Рішення від 19.11.2025 по справі 520/9365/25

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

19 листопада 2025 р. справа № 520/9365/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олексія Котеньова, за участі секретаря судового засідання Юлії Шмонько,

представника позивача - не прибув,

представника відповідача - Марини Ринденко, Оксани Кравченко,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Будинок "Новаагро" (вул. Чернишевська, буд. 66, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61002, код ЄДРПОУ 39820081) до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61052, код ЄДРПОУ 44131658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Будинок "Новаагро" звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 17 липня 2023 року №317/35002301 Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, винесене на підставі акта перевірки від 22 червня 2023 року №353/35-00-23-014/39820081.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та спрощене провадження у справі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 19.06.2025 призначено підготовче засідання по адміністративній справі у відкритому судовому засіданні.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податкове повідомлення - рішення від 17 липня 2023 року №317/35002301 Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, винесене на підставі акта перевірки від 22 червня 2023 року №353/35-00-23-014/39820081 є протиправним та таким, що підлягає скасування з підстав зазначених у позові.

У відзиві відповідач вказав, що за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ТБ "НОВААГРО" складено акт від 22.06.2023 №353/35-00-23-01/39820081 та винесено податкове повідомлення рішення №317/35002301 від 17.07.2023 року. Так, перевіркою встановлено порушення ТОВ "ТБ "НОВААГРО" п.п. 39.4.4 п. 39.4 ст. 39 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями) в частині несвоєчасного подання документації з трансфертного ціноутворення за 2017 - 2018 звітні роки на запит ДПС України від 23.12.2022 №17430/6/99-00-23-02-01-06 (неподання протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту ДПС України), що свідчить про невиконання платником податків вимог п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України та вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу України. Відповідач зазначив, що у контролюючого органу відсутня інформація про подання позивачем відповідно до норм підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення ПК України заяви та документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, а також з приводу неможливості вивезення (втрати) первинних документів. Рішення з цього приводу контролюючим органом не приймалось.

Представник позивача надано до суду відповідь на відзив, в якій останні зазначив, що Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків при винесені податкового повідомлення-рішення від 17 липня 2023 року №317/35002301 порушено абзац 5 пункту 120.6 статті 120 Податкового кодекс України, в частині періоду нарахування штрафних санкцій, що призвело до їх протиправного завищення.

Представник позивача у судове засідання не прибув про дачу, час та місце повідомлений відповідно до норм процесуального законодавства.

Представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників учасників справи, які прибули у судове засідання, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що Державною податковою службою України було направлено ТОВ «Торговий будинок «НОВААГРО» лист №17430/6/99-00-23-02-01-06 від 23.12.2022р. про необхідність подання до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків документації з трансфертного ціноутворення про контрольовані операції здійснені з контрагентами-нерезидентами «ESEK COMPANY LP», «GALEXIM GRUP», «OPTIMONT INVESTMENT LTD», «AL AMAL GENERAL TRADING LIMITED», «SAFETY INTER TRANS LIMITED», «UWF COMPANY OU», за 2017-2018 звітні роки.

Граничний строк на подання документації з трансфертного ціноутворення - 31 січня 2023 року.

Вказана документація була подана ТОВ «ТБ «НОВААГРО» до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків 22.02.2023, тобто з порушенням строку на її подання, що сторонами у справі не заперечується.

Північним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків на підставі наказу від 05.05.2023 №76-п та відповідно до підпункту 191.1.1 пункту 191.1 статті 191, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпункту 78.1.15 пункту 78.1 статті 78, статті 79 Податкового кодексу України, абзацу третього п.п. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами, внесеними Законом України від 03.11.2022 №2719-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо приватизації державного і комунального майна, яке перебуває у податковій заставі, та забезпечення адміністрування погашення податкового боргу», проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ "ТБ "НОВААГРО" (код ЄДРПОУ 39820081) з питань дотримання податкового законодавства у зв'язку із поданням документації з трансфертного ціноутворення за 2017 - 2018 звітні роки з порушенням вимог пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України.

За результатами документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "ТБ "НОВААГРО" складено акт від 22.06.2023 №353/35-00-23-01/39820081 та винесено податкове повідомлення рішення №317/35002301 від 17.07.2023 року.

Так, перевіркою встановлено порушення ТОВ "ТБ "НОВААГРО" п.п. 39.4.4 п. 39.4 ст. 39 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями) в частині несвоєчасного подання документації з трансфертного ціноутворення за 2017 - 2018 звітні роки на запит ДПС України від 23.12.2022 №17430/6/99-00-23-02-01-06 (неподання протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту ДПС України), що свідчить про невиконання платником податків вимог п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України та вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу України.

За наслідками розгляду зазначеного Акту перевірки контролюючим органом було прийнято оскаржуване в цій справі податкове повідомлення-рішення №317/35002301 від 17.07.2023, відповідно до якого, з посиланням на п. 54.3.3 пункту 54.3 ст. 54 і абзацу 5 пункту 120.6 ст. 120 ПК України, до позивача застосовано штраф у розмірі 147 928, 00грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі норми права.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 16.1.2. п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів.

Відповідно до п.п. 39.2.1.1 п.п. 39.2.1 п. 39.1 ст. 39 Податкового кодексу України контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків (для резидентів Дія Сіті - платників податку на особливих умовах - на фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності), а саме:

а) господарські операції, що здійснюються з пов'язаними особами - нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених підпунктом 39.2.1.5 цього підпункту;

б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;

в) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 цього підпункту, або які є резидентами цих держав;

г) господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи.

Згідно з п.п. 39.2.1.4 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків (для резидентів Дія Сіті - платників податку на особливих умовах - на фінансовий результат до оподаткування, визначений у фінансовій звітності згідно з національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності). Невиключний перелік таких операцій наведений у цьому пункті.

