Справа № 560/8796/24
24 листопада 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши заяву щодо здійснення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд із заявою в порядку статті 382 КАС України, в якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у 30-денний строк подати до Хмельницького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2024 року у справі № 560/8796/2024.
В обґрунтування вимог заяви зазначає, що 14.08.2025 року письмово звернулася до відповідача за виконанням цього судового рішення в добровільному порядку.
Однак відповідач листом від 02.09.2025 року відмовив у виконанні судового рішення.
Відмова мотивована тим, що на запит Головного УПФ України в Хмельницькій області Хмельницьким окружним адміністративним судом повідомлено, що суддівська винагорода судді цього суду визначається із розрахункової величини 2102 грн.
Ухвалою суду від 20.10.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 липня 2024 року у справі №560/8796/24 задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подати звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі від 30 липня 2024 року у справі №560/8796/24 протягом 30 днів з дня отримання цієї ухвали.
20.11.2025 від представника Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до суду надійшов звіт про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі від 30 липня 2024 року у справі №560/8796/24, в якому зазначено таке.
На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2024 у справі №560/8796/24, яке набрало законної сили 27.01.2025, з урахуванням ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.10.2025, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2024.
Визначення розміру грошової суддівської винагороди для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці проведено виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2024 року Законом України «Про Державний бюджет на 2024 рік» в сумі 3028,00 грн.
Розрахунок щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2024 наступний: 99924,00 грн (посадовий оклад, 30 х 3028,00 х1,1, де 3028,00 грн - прожитковий мінімуму для працездатних осіб з 01.01.2024, 1,1 - регіональний коефіцієнт) + 79939,20 грн (надбавка за вислугу років, 79939,20 грн х 80%) = 179863,20 грн (суддівська винагорода) х 92 % (відсоток суддівської винагороди судді) = 165474,14 грн.
За період з 01.01.2024 по 31.10.2025 ОСОБА_1 нарахована доплата в сумі 759692,12 грн, яка облікована у переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області також направлено запит від 18.11.2025 №2200-0403-5/88249 до Пенсійного фонду України щодо виплати заборгованості позивачу згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2024 у справі №560/8796/24.
Таким чином, представник вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2024 у справі №560/8796/24 виконано в межах наданих повноважень, відповідно до вимог чинного законодавства.
Вирішуючи питання щодо можливості прийняття поданого звіту, суд враховує такі норми.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України та ст. 381-1 КАС України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Частиною 2 ст.382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Відповідно до частини 11 ст.382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Вирішуючи питання щодо прийняття звіту, суд враховує, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2024 у справі №560/8796/24, яке набрало законної сили 27.01.2025, з урахуванням ухвали Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.10.2025, головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області проведено перерахунок ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2024.
Визначення розміру грошової суддівської винагороди для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці проведено виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2024 року Законом України «Про Державний бюджет на 2024 рік» в сумі 3028,00 грн.
За період з 01.01.2024 по 31.10.2025 ОСОБА_1 нарахована доплата в сумі 759692,12 грн, яка облікована у переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень.
Суд зазначає, що 17.07.2025 року набрав чинності Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року (надалі - Порядок №821).
Цим Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
За правилами пунктів 4 - 8 Порядку №821 видатки на виплату нарахованих пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за рішеннями суду за минулий час (тобто за період, визначений за рішеннями суду, які набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", на виконання яких визначено зобов'язання органу Пенсійного фонду України здійснити нарахування/перерахунок/виплату сум пенсії, доплат, надбавок тощо до пенсії, довічного грошового утримання суддям у відставці, за час, що передує даті набрання законної сили такими рішеннями суду) та перерахованих пенсій за такими рішеннями суду здійснюються за окремими напрямами, передбаченими в бюджеті Пенсійного фонду України на таку мету, за джерелами виплати відповідних сум, визначених законодавством.
Виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.
Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає у перевірці обставин, що перешкоджають виконанню рішенню суду та відновленню порушених прав особи-позивача, а не у вирішенні нового публічно-правового спору.
Розглянувши звіт відповідача, суд установив, що причиною невиплати решти заборгованості з пенсії, перерахованої на виконання рішення у цій справі, є відсутність бюджетних асигнувань у відповідача та встановлений постановою Кабінету Міністрів України №821 від 14.07.2025 року механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій, призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем доведено наявність обставин, які ускладнюють виконання судового рішення повністю, водночас повне його виконання залежить від настання обставин, які перебувають поза межами повноважень відповідача.
Крім того, суд враховує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області також направлено запит від 18.11.2025 №2200-0403-5/88249 до Пенсійного фонду України щодо виплати заборгованості позивачу згідно з рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2024 у справі №560/8796/24.
Таким чином, відповідач виконав вимоги ухвали суду про подання звіту про виконання судового рішення та у встановлений судом строк подав такий звіт, який відповідає вимогам, наведеним у статті 382-2 КАС України.
Зважаючи на викладене, суд вважає за можливе прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 19.11.2025.
Керуючись статтями 248, 254, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.07.2024 у справі №560/8796/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Головуючий суддя В.К. Блонський