Рішення від 24.11.2025 по справі 460/11613/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року м. Рівне №460/11613/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доНачальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Представник ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про:

- визнання протиправними дій, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- зобов'язання виключити з Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 правил військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 16.06.2025 під час оновлення та повторному формуванні електронного військово-облікового документа у системі “Резерв+» виявив, що до його запису внесено інформацію про порушення правил військового обліку, хоча не порушував правил військового обліку та не отримував повісток чи повідомлень від відповідача. Також позивач вказує, що має відстрочку від призову як студент денної форми навчання до 07.08.2025, що само по собі виключає можливість перебування в розшуку через порушення правил військового обліку.

Ухвалою суду від 21.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшов відзив у якому останній зазначив, що 17.06.2025 до п'ятого відділу Рівненського РТЦКСП ОСОБА_1 прибув з метою уточнення причин та умов, що спричинили порушення ним правил військового обліку, а саме - неявку по повістці для уточнення даних згідно розпорядження начальника п'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 . Керуючись статтею 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення, уповноваженою особою п'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення № 345 від 17.06.2025 та винесено постанову №203 від 17.06.2025 року за справою про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 КУпАП, з якими позивач був належним чином ознайомлений, про що свідчать його особисті підписи на вищезазначених документах.

Вказане підтверджує наявність правових підстав для внесення до реєстру даних відносно позивача про порушення правил військового обліку.

Разом з тим, відповідач також зазначив, щ станом на 10.09.2025 позивач згідно автоматизованої системи «Оберіг» не перебуває в статусі порушника правил військового обліку, атому відсутній предмет спору.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, ОСОБА_1 станом на 09.05.2025 перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 , мав діючу відстрочку від мобілізації до 07.08.2025 відповідно до п.1 ч.3 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки є студентом денної форми навчання, дані уточнив 23.09.2024, згідно висновку ВЛК від 24.03.2025 визнаний придатним до військової служби.

Водночас 16.06.2025 під час оновлення електронного військово-облікового документа у системі “Резерв+» позивач виявив, що до його запису внесено інформацію про порушення правил військового обліку. Вважає, що правил військового обліку не порушував, повідомлень та повісток від ІНФОРМАЦІЯ_1 не отримував.

Вважаючи протиправними дії відповідача, які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового обліку, останній звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України Про військовий обов'язок і військову службу (в редакції станом на дату виникнення правовідносин).

Згідно з частинами 1, 3 статті 1 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до частин 1, 3 статті 33 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Частиною 1 статті 34 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу передбачено, персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Частиною 5 статті 33 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання частини 5 статті 33 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основні завдання Реєстру 1. Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

За приписами частин 8, 9 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

З урахуванням зазначеного ІНФОРМАЦІЯ_1 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних; до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У свою чергу, пункт 20-1 частини 1 статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачає що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).

Таким чином, до Реєстру вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.

Диспозиція статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку. Відповідно до частини 3 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Суд зазначає, що постанова про притягнення до адміністративної відповідальності є рішенням суб'єкта владних повноважень, актом індивідуальної дії, який встановлює відповідні права та обов'язки для особи, щодо якої він винесений.

Таке рішення суб'єкта владних повноважень має бути обґрунтованим на момент його прийняття, оскільки воно має значимі наслідки для позивача, що знаходиться в нерівному положенні по відношенню до суб'єкта владних повноважень.

Порушення норм процесуального права, недотримання передбаченої законом процедури та порядку винесення такого рішення суб'єктом владних повноважень при складанні постанови про притягнення до адміністративної відповідальності зводить нанівець саму суть та завдання адміністративної відповідальності особи, яка вчинила правопорушення.

Отже складання постанови про притягнення до адміністративної відповідальності є підставою для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Резерв+) про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Судом встановлено, що 17.06.2025 уповноваженою особою п'ятого відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 , керуючись статтею 235 Кодексу України про адміністративні правопорушення, складено протокол про адміністративне правопорушення №345 за вчинене порушення, передбачене ч. 3 ст. 210 цього Кодексу.

В свою чергу, 17.06.2025 відповідачем винесено постанову №203 за справою про адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 210 КУпАП, з якими позивач був належним чином ознайомлений, про що свідчать його особисті підписи на вищезазначених документах.

Крім того, наявною у матеріалах справи заявою від 17.06.2025 позивач визнав свою вину у вчинені вказаного вище адміністративного правопорушення.

Враховуючи викладене вище, починаючи з 17.06.2025 у відповідача були наявні правові підстави для внесення до Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , правил військового обліку.

матеріалами справи підтверджується, що записи про порушення позивачем правил військового обліку були внесені до Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів даних були внесені раніше 17.06.2025.

Враховуючи викладене вище, вчинення відповідачем дій щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до 17.06.2025 є протиправними.

Однак, за наявності факту притягнення 17.06.2025 позивача до адміністративної відповідальності з визнання останнім вини у вчиненні адміністративного правопорушення, суд приходить до висновку, що з 17.06.2025 у відповідача були належні правові підстави для внесення до відповідного реєстру даних про порушення правил військового обліку.

Разом з тим, суд враховує обставини, зазначені відповідачем у відзиві на позов, що станом на 10.09.2025 згідно з автоматизованою системою «Оберіг» ОСОБА_1 не перебуває в статусі порушника правил військового обліку.

Відповідно до п. 3, 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відтак, суд вважає, що оскільки на момент розгляду даної адміністративної справи відсутні підстави для зобов'язання відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 правил військового обліку, то й у суду відсутні підстави для визнання протиправної бездіяльності відповідача щодо невчинення таких дій.

Враховуючи вищенаведене в сукупності, а також за відсутності необхідності зобов'язання відповідача вчинити певні дії для відновлення порушеного права позивача, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову повністю.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 . Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Повний текст рішення складений 24.11.2025.

Суддя Олег ГРЕСЬКО