24 листопада 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/4250/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/4250/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
27.03.2025 ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУПФ), в якому, з урахуванням уточнень, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 30.09.2024, зобов'язавши ГУПФ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо призначення житлової субсидії з урахуванням того, що вона мешкає одна, а син з онуком не є членами її сім'ї та проживають за іншою адресою в іншому населеному пункті.
В якості підстави для звернення до суду заявниця вказує на обставини незаконного позбавлення відповідачем права на призначення житлової субсидії позивачу.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 позовну заяву було залишено без руху.
Після усунення позивачем недоліків ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 01.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача вказує на те, що позивачу рішенням від 27.09.2024 №1195083914-2024-3 відмовлено у призначенні субсидії на житлово-комунальні послуги, оскільки подано недостовірні відомості щодо членів домогосподарства, зокрема, не внесені у повному обсязі відомості про членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства, що вносяться до другого розділу декларації. Інформацію про два транспортні засоби у гр. ОСОБА_2 є ще однією з причин відмови у призначенні житлової субсидії (підпункт 2 пункту 14 Положення).
Розгляд справи судом здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 03.12.2002 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6-7).
З наданої відповідачем копії справи про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги видно, що 13.08.2024 позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення субсидії (а.с. 39-41), до якої додала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 35-38). У пункті 4 декларації про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії «Дані про осіб, які входять до складу домогосподарства, і їх зареєстроване/задеклароване (для орендарів та внутрішньо переміщених осіб - фактичне) місце проживання у житловому приміщенні/будинку», зазначено: 1) ОСОБА_1 (заявник); 2) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , син, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; 3) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , онук, який зареєстрований за цією адресою.
У розділі ІІ декларації вказуються дані про членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), де позивачем проставлено прочерки.
На підтвердження факту не проживання сина та онука за адресою реєстрації позивачка надавала відповідачу акт Комісії в складі спеціаліста сектору по роботі з органами самоорганізації населення мікрорайону №3 ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 від 07.08.2024 про те, що дійсно за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована та проживає одна ОСОБА_1 , 1962 року народження. Також за цією адресою зареєстровані, але фактично не проживають: ОСОБА_2 , 1984 р.н., ОСОБА_3 , 2019 р.н. (а.с. 42).
Відповідно до затвердженого міським головою м. Заводське акту обстеження про факт проживання ОСОБА_2 , останній зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично особа проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 45).
Рішенням ГУПФ №1195083914-2024-3 від 27.09.2024 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії з підстав подання недостовірних відомостей щодо складу домогосподарства (а.с. 44).
Листом від 03.10.2024 позивача повідомлено про прийняте рішення (а.с. 10).
У подальшому позивач 15.10.2024 зверталася із заявою до ГУПФ за роз'ясненням, у відповідь на що листом від 22.10.2024 повідомлено про те, що по заяві від 13.08.2024 про призначення та надання житлової субсидії ОСОБА_1 відмовлено, так як у документах для призначення житлової субсидії подано недостовірні відомості, а саме: в розділі ІІ декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, не внесені у повному обсязі відомості про члена сім'ї особи зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання, ОСОБА_7 . Рішення про відмову прийнято на підставі пункту 46 Порядку призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (а.с. 11-12).
На звернення позивача від 16.01.2025 до ГУПФ щодо призначення житлової субсидії надано аналогічну попередній відповідь. Також повідомлено, що заява від 05.11.2024 про призначення та надання житлової субсидії і декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії зареєстровані в органах Пенсійного фонду України. Органами Пенсійного фонду направлено запити про надання інформації шляхом обміну даних, зокрема від організацій-надавачів житлово-комунальних послуг про забезпеченість житловою площею, розмір цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, розмір внесків/платежів об'єднання на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про розмір доходів тощо. Після отримання інформації, необхідної для призначення житлової субсидії, органами Пенсійного фонду України буде прийнято рішення щодо призначення/не призначення або відмови у призначенні житлової субсидії (а.с. 13-14).
В свою чергу у відзиві на позов відповідач зазначив, що рішенням від 27.09.2024 №1195083914-2024-3 (звернення від 13.08.2024 №407177 подано через Портал) сформовано відмову у призначенні субсидії на житлово-комунальні послуги, оскільки подано недостовірні відомості щодо членів домогосподарства, зокрема, не внесені у повному обсязі відомості про членів сім'ї осіб зі складу домогосподарства, що вносяться до другого розділу декларації. Цим рішенням також враховано інформацію про два транспортні засоби у гр. ОСОБА_2 , що передбачає додаткову причину відмови у призначенні житлової субсидії.
Вважаючи протиправним рішення ГУПФ про відмову у призначенні субсидії від 27.09.2024 №1195083914-2024-3, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку з'ясованим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Положеннями пункту 5 частини другої статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Тобто, обов'язок щодо оплати наданих житлово - комунальних послуг у відповідності із Законом України "Про житлово-комунальні послуги" виникає саме в індивідуального споживача.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Постановою Кабінету Міністрів України 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, яке визначає умови призначення та порядок надання житлових субсидій (надалі - Положення №848 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).
Відповідно до пункту 3 Положення №848, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.
Згідно з пунктом 4 Положення №848, право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Пунктом 43 Положення №848 визначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає: заяву; декларацію; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом уповноваженого органу у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності); рішення суду (в разі наявності); інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Положення необхідні для розгляду питання по суті (у разі потреби).
Заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України або Портал Дія, офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ними інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також інформаційні системи Мінсоцполітики (з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) (п. 44 Положення №848).
За приписами пункту 24 Положення №848, житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства: які зареєстровані (задекларовані) в житловому приміщенні (будинку); які не зареєстровані (не задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору наймання (оренди) житла (далі - орендарі), за рішенням суду, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги; які не зареєстровані (не задекларовані) в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому без укладеного договору наймання (оренди) житла, у разі, коли вони є внутрішньо переміщеними особами.
