про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
24 листопада 2025 рокум. ПолтаваСправа № 440/15736/25
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Удовіченко С.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області в якій просить:
Визнати протиправним та скасувати рішення 56 сесії 8 скликання Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області №85 від 24.10.2025 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 ".
Зобов'язати Оржицьку селищну раду Лубенського району Полтавської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) від 08.09.2025 та виділити ОСОБА_1 в натурі (на місцевості) земельну частку (пай) площею 6,04 в умовних кадастрових гектарах, відповідно до Рішенням Оржицького районного суду Полтавської області у цивільній справі № 543/724/24 від 10.09.2024 за рахунок частини земельної ділянки з кадастровим номером 5323688200:00:024:0009 площею 39,62 га, яка розташована на території Яблунівського старостинського округу Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області.
Зобов'язати Оржицьку селищну раду Лубенського району Полтавської області надати дозвіл на виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в розмірі 6,04 умовних кадастрових гектарах за рахунок частини земельної ділянки з кадастровим номером 5323688200:00:024:0009 площею 39,62 га, яка розташована на території Яблунівського старостинського округу Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області.
Приписами пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 4 КАС України передбачено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - це спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Частиною першою статті 5 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
За правилами пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, іншого суб'єкта при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій.
Разом з тим неправильним є поширення юрисдикції адміністративних судів на той чи інший спір тільки тому, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень, а предметом перегляду - його акт індивідуальної дії. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Як зазначає позивач у своєму позові "Рішенням Оржицького районного суду Полтавської області від 10.09.2024 у цивільній справі № 543/724/24 визнано за ОСОБА_1 в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну частку (пай) загальним розміром 6,04 в умовних кадастрових гектарах в колективній власності бувшого КСП «Яблуневе», що розташована на території Яблунівського сільської Ради Оржицького району Полтавської області (на даний час Яблунівського старостинського округу Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області. Рішення суду набрало законної сили. Маючи намір виділити земельну частку (пай) в натурі (на місцевості) у порядку ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», ОСОБА_1 звернулася до Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області з відповідною заявою від 30.10.2024.
До вказаної заяви були додані документи, а саме: Копія рішення Оржицького районного суду; Паспорт гр. України; Довідка платника податків.
Рішенням від 15.11.2024 № 60, яке було ухвалене Оржицькою селищною радою за наслідками розгляду заяви від 30.10.2024, ОСОБА_1 було відмовлено в наданні дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,04 в умовних кадастрових гектарах на території Яблунівського старостинського округу Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області.
Відмовляючи у задоволенні заяви ОСОБА_1 Оржицька селищна рада послалася на статтю 55 ЗУ «Про о землеустрій» зазначивши про те що ОСОБА_1 не надала відомості про місце розташування земельної частки (пай) ОСОБА_2 (власника/спадкодавця земельної частки (пай)).
Враховуючи відмову Оржицької селищної ради викладену у Рішенні № 60 від 15.11.2024, ОСОБА_1 повторно звернулася до відповідача з аналогічною заявою від 02.01.2025 надавши викопіювання з картографічної основи з позначенням конкретної земельної ділянки (земель запасу комунальної власності Оржицької територіальної громади), відповідного цільового призначення та місця розташування.
Однак, Рішенням Оржицької селищної ради сорок сьомої сесії восьмого скликання від 05 березня 2025 №100 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,04 в умовних кадастрових гектарах за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 5323688200:00:024:0009, що знаходяться на території Яблунівського старостинського округу Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області, позивачу відмовлено.
У оскаржуваному рішенні Оржицька селищна рада зазначила, що проекти землеустрою також можуть передбачати поділ, об'єднання земельних ділянок, які перебувають у власності однієї особи. Відповідно до абзацу першого частини шостої статті 79 Земельного кодексу України: «Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок», земельна ділянка з кадастровим номером 5323688200:00:024:0009 є сформованою, а отже необхідно розробляти технічну документацію із землеустрою щодо поділу чи об'єднання земельних ділянок. Крім того, Оржицька селищна рада зазначила про те, що відповідно до абзацу другого пункту 21 Договору оренди земельної 2 ділянки сільськогосподарського призначення від 29.05.2009 року орендодавець зобов'язаний - не втручатись у господарську діяльність Орендаря і не створювати йому будь-яких перешкод при виконанні умов цього договору.
З метою забезпечення поновлення порушеного права і одержання бажаного результату, ОСОБА_1 вчергове звернулася до Оржицької селищної ради із заявою від 08.09.2025, в якій прохала:
Виділити ОСОБА_1 в натурі (на місцевості) земельну частку (пай) розміром 6,04 умовних кадастрових гектарах, відповідно до Рішення Оржицького районного суду Полтавської області у цивільній справі № 543/724/24 від 10.09.2024 року (із земельної ділянки з кадастровим номером 5323688200:00:024:0009 площею 39,62га, яка розташована на території Яблунівського старостинського округу Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області).
Надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 24 жовтня 2025року Рішенням №85 Оржицької селищної ради п'ятдесят шостої сесії восьмого скликання, відмовлено гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,04 в умовних кадастрових гектарах за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 5323688200:00:024:0009, що знаходиться на території Яблунівського старостинського округу Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області.
Підставою відмови у задоволенні заяви позивачки відповідач зазначив: відсутнє погодження землекористувача земельної ділянки з кадастровим номером 5323688200:00:024:0009 та зобов'язання орендодавця не втручатись у господарську діяльність Орендаря і не створювати йому будь-яких перешкод при виконанні умов цього договору.
Вважаю, що Рішення Оржицької селищної ради Лубенського району, Полтавської області п'ятдесят шостої сесії восьмого скликання № 85 від 24 жовтня 2025 року "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 », є протиправним та підлягає скасуванню".
Судом встановлено, що 28.03.1996 головою Яблунівської ради народних депутатів видано колективному сільськогосподарському підприємству "Яблуневе" Державний акт на право колективної власності на землю площею 3973,6 га.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права 10.07.2018 10.07.2018, державним реєстратором зареєстровано договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 5323688200:00:024:0009, площею 39,6225, укладений між Оржицькою селищною радою та СФГ "Надія", дата закінчення 08.07.2030.
Рішенням Оржицького районного суду Полтавської області від 10.09.2024 по справі № 453/724/24 визнано за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 право на земельну частку ( пай ) розміром 6, 04 умовних кадастрових гектари, що розташована на території Яблунівської сільської ради, Оржицького району, Полтавської області (на даний час Оржицька об'єднана територіальна громада, Лубенського району, Полтавської області) та яка належала ОСОБА_2 на підставі Технічної документації по паюванню земель, переданих у колективну власність колективному сільськогосподарському підприємству "Яблуневе" Оржицького району Полтавської області.
24.10.2025 Оржицькою селищною радою Лубенського району Полтавської області, керуючись пунктом 34 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтями 12, 118, 121, 122 Земельного кодексу України, договором оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення від 29.05.2009 року, додатковою угодою до договору оренди від 09.08.2012 року реєстраційний номер 040955900004 від 17.09.2009 року, витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 06.08.2021 року індексний номер витягу 269313503, розглянувши заяву гр. ОСОБА_1 від 08.09.2025 р взявши до уваги рішення Оржицького районного суду Полтавської області від 10.09.2024 року у справі № 543/724/24, та рекомендацію спільного засідання постійних комісій селищної ради (протокол № 9 від 21.10.2025 року), селищна рада, прийняла рішення №85, яким вирішено відмовити гр. ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,04 в умовних кадастрових гектарах за рахунок земельної ділянки з кадастровим номером 5323688200:00:024:0009, що знаходиться на території Яблунівського старостинського округу Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області, відповідно до частини шостої статті 118 Земельного кодексу України та абзацу другого пункту 21 Договору оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення від 29,05.2009 року, а саме: відсутнє погодження землекористувача земельної ділянки 5 кадастровим номером 5323688200:00:024:0009, орендодавець зобов'язаний - не втручатись у господарську діяльність Орендаря і не створювати йому будь-яких перешкод при виконанні умов цього договору.
Відповідно до частин першої та другої статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Відповідно до частини першої статті 791 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
За приписами частини другої статті 791 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється:
у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;
шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок;
шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом;
за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв);
за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території.
Згідно із частиною четвертою статті 791 Земельного кодексу України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок (частина п'ята статті 791 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини шостої статті 791 Земельного кодексу України формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
За вимогами частини тринадцятої статті 791 Земельного кодексу України земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі:
поділу або об'єднання земельних ділянок;
скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації;
якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника.
Вимоги позивача фактично зводяться до зобов'язання Оржицьку селищну раду Лубенського району Полтавської області виділити ОСОБА_1 в натурі (на місцевості) земельну частку (пай) площею 6,04 в умовних кадастрових гектарах за рахунок частини земельної ділянки з кадастровим номером 5323688200:00:024:0009 площею 39,62 га та надати дозвіл на виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної даної земельної ділянки в натурі.
Однак, як слідує з матеріалів справи земельна ділянка з кадастровим номером 5323688200:0024:0009 площею 39,62 га перебуває до 08.07.2030 в оренді СФГ "Надія".
Суд зазначає, що цей спір не може бути вирішено у межах розгляду адміністративної справи, оскільки потребує оцінки питання правомірності не лише рішення 56 сесії 8 скликання Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області №85 від 24.10.2025 "Про розгляд заяви ОСОБА_1 " на предмет дотримання процедури його прийняття, але й правомірності виділення земельної ділянки площею 6,04 га із земельної ділянки з кадастровим номером 5323688200:00:024:0009 площею 39,62 га, яка перебуває в оренді СФГ "Надія" та як наслідок вплине на речові права останнього.
Відповідно до статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Таким чином, враховуючи суть спірних правовідносин і їх суб'єктний склад, суд приходить до висновку про непоширення на цей спір предметної юрисдикції адміністративних судів і необхідність його вирішення в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо: позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
У разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи (частина шоста статті 170 КАС України).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що даний спір має вирішуватися місцевим загальним судом за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Таким чином, із врахуванням вищенаведеного у відкритті провадження у справі слід відмовити.
Керуючись статтями 2, 9, 19, 170, 171 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Оржицької селищної ради Лубенського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз'яснити, що даний спір має вирішуватися місцевим загальним судом за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Копію ухвали направити особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення шляхом подання апеляційної скарги в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.О. Удовіченко