Рішення від 24.11.2025 по справі 640/29/21

Справа № 640/29/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Аракелян М.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТО ТРЕЙДІНГ» про стягнення штрафних санкцій у сумі 204000грн., -

ВСТАНОВИВ:

04 січня 2021 року Державна екологічна інспекція у Волинській області звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТО ТРЕЙДІНГ» , у якому просить суд стягнути з відповідача штрафні санкції у розмірі 204000грн. в дохід Державного бюджету України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.01.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

15.12.2022 року набрав чинності Закон України №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 (далі - Закон № 2825-IX), за приписами ст. 1, 2 якого ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва та утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399, дану справу передано на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 11.04.2025 року справа №640/29/21 передана судді Аракелян М.М. на розгляд.

Згідно даних автоматизованої системи документообігу «Діловодство спеціалізованого суду», судове рішення в адміністративній справі №640/29/21 не ухвалено.

Ухвалою суд від 16.04.2025 року прийнято справу №640/29/21 до провадження Одеського окружного адміністративного суду у складі судді Аракелян М.М.; постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження (ст.262 КАС України) без повідомлення сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Державною екологічною інспекцією у Волинській області видано наказ від 18.05.2020 № 14-РН та направлення на проведення перевірки від 18.05.2020 № 14-PH. На підставі зазначених документів посадовими особами Інспекції 19.05.2020 по 22.05.2020 проведено планову перевірку характеристик продукції, а саме автомобільних бензинів А-95, А-95 ЄВРО, А-92, ДП, Євро ДП, за адресою продукції: Волинська область, Луцький район, с. Липини, вул. Рівненська, 1-К, де здійснює господарську діяльність Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТО ТРЕЙДІНГ». За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки характеристик продукції від 22.05.2020 № 11-9/20. З актом від 22.05.2020 ознайомлено директора АЗС Новосад Тетяну Володимирівну та вручено їй один примірник. На підставі акту від 22.05.2020, видано проекти рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 27.05.2020 № 16-9/20, № 17-9/20, № 18-9/20, № 19- 9/20, № 20-9/20, які вручено директору A3C 27.05.2020. Інспекцією, внаслідок виявлених під час перевірки порушень, винесено рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо обмеження надання продукції на ринку з метою усунення формальної невідповідності відповідно до встановлених вимог шляхом взаємодії із суб'єктами господарювання у ланцюгу постачання відповідної продукції або в інший спосіб, що не суперечить законодавству, а саме: рішення від 12.06.2020 № 22-9/20 (щодо порушень в п. п. 2, 3, 11 акту); рішення від 12.06.2020 № 23-9/20 (щодо порушень в п. 1 акту); рішення від 12.06.2020 № 24-9/20 (щодо порушень в п. 4 акту); рішення від 12.06.2020 № 25-9/20 (щодо порушень в п. п. 6, 7 акту); рішення від 12:06.2020 № 26-9/20 (щодо порушень в п. п. 8, 9, 10 акту). Встановлено термін виконання вказаних рішень до 13.07.2020. На адресу Інспекції 08.07.2020 від ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» надійшли заперечення від 10.06.2020 на проекти рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 16-9/20, № 17-9/20, № 18-9/20, № 19-9/20, № 20-9/20 відповідно, з наданням копій документів. Зазначені заперечення направлено до Інспекції лише 26.06.2020 що підтверджується номером поштового відправлення 0101909542953. Актом перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 17.07.2020 № 4-9/20, проведеної на підставі наказу інспекції від 14.07.2020 № 17-РН та направлення від 14.07.2020 № 17-РН, встановлено що бензин автомобільний «А95-Євро5-Е5+» та дизельне паливо «ДП-Л-Євро5-Е5+» не розповсюджується на АЗС, внаслідок чого винесено рішення від 17.07.2020 № 11-9/20 та № 12-9/20 про скасування рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 № 22-9/20 та № 26-9/20 відповідно, у зв'язку з їх повним та результативним виконанням. Від підписання акту представник ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» відмовився, про що проставлено відмітку. Актом від 17.07.2020 встановлено розповсюдження палива без надання документів, що дають змогу відстежити походження продукції «А-95-Євро5-Е5», «А-92-Євро5-Е5», «ДП-Л-Євро5-Е5», яка реалізовується на АЗС. Тим самим, виконання рішень від 12.06.2020 № 23-9/20, № 24-9/20, 25-9/20 не може бути визнано результативним, оскільки порушення не усунуті, у зв'язку з чим Інспекцією 17.07.2020 складено протокол № 9-9/20 про виявлені порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд 1 контроль Дехарчової продукції" та Закону України «Про загальну безпечність харчової продукції». Від підписання протоколу представник ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» відмовився, про що проставлено відповідну відмітку.