У випадках, передбачених абзацами третім і четвертим цього пункту, склад домогосподарства декларується заявником під час звернення за призначенням житлової субсидії з додаванням до заяви відповідних документів, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства.
Житлова субсидія не може призначатися одночасно і за зареєстрованим місцем проживання особи, і за її задекларованим місцем проживання, і за місцем її фактичного проживання.
Відповідно до вимог пункту 24 Положення №848, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані та/або задекларовані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають), крім осіб, які перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії або день призначення житлової субсидії, без звернення громадян. На осіб із складу домогосподарства розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
При цьому, відповідно до пункту 25 Положення №848, у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих та/або задекларованих у житловому приміщенні (будинку), соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих та/або задекларованих за цією адресою членів домогосподарства.
Аналізуючи наведені вище вимоги Положення №848, слід дійти висновку про те, що при призначенні житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства.
Згідно з пунктом 46 Положення №848, заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли:
не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
не внесені у повному обсязі відомості про членів сім'ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім'я та по батькові, сімейний зв'язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків.
Предмет спору у цій справі зводиться до з'ясування обставин правомірності рішення пенсійного органу, яке вмотивоване посиланням на факт надання недостовірних відомостей щодо складу господарства у зв'язку з невнесенням у повному обсязі до ІІ розділу декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії відомостей про члена сім'ї особи із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання, ОСОБА_7 , про що зазначено в листі-роз'ясненні ГУПФ від 22.10.2024 (а.с. 11).
Інформацію про те, хто така ОСОБА_7 позивач у позовній заяві не зазначає, як і не надає копій документів, що посвідчують зазначену особу.
Визначення "член сім'ї" міститься в абзаці 17 частини першої статті 1 Закону України "Про запобігання корупції":
а) особа, яка перебуває у шлюбі із суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, та діти зазначеного суб'єкта до досягнення ними повноліття - незалежно від спільного проживання із суб'єктом;
б) будь-які особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки із суб'єктом, зазначеним у частині першій статті 3 цього Закону (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
З аналізу цього визначення слідує, що однією з умов визнання особи членом сім'ї є обставини спільності проживання, пов'язаності спільним побутом, існування взаємних прав і обов'язків із суб'єктом декларування.
Як встановлено судом, при поданні електронної декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, позивачкою було зазначено всіх осіб, які зареєстровані в належній їй квартирі, а саме: власника житла - ОСОБА_1 , сина ОСОБА_2 , онука ОСОБА_3 .
Крім того відповідачу надавався акт Комісії в складі спеціаліста сектору по роботі з органами самоорганізації населення мікрорайону №3 ОСОБА_4 , ОСОБА_5 і ОСОБА_6 від 07.08.2024 м. Лубни про те, що дійсно за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована та проживає одна ОСОБА_1 , 1962 року народження. Також за цією адресою зареєстровані, але фактично не проживають: ОСОБА_2 , 1984 р.н., ОСОБА_3 , 2019 р.н. (а.с. 42); затверджений міським головою м. Заводське акт обстеження про факт проживання ОСОБА_2 , згідно з яким останній зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично особа проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 45).
Доводи позивача про надання нею до ГУПФ актів обстеження матеріально-побутових послуг (акт, складений 23.10.2024 спеціалістами Лубенської міської ради, акт, складений 28.10.2024 від імені Лубенської ОТГ, та акт, складений 29.10.2024 представниками Заводської міської ради Миргородського району) судом до уваги не приймається, оскільки вказані документи не були предметом оцінки відповідачем при ухваленні оскаржуваного рішення від 27.09.2024 №1195083914-2024-3.
Отже, ОСОБА_7 за адресою: АДРЕСА_1 на момент виникнення спірних правовідносин не проживала, не була членом сім'ї осіб зі складу домогосподарства, у зв'язку з чим не може вважатися особою, яка входить до складу домогосподарства позивача та на яку розраховується житлова субсидія.
Таким чином, суд визнає хибним висновок відповідача про те, що позивачем зазначено недостовірну інформацію, яка вплинула на встановлення права на житлову субсидію у зв'язку з незазначенням члена сім'ї особи зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання, ОСОБА_7 .
Враховуючи те, що ОСОБА_7 не є членом сім'ї домогосподарства ОСОБА_1 , відповідач безпідставно відмовив у призначенні житлової субсидії позивачу, чим порушив право останньої на отримання відповідної соціальної допомоги.
Доводам відповідача про наявність у ОСОБА_2 двох транспортних засобів суд оцінку не надає, оскільки такі не покладені в основу оскаржуваного рішення від 27.09.2024 №1195083914-2024-3.
За вказаних вище обставин суд констатує висновок, відповідно до якого рішення відповідача було прийнято без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, у зв'язку з чим суд скасовує таке рішення як протиправне.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати ГУПФ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії на підставі заяви від 13.08.2024 з урахуванням висновку суду про те, що ОСОБА_7 не є членом сім'ї особи зі складу домогосподарства ОСОБА_1 .
Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про наявність достатніх фактичних та юридичних підстав для задоволення позову у спосіб, визначений судом.
Згідно з приписами частини першої статті 139 КАС України сплачений позивачем судовий збір у сумі 1211,20 грн підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 у справі №440/4250/25 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 27.09.2024 №1195083914-2024-3 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні житлової субсидії за її заявою від 13.08.2024.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити повторний розгляд заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії на підставі заяви від 13.08.2024 з урахуванням висновку суду про те, що ОСОБА_7 не є членом сім'ї особи зі складу домогосподарства ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_3 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36000).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун