Справа № 420/16516/24
24 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення суду Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. у справі № 420/16516/24,
встановив:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.08.2021 р. основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 77 % до 70 % грошового забезпечення та щодо обмеження пенсії з 01.08.2021 р. максимальним розміром при здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України від 26.03.2024 р. № 1102 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 р.; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.08.2021 р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України від 26.03.2024 р. № 1102 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 р., із основного розміру пенсії 77 % грошового забезпечення, відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. № 729 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704" з урахуванням індексації пенсії, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" з 01.03.2022 р., з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 р. та з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення набрало законної сили 15.10.2024 р.
15.05.2025 р. до суду від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. у справі № 420/16516/24.
Ухвалою від 23.04.2025 р. заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. у справі № 420/16516/24 задоволено; встановлено судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. у справі № 420/16516/24; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом двох місяців з дня набрання ухвалою законної сили подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 12.09.2024 р. у справі № 420/16516/24.
23.07.2025 р. від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 420/16516/24.
Ухвалою від 28.08.2025 р. відмовлено у прийнятті поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. у справі № 420/16516/24; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. у справі № 420/16516/24 - протягом трьох місяців з моменту отримання цієї ухвали суду.
Ухвалою від 23.09.2025 р. заяву позивача про зміну способу і порядку виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено; змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. у справі № 420/16516/24 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 пенсійних виплат за період з 01.08.2021 р. по 31.12.2024 р. у сумі 932851,74 грн.
21.11.2025 р. від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 420/16516/24. Згідно поданого звіту, на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. по справі № 420/16516/24 Головним управлінням 09.12.2024 р. проведено перерахунок пенсії з 01.08.2021 р. ОСОБА_1 301.08.2021 р. перерахунок без обмеження розміром на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України від 26.03.2024 р. № 1102 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 р., із основного розміру пенсії 77% грошового забезпечення, відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. № 729 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704" 3 урахуванням індексації пенсії, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" з 01.03.2022 р., з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 р. та з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році, з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 р. становив 46492,19 грн. Сума доплати за період з 01.08.2021 р. по 31.12.2024 р. з урахуванням фактично виплачених сум складає 932851,74 грн. та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. 24.09.2025 р. до Головного управління надійшла ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 23.09.2025, якою змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. у справі № 420/16516/24 шляхом стягнення з Головного управління на користь ОСОБА_1 пенсійних виплат за період з 01.08.2021 р. по 31.12.2024 р. у сумі 932851,74 грн. Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", частини 2 статті 6 Закону України "Про виконавче впровадження", рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконується органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників". Згідно з пунктом 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій). Таким чином, покладені судом зобов'язання виконані в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством, та в межах повноважень, покладених на Головне управління. Враховуючи викладене, Головне управління просить прийняти звіт про виконання рішення суду у справі № 420/16516/24.
Розглянувши поданий звіт, суд зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України проголошено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
У Рішенні від 30.06.2009 р. № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз.1 пп.3.2 п.3, абз.2 п.4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За приписами ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
Судом встановлено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. у справі № 420/16516/24 позивачу 09.12.2024 р. проведено перерахунок пенсії з 01.08.2021 р. ОСОБА_1 301.08.2021 р. перерахунок без обмеження розміром на підставі довідки Служби зовнішньої розвідки України від 26.03.2024 р. № 1102 про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 р., із основного розміру пенсії 77% грошового забезпечення, відповідно до статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. № 729 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. № 704" 3 урахуванням індексації пенсії, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 р. "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" з 01.03.2022 р., з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 р. та з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. № 185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році, з урахуванням раніше виплачених сум. Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 р. становив 46492,19 грн. Сума доплати за період з 01.08.2021 р. по 31.12.2024 р. з урахуванням фактично виплачених сум складає 932851,74 грн. та обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації. При цьому, вказана сума нарахованої доплати ухвалою суду від 23.09.2025 р. стягнута з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 .
Частинами 1 і 2 статті 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 р. № 4901-VI передбачено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Виконання рішення суду про стягнення коштів за час роботи стягувача на посаді помічника-консультанта народного депутата України, у тому числі при звільненні з такої посади, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для виконання рішень суду, що гарантовані державою, відповідальним виконавцем якої він є.
Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.
Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин 1 і 2 ст.382-3 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Також ч.5 ст.382-3 КАС України передбачено, що якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Згідно з ч.11 ст.382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Суд звертає увагу, що ухвалою суду від 23.09.2025 р. внаслідок тривалого невиконання рішення суду змінено спосіб та порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. у справі № 420/16516/24 шляхом стягнення з Головного управління на користь ОСОБА_1 пенсійних виплат за період з 01.08.2021 р. по 31.12.2024 р. у сумі 932851,74 грн.
На підставі наведеного, суд вважає за можливе прийняти звіт про виконання судового рішення та припинити судовий контроль, оскільки ухвалою від 23.09.2025 р. змінено спосіб виконання рішення суду зі зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області виплатити позивачу перераховану пенсію на новий - шляхом стягнення заборгованості за пенсійними виплатами у порядку ч.3 ст.378 КАС України.
Керуючись ст.ст.248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд -
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. у справі № 420/16516/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Припинити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12.09.2024 р. у справі № 420/16516/24.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.І. Бездрабко