У зв'язку з відмовою від підписання, зазначені документи направлено на адресу ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» супровідним листом від 17.07.2020 № 9-2/1611 за допомогою засобів поштового зв'язку. За результатами розгляду акту та протоколу від 17.07.2020, начальником Інспекції прийнято рішення щодо накладення штрафу шляхом винесення постанов від 28.07.2020 № 9-9/20, № 10-9/20 та № 11-9/20 у зв'язку з невиконанням рішень від 12.06.2020 № 23-9/20, № 24-9/20 та № 25-9/20 відповідно, та за кожне правопорушення накладено окремий штраф у розмірі 34 000, 00 грн., загальна сума яких дорівнює 102 000, 00 грн. Відповідно до частини восьмої статті 34 та ст. 33 Закону № 2735-VI Інспекцією 28.07.2020 прийнято рішення № 3-9/20, № 4-9/20 та № 5-9/20 про внесення змін до рішень про вжиття обмежувальних заходів від 12.06.2020 № 23-9/20, № 24-9/20 та № 25-9/20 відповідно, в частині продовження терміну їх виконання до 04.09.2020. Зазначені постанови про накладення штрафу та рішення про внесення змін направлено на адресу ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» супровідним листом від 29.07.2020 № 9-2/17000 за допомогою засобів поштового зв'язку. В період з 07.09.2020 по 09.09.2020 проведено позапланову перевірку АЗС, в частині виконання рішень від 12.06.2020 № 23-9/20, № 24-9/20 та № 25-9/20, за результатами якої складено акт перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 09.09.2020 № 5-9/20.Встановлено, що виконання зазначених рішень не може бути визнано результативним. 09.09.2020 складено протокол № 10-9/20 про виявлені порушення вимог Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" та Закону України Про загальну безпечність харчової продукції. Від підписання протоколу представник ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» відмовився, про що проставлено відповідну відмітку. Керуючись ст. ст. 33, 34 Закону № 2735-VI, 09.09.2020 прийнято рішення № 8-9/20, №9-9/20 та № 10-9/20 про внесення змін до рішень від 12.06.2020 № 23-9/20, № 24-9/20 та № 25-9/20 відповідно, та продовжено термін їх виконання до 20.10.2020. Акт, протокол та рішення, що винесені 09.09.2020, направлено на адресу ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» супровідним листом від 10.09.2020 № 8-2/2117 за засобів поштового зв'язку. За результатами розгляду акту та протоколу від 09.09.2020, начальником Інспекції прийнято рішення щодо накладення штрафу шляхом винесення постанов від 01.10.2020 № 12-9/20, № 13-9/20 та № 14-9/20, у зв'язку з невиконанням рішень від 12.06.2020 № 23-9/20, № 24-9/20 та 25-9/20 (зі змінами) відповідно, та за кожне правопорушення накладено окремий штраф у розмірі 34 000, 00 грн. (2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян), загальна сума яких дорівнює 102000, 00 грн. Зазначені постанови направлено на адресу ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» супровідним листом від 01.10.2020 № 8-2/2314 за допомогою засобів поштового зв'язку, які отримано адресатом 06.10.2020. Станом на день подачі позову, до Інспекції не надходили повідомлення від ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» про виконання рішень від 12.06.2020 № 23-9/20, № 24- 9/20 та № 25-9/20 (зі змінами), термін виконання яких встановлено до 20.10.2020. Штрафи на загальну суму 204000, 00 грн., накладені постановами від 28.07.2020 та від 01.10.2020, відповідачем не сплачено.

Копія ухвали від 16.04.2025 року (надіслана засобами поштового зв'язку) не була доставлена представнику Товариства з обмеженою відповідальністю "МОТО ТРЕЙДІНГ" та була повернута підприємством поштового зв'язку до Одеського окружного адміністративного суду по причині «за закінченням терміну зберігання» (ухвала направлена за актуальною адресою відповідача: вул. Предславинська, буд. 34Б, каб. 401, м. Київ, 03150).

Додатково відповідач був повідомлений про прийняття справи до провадження шляхом розміщення 12.06.2025 року відповідного оголошення на веб-сайті “Судова влада».

