч. 1ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах.

Вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суди повинні враховувати загальнотеоретичні та законодавчі критерії. Зокрема, за змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Розгляд справ здійснюється за правилами КАС України лише у разі, якщо за предметом спору та його суб'єктним складом справа належить до юрисдикції адміністративного суду.

Згідно з ч. 1ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

У зв'язку з наведеним, критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від адміністративної є наявність у них спору про права, що виникають, зокрема, із земельних правовідносин (справи за позовами, що виникають із будь-яких правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства), по-друге, суб'єктний склад такого спору.

Згідно зі статтями 1,12 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням приписів статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають з владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів. Якщо в результаті прийняття рішення порушується право особи на земельну ділянку, то спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін спору.

Вищевикладене узгоджується з правовою позицією, викладеною в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 червня 2018 року по справі № 902/517/17 (провадження № 12-78гс18).

Водночас, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єкта владних повноважень.

Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, що спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язані з реалізацією особою майнових прав або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень суб'єкта владних повноважень є способом захисту цивільних прав цієї особи.

Розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів. Якщо в результаті прийняття рішення особа набуває речове право на земельну ділянку, то спір стосується приватноправових відносин і підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін спору.

При цьому, визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням наявного приватного права (як правило, майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень.

Вирішуючи питання юрисдикції спору в подібних правовідносинах, Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах від 20.03.2019 у справі №320/3496/17, від 10.04.2019 у справі №161/13749/15-ц, зазначила про те, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельної ділянки у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації), оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.

Таким чином, між сторонами існує спір про право, даний спір є приватно-правовим і не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, що виключає його розгляд за правилами адміністративного судочинства.

Тому безпідставним є оскарження цих рішень окремо в адміністративному суді, а відтак за суб'єктним складом та предметом спору такий спір має вирішуватися в порядку господарського судочинства в частині скасування рішень Волочиської міської ради № 60-57/2025 від 06.06.2025р. «Про надання у постійне користування земельних ділянок для ведення підсобного сільського господарства за межами населеного пункту с.Вочківці Хмельницького району ВКПТМ «ТЕПЛОВИК» та № 61-57/2025 від 06.06.2025 «Про надання у постійне користування земельних ділянок для ведення підсобного сільського господарства за межами населеного пункту с.Користова та с.Ожигівці Хмельницького району Волочиському КП ВКГ «ДЖЕРЕЛО».

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Керуючись пунктом 1 частини 1 статті 170, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Акціонерного товариства "Мотор Січ" до Волочиської міської ради в частині скасування рішень Волочиської міської ради № 60-57/2025 від 06.06.2025р. «Про надання у постійне користування земельних ділянок для ведення підсобного сільського господарства за межами населеного пункту с.Вочківці Хмельницького району ВКПТМ «ТЕПЛОВИК» та № 61-57/2025 від 06.06.2025 «Про надання у постійне користування земельних ділянок для ведення підсобного сільського господарства за межами населеного пункту с.Користова та с.Ожигівці Хмельницького району Волочиському КП ВКГ «ДЖЕРЕЛО» - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Головуючий суддяО.П. Шевчук