24 листопада 2025 р. Справа № 480/10830/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
Головне управління ДПС у Сумській області (далі - позивач, ГУ ДПС у Сумській області) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1 ) про стягнення з відповідача податкового боргу з земельного податку з фізичних осіб загальною сумою 22 859,18 гри, отримувач ГУК Сум.обл/Миколаївська СТГ/18010700 на р/р UA498999980334189813000018476, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Свої вимоги мотивувало тим, що відповідачем, всупереч вимог Податкового кодексу України, було порушено строки та повнота сплати узгодженого грошового зобов'язання, у зв'язку з чим станом на момент звернення з позовом до суду за відповідачем утворилась заборгованість, яка залишається несплаченою.
Ухвалою суду позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачу ухвала про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі надсилалася за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.21) та отримана, про що свідчить підпис на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.20), однак, відзиву на позовну заяву до суду надано не було.
Частиною другою статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відтак, вбачається можливим розглянути справу за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши наявні матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що відповідач є платником податків відповідно до Податкового кодексу України (тут і далі - ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пп. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 ПК України кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України передбачений обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 ПК України).
Відповідно до пункту 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до п. 14.1.72 ПК України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).
Статтею 269 ПК України визначено перелік платників за землю.
Відповідно до п. 269.1. ст. 269 ПК України платниками плати за землю є: 269.1.1. платники земельного податку: 269.1.1.1. власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); 269.1.1.2. землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; 269.1.2. платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Статтею 270 ПК України визначено об'єкти оподаткування платою за землю.
Так, згідно п. 270.1. ст. 270 ПК України об'єктами оподаткування платою за землю є: 270.1.1. об'єкти оподаткування земельним податком: 270.1.1.1. земельні ділянки, які перебувають у власності; 270.1.1.2. земельні частки (паї), які перебувають у власності; 270.1.1.3. земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування; 270.1.2. об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Відповідно до п. 271.1 ст. 271 ПК України базою оподаткування є: 271.1.1. нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; 271.1.2. площа земельної ділянки, нормативну грошову оцінку якої не проведено. База оподаткування по земельних частках (паях) визначається згідно із даними земельних ділянок, на які фізичні особи мають право як власники земельних часток (паїв), з урахуванням підпунктів 271.1.1 та 271.1.2 цього пункту.
Згідно з п.286.5.ст.285 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Згідно з п.287.5.ст.287 ПК України податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Так, судом встановлено, що ГУ ДПС у Сумській області було винесено наступні податкові повідомлення-рішення:
- №1042113-2409-1819 від 19.10.2022 яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 2 595,82 грн (а.с.12),
- №1042114-2409-1819 від 19.10.2022 яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 2 596,57 грн (а.с.12),
- №248933-2409-1819-UА59080130000022249 від 29.06.2023 яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 30,02 грн (а.с.13),
- №248934-2409-1819-UА59080130000022249 від 29.06.2023 яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 2595,82 грн (а.с.13),
- №248935-2409-1819-UА59080130000022249 від 29.06.2023 яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 2596,57 грн (а.с.13),
- №426926-2409-1819-UА59080]30000022249 від 31.12.2023 яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 1498,23 грн (а.с.15),
- №426927-2409-1819-UА59080130000022249 від 31.12.2023 яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 1498,23 грн (а.с.15),
- №20197-2409-1819-UА59080130000022249 від 07.03.2024 яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 3149,59 грн (а.с.14),
- №20198-2409-і819-UА59080130000022249 від 07.03.2024 яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 1574,64 грн (а.с.15),
- №20199-2409-181.9-UА59080130000022249 від 07.03.2024 яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 1574,64 грн (а.с.14),
- №20200-2409-1819-UА59080130000022249 від 07.03.2024 яким відповідачеві нараховано суму податкового зобов'язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 3149,05 грн (а.с.14).
Вказані податкові повідомлення-рішення були надіслані відповідачеві та вручені платнику податків 16.04.2024 (а.с.12), та як вбачається з позову, відповідачем не оскаржувались, заперечень з цього приводу не надано.
Враховуючи приписи ст.56.17 ст. 56 ПК України дана сума є узгодженою, однак, зобов'язання, визначене вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, сплачено не було. Станом на день розгляду справи сума боргу з земельного податку з фізичних осіб у загальному розмірі складає 22859,18грн., що підтверджується розрахунком сум податкового боргу (а.с.6) та витягом з історії недоїмок з земельного податку з фізичних осіб (а.с.7-10).
З урахуванням приписів п.п.14.1.175 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України вказана заборгованість відповідача набула статусу податкового боргу.
Відповідно до п.59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
З метою погашення податкового боргу ГУ ДПС у Сумській області було сформовано податкову вимогу форми "Ф" від 29.08.2023 №0003670-1303-1828 (а.с.11), яка була надіслана відповідачеві рекомендованим листом з повідомленням про вручення та вручена 21.09.2023 (а.с.11 зворот), однак, вжиті заходи не сприяли погашенню податкового боргу.
Пунктом 41.4 ст. 41 ПК України визначено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Відповідно до п. 87.11 ст. 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи, що узгоджена сума грошового зобов'язання своєчасно та в повному обсязі не була сплачена, заборгованість перед бюджетом на момент розгляду справи не погашена та складає 22 859,18 грн. із земельного податку з фізичних осіб, доказів сплати відповідачем не надано, суд приходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та вважає за необхідне їх задовольнити.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13,м. Суми,Сумська область,40009, код ЄДРПОУ 43995469) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг із земельного податку з фізичних осіб у розмірі 22 859,18 грн, отримувач ГУК Сум.обл/Миколаївська СТГ/18010700 на р/р UA498999980334189813000018476, код отримувача 37970404, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО банка одержувача 899998.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 24.11.2025.
Суддя І.Г. Шевченко