Таким чином, справа розглянута судом на підставі наявних у суді матеріалів відповідно до ч.6 ст.162 КАС України.

Суд зазначає, що до Київського окружного адміністративного суду відзив на позов також не був поданий, хоча відповідач отримав копію ухвали від 14.01.2021 року 07.04.2021 року (а.с.251).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79,90 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

На підставі наказу від 18.05.2020 № 14-РН та направлення на проведення планової перевірки від 18.05.2020 № 14-PH посадовими особами Інспекції 19.05.2020 по 22.05.2020 проведено планову перевірку характеристик продукції, а саме автомобільних бензинів А-95, А-95 ЄВРО, А-92, ДП, Євро ДП, за адресою продукції: Волинська область, Луцький район, с. Липини, вул. Рівненська, 1-К, де здійснює господарську діяльність Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТО ТРЕЙДІНГ» (ЄДРПОУ 42034393, юридична адреса: вул. Предславинська, 34Б, м.Київ) (а.с.18-19).

За результатами проведеної перевірки складено акт перевірки характеристик продукції від 22.05.2020 № 11-9/20 (а.с.20-23).

В Акті перевірки були зафіксовано наступні порушення:

1.Відсутні документи (товарно-супровідна документація або договори), що дають змогу відстежити походження продукції, яка реалізовується на АЗС за адресою: с. Липини, вул. Рівненська, 1-К, Луцький район, Волинська обл., в розрахункових документах (фіскальних чеках, Х-звіті) та на паливо- розподільчому обладнанні зазначене, як «ДП-Л- Євро5-ВО».

2. Документ про якість (паспорт якості) на Дизельне паливо, яке в розрахункових документах (фіскальних чеках, Х-звіті) та на паливо-розподільчому обладнанні «ДП-Л-Євро5-B0+» (на стелі зазначене, позначається «ДП EURO») не надано.

3. Декларацію про відповідність на Дизельне паливо, яке в розрахункових документах (фіскальних чеках, Х- звіті) та на паливо-розподільчому обладнанні зазначене, як «ДП-Л-Євро5-B0+» не надано.

4. Відсутні документи (товарно-супровідна документація або договори), що дають змогу відстежити походження продукції, яка реалізовується на АЗС за адресою: с. Липини, вул. Рівненська, 1-К. Луцький район, Волинська обл, в розрахункових документах (фіскальних чеках, Х-звіті) та на паливо- розподільчому обладнанні зазначене, як «ДП-Л- Євро5-ВО+»

5. Відсутні документи (товарно-супровідна документація або договори), що дають змогу відстежити походження продукції, яка реалізовується на АЗС за адресою: с. Липини, вул. Рівненська, 1-К, Луцький район, Волинська обл, розрахункових документах (фіскальних чеках, Х-звіті) розподільчому обладнанні зазначений, як «А95- Євро5-Е5+»

На підставі акту від 22.05.2020, видано проекти рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 27.05.2020 № 16-9/20, № 17-9/20, № 18-9/20, № 19- 9/20, № 20-9/20 (а.с.43-58).

ТОВ «Мото Трейдінг» 10.06.2020 року подав заперечення на проект про виконання рішення про вжиття обмежувальних заходів №16-9/20, №17-9/20№, 18-9/20, № 19- 9/20, № 20-9/20 від 27.05.2020 рок,. У запереченнях, зокрема, зазначає, що ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» здійснює придбавання нафтопродуктів у ТОВ «ЛІТОІЛ», який не є виробником нафтопродуктів та не має місць оптової торгівлі, а здійснює купівлю нафтопродуктів у інших постачальників, зокрема у ТОВ «ЛІТОІЛ», який, в свою чергу, також не є виробником нафтопродуктів та не має власних та/або орендованих місць для оптової торгівлі пальним. Такі обставини унеможливлюють зазначення в товарно-транспортних накладних номера резервуару виробника, тим більше, що така інформація не є обов'язковою та не передбачена вимогами законодавства, зокрема ні Технічним регламентом, ні Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції.

