Справа № 420/18018/25
24 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту та охорони здоров'я Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області, Виконавчий комітет Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області про визнання дій протиправними, визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась з позовною заявою до Управління соціального захисту та охорони здоров'я Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області (далі - відповідач-1), в якій просить:
- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Нерубайської сільської ради щодо відмови у постановці на квартирний облік для поліпшення житлових умов ОСОБА_1 ;
- визнати незаконним рішення Управління соціального захисту населення Нерубайської сільської ради від 17.11.2023 р. № 416 "Про розгляд заяви громадянки ОСОБА_1 про постановку на квартирний облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб";
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Нерубайської сільської ради прийняти рішення про постановку на квартирний облік для поліпшення житлових умов ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивач у зв'язку з необхідністю постановки на квартирний облік для поліпшення житлових умов, письмово звернулась із заявою від 20.03.2025 р. згідно Закону України "Про звернення громадян" до Управління соціального захисту та охорони здоров'я Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області, на що отримана відповідь від 17.04.2025 р. № 135, з якої вбачається, що рішенням виконавчого комітету Нерубайської сільської ради № 416 від 17.11.2023 р. позивачу відмовлено у постановці на квартирний облік при виконавчому комітеті Нерубайської сільської ради у зв'язку із тим, що заявниця не відноситься до законодавчо визначених категорій внутрішньо-переміщених осіб, які мають право бути прийнятими на квартирний облік при виконавчому комітеті місцевої ради та відмовлено в постановці на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 р. № 495. Позивач зауважує, що Виконавчим комітетом Нерубайської сільської ради не розглянуто питання та не прийнято відповідного рішення відносно звернення від 17.04.2025 р., адже, відмова у постановці на квартирний облік вищевказаних категорій осіб повинна бути оформлена рішенням органу місцевого самоврядування. Натомість, відповідь від 17.04.2025 р. не містить ознак нормативного акту. Наголошує, що враховуючи те, що позивач із сім'єю є внутрішньо переміщеними особами, не мають власного житла на території Нерубайської сільської ради та не можуть самостійно забезпечити себе житлом, дії відповідача щодо не постановки на квартирний облік для поліпшення житлових умов протиправними. Позивач вважає свої права порушеними, а дії та рішення відповідача протиправними, тому звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою від 10.06.2025 р. позовну заяву залишено без руху у зв'язку з недоліками позовної заяви та надано позивачу строк для їх усунення, а саме: подання до суду мотивованої заяви про поновлення строку звернення до суду з позовною та належним чином засвідчених документів на підтвердження вказаних у заяві обставин.
Ухвалою від 25.06.2025 р. визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлено позивачу строк звернення до суду, відкрито спрощене провадження у справі та надано відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
09.07.2025 р. від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що Нерубайська сільська рада Одеського району Одеської області не має у своєму розпорядженні житлового фонду соціального призначення або житла для тимчасового проживання, що прямо виключає можливість їх використання відповідно до вимог постанов КМУ № 495 від 29.04.2022 р. та № 422 від 31.03.2004 р. Заява позивача від 20.03.2025 р. розглянута в установленому законом порядку відповідно до вимог статті 20 Закону України "Про звернення громадян". За результатами її розгляду Управлінням надано письмову відповідь від 17.04.2025 р. № 135, зміст якої доведено до відома заявниці належним чином у строки, визначені чинним законодавством. Водночас, предмет звернення ОСОБА_1 стосувався реалізації житлових прав, а саме питання взяття на квартирний облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, що згідно з чинним законодавством не належить до повноважень Управління, оскільки вимоги заяви виходять за межі його компетенції. Згідно приписів Положення про Управління, затвердженого рішенням Нерубайської сільської ради від 19 березня 2021 року № 82-VIII, Управління не уповноважене здійснювати постановку на квартирний облік та не приймає таких рішень. Отже, Управління не приймало рішення від 17.11.2023 р. № 416, та не наділено повноваженнями приймати зазначену категорію рішень в подальшому. Також зауважує, що підтвердження статусу дитини з інвалідністю має здійснюватися на підставі медичного висновку, оформленого відповідно до встановленої форми № 080/о. Надана позивачкою довідка від 04.03.2025 р. серії 14-14/832 не відповідає вимогам чинного Порядку та інструкції, затверджених наказами Міністерства охорони здоров'я України, а саме - не є документом, який офіційно підтверджує статус дитини з інвалідністю. Відповідно, наявність чи відсутність відповідного медичного висновку має безпосередній вплив на можливість реалізації позивачкою відповідних соціальних прав. На підставі наведеного, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
25.07.2025 р. позивач надала до суду відповідь на відзив, в якому заперечила проти доводів та аргументів, викладених у відзиві. Зокрема, зазначила по внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", за якими довідка ВПО надає право автоматично ставати на квартирний облік за місцем фактичного перебування. Також наголошує на інвалідності у її дитини інвалідності з огляду на онкологічне захворювання.