Підпунктом 39.2.1.7 п.п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України визначено, що господарські операції, передбачені підпунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;

обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Відповідно до п.п. 39.4.1 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням звітним періодом є календарний рік.

Згідно з п.п. 39.4.2 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов'язані подавати до 1 жовтня року, що настає за звітним, звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.

Звіт про контрольовані операції та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній подаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та «Про електронні довірчі послуги".

Відповідно до п.п. 39.4.3 п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу України платники податків, що здійснюють контрольовані операції, повинні складати та зберігати документацію з трансфертного ціноутворення за кожний звітний період.

Згідно п. 39.4.4. ст. 39 Податкового кодексу України на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, платники податків протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту подають документацію з трансфертного ціноутворення щодо контрольованих операцій, зазначених у запиті.

Документація з трансфертного ціноутворення подається платником податків до контролюючого органу, зазначеного у запиті.

Згідно з п. 120.6 ст. 120 Податкового кодексу України несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення, та/або глобальної документації з трансфертного ціноутворення (майстер-файлу), та/або звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній, та/або повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, у тому числі несвоєчасне подання уточненого звіту у розрізі країн міжнародної групи компаній на вимогу контролюючого органу, або несвоєчасне декларування контрольованих операцій у поданому звіті відповідно до вимог пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу тягне за собою накладення штрафу (штрафів) у розмірі одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання звіту про контрольовані операції, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року; одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому звіті про контрольовані операції в разі подання уточнюючого звіту, але не більше 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року; двох розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання документації з трансфертного ціноутворення, визначеної підпунктами 39.4.6 і 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року; трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання глобальної документації з трансфертного ціноутворення, визначеної підпунктами 39.4.7 і 39.4.9 пункту 39.4 статті 39 цього Кодексу, але не більше.

Так, відповідно до акту перевірки від 22.06.2023 № 353/35-00-23-01/39820081 підставою для притягнення позивача до відповідальності є порушення строків подання документації з трансфертного ціноутворення за 2017-2018 звітні роки на запит ДПС України.

ДПС України було направлено ТОВ «Торговий будинок «Новаагро» лист № 17430/6/99-00-23-02-01-06 від 23.12.2022 про необхідність подання до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків документації з трансфертного ціноутворення про контрольовані операції здійснені з контрагентами-нерезидентами «ESEK COMPANY LP», «GALEXIM GRUP», «OPTIMONT INVESTMENT LTD», «AL AMAL GENERAL TRADING LIMITED», «SAFETY INTER TRANS LIMITED», «UWF COMPANY OU» за 2017-2018 звітні роки.

Граничний строк на подання документації з трансфертного ціноутворення - 31.01.2023.

Зазначена документація була подана позивачем 22.02.2023, тобто з порушенням строку на її подання.

Вказані обставини позивачем визнаються.

В ході судового розгляду судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 по справі №520/27339/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Будинок "Новаагро" (вул. Чернишевська, буд. 66, м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 39820081) до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61052, код ЄДРПОУ 44131658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.07.2023 №317/3500230 залишено без задоволення.

Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.07.2024 по справі № 520/27339/23 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Будинок "Новаагро" - залишено без задоволення. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2024 по справі № 520/27339/23 - залишено без змін.

Згідно з підпунктом 56.1 статті 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до положень пункту 56.18 статті 56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Згідно з абзацом 1 пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Відповідно до абзацу першого пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 60.1 статті 60 ПК України встановлено, що податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо: 60.1.1. сума податкового боргу самостійно погашається платником податків або органом стягнення; 60.1.2. контролюючий орган скасовує раніше прийняте податкове повідомлення-рішення про нарахування суми грошового зобов'язання або податкову вимогу; 60.1.3. контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі; 60.1.4. рішенням суду, що набрало законної сили, скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі; 60.1.5. рішенням суду, що набрало законної сили, зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні-рішенні контролюючого органу, або сума податкового боргу, визначена в податковій вимозі.

У випадках, визначених підпунктом 60.1.4 пункту 60.1 цієї статті, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними у день набрання законної сили відповідним рішенням суду (пункт 60.5 статті 60 ПК України).

Згідно з частиною другою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Частиною першою встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили. Із закінченням процедури судового оскарження податкового повідомлення-рішення грошове зобов'язання набуває статусу узгодженого і в подальшому не може трансформуватися у неузгоджене внаслідок повторного його оскарження в судовому порядку.

За встановленими обставинами, у цій справі податкове повідомлення-рішення від 17 липня 2023 року №317/35002301 набуло статусу узгодженого із набранням законної сили рішенням Харківського кружного адміністративного суду від 26.04.2024 по справі №520/27339/23, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.07.2024 року, по справі №520/27339/23.

З урахуванням вищевикладеного суд дійшов до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 17 липня 2023 року №317/35002301 набуло статусу узгодженого, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Аналогічний підхід щодо вирішення питання узгодженості грошових зобов'язань у разі використання платником податків права на повторне оскарження рішення контролюючого органу до суду з інших підстав висловлено Верховним Судом у постановах від 8 червня 2018 року (справа №813/4060/16), від 23 квітня 2020 року (справа №807/372/15), від 3 листопада 2020 року (справа №823/734/17), від 15.04.2021 по справі №320/6836/18.

Усі інші аргументи сторін вивчені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки вищенаведених висновків суду не спростовують та по суті на них не впливають.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про не обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Будинок "Новаагро" (вул. Чернишевська, буд. 66, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61002, код ЄДРПОУ 39820081) до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Благовіщенська, буд. 30, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61052, код ЄДРПОУ 44131658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення у повному обсязі виготовлено 24 листопада 2025 року.

Суддя Олексій КОТЕНЬОВ