На підставі акту перевірки характеристик продукції від 22.05.20220 року №11-9/20 Державною екологічною інспекцією прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегуючих) заходів:

від 12.06.2020 року №22-9/20, обгрунтування прийнятого рішення: документ про якість (паспорт якості) на Бензин автомобільний, який в розрахункових документах (фіскальних чеках, Х-звіті) та на паливо- розподільчому обладнанні зазначений, як «А95-Євро5-E5+» не надано. то не відповідає вимогам п.8 технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927. Декларацію про відповідність на Бензин автомобільний, який в розрахункових документах (фіскальних чеках, Х-звіті) та на паливо-розподільчому обладнанні зазначений, як «А95-Євро5- Е5+» не надано що не відповідає вимогам п.19 технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927.

Відсутні документи (товарно-супровідна документація або договори), що дають змогу відстежити походження продукції, яка реалізовується на АЗС за адресою. с. Липини, вул. Рівненська, 1-К, Луцький район, Волинська обл, розрахункових документах (фіскальних чеках, Х-звіті) та на паливо-розподільчому обладнанні зазначений, як «А95-Євро5-E5+», що не відповідає п.6 ч.7 ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції». Термін виконання - 13.07.2020 року (а.с.153-155);

від 12.06.2020 року №23-9/20 обгрунтування прийнятого рішення: під час проведення перевірки надані документи (товаро-транспортна накладна) не дають можливості відстеження ходження продукції А-95-Євро5-E5, що не відповідає вимогам п.6 ч.7 ст.23 Закону України «Про державний ринковий огляд та контроль нехарчової продукції» (а.с.156-158);

від 12.06.2020 року №24-9/20 обгрунтування прийнятого рішення: під час проведення перевірки надані документи (товаро-транспортна накладна, паспорт якості та декларація про відповідність) не дають можливості відстеження походження продукції А-92-Євро5-Y5, що не відповідає п.8, п.9 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927, ст.23,24 Закону України «Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції» (а.с.159-161);

від 12.06.2020 року №25-9/20 обгрунтування прийнятого рішення: під час проведення перевірки надані документи (паспорт якості) не дають можливості відстеження походження продукції «ДП-Л-Євро5-Е5», що не відповідає вимогам п.8,9 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927, ст.23,24 Закону України « Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції».

Відсутні документи (товарно-супровідна документація або договори), що дають змогу відстежити походження продукції, яка реалізовується на АЗС за адресою: с. Липини, вул. Рівненська, 1-К, Луцький район, Волинська обл., в розрахункових документах (фіскальних чеках, Х-звіті) та на паливо-розподільчому обладнанні зазначене, як «ДП-Л-Євро5-В0» що не відповідає вимогам п.6 ч.7 ст.23 Закону України « Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції» (а.с.162-164);

від 12.06.2020 року №26-9/20 обгрунтування прийнятого рішення: документ про якість (паспорт якості) на Дизельне паливо, яке в розрахункових документах (фіскальних чеках, Х-звіті) та на паливо-розподільчому обладнанні зазначене, як «ДП-Л-Євро5-B0+» (на стелі позначається «ДП EURO») не надано що не відповідає вимогам п.8 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив», затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №927, ст.24 Закону України «Про державний ринковий нагляд та контроль нехарчової продукції». Декларацію про відповідність на Дизельне паливо, яке в розрахункових документах (фіскальних чеках, Х-звіті) та на паливо-розподільчому обладнанні зазначене, як «ДП-Л-Євро5-B0+» не надано, що не відповідає вимогам п.19 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого Постановою КМУ від 01.08.2013 №92. Відсутні документи (товарно-супровідна документація або договори), що дають змогу відстежити походження продукції, яка реалізовується на АЗС за адресою: с. Липини, вул. Рівненська, 1-К, Луцький район, Волинська обл, в розрахункових документах (фіскальних чеках, Х-звіті) та на паливо-розподільчому обладнанні зазначене, як «ДП-Л-Євро5-B0+» що не відповідає вимогам п.6 ч.7 ст.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (а.с.165-167).

На підставі наказу від 14.07.2020 № 17-РН та направлення на проведення позапланової перевірки від 14.07.2020 № 17-PH. На підставі зазначених документів посадовими особами Інспекції 14.07.2020 по 17.07.2020 проведено позапланову перевірку стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів щодо продукції, що постачається Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІТОІЛ» Товариству відповідальністю «МОТО ТРЕЙДІНГ» (ЄДРПОУ 42034393), АЗС фактична 3 обмеженою адреса: вул. Рівненська 1-К, с. Липини, Луцький район, Волинська область, 45601 (а.с.168-169).

На підставі проведеної перевірки, було складено акт перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 17.07.2020 року №4-9/20, , в якому були зазначені порушення виявлені під час перевірки Від підписання акту директор АЗС відмовився, пояснення щодо виявлених порушень не надав. (а.с.171-174).

В акті зокрема зазначено:

1. Стан виконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №22-9/20. Ступінь виконання - повне; результативність виконання - результативне.

2. Стан виконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №23-9/20. Ступінь виконання - не повне; результативність виконання - не може бути визнане результативним.

3. Стан виконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №24-9/20. Ступінь виконання - не повне; результативність виконання - не може бути визнане результативним.

4. Стан виконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №25-9/20. Ступінь виконання - не повне; результативність виконання - не може бути визнане результативним.

5. Стан виконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №26-9/20. Ступінь виконання - повне; результативність виконання - результативне.

Державна екологічна інспекція у Волинській області прийняла рішення:

від 17.07.2020 року №11-9/20 про скасування рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №22-9/20 (а.с.192-193);

рішення від 17.07.2020 року №12-9/20 про скасування рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №26-9/20 (а.с.195-196).

Державною екологічною інспекцією у Волинській області було складено протокол №9-9/20 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», а саме: виявлене правопорушення під час позапланової перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 12 червня 2020року №22-9/20, №23-9/20, №24-9/20, №25-9/20, №26-9/20; продукції, а саме: автомобільних бензинів А-95-Євро5-E5,А-95-Євро5-E5+, А-92-Євро5-E5, дизельне паливо: ДП-Л-Євро5-ВО+, ДП-Л-Євро5-ВО. Від підписанні протоколу керівник суб'єкта господарювання відмовився (а.с.197-198).

Державною екологічною інспекцією у Волинській області на адресу керівника ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» надіслано акт перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних заходів № 1; рішення про скасування рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів № 11-9/20, №12-9/20 від 17.07.2020 року; протокол про виявлені правопорушення №9-9/20 від 17.07.2020 (а.с.199).

Що також підтверджується рекомендованим листом з повідомленням та отримані відповідачем (а.с.200).

В зв'язку з чим, за результатами розгляду справи, на підставі протоколу від 17.07.2020 року №9-9/20 про виявлені правопорушення Державною екологічною інспекцією у Волинській області було винесено постанови:

від 28.07.2020 №9-9/20 про накладення штрафних санкцій у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 34000 гривень (а.с.201-202);

від 28.07.2020 року №10-9/20 про накладення штрафних санкцій у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 34000 гривень (а.с.203-204);

від 28.07.2020 року №11-9/20 про накладення штрафних санкцій у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 34000 гривень (а.с.205-206).

Державна екологічна інспекція у Волинській області прийняла рішення:

від 28.07.2020 року №3-9/20 про внесення змін до рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №23-9/20, що ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» рішення не виконав та не може бути визнано результативним (а.с. 207-208);

від 28.07.2020 року №4-9/20 про внесення змін до рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №24-9/20, що ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» рішення не виконав та не може бути визнано результативним (а.с. 209-210);

від 28.07.2020 року №5-9/20 про внесення змін до рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №25-9/20, що ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» рішення не виконав та не може бути визнано результативним (а.с. 211-212).

Від підписання рішення керівник суб'єкта господарювання відмовився.

Рішення надіслано через відділення поштового зв'язку №25 29.07.2020 року (дані записи наявні в рішеннях) та підтверджується рекомендованим поштовим відправленням про вручення поштового відправлення 31.07.2020 року (а.с.214).

На підставі наказу від 07.09.2020 № 19-РН та направлення на проведення позапланової перевірки від 07.09.2020 № 19-PH. На підставі зазначених документів посадовими особами Інспекції 07.09.2020 року по 09.09.2020 року проведено позапланову перевірку стану виконання суб'єктом господарювання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів щодо продукції, що постачається Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІТОІЛ» Товариству відповідальністю «МОТО ТРЕЙДІНГ» (ЄДРПОУ 42034393), АЗС фактична 3 обмеженою адреса: вул. Рівненська 1-К, с. Липини, Луцький район, Волинська область, 45601 (а.с.216-217).

На підставі проведеної перевірки, було складено акт перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 09.09.2020 року №5-9/20, в якому були зазначені порушення виявлені під час перевірки Від підписання акту директор відмовився, пояснення щодо виявлених порушень не надав. (а.с.218-221).

В акті зокрема зазначено:

1. Стан виконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №23-9/20. Ступінь виконання - не виконане; результативність виконання - не може бути визнане результативним.