08.08.2025 р. відповідач-1 надав до суду заперечення на відповідь на відзив. Зазначає, що зміни до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" стосуються виключно виборчих прав ВПО та не вносить жодних змін щодо житлових прав. Крім того, зауважує, що факт захворювання, у тому числі тяжкого, не є автоматичним підтвердженням наявності статусу "дитина з інвалідністю" без відповідного висновку лікарсько-консультативної комісії.
Ухвалою від 04.11.2025 р. залучено у якості другого відповідача Виконавчий комітет Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області (далі - відповідач-2), надано п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву, розгляд справи розпочато спочатку.
Дану ухвалу разом з позовною заявою та додатками доставлено до електронного кабінету відповідача 06.11.2025 р.
Станом на 24.11.2025 р. відповідач-2 відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило заяв про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , які є внутрішньо переміщеними особами з м.Херсон, що підтверджується довідками від 14.04.2022 р. № 5116-7000720082 та від 14.04.2022 р. № 5116-7000720503 та наразі проживають за адресою: АДРЕСА_1 .
Крім того, позивач є матір'ю, що підтверджується довідкою від 07.07.2022 р. № 5115-7001329338, та наразі разом зі своїм сином ОСОБА_3 проживають за адресою: АДРЕСА_1 .
Виконавчим комітетом Херсонської міської ради від 26.01.2018 р. видано ордер на житлове приміщення у гуртожитку АДРЕСА_2 , у якому зазначено склад сім'ї: ОСОБА_1 1970 р.н., ОСОБА_4 2000 р.н. та ОСОБА_2 2015 р.н.
Згідно довідки Служби у справах дітей Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області від 04.09.2023 р. № 183, малолітній син позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внесено до ЄІАС "Діти" як дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, обліково-статистична картка дитини № НОМЕР_1 .
09.10.2023 р. позивач звернулась до відповідача-1 із заявою про постановку на квартирний облік, у зв'язку з чим Управлінням соціального захисту та охорони здоров'я Нерубайської сільської ради від 26.10.2023 р. № 315 подано клопотання до Виконавчого комітету Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області щодо ініціювання розгляду на засіданні житлової комісії питання щодо постановки ОСОБА_1 на квартирний облік.
Згідно протоколу засідання житлової комісії при Виконавчому комітеті Нерубайської сільської ради від 17.11.2023 р. № 7/2023, житловою комісією вирішено рекомендувати прийняти рішення, яким відмовити позивачу у постановці на квартирний облік.
Рішенням Виконавчого комітету Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області "Про розгляд заяви громадянки ОСОБА_1 про постановку на квартирний облік при виконавчому комітеті Нерубайської сільської ради" від 17.11.2023 р. № 416 відмовлено ОСОБА_1 у постановці на квартирний облік при виконавчому комітеті Нерубайської сільської ради у зв'язку з тим, що дана особа не відноситься до законодавчо-визначених категорій внутрішньо-переміщених осіб, які мають право бути прийнятими на квартирний облік при виконавчому комітеті місцевої ради; відмовлено ОСОБА_1 у постановці на квартирний облік при виконавчому комітеті Нерубайської сільської ради у зв'язку із відсутністю вільного житлового фонду, за рахунок якого Нерубайська сільська рада могла б прийняти рішення про формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 р. № 495.
20.03.2025 р. позивач звернулась до відповідача-1 із заявою, в якій просила: розглянути питання про постановку мене, ОСОБА_1 (довідка ВПО № 5116-7000720082) із сином ОСОБА_2 (довідка ВПО № 5116- 7000720503), на квартирний облік як внутрішньо переміщених осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у першочерговому порядку; розглянути питання про постановку мене, ОСОБА_1 , на квартирний облік як одинокої матері, яка виховує самостійно дитину з інвалідністю, яка потребує поліпшення житлових умов, у першочерговому порядку; розглянути питання про постановку моєї доньки, ОСОБА_4 (довідка ВРП № 5116-7001329338) із сином, ОСОБА_3 (довідка ВПО № 5116- 7001329408), на квартирний облік як внутрішньо переміщених осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у першочерговому порядку; розглянути питання про постановку мене, ОСОБА_4 , на квартирний облік як одинокої матері, яка виховує самостійно дитину із захворюванням, яка потребує поліпшення житлових умов, у першочерговому порядку. В обґрунтування заяви вказано, що позивач з донькою мають окремі сім'ї та є внутрішньо переміщеними особами, не мають власного житла на території Нерубайської сільської ради та не можуть самостійно забезпечити себе житлом. Крім того, син позивача та син її доньки мають інвалідність та потребують особливих умов проживання, а площа житлового приміщення надано згідно ордеру не передбачає розміщення двох сімей з дітьми, які мають значні захворювання та потребують особливих умов проживання.
Листом від 17.04.2025 р. № 135 відповідач-1 повідомив позивачу, що наразі, Нерубайською сільською радою не приймалось рішення щодо формування фонду житла, призначеного для тимчасового проживання в тому числі і внутрішньо переміщених осіб. Вільних об'єктів житлового фонду комунальної власності Нерубайської сільської ради, за рахунок яких було б можливим сформувати відповідний фонд житла, призначений для тимчасового проживання громадян, на цей час на території населених пунктів Нерубайської сільської територіальної громади не має. Виконавчим комітетом Нерубайської сільської ради № 416 від 17 листопада 2023 року позивачу відмовлено у постановці на квартирний облік при виконавчому комітеті Нерубайської сільської ради у зв'язку із тим, що заявниця не відноситься до законодавчо визначених категорій внутрішньо переміщених осіб, які мають право бути прийнятими на квартирний облік при виконавчому комітеті місцевої ради та відмовити у постановці на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, у зв'язку із відсутністю вільного житлового фонду, за рахунок якого Нерубайська сільська рада могла б прийняти рішення про формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 р. № 495. Також звернуто увагу на те, що син позивача - ОСОБА_2 не є дитиною з інвалідністю, а згідно довідки № 14/832 має тяжке захворювання, натомість для визнання такого статусу необхідним є відповідний медичний висновок. Стосовно доньки позивача - ОСОБА_4 повідомлено, що вона є повнолітньою дієздатною особою, тому має звертатись особисто.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступних приписів законодавства.
Положеннями ч.2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Регулювання житлових відносин з метою забезпечення гарантованого Конституцією України права громадян на житло, належного використання і схоронності житлового фонду, а також зміцнення законності в галузі житлових відносин здійснюється Житловим кодексом України від 30.06.1983 р. № 5464-X (далі - ЖК України).
За ст.1 ЖК України право на житло забезпечується розвитком і охороною житлового фонду, сприянням кооперативному та індивідуальному житловому будівництву, справедливим розподілом під громадським контролем жилої площі, яка надається в міру здійснення програми будівництва благоустроєних жител, наданням громадянам за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, а також невисокою платою за квартиру і комунальні послуги.
Відповідно до ч.1,2 ст.9 ЖК України, громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів. Забезпечення постійним житлом громадян, які відповідно до законодавства мають право на його отримання, може здійснюватися шляхом будівництва або придбання доступного житла за рахунок надання державної підтримки у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, означені норми Конституції України та ЖК України гарантують право на житло, забезпечуючи його реалізацію через створення умов для придбання, оренди чи будівництва житла, а також безоплатне або доступне надання житла (зокрема шляхом безстрокового користування приміщенням державного/громадського фонду чи надання грошової компенсації) соціально захищеним категоріям громадян, з імперативною забороною примусового позбавлення житла інакше як за рішенням суду на підставі закону.
Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено в Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).
За ст.25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до ст.16 ЖК України, виконавчі комітети селищних, сільських рад у межах і в порядку, встановлених цим Кодексом та іншими актами законодавства України, на території відповідної ради: 1) здійснюють державний контроль за використанням і схоронністю житлового фонду (частина перша статті 30); 2) керують житловим господарством, забезпечують правильну експлуатацію і схоронність жилих будинків, що є у віданні ради, організують їх капітальний і поточний ремонт; 3) здійснюють управління житловим фондом ради (частина перша статті 18); 4) здійснюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов (частина перша статті 36), а також контроль за станом цього обліку на підприємствах, в установах, організаціях (стаття 41), затверджують рішення про взяття громадян за місцем роботи на облік потребуючих поліпшення житлових умов (стаття 39).
Згідно приписів ст.30 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку, зокрема щодо: обліку громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності або яке отримано в оренду, користування (у тому числі комунальними підприємствами, установами, організаціями); вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності; сприяння розширенню житлового будівництва, подання громадянам, які мають потребу в житлі, допомоги в будівництві житла, в отриманні кредитів, у тому числі пільгових, та субсидій для будівництва чи придбання житла; подання допомоги власникам квартир (будинків) в їх обслуговуванні та ремонті; сприяння створенню об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Статтею 36 ЖК України передбачено, що облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради. Відповідно до законодавства України у випадках і в порядку, встановлених цим Кодексом та іншими актами законодавства України, громадян може бути взято на облік і не за місцем їх проживання.
За ст.39 ЖК України громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов:
за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті;
за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншого громадського об'єднання і відповідного профспілкового комітету. При цьому беруться до уваги рекомендації трудового колективу. Рішення про взяття громадян на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи затверджується виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради.
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім'ї громадян, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа, які перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб, беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем їх фактичного проживання, зазначеним у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, а також особи з їх числа, місцем походження або проживання яких до влаштування в сім'ї громадян, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є населені пункти тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, територія населених пунктів на лінії зіткнення, тимчасово окупована територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та які не перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб, беруться на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, органами місцевого самоврядування за місцем їх фактичного проживання на території населених пунктів України, крім тимчасово окупованих територій та територій населених пунктів на лінії зіткнення. Зміна місця проживання таких осіб після взяття їх на облік як громадян, які потребують поліпшення житлових умов, не є підставою для зняття їх з відповідного обліку.
Положеннями ст.43 ЖК України визначено, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється цим Кодексом та іншими актами законодавства України. З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень. Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень). Законодавством України окремим категоріям громадян, які перебувають у загальній черзі, може бути надано перевагу в строках одержання жилих приміщень у межах календарного року взяття на облік.
Статтею 60 ЖК України закріплено, що Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень затверджуються Кабінетом Міністрів України і Українською республіканською радою професійних спілок.
На виконання приписів цієї статті Радою Міністрів Української РСР і Українською республіканською радою професійних спілок затверджено Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР від 11.12.1984 р. № 470 (далі - Правила № 470).
Згідно п.2,3 Правил № 470 жилі приміщення надаються громадянам, які потребують поліпшення житлових умов, постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Квартирний облік, установлення черговості на одержання жилої площі, а також її розподіл здійснюються під громадським контролем і з додержанням гласності. Рішення виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів з питань квартирного обліку і надання жилих приміщень приймаються за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті у складі голови або заступника голови виконавчого комітету (голова комісії), представника профспілкового органу (заступник голови комісії), депутатів Ради, представників громадських організацій, трудових колективів. Склад комісії затверджується виконавчим комітетом місцевої Ради. З питань, що розглядаються, комісія підготовляє пропозиції і вносить їх на розгляд виконавчого комітету місцевої Ради.
Відповідно до п.8 Правил № 470 квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів.
Внутрішньо переміщені особи, визначені у підпункті 8 пункту 13 цих Правил, беруться на квартирний облік у населеному пункті в межах території обслуговування органу соціального захисту населення, в якому вони перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб незалежно від наявності майнових прав чи прав власності на нерухоме майно, що розміщується на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, Донецької та Луганської областей, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, розташованих на лінії розмежування, або житло яких зруйноване чи стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії, згідно з переліком адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка", затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. N 204
При цьому члени сім'ї особи з інвалідністю або учасника бойових дій, які мають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за формою згідно з додатком до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N 509 беруться на квартирний облік разом з нею.
До членів сім'ї осіб з інвалідністю належать: дружина (чоловік), їх малолітні (до 14 років) та неповнолітні (до 18 років) діти; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи; особа, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни I групи та доглядає за ним, за умови, що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі; непрацездатні батьки; особа, яка перебуває під опікою або піклуванням громадянина, який має право на пільги, та проживає разом з ним.