2. Стан виконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №24-9/20. Ступінь виконання - не повне; результативність виконання - не може бути визнане результативним.

3. Стан виконання рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №25-9/20. Ступінь виконання - не повне; результативність виконання - не може бути визнане результативним.

Державною екологічною інспекцією у Волинській області було складено протокол №10-9/20 про виявлені порушення вимог Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», а саме: правопорушення під час позапланової перевірки стану виконання суб'єктом господарювання рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 12 червня 2020року №23-9/20, №24-9/20, №25-9/20; продукції, а саме: автомобільних бензинів А-95-Євро5-E5, А-92-Євро5-E5, дизельне паливо: ДП-Л-Євро5-ВО. Від підписанні протоколу керівник суб'єкта господарювання відмовився (а.с.227-228).

Державна екологічна інспекція у Волинській області прийняла рішення:

від 09.09.2020 року №8-9/20 про внесення змін до рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №23-9/20, що ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» рішення не виконав та не може бути визнано результативним (а.с. 229-230);

від 09.09.2020 року №9-9/20 про внесення змін до рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №24-9/20, що ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» рішення не виконав та не може бути визнано результативним (а.с. 231-232);

від 09.09.2020 року №10-9/20 про внесення змін до рішення про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів від 12.06.2020 року №25-9/20, що ТОВ «МОТО ТРЕЙДІНГ» рішення не виконав та не може бути визнано результативним (а.с. 233-234).

Від підписання рішення керівник суб'єкта господарювання відмовився.

Рішення надіслано через відділення поштового зв'язку №25 10.09.2020 року (дані записи наявні в рішеннях) та підтверджується рекомендованим поштовим відправленням про вручення поштового відправлення 16.09.2020 року (а.с.236).

Державною екологічною інспекцією у Волинській області було складено протокол:

від 01.10.2020 року №12-9/20 про накладення штрафу у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 34000 гривень (а.с.237-238);

від 01.10.2020 року №13-9/20 про накладення штрафу у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 34000 гривень (а.с.239-240);

від 01.10.2020 року №14-9/20 про накладення штрафу у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 34000 гривень (а.с.241-242);

Від підписання рішення керівник суб'єкта господарювання відмовився.

Рішення надіслано через відділення поштового зв'язку №25 01.10.2020 року (дані записи наявні в рішеннях) та підтверджується рекомендованим поштовим відправленням про вручення поштового відправлення 06.10.2020 року (а.с.244).

У зв'язку з несплатою відповідачем штрафів на загальну суму 204000грн. у добровільному порядку, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції визначено Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (далі - Закон №2735-VІ).

За змістом абзацу 9 статті 1 Закону №2735-VІ державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

Відповідно до абзаців 7 та 8 статті 1 Закону №2735-VІ визначено, що орган державного ринкового нагляду - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного ринкового нагляду у межах сфери своєї відповідальності, що визначається відповідно до цього Закону (далі - орган ринкового нагляду). У разі якщо орган ринкового нагляду здійснює визначені цим Законом та Законом України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» повноваження також через свої територіальні органи, термін «орган ринкового нагляду» позначає також його територіальні органи.

Стаття 4 Закону №2735-VІ визначає, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.

Як встановлено частиною 1 статті 10 Закону №2735-VI, ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 №1069 затверджено Перелік видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд, зокрема Держекоінспекція відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 № 927 «Про затвердження Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив» здійснює державний ринковий нагляд за автомобільними бензинами, дизельним, судновим та котельним паливом.

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону № 2735-VI встановлено, що органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові - у розповсюджувачів та виробників такої продукції.

Як передбачено пунктами 5 та 6 частини 1 статті 15 Закону №2735-VІ посадові особи, які здійснюють ринковий нагляд, мають право: складати акти перевірок та застосовувати в установленому законом порядку адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу до суб'єктів господарювання за порушення вимог цього Закону, Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» та встановлених вимог; складати на основі актів перевірок протоколи про адміністративні правопорушення у сфері здійснення ринкового нагляду та розглядати справи про відповідні адміністративні правопорушення згідно із законом України.

Відповідно до пунктів 2 та 3 частини 4 статті 44 Закону №2375-VI до суб'єкта господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції у вигляді штрафу в разі: невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, визначених статтею 29 цього Закону, крім усунення формальної невідповідності, передбаченої частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі шести тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів; невиконання або неповного виконання рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів щодо усунення формальної невідповідності, визначених частиною третьою статті 29 цього Закону, - у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для осіб, які ввели продукцію в обіг або відповідно до цього Закону вважаються такими, що ввели продукцію в обіг, та у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для розповсюджувачів.

Частиною 6 статті 4 Закону № 2735-VI передбачено, що відповідальність за порушення інших вимог цього Закону встановлюється згідно із законом.

Справи про накладення штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються керівниками органів ринкового нагляду або їх заступниками відповідно до їх компетенції.

Суми штрафів, що накладаються органами ринкового нагляду, зараховуються до Державного бюджету України.

Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадові особи органів ринкового нагляду, що виявили правопорушення, складають протокол на підставі документів, що містять інформацію про походження продукції та її обіг.

Протокол складається у двох примірниках, які підписуються посадовими особами органу ринкового нагляду та фізичною особою, у тому числі фізичною особою - підприємцем, чи керівником юридичної особи або уповноваженою ним особою.

У разі відмови фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи підписати протокол посадова особа органу ринкового нагляду вносить до такого протоколу відповідний запис.

Один примірник протоколу вручається фізичній особі, у тому числі фізичній особі - підприємцю, чи керівнику юридичної особи або уповноваженій ним особі, а другий - зберігається в органі ринкового нагляду.

Протокол разом з актом перевірки, поясненнями фізичної особи, у тому числі фізичної особи - підприємця, чи керівника юридичної особи або уповноваженої ним особи (у разі їх наявності) та документами, що стосуються справи, не пізніше наступного робочого дня за днем його складання передається керівнику чи заступнику керівника органу ринкового нагляду, які розглядають справу протягом 15 календарних днів з дня отримання протоколу та відповідних документів і приймають рішення про накладення штрафу. Кожний штраф оформляється окремою постановою.

Постанова надсилається суб'єкту господарювання не пізніше наступного робочого дня за днем її оформлення.

Суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення.

У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.

Суб'єкт господарювання має право оскаржити рішення органу ринкового нагляду про накладення штрафу до керівника органу ринкового нагляду, а також у судовому порядку. У разі оскарження рішення у суді суб'єкт господарювання сплачує штраф після прийняття відповідного рішення керівником органу ринкового нагляду або судом.

Відповідно до частини 7 статті 44 Закону №2375-VI сплата штрафу не звільняє суб'єкта господарювання від відповідальності за шкоду, заподіяну споживачам (користувачам) продукції.

З аналізу наведених норм Закону №2735-VI слідує, що він містить імперативну норму, згідно з якою суб'єкт господарювання зобов'язаний сплатити накладений на нього штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови, якою такий штраф накладено. Натомість, несплата штрафу у встановлений строк є підставою для стягнення суми штрафу у судовому порядку.

Відповідач не довів сплату штрафу у загальному розмірі 204000грн, накладений на нього згідно з постанов від 28.07.2020 №9-9/20, №10-9/20, №11-9/20 та від 01.10.2020 року №12-9/20, №13-9/20, №14-9/20, не надав доказів сплати штрафів.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

На підставі встановлених судом обставин та вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає позовні вимоги - обґрунтованими, обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги - доведеними, а отже адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТО ТРЕЙДІНГ» підлягає задоволенню.

В силу приписів ч.2 ст.139 КАС України, за відсутності залучення по вказаній справі свідків та проведення експертиз, судові витрати для розподілу відсутні.

Керуючись ст. ст. 143, 241-246, 250, 262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТО ТРЕЙДІНГ» про стягнення штрафних санкцій у сумі 204000грн - задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТО ТРЕЙДІНГ» штрафні санкції у розмірі 204000(двісті чотири тисячі)грн. 00коп. в дохід Державного бюджету України за наступними реквізитами: отримувач коштів - ГУК у Волинській обл./с.Підгайці, код класифікації доходів бюджету 21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 38009371, номер рахунку (IBAN) UA768999980313060106000003542.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст.293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Учасники справи:

Позивач: Державна екологічна інспекція у Волинській області (ЄДРПОУ 38009738; адреса: вул. Степана Бандери, буд. 20, м. Луцьк, Волинська область, 43025).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТО ТРЕЙДІНГ» (ЄДРПОУ 42034393; адреса: вул. Предславинська, буд. 34Б, каб. 401, м. Київ , 03150).

Суддя М.М. Аракелян