За п.13,14 Правил № 470 на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов.
Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни:
1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок. Цей рівень періодично переглядається вказаними органами;
2) які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам. Перелік випадків, коли жилі будинки (жилі приміщення) вважаються такими, що не відповідають санітарним і технічним вимогам, визначається Міністерством житлово-комунального господарства УРСР, Міністерством охорони здоров'я УРСР і Держбудом УРСР;
3) які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї. Перелік зазначених захворювань затверджується Міністерством охорони здоров'я УРСР за погодженням з Українською республіканською радою професійних спілок. Порядок видачі медичних висновків зазначеним хворим встановлюється Міністерством охорони здоров'я УРСР;
4) які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;
5) які проживають не менше 5 років за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;
6) які проживають у гуртожитках;
7) які проживають в одній кімнаті по дві і більше сім'ї, незалежно від родинних відносин, або особи різної статі старші за 9 років, крім подружжя (в тому числі якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати);
8) внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 та осіб з інвалідністю внаслідок війни, визначених у пунктах 10-14 частини другої статті 7, та членів їх сімей, а також членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, визначених абзацами першим та четвертим пункту 1 статті 10, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, визначених у статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Тими, що потребують поліпшення житлових умов, визнаються також громадяни, які проживають у комунальних чи невпорядкованих стосовно умов даного населеного пункту квартирах: особи, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни; члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та члени сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; Герої Радянського Союзу, Герої Соціалістичної Праці, особи, нагороджені орденами Слави, Трудової Слави, "За службу Батьківщині у Збройних Силах СРСР" усіх трьох ступенів; учасники бойових дій та учасники війни; працівники, які тривалий час сумлінно пропрацювали на одному підприємстві, в установі, організації.
Приписами п.15 Правил № 470 закріплено, що на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті. Зазначені вимоги не поширюються на внутрішньо переміщених осіб, визначених у підпункті 8 пункту 13 цих Правил. Виконавчі комітети обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок можуть установлювати тривалість часу постійного проживання громадян у даному населеному пункті, необхідну для взяття на квартирний облік. При визначенні потреби громадян у поліпшенні житлових умов беруться до розрахунку члени їх сімей, які прожили і мають реєстрацію місця проживання у відповідному населеному пункті не менше встановленого строку (крім подружжя, неповнолітніх дітей і непрацездатних батьків, а також осіб, зазначених у підпункті 8 пункту 13 цих Правил). Громадяни, які користуються правом першочергового і позачергового одержання жилих приміщень, беруться на квартирний облік при наявності передбачених Правилами підстав, незалежно від тривалості проживання у даному населеному пункті
Порядок зарахування на облік та ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов на території Нерубайської сільської територіальної громади визначено в Положенні про квартирний облік при виконавчому комітеті Нерубайської сільської ради, затвердженому рішенням Виконавчогр комітету Нерубайської сільської ради Біляївського району Одеської області від 27.10.2021 р. № 305 (далі - Положення № 305).
За п.1.3 Положення № 305 підставою для взяття громадян України на квартирний облік при виконавчому комітеті Нерубайської сільської ради є: а) забезпеченість житловою площею нижче встановленого рівня, а саме: на кожного члена сім'ї, що проживають разом, припадає менше 6,0 кв.м. (шість цілих нуль десятих кв.м.) включно; б) тривалість часу постійного проживання громадян на території Нерубайської сільської територіальної громади, необхідного для взяття на квартирний облік - на протязі останніх 5 років (п'яти років). Крім випадків, передбачених діючим законодавством.
Згідно п.2.1. Положення № 305 2 на квартирний облік можуть бути зараховані особи, яким виповнилось 18 років, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання на території Нерубайської сільської територіальної громади при наявності однієї з наступних підстав: забезпеченість житловою площею нижче встановленого рівня - тобто у випадку, коли: - на одну особу припадає менше 7,0 кв.м житлової площі в квартирі (будинку) (загальна площа квартири (будинку) до уваги не береться) територіальної громади; невідповідність будинку (чи квартири), де мешкає особа, санітарнотехнічним вимогам, що встановлюється та підтверджується документами згідно з вимогами діючих нормативно -правових актів України, та тих які діють на території України; наявність тяжкої форми хронічного захворювання (згідно переліку хронічних захворювань, затверджених наказом МОЗ УРСР від 08 лютого 1985 р. № 52), у зв'язку з чим особа не може проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї; проживання за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів; проживання не менше п'яти років за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності; проживання у гуртожитках; проживання в одній кімнаті по дві і більше сім'ї, незалежно від родинних відносин; проживання в одній кімнаті осіб різної статі старше за 9 років, крім подружжя, (в тому числі якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнат; внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 та особи з інвалідністю внаслідок війни, визначені в пунктах 10-14 частини другої статті 7, та члени їх сімей, а також члени сімей загиблих, визначені абзацами четвертим - восьмим, чотирнадцятим, шістнадцятим-двадцять другим пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». На дану категорію осіб не поширюються вимоги щодо постійно проживання та реєстрації місця проживання у відповідному населеному пункті Нерубайської сільської територіальної громади
Відповідно до п.18 Правил № 470 заява про взяття на квартирний облік подається відповідно виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради, сільському голові (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) за місцем проживання громадян (у випадку, передбаченому абзацом четвертим пункту 8 цих Правил, - за місцем перебування внутрішньо переміщеної особи на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб) та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу або іншому громадському об'єднанню (організації) за місцем їх роботи. Заява підписується членами сім'ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік.
До заяви додаються:
довідки про реєстрацію місця проживання особи на кожного члена сім'ї, видані виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, сільським головою (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) (далі - орган реєстрації), за формою, встановленою в додатку 13 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207;
довідки про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи (у виконавчому комітеті сільської, селищної, міської ради);
Громадяни, які беруться на облік на пільгових підставах або користуються правом першочергового чи позачергового одержання жилих приміщень, зазначають про це у заяві і подають відповідні документи.
Внутрішньо переміщені особи, визначені у підпункті 8 пункту 13 цих Правил, крім заяви про взяття на квартирний облік, подають такі документи:
копію довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення або копію довідки про безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за формами згідно з додатками 1 і 4 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. N 413. у разі відсутності у посвідченні учасника бойових дій посилання на пункти 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" , відповідно до яких установлено статус, та крім осіб, статус учасника бойових дій яким встановлено відповідно до пункту 21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
копію посвідчення встановленого зразка згідно з додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни" , що підтверджує статус учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України;
копії документів, які підтверджують родинний зв'язок членів сім'ї особи з інвалідністю внаслідок війни або учасника бойових дій;
копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на кожного члена сім'ї загиблого або особи з інвалідністю внаслідок війни, або учасника бойових дій;
копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (видану згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.
З аналізу вище наведених приписів вбачається, що виконавчі органи сільських, селищних, міських рад наділені власними повноваженнями з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, а також із розподілу та надання житла комунальної власності, що передбачає контроль за використанням і схоронністю житлового фонду та управління ним. Взяття на облік здійснюється відповідними виконавчими комітетами за участю громадських комісій з житлових питань, що забезпечує гласність та громадський контроль за цим процесом. Процедура взяття громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на квартирний облік передбачає подання заяви до уповноваженого органу (виконавчого комітету ради чи адміністрації за місцем роботи) із доданням підтверджуючих документів, зокрема довідок про реєстрацію місця проживання та відсутність іншого обліку, а для внутрішньо переміщених осіб з пільгових категорій - додаткового комплексу документів, що засвідчують їхній спеціальний статус, родинні зв'язки та факт внутрішнього переміщення.
Судом встановлено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою з м.Херсон, яка має на утриманні малолітню дитину ОСОБА_2 , що має низку хронічних захворювань, а також статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. У зв'язку з необхідністю поліпшення житлових умов позивач звернулась до відповідача-1 із заявою про поставку на квартирний облік, однак рішенням Виконавчого комітету Нерубайської сільської ради від 17.11.2023 р. № 416 у задоволенні заяви позивача відмовлено.
Аргументуючи оскаржуване рішення, відповідач-2 вказав на те, що заявниця не відноситься до законодавчо визначених категорій внутрішньо-переміщених осіб, які мають право бути прийнятими на квартирний облік при виконавчому комітеті місцевої ради, а також зазначив про відсутність вільного житлового фонду, за рахунок якого Нерубайська сільська рада могла б прийняти рішення про формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб. На повторне звернення позивача із заявою від 20.03.2025 р. відповідач-1 надав лист від 17.04.2025 р., в якому послався на вищевказане рішення відповідача-2.
Позивач вважає таке рішення та дії протиправними й посилаючись на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 р. № 582 та від 31.03.2004 р. № 422 вказує про наявність у неї першочергового права на забезпечення житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання.
Вирішуючи питання про правомірність відмови у взятті на квартирний облік позивача для поліпшення житлових умов, суд зауважує, що позивач помилково вважає підстави для надання житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб також й підставами для взяття на квартирний облік для осіб для потребуючих поліпшення житлових умов. Попри те, що наведені підстави стосуються реалізації конституційного права особи на житло, вони відображають різні аспекти цього права, які не є взаємопов'язаними та взаємозалежними між собою, адже мають різну цільову спрямованість, правові наслідки та нормативні вимоги. Так, взяття особи на квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов, спрямоване на реалізацію права на постійне житло у державному або громадському житловому фонді, що до отримання житла у власність або в постійне користування (ордер). В свою чергу облік житла для тимчасового проживання за постановами Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 р. № 582 та від 31.03.2004 р. № 422 спрямований на реалізацію права на тимчасовий притулок (захист), та не передбачає отримання житла у власність або в постійне користування (ордер).
Як вбачається із матеріалів адміністративної справи, позивач 09.10.2023 р. та 20.03.2025 р. зверталась по відповідача-1 із заявою про взяття її саме квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов. Тому, в даному випадку відповідачами правомірно застосовано спеціальні норми Правил № 470 щодо внутрішньо переміщених осіб, за якими на квартирний облік особи з числа внутрішньо переміщених осіб приймаються виключно на підставі їхнього статусу та без застосування вимог щодо мінімального строку проживання та реєстрації на території громади якщо останні є учасниками бойових дій, особами з інвалідністю внаслідок війни, членами їх сімей, а також членами сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членами сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.
Судом встановлено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою з м.Херсон, однак статусу учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члена їх сімей, а також члена сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, члена сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України ОСОБА_1 не має. Поряд з цим, позивач наголошує на інвалідності свого малолітнього сина ОСОБА_2 , який має статус дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, як на підставу для взяття на квартирний облік.
Суд вважає дані доводи безпідставними, оскільки матеріали адміністративної справи не містять належних доказів на підтвердження інвалідності малолітнього сина ОСОБА_2 , а містять лише медичні документи, що підтверджують наявність в останнього низки тяжких хронічних захворювань. Крім того, матеріали справи не містять належних доказів на підтвердження причинно-наслідкового зв'язку отримання шкоди ОСОБА_2 внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів та його стану здоров'я.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що Виконавчий комітет Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області приймаючи рішення від 17.11.2023 р. № 416 "Про розгляд заяви громадянки ОСОБА_1 про постановку на квартирний облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб" діяв правомірно, а тому суд не вбачає підстав для визнання його протиправним та скасування.
Також суд вважає такими, що не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо визнання протиправними дії Управління соціального захисту населення Нерубайської сільської ради щодо відмови у постановці на квартирний облік для поліпшення житлових умов ОСОБА_1 . За приписами ЖК України, Закону № 280/97-ВР та Правил № 470 відповідач-1 не має повноважень щодо взяття осіб на квартирний облік для поліпшення житлових умов, відповідні повноваження законодавцем покладено на відповіача-2. Тому відповідач-1 належно й повно розглянув заяву позивача від 20.03.2025 р. в порядку Закону України "Про звернення громадян" та листом від 17.04.2025 р. повідомив про результати її розгляду, зокрема, й про наявність оскаржуваного рішення відповідача-2.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Положеннями ч.1 ст.90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, оскільки у цій справі в межах спірних правовідносин не встановлено протиправних дій/бездіяльності або рішень відповідачів, які б порушували права позивача, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а позов таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 263 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту та охорони здоров'я Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області (67661, Одеська обл., Одеський р-н, с.Нерубайське, пл.Партизан, буд.4, код ЄДРПОУ 44061869), Виконавчого комітету Нерубайської сільської ради Одеського району Одеської області (67661, Одеська обл., Одеський р-н, с.Нерубайське, пл.Партизан, буд.4, код ЄДРПОУ 04377753) про визнання дій протиправними, визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко